Is Buitenlandsch Overzicht. (Uie met Rinso u/ascht (JUordl aangeüaam verrêsii Rouwkaarten? Sally's avontuur. BINNENLAND Drukkerij de Boer# O 4DERDAG 26 JULI 1934 NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Nog een troonpretendent in Andorra. Oost-Indië. Begrooting departement der Marine in den Volksraad. De berechting van de officieren van „De Zeven Provinciën' Uitkeeringen uit werkloozenkassen. HE m v-v:.'v - 1 COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1.60; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65;binnen- land f 2.— Nederl. Oost- en West lndië per zeepost i 2.10, dem per mail en overige landen f 3.20 Losse ros. 4ct. :fr. p. p 6ct. Zondagsblad resp f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.- Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, I 1.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Onrustbarende stilte heerscht er op het oogenblik in Duitsch. land. Het Fransche kabinet blijft ongewijzigd. Engeland en de Belgische defensie. Onrustbarende stilte in Duitschland In Duitschland is men met vacantie, dat is op zichzelf wel niets bizonders, om dat we in den vacan- tie-tijd zijn, maar het is in zooverre wel merkwaardig, dat er op het oogenblik een stilte is in Duitschland, die vreemd aandoet, die benauwend is, omdat er zulke ernstige dingen op het spel staan bij onze Oosterburen, ernstige dingen waarvan de behandeling eigenlijk niet wachten kan en die men nu maar stilletjes wat laat rusten. Men kijkt de kat eens uit den boom. men weet eigenlijk niet hoe de zaken aan te moeten pakken en wil nu van uit zijn vacantie-oord eens zien hoe het. er eigenlijk voor staat, natio naal, zoowel als internationaal. De „N. Rott. Crt." had dezer dagen een interessante beschouwing over Duitsch land. Wij ontleenen daaraan het volgende: De Duitsche politiek bliikt merk waardig verschijnsel in een land met een centrale figuur van sterk centrifugale geaardheid. Men mijdt niet alleen Berlijn, maar zelfs de noodigste beslissingen. Na 80 Juni zou men denken, dat de toestand critiek genoeg moest zijn om alle verant woordelijken op hun post te houden. Ook de buitenlandsche politiek Hikt geschikt, om allen, die er voor Duitschland mee te maken hebben, de grootste oplettendheid en activiteit in te boezemen. „Men" is echter met vacantie: vaak naar met over leg gekozen oorden. Fitler b.v. zou eerst een reis met een oorlogsschip naar de Noorsche wateren maken. Dit leek een herhaling van zijn voi'ige reis, waarop de samenwerking van den „Fiihrer" met de leiders van de riiksweer beklonken heet te zijn. De reis had beide partijen waar schijnlijk nog weer nader tot elkaar moe ten brengen. Hitier heeft op het laatste oogenblik bedacht, dat hij de vervreem ding tot, en het wantrouwen van zijn oude aanhangers niet al te zeer moet aanwak keren. Zooals van ouds is hij tot ziin po litieke moederaarde Beieren teruggekeerd zonder compromittant gezelschap. Hij houdt dus in bekende, en hem dier bare omgeving vacantie. Intusschen wordt de macht, en ten deele zelfs het effectief van de S.A. geliquideerd ''en nuttig werk, dat echter niet zal laten sterke op standige stroomingen in Duitschland te wekken. Zullen al die revolutionnairen van temperament en opvoeding, die de rationaal-socialistische omwenteling aan groete macht en wü weten hef nu van Hiller aan bijzonder aangename posi ties heeft geholpen, zich zonder morren lolen terugstooten in hun ouden toestand, die hen zoo gevaarlijk heeft gemaakt? Hel lot van Roehm en de zijnen heeft hen zeker niet voldoende afgeschrikt. Dit te gelooven ware den moed van d -ze despe rado's te onderschatten. Laten zij zich in Oostenrijk door gevaren afschrikken van hun terreur? De besnoeiing^ van de S.A. moet onvermijdelijk in Duitschland in daden tot uiting komen Het is dan ook geen toeval, dat men juist nu van opzet telijke beschadiging van Hitier-eiken hoort. Bovendiend, men treedt in Duitschland slechts aarzelend tegen hen op. Er is stilte. Intusschen barst het eerste rampzalige gevolg los van de isolatiepolitiek. De heele textielindu strie moet haar arbeiders, wegens ge brek aan grondstoffen, een vierde van de werkweek gedaan geven. Het is een oeconomische ramp, het eerste groote bankroet van de politiek van werkverschaffing. Maar de leiders gaan met vacantie. Plichtsverzuim? Neen, onzekerheid. Oud-President der Vereenigde Staten HERBERT HOOVER, die 10 Augustus 60 jaar wordt. Het kabinet Doumergue blijft ongewijzigd Reuter meldde Dinsdagavond uit Pa rijs, dat het kabinet Doumergue ongewij zigd aanblijft. In den kabinetsraad, welke 2 uur duurde, bood Tardieu zijn ontslag aan, maar Doumergue weigerde dit te aanvaarden. Doumergue stelde zijn collega's voor de keus tusschen ongewijzigd voortbestaan van het tegenwoordige kabinet of aftre den van het geheele kabinet. In het laat ste geval verklaarde Doumergue te zul len weigeren een nieuwe opdracht tot kabinetsformatie te aanvaarden. Men besloot tot handhaving van het kabinet in zijn tegenwoordige samenstelling. Minister-president Doumergue heeft Dinsdagmorgen eerst een bespreking met Herriot gehad en vervolgens heeft hij Tardieu ontvangen. Op diens verzoek liet hij vervolgens den leider van de rech terzijde, Marin, bij zich komen en daarna begaf hij zich naar den president van de Republiek! Intusschen waren de radicale minister met het bestuur van de radicale partij bijeengekomen onder leiding van Herriot Men nam geen besluiten. Het partijbe stuur sprak zijn vertrouwen uit in de ministers en ilet hun volkomen vrijheid van handelen. Om 17 uur kwam daarop de kabinetsraad bijeen. Engeland en de Belgische defensie Was de aandacht van de regeering den laatsten tijd bijna ge heel geconcentreerd op het vraagstuk der financieele volmacht, zoo meldde de Brusselsche corr. van de „N. Rott. Crt." aan zijn blad, in de jong ste bijeenkomst van den ministerraad blijkt men zich ook weer met den buiten- landschen toestand te hebben bezig ge houden. De verklarnig van Sir John Simon, be treffende het groote belang dat door En geland wordt gehecht aan de handhaving der integriteit van het Belgische grond gebied, is in breeden kring met onver- hol voldoening vernomen. Van officieele zijde hoorde ik in dit verbond de meening verdedigen, dat een dergelijke preven tieve verklaring als nu door Sir John Si mon uit naam van het Britsche kabinet werd afgelegd, in Juli 1914 mogelijk wel het uitbreken van den oorlog en in ieder geval de schending van de Belgische neu traliteit zou hebben voorkomen. Twijfel omtrent de houding, welke Engeland, bij e ennieuwen inval in België zou aanne men, kan er, meent en in de Wetstraat, niet bestaan. Ook de aanagekondigde versterking van de Britsche luchtmacht houdt nauw ver band met wat voorgaat. Het wordt duide lijk geacht, dat de verdediging van het Engelsche grondgebied tegen eventueele continentale luchtaanvallen bü een nieu we bezetting van België en vooral van de kuststreek door een met Engeland in oor log zijnde mogendheid, zeer moeilijk zou worden. Wat van 1914 tot 1918 waar was voor de vloot, zou het nu nog meer zijn voor de luchtmacht. Een dergelijk risico zal Engeland hoe zijn regeering ook samengesteld moge zijn wel nimmer willen loopen, wat voor België dan ook een reden te meer is om vertrouwen te hebben in den desge vallend te verwachten steun van het Ver- eenigd Koninkrijk. FRANSCH KABINET BLIJFT ONGEWIJZIGD AAN. Na een kabinetsraad die twee uur duur de en waarin Tardieu zijn ontslag aan bood dat Doumerque weigerde te aan vaarden, terwijl de premier daarentegen het kabinet voor de keuze stelde de re geering in de tegenwoordige samenstel ling te handhaven of en bloc af te treden (in welk geval Doumergue zou weigeren zich opnieuw met de kabinetsformatie ta belasten) is besloten dat het Fransche kabinet ongewijzigd zou aanblijven. JAPAN EN MANTSJOEKWO. Volgens te Dairen ontvangen berichten zal Japan met infang van 1 April a.s. zijn extra-territoriteitsrechten in Mantsjoe- kwo prijsgeven. De Japansche autoriteiten zouden voorts overwegen om het beheer over den Zuid- Mantsjoerijschen spoorweg in handen van Mantsjoekwo te stellen. Sinds eenigen tijd voeren over deze twee punten vertegenwoordigers van beide landen onderhandelingen, teneinde het bestuur over Mantjoekwo te vereen voudigen. Terwijl Boris I, pretendent naar den troon van Andorra, thans is overgebracht naar Madrid, is er plotseling een tweede troonpretendent opgedoken. Het is mar kies Castillejo, die bekend heeft gemaakt, dat de directe heerschappij over de An- dorraansche valleien erfdeel is van de graven van Urgel, van wie hjj een regel rechte afstammeling is. Ofschoon hij den huidigen toestand van Andorra eerbiedigt, acht de markies zijn rechten op den troon van dit gebied toch onvervreemdbaar. Jf ïïmmÊÈÈÊk.>ï'I MAX REIN HARDT, die op het oogenblik in Venetië den „Koopman van Venetië" in scène zet en later in Salzburg Fausten in Hollgwood Een midzomernachts- drooom" zal ensceneeren. Begin November de kruiser. derde In de memorie van antwoord over de begrooting van Marine wordt vermeld, dat tijdens de proeftochten met de Sumatra eenige gebreken aan het licht zijn geko men, welke thans nader hersteld zijn. De te waterlating van den derden kruiser kan in het begin van November worden ver wacht. De publicatie van het Witboek over de gebeurtenissen op „De Zeven Provinciën" is vertraagd, aangezien het noodzakelijk is d euiteindelijke vonnissen af te wach ten. DE VONNISSEN. Batavia, 25 Juli 1934. (Aneta.) Het II.M.G. deed heden uitspraak in de „Zeven Provinciën"-affaire. Betreffende de straffen van de negen officieren ver klaarde het Hof de officieren schuldig. In het vonnis ging het Hof in op de opzet- theorie. Het Hof zou zwaar straffen in dien niet sinds tal van jaren tengevolge van velerlei opvatting en invloed het ge- zagsidee in beteekenis zou hebben inge boet, óók bij de marine, waaraan door de autoriteiten niet steeds paal en perk is gesteld. Het Hof sprak de volgende vonnissen uit: Luit. ter zee W. F. J. Fels, 6 maanden, eisch 1 jaar en 6 maanden. Luit. ter zee der 2e kl. E. M. Horns- veld, 4 maanden, eisch 1 jaar en 3 mnd. Luit. ter zee 2e kl. L. D. de Kroon, 5 maanden, eisch 1 jaar. Luit. ter zee 2e kl. D. Dekker, 3 maan den, eisch 6 maanden. Off. M.S.D. 2e kl. O. M. W. van Bal- kom, 4 maanden, eisch 5 maanden. Off. M.S.D. 2e kl. L. de Wilde, 5 maan den, eisch 1 jaar. Off. M.S.D. 2e kl. G. Smits, 4 weken, eisch 2 maanden. Luit. ter zee 3e kl. A. W. baron de Vos van Steenwijk, 3 dagen, eisch 5 dagen. Off. van gez. Bos, 7 dagen, eisch 3 maanden. Ten opzichte van de heeren Fels, Horns- veld, de Kroon, de Wilde en van Balkom luidt de eisch tevens ontslag uit den dienst. BATA-VACANTIE-OONFLICT? Wij lezen in „Het Vakblad voor de Schoenmakerij": De directie der Bata-fabrieken te Best heeft aan de fabrieksarbeidrs drie dagen \acantie gegeven; daarna bleek, dat het niet in de bedoeling lag voor die 3 dagen loon uit te betalen. Op de fabrieken te Zlin is de gewoonte, dat altijd de 27e week van het jaar vacantie is, doch in Best kon de fabriek om bijzondere redenen niet een volle week worden stopgezet. De vo rige week stond plotseling op het bord der fabriek: „Vacantie voor allen van Maandag 2 Juli tot en met Woensdag 5 Juli (behalve stikkerij en stanzerij). Dus ging het personeel bovengenoemd 3 dagen met vacantie. Den daarop volgen den Donderdag liep reeds het gerucht, dat de vacantiedagen niet uitbetaald zouden worden. Toen de arbeiders bij de Directie informeerden, bevestigde deze: „dat de vacantie kwam voor eigen rekening." De diverse organisaties hebben toen de Directie attent gmaakt op het Neder- landsch wetsartikel, waarin bepaald wordt, dat de arbeider zijn aanspraak op het vastgestelde loon niet verliest, indien hij bereid was, den bedongen arbeid te verrichten. Met belangstelling wordt het resultaat der onderhandelingen afgewacht. Toch vol energie! Al wai de temperatuur zóó hoog Dat '1 water aan de kook gaat Don zorgt een "Akkertje" dat U Dat kook-geval ijskoudlaatl Neem 'n "AKKERTJE" VERGOEDING GEBRUIK RIJWIEL IN 'S RIJKSDIENST. Ingevolge een beslissing van den raad van ministers is de vergoeding voor het gebruik van een eigen rijwiel ten be hoeve van 's rijksdienst maximaal op 30 per jaar vastgesteld. Voor zoover een ambtenaar dit maxi mum over het loopende jaar reeds heeft overschreden, zal dit meerdere niet be hoeven te worden teruggestort. ONDERWIJZERSOPLEIDING. Weinig onderwijzers. Voor de Rijkskweekschool ter opleiding van onderwijzers(essen) te Alkmaar heb ben zich 18 candidaten aangemeld tegen ruim 60 het vorige jaar. Bij niet kennisgeving van uitkeeringen door kasbesturen aan den gemeente raad, kan deze den minister ver zoeken de uitkeering niet ten laste van de werkloozenkas te laten komen. De minister van sociale zaken heeft een omzendbrief gericht tot de gemeentebe sturen waaraan het volgende is ontleend: Bij beschikking van den toenmaligen minister van arbeid van 20 Mei 1919 is een regeling vastgesteld inzake de ken nisgeving van uitkeeringen door kasbe sturen aan gemeentebesturen. In die rege ling is bepaald, dat van verstrekte uitkee ringen door kasbesturen moet worden kennisgegeven voor het einde van de ka- lenderweek volgende op die waarin de uitkeering heeft plaats gehad. Op deze bepaling ontbreekt evenwel sanctie, zoo dat niet geregeld is, wat er moet geschie den, indien kennisgeving van verstrekte uitkeeringen niet of niet tijdig geschiedt. Door sommige gemeentebesturen werd in zulke gevallen tegen de verstrekte uitkee ringen bezwaar gemaakt, als bedoeld in art. 10 van het werkloosheidsbesluit 1917, doch ik acht het maken van bezwaar in zulke gevallen niet juist, omdat het niel of niet tijdig doen van kennisgeving eer administratief verzuim van het kasbestuui is en de uitkeering op zich zelve nog niet tot een onrechtmatige stempelt. Teneinde hierin te voorzien, heb ik een nieuwe regeling vastgesteld. Daarin wor den de gemeentebesturen bevoegd ver klaard, in zulke gevallen zich tot mij te wenden met het verzoek te bepalen, dat de uitkeering niet ten laste van de werk loozenkas mag komen. Feuilleton Uit het Amerikaansch. 2) „Bij de keuze van haar uitzet," las ze, „moet een jong meisje, dat over eenige weken 'le bruid hoopt te worden, zich m de eerste plaats laten leiden door hetgeen zjj, met 't oog op de positie, welke zij te bckleeden krijgt, persoonlijk noodig heelt. Ofschoon er reeds verscheideno malen, ook in dit tijdschrift, de nadruk op de wenschelijkheid gelegd is om alleen dat gene te koopen, dat slechts noodzakelijk is en waarvan wij pleizier kunnen hebben, voordat een gril van Madame la Mode een vertier aragen onmogelijk maakt, is en blijft het de gewone fout van iedere bruid, dat zij te veel koopt.Als wij aannemen dat ieder, van onze Juni-bruidje reeds in het bezit van de volgende bruidjes reeds een of twee mantelcostuums, een robe- manteau van serge of soortgelijke stof, een warme wollen jas, en mantel van lichter en fijner materiaal of een van de mo- dieuse en zeer flatteerende nieuwe capes, een paar avondjaponnen en een avond mantel, een of twee japonnen voor lunch of „thee" buitenshuis, bijbehoorende hoe den, schoenen verdere kleine toiletbenoo- digdbeden... Sally Manvers hief 't hoofd op, sloot haar oogen en maakte in haar gedachten den inventaris van haar eigen garderobe op. „Dat zet een punt achter mijn even tueele aspiraties", zeide ze halfluid; met een sloeg ze een bladzijde om. Een volgend artikel trok haar aan dacht; het was getiteld: „Onze aristocra tie van voorheen en thans". „Long Island", begon deze volgende do sis wijsheid, „is een paradijs, ondanks het vele, dat het te lijden heeft van, hier en daar, uniformen villa-bouw, een kwaad, dat het schilderachtige van het landschap zeker niet ten goede komt; van de vele pensions met hun slepen zomergasten en Zaterdags en Zondags, de zwermen en legers dagjes- menschen. Het zou heel jammer zijn als dit „Eden" door overbevolking zijn sprookjesachtige schoonheid zou verlie zen: daarom is er reeds een actie op touw gezet, om aan de constante immigratie uit de stad paal en perk te stellen. De bewo ners van één gedeelte zijn zelfs reeds be gonnen, om groote stukkeu grond op te koopen, welke ze dan, in hun natuurstaat, bij hun gebied inlijven....' Met een gevoel, alsof ze droomde, schoof Sally Manvers haar bord op zij, nam een slok avn het brouwsel, dat op den naam van koffie durfde bogen en deed met een tinnen lepeltje een aanval op haar negerhoofd. Met vreugde kan ik constateeren, las ze'door, „dat onze bezittingen steeds "rooter worden en dat, op deze wijze, de grondslag voor een „platte-lands ans- tocratie gelegd is; tegenwoordig houden we reeds meer dan een hall jaar in onze villa's en buitenhuizen verblijf. Voor een eventueel huwelijk gaan we zelfs niet meer naar de stad terug. Voor menschen, die een buitenverblijf hebben staat het zooveel chicker en bovenal „moderner" om hunne dochters van daar uit te laten trouwen. Slechts één bezwaar zou ik wen- schen hier te releveeren: trekken zulke huwelijken wel genoeg de aandacht? Aan elk huwelijk dient op de gewone, geijkte wijze bekendheid in wijden kring ge geven te worden.... immers, ieder van ons in die buurt is de vertegenwoordiger of vertegenwoordigster van een ouden bekenden naam, die niet aan de vergetel heid prijs gegeven mag worden. Toen Sally Manvers zoo ver gekomen was, trok ze haar neus in een veelbetee- kenend gebaar op. „Daarom alleen al", vertelde ze den schrijver van dit opval lend knappe artikel, „daarom alleen al zie je mij den heelen zomer niet op Long Island zelfs niet op Coney." Ongeduldig sloeg ze bladzijde na blad zijde om, tot ze aan de advertenties kwam. Toen trok ze het tijdschrift weer op haar schoot en begon lusteloos de betrekkin gen onder het opschrift „Gevraagd" door te kijken, ofschoon ze door ondervinding wist, dat geen enkele ervan haar in d» verleiding zou brengen, om haar diensten aan het eronder vermelde adres te gaan aanbieden. En ook dezen keer vond ze geen uitzondering op den regel; niémand van de menschen, die deze advertenties hadden ingezonden, bleek een winkeljuf frouw, een typiste of een kamenier noo dig te hebben. Niet dat Sally Manvers zich verbeeldde, in laatstgenoemde func tie te zullen uitblinken, maar 't was de eenige manier van brood-verdienen, die ze nog niet geprobeerd en waarin ze dus nog geen echec te boeken had. Wel gaf ze zich er rekenschap van, dat zulk soort werk niet bepaald geschikt was voor iemand met een onafhankelijk ka rakter, zooals dat gewoonlijk genoemd wordt: er een eigen meening op nahield; ze wist maar al te goed dat deze twee ka raktereigenschappen even zooveel slag- boomen waren, welke haar altoos beletten zouden, om het land, waar dienende gees ten in 't zweet hun aanschijns hun brood verdienden, binnen te treden. Zonder een groot gevoel van teleur stelling sloeg ze 't blad om; op de volgen de bladzijde boven aan een kolom, zag za de rubriek: „Causerie over het gezel schapsleven", een rits korte berichten, die oogenbliltkelijk haar aandacht in be slag namen. Met meer eetlust dan haar lichaam bij haar eenvoudige lunch ge toond had, verslond haar geest al deze pretentieus gestelde berichten over 't doen en laten van imitatie-aristocratie. aankondigingen van diners, bal en bridge avondjes; onder: „Vertrokken naar" een rij namen, waarvan geen enkele haar iets zeide en daaronder weer een lange reeks verlovingen en huwelijken met het re sultaat, dat ze na vijf minuten te geprik keld en te jaloersch was, om nog van haar negerhoofd naar waarde te kunnen genieten. Dat was het leven dat zij zich ge- wenselit had, waar ze nu nog met heel de heftigheid van haar teleurgestelde, verhongerde natuur naar verlangde. En waarom ook niet? Waren de mannen en vrouwen van die rij „artistieke" foto's die haar met een allerbeminnelijksten glimlach of met een air de dédain aan staarden, zulke bijzondere wezens, dat al het vette der aarde hun als hun recht aan de voeten gelegd moest worden, ter wijl ze al haar dagen in armoede en een zaamheid nfoest doorbrengen, verstoken als ze was van zelfs een weinig geluk? Niet één gaf door gezichtsuitdrukking of houding blijk van meer beschaving of in telligentie dan Sally Manvers, gewezen verkoopster in de afdeeling aardewerk van het verkoophuis Huckster Sons. Bij de foto van een Juni-bruid met een afgezakte kin in „vol tenue", een foto, die een geheele bladzijde besloeg, kreeg Sally Mauvers opeens een aanvechting om er met groote, dikke letters een varia tie op een bekend verkiezingsepigram on der te schrijven: „Sally Manvers^ zoo het Gode hadde willen behagen!" Er was genoeg waarheid in die woor den om een snik van verdriet te recht vaardigen, een emotie-uiting, welke ze echter met bewonderenswaardige han digheid wist te camoufleeren. Toen het laatste hapje negerhoofd ver dwenen was, stond ze gelaten op, om aan de kassa, voor de vrouwelijke helft van de lunchroombezoekers dubbel aantrek kelijk door den geponnnaneerden blonden kassier, te gaan betalen. Een paar minu ten later kwam ze, zonder één cent op zak, uit de betrekkelijk koele schemering van de steenen hall in de heete lucht bo ven 't asfalt van het trottoir. Langs Sixth Avenue, door Twenty- fourthstreet en van daar uit den hoek om, langs Park Avenue ging ze naar huis. Ze liep langzaam, zonder eenige ener gie, zooals het iemand betaamt, die zoo gewend is in een tredmolen te loopen, dat een onderbreken van 't gewone werk geen verlossing meer beteekent. Boven de ge blakerde steenen, die ze door de dunne afgeloopen zolen van haar schoenen voel de branden, steeg de van hitte trillende lucht gestadig op, als een schroeiing steeg zij tegen haar wangen en voor hoofd; onregelmatig haalde zij adem, af- keerig om te veel van de benauwde, stoffige atmosfeer naar binnen te krijgen. Wel was het nog maar begin Juni, maar als een jonge, overmoedige reus, die zijn teedere zuster het werk ongedul dig uit de handen slaat, zoo had de zomer aan den bijna voltooiden arbeid van de lente een einde gemaakt; in een broeikas- temperatuur moest voleindigd worden, wat met milden zonneschijn en zoelen wind begonnen was. Desgelijks bij de woelige proletarische Fourth Avenue aan haar één einde, en de Forty-Second Street, welke door het druk verkeer bijna onbegaanbaar was, aan den anderen kant, had Park Avenue een zeer eigen atmosfeer; op dien warmen namid dag leek het, of de buurt in volkomen af zondering lag te slapen. Het grootste ge deelte van de huizen was voor den zomer gesloten; met hun deuren, dicht getim merd met planken, en vensters, waarvoor de jaloezieën zorgvuldig neergelaten wa ren, gaven ze den indruk, of ze mond en oogen stijf gesloten hadden van minach ting over die menschen, die plebeïsch ge noeg waren, om gedurende dit seizoen in de stad te blijven, en de enkele die nog be woond waren, verklaarden zich met de gevoelens van hun meer bevoorrechte bu ren homogeen, door eiken voorbijganger uit hun door markiezen overschaduwde ramen arrogant te monsteren. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1