Stadsnieuws utiU Duitsche Reisbiljetten VELTHUYS tweede blad HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 26 JULI 1 934. Dagelijks v. Binnenhaven 715 uur. Rsiour Amsterdam f 1 40—f 1.00 Alkmaar f0.80—f 0 60 Schoorl f0.70—f 0.50 korting GOEDKOOPE Duitsche Reismarken Uit het politierapport. De sabotage op de ..Nautilus". DE DADER HEEFT BEKEND. Een zuiver persoonlijk conflict. Zeekrijgsraad Willemsoord. Zitting van het Kanton gerecht te Den Helder Licht op voor alle voertuigen. Donderdag Vrijdag 26 Juli 27 21.31 uur 21.29 uur P.ij het laatstgehouden examen in" boekhouden voor de Vereen, van Leera ren in de Handelswetenschappen slaagde de heer T. P. Katoen. Voor het op 2, 3 en 4 Juli te Den Helder gehouden examen voor Boekhou den van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen slaagde mej. M. Smit, alhier, leerlinge van den heer H. R. Kousbroek, alhier. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. Annie Bos, thans woonachtig te Hilver sum, slaagde voor het eindexamen B der U.L.O.-School aldaar. Voor het examen handteekenen, ge houden te 's-Gravenhage op 23, 24 en 25 Juli J.L. slaagde onze stadgenoot, de heer M. Meerens, Geslaagd voor het Mulo-examen te Am sterdam: G. de Barbanson, J. Crtteur, J. Gauw, G. Gelijsteen, G Grommel, M. Hoogenboseh, P. Kootker, H Wilden berg, Chr. Wittèveen. Allen leerlingen van de R. K. Ulo-school, Polderweg. DANKBETUIGING. II. M. "DE KONINGIN. Namens Hare Majesteit de Koningin heeft de Particuliere Secretaris dank ge bracht aan Mevr, M. van VlietWickel, als Eerelid van den Kon. Ned. Bond van Oud.Ond., voor de betuiging van deelne ming, aangeboden na het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins dei- Nederlanden. MEJ. P. KRIJNEN HEEFT OFFICIEEL AFSCHEID GENOMEN. Vele hartelijke woorden werden tot de scheidende gericht. Laten we het verslag van Juffrouw Krynen's afscheid beginnen met een rec tificatie. In ons Zaterdagnummer hebben wij n.1. gezegd, dat Mej. P. Krijnen on danks het nog niet bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd de bewaar school aan de Hoogstraat gaat verlaten. Zij wordt n.1. 20 Augustus a.s. 60 jaar, en daar de andere ambtenaren allemaal op 65-jarigen leeftijd gepsensionneerd wor den, was dit de oorzaak van onze mede deel ing. Het blijkt echter, dat voor de ambtenaren van dezen tak van onderwijs een speciale gemeente-verordening geldt, waarbij op 60-jarigen leeftijd reeds recht op pensioen verkregen wordt. Er is dus geen zorg voor den levensavond van Mej. Krijnen: zij zal onbekommerd genieten van de rust, die haar na 44 jaren werken wacht! Het afscheid van de school. Om drie uur gisterenmiddag had het afscheid van de school plaats. In één der lokalen van de school hadden de juffrou w-en alle kinderen verzameld, nadat het lokaal eerst een feestelijken aanblik ge kregen had met behulp van aan lijnen hangende vlaggetjes. De kinderen zaten parmantig in de lange banken en ratel den aan één stuk door. De juffrouwen liepen als groote kloeken tusschen deze schare door, hier een kleintje rechtzet tend, daar een ander zacht vermanend. Op het vrijgehouden gedeelte voor de klas zat in de eerste plaats de scheidende zelf te midden van hare familieleden. Daaromheen waren gegroepeerd het Be stuur van de Vereeniging voor Voorbe reidend lager onderwijs, Ds. Vaandrager, de heer Van Dalen, en voorts genoodig- den, resp. belangstellenden. O. a. was van het Gemeentebestuur bericht van verhin dering ingekomen. Te ongeveer kwart over drieën opende de voorzitter der Vereeniging, de heer M. S. Brem er, deze afscheidsreceptie en heette in het bijzonder den afgevaar digde van den Raad van de Ger. Kerk, Directrice van de Fröbelschool aan de Laan, pers en de familie Krijnen welkom. Spr. releveerde in het kort de verdien sten van Mej. Krijnen en schetste hoe de school van een bewaarplaats van kleine kinderen geworden is tot de school van voorbereidend lager onderwijs. Op finan cieel gebied is de school, dank zij subsidie van gemeentewege, sterk vooruitgegaan en spr. brengt daarvooor nog eens spe ciaal dank uit aan het gemeentebestuur. Spr. roemt de samenwerking tusschen directrice en bestuur, alles is in de beste harmonie geschied. Juffrouw Krijnen is bekend in vele huisgezinnen; wie zal zeg gen hoeveel kinderen van haar onderwijs hebben genoten? De taak, die haar was opgedragen, heeft zü met alle liefde en kracht, die God haar verleende, vervuld. Uie taak was moeilijk, maar toch ook heerlijk. Vaii haar werd ook verwacht, dat zij zou vertellen van Jezus, den groo- ten kindervriend. En dat kan men doen, als men zelf Jezus heeft leeren kennen, en iets heeft leeren verstaan en ervaren van de groote liefde van onzen Heiland. Wie weet voor hoeveel kinderen dit eenvoudgie onderwijs op de Fröbelschool ontvangen op lateren leeftijd tot steun en zegen is. Spr. besloot met den harteliiken wensch, dat Mej. Krijnen nog vele jaren genieten moge van de rust, die haar ge worden is. Spr. hoopt, dat zij met genoe gen aan haar 44-jarige werkperiode moge terugdenken. Ds. Tollenaar. nam het woord over en sprak namens den Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk. Spr. zegt, dal Mej. Krijnen in die 44 jaren van haar werken haar levens ideaal gezocht en gevonden heeft. Men is dankbaarheid verschuldigd aan God, die de kracht verleend heeft om zoo vele ,ia- ren nuttigen arbeid te kunnen verrichten. Bü dit afscheid* komt echter ook een ge' dachte van weemoed.en men denkt aan de vergankelijkheid van het leven. Spreker acntte het een mooie, doch moeilijke taak: net opvoeden van kinderen. Dat valt niet mee. En elk jaar zie je maar weer nieuwe Komen. Spr. wenscht de scheidende ten slotte den zegen Gods toe en dat zij Zijn vi ede in rijke mate moge genieten. Het Hoofd der Groen van Prinsterer- school, de heer Böck, spreekt dan een Kort woord tot Mej. Krijnen en-gewaagt daarin van de „uitstekende buur", die Mej. runen in de vele jaren, dat de scholen zoo bij elkaar gelegen hebben, ge bleken is te zijn. En van de sympathie, die zij altijd toonde voor het Christelijk Lager Onderwijs. Elk jaar werd een con tingent van haar schooi naar de schooi aan de Koningstraat overgeheveld; tel kens kwam men met elkaar in aanraking, hetgeen altijd van zoo'n aangenamen aard was. Ook deze spr. besluit met de beste wenschen voor den levensavond van de directrice. Kinderzang. Vervolgens was het woord aan de kin deren, die hun scheidende „opoe" een mooi lied toezongen. Geroerd dankte Mej. Krijnen voor dit hartelijk blijk van mede leven. „Ik ga jullie verlaten, maar God verlaat jullie nooit". De penningmeester van de Vereeni ging, de heer J. d e J o n g, dankt voor de prettige samenwerking steeds ondervon den en hoopt, dat de onderlinge uitmun tende verstandhouding zal blijven voort bestaan. Van de uitstekende samenwerking ge tuigt ook de heer J. D. O k e 1, de secre taris. Die samenwerking bestaat nu 24 jaar en heeft altijd in alle oprechtheid plaats gehad. Spr; heeft altijd op de ad viezen van - Mej, Krijnen- vertrouwd.' Ook de heer Okel wenscht Mej. Krijnen een aangenamen levensavond toe. De rij der sprekers wordt voortgezét door den heer J. B dm mei, die-jaren* lang voorzitter is geweest. Hij sluit zich aan bij de vele hartelijke woorden, die reeds tot de scheidende gericht zijn. Tot Mej. Verhoef, de opvolgster van Mej. Krijnen, zegt spreker, dat zü hopenlük denzelfden zegen moge genieten als haar voorgangster. Ooko tot de kinderen richt hij zich met een paar leuke woorden, die de lachlust van groot en klein opwekken. Namens het Comité Dames Regentes sen spreekt Mevr. De JongGroot een hartelijk afscheidswoord en biedt na mens het Comité een keurig theeservies aan: De heer Van Leeuwen vertelt hoe dankbaar hij is jegens Mej. Krijnen, bij wie 5 van zijn kinderen achtereenvolgens op school geweest zijn. En hij getuigt er van hoe vruchtbaar het onderwijs geweest- is voor hen. Een sympathieke geste. De heer O kei overhandigt namens de ouders van de kleuters een enveloppe met inhoud, die Mej. Krijnen onder dank aan vaardt. Onmiddellijk staat zü het bedrag echter af aan den penningmeester van de Vereeniging voor het aanschaffen van nieuwe banken in de speelkamer. „Daar heb ik het al die jaren mee gedaan en nu moeten ze met mij maar weggaan". De nieuwe directrice, Mej. Verhoef, spreekt naar aanleiding van het aloude gezegde: „er is een tijd van komen en een tijd van gaan" enkele woorden en biedt dan, namens 't personeel, onder luid „oh"- geroep van de schare kleine toeschou wers, een staande schemerlamp aan. Daar is juffrouw Krijnen kennelijk blij mee! De kinderen hebben zich erg zoet ge houden den heelen middag, volgens Juffr. Krijnen en zü hebben wel een gebakje en een glaasje limonade verdiend. Men kan zich indenken, hoe dat er bij de jongelui inslaat. Maar daarvóór had de scheidende nog een massale bloemenhulde te aan vaarden. Daar kwamen de kleuters met bouquetten en ruikers aan en overhandig den die aan hun oude leidster. En die was er zóó blij mee.... Geweldig wat een bloemen. Daar kwa men er ook van buren uit de Hoogstraat en van vroeger personeel.... Alvorens het gezelschap op de foto ging, zong men staande „Dat 's Heeren zegen op U daal". Dank van de Ouders. In tusschen wachtten buiten vele ouders, die persoonlijk de vertrekkende wilden dankzeggen voor de zorg aan hunne kin deren besteed. En toen die gelegenheid er eenmaal was, werd Juffr. Krijnen opnieuw verrast door zooveel blijken van hartelijk medeleven. Ongetwijfeld zal Mej. Krijnen op haar afscheidsdag eerst recht te weten zijn ge komen hoe velen haar een warm hart toedragen. Een aangename herinnering voor de jaren, die komen! Leden ©n begunstigers nemen afscheid, 's Avonds te 8 uur werd aan de leden en begunstigers der Ver. v. V. L. O. „Jachin" de gelegenheid gegeven mej. P, Krynen hulde te bieden en afscheid te nemen van haar als Directrice der Chr. Fröbelschool. De belangstelling was tamelyk groot, in aanmerking genomen, dat 's middags reeds vele ouders hiervoor in de gelegen heid waren gesteld. Na de opening, door den Voorzitter, die op de gebruikelyke wijze met het zin gen van ps. 84-: 3 en gebed plaats had, werd een woord van welkom toegespro ken, waarna namens de Vereeniging oen door den heer J. C. Sneltjes vervaardigde tingravure in lijst werd aangeboden van Rechterhelft v.h. bord: wit; linkerhelft: J roode rand, m. rood door- a gestreep t e 2 zwarto P) Aan de linker- zijde d. straat a de K parkeoren I straathelft is verboden- dus vrij. rechter- den voorgevel van het schoolgebouw. Ver volgens hield de Secretaris, de heer J. D. v. Okel, een causerie over de geschiede nis der school van 1871 af, waaruit bleek, dat inej. Krijnen 10 voorgangsters heeft gehad in 24 jaar, 18711895, terwijl zij gedurende 5 jaar als Helpster, en 39 jaar als Hoofd heeft dienst gedaan. De heer J. Bakker van Amsterdam, bood namens de familie het Bestuur een foto van mej. Kr. aan, met lijst, voor de school, als blyk van waardeering. Daarna voerden de heeren F. Boon, G. Eylders, L. den Hartog, J. Herweyer en J. de Groot het woord over verschillende onderwerpen, het school leven van mej. Krijnen betreffende, waar bij tevens wenschen werden geuit voor het welzijn van haar in de komende jaren van rust, indien God haar die onder Zynen Zegen schenkt, onder het genot van een welverdiend pensioen. Mej. Krynen zelf het woord verkrygende biedt het Bestuur een enveloppe met inhoud aan. als eersten steen voor een tweede te stichten Chr. Fröbelschool in deze, zich snel uitbrei dende stad, hopende dat God de harten en handen daartoe gewillig bereiden zal, als blyk van dankbaarheid bij naaf Pen" sionneering. Nadat de heer G. Benschop van Den Haag, namens de familie, be stuur en alle autoriteiten, personeel en le den en begunstigers, zoomede de ouders der kinderen dank betuigde yoor dezen voor mej. Krynen zoo onvergetelyken dag van-afscheid, dankt de Voorzitter alle aanwezigen voor hun aanwezigheid en voor de medewerking van het Dames- personeel, waarna gezongen werd ps.-68 iO en op de gebruikelyke wyze deze receptie-avónd met gebed werd beëindigd door den heer J. de Jong. T.A.V.E.N.U. INTRODUCEERT HET STRANDBAL. Een Hawaiiaansche nachtinkt zwart, de maan als een groote lichtende bol aan den hemel.sleepende dansmu- zie. fantastische lampionverlichting... luchtig gekleede paartjes op de cadans van de muziek voortbewegend. zoo ongeveer moet ook een strandbal er uit zien. T.A.V.E.N.U komt de verdienste toe in onze badplaats het openlucht-bal en wel op de tennisbaan van „Dennenheu vel" te hebben gebracht, en had zoo als we van haar gewend zijn zich veel moeite en kosten getroost om er iets grootsch van te maken. Zoo was de hier boven geschetste lampionverlichting, die attractioneel afgewisseld werd door Ben- gaalsch vuur, volledig aanwezig, terwijl door middel van twee schynwerpers or> liet" dak van het woonhuis van den heer Kreuger opgesteld en door tallooze feest- vlaggetjes en een tweetal serpentine- kronen het feëriqke aanzicht" verkregen was. De aankleeding was dus in orde en ook over de belangstelling van de zijde van het publiek kon men niet klagen, al liet het zich aanvankelijk aanzien, dat ei meer menschen vanaf den weg het onge wone schouwspel zouden gadeslaan. Maar zoo tegen een uur of tien was de verhou ding andersom en werd er druk gedanst op de baan. Wat echter ontbrak was de juiste temperatuur; 'het moet zoo'n heer- lyke zomersche avond zyn. Het was wel niet koud, maar een idiale zomeravond een onmisbare factor voor een dergelijk feest, was het lang niet. De dames hadden zich het minst laten afschrikken en er waren er vry velen, die zich in kleurige strandkleedy getooid hadden. Later op den avond werd een „show" annex prijs vraag: Wie heeft de mooiste strand- pyama? gearrangeerd. Deze competitie werd gewonnen door mej. Slikker, eer volle tweede werd mej. G. Zuiderbaan. Er waren meerdere attracties als een cham- pagne-bar met heusche Veuve Clucqot en de eerste Heldérsche Zesdaagsche, die een groot succes was en natuur) ijk gewon nen werd door het koppel Pijnenburg Wals, die met kransen omhangen een eere-rondje moesten „ryden". Laten we de muziek niet vergeten, waarvan men eveneens zooveel werk gemaakt had. Het waren vooral de bekende Mixed Follies, die hun kranig amateurswerk met nieuwe lauweren bekroond zagen. Verder speel de er een kleinere band en voor nog meer dere afwisseling was gezorgd door het draaien van gramofoonplaten. De muziek via een microfoon door versterkers, die in de hoeken van de baan opgesteld waren, overgebracht, was overal goed te volgen Deze geluidsinstallatie werd verzorgd door het radio-technisch bureau „.Anten na". Men ziet het, alles was aanwez'ig om een succes te verwachten, als het weer nu maar 100 meegewerkt had, dan was dit eerste Huisduinsche strandbal dat ook wel geworden. Thans heeft de onderne mende tooneelvereeniging het met iets minder moeten stellen, wat haar echter niet moet weerhouden van een reprise, die, nu men door het eerste moeilyke be gin, waarmede „iets nieuws" altyd behept is, heen is, zeer zeker slagen zal. WONINGBOUW AAN DEN RUYGHWEG. Ter aanvulling van hetgeen wy schre ven over de woningen aan den Ruyghweg, welke aldaar in aanbouw zijn, kunnen wy nog mededeelen, dat het blok, in aan bouw by' de heeren Ran en Schutte, ont worpen is door den architect B, L, J. M. van Beckum, Soembastraat alhier. Reisbureau t/0. P0STBRU8 „HELDERS MANNENKOOR". Directeur: A. J. Leewens. Nog e©n bekroning. Teniconeert. By het bestuur van b.g. koor is be richt ontvangen, dat op het concours te IJmuiden nog een extra prijs is toege kend voor het mooiste Hollandsche lied, dat gedurende het geheele concours werd uitgevoerd. Deze onderscheiding, uitge loofd door de Muz. Ver. «Concordia» al daar, geldt het koor naar keuze »De Rots in Zeei van Iiich. Hol, woorden van H. Tollens Cz., waarvan wy den tekst hieronder laten volgen. Hierdoor heeft «Mannenkoor» vier pryzen verworven, n.1.: Ie prijs (verg. zilv. medaille) 2e afd., met compliment der jury, 2e prijs (zilv. beker) Eerewed- stryd; Directeursprys (voor het hoogste aantal punten) ter waarde van f 40, en een zilv. lauwertak voor het mooiste Holl. lied. «Helders Mannenkoor» is voornemens op Maandag 6 Aug. a.s., 's avonds half 9, in de Muziektent in het Julianapark een concert te geven, waarby de concours- werken zullen worden uitgevoerd. Het volledige programma voor deze uitvoering zullen wy in een der volgende nummers opnemen. DE ROTS IN ZEE. De rots is klein, de zee is groot; De rots staat stil, de golven woelen Maar tot hoe hoog en ver zy spoelen, By najaarsbui en watersnood De stortvloed drijft weer van den wal, De rots staat onbewogen pal. En wierd ook, als de branding ziedt, De rotskruin door den vloed bedolven, Zij wascht het hoofd zich in de golven, Maar wankelt of verzet zich niet; De' Zee valt in haar kolken neer, De rots -rijst des te blanker- weer. En teistert- ook de nood-orkaan De spitsen, die naar boven steken Schoon d'eiken van hun wortel breken, De rots blijft op haar grondvest staan De rukwind, die de stammen klooft, Woei enkel haar het stof van 't hoofd. Dat dierbaar erf van Bato's teelt, Waarop zoo gram de vlagen woeden, Bestormd door zooveel ho le vloeden, Dat w'aA en blijv' uw zinnebeeld: In windgeioei en golfgeklots Zy Nederland Europa's rots. VIJF DAGEN NAAR VALKENBURG. Voor f 37.50, alles inbegrepen. Nu de vacantietyd voor de deur staat, voor velen reeds is aangebroken, worden vacantieplannen gemaakt. Het is soms moeilijk een geschikt reisplan, dat ook gefeehik't is voor uw beurs, in elkaar te krijgen, al wordt het ons tegenwoordig wel gemakkeiyk gemaakt. Zoo heeft het passage- en reisbureau K. Kos, Koning straat 76, gedurende de vacantie-maanden gezelscliapsreizen per trein georganiseerd naar het mooiste plekje van ons land, Valkenburg. Wie Valkenburg kent zal altijd weer naar de schoonheid en bekoring van het Zuid Limburgsche landschap terug ver langen en wie het nog nooit gezien heeft, moet dit wondermooie plekje van ons vaderland bezoeken. Daartoe bestaat nu de gelegenheid. De reizen duren vijf dagen, van Donderdag tot en met Maan dag en de reiskosten bedragen f 37.50, daarvoor reist men dan 2e kl. per spoor, heeft men volledig pension in een le kl. hotel, het fraai gelegen familie-hotel «Voncken», aan het rustige en schaduw rijke Walramplein, in de onmiddellyke nabyheid van verschillende bezienswaar digheden van Valkenburg. Eri dan zijn we er nog niet want aan de reis is nog verbonden een dagtocht, per touringcar, naar de Ardennen en een tocht naar den Rijn en Eifel. Deze tochten zyn geor ganiseerd op den Vrijdag en Zaterdag, zoodat men 's Zondags vry heeft. Men zie de advertentie in dit nummer, terwyl de heer Kos gaarne alle verder gewenschte inlichtingen zal verstrekken aan iederen belangstellende. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDERS. Dinsdagmiddag, om ongeveer kwart voor twee reden een tweetal wielrijders op den Kanaalweg in de richting van het Westplein. Ongeveer ter hoogte van de apotheek Kingma, moesten zy een stilstaande auto links passeeren. Zy letten daarby tengevolge van een druk gesprek, niet op het verkeer van den anderen kant en reden te veel naar links. Juist kwam een auto van de richting van het Westplein naar de Postbrug. Een botsing was niet te vermijden. De meest links rijdende wielrijder kwam met zijn step in de voorband van den auto, die open gescheurd werd. Dank zy het snelle rem men van den chauffeur kwam de wiel rijder er zonder kleerscheuren af. TOM VAN DER STAP EN ZIJN TIEN WITTE RAVEN IN CASINO Men schrijft ons: Ondanks het prachtige zomerweer, blykt er nog groote animo te bestaan voor een prima Dans- en Showband, ge zien de vele verzoeken tot wederoptreden van Bands als „The Ramblers", „Freddy Johnson's Harlemites", „Jack en Louis de Vries", welke de Casino-Directie nog steeds ontvangt. A.s Zaterdag en Zondag kunnen de lief hebbers van Jazz weer genieten van een Band, welke voor de vorige groote Bands niet onderdoet. Integendeel, Tom van der Stap, in de groote steden bijgenaamd „Crazy Tom", brengt ons iets geweldigs op jazz-gebied. Zijn 10 witte raven zyn stuk voor stuk instrumentale artisten, die een eenvoudige melodie kostelijk weten te parodieeren en in oneindig prachtig gevonden variaties tot iets bijzonders we ten te maken. Bedroevend. Door een persoon werd aangifte gedaan, dat eenigen tyd geleden met zyn 10-jarig dochtertje niet nader te noemen handelin gen zijn gepleegd.-De recherche stelt een onderzoek lol Het onderzoek naar de aan boord van Hr. Ms. „Nautilus" plaats gehad hebben de sabotage heeft het resultaat gehad dat de in arrest gestelde schepeling bekend heeft carborndum in de voor het smee- ren der machine te bezigen olie te heb ben gemengd en zand en kopersoldeer in de oliepypjes van de metalen van de hoofdmachine te hebben geworpen. Aanleiding tot deze daad was ontevre denheid over het feit dat aan zijn ver zoek tot overplaatsing geen gevolg was gegeven. Het is een zuiver persoonlyke daad, van eenig conflict is geen sprake. De verdachte bevindt zich in arrest en zal waarschynly'k voor den Zeekrygsraad terecht staan. (Reeds opgenomen in het Advertentie blad van gisteren). AANRIJDING. Veroorzaakt door onvoorzichtig meisje. Gisterenmiddag, om ongeveer half twee, reden een tweetal dames uit de Krugerstraat het Singel- op, in de richting Huisduinen. Een meisje, dat eveneens dien kant uitreed, veranderde plotseling op den hoek Krugerstraat—Singel van richting en wilde de brug over naar de Laan. Zij trachtte daartoe voor de dames langs te rijden, doch dit gelukte haar niet, zoodat een van de wielrijdsters, mej K. uit de le Vroonstraat, die een kind ach terop had, tegen haar aanbotste en tegen den grond sloeg. De dame bekwam daar door een ernstige beenwond en werd, onder hevige pijn, binnengedragen bij de fam. de J. op het Singel. Oogenblikkelijk werd medische hulp ingeroepen van dr. Rienks, die evenwel bij eerste onderzoek niet kon constateeren of iets gebroken was. Per ziekenauto werd het slachtoffer van. deze onvoorzichtige manoeuvre van de jongedame naar het hospitaal ver voerd. 'Een drietal uitspraken. De zeekrygsraad deed in haar zitting van Woensdag, 25 Juli de volgende uit spraken: De sergeant-bottelier G. J. S. van het vliegkamp de Kooy werd conform den eisch veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden (aannemen van een gift). Voor eenzelfde geval werd de sergeant- hofmeester T. Sch. van den Onderzeedienst veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 maand. De eisch luidde 2 maanden. Deze verdachte werd verdedigd door den luit. ter zee 1ste kl. H. O. M. Moorman. Tegen den korporaal-hofmeester W. K., die verduistering en valschheid in ge schrifte gepleegd had, was 5 maanden gevangenisstraf geëischt. Hy kwam er aanmerkelijk lichter af: 5 maanden voor- waardelyk met een proefty'd van 2 jaar. Voorts werd by onder toezicht van den reclasseeringsraad gesteld. Een tragisch tintje had het eerste geval, dat dezen middag door den Kantonrech ter behandeld werd. Het betrof hier een van de vorige zitting verdaagde aanrij ding. De verd., W. v. Z., had in de Kei zerstraat, komende uit een brandsteeg, een aanrijding gehad, waarvoor hy' ver oordeeld werd tot 10 boete of 3 dagen. Het tragische zat in het feit, dat hiervoor een getuige werd gehoord, die op het oogenblik in Alkmaar is gedetineerd en door twee rijksveldwachters werd bege leid. Een blik als van een geslagen hond, waarmede deze jonge man de zaal rond zag en gedwee wachtte hü op de gang tot de veldwachters de zaal hadden verlaten en hem weer meenamen, de eenzame op sluiting tegemoet.... Nummer twee was onze oude vriend G. Boon van Texel. De lezer zal zich her inneren, dat hü den vorigen keer terecht stond wegens het feit, dat een aantal schapen van hem, die aan rotkreupel le den, in een wei liepen te Texel. Hij was van dit vonnis in verzet gekomen. Thans was als deskundige de Texelsche dieren arts, de heer Noordy'k, en Boons arbeider v. H. gedagvaard. Eerstgenoemde heeft bü een aantal dieren chronisch rotkreu pel, en bü enkele andere acuut rotkreupel geconstateerd; laatstgenoemde heeft den heer B. gewaarschuwd, dat deze ziekte onder zijn schapen heerschte, maar B. heeft, aldus luidt de dagvaarding, niet tijdig hiervan kennis gegeven. B. betwist thans de juistheid der dagvaarding, z.i. staan er verschillende onjuistheden in. Zoo zou hy' wel degelijk tiidig hebben kennisgegeven van de ziekte De Kantonrechter: Ilc heb hier het offi cieel schrijven van Burgemeester en Wet houders van Texel, dat op 24 Febr. nog geen kennisgeving was gedaan. De verdachte heeft een uitvoerige schrifteliike verdediging opgesteld, maar dit alles helpt hem, tegenover de verkla ringen der beide getuigen, niet veel, en het vonnis waartegen hü in verzet was gekomen 60 of 10 dagen), werd be krachtigd. Een zaak tegen drie jongelui, die om Buitenlandsch Overzichtpag. 1 feuilletonI Radio-programma2 Noch spot. noch zot 2 Zeven doodvonnissen in Rusland wegens hoogverraad en sabotage 2 De dader van de sabotage aan boord van de „Nautilus heeft be kend. Ontevredenheid over ge weigerde overplaatsing 5 In de laatste dagen is het aantal slachtoffers van de hitte in de Ver. Staten .gestegen tot 800 2 en 7 De tewaterlating van den derden kruiser wordt begin November verwacht1 Wijziging van de begrooting van het Zuiderzeefonds 1933 6 De Provinciale Staten van N- Holland hebben het voorstel van Ged. Staten, om de huwende ambtenares te ontslaan, verwor pen 6 Door onachtzaamheid van een seinwachter is een wielrijder door een trein overreden en gedood. 2 Vragen van het Kamerlid Wijn koop, in verband met de positie der kuilvisschers op het IJselmeer 6 De strijd tegen de wilde autobus- diensten in N.-Holland 6 Gisteren is de Oostenrijksche bondskanselier Dollfuss 'door na- tionaal-socialisten gedood bij een mislukte greep- naar de macht dpor -de nazi's7 Omtrek-nieuws 6 Marktberichten8 Marineberichten8 Sportnieuws 8 geld hadden gespeeld, B„ K. en P., werd voor het hooren van meerdere getuigen, opnieuw aangehouden. Alleen K. was de zen middag verschenen, alsmede een ge tuige. Ook Mej. K. moest weder terechtstaan; zü is den afrit van den dy'k afgereden en thans was de agent Stam gedagvaard om te verklaren hoe het geval zich toedroeg. Zij kreeg 4 of 2 dagen. A. S., winkelierster, die eveneens den vorigen keer terechtstond zü had in haar winkel geen arbeidskaart hangen komt,er zeer genadig mek 1 of 1 dag af. Zy verklaart erg zenuwachtig te zijn en niet bekend geweest te zijn met het straf bare feit. Dit laatste en haar volkomen oprechte houding is dan ook wel de reden van het zeer clemente vonnis. Aanrijding met doodelijk gevolg. Ernstiger was de zaak van F. de G: Deze jonge man had op den afsluitdijk gereden en niet voldoende rechts gehou den. Dientengevolge was hü in aanrijding gekomen met een auto, waarin het echt paar De J. was gezeten. Het ernstige van het feit was, dat door deze aanrijding verd. en zijn meisje, dat op de duo reed, waren gevallen, tengevolge waarvan het meisje was overleden. Blijkbaar was hier geen geval van „dood door schuld" aan wezig, zoodat niet de rechtbank, maar slechts het kantongerecht deze zaak te berechten kreeg. De getuige De J. doet een omstandig verhaal van het gebeurde, zijn echtge- noote is wat korter, zü heeft er trouwens weinig van gezien. Maar verdachte zelf blijkt geweldig van den tongriem te zijn gesneden; uitvoerig behandelt hü de zaak en met waar jobsgeduld hooren kanton rechter en ambtenaar hem aan. Derde ge tuige is de brigadier-rijksveldwachter Bergsma van Wieringen, die evenwel pas kwam na het ongeluk en aan de hand van de situatie een teekening heeft gemaakt. Ondanks zyn uitvoerig betoog, blijft het een feit, dat verd. zelf na het ongeluk er kend heeft, onvoorzichtig te hebben gere den en niet voldoende uitgekeken te heb ben. De ambtenaar spreekt in zijn requi sitoir een woord van deernis met het on gelukkige slachtoffer verdachte's ver loofde dat zoo tragisch om het leven kwam. Rekening houdende met het feit, dat de verdachte zelf hierdoor al zwaar gestraft is, en rekening houdend ook met andere, door hem ter verdediging aange voerde omstandigheden, wordt f 30.— of 30 dagen hechtenis geëischt, welk vonnis, ondanks verd. flux de bouche, wordt ge handhaafd in zooverre, dat de subs. hech- tenisstraf vervangen wordt door 10 dagen, J. P. te Anna Paulowna is op de Bin nenhaven met zyn auto tegen een paard en wagen opgereden. Het bleek, dat zyn remmen niet werkten. Dank zy het flink optreden van den getuige Plooy, die on- middelly'k de paarden vastgreep, is een ongeluk voorkomen, 10.— of 2 dagen. Jonge kinderen in een dancing. R. K. (ook een zaak van de vorige zit ting) heeft in zyn dancing minderjarige meisjes toegelaten. Twee ervan, een van 16 en een van 14, zyn als getuige gedag vaard, laatstgenoemde wordt bulten eede gehoord. De zestienjarige beschouwt het aanvankelijk als een grapje. Nadat zy den eed heeft afgelegd, wordt haar door den kantonrechter aan het verstand gebracht, dat het hier evenwel een ernstige zaak be treft. De verd. zelf haalt op de vragen van den kantonrechter of het waar is wat in de dagvaarding staat, steeds maar weer de schouders op: „Ik weet niet, welke meisjes er al of niet komen," is zyn antwoord. Als het vonnis is gevallen, lui dende: f 50of 10 dagen, overhandigt de verd. aan den kantonrechter een schrij ven. Wederom haalt hy de schouders op als de ambtenaar hem vraagt wie dat schryven heeft opgesteld.' En hü blijft weigeren op deze Vraag te antwoorden, hetgeen de zaak voor hem natuurlijk niet gunstiger maakt

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5