OP REIS Herman Nypels" Kledingmagazijnen daar is hat juist...Vacantie-Uit'verkoop GULDENS GOEDKOOPER Raaio'programma GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 26 JULI 1)14. Verduistering door een advocaat. Acht maanden tegen Jaarsma geëischt. Wielrijder door een trein overreden en gedood. Een hoteldief gearresteerd Trambotsing. Zeven doodvonnissen in Rusland. maar toch zoo WöïUig snogGÏljk uitgeven Vang dan Uw vacantie aan met uw reis- kleeding, sportartikelen en zomeronder- goederen aan te schaffen in Ontploffing aan boord van een tankschip. Een noodlottig ongeluk. Talrijke slachtoffers van de hitte in de Ver. Staten Auto-ongeluk tusschen Antwerpen en Mechelen Een kwajongensstreek. De aanslagen in Oostenrijk Aanhoudingen van Marxisten te Weenen. De opvoeding van de Duitsche jeugd. hevige onweders en regens boven engeland. een mysterieuze verdwijning van 990 ounces goud. een italiaansche visschers- boot beschoten. Binnenland Een jaar gevangenisstraf geëischt. Ter zake van verduistering heeft terecht gestaan voor de rechtbank te 's Graven- hage rar. Th. A. W., thans zonder beroep en zonder vaste woon- of verblijfplaats, gedetineerd in het huis van bewaring. Ais advocaat en procureur zou verdachte zich ten nadeele van een koopman uit Voor burg en van een landbouwer resp. 500 en 2800 onrechtmatig hebben toege- eigend, voorgevende, dat deze geld In noodig waren voor een door hen te voe ren civiele procedure. Verdachte erkende het geld ten eigen bate te hebben aangewend. Het omtrent verd. uitgebrachte rapport gaf in overweging, hem een voorwaarde lijke gevangenisstraf op te leggen. De officier van justitie, mr. Cohen Tervaert, achtte deze feiten buitengewoon ernstig. Spr. was van meening, dat hier een voorwaardelijke straf niet op haar plaats is, daar z.i. geen reden bestaat om aan te nemen, dat een proeftijd voor verd. een tijd van inkeer zal zijn. Het O. M. eischte dan ook een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 1 jaar. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. Voor rechtbank te Rotterdam. De gentleman-oplichter Pieter Jaarsma, ilias Hendrik Bol, alias Bernard Putman, heeft Dinsdagmiddag voor de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam de laatste rol gespeeld van het drama, dat Amerika en Holland eenige dagen in beroering bracht. Een eisch van acht maanden ge vangenisstraf was het resultaat van doze episode die aansloot bij het avonturen- relaas van zijn leven, dat hij in de hoog ste kringen van Amerika leidde als de geziene groote Hollander. In het kort ging mr. Meisehke nog eens de levensgeschiedenis van den ver dachte na In 1919 Jaarsma was toen 18 jaar oud werd hij voor drie op lichtingen hier te lande tot drie keer drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Korten tijd later vluchtte hij naar Amerika onder den naam Hendrik Bol. Aan boord van een schip naar Guba drong hij zich in bij de familie Putman en de relaties die hij zoodoende aanknoopte, brachten hem op de gedachte zich Putman te noe men. Het gelukte hem, op dezen naam een pas te krijgen. Verdediger pleitte voor clementie. Over een week zal het vonnis over den gentleman-oplichter geveld worden. Onachtzaamheid van een seinwachter. Grove onachtzaamheid van den sein wachter van blokpost 75 aan den spoor weg Weert -Roermond, die verzuimd had de spoorboomen ter plaatse neer te laten, heeft het leven gekost van een 52-jarigen man die op het oogenblik, dat hij over den overweg, welke gelegen is in den drukken Rijksstraatweg, fietste, werd aan gereden door den met groote snelheid rijdenden trein no. 87, Amsterdam—Maas tricht, welke om 15 u. 44 van het station Weert was vertrokken. Omtrent dit ernstige ongeluk, dat doet denken aan dat van denzelfden aard te Blerik, waar men ook vergeten heeft de spoorboomen te sluiten, verneemt V. D., dat de dienstdoende seinwachter, Van P. genaamd, toen hij het sein voor veilig doorkreeg, in de veronderstelling heeft verkeerd, dat. hij de boomen had neerge laten. Toen het ongeluk gebeurde, be vond hij zich in het vlak bij den over weg gelegen seinhuisje, waar hij rustig de komst van den trein had zitten af wachten. Op het laatste oogenblik viel zijn blik op den overweg en tot zijn groote ontzetting constateerde hij toen zijn ver zuim. Het was toen echter reeds te laat, want op hetzelfde moment, toen de trein nog maar enkele meters van de plek ver wijderd was, staken drie wielrijders, ko mende uit de richting Roermond, de rails over. Zij reden achter elkaar en een dame, die voorop reed kon nog net veilig weg komen. De achter haar rjjdende fietser, de 52- jarige gehuwde handelaar M. H. Triene kens uit Heithuizen, op weg naar Weert, werd door het voorste gedeelte van de locomotief gegrepen. T. werd onmiddel lijk weggeslingerd en tegen het langs de spoorbaan staande hekwerk gesmakt. De dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. De derde wielrijder kwam er gelukkig goed af. Ilij kon nog juist bijtijds van zijn fiets springen. De seinwachter is uit dienst gesteld in afwachting van de nader te nemen maat regelen. Zooals te begrijpen is, was de man door het voorval geheel overstuur. Hij was van 's morgens zes uur in dienst an zou juist na het passeeren van den sneltrein worden afgelost. Hij is veertig jaar oud en is reeds twintig jaar bij de spoorwegen in dienst. Hij heeft een blanco strafregister. HOOIIÏROEI. Twee branden te Ter Apel. Maandagavond te omstreeks 10 uur ont stond ten gevolge van hooibroel brand in de boerderij bewoond door den heer Geros, in eigendom behoorend aan de ge meente Groningen, welke in de kom van Ter Apel is gelegen. De brandweer van Ter Apel wist het vuur tot den hooivoor- raad te beperken, die echter geheel ver loren ging. Te omstreeks twee uur in den nacht werd de brandweer weer weggeroepen. Thans woedde, eveneens ten gevolge van hooibroei het vuur in de boerderij van den heer Middeljans, welke eveneens aan do gemeente Groningen behoort, en in Ter Apel Oost gelegen is. Door gebrek aan water kon de brandweer hier niets uitrichten. De geheele boerderij ging in vlammen op. De schade wordt door verzekering ge dekt. Te Egmond aan zee. Maandag is te Egmond aan Zee een Duitscher gearresteerd, die er op uit was op kosten van de hoteliers voor badgast te spelen. Dit is hem echter te Egmond aan Zee, dank zq de activiteit der politie en van de politie te Bergen, niet gelukt. De burgemeester van Egmond aan Zee werd namelijk telefonisch gewaarschuwd door den burgemeester van Bergen. Geen kwartier later werd de man, wiens signa lement klopte met het door den burge meester van Bergen telefoniscn opgege- vene, te Egmond gesignaleerd en door den burgemeester persoonlijk gearresteerd. Hij legde een volledige bekentenis af. Ruim 2 weken had hij gelogeerd te Ber gen aan Zee in het hotel Nassau Bergen. De directie van dit hotel werd Maandag morgen gewaarschuwd, dat de bewuste badgast verdwenen was met zijn bagage zonder betalen. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd. Men vermoedde, dat de bewuste persoon langs het strand naar Egmond aan Zee was gegaan. De politie kon hem daar echter niet meer achter halen. Intusschen was ook de burgemees ter van Egmond aan Zee gewaarschuwd, met het bovenvermelde gunstige resul taat. De man gaf voor, dat hij ziek en werkloos was en toch goed gehuisvest wilde zijn. Vermoed wordt, dat hij nog meer op zijn kerfstok zal hebben. De man logeerde te Bergen onder een valschen naam. Hij gaf na zijn ardrestatie te ken nen, dat hij niet naar Duitschland uitge leid wilde worden. DE VERMISTE NEDERLANDSCHE KOTTER TERECHT. Te Scheveningen binnengeloopen. Zooals gemeld, bestond er ongerustheid omtrent het uitblijven van den Nederland- schen kotter Kapoeas, die Donderdag j.1. van Gowes op Wight naar IJmuiden was vertrokken. Aan boord bevonden zich de heeren H. O. N. Munnig Schmidt, uit Hilversum en J. Groenhout, eveneens uit Hilversum. De Kapoeas is Dinsdagmiddag in de tweede visschershaven van Scheveningen binnengeloopen. Er had geen enkele reden tot ongerustheid bestaan, daar het schip alleen door windstilte wat langer was uitgebleven. MOTORFIETS TEGEN EEN BOOM GEREDEN. De bestuurder gedood. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op den rijksweg bij Voorthuizen de 28-jarige heer J Theunissen, tijdelijk te Bussum vertoevend, door onbekende oor zaak met zijn motorfiets tegen een boom gereden en op slag gedood. De duo-rijdster, de 22-jarige mej. Dupuis uit Voorthuijzen, werd zwaar gewond. In hopeloozen toe stand is zij naar hetSt. Elizabetsgasthuis te Amersfoort vervoerd. De heer Th. was Indisch ingenieur en met verlof in Neder land. Buitenland Dertig gewonden. In een bocht van den weg te Pallaanza aan het Lago Maggiore —zijn twee trams in volle vaart tegen elkaar gereden. De eene tram was vol kinderen, die een vacantie-uitstapje maakten. 21 inzit tenden moesten deels ernstig gekwetst, naar het ziekenhuis worden vervord. Ne gen anderen werden minder ernstig ge wond. Het ongeluk is te wijten aan het feit, dat de bestuurder vam een der trams geen acht heeft geslagen op een stopteeken. Wegens hoogverraad en sabotage. Naar eerst thans officieel wordt mee gedeeld, heeft onlangs voor het opperste gerechtshof van de Sowjetunie een spion- nageproces tegen een groep van 23 inge nieurs en technici plaats gehad. Deze in genieurs zaten gedeeltelijk in het bestuur van den spoorweg Moskou—Kazanj on werkten anderdeels in de locomotieven- herstelplaats te Moerom. De aanklacht luidde spionnage ten gunste van een vreemde mogendheid en aanslagen op treien en belangrijke spoorwegknooppun ten. Verder zou men de mobilisatieplannen van de spoorwegen naar het Verre Oos ten aan een vreemde mogendheid hebben meegedeeld. Vanwege de zwaarte van de misdrijven als bewezen geldt, dat de groep ver scheidene spoorwegongelukken veroor zaakt heeft, o.a. dat bij Tsjernaja, aan de lijn MoskouKazanj, en dat bij 't station Panki en het feit, dat hoogverraad ge pleegd is, zijn de zeven mannen, die aan het hoofd van de groep stonden, ter dood veroordeeld. De anderen zijn tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. 3 dooden, 8 gewonden. Reuter meldt uit Toronto (Canada): Toen na het blusschen van een brand op het tankschip Enarco brandweer en be manning zich aan boord begaven, had een hevige ontploffing plaats. Elf man werden in de lucht geworpen. Drie van hen wer den gedood; de anderen zwaar gevend. Vijf dooden. In den nacht van Zondag op Maandag is in Pulsano, een visschersdorp bij Ta- rento een noodlottig ongeluk gebeurd, waarbij vijf personen om het leven zijn ge komen. De visscher De Cesario was tegen middernacht met zijn vrouw en drie zoons bezig met het in gereedheid brengen van zijn vischwerktuigen, w.o. zich ook eenige zelfvervaardigde bommen bevonden, ge lijk deze wel gebruikt worden bij de visch- vangst. Plotseling explodeerde een dezer bommen. De ontploffing was zoo hevig, dat het huis van den visscher en dat van zijn buurman instortten. Onder den puin hoop vond men de lijken van den vis scher en van twee van zijn zoons. Zijn vrouw en zijn derde zoon konden nog wor den gered. Onder den puinhoop van het ingestorte aangrenzende huis vond men het lijk van de vrouw die daar woonde en dat van haar dochter. HESS TEGEN AANBRENGERS EN VERKLIKKERS. Hess, de plaatsvervanger van Hitier, heeft in een bekendmaking meegedeeld.: „De verordening van 18 April stelde iedereen in staat persoonlijk tot Hitier of tot mij als zijn plaatsvervanger door te dringen met gerechte klachten, maar deze verordening mag er niet toe leiden dat zich een klasse van beroeps-aanbrengers begint te ontwikkelen, die verdienstelijk# leiders, die jaren lang hun plicht hebben gedaan, door het slijk sleuren of op licht vaardig wijze in verdenking brengen. Ieder die iets te vertellen heeft, kan van mijn discretie overtuigd zijn, maar omgekeerd zal ik mij voor iederen leider plaatsen, die op deze wijze behandeld wordt. Alle laffe en vooral anonieme aanbren gers en alle lichtvaardige verklikkers zul len er op moeten rekenen dat zij strenge rekenschap zullen moeten afleggen. Van de leiders verwacht ik, dat zij zich zoo gedragen, dat iedere partij- en volks genoot met vol vertrouwen tot hen kan op zien. NOG EEN „ONBEKENDE SOLDAAT". Te Wiese in Oost-Pruisen is een mopu- ment opgericht ter eere van den „onbe kenden strijder" der nationaal-socialisti- sche partij. Wiese is een plaatsje, dat gebouwd is voor de oud-strijders van de Nazi-bewe ging. DE DUITSCHE EXPEDITIE OP NANGA PARBAT. Merkl nog ln leven. De Daily Telegraph heeft een bericht uit Caleutta over de klimexpeditie van de Duitschers op Nanga Parbat. Dit bericht behelst, dat de leider van de expeditie Merkl, dien men verloren waande, nog le vend is aangetroffen in een ijsgrot. Hij was er zeer slecht aan toe. DE DROSTDIJ VAN TULBACH AFGEBRAND. De drostbij te Tulbach is, naar de Times meldt, Zondagnacht tot den grond toe af gebrand. Het gebouw was een van de mooiste overgebleven staaltjes van oude Nederlandsche architectuur in de Kaap provincie en de eenige zetel van een land drost van de Nederlandseh-Oost-Indische compagnie, die in zijn oorspronkelijken staat bewaard was. DE VIJFLING. Twee kinderen van de vijfling, die on langs te Ontario geboren is, hebben thans een normaal gewicht en een normale leng te bereikt. De doktoren verwachten, dat binnen enkele weken ook de drie andere kinderen een normale grootte zullen heb VRIJDAG 27 JULI. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO en AVRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie Hetty Beclc. 10.35 Gramofoonpl. xi.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonpl. 12.00 GramoltooMl. 12.30 Kova s La «os en zijn orkest. 2.30 Declan atlt Alias van Praag. 3.00 Gramofoonpl. 4.00 Pauze. 4 15 Gramofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 5 00 „Die Fledermaus", operette van Strauss (Gr.pl.) 6.00 Klein VARA-Ensemble o.l.v. Duchant. 6.45 Gramofooonpl. 7.15 Vervolg ensemble-concert. 7.S7 Hrh. SOS-berichten. 8.00 Causerie Mr. A le Cosquino de Bus3y. 8.30 Aansl. met^iet Kurtiaus te Scheveningen; Residentieorkest o.l.v. Schuricht, m.m.v. Ells. Schuman (sopraan). In de pauze om 9.00 Causerie Dr. H. Tb. Fischer. 10.15 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.20 Vaz Dias. 1030 Declamatie Ben Royaards en Georgette Hagedoorn. 11.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. ix.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12 is1.45 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Orgelconcert. 3 15 Gramofoonpl. 4.00 Operette-uitzending. 5.00 Causerie. 5.30 Schrammelconcert en gramofoonpl. 7-15 Lezing. 7-35 Gramofoonpl. 8.00 Orkestconcert. 8 30 Vaz Dias. 8.35 Zangvoordracht. 8.50 Gramofoonpl. 9.00 Orkestconcert. 9.5o Gramofoonpl. 10.00 Zangvoordracht. 10 15 Orkestconcert. Om 10.30 Vaz Dias. «ioo12.00 Gramofoonpl. Leert zwemmen onder goede leiding. ZATERDAG 28 JULI. Hilversum, 1875 M. VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. ro.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Trio Fa voriet o.l.v. W. Drukker, J. Lemaire (decla matie) en gramofoonpl. 12.00 Eddy Walis en zijn ensemble en gramo foonpl. I.45 Pauze. 2.00 Klein VARA-Ensemble o.l.v. Duchant. 2.30 Th. J. Thijssen: Het voorbereidend on derwijs. 2 50 Vervolg ensemble-concert. 415 VARA-Mandoline-Ensemble o.l.v. J B Kok. 4.45 Gramofoonpl. 5 00 Cello-recital B. v. Zanten. S.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.00 Klein VARA-Ensemble o.l.v. Duchant. 6.30 Zang A. de Booy. 6.45 Vervolg ensemble-concert. 7.*5 Vervolg zang. 7.30 Vervolg ensemble-concert. 8.00 Herh. SOS-Ber, 8.03 Gramofoonpl. 8.20 „Gaat dat zien....|", Rido's nieuwste revue. Regie: Henr. Davids. Kapelmeester: Henk Neef. 10.00 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.15 VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot 10.45 „Ik heb gehoord, datspel van F v. Duin. M.m.v. het VARA-Tooneel o.l.v.' W. v. Cappellen xi.oo VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. II.30 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. KRO-Programma. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. «2. «51.45 Gramofoonpl. 2.00 Voor de jeugd, 2.30 Gramofoonpl, з.00 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonpl. 5 30 Lezing. 5-45 Schlagermuziek. 6.2° 7.15 en 7-45 Lezingen en gramofoonpl. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Orkestconcert. 9.15 Zangvoordracht 9.30 Declamatie. 9 45 Orkestconcert. 10.15 Zang. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Orkestconcert. и.0012.00 Gramofoonpl, ben bereikt. De vijf meisjes, dlaJbaa?J weken oud zijn, hebben nu g^amenltf een gewicht bereikt van bijna 20 pond. In de laatste 5 dagen tot 404 gestegen. Reuter meldde Dinsdag uit New York: De toenemende hitte in de Ver. Staten heeft tengevolge gehad, dat het aantal slachtoffers in de laatste 5 dagen tot 404 is gestegen, van wie 133 in den staat Mis- souri, 113 in Illinois, 74 in Nebraska en Minnesota. Duizenden beesten zijn omgekomen en van de Mississippi tot aan de Kocicy Mountains ziet men troostelooze en hart verscheurende tafreelen. Drie Nederlanders vrij ernstig gewond. Tusschen Antwerpen en Mechelen, dicht bij het dorp Waarloos, is Dinsdag iets voor het middaguur op de helling van den Vosberg een groote toerauto uit Rot terdam, tengevolge van het breken van de stuurstang, in volle vaart in een droge sloot gereden en grootendeels verbrijzeld. De chauffeur liep slechts lichte verwon dingen aan de handen op, maar verschei dene passagiers waren er erger aan toe, vooral drie hunner, de heer J. Sleemen- hoek, 63 jaar te Dordrecht, diens echt- genoote en de heer J. van Waas, uit Rotterdam. Zwaar aan hoofd en armen gewond moesten zy in de kliniek Sint Elisabeth te Mechelen ter verpleging wor den opgenomen. De vijf andere inzitten den werden ter plaatse door een dokter verbonden. De toestand van deze laatsten baart geen zorg. Met doodelijke afloop. Het schijnt een onverbeterlijke kwaal te zijn van de srtaatjeugd, overal ter we reld, de brandweer noodeloos te laten uit rukken door loos alarm te maken. In New York hebben dit jaar reeds vier brandweerlieden tengevolge van der gelijke onverantwoordelijke „grapjes" het leven gelaten. Maandag wederom rukte de brandweer tengevolge van een loos alarm uit, raakte in botsing met een taxi met het gevolg, dat een der brandweer lieden op slag gedood werd. Zondagavond werd door explosie van bommen voor een huis te Strassengl in Stiermarken groote materieele schade aangericht. Te Salzburg werden naar aanleiding van de beschadiging van het postkantoor door een bomaanslag vier nationaal-socia- listische postbeambten ontslagen, met de mededeeling van den directeur der P.T.T., dat in geval van nieuwe aanslagen soort gelijke afweer-maatregelen genomen zou den worden. Te Villach in Karinthië werden in een huis 22 geweren gevonden. De bewoner zal overeenkomstig de standrechtelijke be palingen gestraft worden. In alle districten van Weenen zijn Maan dag vele sociaal-demoeraten en communis ten gearresteerd. Aangezien de politie- bureaux en de inrichtingen voor voor- loopige hechtenis vol gevangenen en ar restanten zitten, zijn de nu gearresteerde Marxisten ondergebracht in de leegstaan de montage-werkplaatsen van de carosse- riefabriek Armbruster. Er zouden 600 a 1000 personen zjjn gearresteerd. De fa briek wordt scherp bewaakt. Omtrent de aanleiding tot deze arresta ties doen verschillende geruchten de ronde. Eenerzijds wordt beweerd, dat de politie een groot Marxistisch complot om de regeering ten val te brengen op het spoor zou zijn gekomen, anderzijds wordt van overheidswege verklaard, dat men geen speciale aanleiding tot het houden van de razia had, doch dat de sociaal democraten de laatste dagen een groote onwettige activiteit ontwikkelen en leden voor onwettige schutterijen aanwierven. Dok in de provincie zijn vele socialisten gearresteerd. AANSLAG OP DEN POLITIE- COMMISSARIS VAN SAARBRUCKEN. Dinsdagmorgen heeft een zekere Baum- "lLSaarbrü?ken eenige schoten gelost op den commissaris van politie Macht, evenwel zonder hem te treffen. Macht trok daarop ook zijn revolver en huta t6 n aanvaller-,dle naar het zieken huis ls overgebracht. EEN JONGELING, DIE MET EEN PRINSES WILDE DANSEN. Dezer (lagen heeft de Amerikaansohe gezant te Boedapest, John Flourney Mont- ee°nnVn bal ?fg6ven' aan een in de Dqnau liggend schip. Alle gas ton waren in avondtoilet verschenen Slechts óén persoon bewoog zich in ecii gewoon oostuum onder de aanwezigen en danste ongedwongen met verschillende dames, onder wie oen prinses. Op een7e geven oogenblik ging een lid van d« Amerikaansohe legatie naar don man toe en vroeg hem, wie hij was. „Ik ben Jak0[» Kux", aldus luidde het antwoord. „Ik beJJ werkloos kantoorbediende en ben ianKs een touw aan boord geklommen. Ik wildö toch ton minste eenmaal in mijn i0ven met een werkelijke prinses gedanst hebben". Spoedig bevond de heer Jakob Knui zich in handen der politie, doch deze vond geen termen om hem in arrest te houden of van een strafbaar feit te be- schuldigen. Uitlatingen van Gouw-leider Grohé voor 100.000 leden der Hitlerjeugd. De correspondent van de N. R. Crt. te Berlijn meldde gisteravond: Tot slot der beschavingsweek, gehou den te Aken, hebben 100.000 leden van de Hitlerjeugd, samengestroomd uit het geheele gebied van den midden-Rijn, voor gouwleider staatsraad Grohé gede fileerd. Het voorbijtrekken van deze troe pen duurde vijf uur. Vervolgens hield Grohé, geassisteerd door luidsprekers, een redevoering over den rassengrondslag van de Duitsche volkseenheid. De Hitlerjeugd moest zich dezen grondslag bewust maken, zeide hij. Zij komt voort in de eerste plaats uit ge meenschap des bloeds en de eigen aard van het Duitsche volk. Indien het Duit sche volk voor dit rassenstandpunt op komt, beteekent dat nog niet, dat Het de andere rassen als minderwaardig be schouwt. Het Joodsche ras daarentegen moet als minderwaardig worden beschouwd. De Jood is de vijand van iedere fatsoenlijke gemeenschap in de heele wereld. De Jood is de vijand van het werk, hij leeft van de voordeelen. Hij streeft er steeds naar om andere volken ten gronde te richten. Van de joden komen alle werken des duivels. De jood heeft geprobeerd het Duitsche volk alle moraliteit te ontnemen, en dat is hem gedeeltelijk ook gelukt. De jood is degene, die de klassenhaat heeft gepredikt, die het marxisme heeft uitge vonden, en de aanmatiging. Op deze wijze heeft hij Duitschland ge maakt tot een speelbal van de wereld. Voor den oorlog heeft hij de wereld op gehitst tegen het vredelievende Duitsch land. Tijdens den oorlog heeft hij gruwel sprookjes verspreid tegen het Duitsche volk, na den oorlog heeft hij het volk ge ëxploiteerd, de oeconomische welvaart en de beschaving vernietigd. Thans hitst hij de wereld wederom tegen het vreedzame Duitschland op. Thans moet de jeugd weten, dat haar de reinheid van het bloed en de eigen aard van de natie boven alles moet gaan. De jeugd moet weten, dat zij haar bloed zuiver te houden heeft. De jeugd is ver antwoordelijk voor het voortleven van de natie. Iedere Duitsche jongen en ieder Duitsch meisje moet zich schamen een jood ook maar vriendelijk aan te zien. Wie bij een jood koopt, een joodschen dokter of een joodsch advokaat gebruikt, besmet de Duitsche eer. Ons fatsoen en onze menschelijkheid schrijven ons voor zoo ging Grohé verder den jood als vijand te behan delen. Wij zijn daarbij in gezelschap van Christus, die verklaard heeft, dat de Satan de vader van het jodendom is (waar? Red. Held. Crt.); wij bevinden ons daar bij in het gezelschap van alle groote man nen der wereld, in het bijzonder van de Duitsche groote mannen; wij bevinden ons in gezelschap van de christelijke kerk, de katholieke en evangelische Dit moet de Duitsche jeugd weten, dan verzekert zij de toekomst van het volk, en bewijst aan de menschheid een grooten dienst. Daarom moet de jeugd den eigen aard van de Duitschers, van de Duitsche natie, hoog houden. Haar hoop, haar ge loof en haar vertrouwen is het Duitsch* land van de toekomst. Na het slotwoord van den gebiedsleider Wallwey, werd een drievoudig Sieg Heil uitgebracht op volk, vaderland en leider, Dinsdagmiddag zijn over heel Engeland maar in het bijzonder boven Londen, hevige onweders, gepaard gaande met geweldige stortregens, losgebarsten. Op sommige punten stond het water vijftien centimeter hoog in de straten. Op talrijke plaatsen is de bliksem ingeslagen, waarbij nogal wat schade is aangericht. De blik sem is ook in de brug van Hammersmith geslagen, waar in de electrische kabels Kortsluiting ontstond. Een brand die uaarvan het gevolg was, kon spoedig be dwongen worden. Op verschillende punten geraakte het verkeer in de war. ,.r° 9a*ro *s Dinsdagmorgen uit een vliegtuig van de Imperial Airways een eveelheid van 900 ounces baar goud, elke oen waarde van ongeveer 48.000 gulden vertegenwoordigt, gestolen. Hel Londen 08 °P W6g Van Zuid"Afrika naar Ecu matroos gedood. E°n Italiaansche visschersboot, welke Lan Euodus was afgedreven en in de 7 urksche bocht bescherming zocht, is door (10 Turksche kustwacht beschoten, waarbij een Italiaansche matroos is gedood.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2