NOCE- II 1 ÏP©> T 1 jM©CP 1 £©T 8 HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 24 JULI 1734. Onweer. Buitenland Een aardbeving in Panama. Hoe Probst, Klausener en Beek zijn omgebracht. Brutale bevrijding van een gevangene. Een sensationeel proces te Innsbruck. De overstroomingen in Polen. Brand in kaarsenfabriek Na vier maanden wakker geworden. Radio'program ma j Hilversum, 187S M. De warmte in de Ver. Staten. De sanitaire toestand van Benaris. De schatten van Batsjo Sakwao. •a'S7ede «SS De Klu Klux Klan. M8gï' -Vlïlï ÏSZ J35T Last van de warmte? De musschen vielen dood van tdak Zóó hevig was de hitte Maar deze nam een Akkertje En bleef dus rustig zitten I Neem 'n "AKKERTJE" wegens het niet doen van aangifte van een noodslachting. Het varken is in be slag genomen en naar het abattoir ver voerd, waar bleek, dat het dier, dat te Oude Tonge was gekocht, aan vlekziekte had geleden. Uit het feit, dat de slager reeds met zijn gereedschap en manden gereed stond, leidt de politie af, dat de geheele geschiedenis met de noodslach ting een doorgestoken kaart is geweest en dat in de bedoeling heeft gelegen het var ken aldus op clandestiene wijze in den consumptie-handel te brengen, hetgeen dan door het tijdige ingrijpen van de po litie is voorkomen. Het onderzoek wq/xlt voortgezet, ten einde te zijner tijd dit varkentje verder te kunnen wasschen. (Nw. Rt. Crt.) ONDEUGDELIJK VLEESCH. De gemeentepolitie te Boxtel heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen den land bouwer B., die het voor de consumptie ongeschikte vleesch van een fraudeleus geslacht ziek rund aan particulieren had verkocht. De politie heeft het vleesch in beslag genomen. STEIGER INGESTORT. By de in aanbouw zijnde vaste brug over den Rijn bij Arnhem is Zaterdagmor gen een steiger ingestort. Drie arbeiders zijn naar beneden gevallen. Zij zijn met kneuzingen naar het St. Elizabeth Gast huis te Arnhem overgebracht. De toe stand is van geen van drie ernstig. Boerderijen afgebrand. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is tijdens een onweer de groote boerderij van den heer J. Brouwers te Heesbeen bij Heusden door den bilksem getroffen en tot den grond toe afgebrand. De geheela inboedel ging verloren. Persoonlijke, on gelukken kwamen niet voor. Verzekering dekt de schade. Tijdens een hevig onweer is Zaterdag avond de bliksem geslagen in de boer derij van J. Damman in Den Hooghorst bij Dalfsen. Slechts eenig huisraad kon worden gered. Eenige varkens en pinken kwamen in de vlammen om. De boerderij alsmede de hooiberg brandden tot den grond toe af. De brandweer kon slechts een schuur behouden. Verzekering dekt de schade. HET BEZOEK AAN DE NIEUWE KERK TE DELFT. 60.000 bezoekers. De rouwversiering in de Nieuwe Kerk werd sinds de plechtige uitvaart van Prins Hendrik door ongeveer 60.000 personen bezichtigd. Gisteren is men begonnen met het op ruimen van de versiering. De kerk en het koor met het praalgraf van Willem den Zwijger blijven te bezichtigen op werkdagen. VAN DE TRAP GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. De 70-jarige mejuffrouw H. Middelkoop is Zaterdagavond in haar woning aan de Schiekade te Rotterdam van de trap ge vallen. Met een schedelbreuk is zij naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek zij reeds te zijn overleden. TWEE HOTELDIEVEN AANGEHOUDEN. Te Zandvoort. He Zandvoort zijn twee hoteldioven ge snapt, die in de grootste hotels hun slag zouden hebben geslagen. Zij werden in een cabaret gearresteerd en zijn overge bracht naar Noordwyk, waar zij van een juweelendiefstal ter waarde van f 4500 uit een hotelkamer worden verdacht. HUWELIJKSREIZEN NAAR ROME. Uit Rome wordt gemeld, dat thans 50,000 jonge echtparen van de speciale reductie op de huwelijksreizen naar Rome hebben geprofiteerd. Deze bedragen 70 pet. op de spoorwegbiljetten, terwijl voorts faciliteiten worden verleend voor tram- en autobusritten, museumbezoek, e. d. SPAANSCHE ALPINIST VERONGELUKT. De bekende Spaansche bergbeklimmer Manuel López Fernandoz is omgekomen tijdens n tocht, dien liy met eenige vrien den had ondernomen ter beklimming van den berg Bailitus in de Pyreneeën. De bergbeklimmers waren op een hoogte van ,H)00 voet aangekomen, toen zij in ver band met daar heerschenden mist 't touw. waarmede zy aan elkaar gebonden waren, losmaakten. Fernandoz struikelde toen over een klein rotsblok, greep zich hier aan vast, doch viel met rotsblok en al in een diepte van ongeveer 100 meter. ZIJDEN KLEEREN VOOR JAPANSCHE SPOORWEGMANNEN. De regeering heeft, om de groote voor raden zijde te doen verminderen, besloten aan de spoorweglieden zijden uniformen en hoofddeksels te geven. Het departement van de spoorwegen zal aan 140.000 man van het spoorwegperso neel ieder jaar een nieuw zijden hoofd deksel geven, waarvoor jaarlijks 50 balen ruwe zijde noodig zijn. Ongeveer 70.000 spoorweglieden zullen zijden uniformen krijgen, waarvoor per jaar 450 balen zijde noodig zijn. De spoorwegautoriteiten zijn voorstan ders van deze wijziging daar het tevens een bezuiniging is. Zijden petten en uni formen zijn namelijk goedkooper dan die gemaakt van wol of serge. Verscheidene dooden en gewonden. Tengevolge van een aardbeving, die Zaterdagmorgen Puerto Armuelles, aan de Stille Oceaankust van Panama, geteis terd heeft, zijn verscheidene menschen gedood en talrijke gewond. Een van beton gebouwde scheepswerf, die driehonderd duizend dollar gekost heeft, is geheel verwoest. Talrijke gebouwen zijn inge stort. In de stad is de staat van beleg afgekondigd. Uit verschillende deelen van de provin cie Chiriqui worden eveneens aardbevin gen gemeld, waarbij de huizen instortten. De verschrikte bewoners kampeeren in de open lucht. Het eiland Sevilla, dat voor de kust van Chiriqui lag, is door de aardbe ving verdwenen. Andere eilanden zijn eveneens getroffen. De toestand na de aardbeving te David City. Na de hevige aardbeving, die Zaterdag David City in het Panamagebied heeft geteisterd", waagde de overgroote meer derheid van de uit 6000 zielen bestaande bevolking het des nachts niet naar de stad terug te keeren, doch bracht men den nacht in de open lucht door in tenten of ander primitieve gelegenheden. De deskundigen zijn van meening, dat het aanbeveling verdient na de aange richte verwoestingen wat er nog van de stad over is eveneens af te breken en Da vid City geheel nieuw op te bouwen. De „Avondpost" ontleent aan de Ween- sche Reichspost enkele bijzonderheden over de ter dood brenging van de drie bovengenoemde katholieke leiders. Adalbert Probst, leider van de katho lieke jeugd in het Rijnland, werd Vrijdag 29 Juni uit Dusseldorp naar Berlijn ge roepen, om als jeugdleider deel te nemen aan de onderhandelingen over de uitvoe ring van het Concordaat. Dit was een voorwendsel, in werkelijkheid werd hij geroepen, om gedood te worden. Toen hij eenige dagen zonder bericht wegbleef, werd zijn vrouw ongerust en ging naar de politie te Dusseldorp om informaties. De politie zeide niets te weten en ook geen navorschingen te kunnen doen. Deze informatie was van dien aard, dat men al rasch in Probst's breede vriendenkringen het ergste begon te vreezen. De centrale praeses, mgr. Ludwig Wolker, ging nu zelf op informatie uit en reisde naar Ber lijn. Op het bureau der geheime staats politie werd hem verklaard, dat Probst in het belang van de zaak was gearresteerd en daarna gefusileerd. Den volgenden dag kreeg de echtge- noote van Probst het officieele bericht, dat haar man „op de vlucht was doodge schoten" en dat haar zijn asch per post zou worden toegezonden. Het postpakket kwam en bevatte de urn met een blikken haald en reeds om elf uur vernam men, en overlijdensdatum stonden. Omtrent den dood van den leider der katholieke studenten, dr. Friedrich Beek, worden uit München de volgende bijzon derheden gemeld: Dr. Beek ontving in den ochtend van Zaterdag 30 Juni de telefonische mede- deeling, dat hy te München blijven moest om eenige inlichtingen te geven, en hy gehoorzaamde aan dit bevel. Om tien uur in den avond werd hij van zijn wonng ge haald en reeds om eif uur vernam men, da hij doodgeschoten was. Zy'n lijk, dat in de omgeving van Mün chen, verborgen in het woud, ontdekt werd, vertoonde zware schotwonden in het hoofd en andere verwondingen. Bo vendien was dr. Beek beroofd van 'n gou den horloge en zijn portefeuille, waarin, naar vaststaat, honderd mark zat. Slechts den rozekrans, dien hij altijd bij zich droeg, had men hem gelaten. Over den dood van dr. Klausener deed een hooge ambtenaar van het departe ment voor verkeer te Berlijn, de volgende mededeelingen: 's Morgens 30 Juni werd Klausener in zijn huis opgebeld door een onbekenden persoon, die hem wilde spre ken. Hij antwoordde, dat hij eerst naar zijn bureau moest. De man moest hem s middags nog maar eens opbellen. In den loop van den voormiddag, toen hü op zijn bureau met iemand dienstzaken be sprak, kwamen twee S.S.-inannen, die hem dringend wenschten te spreken. Klause ner antwoordde, dat zij moesten wachten tot hij met zijn bezoeker klaar was. De S.S.-mannen gaven daarop te kennen, dat hun zaak zeer dringend was en dat ze maar een paar minuten noodig hadden. I3e bezoeker moest maar zoolang in de antichambre gaan. Deze deed dit. Toen hy niet meer naar binnen werd geroepen, vond hy dit zonderling en verliet het mi nisterie. Bij het verlaten van het gebouw stormde een ambtenaar op hem toe en vertelde hem, bleek van schrik, dat hij dr. Klausener met een schot in het achter hoofd in zijn bureau had zien liggen. De bezoeker ijlde direct naar Klausener's pastoor, die het tragische bericht aan mevr. Klausener bracht. Den volgenden dag belde minister Elz von Rübenach mevr. Klausener op en deed haar de vol gende mededeeling: „Ik heb u mede te aeeien, dat uw man gearresteerd is, om dat hy had deelgenomen aan een samen dring tegen den staat. Hy heeft daarop zelfmoord gepleegd," Dat was alles, N Het Governor's Island, in de haven ge legen tegenover de torenhuizen wijk, is Zaterdag het tooneel geweest van een bru tale bevrijding van een gevangene. Een onbekend gebleven persoon land de, met een revolver gewapend, op het eiland, om een militairen gevangene, die een vriend van hem was, te bevrijden. De gevangene werkte met twee lotgenooten aan de zuidzijde van het eiland. De bevrij der dwong met zy'n revolver den schild wacht, zijn geweer neer te leggen. Ook de inzittenden van een aangekomen leger wagen werden gedwongen, zich naast den schildwacht te plaatsen. Daarna begaf de vermetele bevrijder zich met den gevan gene in de roeiboot, waarmede hij geko men was, en wist te ontkomen. Voor de rechtbank te Innsbruck is dezer dagen een proces begonnen tegen een drietal tamelijk jeugdige, bandieten die in den tijd van 1930 tot '33 heel Tirol door hun misdaden in spanning hebben ge houden. Het trio Lechner, Bachler en Clementi heeft in deze periode 11 moor den met berooving, 30 brandstichtingen en tal van diefstallen op zijn geweten. De leider der bende is Lechner geweest, de jongste van het veelbelovende drietal, thans 25 jaar oud. Daar de doodstraf in Oostenrijk pas door de nieuwe grondwet weer is ingevoerd, kunnen de beklaag den slechts tot levenslange gevangenis straf worden veroordeeld. Het proces zal vermoedelijk vijf weken duren, en hoewel men geen bijzondere sensatie verwacht, is de belangstelling van het publiek enorm. 30 plaatsen overstroomd. Vrijdag is de Weichsel tusschen San- domir en Sawichost buiten de oevers ge treden met het gevolg, dat 30 plaatsjes, waar ongeveer 30.000 menschen wonen, onder water gezet zijn. Thans zijn in het geheel bijna 20.000 H.A. overstroomd. In de plaats Zajerzo zijn ongeveer 50 personen verdronken. Bij de reddingswerkzaamheden zijn een genie-officier en 15 pioniers om het leven gekomen. Voor Warschau verwacht men nog groote moeilijkheden. Een ander bericht meldt: Zaterdagmorgen vroeg was de water stand van de Weichel hier reeds meer dan 41 meter, zoodat het water meer en meer de gevaarlijke zone bereikt. Men vreest, dat de nooddijken niet tijdig ge noeg gereed zullen zijn om de watermas sa's tegen te houden. Het water stijgt ge middeld 6 cm per uur. De bedreigde voor steden van Warschau worden in allerijl ontruimd. Vier afdeelingen pioniers en arbeidersploegen bewaken de dyken langs de Weichel. Het garnizoen van Warschau staat gereed uit te rukken. Uit Zuidelijk Polen wordt gemeld, dat de waterfstand der rivieren afneemt. Twee dooden; zes zwaar gekwetsten. Zondagmiddag heeft in de kaarsen fabriek van de firma Iioubaix, te Borger- hout, by Antwerpen, een zware brand gewoed. Tijdens het blusschen stortte een van de muren in, waardoor acht brand weerlieden bedolven werden. Twee van hen werden op slag gedood, de zes ande ren zyn in deerniswekkenden toestand naar een ziekenhuis vervoerd. De hulp van de Antwerpsche brandweer moest worden ingeroepen om het vuur te be dwingen. Te Calugaroni is een jong meisje dezer dagen na een slaap, die vier maanden ge duurd heeft, ontwaakt. Zij beweert thans, dat zij al dien tijd in trance heeft gelegen en dat haar belangrijke dingen zijn ge openbaard. Het duurde dan ook niet lang of de bevolking dromde samen voor haar woning, teneinde van haar te vernemen wat de toekomst voor een ieder brengen zou. Helaas bleek, dat haar voorspellin gen voor het overgroote gedeelte al van zeer somberen aard waren, hetgeen zoo groote opschudding wekte, dat verschei dene dorpsbewoners have en goed reeds hebben gepakt om naar elders te vertrek ken, teneinde aan hun noodlot te ontko men. Groote angst werd vooral gewekt door haar voorspelling, dat het vuur zou gaan regenen. ZWEEDSCH EDELMAN DOET AFSTAND VAN ZIJN TITEL. Voor het eerst sinds 1800 heeft een Zweedsch edelman de Zweedsche regee ring medegedeeld, dat hij afstand wenscht te doen van zijn titel en de voorrechten aan zijn adelschap verbonden. Het is Axel Gyllenkrok, die in zijn brief onder andere verklaarde, dat hij de voorrechten van den adel in strijd achtte met de zeden van onzen democratischen tijd. Het geslacht Gyllenkrok werd bij ko ninklijk besluit van 1674 geridderd en in 1675 opgenomen in het Zweedsche Hoo- gerhuis. Het eenig privillege, dat de Zweedsche adel thans nog „geniet", is het recht te worden terechtgesteld met een zwaard inplaats van met de handbijl. Doch zelfs dit laaatste twijfelachtige over blijfsel van vroegere glorie is illusie ge werden sedert de doodstraf in Zweden ls afgeschaft. Axel Gyllenkrok's verzoek zal door de jregeering ter kennis van het Hoogerhuis worden gebracht, doch om het tot uitvoer jte brengen zou een nieuwe wet noodig |zyn, zoodat de kans groot is dat Gyllen- ikroic ondanks zichzelf van adel zal blij ven. Een soortgelijk geval is het laatst WOENSDAG 25 JULI. Hilversum, 187S M. VARA-uitzending. 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.is Voor Arb. in de Cotinubedr.: Klein VARA-Esemble o.I.v. P. Duchant, L. J. Kleyn (lezig) en C. Rijken (declamatie). 12.00 Gramofoonpl. 12.1S Klein VARA-Esemble o.I.v. P. Duchant. I.00 De Notenkrakers o.I.v. D. Wins en Gra mofoonpl. 2,15 Kipcursus. з.00 Voor de kinderen. S.30 De Flierefluiters o.I.v. v. d. Horst. 6.30 RVU. Dr. J. G. v. Dillen: Gildewezen en Vakbeweging. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Orgelspel J. Jong, 7.40 Lezing. 8.00 SOS-ber. 8.03 Gramofoonpl. 8.20 Vas Dias en VARA-Vania. 8.30 VARA-orkest o.I.v. H. Wiggelaar. 9.10 „Het nieuwe departement", spel van F. v. Duin. Leiding W. v. Cappellen. 9.30 VARA-orkest o.I.v. H. Wiggeiaar. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Concert. C. Steyn (accordeon) en D. Wins (piano). to.30 Vervolg orkestconcert, и.0012.00 Gramofonmuziek. Huizen, 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Gramofoopl. 10.30 Morgendienst o.I.v. Ds. G. Tom. II.00—12.00 Concert. G. de Knegt-Ter Haar (zanz), E. v. Amersfoort (viool) en R, Beute (piano). 12.15 Gramofoonpl en vervolg concert, 1.30 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Voor de jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Chr. lectuur. 3-303-45 Gramofoonpl, 4.00 Ensemble v. d, Horst. 5 00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonpl, 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7-30 Landbouwhalfuur. 8.00 Concert m.m,v. Mandoline-Ensemble „Onder Ons" o.I.v. L. A ICluin en R. Par ker (orgel). Om 8.15 en 9.00 Lezingen. 9 45 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl. Begeef u nooit verder in zee dan tot uw middel, opdat gij niet uu> eigen leven en dat van anderen in gevaar brengt, DONDERDAG 26 JULI. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 1000 Morgenwijding. io.iS Gramofoonpl. 10.30 AeoKan-kwartet. 11.00 Voordracht door Julia de Gruyter. 11.30 Vervolg kwartetconcert. 12.00 Nieuwe Amsterdamsche orkestvereen. i o.I.v. N. v. d. Linden. £.30 Voordracht W. Hunsche. 3-003-45 Gramofoopl. jt.00 Voor de zieken. 4.30 Pianoconcert door Gerda Broekhuizen. f.oo Voor groote kinderen. f.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 530 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Gramofoonpl. ?35 Dr. Ir. S. Leurs: Vlaanderen als Toeris- tenland. 8.00 Vaz Dias. $.05 Aansl. met „Royai" te Arnhem: Ensemble Fali. .30 „Kentucky Singers". 8 45 Radiotooneel: „Wordt vervolgd" of „De onthoofding van Lontje", blijspel van J. Bastia. Leiding: Kommer Klcyh. 9.15 Vervolg zang. d.30 Orgelspel P. Palla, m.m.v. Boris Lensky (viool). 10.00 Kovacs Lajos en zijn orkest, ii.00 Vaz Dias. C* "1012.00 Aansl. met „De Vereenlging" te Nijmegen. Concert door Bob White en zijn orkest. Huizen, 301 M. 8.00 KRO, 10.00 NCRV, u.00 KRO, 2.00— ri.30 NCRV. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.I.v. Ds. J. v. d. Woude. to.45 en u.00 Gramofoonpl. ".30 Godsd. halfuur. 12.152.00 Orkestconcert. 2.00 Cursus fraaie handwerken. 3 00 Voor de vrouw. 3 30—3-45 Gramofoonpl. 400 Bijbellezing door Ds. J. m.m.v. J. H. en H. Smitt (zang en orgel). 5.00 Handenarbeid voor de jugd. S.30 Zang door mevr. S. Both-Haas, m.m.v. Jeanne Landré (piano) en gramofoonpl. 6.45 Causerie. 7.00 Poütiebrichten en Ncd. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Weekoverzicht. 800 Gramofoonpl. 8 15 Bachconcert. Leo Mens (orgel) en Sam Swaap (viool). g.30 Lezing over „Onderhoudsplicht", 10.00 Vaz Dias. 10.1011.30 Gratnofoonmuzik. voorgekomen iu 1800, toen de radicale staatsman Hans Hierta op ostentatieve wijze afstand deed van zijn rang tyaens de zitting van den Zweedsehen Ryksdag TSAAR NICOLAAS EN DE BOEREN. In de historische archieven te Moskou heeft men een belangrijken particulieren brief ontdekt, dien tsaar Nicolaas II aan zijn zuster, prinses Xenia Alexandrovna, heeft geschreven en waaruit duidelijk de pro-Boer-houding van den tsaar blijkt ty dens den Zuid-Afrikaanschen oorlog. De betreffende brief, die 21 October 1899 gedateerd is, bevat o.a. den volgen den zin: „Gij kunt u mijn blijdschap niet voorstellen", aldus schrijft de tsaar, „toen ik zoo juist yernam, dat de Engelschen twee bataljons en een battery geweren aan de dappere Nederlanders verloren hebben." In het verder beloop van den brief ver klaart tsaar Nicolaas, dat hij diepe sym pathie voor de Boeren heeft. DE ASPIRANT VORST GEVANGEN GENOMEN. De fantastische persoon, die als Boris 1 zich op den troon van Andorra wilde plaatsen, is Vrijdag te Seo de Urgel in hechtenis genomen. Naar de correspondent van de Times te Barcelona meldt, heeft „prins Boris" tot den officier, die hem arresteerde gezegd, dat hij Boris, slechts in het belang van Spanje had gehandeld. Een van de laatste daden van Boris, vóór zijn aanhouding, heeft bestaan in het poseeren voor een fotograaf, waarbij hy de ook in Andorra algemeene Baskische muts op had en het nabestellen van 2000 kopieën van de foto. Rreeds meer dan honderd slachtoffers De warmte, die op het oogenblik de Vereenigde Staten teistert, neemt van dag tot dag toe. De laatste optelling van het aantal slachtoffers overschrijdt reeds de honderd, waarvan 33 dooden in Missisip, 23 in Nebraska, 20 in Illmois, 10 in Texas, 6 in Oklahama en Iowa en 13 te New York. Vrijdag is te Saint Louis een tempera tuur van 113 gr. Fahrenheid opgeteekend; temperaturen van over de honderd gra den heeft men op vele plaatsen in het Mid den-Westen geconstateerd; het gebrek aan water is hier ernstig. Het onweer, dat Vrijdag te New York gewoed heeft, ging gepaard met een soort vloedgolf, die tal rijke baders verraste. Er schijnt er echter maar één verdronken te zijn. Even later telegram meldt, dat het aan tal slechtoffers van de warmte ln drie dagen tjjds reeds 188 bedraagt, waarvan 61 in Mississippi, 38 in Missouri en 25 te Chicago. C. H. Romijn, Duyzentkunsl In een officieel rapport wordt verklaard, dat de sanitaire inrichting van de Hei lige Stad" Benares beneden alle peil is. Verleden is vastgesteld, dat de ge meenteraad niet competent was voor zijn taak en derhalve werd de stad onder re- geeringstoezicht gesteld. De Britsche magistraat heeft thans een rapport gepubliceerd, waarin hij ver klaart, dat de rioleering weinig meer den een modderpoel is. Het grootste gevaar voor de publieke gezondheid vormen evenwei de duizenden halfverbrande lijken, welke in de Ganges worden geworpen. De stad wordt hierdoor een knekelhuis, terwyl hieraan eveneens de epidemieën te wijten zijn, welke periodiek onder de pelgrims, welke de stad bezoeken en in „De Heilige Moeder Ganges" baden, uit breken. DE KWESTIE VAN DE KINDER HUWELIJKEN IN BRITSCH- INDIË. De Britsch-Indiërs, die door de Sarda- wet verhinderd worden kinderhuwelijken te sluiten, hebben thans een middel gevon den om hieraan te ontkomen. De aanstaande eohtgenooten en hun fa milie worden per trein of autobussen naar I ransch-Indië vervoerd, waar kin- derhuwelyken nog wel gesloten kunnen worden. In de stad Yanam zyn op één dag 90 kinderhuwelijken gesloten van Britsche onderdanen. De ouders waren gouverne mentsambtenaren, doktoren, rechtsgeleer den en zelfs menschen, die voorstanders zyn van huwelijken van volwassenen... voor anderen. Meisjes van 5 tot 10 jaar werden in den echt verbonden met jongens van 15 tot 18 jaar. De Afghaansche regeering heeft een Amerikaan toestemming verleend met een ken naar <l«Van ei£eu vinding te zoe" Bfltaü a if verborgen schatten van Batsjo Sakwao den „Koning-waterKira- ger die den troon van Afganistan be steeg na de vlucht van Amanoellah Deze schat bestaat uit de vroegere steenten. die hy uit particuliere bezittin- 24 Juli. Wii (fitvingen den volger», den brief ter publieke: „Geachte Redactit Ik bevind mij inieen zeer moeilijk en onaangenaam park#. Kunt u of kunnen uw lezers my misskien raad geven? Een jaar of twintif geleden het was 0111 het precies te zlggen 1914 jiel) eens oen ontzettend^ kloppartij gehai met mijn buren. fc was in die periode in de kracht van nffl'i leven en de rava ges, die ik bij die gelegenheid in de straat aanrichtte, heugen nog heden ten dage de heele huurt! Eet groot deel van de buurt was er trouwms bjj betrokken en ik moet zeggen, dat ik heel wat aan dig. gelen heb geslagen, vóór ze mij niet hun allen klein kregen. De zaak kwam v4>r den rechter en deze veroordeelde mij. de aangerichte schade te vergoeden Het bedrag, waar toe hij kwam, was echter zóó onzinnig hoog, dat zelfs, indin mjjn nakomeling schap bereid was tot in het vierde ge slacht voor mij te Hoeden, het nooit in zijn geheel kon wofden afbetaald. Ora geen last te krijgenl met mijn schuld- eischers, leende ik links en rechts reuzen- bedragen en begon (toarmee hier en daar wat schuldeischers fc sussen. Hiermee werd intusschen de moeilijkheid slechts verplaatst, want nu iad ik weer nieuwe schuldeischers gema&t, die op hun beurt ook weer lastig werd n. Het werd langzam rhand aan de deur zoo'n gedrang van mfnschen met kwitan ties, dat ik ze allen aal bij elkaar riep en zei: „Menschen, taten we nou wèl wezen, d'r komt op c e manier niets van terecht. Jullie eisuen zóóveel duiten van me, dat ik op 'n goeien dag failliet sia en dan hebben ji^lie heelemaal niets. Weest nou verstandi het mannetje uit de een accoord van 5 betaal ik dan ook. niet, maar ik zal ht heb eenige verre nev wen in me stellen." Na veel pourparles aangenomen. Ik leen het geld. Dezen wild van maken en eischtei en verlangt niet ïaan. Ik bied jullia pft. aan. Maar die heb het geld wel wel leenen ik n, die nog vertrou- werd mijn aanbod e van mijn neven n echter rente er- als zekerheid voor de betaling van die rinte, dat een ge deelte van mijn inkoi sten op hun post giro zoo worden geslirt. Ik beging de domheid, daarmee acciord te gaan. En nu komt de tra<ische ontknooping. Ik kwam ineens voo onbeschrijfelijke uitgaven te staan. Mjn kinderen moes ten ineens elk drie nie we pakjes hebben. Het gevaar voor wraiï van mjjn buren noodzaakte mij, mijn uis in een burcht te herscheppen. Acht r elk raam staan vijf mitrailleurs. Om steeds zenuwachtiger meer het land kregen waarin ons gezin verk lijn kinderen, die /erden er. almaar >ver den toestand, erde, in eer. goed humeur te houden, wis ik genoodzaakt, om den anderen dag costbare tuinfees ten te organiseeren. 01 er den moed bij hen in te houden, liet ik hen autopaden :n een vliegveld by hjt huis aanleggen, het huis iedere drie nnanden opschilde ren en parketvloeren liggen.' Tot ik ont dekte, dat ik tienmaal le veel had uitge geven en geen rente kan betalen. Ik heb dat mjjn nevéi heel beleefd en heel fatsoenlijk meegadeeld en nu raadt u nóóit wat die lievelingen hebben gedaan! Ze houden al mijn inkomsten achter, die ik in goed vertrouwen op hun postgiro heb laten storten. Hebt u ooit van zulke chicaneurs gehoord? Ik ben benieuwd naar uw meening hieromtrent. Hoogachtend, MICHEL U WEET WEL. Hoewel niet ontbloot van gezond ver stand ,was hij toch ruw en onontwikkeld. Hij kon geen woord lezen noch schrijven, en toen na zijn troonsbestijging het corps diplomatique aan hem werd voorgesteld, dacht hij, dat dit allen ambtenaren van zijn staat waren. Hij hield derhalve een gloedvolle redevoering waarin hy hen dankte voor hun trouw en hun beloofde hun salaris te zullen verhoogen. ALLE JOODSCHE ORGANISATIES IN BIELEFELD VERBODEN. Naar de I.T.A. mededeelt, werden in Bielefeld (Westfalen) alle confessioneela jeugdorganisaties, natuurlijk ook da Joodsche, verboden. Van Joodsche zijd» wordt getracht dit verbod voor de Joden teniet te doen onder de motiveering, dat de Joden in geen enkele organsatie wor den toegelaten, zoodat deze dus van alles verstoken zullen zijn. De Maccabi heeft bij den rijksjeugdleider geprotesteerd. gen van Amanoellah en anderen heeft (re nabü Kaboe!iai iS, «ebo.rgen in <Je heuvels" bekend. JUU5te plaats is niet Laat weer van zich hhoren, He Klu Klux Klan, die ongeveer 10 jaar geleden Oklahoma terroriseerde, heeft thans wederom het hoofd opgestoken. Het doel van den strijd is thans 'hofe vernietigen van het „roode gevaar", zoo verklaarde de „Groote Wyze" Hirani W esley Evans aan het kampvuur, dat op een geheime plaats nabij de stad was opgebouwd. „Groote Draak van Oklahoma" ver klaarde, dat de huidige beweging niet het godsdienstige tintje heeft van de vo- rige beweging. Men wil thans alleen po litieke actie voeren. De beweging is van meening, dat do huidige regeering naar een dictatuur- schap voert. De Kli Klux Klan staat pal voor do constitutie. Zij wenscht America- nisme, geen Sowjettisme, Hitlerianisma of Facsisme. Men wil de huidige regeering bestrij den niet met geweld, doch door het volk op te voeden. Niettegenstaande de wetten van deil staat hebben de Klanslieden geen afstand gedaan van hun mantels en maskers. De 34 onderafdeelingen in Oklahom* houden geregeld vergaderingen op g** üeime plaatsen buiten de steden.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2