Anna Paulowna. Wieringen HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 24 JULI 1934 GEMENGD NIEUWS Van zoemers en brommers Een nieuwe zending Binnenland Lief en leed in de natuur Hooibroei SAMENKLAPBARE Verschillende boerderijen reeds vanaf 98 cent. Nederlandsche kotterzoek Twee personen aan boord Ongelukken bij het zwemmen. Julianadorp Nek gebroken bij het duiken i werkfonds, maar bij de regeering en! de aanvankelijke toezeggingen wijken bedui dend af van het tegenwoordige standpijnt. Onderzx>ek geloofsbrieven. De heer Stammes, evenals de heejen "Van Balen Blanken en Lubbert, aangewe zen tot het onderzoek van de geloofsbrie ven der herbenoemde hoofdingelanden |0. J. Lovink en J. Tijsen en de benoenjde hoofdingelanden V. Kaan en P. J. Zoete, rapporteerde, dat de commissie dezej in orde had bevonden. Voorz. feliciteerde (de herbenoemde heeren Lovink en Tfjsen (waarvoor deze bij de rondvraagd dank ten). Den Heeren Kaan en Zoete zal be richt gezonden worden. Vaststelling Kohier Polderlasten. Bjj een heffing van 27 per ha werd tiet kohier van polderlasten vastgesteld top 121.995.84 (voor 4518 ha 36 a 36 ca), J)e polderlasten zullen in drie gelijke termij nen invorderbaar zijn; vervaldagen zijn: 11 Augustus, 15 September en 27 October! t Aanbeveling Heemraad. Op de aanbeveling voor benoeming lot Heemraad in de vacature, die 1 Octobjer zal ontstaan door periodieke aftreding van den heer J. Lindenbergh, werden ge- plaatst: 1 J. Lindenbergh, 2 D. Stammès, 3, 3 A. v. d. Berg. Controle Commissie rekening 19^3. Voor het nazien der rekening over 1983 werden aangewezen de heeren A. v. jd. Berg, P. J. Langelaan en J. van Stipriaarn. Machtiging tot onderhandsehe i verhuring. Het Dag. Bestuur kreeg machtiging het bouwland en de perceelen grasgewas op-, niéuw onderhands 'te verhuren. Verhaal pensioensbijdrage. i 'I Nu wettelijk voorgeschreven is, d|ai 10 voor pensioensbijdrage moet worden, verhaald op de ambtenaren, werd eéh vroeger genomen .besluit, waarbij dit vér- haal op 84 was gesteld, ingetrokken. Ten opzichte van het salaris van zijn voor ganger is de jaarwedde van den opzichter verlaagd. Die van de andere ambtenaren niet. Hij moet nu, evenals zij, 10 bij dragen en ondervindt dus een tweede ver laging van salaris. Het Dag. bestuur vindt dat onredelijk en stelde voor, in zijn salfa- risregeling de 4 tweejaarlijksche verhob- gingen van 100 te vervangen door 14 verhoogingen van 100, telkens na jÜ jaar dienst. Verlaging erfpacht.! De slechte uitkomsten in de eendenhou-, derij was aanleiding de erfpacht voor de perceelen in gebruik van de heeren J. P. Mosk,, T. Korver en Wendel te verlagen tot 1 cent per m2. i Rondvraag. De heer Langelaan verzocht zooveel mogelijk te voorkomen, dat men op het aanliggende land hinder ondervond vanJ het slooten, en vroeg tijdige waarschuwing als dit zou gebeuren. Het Dag. Bestuur be steedde daar reeds aandacht aan. De heer Van Stipriaan klaagde over den last, dien men van hengelaars ondervindt. De visseherlui hebben in het Balgzand- kanaal 250 kg jonge baars geplaatst, an deren komen die er nu uithalen en bren gen schade toe aan grasberm en rietschoot Voorz. deelde mede, dat men de henge laars natuurlijk verbieden kan op parti culier terrein te komen, of het gepachte niet te vernielen. Overigens is dit hen gelen niet tegen te gaan, wanneer het van den openbaren weg af geschiedt. De heer Lovink deelde nog mede, dat pogingen in het werk gesteld worden biji- zondere voorschriften voor het nieuwe kanaal Amstel- en IJsselmeer te verkriji- gen. Hierna volgt sluiting. DE WERKLOOSHEID. Op het eind der maand Juni stonden bij de openbare arbeidsbemiddeling te Wieringen 219 personen als werkzoekend ingeschreven. ZWEMMERS PAST OP UW KLEEDING. J. L. te Den Oever heeft aangifte ge daan dat een portemonnaie, inhoudende f 6.— uit zijn kleeren is ontvreemd ter wijl hij aan het zwemmen was nabij de schutsluis alhier. MON UM ENTEN BESCH A Dl G IN G GAAT DOOR. In ons blad van Zaterdag j.1. maakten wij melding van de vele gevallen van beschadiging door namenkrassers, en ver ontreiniging door onopgevoede lieden van het monument op den afsluitdijk. Dat de rijksveld wacht hiertegen krachtigoptreedt, blijkt uit een drietal processen-verbaal, opgemaakt tegen A. J. V. uit Delft en 2 Amsterdammers, verdacht van veront reiniging van het bouwwerkinterieur. HEN G ELA A RSLEED. Aangetrokken door de groote hoeveel heden baars, welke de randkanalen van den Wieringermeerpolder bevolken,komen de hengelaars van heinde en ver, vooral uit Amsterdam, hier hun geluk beproe ven. Het water is echter grootendeels verpacht, derhalve verboden vischwater. Zondagochtend moest de rijksveldwacht wederom een groot aantal hengelaars ver drijven, die onkundig van het verbod bleken. Een ervan kreeg bovendien een proces-verbaal, aangezien hij ondermaat- sche baars bleek te bezitten. Het bleef tot dusverre nog bq waarschuwingen doch thans zal de politie krachtiger gaan op treden. Indien men zich tot de betref fende pachters wendt, bestaat als regel wel de mogelijkheid dat men tegen be taling eener kleine vergoeding, vergun ning tot visschen krijgt. SCHOOLREISJE SCHOOL MET DEN BIJBEL. In een tweetal autobussen maakten de leerlingen van bovenstaande school een reisje, hetwelk allereerst naar Alkmaar ging, ter bezichtiging van de kaasmarkt. Toen men uitgekeken was, werd koers gezet naar Bergen, en werd een flinke tijd zoek gebracht in de speeltuin. Men maakte een wandeling door het Reigerbosch, en vertrok vervolgens naar Schoorl. Ook daar is een speeltuin, en ook daar amuseerden de dames en heeren zich natuurlijk buitengewoon. Via Petten ging het tenslotte naar huis. Het was een zeer prettig schoolreisje geweest. Achter dunne, gazige wolksluiers hangt de zon als een lichtende bal. De Minister betreedt nu het grasveld, neemt afscheid van Admiraal en officie ren. Dan klimt ook hij in het vliegtuig. Als razenden draaien nu de propellers. Hoog stuift het water op, dan worden de touwen los gesmeten en pijlsnel schieten de vliegmachines over het water. Ze varen eerst de Geul uit tot ze in zee zijn, daar bfi tegenwind kunnen zii starten. Alle bewoners van De Mok oogen de groote watervogels na. Nu verzamelen ze zich in groepsverband. Om 6.17 worden de gashandles overgegooid, dan verheffen ze zich statig in de lucht, vliegen ze nog eenmaal op het kamp toe, om een eere rondje te maken, dan verheffen ze zich hooger en hooger, vliegen de zon tege moet die door het wolkenfloers breekt,. BEVORDERD. Op de R. H. B. S, te Den Helder zijn bevorderd: J. H. Smit, C. J. Faillie en M. L. Wissekerke van de le naar de 2e klasse. A. Blok, J. J. van der Goes en J. Kommer van de 2e naar de 3e klasse. Dank zii de welwillendheid van Z. E. den Vice-Admiraal, die ons vriendelijk aanbood den terugweg met de Admiraals sloep af te leggen, bereikten wij in record tijd, nog vóór zeven uur Den Helder en waren in staat, dit verslag, eveneens in recordtijd, op zijn bestemming te brengen. Om 2.15 u. te Kopenhagen. De watervliegtuigen zijn om 8.47 te Esbjerg aangekomen om benzine te laden. Om 11.45 u. zijn ze vandaar vertrokken en om 14.15 te Kopenhagen gearriveerd. Hippolytnshoef. GOED AFGELOOPEN. Zaterdag j.1. reed een luxe-auto uit Groningen te Zandburen met een Hinken vaart van den hoofdweg in een greppel. De inzittende doktersfamilie werd door de voorruit geslingerd en allen werden ernstig geblesseerd. De oorzaak is vermoedelijk, dat de be stuurder een passeerenden auto niet heeft bemerkt, met het fatale gevolg. Het voertuig is geheel vernield, zoodat de passagiers nog van geluk mogen spre ken, dat het niet ernstiger is afgeloopen. GEMEENTERAAD te hcutten op Vrijdag 27 Juli, des n.m. 3 uur ten Raadhuize. Punten: I. Mededeelingen o.a. van goedkeuring door Ged. Staten van begrootingswfjzi- gingen; van aanneming van benoemingen tot leden der commissie tot wering van Schoolverzuim; idem van den heer A. v. d. Berg Gz., tot lid van het Burg. Arm bestuur, van dankbetuiging van H.K.H. Juliana voor blijk van deelneming in hét overlijden van Z. K. H. den Prins dér Nederlanden, van D. Blaauboer (voor ont vangen steun bij bezoek H. Handelsschool te Den Helder), van W. Braaf (voor ondervonden welwillendheid). C. Wries heeft zijn benoeming tot gemeentebode aangenomen en is in functie getreden «p 1 Juli j.1.; hem is tevens een aanstelling als buitengewoon gemeenteveldwachter uitgereikt. 3. Voorstel om C. Wries met ingang van 1 Augustus 1934 een vaste aanstelling te geven als Agent dér Arbeidsbemiddeling. 4. Verzoek om ontheffing van den aan slag in de belasting op de honden. 6. Verzoeken om ontheffing van aan slagen in het schoolgeld. 6. Voorstel tot wijziging van de veror dening regelende de eischen van benoem baarheid en de bezoldiging van de ge- gemeenteveldwachters. 7. Voorstel tot intrekking van het be sluit tot verhaal van pensioensbijdragen. 8. Aanbieding van de gemeentereke ning over 1933. 9. Verzoek van de Afd. Schagen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis- Restauranthouders en Slijters om de huurwaarde der lokaliteiten van koffiehuizen en resaurants te verminde ren. Voorgesteld wordt, die vermindering tot op 2/3 toe te staan. 10. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot afwending van het ge vaar van kruisbestuiving bij het telen; van koolzaad in deze gemeente. II. Béhandeling van de opmerkingen van Ged. Staten op de begrooting voor het jaar 1934. (In verband met de om standigheid dat het gemeentebestuur een gedeelte van de kosten van werkloos heidsbestrijding buiten de begrooting van den gewonen dienst voor 1934 heeft ge laten, moet al het mogelijke worden ge daan om de inkomsten op te voeren en de uitgaven te beperken). 12. Voorstel tot het aangaan van een tijd. geldleening of een rekening-courant overeenkomst tot bestrijding der kosten van werkloosheid. 13. Rondvraag. HR. MS. „PIET HEIN" IN AANVARING MET DEN STEENEN DAM. BEVORDERD, Vrijdag is Hr. Ms. „Piet Hein" bij het binnenvaren in de haven in aanvaring gekomen met den steenen dam. Zaterdag hebben duikers een onderzoek Ingesteld, waarbij bleek, dat een der schroefbladen beschadigd was. Het schip is Maandag middag op eigen kracht naar 's Rijkswerf gevaren, waar het schroefblad zal worden hersteld. Te Den Helder werd aan de R.H.B.S, bevorderd onze plaatsgenoote raej. G, C. Bosker van de 3e naar de 4e klasse. Er bestaat eenige ongerustheid omtrent het lot van den Nederlandsohen kotter Kapoeas, die Donderdag j.1. van Cowes op Wight is vertrokken met bestemming IJmuiden. Aan boord bevinden, zich de heeren H. C. N. Munnig Schmidt uit Hil versum en zijn vriend, de heer J. Groen hout, eveneens woonachtig te Hilversum. Tot dusver is de Kapoeas nog niet te IJmuiden aangekomen, terwijl ook elders in ons land nog geen kotter van dien naam is binnengeloopen. Men doet thans pogin gen de zeilboot op te sporen. De, Kapoeas is grijs geverfd en heeft een wit zeil. Het scheepje, dat 84 meter lang is, heeft radio aan boord en is voor zien van een motor. MARKTOVERZICHT. 1 h De aanvoer van lammeren was Maandag ,nog zóó groot, dat het marktterrein te den Burg nog volkomen 't aanzien had van een der groote iaminerenmarkten, die nu al enkele weken achter ons liggen. Dit levendig marktgedoe was vooral een groote attraötie voor de honderden toe risten, die thans in onze gemeente ver toeven. De handel verliep vlug, de lam meren deden een vrij goeden prijs; ge middeld f 7.50 per stuk, zoodat al spoedig alles verhandeld was. Ook was de oude schapen aanvoer van beteekenis, gemidd. f 13.per stuk. Runderen waren er weinig; alleen wat gras- en n-kalveren; de grask. gingen tot f 15 per stuk, n-kalv. gemidd. f 6.50. De biggen zijn vrij duur, pl. m. f 10.— per stuk; de varkens op de boerderijen doen 15 ct. p. pond. Aan de eierveiling viel een belangrijke prijsstijging te constateeren. De midd. pr. (eieren van 60 K.G. gemengd) bedroeg f 2.45 f 2.50 per 100 stuks. VREEMDELINGENVERKEER. Het bezoek aan Texel is Zondag zeer groot geweest. Behalve de vele bezoekers uit Den Helder en Holl. Noorderkwartier, arriveerde 's morgens een boot van do reederjj Stanfries uit Harlingen met zeer veel bezoekers. Ook kwam nog eeu aantal personen, die met een extra trein uit Rotterdam naar Den Helder waren ge komen, Texel bezoeken, doch dit aantal was niet zóó groot als men wel verwachtte. Vooral aan De Koog was het Zondag middag zeer druk. Een verkeersagent moest bij den weg naar het strand het verkeer regelen, opdat daar geen onge vallen zouden voorkomen. Burgerlijke Stand van Texel. 21 t/m 23 Juli 1934. GEBOREN: Gerba, d. v. A. de Blieck en G. Vaandering. OVERLEDEN: D. Witte, 56 jaar, ge huwd met A. M. Kind. Gevonden: 1 portemonnaie, 1 strand- muts en 1 hond. MOTORONGEVAL. Gistermiddag heeft op de Binnenhaven een motorongeluk plaats gehad. De motor rijder M. is daar met zijn motor over den kop geslagen en bewusteloos een woning binnengedragen. De man werd later naar het hospitaal vervoerd, met eenige hoofd wonden en waarschijnlijk een gebroken rib. VERLOTING OUDER-COMMISSIE. Maandagavond had in het café „Prins Hendrik" de trekking plaats van de ver loting, welke gehouden werd ten bate van de Oudercommissie der O. L School no. 1 alhier, om zoodoende hare diverse onkosten te kunnen bestrijden. Vooraf werden door de Muziek ver. „Kunstzin" eenige marschen enz. ten gehoore ge bracht. Veel publiek kwam echter niet opdagen. De heer Schroevers opende met een kort welkomstwoord, bracht dank aan allen die hun medewerking verleenden. De restant loten, slechts een klein aantal, ging grif van de hand en de trekking begon. Daarna sloot de heer Schroevers met een enkel woord. De hoofdprijs, een dressoir, viel op no. 705; houder van dit lot was G. L. Winder Az. De tweede prijs, een servies, viel ten deel aan mej. M. Hollander Cd., beiden alhier. Hieronder de uitslagen: DE WINKELSLUITING GEDURENDE DE A.S. KERMIS. Wij vestigen er de aandacht van belang hebbenden op, dat het geoorloofd fs gej- durende de a.s. kermis binnen de be^ bouwde kom van Hippolytushoeif de win*- kels voor het publiek open te stellen van vm. 5 uur (op den kermis-Zondag van nrn- 3'/s uur) t°t vm. 2 uur van den vol genden dag. Ook het sluitingsuur der tapperijen is op 's nachts 2 uur bepaald. DIPHTERIE. In deze gemeente is een geval van dé besmettelijke ziekte diphterie geconsta teerd en wel bij den 12-jarigen E. K. te Westerland. VERLOF B. Door L. Klaver, concierge-beheerder van het Eigen Gebouw van S.D.A.P. eri N.V.V. alhier is bij het gemeentebestuur aanvraag gedaan om een verlof B. BESTEMMING DIENSTPLICHTIGEN. Onderstaande dienstplichtigen, inge schreven voor den dienstplicht lichting 1935 z«jn bestemd tot gewoon dienstplich-' tigeJaje Bontkes, Pieter Dekker, Leen- dert Drenth, Simon Halfweeg, Jarko Hek-, man, Simon de Jong, Ruurd Jorna, Cor- nelis Koorn, Marinus Willem Koorn, Lam-I bertus Kuit, Jacob Jan Landolt, Cornelis Lont, Alle Meijer, Popke Ottens, Jan Hen drik van der Schans, Jacobus Scheltus, Albert Verkerk en Hendrik Woortman HINDERWET. Door de N. V. Handelsonderneming Edel Ihies te Hoorn-Wieringen is bijI liet gemeentebestuur een hinderwetsver- gunning aangevraagd tot het oprichten van eene koffiebranderij in haar pand' Hoofdstraat 1, Hippolytushoef. „Wat gaf jou aanleiding aan juffrouw Smite te vragen of ze met je trouwen wilde?" „Dat juffrouw Smits zelf."

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6