Buitenlandsch Overzicht. S. A. KANNEWASSER. gSfesntófóP» KOS KONINGSTRAAT 76 NIEUWSBLAD VOCR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eugène is niet te evenaren Wj MA|S0N GERRITS, GEMENGD NIEUWS 2°/„ OBLIGATIËN De Tweelingzusters ZATERDAG 21 JULI 1934 62ste JAARGANC 0 minder warmte. Permanent Wave nog mooier. De nieuwe bakeliten Chauffeur (verwarmer) met welk ander ook. 50 minder warmte Spoorstraat 104-106 - Tel. 457. De Amerikaansche vloot ien de luchtstrijdkrachten. De termijn van respijt in Oostenrijk geëindigd. HEDENAVOND ZIJN ONZE ZAKEN van 10-11 uur geopend. ZONDAGS tot 2 uur. Lord Rothermere verbreekt den band met Sir Oswald Mosley. Het BritsdvTurksche incident. Na den schok van 30 Juni Verduistering. 1, 2, 5, 10 en 20 maal hetzelfde nummer Hoofdkantoor Patricia Wentworth HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant fl.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, VYieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.— Nederl. Oost- en West-lndië per zeepost 1 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse ros. 4ct. :fr.p.p 6ct. Zondagsblad resp f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.- Modeblad resp. 1.20, f 1.50, fl.50, 1 1.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 73 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 cL per regel (galjard). Ingez. meded (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De bewapeningswedloop in Europa. Engeland gaat eenige honderden vliegtuigen bouwen. - Het Engelsch-Turksche incident bij Samos. - Duitschland en het Oostelijk Locarno. Is de wereld met blindheid geslagen Ja, dat mogen we ons wel eens afvra gen, of de wereld met blindheid is geslagen. Als we het wereldge beuren om ons heen gadeslaan, zouden we het wel denken. Want zienderoogen snellen we naar een nieuwen oorlog, die Europa met onder gang bedreigt. „Staatslieden noch volke ren hebben uit de vier jaar oorlogsramp iets geleerd", heeft Sir Herbert Samuel Donderdagavond in een rede gezegd, waarop wij hieronder nog nader terug komen. Eerst willen wé met droefheid het feit constateeren, dat de wedstrijd in be wapening in Europa met bitteren ernst is begonnen. Baldwin heeft Donderdagavond in het Engelsche Lagerhuis medege deeld, dat de regeering besloten had 41 nieuwe vliegeskaders te formeeren, en wel 33. voor de verdediging van het moederland en 8 voor de vloot en de buitenbezittingen. In de toelichting zeide hij, dat Enge land zijn bewapening tot een zeer laag peil had gebracht, in de hoop, dat andere naties dit voorbeeld zouden volgen. Dit was niet geschied en ofschoon de regee ring ook thans nog volstrekt niet wilde wanhopen aan het eindelijk succes der ontwapeningsconferentie, stond deze conferentie er toch op het oogenblik niet zoo goed voor, dat de regeering lan ger uitstel mocht gedoogen van de mini- mum-eischen der landsverdediging. Bovendien heeft Engeland verplichtin gen aanvaard onder het pact van den Volkenbond en het verdrag van Locarno, die het op het oogenblik niet zou kunnen nakomen. Wegens al deze redenen kon de regee ring het peil der luchtverdediging niet langer handhaven op het huidige mini mum en daarom was besloten de lucht macht met 41 eskaders uit te breiden. Zij bestaat thans uit 42 eskaders voor de ver dediging van Engeland, welk aantal in 1938 tot 75 zou zijn gestegen. Dit was een vermeerdering van ongeveer 80 procent, ofschoon vele deskundigen een verdub beling tot 84 eskaders noodzakelijk had den geacht. Om de kosten zoo gering mogelijk te houden, zouden de credieten verdeeld worden over het loopende jaar en de 4 volgende begrootingen, waardoor weinig bezwaar voor de schatkist zou ontstaan. Men leze nu hieronder hoe sterk de luchtvloot van Engeland over eenige ja ren zal zijn, als tenminste door een oorlog, en wij vreezen er voor, niet een groot aantai eskaders vernietigd is. Aan het eind van 1938 zal Engeland, volgens een vooraanstaande luchtvaart autoriteit, ongeveer 1300 toestellen bezit ten, indien het programma, dat Baldwin heeft aangekondigd, wordt uitgevoerd. Het aantal bedraagt op het oogenblik on geveer 850. De luchtmacht voor het moe derland, dus afgezien van de vloot en de overzeesche gewesten, zal eind 1938 900 .vliegtuigen omvatten. Naar aanleiding van deze mededeeling van Baldwin heeft —Herbert Samuel Donderdagavond een redevoering gehou den, waaruit we hierboven al een zin snede overnamen. Sanniel toonde zich be zorgd over den gang van zaken en zeide: „Wij zijn dus weer teruggekeerd tot den tijd van zware bewapening en wed strijd in bewapening met andere landen. Nu nog een voorstel tot uitbreiding van de vloot, wat na admiraal Swanson's verklaring te Washington wel spoedig zal volgen en dan zijn we weer volkomen aangeland in de voor-oorlogs-periode, waaruit men hoopte dat de menschheid éindelijk verlost zou zijn. Het resultaat van alle conferenties en besprekingen, sinds 1918 gehouden, is dus in dezen zin saam te vatten: Staatslieden noch volke ren hebben uit de 4 jaar oorlogsramp iets geleerd en van vóór dien tijd hebben zij niets vergeten. Het Engelsch' Turksche incident Het onaangename incident tusschen Tur kije en Engeland, naar aanleiding van het doodschieten van een Engelsch marine dokter, door de Turksche grenswacht, tee kent ook de onrust in de wereld, 't Is hier de angst in Turkije, voor dreigende gevaren rondom, die oorzaak zijn van een nerveuze stemming en daardoor van deze ondoordachte en onverantwoorde lijke daad, dié misschien nog een onaan gename nasleep kan. hebben. Ook Turkije bereidt zich ten oorlog. We bedoelen niet dat men zich gereed maakt om tegen een reeds bekenden vijand ten strijde te trekken, neen, men maakt zich klaar om bij een mogelijk en waarschijn lijk conflict, gereed te zijn ten strijde. De Nw. Rott. Crt. schreef dezer dagen o.m. naar aanleiding van het incident: Een bewijs van zenuwachtigheid in de hoogste Turksche kringen distelleert men uit het vervroegde oproepen van de lich ting '35, noodzakelijk geworden doordat men het legercorps uit Stamboel naar het Westen heeft verplaatst en bezig is een nieuw legercorps te vormen voor het voormalige Konstantinopel. Voorts is de definitieve oorlogsbegrooting een derde liooger uitgevallen dan de voor- loopige begrooting van Maart aangaf en is het bedrag, uitgetrokken voor de lucht macht, vervijfvoudigd. Dit heeft niet na gelaten de aandacht van de burgerij te trekken en het moet dan ook niets bij zonders zijn als men tegenwoordig in de Turksche steden hoort spreken van den oorlog, „die stellig komen zal". Over den vijand hoort men slechts speculaties. Ve- HERBERT SAMUEL leider der liberale partij in Ene/eland, welke ontwapenino en algeheele vrijhandel voorstaat. len noemen Italië, anderen zijn bang voor een Bulgaarsch-Servisch blok, dat er op uit zou zijn zich een weg naar Aegeïsche Zee te banen en dus Turkije en Grieken land beide gelijkelijk zou bedreigen. Turkije, dat aanvankelijk in Europa buiten de Sovjetunie in Italië zijn eenig vriend zag, zou in dat land een wellicht toekomstigen vijand zien. Met Frankrijk, vroeger een goed vriend, doch na den oorlog lang gewantrouwd of erger, wordt het weer goede vrienden. In de Europee- sche, en met name in de Balkanpolitiek, waaruit het zich teruggetrokken scheen 'te hebben, gaat het weer zijn woordje meespreken. 1 Welken kant het met dit alles uitwik weten wij niet, weet het misschien zelf niet goed, maar het feit is op zichzelf de aandacht wel waard. Duitschland en het Oostelijk Locarno Gewone doOs. In de houding van Duitschland tegen over het z.g. Ooste lijke Locarno, begint al wat meer teekening te komen, meldde de Berlijnsche corr. van de N. R. Crt. dezer dagen aan zijn blad. Niemand zal wel hebben verwacht, dat het zou blijven bij de aanvankelijk strenge verwerping door de pers, al schijnt het dan ook dat zulks inderdaad wel naar den zin zou zijn ge weest van Alfred Rosenberg, den leider van het Aussenpolitische Amt der N. S D. A. P. Dit denkbeeld bleek reeds op den twee den dag na den Britschen ambassadeur te Berlijn, op den achtergrond te zijn ge raakt, want de bladen gaan weliswaar nog door om op het pact-systeem af te ge ven, maar daar tusschendoor verneemt men zinswendingen als deze: „eerst nauw keurig onderzoek, in geen geval zonder voorwaarden en bindende toezeggingen". Inderdaad schijnt het rijksministerie van buitenlandsche zaken, hetwelk thans wederom meer dan een tijd lang het ge val was, op den voorgrond komt, zich de hoofdvoorwaarden, zooal niet voor een onmiddellijke toetreding van Duitschland tot het pact-stelsel, maar toch zeker wel voor de „ampele overweging" als volgt voor te stellen: Gediplomeerd Eugénist te Parijs, ten, eerste nauwkeurig omschreven bin dende verklaringen, in het bijzonder van Frankrijk over de verwezenlijking van Duitschlands gelijke recht in het kader van de minimum-eischen, gelijk die in de Duitsche nota over de ontwapenings kwestie zijn vastgelegd. Ten tweede: geen definitieve erken ning van de Oostelijke grenslijnen zooals bij het verdrag van Versailles zijn vastgelegd: (Corirdor), maar uit drukkelijk voorhoud van de toekom stige revisie der grenzen bij vriend schappelijk overleg. Het is duidelijk dat deze tweede voor waarde in het bijzonder voor binnen- landscli gebruik is bestemd. Weliswaar heeft Duitschland onlangst een vriend schapsverdrag van tien jaar met Polen gesloten en beteek ent dit ook wel een prijsgeven van de eischen t.o.v. de grens wijziging in het Oosten, maar voor het publiek is dit minder duidelijk dan Wan neer door een Oostelijk-Locarno-pact deze igrenzen voor onbepaalden tijd, d.w.z. voor goed, uitdrukkelijk zouden worden vast-, gelegd. l Woensdag verklaarde Swanson, de mi nister van marine, dat de Amerikaansche vloot een vitale behoefte had aan nieuwe vliegtuigen en dat de slagschepen zoo snel verouderen, dat een geweldig bouw programma onmiddellijk moet worden aangevat. SWanson verklaarde verder, dat het departnient van marine 15 Augustus a.s. inschrijvingen zou openen voor den bouw van 24 slagschepen en dat honderd watervliegtuigen gebouwd zullen worden ruet de onlangs door het congres ingewil ligde credieten. Woensdag j.I. De officieele Wiener Zeitung bevat een beroep op de bevolking, waarin aange drongen wordt, op rust en bezonnenheid. In dit beroep wordt gezegd: „Vandaag, Woensdag, is met den laat- sten klokslag van middernacht de ter mijn van respijt voor hen, die ontplof bare stoffen in hun bezit hadden, ge ëindigd. Derhalve staan de onbevoegde bezitters van ontplofbare stoffen bloot aan alle gevolgen, van de wet van 14 Juli tot afweer tegen politieke gewelddaden. Deze wet kent slechts één straf bij over treding: De doodstraf. Het manifest der regeering over deze maatregelen is ge durende zes dagen in duizenden exem plaren overal aangeplakt, in de pers en dagelijks per radio omgeroepen. Er kan dus geen beroep meer gedaan worden op onbekendheid met de wet." De Wiener Zeitung schrijft verder, dat nog niet definitief vastgesteld is, welke bevoegdheden den nieuwen staatscom- missaris-generaal Fey zullen worden toe gekend.. Lord Rothermere, die in zijn blad de Daily Mail, de fascisten van de richting Mosly placht te steunen, is daarmee opge houden. Dit blijkt uit een briefwisseling tus schen Lord Rothermere en Sir Oswald, wejke. in de Daily Mail is gepubliceerd. Bij verschillende besprekingen heeft Lord Rothermere van Sir Oswald geëischt, dat hen eenige van zijn voornaamste program mapunten, n.1. het oprichten van een stendenstaat, de moderniseering van lm, parlement, de instelling van een autori taire regeering en zijn afwijzende hou ding tegen de Joden zou laten varen of wijzigen. Sir Oswald heeft dit evenwel van de hand gewezen. Lord Rothermere verklaart thans in een artikel, dat hij nooit van meening is geweest, dat een beweging, welke zich fascistisch noemt, in Engeland siiccés zou kunnen hebben. Waarschijnlijk een gemengde commissie. Woensdag hebben de Turksche minister van buitenlandsche zaken en de Engel sche gezant te Angora meermalen een be spreking gehad in verband met het Turksch-Engelsche incident bij Samos. Zij hebben onderhandeld over de maatrege len, die door Engeland worden noodig geacht ter opheldering van het incident. Volgens Vaz Dias zegt men te Stam boel, dat de Turksche regeering volkomen bereid is, het incident op de meest vriendschappelijke wijze op te helderen. Naar verder wordt medegedeeld, schijnt de Turksche regeering er mede in te stemmen, dat Engelsche vertegenwoor digers zullen deelnemen aan het onder zoek van het voorval door de Turksche organen. Intussc-hen is voor het eiland Samos buiten de Turksche territoriale wateren een tweede Engelsche kruiser, de Lon den, voor anker gegaan. Aanvankelijk hadden de Engelschen geëischt, dat deze kruiser binnen de terx-itoriale wateren zou voor anker kunnen gaan op de plaats van het incident en dat het onderzoek door een gemengde commissie zou wor den gevoerd in tegenwoordigheid van een oorlogsschip. Van Turksche zijde heeft men zich daartegen echter beslist ver zet. Von Papen. De correspondent van de N. R. Crt. te Berlijn meldde Woensdagavond Omtrent von Papen wijst men in poli tieke kringen op wat de Leider in zijn redevoering reeds heeft gezegd, dat de vice-kanselier met het complot niets te maken heeft gehad, wat als een soort eerherstel kan worden opgevat, hetwelk naar men verwacht dezer dagen gevolgd zal worden door een verklaring, waarin zal staan dat op von Papen's eigen ver zoek een onderzoek is ingesteld en daarbij is gebleken, dat hij met de woelingen niets te maken heeft gehad. Daarna kan dan de definitieve beslissing over zijn ontslagaanvraag volgen. Binnenland - Het vorige jaar is de thans 29-jarige chauffeur J. J. uit Schiedam te Capelle aan den IJssel een garagebedrijf begon nen. Hij nam chauffeurs in dienst, die 100 borgstelling moesten geven. Zij moesten bovendien een contract teekenen, waarin o.a. stond, dat de borgstelling eerst drie maanden na beëindiging van de dienstbetrekking zou worden terugbe taald. De chauffeurs werden al spoedig ontslagen en later heeft J. zijn zaak aan kant gedaan. De borgstellingen zijn nie» terugbetaald. Vermoedelijk is het geld in het bedrijf opgebruikt. J. is thans aange houden en opgesloten. Het bleek, dat hij tien slachtoffers had gemaakt. UNICUM e u i e t on Uit het Engelsch van Nadruk verboden. 61) - Ze bleef Nicholas aankijken. Na een langen tijd kwam hij met ge fronste wenkbrauwen naar- haar toe. „Anne moet bij ons komen," zei hij. „Zc moeten van hier uit trouwen." Hat was iets vreemds voor hem om tv teggen. Jenny dacht hoe vreemd het was. Anne zou hier komen, maar Jenny zou et' Uiet. meer zijn. Ze voelde zich verward. „We zullen een groot vertoon maken, Vervolgde Nicholas, nog met de wenk brauwen gefronst. „Vraag iedereen en baal flink uit." Jenny hief haar hand op en raakte «Dn arm aan. „La je me dan niet wegsturen, Nicko? »Wat voor zin heeft het? Je bent mijn Trouw. We moeten bij elkaar blijven. Jenny hield zijn mouw vast. »Niek.- „We moeten er het beste van maken. Je bent uitgeput. Laten we maar eerst gaan eten." Hij trok zich los en liep naar de bel. Jenny ging achterover zitten in haar stoel. Alles scheen tot een eind gekomen te zijn. Ze hoorde de deltr opengaan en Nicholas zeggen: „Emmot! We willen eten. Het is te laat om te dineeren. Breng maar een blad bin nen soep en iets kouds, Mevrouw heeft tiek in iets hartigs." De deur ging weer. dicht. Nicholas stak een sigaret aan. John k-wam iets na zeven de salon van Aurora's flat binnen. Hij vond er Anno alIeen Anne nogal bleek, in een blauwe japon met zilver afgezet. Zij wendde zich '"'.Wat is"??'gebeurd?" naar hem toe. „Wat zie je er prachtig uit in di^ Japon," zei John. Anne pakte hem bij den arm. „John vertel me alsjeblieft wat er ge beurd is?" „Ik weet het niet. terwijl zij het Nicholas vertelde. Anne's handen vielen omlaag. fzTal lïï Lm niet vertellen.» ze. ze met een leege stem. „Zeker wel. Ze heeft het hem eigenlijk al verteld. Ze was een beetje in de war en zei 't een en ander; toen ben ik maar weggegaan. Je zult vermoedelijk morgen wel van ze hooren. Anne, lieveling, kijk niet zoo!" „Wat zal Nicholas doen?" vroeg Anne fluisterend. „John, hij is trotsch. Als lrj haar niet vergeeft, wat zal er dan met Jenny gebeuren?" John sloeg zijn arra om haar heen. „Nicholas houdt vreeselijk veel van Jenny," zei hij. „Ik heb dat veel te goed kunnen zien, toen ik er was. Het is na tuurlijk een slag in het aangezicht voot hem. Maar het is nu eenmaal zoo. Jenny heeft het gedaan en het is tenslotte betei dat Nicholas liet weet. Het was toch ook ellendig zooals Jenny steeds maar leu gens vertelde en ieders lieveling was. Ze zal heel wat aardiger zijn als ze niet meer 0111 het andere woord een leugen zegt. Ik had haar al gauw door en ik had haar dol graag iedere leugen willen inpeperen." „O, John!" „Ja, heusch! Ik hoop dat Nicholans haar geeft wat haar toekomt. Ze verdient het. En je hoeft heelemaal niet bang ie zijn dat hij er niet overheen komt daarvoor is Jenny te aantrekkelijk. Ik ben alleen bang dat hij er te gauw over heen komt. Zoo is Jenny; daar zorgt ze wel voor. Ik ben ook woedend op haar geweest en als ik met haar sprak, wilde ik haar geen verdriet doen. En toen ze vanmiddag de kamer binnenkwam, had ik het erg met haar te doen, hoewel ze het niet verdiende." Hij lachte een beetje. „Neen, je hoeft niet bang te zijn. Nicho las zal haar duchtig de les lezen, ze zal schreien en zich erg ongelukkig voelen en dan zal ze hem weer inpalmen. Je kunt er van opaan dat, als ze het mij doen kan, ze het Nicholaas zeker doet. Jenny heeft zoo iets over zich." „Ja, dat is zoo," beaamde Anne. Haar oogen straalden. „Ze doet .beter met haar liegen op te houden, anders komt ze in nog grooter moeilijkheden. Ik hoop van harte dat Ni cholas het haar niet te gemakkelijk maakt daar ben ik 1111 alleen maar bang voor Zoo, nu hebben we genoeg over Jenny gepraat. Geef me een kus. Je hebt nu nog heelemaal niet gekust. Ben je bin nenmeisje af?" „O, John, het was afschuwelijk!" zei Anne in zijn armen. „Werkelijk?" „Mrs. Fossick-Yates liet mij na het ontbijt bij zich komen en vertelde mij dat een vriendin van haar mij met een man had zien thuis komen. John, ze moet een soort X-stralen in haar hoofd hebben gehad, want je weet hoe donker het was." „Er zijn een zeker soort lantaarns." John ontdekte plotseling dat Anne ee<' kuiltje in een van haar wangen had. „We. wat doe je toch mal! John. Ze heeft wer kelijk niets kunnen zien; maar ze zei van wel." Anne had een allerliefste blos. „Wat zag ze dan?" „Ze zag niets onmogelijk! Maar ze had Mrs. FossickYates verteld dat zc zag dat jij mij kuste!" „Vreeselijk!" „Jij hebt makkelijk lachen, maar liet was afschuwelijk voor mij. Ze praatte een half uur aan één stuk door. En toen ik er eindelijk een woord tusschen kon krijgen, deelde ik haar mee dat het beter was dat ik niet langer bleef. En toen dacht ze wat dat voor haar zou beteekenen, en ze zei, dat ik niet kon gaan, omdat ik de kleercn nog niet verdiend had, die ze voor mij ge kocht heeft. John, het was afschuwelijk dat gekijf. Ik vond het vreeselijk." „Wat heb je toen gedaan?" „Ik vertelde haar dat ik naar vrienden ging en haar het geld voor de kleeren zou sturen. Toen zei ze de vreeselijksto dingen." Anne was doodsbleek daarop ging ik mijn koffer pakken en verdween. Met mijn zes stuivers kon ik net bier komen. Aurora was een engel. Ik moest van haar een brief schrijven en ze deed er het geld in, dat Mrs. Fossick zei dat ik schuldig was en ze stuurde een jongen om mijn koffer te halen. Daar zou ik niet eens aan gedacht hebben. Ze is een schat. Jolin's attentie scheen afgeleid te wor- den. „Zou je in een blauwe japon, als deze kunnen trouwen." „Neen ik geloof van niet." Het kuiltje was weer te voorschijn ge komen. „O Een korte pauze en toen: „Wij gaan over veertien dagen trouwen. Ik vind morgen over veertien dagen een mooien dag. Dat is Dinsdag. Ik vind het fijn om op Dinsdag te trouwen." Anne lachte en kreeg een kus. „Er valt niets te lachen. Morgen gaan we je verlovings- en je trouwring koopen. En als er voor de koffie nog tijd is, kan je iets koopen om in te trouwen." Anne uitte een zachten kreet en gelijkertijd kwam Miss Falie binnen. Ze was uitge dost in een vooroorlogsche zwart satijnen japon en droeg drie rijen buitengewoon kostbare paarlen om een vuurrooden hals. „Slaat hij je soms al?" vroeg ze. „Dat doet hij vast als je niet oppast. Ik zou hem niet moeten hebben. Hij is zoo dé baas." Anne keek John zedig aan. Nu had zc twee kuiltjes. E' was een schittering ach ter de donkere wimpers, die even opg; slagen waren. „Het zal mij benieuwen," zei ze. EINDE.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1