Julianadorp, Callantsoog. Anna Paulowna. Wieringen. Texel. GEMENGD NIEUWS De Rijksdagrede van Hitier De werkzaamheden bij de „Lutine". Voor den Politierechter te Alkmaar. De zuivering van Oss. Verdronken in een zweminrichting. Auto in den vliet bij Voorburg gereden. Watersnood in Galicië. Door Turksche kustwacht op Engelsche zee officieren geschoten. Het stakingsgevaar aan de Westkust der Ver, Staten.. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 17 JULI 1934. De Indruk in Engeland. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft "Wiritehall de rede van Hitier met belang stelling gelezen, maar niettemin zijn offi- cieele kringen niet bereid er commentaar op te geven, aangezien de Leider zich tol de bespreking van binnenlandscne aan gelegenheden heeft beperkt. In politieke kringen ziet men in de rede weinig wat het standpunt, 't welk men na de terechtstellingen heeft inge nomen (en dat Reuter met Tiet woord „weerzin" bestempelt) kan wijzigen. Zij die tot dusver een diplomatieke reserve in acht hebben genomen, blijven dat doen.. Slechte indruk In Amerika. De New York Times beschouwt in zijn bespreking van de Rijksdagrede Hitier als in het defensief. In plaats van krach tig oprecht te zijn, schrijft het bltd, was de rede een eentonige herhaling van wat reeds vaak gezegd is. Misschien nooit te voren is een rede van een Duitschen rijks kanselier door het buitenland met zooveel spanning verwacht en nimmer heeft het buitenland zoo weinig gekregen. De schrijver beschouwt de rede als een poging van Hitier om het vertrouwen van zijn eigen volk opnieuw te verwerven; zijn eigen zorgen zijn in deze rede al te duidelijk! In plaats van gehoorzaamheid te bevelen, vraagt bij nu als 't ware nede rig om instemming. Alleen Goering bewaart zijn hooghar- tigen toon. De Herald Tribune schrijft dat mil- lioenen verstandige Amerikanen en Euro peanen, die tot de opvatting zijn geko men, dat het Hitler-regime er toe leidt dat Duitsohland verwildert en dat dit land een voortdurende bedreiging van de be schaving wordt, door deze rede hun ge voelens bevestigd zien. Zij zullen deze rede als een document beschouwen, juist omdat zij zoo oprecht is. In Tsjechoslowaklje vindt men veel onopgehelderd'. De rede van Hitier wordt hier in het algemeen meer beoordeeld naar het geen zij ongezegd laat, dan naar haar werke- lijken inhoud. Een uitzondering maakte tot dusver de Sudeten-Duitsche Bohema, die den laatsten tijd Hitier weer opval lend gunstig is, en van de mannelijke woorden en daden van den Fuehrer spreekt. Hit Italië. In de Italiaansohe bladen wordt geen commentaar geleverd op Hitler's rede en ook in politieke kringen laakt men zich niet uit. Men verwondert zich wel, dat Hitier zoo lang van Roehm's ontrouw heeft geweten, maar dat hij hem niette min zoo lang heeft gehandhaafd. De indruk in Hongarije. In commentaar op de rede van Hitier verklaart de pers der Hongaarsche regee- ringspartijen, dat Hitier juist handelde, toen hij door snel en krachtig ingrijpen Duitschland en daarmede geheel Europa uit een groot gevaar redde. De indruk in Denemarken. Hoe groot in Denemarken de belang stelling was voor de rede van Hitier, blijkt wel uit het feit, dat de rede ook over de Deensche zenders werd uitge zonden. De bladen leggen er den nadruk op, dat Hitier een oproer op het laatste oogenblik den kop heeft ingedrukt. WINKELNIEUWS. Blijkens een in deze courant voorko mende advertentie is de timmermanszaak van de Wed. G. Hoornsman overgegaan aan den heer E. Zon Mz., Landbouwstraat alhier. SCHOOLREISJE. Naar ons werd medegedeeld maken he den alle leerlingen van de Chr. School onder leiding van het onderwijzend per soneel en commissie, hun schoolreisje naar het Gooi. EXCURSIE BIJENVEKEENIGING. De Afdeeling Den Helder van de Ver. tot Bevordering der Bijenteelt in Neder land heeft Zondag j.1. een excursie ge houden bii de leden der afdeeling. Te Callantsoog werd met de excursie een begin gemaakt, waarna eenige leden te Groote Keeten aan de beurt waren. Daarna werden verschillende stands te Julianadorp, Kortevliet, Doggersvaart en in de Donkere Duinen bezocht. Aldaar werd tevens geëindigd. Over het alge meen viel er een groote vooruitgang te constateeren, vooral wat betreft de ver zorging der stands. Eveneens viel waar te nemen, dat op een tamelijke honing- opbrengst gerekend zal mogen worden. OPENING TENTOONSTELLINGS GEBOUW. Zaterdagmiddag j.1. vond de officieele opening plaats van het door de dames A. Op 't Land en T. van Doornik inge richte tentoonstellingsgebouw.Het keurige gebouwtje is verrezen op het terrein der houten zomerwoningen ten noorden van het dorp. Het inwendige toonde ons veel prachtige kunst. O.a. schilderijen, teeke- ningen, snij-, beeldhouw- en boetseerwerk. Alles is eigen werk van de beide kun stenaressen. Reeds den eersten dag mocht de expositie zich in een flinke belang stelling verheugen. Mej. A. Op 't Land voerde nog even het woord. Zij sprak een woord van dank tot de vele schenkers van de aangeboden bloemstukken. Zij wees er op, dat de dames in Callantsoog veel onderwerpen hebben gevonden, die waardig bleken te zijn om te worden ver eeuwigd, hetzij op het doek, hetzij op papier. Als waardeering voor het vele, wat de dames in Callantsoog hebben ge noten en hopen nog te genieten, biedt spreker aan den heer Mr. D. Breebaart, burgemeester van Callantsoog, een tee- kening van Callantsoog aan. Deze teeke- ning stelt Callantsoog voor in den tijd, toen nog tevergeefs gezocht werd naar een houten zomerwoning. De heer Mr. D. Breebaart aanvaardt de teekening met veel woorden van dank en belooft, dat deze schenking een eere plaats zal krijgen in de raadszaal. Hij wijst er op, dat door het openen van dit expositie gebouw de dames helpen mee werken, om Callantsoog weer iets aan trekkelijks te geven. Tenslotte spreekt hij nog den wensch uit, dat de tentoonstelling van hun werk aan de dames veel vruch ten mag afwerpen. Vermelden we nog, dat de expositie is te bezichtigen tot en met 29 Augustus a.s. telkens 's Zondags van 11 tot 1 en 's Woensdags en 's Zaterdags van 2 tot 5 uur, terwijl de toegang gratis is. CIRCUS AMERETTL Het openlucht-circus „Ameretti" is momenteel, evenals vorige jaren weer in ons dorp aanwezig. Wij behoeven onze dorpsgenooten er niet op te wijzen, dat een bezoek zeker de moeite waard is. OPENBARE VERGADERING VAN HOOFDINGELAND)N VAN DEN ANNA PAULOWNA-POLDER, Cnp Zaterdag 21 JuM te 11 uur v.m. in het Polderhuis. Punten1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Vaststelling van het kohier van polder- lasten. 4. Opmaken van een aanbeveling voor de benoeming van een heemraad ter voorziening in de vacature, welke zal ontstaan door periodieke aftreding per 1 Oetober a,s. van den heer J. Linden- bergh. 5. Benoeming van leden der com missie tot het nazien van de rekening over 1933. 6. Voorstel, om het dagelijksch bestuur machtiging te verleenen het bouwland en de perceelen grasgewas op nieuw onderhands te verhuren. 7. Voor stel tot intrekking van het besluit tot verhaal van pensioensbijdragen. 8. Voor stel tot wijziging in de periodieke ver hoogingen van de jaarwedde van den opzichter. 9. Verzoek om verlaging van erfpacht. 10. Rondvraag. AFWEZIGHEID BURGEMEESTER. De Burgemeester zal vanaf 16 Juli 1934 tot en met 9 Augustus a.s. met verlof af wezig zijn. BENOEMING RAADSLID. Naar men ons uit betrouwbare bron mededeelt, heeft de heer L. Wigbout zijn benoeming als raadslid aangenomen, EEN ONGELUK. Een 5-jarig dochtertje van den heer O, te Hipolytushoef, liep spelenderwijs tegen een uit Friesland komenden luxe auto. Het ongeval liep gelukkig goed af, het kind had slechts enkele lichte ver wondingen aan hoofd en beenen, welke door den spoedig aanwezigen dokter werden verbonden. Voor diploma A M.U.L.O. slaagde te Alkmaar de jongejuffrouw S. Kooij Md. UITSLAG AANBESTEDING KAASVERVOER NAAR DE ALKMAARSCHE MARKT. Ingeschreven werd voor het vervoeren per auto van kaas van de fabrieken alhier naar de markt te Alkmaar, door de heeren gebr. Kaan voor f 1.23 per 100 stuks, C. Klein Sz. voor f 1.02 id., J. Poel voor f 0.898/m id., C. E. Huijbers voor f 0.88 id., A. Poel voor f 0.74 id. en C. P. Mz. de Haan voor f 0.74 id., allen alhier. Bij loting tusschen de 2 laagste inschrijvers viel de gunning ten deel aan den heer C. P. Mz. de Haan, te Westerland. Den Oever. GECOMPLICEERD AUTO-ONGEVAL. Zondagochtend circa 11 uur v.m. vond bij het Monument op den afsluitdijk een gecompliceerd auto-ongeval plaats, het welk, wonder boven wonder zonder per soonlijke ongelukken is afgeloopen. Van het parkeerterrein kwam de heer B. uit A'dam rijden, in de richting den Oever, toen vanuit deze richting met circa 80 K.M. vaart Dr. M. uit Lisse in de richting van Breezand-dijk kwam. De heer B. dacht: rechts gaat voor dus heb ik vry spel, echter meende Dr. M. dat het, parkeer terrein bij het Monument geen zijweg in den zin der wet was, en dat hij de heer B. derhalve geen voorrang behoefde te verleenen. Het gevolg was uiteraard een aanrijding waarbij beide wagens ernstig werden beschadigd. De auto van Dr. M. vloog daarna tegen een ter plaatse geparkeerde auto van Dr. v. d. R. uit Groningen welke eveneens zwaar werd beschadigd. Van het ongeval is proces verbaal opgemaakt. De auto's der beide doctoren waren splinternieuwe wagens, waarvan niet veel meer is overgebleven. Het mag, zooals gezegd, een wonder heeten, dat persoonlijke ongelukken hier bij niet voorkvjpmen. AUTO OVER DEN KOP EN IN EEN SLOOT. Vermoedelijk door slippen tegen het paardenpad op den Oorsprongweg in Eierland, sloeg Zaterdagmiddag een auto waai in twee personen zaten over den kop, en kwam daarna in een sloot terecht. Een der inzittenden bleef ongedeerd, de andere, een zoon van den heer P. Geense, klaagde over inwendige pijnen en is des avonds nog naar 't Ziekenhuis te Den Helder vervoerd. HOOIBROEI. Het schijnt wel dat de Texelsche boe ren zich leelijk in de kwaliteit van het hooi hebben vergist. Zaterdagmiddag moest de motorspuit van Den Burg al weer uitrukken om aanwezig te zijn bij 't uitrijden van hooi op de boerderij van den heer Broekman te Tienhoven. Het schijnt wel dat er nog verschillende an dere boerderijen in onze gemeente zyn, waar 't hooi sterk broeitde politie con troleert thans de hooivakken. Burgerlijke Stand van Texel van 14 tot en met 16 Juli. Geboren: Lieuwe, z. v. Jacob Visser en Johanna Dob. Overleden: Johanna Cornelia Witte, 62 jaar, echtgen. van Jn. Witte. Gevonden: een regenjas. WERKEN NABIJ DE HORS OP TEXEL. Door den Rijkswaterstaat zijn aanbe steed te Haarlem de werken aan den dam van den Stuifdijk van de Hors op Texel gedurende 1934. Laagste inschrijver was de heer J. de Waard te Sliedrecht voor f42.880. EXAMEN. Te Alkmaar slaagden Vrijdag voor het M. U. L. O.-diploma A. C. J. Dalmeijer en A. Alderlieste en Zaterdag S. Posthuma, allen leerlingen van de U. L. O.-school te Den Burg. MARKTGVERZICHT. De lammerenhandel verliep Maandag bijzonder vlug. Er was niet veel aanvoer (ruim 300 stuks): het aantal koopers daarentegen vrij groot, zoodat men in het vee op de wagens reeds handel dreef. De prijs was ongeveer 3.hooger dan vorige week; de beste lammeren gingen voor 9.De oude schapenhandel lever de weinig verschil op bij vorige week, de middenprijs bedroeg 9.50 per stuk. Run- deraanvoer was er niet veel, alleen enkele geldekoeien, waarvan de duurste 120.J- opbracht. Voor een nuchter kalf betaalde men gemiddeld 5.voor graskalvei<n tot 25.—. De varkens op de boerderijen deden 15J/2 s 15 cent per pond. i Aan de eierenveiling gingen de kippen eieren vrijwel tegen dezelfde prijzen; als vorige week. De middenprijs eieren van 60 kq aemenqd) bedroeg weder 2.20 tot 2.25 per 100 stuks. HET BADSEIZOEN IN VOLLEN GANG Zaterdag is hier het badseizoen in zijn vollen omvang begonnen, In alle dorpen, op vele boerderijen en natuurlijk het meest in de hotels en pensions op De Koog en in omgeving, zijn vele personen onderge bracht. Talrijk ook zijn zij, die kampeeren in tenten, of vertoeven in jeugdherberg of clubhuis. Toch is alles nog niet bezet, Het aanbod is dit jaar belangrijk grooter dan voorheen. Door de kalme zee kan men nu geregeld doorwerken aan het verwijderen van de roestklomp, die men op het dek vindt. Een verblijdend verschijnsel is, dat men één van de twee verankerde steenen, die bi) het zoeken naar goud ongeveer in 1850 als merkteeken zijn achtergelaten, heeft ge vonden. Met zal zoolang mogelijk met de thans gevolgde werkwijze doorgaan, indien men zoo niet verder komt, wordt de nieuw ge bouwde toren op het wrak neergelaten. Het oude lied De winkelier V. uit Winkel had te Wognum met een auto gereden, waarvan het nummerbewijs stond ten name van D. M., ook weer een man, die vermoede lijk geen kranten leest, in ieder geval niets heeft gemerkt van een motor- en rywielwet, speciaal artikel 14. De zaak is nu in orde gemaakt, doch dit gaf geen strafdispensatie. Vonnis derhalve f 15.— boete of 10 dagen. Hel volgende slachtoffer van wetskennisgehrek. De handelaar P. J. van Wieringen reed te Wieringermeerpolder met een wagen, waarvan het nummerbewijs G. 31991 stond ten name van den heerJ. K. Het was aldus gelijksoortig gescharrel als in de vorige zaak, en de overtreder werd gestraft met f 15.— of 10 dagen. Voorstanders van vrij zandbalen. De los werkman J M. v. d. A. uit Den Helder was zoo vrij geweest zich met behulp van een vrachtauto te voorzien van een flinke portie zand. zulks ten nadeele van den expediteur D. S. De heer van A., heden voor deze dief stal of strooping terecht staande, be weerde permissie te hebben gehad, doch de heer S. ontkende zulks pertinent, en wist evenmin, dat een knecht deze toe stemming zou hebben verleend. Men kwam tot de conclusie, dat verdachte maar wat stond te fantaseeren, en er volgde een veroordeeling van f 10.— boete of 5 dagen. Leverantie voer den 1 Mei-dag. De niet verschenen heer H. uit Anna Paulowna had op 30 April op het land van den bollenkwteker G. L. een hoe veelheid roode tulpen afgesneden, wel licht tot het doelden 1 Mei-dag te vieren. De bloemen waren althans geleverd voor f 2.50 aan een vrije socialistische jeugd- vereeniging. De eigenaar ontving echter geen cent. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Von nis conform. De heer H. H., aannemer te Den Hel der, had zich belast met een bouwwerk aan den Ruyghweg, en kwam tot de ont dekking, dat hij werd bestolen, althans, hij vermiste op geheimzinnige wijze een hoeveelheid hout, waarvan de niet ver schenen J. Y. B. de dief bleek te zijn. Vonnis f 30 of 15 dagen. Binnenland Een belangrijke aanhouding. Het schijnt, dat het met de werkzaain- heden op de „Lutine" thans vrij voorspoe dig gaat. Naar aanleiding van het artikel in de „Heldersche Courant" van Zater dag (overgenomen uit de Nw. Rott. Crt.) hadden wij dezer dagen een onderhoud met een der Directeuren van de reedefij „Texel". Bij het verhaal van den Frah- schen journalist was wel wat fantasie. Deze heer is er namelijk in het geheel niet bij geweest dat een kanon van het goud- schip naar boven is gebracht. Dit gelukte eerst enkele dagen later. Niet één, maar twee kanonnen (kort model) zijn naar de oppervlakte gebracht. Dit waren de eerste kanonnen van de „Lutine", die men naar boven heeft kunnen brengen. De voorraad wrakhout en kogels die in het pakhuis der reederij is opgeslagen, is groot, De kogels en spijkers zijn alle gemerkt en onmisken baar van de „Lutine" afkomstig. De kogels zijn keurig rond afgewerkt. Bij het duiken heeft men zeer veel schedels en andere doodsbeenderen aangetroffen. Daar het goudschip echter op een vanouds beruchte strandingsplaats zit, is het moeilijk uit te maken of deze beenderen van de beman ning van de „Lutine" afkomstig zijn. Naar men ons mededeelt, wordt er tevens op het schip met vier duikers gewerkt, die tele fonisch met de sleepbooten in verbinding staan. De diepte is pl.m. 14 meter. Het water is buitengewoon helder, zoodat men van geen kunstlicht behoeft gebruik te maken. Het dek van de „Lutine heeft men in buitengewoon gaven toestand aan getroffen. Het hout dat onder het zand zit, is zoo goed als nieuw, niettegenstaan de het daar reeds 150 jaar heeft gezeten '.l I b Men schrijft uit Oss aan de „N. R. Crt." De intensieve arbeid van de rijkspolitie, die tot taak heeft de zuivering van Oss begint vruchten af te werpen. Regelmatig wordt door de marechaussee's gepatrouil leerd. Zaterdagnacht waren twee mare chaussee's aan het surveilleeren op een afgelegen gedeelte van de Ossche heide, toen zij een wielrijder ontmoetten, in wien zij zekeren v. d. P. uit Oss herkenden. V. d. P. staat bekend als een berucht misdadiger, die verdacht wordt van vele inbraken. De politiemannen hielden hem aan en onderwierpen hem aan een fouil- i leering. Hierbij kwam vast te staan, dat v. d. P. een volledige uitrusting inbrekers- j werktuigen bij zich had, alsmede een flescbje limonade, dat vermoedelijk van diefstal afkomstig was. De man werd naar de marechaussee-kazerne te Oss overge bracht, doch ontkende bij zijn verhoor iets met een diefstal uitstaande te hebben. De politie zette evenwel het onderzoek voort. Bij den caféhouder van Druthen aan den rijksstraatweg onder de gemeente Schayk, die agent is van de firma, wier naam op het etiket van het limonade- fleschje vermeld stond, werd een onder zoek ingesteld, waarbij aan het licht kwam, dat daar in den nacht was ingebroken. De dieven hadden zich toegang verschaft door het indrukken van de groote spiegel ruit. De caféhouder, die van dit feit ge heel onkundig was, werd op de hoogte gebracht. Een partij limonadeflesschen bleek ontvreemd te zijn. Uit het feit, dat de politiemannen v. d. P. op den weg naar Schayk fietsende vonden, meende men te moeten aannemen, dat de man reeds een bezoek gebracht had en weer daarheen wilde om een tweeden voorraad flesschen te halen. Uit het bewijsmateriaal is komen vast te staan, dal de man een aantal medeplichtigen moet hebben gehad. In den loop van den dag werden in verband met deze Inbraak nog gearres teerd twee beruchte individuen, zekere A. H. en P. de B., beiden bekende reci divisten. Het onderzoek is nog in vollen gang. Op Hemelvaartsdag is bij denzelfden caféhouder ingebroken. Toen werd een groote partij gedistilleerd gestolen. Bij het voortgezette onderzoek naar de inbraak in een café te Schayk, heeft de Koninklijke marechaussee te Oss Zondag in de Ossche heide een kist gevonden, waarin de geheele buit, bestaande uit flesschen gedistilleerd, was verpakt. Het onderzoek duurt voort. FIETSER OVERREDEN EN GEDOOD BIJ DONGEN. Zondagochtend wilde bij de Dongen- vaart een arts, die patiënten had bezocht, met zijn auto drie fietsers passeeren. Op het laatste oogenblik zwenkte zekere C. V. den verkeerden kant uit. Hij kwam onder den auto terecht. De auto kwam tegen een lantarenpaal terecht. C. V., die 70 jaar is, was er slecht aan toe. Hij liep een schedelfractuur en een beenbreuk op. De arts kwam er met vrij lichte kwetsuren af, doch C. V. is korten tijd later over leden. ERNSTIG MOTORONGELUK. Zondag is de heer G. Verschuur uit Alkmaar ter hoogte van het café »De Rustende Jager», hij Heilo met een vaart van ruim zestig K.M. per uur met een motorfiets ingereden op den auto van den garagehouder v. d. Kommer, die juist de tegenover dat café gelegen garage wilde inrijden. Het uitzicht van den bestuurder van het motorrijwiel werd belemmerd door een aan den kant van den weg staanden auto. De heer V. kreeg ernstige bloedende hoofdwonden. De duorijder kwam er met eenige schrammen af. Het motorrijwiel en de auto werden slechts licht beschadigd. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Op den Floraweg te Amsterdam is Zondagavond een jongetje van drie jaar, dat bij zijn woning speelde, onder een gemeentelijke autobus geraakt. Het kind was op slag dood. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. De I7-jarige W. B. te Sluis ia bij het baden in het kanaal Sluis—Brugge ver dronken. Zijn lijk is opgehaald. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zondag is de spoorwegbeambte A. R. uit Utrecht, toen hij per rijwiel onver wachts den rijksweg bij Bussum overstak, gegrepen door den auto van den heer J. P. in den Haag. De man is naar de Majella- stichting vervoerd, doch spoedig, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Zaterdagmiddag is in het Sportfondsen- bad te Arnhem de 22-jarige P. Böcker, gewoond hebbende in Oosterbeek, ver dronken. De jonge man, die de zwemkunst niet machtig was, blijkt aan de aandacht van het badpersoneel te zijn ontsnapt en zich in het diepe gedeelte begeven te hebben. Kunstmatige ademhaling, lang durig toegepast door een dokter, mocht niet meer baten. Vijf inzittenden gered. Een nieuwe personenauto, gemerkt HZ 18887 is Zondagavond komende uit het Westeinde te Voorburg, nabij de oude Tolbrug in den Vliet gereden. In den auto bevond zich een Rotterdam- sche familie, bestaande uit drie heeren, een dame en een jongmensch. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat bij het afrijden van de brug het stuur is vastgeraakt. De heer de K. uit Voor burg, die juist ter plaatse passeerde, kon door het stukslaan van de achterruit de vijf passagiers ongedeerd op het droge brengen, hetgeen, in aanmerking nemende dat de auto in het drie meter diepe water geheel onderging, een zeldzaamheid ge noemd kan worden. De betreffende familie, is, na van droge kleeren te zijn voorzien, per auto naar Rotterdam vervoerd. Met behulp van een tweetal kraan wagens is de auto, verder geheel onbe schadigd, na ruim twee uur werken, op den wal gebracht. Buitenland Het aantal slachtoffers niet bij benadering bekend. Ook ernstige berichten uit Roemenië. De correspondent van de Nw. Rotterd. Ct. te Praag meldde gisteravond: In het Zuidelijke aan Tsjechoslo- wakjje grenzend deel van Galicië lieerscht een watersnood, waarvan het aantal slachtoffers nog niet bij benadering kan worden bepaald, daar elk uur berichten over uitbreiding der overstroomingen binnenkomen. De rivieren de Doenajec, Poprad en Kmienica zijn buiten hun oevers getreden. De bewoners die zich niet tijdig konden bergen en door het stijgen van het, water volkomen werden verrast, vluchtten op de daken. Talrijke kinderen kwamen om. De steden Kreninsa, Novi Socz, Gorlice, Zakopane en Tornof staan onder water. Bij Novi Socz, waar de ramp het ergst schijnt te zijn, zijn de bruggen wegge slagen. De stad is evenals Gorlice, waar ook de spoorwegverbinding onderbroken is, geïsoleerd. Te Zakopane is de elec- trische centrale onklaar geworden en de stad is zonder stroom. Ten aanzien van Reisbiljetten Passages Reismarken Studie- en Ondersteunings marken Reisbureau s, J a «-ap oa t.o. Postbrug W fcfc. I rSy ¥9 de streek in het stroomgebied der Doe najec vreest men dezen nacht het ergste. Soortgelijke berichten komen uit Roe menië. Hevige overstroomingen treden in de buurt van Braila op. SchepeD zijn door een storm op drift geraakt'en kilo meters den Donau opgedreven. Herders zijn met hun kudden door het water ver rast en verdronken. Een officier gedood; een ander gewond. De Engelsche kruiser „Devonshire", die tot het bij Malta gestationeerd deel der Middellandsche Zee-vloot behoort, brengt dezer dagen een bezoek aan Sa- mos. Zondagmiddag waren 3 Engelsche officieren van dat schip in een motorboot aan liet spelevaren, toen zij waarschijnlijk te dicht by de Turksche kust gekomen zijn. In elk geval zijn er door de Turk sche kustwacht drie schoten gelost. Het eerste trof luitenant ter zee Robinson, die overboord viel en verdronken is. Het tweede wondde luitenant Mounsell aan den arm en de borst en het derde miste, De commandant van de „Devonshire" heeft den Engelschen gezant te Angora telegrafisch op de hoogte gesteld van de feiten. Het incident zal verder langs di plomatieke kanalen onderzocht en opgelost worden. De toestand weer kritiek. Men meldt uit San Francisco: Nadat de commissie van arbitrage ver- geefsche bemiddelingspogingen had ge daan, heeft de stakingsleiding besloten de algemeene staking te proclameeren, welke gisteren zou beginnen. 63 stemgerechtigde vertegenwoordigers van vakvereenigingen verklaarden zich vóór de algemeene staking en drie tegen. Het genomen besluit houdt in, dat de vakvereeniging welker leden reeds voor de staking hebben gestemd Maandag in staking zouden gaan en dat de andere vakvereenigingen zoo spoedig mogelijk een stemming zullen houden. Men veronder stelt, dat de andere organisaties zich even eens voor de staking zullen verklaren, 65.000 georganiseerde arbeiders te S.an Francisco en 35.000 arbeiders in de nabu rige havensteden zijn bij de staking be trokken. De nationale garde op de been. De toestand te San Francisco wordt zeer critiek genoemd. De haven wordt door 3000 leden der nationale garde be waakt, terwijl 4000 manschappen in reser ve worden gehouden. Verscheiden restaurants zijn reeds ge sloten. De hotels hebben slechts voor twee dagen levensmiddelen in voorraad. De levensmiddelenzaken hebben den verkoop beperkt. Bij gebrek aan benzine kunnen' duizenden auto's niet worden gebruikt, Nader nieuws uit San Fraoeisc©,, Zaterdagavond zijn nog 500 hulp-poli-< tieagenten aangenomen. De burgemeester van San Francisco, Rossi, heeft bekend gemaakt, dat hij Van de volmachten, welke de „noodtoestand" hem verleent, volledig gebruik zal maken. De 4000 employé's van een der beide tramweg-maatschappijen, de Marketstreet Railway, die ongeveer 50 lijnen bedient, hebben zich bij de staking aangesloten. Het gevaar voor hongersnood. Door het stakingsbesluit wordt San Francisco niet alleen met hongersnood be dreigd, maar men vreest ook, dat er bloed zal vloeien. Honderden inwoners door paniek aan gegrepen, verlaten de stad. Vóór de staking stemden 69 delegaties en 3 ertegen en zij die tot voorzichtigheid aanspoorden werden uitgejouwd. Men schat het aantal personen, die in staking zouden gaan in sympathie met de dokwer kers, die reeds 2 maanden 'geleden den arbeid neerlegden, op honderdduizend. Perscionlijk ingrijpen van Rosevelt? Uit San Francisco wordt d.d. 15 Juli gemeld: Nadat Zondag in den loop van den dag 19 vakvereenigingen zich voor de alge meene staking hadden uitgesproken, kan thans gemeld worden, dat deze Maandag zou doorgaan. Naast 65.000 in vekvereeni- gingen georganiseerde arbeiders te San Francisco en 40.000 te Aukland, zullen 47.000 ongeorganiseerde arbeiders direct of indirect gedwongen zijn het werk neer te leggen, zoodat de algemeene staking in het geheel 130.000 arbeiders zal omvat ten. San Francisco maakt door de ver- keersstaking en het gebrek aan benzine den indruk van een doode stad.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7