ESONA Stadsnieuws De zee licht. HOLLAND TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 19 JULI 1934. Licht op voor alle voertuigen. De nieuwe Commandant der Marine. KOLONEL T. L. KRUYS Minister Deckers naar Kopenhagen. Met de „Hertog Hendrik" terug. Onweer. Dagelijks v. Binnenhaven 715 uur Rstour Amsterdam f 1 40—f 1.00 Alkmaar f 0.80 f 0 60 Schoorl f 0.70—f 0.50 OP HAUSCH J-). Uit het politierapport. Zeekrijgsraad Willemsoord. "Wat wiU 11 lazanl 5 Donderdag 19 Juli 21.39 uur Vrijdag 20 21.38 uur Bij het j.1. gehouden examen aan de M. T. S. te Rotterdam slaagde voor het dyploma Eleetro-techniek onze oud-stad genoot, de heer A. J. Labout. Bij beschikking van den minister van Defensie is de volgende plaatsing gelast: met 3 Augustus de kapitein ter zee T. L. Kruys. lo. eervol ontheven van het bevel over de onderzeedienstkazerne te Willemsoord en ter beschikking gesteld; 2o. geplaatst te Willemsoord om zich voor te bereiden voor de betrekking van commandant der marine aldaar. Kolonel Kruys werd 16 September 1905 benoemd tot Adelborst le kl., 21 October 1907 volgde zijn bevordering tot luit. ter zee der 2e kl., op 16 Mei 1917 tot luit. ter zee le kl. 1 April 1928 werd hij kapt.-luit. ter zee en 1 Dec. 1932 kapitein ter zee. Hij is ridder in de orde van Oranje- Nassau en bezit het eereteeken voor lang- durigen dienst als officier. Naar het Corr. bureau verneemt, zal de minister van Defensie, vergezeld van zijn adjudant, den luitenant ter zee der lste klasse J. E. A. Post Uiterweer, den tocht van drie watervliegtuigen der Marine van De Mok naar Kopenhagen op 23 Juli meemaken. Te Kopenhagen zal de minister e.mbar- queeren aan boord van Hr. Ms. Hertog Hendrik. Aan boord van dit schip zal de minister met het eskader 28 Juli uit Kopenhagen naar Nederland vertrekken. De aankomst te Den Helder is bepaald op 1 Augustus. ONTHULLING GRAFSTEEN ARIE D. VAN DE WEG. Het comité voor grafsteen Arie D. v. d. Weg, is met zijn arbeid klaar gekomen. Onder voorbehoud van de toestemming van B. en W, zal de onthulling a.s. Za terdagmiddag om drie uur plaats vin den op de Algemeene Begraafplaats. De plechtigheid begint met een Andan te uit het Lerchen-strijkkwartet van Jo- seph Haydn; daarna wordt de onthul lingstoespraak gehouden door den heer De Hoogh; dit wordt gevolgd door een koraal voor Gemengd Koor, onder leiding van den dirigent Toon de Hoogh, waarna nog een slotwoord wordt gesproken, De grafsteen is ontworpen door den architect, den heer Joh. A. Peters. De uitvoering daarvan geschiedde door de firma J, Duyvelshof, alhier. Belangstellenden kunnen natuurlijk deze overdracht bijwonen. Gezien de over- groote belangstelling, welke het comité van alle zijden mocht ontvangen, zullen wel velen bij deze onthulling ter nage dachtenis van wijlen onzen stadgenoot Arie D. v, d, Weg, getuige willen wezen, Wij geven hierbij een afdruk van het monument. De eenvoudige, doch duidelijk sprekende symboliek behoeft nauwelijks nadere uitlegging. De driehoek, waarin gehouwen den naam van den kunstenaar, gaat in den top over in de Harp. Het koninklijk instrument, door alle eeuwen heen als instrument en als symbool van de toonkunst gebezigd. Het leven van den heengeganen toonkunstenaar was gewijd aan de schoonheid der toonkunst. Op deze wijze wordt de herinnering aan zijn kunstenaarsleven vastgelegd, Het geheel is in Oberkirchner zandsteen uitgevoerd en is een eenvoudig doch duidelijk spre kend beeld, DERDE NATIONALE ZONNESTRAAL LOTERIJ. De trekking der 3e Nat. Zonnestraal- Loterij, welke was uitgesteld tot Woens dag 26 Juli, zal nu twee dagen vroeger plaats vinden en wel op Maandag 23 Juli, des morgens te 9 uur in Krasnapolsky te Amsterdam. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING. Het ligt in de bedoeling der Ned. Chr. Radio-Ver. te komen tot den bouw van een nieuwe studio. Overal in den lande zijn met dit doel comité's gevormd. Voor Den Helder bestaat dit uit de H. H. S. de Böck, lid van den Ver.-Raad, voorzitter; Jao. .J. Maas, correspondent, Secretaris; Kap. D. J. Korts, Ds. Joh. Meynen, J. Rebel, Ds. F. Tollenaar, Ds. J. H. Vaan drager, en in Koegras H. Bruiff en W. Slik. In September zullen nade*? mededeelin- gen en oproepen in dit blad verschijnen CURSUS VEILIG VERKEER. Naar wij vernemen is door den heer Verkerk alhier een Cursus opgericht voor Veilig verkeer. Deze telt reeds 6o leer lingen. In September worden de examens gehouden ter verkrijging van het diploma. DE OVERGANGSEXAMENS DER HOOGERE HANDELSSCHOOL. De overgangsexamens der Hoogere Handelsschool, die wij eerst hedenmorgen ontvingen, vindt men opgenomen onder Laatste Berichten op pag. 8. NUTSSPAARBANK DEN HELDER. Verschenen is een folder van de Nuts- spaarbank alhier, welke de aandacht ves tigt op deze plaatselijke instelling, die zich verheugen mag in een regelmatigen groei, dank zij het groote vertrouwen, dat ze onder het publiek geniet. Ook in 1933 nam de groei geleidelijk toe, n.1. met 1402 nieuwe spaarders, dat is gemiddeld 5 per dag. Ook de inlagen namen geleidelijk toe, evenals trouwens de terugbetalingen. Zoo is er een regelmatig rhythme, dat ech ter een omhooggaande curve vertoont. De verschillende gegevens omtrent het be drijf zijn reeds eerder gepubliceerd, zoo dat wfj op deze plaats kunnen volstaan met dit foldertje aan te kondigen, dat zijn nuttige werking, mede dank zij de pakkende geïllustreerde reclame, die er op vermeld is, niet zal missen. AANRIJDINGEN. In de Middenstraat, hoek Paardenstraat reed Dinsdagmiddag een auto in op een fietser, die niet tijdig genoeg stopte. De auto had voorrang en de aangerichte schade aan het rijwiel was dan ook voor rekening van den berijder. Gisterenmiddag kwam op den Ruygh- weg een auto in botsing met een bak fiets. De bakfiets kwam met een wiel minder uit den ongelijken strijd en dui kelde dientengevolge op den weg. Ook hier geen persoonlijke ongelukken. Een broeiend-heete dag. Loom en zwaar ligt de hitte over de stad, iedere voet stap weegt als lood, wij wandelen in de gloeiende hitte van een woestijn. Het vrouwelijke deel der bevolking heeft al lang mantel en hoed thuisgelaten en geniet van de luchtige, minieme kleeding, die bij dit jaargetijde hoort. Op dezen dag heeft het mannelijk deel ook druk kende jassen uitgedaan en in de groote verscheidenheid van shirts en andere sportkleeding fietsen en loopen zij langs de gloeiende straat, of zwemmen. Voor de zwemsport is het een ideale tijd en hoevelen er dagelijks een- of meermalen hun verfrissching halen aan en in zee, is niet te zeggen. Slechts aan zee op den dijk of aan het strand is op dezen dag eenige koelte te krijgen. In de stad ligt heel den dag de loome broeiwarmte, die deprimeert en enerveert. Dan, op den laten avond het onweer. Felle, geweldige bliksemstralen, die se- condenlang de omgeving belichten. Ze zijn schier overaluit zee komen ze op en schier onafgebroken verschijnt het hemelvuur aan den donkeren horizon strepen van goud, in de meest grillige vormen, springen van den eenen naar den anderen kant. In het Noordwesten, in het Zuidwesten, overal is het gewel dige vuur, dat geen oogenblik vermin dert. Flinke regenbuien drenken de door vele weken van droogte verdorde aarde en brengen de lang-verbeide lafenis, maar de regen vermag voorloopig niet het on weer te temperen: fel blijft het weerlicht en af en toe komt een roöimelende don derslag de suggestieve invloed, dien zoo'n bui nu eenmaal heeft, versterken. Geruimen tijd houdt het onweer aan; urenlang blijf thet weerlichten, maar als wy uit de nog broeiend-heete slaapka- mers wederom het morgenlicht begroeten, is het een verfrischte en heerlijk-koele morgen, die de belofte inhoudt van een schoonen, maar gelukkig niet meer tro pisch warmen dag. Gevlucht uit de klam-zwoele atmosfeer, die in de straten hing, en zelfs in den laten avond bleef, stonden velen op den dijk, gisteravond. Mannen en vrouwen en kinderen. En zij, die daar waren, hebben dat ge beuren gadegeslagen, hetwelk steeds weer een ontroering bij ons teweegbrengt: de lichtende zee. Van twee zijden kwam een donderbui opzetten: dreigend en zeker. Op groote hoogten joegen wolleen voort in felle jacht als voorboden van een onheil: en daar ónder, vredig kabbelend, de zee. De zee, kalm, en lichtend met millioenen vonkjes, die opflikkerden en rondspatten bij het breken der golfjes op de pieren. Het is iets, dat altijd weer aangrijpt, en het waren stille menschen, die het spel van licht en water gadesloegen. Er werd weinig gelachen en weinig gesproken. Er werd alleen gezien, en gedacht. Het licht in de verte, het naderend hemelvuur was geen moment van de lucht af, en verscheen in de meest grillige va rianten. En scheurde even een fellere straal een helder licht over de zee, dan verdween het fosforeceerende wonder: om direct daarna weer zichtbaar te wor den. Het leek of vloeibaar vuur daar ovër de pieren gleed, vuur, dat opwelde uit verre diepten, en dat opvonkte om licht te brengen in dezen zwarten nacht. ,In tallooze schakeeringen flonkerde het: wit en geel, en blauw, om dan weer te verschijnen in het blankste zilver. Toen kwam de regen, en verstoorde hét spel der golven met het licht. Snel en he vig kwamde bui opzetten, en het licht verdween plotseling, en even onverwachts als het gekomen was. Men ging naar huis, doch weinigen, die het zagen, zullen het spoedig vergeten. Winkler Prins zegt over een Iichende zee o.a. het volgende: Het verschijnsel van lichtende dieren, en voornamelijk zeedieren, treft men aan bij kwallen, inktslakken, visschen, enz. Dikwijls verspreidèn deze dieren öf willekeurig öf tengevolge van een prikkel een groen of blauwachtig licht. Het lich ten wordt waarschijnlijk veroorzaakt door een langzame verbranding van een stof, die door de cellen van de lichtgevende organen geproduceerd wordt. RIJWIELBELASTING 1934—1935. In vervolg op onze publicatie omtrent den verkoop van rijwielbelastingmerken, vestigen wij de aandacht op de mogelijk heid in het plaatje van het komende jaar den naam en het adres van den eigenaar te laten stempelen. Daardoor zal ontvreemding voorkomen worden, omdat het plaatje voor onbevoeg- den geen verkoopwaarde meer heeft, ter wijl bij verlies de vinder kan volstaan mH hetzij het af te geven aan de politie, hetzij het in een ongefrankeerde enveloppe te sluiten en deze te voorzien van naam'en adres op het plaatje voorkomend. De Post bezorgt het dan tegen berekening van strafport aan den eigenaar terug. Een eventueele oneerlijke vinder, die het plaatje zelf zou willen behouden, stelt zich dan bloot aan vervolging wegens diefstal of heling. Er bestaat o.i. een goede kans op, dat door deze vinding een einde komt aan de bfilastingplaatjes-misère. Van politioneele zijde werd verzekerd, dat diefstal van belastingplaatjes prao- tisch niet meer zou voorkomen, indien iedereen bij „Zonnestraal" zijn (haar) naam er in zou laten stempelen. ARNHEM 14.7 NIJMEGEN 2.3 II. Op Marsch. Regen noch wind, zonneschijn noch koude en wat dies meer zij, kunnen de deelnemers deren. Luid zingend trekken zij langs de wegen. De liederen varieeren van: „en eikenhout is eikenhout" tot de plechtige volkshymne. Clinge Doorenbos rijmde speciaal voor de vierdaagsche een lied bij elkaar, waarin op simpele wijze de gedachte van de vierdaagsche geuit wordt. Natuur gaf ons een motor mee Van 't allerbeste merk, 1 Gaf ons een hart, een longen-paar Gezond, gaaf en sterk. En een paar flinke beenen, Een groot geluk op aard, Wie die niet leert gebruiken Is niet zoo'n motor waard. Wij loopen de vierdaagsche mee Vol levenslust en moed, Als goede loopers blijven wij Altijd „op goeden voet". Want wij zijn een voor allen En allen zijn wij een, Zoo willen wij door Nederland En door het leven heen. Hooger dan de physieke waarde slaat de N.B.L.O. de geestelijke waarde aan. Daarom wordt er van den marsch ook geen wedstrijd gemaakt. Men gaat van de ge dachte uit, dat een athleet, of om alge- meener te. zijn, een sportman, nog niet steeds een voldoende hoogstaand moreel bezit om in staat te zijn aan wedstrijden deel te nemen. En dit is zeer juist gezien. Wij behoeven ons slechts de wereldkam pioenschappen voetbal, die dit jaar in Italië gehouden werden, in het geheugen te roepen. Hier ontmoetten elkander toch zeker wel de beste voetballers, die de we reld bezit. Een ieder zal moeten toege ven, dat van de hooggeroemde sportivi teit maar bitter weinig te zien was. Lichaamskuituur, ontspanning, vreugde aan eigen kracht en slimheid warén niet voldoende: neen men moest en zou win nen ten koste van alles. Eerzucht ls een prijzenswaardige eigenschap ln den mensch. Men begaat echter eén grove fout, wanneer men meent, dat deze eer zucht zich slechts kan uiten in het stre ven zichzelf boven anderen te doen gelden. En voor sport geldt dit heelemaal. Wij leven in een periode waar men niet meer weet wat gematigheid beteekent, men kent alleen nog radicalisme. Dit uit zich in alles dus ook in sport. En daar heet het wedstrijden winnen, de eer van de club, van de stad, van het land hoog hou den. Deze eer kan echter op betere wijze hoog gehouden worden: er bestaan nog Tot voldoening stemt het. dat de orga nisatie ervan berust bij „Zonnestraal", de Vereeniging, welke het bekende Sanato rium van Arbeidstherapie voor t.b.c.-pa- tiënten te Hilversum exploiteert, zoodat hiermede niet alleen het algemeen pu bliek belang wordt gédiend, doch mede ook de t.b.c.-bestrijding. Na storting van 2.70 op postgiro no. 800 van „Zonnestraal". Stadhouderskade 198, A'dam, tel. 26180 ontvangt men een van naam en adres voorzien plaatje, franco thuis. Bestellingen kunnen tevens worden opgegeven bij vele postagent schappen en rijwielstallingen en zaken. .VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS over de maand Juni 1934. Mannen. Aanbiedingen kwamen in'van: 3 bakkers (1 ben. 18 j.), 9 bankwerkers (3 ben. 18 j.), 1 bloemist, 2 boekdrukkers, 2 chauffeurs, 2 conciërges, 1 controleur, 1 electricien, 35 grondwerkers, 2 hulp- fitters, 4 incasseerders, 6 kantoorbedien den (2 ben. 18 j.), 2 kellners, 1 kleermaker, 1 kok, 17 landarbeiders, 1 letterzetter, 2 loodgieters, 7 loopknechts (6 ben. 18 j.), 7 machinisten, 1 magazijnbediende, 1 metselaar, 1 motordrijver, 7 opperlieden, 4 schilders, 1 schoenmaker, 2 slagers (1 ben. 18 j.), 1 stoker, 6 straatmakers (5 ben. 18 j.), 4 tellers, 13 timmerlieden (4 ben. 18 j.), 50 transportarbeiders, 57 losse werklieden (3 ben. 18 j.). Totaal 254 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 boekdrukker, 1 buffetbediende, 1 chauffeur, 1 electricien (ben. 18 j.), 26 grondwerkers, 3 hulp-fitters, 1 hooier, 1 kantoorbediende, 1 kellner, 2 ketelbikkers (ben. 18 j.)f 1 landarbeider, 1 loodgieter, 1 loopknecht, 2 maaiers, 1 metselaar, 4 schilders, 6 straatmakers (ben. 18 j.), 4 tellers, 7 timmerlieden (3 ben. 18 j.), 46 transportarbeiders, 47 losse werklieden (2 ben. 18 j.). Totaal 158 personen. Geplaatst werden: 1 boekdrukker, 1 chauffeur, 1 electri cien (ben. 18 j.), 26 grondwerkers, 3 hulp-fitters, 1 kantoorbediende, 1 kellner, 2 ketelbikkers (ben. 18 j.). 1 landarbeider, 1 loodgieter, 1 loopknecht, 2 maaiers, 1 metselaar, 4 schilders, 6 straatmakers (ben. 18 j.), 4 tellers, 7 timmerlieden (1 te Zijpe, 2 ben. 18 j.), 46 transportarbei ders, 46 losse werklieden (1 hen. 18 j.). Totaal 155 personen. Aan het einde der verslagmaand ston den nog ingeschreven: 1 aardappelschiller, 1 autogenisch las- scher, 8 bakkers (1 ben. 18 j.), 3 bakken- Schippers, 35 bankwerkers (8 ben. 18 j.), 5 betonwerkers, 1 bloemist, 4 boekbinders, 1 boekdrukker, 1 bollenarbeider, 25 chauf feurs, 11 conciërges, 1 controleur, 1 dek- knecht, 6 electriciens (2 ben. 18 j.), 1 ex pediteur, 86 grondwerkers, 9 Incasseer ders, 32 kantoorbedienden (3 ben. 18 j.), 4 kappers (2 ben. 18 j.), 7 kellners, 1 kleermaker, 1 klinker, 1 kok, 91 landar beiders, 2 letterzetters, 5 loodgieters, 8 loopknechts (3 ben. 18 j.), 14 machinisten, -5 magazijnbedienden, 2 matrozen. 5 met selaars, 1 meubelmaker, 7 monteurs, 1 motordrijver, 10 opperlieden (1 ben. 18 j.), 2 opzichters, 2 reizigers, 1 scheepsmaker, 5 schilders, 2 schippers, 1 schoenmaker, 3 smeden, 1 stoffeerder, 9 stokers, 2 ■straatmakers (1 ben. 18 j.), 1 stuurman, 1 teekenaar, 17 timmerlieden (2 ben. 18 j.), 161 transportarbeiders, 3 tuinlieden, 1 verpleger, 1 wachtsman, 3 winkelbe dienden, 175 losse werklieden (2 ben. l,!; Totaal 792 personen. Vrouwen: Aanbiedingen kwamen in van: 2 aardappelschilsters, 13 dagmeisjes, 15 Reisbiljetten Passages Reismarken Studie- en Ondersteunings marken Resbureau f.o. Postbrug begrippen als kunst en wetenschap. Sport moet opvoedend zijn, lichamelijk en gees telijk. Waar blijft de opvoedénöe waarde, wanneer men 22 oersterke kerels op elkaar loslaat, die slechts één wil hebben: winnen. Wil men sport zien, laat men dan eens een kijkje nemen op die achter af gelegen sportvelden, waar jonge men schen, zonder toeschouwers, zonder me dailles, zonder speciale inkomsten van de clubkas elkaar bestrijden. Daar ziet men sport, lichaamskuituur. Sport wil zeggen vreugde in het eigen lichaam, in eigen kracht en gezondheid. Na deze regelen zal menigeen zeggen: de schrijver maakt zichzelf aan radica lisme schuldig. Maar het bovenstaande sluit niet het inzicht uit, dat ook wed strijden hun nut kunnen hebben. Alleen aan wedstrijden kan niet een ieder deel nemen: slechts hij die ruggegraat bezit en geleerd heeft respect voor zijn naaste te hebben. En daar ontbreekt het maar al te vaak aan. Dit is een standpunt, dat de leiding der marschen steeds ingenomen heeft, en dat deze daaronder niet geleden hebben blijkt uit alles. Tegen wedstrydgedoe treedt de leiding dan ook uiterst gestreng op. Toen in 1933 de Noren er prijs op stelden zoo vroeg mogelijk binnen te. komen werden zy gediskwalificeerd! En nu. Wat wordt er gepresteerd? De deelnemers worden in groepen gesplitst. Zij die 14 en 15 jaar zijn nfoeten 30 km per dag afleggen. Dames van 16 jaar en ouder 40; burgers van 16, 17 en 18 jaar eveneens 40 en burgers tusschen 19 en 50 55 km per dag. Zij die ouder dan 50 zijn moeten 40 km afleggen. Militairen met volle bepakking 40 km, militairen in veld- tenue zonder ransel enz. 50 km. Politie corpsleden van vrijwillige burgerwachten moeten op een dagelijksch traject van 50 ktn hun kraohten beproeven. dagdienstboden, 8 dienstboden (intern), 3 huishoudsters, 1 kindermeisje, 2 naai sters, 2 noodh.-dienstb., 6 werksters. Totaal 52 personen. Aanvragen kwamen in om: 11 dagmeisjes. 13 dagdienstboden, 6 dienstboden (intern), 3 huishoudsters, 1 hulp in de huishouding, 1 kantoorbedien de (ben. 18 j.), 2 keukenwerkmeisjes, 1 naaister, 2 noodh.-dienstboden, 9 werk sters, 3 winkeljuffrouwen (1 ben. 18 j.). Totaal 52 personen. Geplaatst werden: 10 dagdienstboden, 7 dagmeisjes, 6 dienstboden (intern, w.o. 1 uit Heerlen en 1 uit Schagen, beide Duitsche), 1 huis houdster, 1 hulp in de huishouding, 1 kantoorbediende (ben. 18 j.), 2 keuken werkmeisjes, 9 werksters. Totaal 37 personen. Aan het einde der verslagmaand ston den nog ingeschreven: 6 aardappelschilsters, 10 dagmeisjes, 10 dienstboden, 2 huishoudsters, 7 kantoor bedienden (2 ben. 18 j.), 1 m angelmeisje (ben. 18 j.); 3 naaisters, 1 waschvrouw, 7 werksters, 4 winkeljuffrouwen (3 ben. 18 j.). Totaal 51 personen. STRANDBAL HUISDUINEN. T.A.V.E.N.U deelt ons mede, dat „Th? Mixed Follies" spontaan besloten hebben belangloos hun medewerking te verlee- nen aan het strandbal. Die modewerking wordt zeer gewaardeerd en T.A.V.E.N.U. verwacht, nu zij de beschikking heeft over twee Bands en het weer zich bijzon der gunstig laat aanzien een „uitver kocht" strandbal en tevens een groot succes. Aanrijding. Dinsdagmiddag had op den Konings weg alhier een aanrijding plaats tusschen een met een paard bespannen wagen en een vierwielig mötorrytuig met aanhang wagen, tengevolge waarvan eerstgenoemd, voertuig werd beschadgid. Een onderzoek wordt iiigesteld. Zitting van Woensdag 18 Juli. Voor de tweede maal in deze week hield de Zeekrijgsraad zitting, ditmaal ter be rechting van een vijftal zaken, waarvan twee gevoegd waren en als één geval behandeld werden. Vervaischte doktersverklaring. De matroos le kl. M. S. had een ge neeskundige verklaring gekregen van den Purmerender arts R„ waarin stond, dat hij hersteld was van zijn ziekte, waar voor hij met verlof was gegaan en met ingang van 23 April zijn dienst aan boord van Hr. Ms. „Nautilus" weer kon ver vullen. Hij had evenwel niet veel zin in dienst doen, zoodat hij dit cijfer 23 mét de pen veranderde in 26 en op 27 April dit vervaischte document ter hand stelde aan den dienstdoenden officier van de wacht. Natuurlijk werd de vervalsching spoedig ontdekt en toen S. dan ook op 4 Mei in voorloopige hechtenis zou wor den gesteld, heeft hij heelemaal de ver zenen tegen de prikkels geslagen en is hij van boord weggeloopen. Den 29sten Mei heeft hij blijkbaar het verkeerde van deze daad ingezien en zich aangemeld bij de militaire politie ergens in het westen van het land, die hem daarop 30 Mei weer aan boord van de „Nautilus" terug bracht. Voor drie feiten stond hij dezen middag terecht1. voor het vervalschen van een geneeskundige verklaring, 2. voor het gebruik maken daarvan en 3. voor desertie. De president, mr. de Sitter, wijst hem op het strafbare van zijn daadde verande ring van dit ééne cijfertje in deze genees kundige verklaring kan hem tot drie jaar gevangenisstraf toe kosten. Blijkbaar, zoo zegt de president, hebt gij de portée van uw daad niet begrepen. 's Ochtends tusschen 5 uur en 6.30 ver laten de wandelaarslegioenen kazerne of kampplaats en moeten binnen de 11 uur hun traject hebben afgelegd. Dat betee kent dus een gemiddelde snelheid van 31 tot 6i km per uur. Dit vier dagen lang onder diverse weersomstandigheden. Ieder jaar weer dezelfde antmo; ieder jaar minder uitvallers; ieder jaar meer deelnemers. Zij marcheeren door een van de mooiste deelen van Nederland, iedere» dag langs een parcours, langs dorpjes waar de bewoners de wandelaars vroolijk begroeten, de kinderen een stukje mee oploopen en waar op een verhooging luid schallende muziek de vermoeiden tracht op te frisschen. Dit is wat zoo ontzaglijk veel tot het slagen van de vierdaagsche bijdraagt; het medeleven van de bevol king dier streek. „Waarom", zoo werd herhaaldelijk gevraagd, blijft men toch steeds de marschen bij Nijmegen hou den?" Ten eerste door de uitstekende legerplaatsen en ten tweede om de sfeer, die de bevolking weet te scheppen. In de babyjaren van de „vierdaagsche" werd ook in andere, deelen van ons land geloo- pen: o.a. bij Breda en Den Bosch. Nijme gen echter blijkt het geschikst te zijn in alle opzichten. Of is het ooit ergens an ders gebeurd, dat aan het eind van den laatsten dag de deelnemers met bloemen gegooid worden? Heusch de deelnemers, die vaker dan een keer aan de marschen deelnemen, doen dit niet zoozeer om het bronzen kruisje, kroontje of cijfertje, dat de officieele belooning is, als wel om weer eens vier dagen te leven in een vrije, natuurlijke en spontane sfeer. Denkt u soms, dat de oude heer, die van Hoorn naar Nijmegen komt gewan deld en van Nijmegen langs het IJselmeer over den afsluitdijk loopt, het zooiets bij zonders vindt vier dagen 40 km te loo pen? De frissche, eensgezinde geest die hij er vindt zal daar wel de hoofdoorzaak van zijn. Buitenlandsch Overzicht pag. I feuilletonl Radio-programma2 Noch spot. noch zot2 De cholera-epidemie in Britsch- Indië is onderdrukt2 De stakingen aan de Westkust der Ver. Staten. De toestand is gevaarlijkde regeering treedt krachtig op1 Drie leden van de Duitsche Hi- malaya expeditie verongelukt 2 De nieuwe kerk te Delft is nog tot Zaterdag a.s. te bezichtigen 2 De heer Van Hoeven geeft een uiteenzetting van de werking der gewijzigde steunnormen 6 De opbrengst van de rijksmidde len over het le halfjaar 1934 valt niet mee6 Bizonderheden over de Ned. Reisweek van 2027 Augustus 6 Minister Deckers naar Kopen hagen en met de ..Hertog Hen drik" naar Den Helder5 Dinsdagavond is te Dinther (N.Br.) een jongeman met een mes doodgestoken7 De bekende Engelsche vlieger, kapitein M. Wilson, wordt in het Maunt-Everestgebied ver mist 7 Doumergue houdt een radio rede waarin hij een beroep doet op de eenheid 7 Gisterenmiddag zijn te Sneek twee broertjes, 7 en 9 j. oud, verdronkenn 7 De Nederlandsch-Engelsche han delsbesprekingen zijn in een be denkelijk stadium gekomen 6 Omtrek-nieuws6 Marktberichten8 Marineberichten8 Sportnieuws8 Clemente eüseh. Ditzelfde is ook de meening van den Fiscaal, die het misdrijf' omschrijft als zeer ernstig, maar uit overweging dat bekl. inderdaad de portée van wat hij deed, niet heeft begrepen, een zeer cle ment vonnis vraagt, nl. een voorwaarde lijke straf van 4 maanden met proeftijd van 1 jaar. De verdediger, mr. Arnold Veldman, beschrijft den bekl. als een goed matroos, die met pleizier altijd heeft dienst gedaan. Totdat de noodlottige gebeurtenissen aan boord van de „Zeven Provinciën" daarin een keer brachten. Deze bekl. diende toen aan boord van de „Kortenaer", waar na tuurlijk het gebeurde zijn invloed deed gelden. Door altijd openlijk en eerlijk te klaren: ik doe niet mee aan die muiterij, heeft bij van zijn collega's zëer ved moeten hooren, hatelijkheden, scheld woor» den, enz., die hem zijn verderen diensttijd deden vergallen. In gedeprimeerde stemming kwam hij in Nederland terug en werd op de 'Nautilus® geplaatst. Ook daar was het niet erg prettig dienen; ook daar weer die vijandig heid met de bemanning en ten overvloede kon hij het met den schipper niet al te best vinden. Dit alles is oorzaak geweest, dat hij zich ongelukkig voelde en op een zeker oogenblik in onbezonnenheid tot deze zonderlinge daad van de verandering van het cijfer 3 in een 6 is gekomen. En toen deze zaak eenmaal aan bet rollen was, en hem preventieve hechtenis werd opgelegd, is hij zijn hoofd heelemaal kwijt geraakt en is gaan deserteeren. Met genoegen heeft pi. het clemente vonnis van den Fiscaal vernomen. Inder daad, aldus de verdediger, deze jonge man verdient steun, voorwaardelijke ver oordeeling zal een prikkel zijn om zijn onbezonnen daden weer goed te maken. Mocht de Krijgsraad van ander gevoelen zijn en hem toch onvoorwaardelijk willen straffen, dan wijst spr. op de mogelijkheid van een deels onvoorwaardelijke, deels voorwaardelijke gevangenisstraf, waartoe de wet de mogelijkheid open Iaat. Bekl. zelf, desgevraagd, zegt veel spijt van het gebeurde te hebben. Verduistering van gelden. De marinier le kl. J. J. d. R. was belast met den verkoop van toko-artikelen aan boord van Hr. Ms. «Schorpioen®. Als zoodanig heeft hij zich aanzienlijke be dragen toegeëigend de dagvaarding spreekt van circa f 70.en hij heeft dit ook bekend. Eisch 6 weken. Opzettelijke ongehoorzaamheid. Voor opzettelijke ongehoorzaamheid, tweemaal gezamenlijk gepleegd, stonden terecht de mariniers le kl. H. H. en P. J. J. v. S. Zij hadden den 27sten April in de Kalverstraat te Amsterdam gewan deld, toen zij een landstormkorporaal ont moetten, wien zij niet hadden gegroet. Deze wilde hierover rapport maken en vroeg naar hun namen, welke zij weigerden op te geven. Daarna vroeg hij hun hem naar den politiepost te volgen, aan welk verzoek zij geen gevolg gaven. Beiden ontkenden op dien dag door een korporaal te zijn aangehouden. De Fiscaal acht de feiten door de ver klaringen van de getuigen wettig en overtuigend bewezen, Wel is de termino-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5