Radiorede van H.M. de Koningin BUITENLAND HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 17 JULI 1 734. De financiëele betrekking tusschen rijk en gemeente. Wijziging van de wet van 1 929. De wijzigingen van de motor^ en rijwiel' beschikking- Treden Maandag in werking. De Luchtvaartdag te Soesterberg. Voortreffelijke prestaties. Na het overlijden van Prins Hendrik. 1 i i De Rijkspostspaarbank en de postgiro. Een aanbevelenswaardige spaarmethode. De ongeregeldheden en de Tribune. Het gebouw vrijgegeven. De Postvluchten van en naar Indië. Motorrenner v.d. Pluym gedood. Zijn motor vloog uit de bocht tegen een boom. De talenkennis der Brusselsche onderwijzers. Erbarmelijke uitslagen van een officieele proef. De vlootbesprekingen Rusland en de Volkenbond Ruslands toetreding zou binnen 14 dagen verwacht kunnen worden. Dr. Sack gearresteerd. Reden onbekend. hij ook, of het niet beter zou zijn deze parti culiere loterijen geheel te verbieden. Door verscheidene andere leden werd dit wetsontwerp met instemming begroet. Verschillende leden vreesden evenwel, dat door het wet worden van dit ontwerp de geoorloofde gelegenheid al te zeer zou worden beperkt, ten gevolge waarvan het publiek, dat nu eenmaal loten koopen wil, zich neg meer dan thans van Sweepstake- en andere buitenlandsche loten zal voor zien. Andere leden verzetten zich ten sterk ste tegen uitbreiding van de Staatsloterij. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging der wet van 15 Juli 1929. Aan de Memorie van Toelichting ontleenen wij het volgende In de Memorie van Toelichting tot het ontwerp, dat geleid heeft tot de wet van 22 December 1933 (vermindering deruit- keering), hebben de ministers uiteengezet, welke omstandigheden geleid hebben tot de zeer omvangrijke tekorten in het ge meentefonds. Zij hebben daarbij tevens in het licht gesteld, dat aan dezen toe stand in het jaar 1936/37 een einde zal komen, omdat in dat jaar een nieuwe verdeeling in de opbrengst der middelen van het gemeentefonds zal plaats hebben, waardoor geen tekort in het fonds meer zou behoeven te worden bijgepast door get Rijk, terwijl het tekort over de vol gende vier jaren naar menschelijke be rekening binnen zeer enge grenzen zou blijven beperkt. Daarbij werd verder in het licht gesteld, dat een ongewijzigde toepassing van de wet van 15 Juli 1929 zoowel voor het Rijk als voor de gemeen ten groote bezwaren met zich zou brengen. Voor het Rijk was het nl. ondoenlijk bij den toch reeds zeer moeilijken toestand der geldmiddelen over de jaren 1934/35 en 1935/36 de geweldige tekorten in het gemeentefonds te blijven aanzuiveren; voor de gemeenten zou het groote moei lijkheden met zich brengen, wanneer zij tot en met het jaar 1935 36 zouden blijven in hel genot der oorspronkelijke uitkee- ringen om dan plotseling terug te vallen op een veel lager peil. De ministers hebben toen betoogd, dat het daarom in het belang van beide partijen noodzakelijk was een geldelijke aanpassing van de uitgaven van het ge meentefonds aan zijn sterk verminderde inkomstbronnen te bewerkstelligen. Het was evenwel onmogelijk een volledige overgangsregeling zoo tijdig voor te be reiden, dat zij reeds op het uitkeerings- jaar 1934/35 haar invloed kon doen gelden. Vandaar, dat toen voor het jaar 1934/35 is besloten tot een vermindering op de uitkeering. Tegelijkerlijd is een meer algemeene herziening der wet op de fmancieele verhouding in studie genomen. Daarbij zijn de grondslagen en de wijze, waarop de grondslagen uitwerking hebben gevonden, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Dit onderzoek heeft de ministers tot de conclusie geleid, dat de grondslagen der wet van 15 Juli 1929 proefhoudend zijn gebleken en dat alleen de wijze waarop die grondslagen uit werking vonden, op verschillende punten wijziging dient te ondergaan. Een jaartijksche veröeeling van de in het fonds aanwezige middelen. De tegenwoordige wet schrijft voor een vaststelling der uitkeeringen aan de ge meenten voor een tijdvak van 5 jaren, Het thans toegepaste stelsel leidt er toe, dat alle gevolgen van de daling der op brengsten van de ten bate van het fonds geheven belastingen op het rijksbudget komen te drukken. Een jaarlijksche ver deeling van de bij het fonds beschikbare middelen zou aan dit bezwaar volkomen tegemoet komen, mits het fonds tevens bevrijd wordt van de lasten, welke de tegenwoordige garantiebepalingen op het fonds leggen. De ministers zijn van oordeel, dat een verdeeling per jaar volkomen logisch is te achten, omdat het hier gaat om een verdeeling van belastingopbrengsten, welke van jaar tot jaar wisselen, evenals zooveel andere bronnen van inkomst der gemeenten. Wijziging in de grondslagen van de formule. In de uitgavenfactor wenschen de mi nisters te doen vervallen de uitgaven ten behoeve van de voorzieningen ter zake van werkloosheid. Financicele gevolgen van de wetswijziging voor het Rijk en voor de gemeenten. Ten goede van het fonds zullen in 1935/36 komen de opbrengst der ge meentefondsbelasting en die van 50 op centen op de vermogensbelasting. Geraamd wordt, dat deze heffingen in 1935/36 een zuivere opbrengst zullen op leveren van rond f 62 millioen. De verdeeling volgens het nieuwe stel sel levert in 1935/36 belangrijke ver schillen in voor- of in nadeeligen zin voor de gemeenten op. Nadeelige ver schillen konden niet uitblijven, omdat uiteraard een verdeeling op een lager middelenniveau tot lagere uitkeeringen voor verschillende gemeenten moest lei den. ooral de veranderde wijze van meting van de inkomstencapaciteit der gemeenten leidt tot verschuiving onder de gemeenten onderling. Dit treedt in het bijzonder aan den dag voor die gemeenten, welke tot de meest, en voor die, welke tot de minst draag krachtige zijn te rekenen. Den overgang van het bestaande naar net nieuwe stelsel wenscnen de ministers Sn 10 jaren voltrokken te zien. Onze gemeente krijgt pJ.m, f 24.00®.minder. Aan de hand van de gewijzigde ver deeling worden, de volgende vermoede Ijjke bedragen berekend: Alkmaar f 340.885.79; Den Helder f 641.947.36; Velsen 1 410.444.21. Voor Den Helder is dit circa f 24.000 minder dan tot dusver ontvangen werd. De K.N.A.C. meldt: Als bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant is verschenen de uitvoerige wijziging van de Motor- en Rijwiel beschikking, noodig geworden door de in werking treding op gisteren van het gewijzigde Motor- en Rijwielreglement. Aan deze beschikking zijn de volgende voornaamste wijziging ontleend: Oranje stoplicht. Wordt ter aanduiding van het voorne men om plotseling snelheid te verminde deren of stil te houden, een stoplicht ge bezigd, dan moet dat stoplicht zoodanig zijn ingericht, dat het automatisch ont stoken wordt, wanneer de bestuurder zich van de voetrem bedient. Het stoplicht moet achterwaarts oranje licht uitstralen; het moet zich te rekenen van 1 Januari 1935, bevinden op een af stand van ten hoogste 30 cm van het roode achterlicht van het motorrijtuig. Richtingaanwijzers. Wordt ter aanduiding van het voor nemen om van richting te ver/anderen een teeken gegeven door middel van een aan het rij- of voertuig bevestigd toestel, dan moet dit teeken bestaan in het goed zicht baar horizontaal uitsteken buiten 't rij- of voertuig, van een seinarm aan de zijde van en in de richting, welke zal worden ingeslagen; dit uitsteken mag, te rekenen van 1 Januari 1935, niet hooger dan ter schouderhoogte van den bestuurder ge schieden. Een seinarm, moet, te rekenen van 1 Januari 1935, van langwerpigen vorm zijn, zoodanig, dat de grootste breedte ten hoogste 1/3 van de lengte bedraagt. Hoe moet rood of oranje van kleur zijn. Bij verlichting moet, te rekenen van 1 Januari 1935, de seinarm over het groot ste gedeelte van zijn lengte rood of oranje licht geven. Te rekenen van denzelfden datum moe ten de seinarmen onmiddellijk kunnen worden ontstoken en weer teruggebracht. Geen deel van het toestel mag, te rekenen van genoemd tijdstip, zoo de seinarmen niet zijn uitgstoken, licht geven of meer dan 5 cm ter zijde buiten het rij- of voer tuig uitsteken. De afmetingen van een seinarm moeten zoodanig zijn, dat de seinarm, buiten het rij of voertuig uitgestoken, duidelijk zichtbaar is. Het roede achterlicht. De lantaarn, welke op een motorrijtuig op meer dan twee wielen, dat zich tus schen een half uur na zonsondergang op een weg bevindt, aan de achterzijde moet zijn bevestigd, mag niet hooger dan 1.25 meter boven het wegdek zijn aangebracht en niet meer dan 0.50 meter verwijderd zijn van het meest naar links uitstekende gedeelte van het motorrijtuig. Deze be paling is tot 1 Januari 1935 niet van toe passing op motorrijtuigen, waarvan de lantaarn aan de linkerachterzijde is aan- gbracht. De verkeersborden. Tenslotte bevat de beschikking een vol ledige uiteenzetting omtrent vorm, tee- kening en kleur der borden, welke ter aanduiding van verboden, aanwijzingen, verplichtingen e.d. zullen moeten worden gebruikt op rijks-, provinciale- en ge meentewegen. 30.000 a 40.000 toeschouwers hebben Zaterdag de luchtvaartdemonstraties op Soesterberg gadegeslagen. Tal van autoriteiten woonden op de eeretribune de manifestaties bq. Onder wie in de eerste plaats de minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers met zijn adjudanten, den minister van staat, dr. H. Colijn met echtgenoote en de minister van Binnenlandsehe Zaken, mr. J. A. de Wilde. Gevarieerd programma. Het programma, dat deli toeschouwer werd geboden, droeg er in alles blqk van, met veel zorg te zijn voorbereid en met groote kennis van zaken te zijn ingestu deerd. Het eerste nummer vormde een esta fette-vlucht van leerlingen der Vlieg- school. Om twee uur precies startten twee C. 4-lestoestellen in de richting Huis ter Heide. Boven het terrein teruggekeerd, lieten zq een vlag vallen, welke door de bemanning van twee gereed staande C. I's werd opgepikt, die haar op dezelfde wijze weer overdroegen aan een paar S. 4's. Sirenegeloei gaf daarop het sein tot den luchtaanval. Uit de richting Hilversum naderde een bom-eskader, onder leiding van den eersten luitenant Koenen. De Luchtdoelartillerie opende het vuur, hier voorgesteld door rookpatronen op de indringers, die tevens werden te lqf gegaan door een eskader van negen toe stellen van de Jachtvliegtuigafdeeling. ii sn®"e vaart cirkelen de vliegers om elkaar heen en jagen laag over het ter- ïein. Bommen flitsen neer. Een angstaan jagend schouwspel, als men er zich een oogenblik indenkt, dat de situatie bittere ernst zou zqn. Gisterenmiddag om half één heefi H. M. de Koningin voor den microfoon van het Koninklijk Paleis aan het Noord einde, de volgende radio-rede uitge-i sproken: Het is Mij een behoefte des harten Mijh Volk zoowel hier te lande als in Neder- landsch-Indië, Suriname en Curaeao, mede namens Mijn Dochter, onzen war men dank te betuigen voor de treffende en geheel eenige wqze, waarop het van' zijn genegenheid en aanhankelijkheid voor mijn innig geliefden echtgenoot bij zijn zoo plotseling verscheiden heeft blijk ge- gegeven, zoowel door den bloemenschat aan Zijn baar gelegd, als door den tref-; fenden afscheidsgroet Hem ten paleize en bij Zijn laatsten gang gebracht. Wq zqn dankbaar ontroerd, dat Hqi zich door Zijn goede hart en vriendelijk heid en eenvoudige inborst zooveel vrien den heeft gemaakt. Dat Zijn arbeid voor Ons Volk en Zijn algemeene toewijding aan deszelfs belan gen in zoo ruimen kring waardeering vin den, vervult Ons evenzeer met erkente lijkheid. Moge Zqn streven en arbeid door allen, die met Hem hebben samengewerkt, met dezelfde toewijding en voortvarendheid worden voortgezet. Behoef ik U de verzekering te geven, dat de spontane en laatste hulde aan hein bewezen en Uw hartelijk medeleven en deelneming In Onze smart voor Ons een groote en wezenlijke troost is. Bij hoogtijen en opeenvolgende herden kingen zijn hechte banden tusschen Mijn Volk en tusschen Mij en Mijn Huis ge vlochten en leven onvergetelijke herinne ringen aan liefde, trouw en aanhankelijk heid in mij voort. Hoezeer hebben wij die in de weemoe dige dagen, welke Wq dit jaar doorleef den, bevestigd gezien. Ik weet, dat Zqn witte uitvaart uitdruk king en vorm heeft gegeven aan hetgeen in veler harten Jeeft. Steeds heeft Hq anderen opgewekt het nieuwe leven, dat hem wachtte, te zien in het licht en de blijdschap, die voor hem aanstaande zijn. Mocht zijn wensch ver vuld worden, dat de indruk, dien Zqn uit vaart zou achtérlaten, voor velen een blij vende zegen zij. Wat Ons betreft, Wq willen niet in de eerste plaats U wijzen op wat Wij in Onze geliefde Ontslapenen binnen het korte tijdsbestek van vier maanden verloren, doch wel op den zegen, dien Wij ontvin gen: den zegen van Christus' sterven en opstaan, die juist nu zulk een bijzondere beteekenis voor Ons krijgt. Wij willen den blik opwaarts richten naar het licht, naar den vrede, welke thans het deel zijn van hen, die Wij af stonden en Ons lederen dag opnieuw ver blijden in hun geluk. Ik dank God voor al hetgeen mij be spaard bleef, voor hetgeen Mijn innig ge liefd Kind voor Mij is en voor de liefde van Mqn Volk, aan welks belangen Mijn beste krachten te wijden, Mij steeds een vreugde en voorrecht is. Ik heb gezegd. Voordat H. M. de Koningin haar rede aanving, speelde het orgel van de Groote Kerk twee coupletten van het Wilhelmus, terwijl na afloop van de rede het orgel het Wien Neerlandsch Bloed deed hooren. Met rustige, duidelijke stem sprak de Koningin Haar rede uit. Woord voor Woord was te volgen. Vreedzamer is de Piek Up-oefening, die nu volgt. Van een tusschen twee palen gespannen lijn, pikt een vlieger een be richt op, dat hij dan weer in de richting van een bepaalden bevelhebber heeft af te schieten. De vlieger-instructeurs jhr. Sandberg en sergeant-majoor Lambermond ver gastten het publiek daarna op een mees terlijk iucht-aerobatisch duet. Kunstige loopings, rolls, vols plané's, Immelmanns, vrilles, naar boven en bei 4 den alles manoeuvres, die hooge eischen aan motor en bestuurder stellen volgen elkaar op. Het slot is een stoutmoedig luchtgevecht, waarbij de beide toestellen op elkaar toe en om elkaar heen zweven als levende wezens, rakelings langs en over-elkaar, elkander belagend en weer ontsnappend als roof-vogels, een sensationeel schouw spel als in een oorlogsfilm, al wordt er niet bij gevuurd. Verbazingwekkende stunts. Luit. Santberg onthaalt de toeschou wers op zijn verbazingwekkende stunts. Lachwekkend is hierna 't nummer crazy- flying van den adj.-onderofficier-instruc teur Van der Griend, die in een klein oranje-toestelletje de evoluties van een pas beginnenden vlieger demonstreert en parodieert. Het slotnummer werd gevormd door een patrouille, onder leiding van luit. Van der Giessen, die een aanval doet op een tentenkamp. En hiermede eindigde de, misschien iets te uitvoerige, doch overigens zeer ge slaagde demonstratie, waarbij de mannen van de Luchtvaartafdeeling van een voor zoover een leek kan beoordeelen bewonderenswaardige technische zeker heid en gedisciplineerdheid hebben blijk gegeven, en die zoowel tot sterknig der kas van het Nationaal Luchtvaartfonds als tot verhooging van het aanzien onzer militaire aviatiek in ruimen kring zeer zeker zal hebben bijgedragen. („Hbl."). Met het opruimen van de rouwversie ring in de Nieuwe Kerk te Delft is giste ren begonnen. De kerk blijft evenwel toegankelijk. Tot en niet Vrijdagavond werd de Nieuwe Kerk door ongeveer 28.000 per sonen bezocht. Do Koningin en de Prinses bezoeken den grafkelder. Gisterenmorgen van io uur tot 10.20 hebben de Koningin en Prinses Juliana een bezoek gebracht aan den Koninklij ken grafkelder, in de Nieuwe Kerk te Delft. Zij werden begeleid door den bur gemeester, mr. G. van Baren. De Koningin was in het wit, de Prinses in een parelgrijs costuum. Het adres van rouwbeklag. Om half elf Zaterdagochtend heeft de Koningin in het Huis ten Bosch ontvan gen de commissie uit de Eerste Kamer ter overhandiging van het adres van rouwbeklag. Met den voorzitter aan het hoofd be stond de commissie verder uit de leden Jansen, Fock, ter Haar, van Lanschot en Jansen de Limpens. De commissie arriveerde aan het paleis in 3 auto's. Het antwoord der Koningin op het adres van rouwbeklag der Eerste Kamer luidt: Mqne Heeren, Zeer enkentelqk voor de deelneming in de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal Mij in haar adres van rouwbeklag betuigd en voor haar deelen in de smart die Mjj en Mqne Dochter vervult, verzoek Ik u de tolk te willen zijn van Mijn dank. Het antwoord van H. M. aan de com missie uit de Tweede Kamer luidt: Mijne Heeren, Ik verzoek u aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal Mijn dank over te bren gen voor haar adres van rouwbeklag bij het overlijden van Mijn dierbaren en onvergetelijken Echtgenoot. "Wij beiden, Ik en Mijne Dochter, waar- deèren hoogelijk de gevoelens zoowel neergelegd in dit adres als tot uiting ge bracht door Mijn Volk in deze voor Ons zoo droeve dagen. Paris-gcir ©ver het leven van (te Prinses. Ettelijke Parijsche couranten hebben sympathieke woorden aan het verschei den- van den Prins gewijd. Enkele zijn met uitvoerige artikelen gekomen en wa ren bij de uitvaart vertegenwoordigd. JParis-Soir geeft een levendige en in warmen toon gestelde beschrijving van het leven der Prinses en vooral van baar onbezorgden studententijd. De schrijver haalt pakkende herinneringen op aan het kampleven op het Loo en spreekt vooral over dén hartelijken eenvoud der Prinses ih'haar omgang met den vriendinnen kring. EEN KONINGIN EMMA-POSTZEGEL. Thans is een Kon. besluit verschenen, waarbij van Rijkswege ten bate van de t.b.c. bestrijding een bijzondere postzegel wordt verkrijgbaar gseteld, in de fran- keerwaarde van 6 cent. Het zegel draagt de beeltenis van de Koningin-Moeder., De netto opbrengst wordt ter beschik king gesteld van de Ned. Centrale Ver- 1 eeniging tot bestrijding van de tuber- i culose. van Alle dingen moeten worden aangeleerd, zdö ook het sparen. Hoe beter methode, hoe beter resultaat kan worden verwacht. Ter bevordering van het sparen werden inden loop der jaren reeds verschillende middelen beproefd en diverse methoden toegepast. En niet zonder succes. Als ipeii hoort van de enorme bedragen, die bq de Rijkspostspaarbank en de particu liere spaarbanken zijn belegd, dan kan zelfs de vraag rijzen of de top nog niet is bereikt. Doch wie den blik ook eens over de grenzen laat gaan en ziet wat vele buitënlandsche spaarbanken hebben we ten te bereiken, hoe veel hooger daar het gemiddelde saldo-tegoed is en hoe be langrijk het aantal inleggers verhoudings gewijze boven dat in Nederland uit steekt, zal wel niet langer durven vol houden, dat ook in ons land voor de par ticuliere spaarbanken in het algemeen en voor de Rijkspostspaarbank in het hijzon der nog geen terrein braak ligt. Om weder een deel van dat braak lig gende terrein te bevruchten wordt sedert eenige jaren door de Rijkspostspaarbank gelegenheid gegeven te storten of over te schrijven op haar postrekening 200:000 met opdracht het bedrag bij te schrijven op een met kantoor en nummer aange duid spaarbankboekje. Omgekeerd kan van het spaarbankboekje via postreke ning 200.000 geld worden overgeschreven op elke postrekening. Van deze méthode wordt steeds meer gebruik gemaakt. Toch blqkt telkens nog, dat al te veel rekening houders van het bestaan daarvan onkun dig zijn. Vooral het stelsel der periodieke over schrijvingen is aanbevelenswaardig. Men verzoekt het Centrale Postgirokantoor een zeker bedrag per week, per maand of per kwartaal van zjjn postrekening af te schrijven ten gunste van de Rijkspost spaarbank (prk. 200.000) onder vermel ding van het spaarbankboekje, waarop de bijschrijving wordt verlangd. Dit verzoek behoeft slechts éénmaal te worden gedaan en de Girodienst zorgt er voor dat perio diek het opgegeven bedrag wordt over geschreven. Welk een practische, eenvou dige gelegenheid 0111 ongemerkt voor zich zelf, zijn kind of kleinkind of wie dan ook, een kapitaaltje bijeen te brengen. Vandaar dat deze wijze van sparen met recht kan worden genoemd: Een aanbevelenswaardige spaarmethode. HET 40-JAR1G BESTAAN DER S.D.A.P. Een tentoonstelling te Amsterdam. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de S.D.A.P. organiseert hel partijbestuur een tentoonstelling in het gebouw „het Anker' te Amsterdam. Deze tentoonstelling zal geopend worden op Zaterdag 18 Augustus a.s.,'s middags drie uur. Gisterenochtend is het gebouw van de Tribune aan den Amstel te Amsterdam, door de justitie vrijgegeven. De persen en machines zijn bij de huis zoekingen op dusdanige afdoende wqze gedemonteerd, dat zij vermoedelijk in geen maanden meer gebruikt zullen kunnen worden. Natuurlijk stelt de justitie zich op het standpunt, dat zij de bevoegdheid mist voor preventieve censuur, zoodat zij zich tegen een eventueele wederverschijning van de Tribune in het gewone of ver kleinde formaat niet zal kunnen verzetten zoolang de inhoud van het blad daartoe geen nieuwe aanleiding geeft. „DE TRIBUNE". Faillissement aangevraagd van de drukkerij Atalanta. Naar de »Nw. Rott. Crt.« verneemt heeft mr. J. G. Steneker als procureur van den raad van arbeid het faillissement aangevraagd van de drukkerij »Ataianta«, waar, zooals men weet, het communisti sche dagblad »De Tribune« gedrukt wordt. HET TOEZICHT OP DE GEMEENTE- BEGROOTINGEN. Naar de Nw. Rotti Crt. verneemt, heb ben Ged. Staten van Noord-Holland een brief aan de gemeentebesturen gericht, waarin zij verzoeken, de begrootingen voor het volgende dienstjaar ter beoor deeling en controle aan Ged. Staten te zenden. DE BEBOUWING VAN DE.' WIERINGERMEER. Volgens de laatste gegevens zijn er thans 4870 H A. in de Wieringermeer met graan bebouwd, nl. 3020 H.A. tarwe, 1165 gerst, 600 haver en 85 rogge. Bovendien zijn 380 H.A. met koolzaad bebouwd, 5 met gele mosterd, 1190 met roode klaver, 510 met luzerneklaver, 155 met witte klaver en 4330 H.A. grasland. NEDERLANDSCHE REISWEEK. Op initiatief van de Nederlandsche Reisvereeniging wordt door haar van 2027 Augustus, in samenwerking met de Nederlandsche Spoorwegen, Algemee ne Transport Onderneming, Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, Horecaf, Nederlandsche Stoombootreederijen, Natuurbaden, Kunst en Amusementsbedrijven, Handel en Nij verheid voor de eerste maal een Neder landsche Reisweek georganiseerd. De voorbereiding dezer groote organi satie is nog in vollen gang; zoodra een en ander gereed is zuilen wq onze lezers hierover nader inlichten. HEEREN VEEHOUDERS IN NOORD-HOLLAND. Het Bestuur van de Landbouw-Crisis- Orgarilsatie voor Noord-Holland brengt ter algemeene kennis dat de bedrijfshoii- ders het teveel aan kalveren vóór 12 Au gustus a.s. en het reserve-kalf vóór 1 November a.s! opéruimd moeten hebben. Heenreis. De »Snip« is 15 Juli van Djask ver trokken en denzelfden dag te Jodhpoer aangekomen, vandaar 16 Juli vertrokken en te Calcutta aangekomen. Terugreis. De »IJsvogel« is 15 Juli van Jodhpoer vertrokken en denzelfden dag te Djask aangekomen, vandaar 16 Juli vertrokken en te Rutbah aangekomen. Wederom heeft de scherpe strijd tus schen de leidende merken van de motor industrie het leven gekost aan een van ^Europa's beste motorrenners, den Rot terdammer Van der Pluym, die Zondag middag tijdens de wedstrijden om den Grand Prix de Belgique op het circuit van Francorchamps doodelijk veronge lukte. In het begin van de derde ronde lag Van der Pluym op] de derde plaats vlak achter de snelle Nortons van Handley en Dodson, toen hij, nog in het gezicht van de tribunes op den heuvel naar Burnenville uit de bocht vloog en tegen een boom sloeg. Van der Pluym was op slag dood. ('De Crt..) OVAAL 'n heerlijke sigaret - kloek van formaat n wonder van het Oosten AMEN RA 'n dikkeronde sigaret CLEOPATRA 'n forsche, ovale sigaret vroeger geïmporteerd voor 40 en 50 centI MR. JULES REN KIN. f De Brusselsche correspondent van de Nw. Rott. Ct. meldt De gewezen minister-president, mr, Jules Renkin, die reeds geruimen tijd'ziek was, en sedert verscheidene maanden niet meer in het parlement was ver schenen, is Zondag in zijn woning te Brussel op 72"jar'gen leeftijd overleden. Bij de zoojuist afgenomen examens in de kweekscholen voor onderwijzend per soneel te Brussel is nogmaals ten volle gebleken tot welke beschamende resulta ten het in de hoofdstad toegepaste stelsel leidt wat betreft de kennis van de taal van de meerderheid der Belgische bevol king. Een commissie, voorgezeten door inspecteur J. Kuypers, gewezen kabinets chef van oud-minister Huysmans, heeft 39 candidaten geëxamineerd. Hoewel het examen alleen liep over de practische kennis van het Nederlandsch: opstel, spraakleer en lesgeven en slechts 65 pet. van de punten werd gevergd, hebben en kel 17 onderwijzers en onderwijzeressen gp o7P vrjj eenvoudige proef voldaan. aging it October Reuter meldt uit Tokio: Groot Brit- lannië, de Ver. Staten en Japan zou den overeen gekomen zqn om de vlootbesprekingen tot October te ver dagen, aldus verneemt men In goed ingelichte kringen alhier. De spe ciale Japansche vlootcommissaris zou dan te Londen zijn aangekomen. Naar aanleiding van de jongsie rede van Simon wordt in volkenbondskringen druk besproken over het toetreden van Sowjet-Rusland tot den Volkenbond. Het gerucht doet te Genève de ronde, dat ge zien den .stand der onderhandelingen de oficieele candidatuur van Sowjet-Rusland binnen veertien dagen verwacht zou kun nen worden. De Berlijnsche correspondent van de „Neue Züricher Zeitung" meldt aan zijn blad, dat dr. Sack, die Torgler voor het Staatsgerechtshof heeft verdedigd, eenige dagen geleden is gearresteerd en naar de S.S.-kazerne in de Generaal Pape-straat Columbia-Hausin Berlijn is overge bracht. Geen enkel bericht over hem 1 sedertdien gepublicetrd; ook op zijn kan toor weet men geen nadere bijzonder heden over hem. Waarom dr. Sack gearresteerd is, niet bekend. Hij komt oorspronkelijk uit Duitsch-nationale kringen, is echter twee of drie jaar geleden lid van de nat socia- listische partij geworden. In menig veem moord-proces trad hij als verdediger op Torglers verdediging aanvaardde met toestemming der regeerende partij. is is

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6