Oostenrijksche bondskanselier slachtoffer van een mislukte Nazi-putsch. Het omroepgebouw en de Bondskanseiarij door de rebellen bezet. Verklaringen van minister Fey en Schuschnigg. BINNENLAND Door de regeering weer met geweld heroverd. DE REGEERING IS DEN TOESTAND MEESTER. Mislukte putch te Innsbruck. Bij den dood van Dollfuss. Duitsehland diep onder den indruk. Ontzetting te Rome. Strijd tegen de wilde autobusdiensten. Provinciale Staten van Noord-Holland. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 26 JULI 1934 Gistermiddag ongeveer twee uur Ibrak te Wcenen een nazi-Putsch uit, welke zeer ernstige vermen aannam. Hoewel de situatie op het oogenhlik dat dit geschreven wordt nog aller minst duidelijk is, kan wel als vast staand worden aangenomen, dat het den revoluttonnalren niet gelukt is zich meester te maken van de macht. Intusschen hebben zich bloedige en uiterst droevige gebeurtenissen afge speeld. Di. ENGELBERT DOLLFUSS, Ais belangrijkste feit zij vermeld, dat Bondskanselier Doïifuss om bet leven Is gekomen. Een deel van de leden der regeering viel im banden van de nationaal-socïalisten, die de Bondskanseiarij hebben bezet en de ministers daar als gijzelaars Melden. Zij werden later vrijgelaten. De mi nisters hebben een voorloopige regee ring gevormd met den minister van enderwijs Schuschnigg vcerlooplg als premier. De regeering strijdt aan het hoofd van de executieve (leger, poli tie en Heimwehr) voort tegen de re volutionnairen. In verband met de geb.ekkige ver binding met Weenen en het feit, dat de berichten elkaar vaak tegenspreken en oncontroleerbaar zijn, zij onder het noo- dige voorbehoud de volgende schets van den loop der gebeurtenissen gegeven, die het meest waarschijnlijk lijkt, schrijft het Handelsblad*. Ongeveer twee uur 's middags heb ben nationaal-socïalisten zich op ver schillende punten verzameld in Heim- wehr-uniform. Een deel van deze nazi's is dadelijk gearresteerd. Een ander deel begaf zich naar het gebouw van den omroep »Ra- vag« en bezette het. Medegedeeld werd, dat Dollfuss was afgetreden en zjjn opposant Von Rintelen (gezant van Oostenrijk te Rome) de nieuwe regee ring zou vormen. Von Rintelen schijnt reeds te Weenen te zjjn aangekomen. Een derde deel van de rebellen in Heimwehr-uniform bezette de Bonds kanseiarij en hield Dollfuss, Fey en Karwinsky (de staatssecretarissen van oorlog en politie) als gijzelaars gevangen. Dollfuss is aan de gevol gen van een zware verwonding over leden, Fey en Karwinsky werden later vrijgelaten. Wegens de verwarring duurde het «enigen tijd voordat de politie en het leger hi het geweer kwamen. De positie van de Heimwehr schijnt eenigszins onzeker te zijn, maar dit zal wel in verband staan met het feit, dat de nazi's Heimwehr- Uniformen dragen. Het omroepgebouw is in den loop 'an den middag met geweld op de nazi's heroverd. De bondskanseiarij is nog in de macht van de revolution- naireu. Het gebouwencomplex wordt belegerd, maar de nazi's hebben zich nog niet overgegeven. Niet duidelijk is of Dollfuss door de nazi's is ge dood of dat hij om het leven Is ge komen bij de beschieting van do Bondskanseiarij van buiten. Do Heiniwehrleider en vice-kanselier Starhemberg is uit Venetië, waar hij met vacantio vertoefde, naar Weenen terug gekeerd. Ook in Innsbruck hebben de nazi's een Putsch op touw gezet, die ech ter eveneens is onderdrukt. De re geering heeft den toestand in de pro vincie 3n de hand. Te Weenen is de regeering ook meester van de situatie. De berichten over de belegering van de Bondskansslarij spreken elkaar tegen. Volgens eenige is het bureau reeds her overd, volgens andere nog niet. De bezetting van de Ronds kanselarij. Het D. N.B. meldt allereerst uit Weenen het volgende overzicht van offlcieele en particuliere berichten. Even na 1 uur reed een troep personen, gekleed in uniformen van het bondsleger, naar het gebouw van de Ravag, de Oosten rijksche omroepmaatschappy, en bezette het gebouw. Een dezer personen deed voor de microfoon de mededeeling, dat de regeering was afgetreden, waarop de uit zending werd afgebroken. Tegelijkertijd bezette een volksmenigte, onder welke zich talrijke soldaten be vonden,de bondskanseiarij,sloot de deuren en bracht het gebouw in staat van ver dediging door machinegeweren op te stellen. In het gebouw bevonden zich Dollfuss, Fey en Karwinsky, die gevangen werden genomen. Om het gebouw ontstond een gevecht, dat na drie uren eindigde met de capitu latie en gevangenneming der opstande lingen. Intusschen bevinden de bonds kanseiarij en de genoemde ministers zich nog in handen der opstandelingen, terwijl omtrent het lot van de overige ledén der regeering niets bekend is. De houding der volksmassa in de regeeringswijk wordt steeds dreigender tegen de Heimwehr. Men vreest tegen het invallen van de duisternis voor ern stige botsingen. De militaire leider van de Weensehe Heimwehr, majoor Baar, deelt mede, dat ook de huizen rondom de bondskanseiarij door Heimwehrmannen zijn bezet en in staat van verdediging zijn gebracht. In den tuin van de bondskanseiarij bevinden zich ca. 150 door het volk ge arresteerde ambtenaren, die streng wor den bewaakt. Behalve Dollfuss, Fey en Karwinsky zijn ook een groot aantal hoogere functio narissen van de Heimwehr opgesloten. Rintelen te Weenen aangekomen. Weenen, 25 Juli (D. N. B.). De door Radio-Weenen te 1 uur als nieuwe bonds kanselier genoemde Oostenrijksche gezant te Rome, dr. Rintelen, is reeds te Weenen aangekomen. Hij heeft zich terstond naar het ministerie van legerzaken begeven, waar hy met den minister van onderwijs Schuschnigg en de vertegenwoordigers van het bondsleger, alsmede afgezanten van het volk, over de vorming eener nieuwe regeering onderhandelt. Fey en Karwinsky in vrrfjheid. De Oostenrijksche legatie in Den Haag meldt nader, dat Fey en Karwinsky weder in vrijheid zijn. Fey heeft gisteravond voor de radio gesproken. Dc strijd om de Ravag. Nadat de Ravag door de rebellen was bezet, werden terstond pogingen gedaan om het gebouw te heroveren, waarin men na een strijd van drie uren slaagde. Van de straat schoot men met machinegewe ren, uit het gebouw werden handgranaten geworpen. Een politie-agent werd daarbij gedood, vele anderen gewond.Ook van het personeel der Ravag werden eenigen ge kwetst, De binnengedrongen rebellen werden gevat. Tegen 3 uur werd de uitzending hervat met de voorlezing van een officieel com muniqué, waarin tevens werd medege deeld, dat de mededeeling omtrent het af treden der regeering-Dollfuss en het op treden van dr. Rintelen onjuist is, alsook dat een kleine groep terroristen het ge bouw had overmeesterd en deze onware mededeeling had gepubliceerd. In geheel Oostenrijk, zoo werd er bijge voegd, heerscht overal rust en orde. Starhemberg naar Weenen. De vice-kanselier Starhemberg, zoo meldt Reuter uit Venetië, is van hier per vliegtuig naar Weenen vertrokken. Duitseh-Oostcnrtykscbe grens gesleten. Officieel wordt medegedeeld, dat de Duitsche regeering na het bekend worden van de onlusten in Oostenrijk de grens beeft gesloten om te verhinderen, dat Dr. EMIL FEY. vice-kanselier in Oostenrijk. Duitschers of in Duitsehland verblijf hou dende vluchtelingen de grens zouden over gaan. De staat van beleg te Weenen afgekondigd. Gisteravond 10.45 Ned. Zomertijd deel de de Oostenrijksche omroep mede, dat voor de stad Weenen en omstreken de staat van beleg is afgekondigd. Bepaald wordt, dat ten eerste na 20 uur 's avonds alle huisdeuren gesloten moeten zijn, ten tweede alle openbare gelegenheden van 20 uur af ontruimd moeten zijn, ten derde dat samenscholingen verboden zijn. De bevolking wordt verzocht zich hieraan te houden, streng zal worden opgetreden by niet-naleving. Commissaris van politie dood geschoten. Te Innsbruck was het verzet blijkbaar goed georganiseerd. Het sein van den op stand aldaar was de moord op den chef van de politie Hickl, die neergeschoten werd door twee nazi's, die later zijn ge arresteerd. Hickl was de gewezen chef van het Alarmkommando te Weenen en had zich in die functie den haat van de nazi's op den hals gehaald. Ook wordt gemeld, dat de boeren in Neder-Oostenryk, toen zij van de gebeur tenissen te Weenen hoorden, te wapen Gisteravond om tien uur werden door de Post te Weenen officieel© verklaringen draadloos rondgezonden van de heeren Fey en Schuschnigg. Fey deelde mede, dat om 1 uur auto's met geuniformde en bewapende mannen voor de kanselarij zijn voorgereden en het gebouw binnengedrongen en allen met het pistool op de borst gedwongen hebben binnen te blijven. Dolffuss en Karwinsky werden afzon derlijk medegenomen. De andere ministers bleven bijoen. Om half drie, aldus Fey, werd ik door een patrouille afgehaald en naar Dollfuss gebracht. Deze was gewond en gaf mij opdracht voor zijn familie te zorgen en bloedvergieten te vermijden. De andere ministers kwamen daarna bij ons. Eenige uren werden door ons doorge bracht in grooten angstwaarbij wij voort durend met geweren en pistolen bedreigd werden. Ik werd later weggehaald en kreeg gelegenheid van het baicon met de ministers Freistadt en Stürmer te spre ken. De gevangenen werden daarna door de Nazi's losgelaten. In andere deelen van Oostenrijk heb ben de Nazi's ook aanvallen gedaan. De meeste zijn afgeslagen; daar waar zij eenig succes gehad hebben, zijn zij later weer verjaagd of verdreven. Internationaal populaire figuur. Dr. Engelbert Dollfuss werd op 4 October 1892 te Texing in Neder-Oostenryk ge boren als zoon van een boer. Na het gymnasium te Hollabrunn te hebben doorloopen studeerde hij rechten te Weenen en economie te Berlijn. Bij het begixj van den wereldoorlog nam hij als vrijwilliger dienst, deed ruim drie jaar dienst aan het front en kreeg meermalen onderscheidingen wegens zijn dapperheid. Na het sluiten van den vrede voltooide hij zijn studiën te Berlijn, vervolgens bekleedde hij, na o.a. by de Preusenkasse werkzaam te zijn geweest, in Oostenrijk achtereenvolgens functies bij landbouw organisaties en daarna bij de Oosten rijksche spoorwegen, eerst als bestuurslid, vervolgens als vice-president en ten slotte als president der Oostenrijksche bonds- spoorwegen, welk ambt bij op 1 October 1930 aanvaardde. Geleidelijk trad Dollfuss nu meer op den voorgrond. Toen in Maart 1931 de bondsminister van landbouw, Thaler, aftrad, werd Doll fuss zijn opvolger en in Mei 1932,naliet aftreden van het tweede kabinet-Buresch, benoemde de bondspresident hem tot bondskanselier, minister van buitenland- sche zaken en landbouw. Dat de nieuwe bondskanselier een krachtige persoonlijkheid was, bleek reeds uit zijn regeeringsverklaring, waarin hij zich onvoorwaardelijk uitsprak tegen in flatie en experimenten op financieel gebied. Met groote energie wijdde hij zich aan de bestrijding van de economische crisis, die Oostenrijk erger teisterde dah vele andere landen, aan de uitbreiding der handelsbetrekkingen met het buitenland, enz. Een zijner eerste belangrijkste daden was het sluiten der leeningsovereenkomst van Lausanne. In politiek opzicht had de nieuwe bonds kanselier te strijden aan twee fronten: tegen de socialisten, met wie hij het meermalen aan den stok kreeg, en tegen de geleidelijk toenemende nationaal-socia- listische beweging, die uit Duitsehland steun ontving. Zijn onvermoeide kamp tegen de natio- naal-socialistische aanvallen op Oosten rijks onafhankelijkheid maakte hem ge haat bij al wat nazi was en in October 1933 kwam deze haat door een aanslag in de vestibule van het parlementsgebouw tot uiting. De Bondskanselier werd slechts licht gewond en kon des avonds reeds door de radio mededeelen, dat hij zich in staat gevoelde om de staatszaken te blijven leiden. Juist nu Dollfuss op het punt stond naar Italië te vertrekken voor een nieuwe conferentie met Mussolini, heeft de dood hem ontrukt aan zijn land, waarvoor hij zooveel heeft gedaan. snelden en naar de hoofdstad oprukten om de regeering te hulp te komen. Woensdagnacht is een dynamietaanslag gepleegd op het transformatorhuis te Eg- genberg bij Graz. In de geheele omgeving raakte de electriciteitsvoorziening in het ongereede. Tegelijk werden schoten ge lost op een spoorwegbewaker in de buurt, de man is zwaar gewond. STARHEMBERG. Vervolgens kwam Schuschnigg aan het woord. Deze zeide het volgende: Ik begin met te wijzen op een leugen. Toen om 12 uur de radio te Weenen het bericht rond zond, dat de regeering afgetreden was, begrepen wij dadelijk, dat wij met een mystificatie te doen hadden. Een auto met mannen in uniform van politie en leger waren den post van de radio binnenge drongen en hadden den omroeper met de revolver op de borst gedwongen deze mededeelingen te doen. Andere auto's reden voor de kanselarij en de inzittenden drongen er binnen, hetgeen te gemakkelijker was omdat men hen voor politie hield, want allen droegen pofitie-uniformen. De aanval was blijkbaar zeer goed voor bereid. Hoewel ze in uniform waren, kan direct gezegd worden, dat noch het leger, noch de politie er iets mee te maken hadden. Om een uur is de aanval begonnen. De andere ministers vereenigden zich in den ministerraad en men stelde zich in ver binding met den president van de repu bliek. Deze belastte Schuschnigg met de regee ring en gaf telefonisch de noodige vol machten. Het bericht, dat de president een ander opdracht zou hebben gegeven om een re geering te vormen, n.1. Rintelen, is een leugen. Dadelijk werden de troepen, de I Zender Bisamfcerg opgeblazen. In den loop van den middag werd de groote Weensehe zender Bisamberg be zet en met dynamiet opgeblazen. Radio-Weenen zendt thans over den kleinen reeds vroeger stopgezetten zen der. De Berlijnsche corr. van het Hbl. meldt De tragische gebeurtenissen in Oosten rijk hebben in Duitsehland natuurlijk diepen indruk gemaakt. Van offlcieele Duitsche zijde is men zooals vanzelf spreekt uiterst gereser veerd. Men betreurt het overlijden van den bondskanselier en staat op het stand punt, dat het Oostenrijksche kabinet zulke voorvallen zelf uitgelokt heeft. Intusschen gaat het hier om een eersten indruk. Niet te ontkennen valt, daf het voorge vallene te Weenen hier in Berlijn als een donkere onweerswolk wordt beschouwd en van verschillende zijden hoorde ik hier reeds parallellen trekken met de span ningen, die precies twintig jaar geleden door den moord van Serajewo zijn uit gelokt. Men is hier vooral in groote spanning over den indruk, dien het gebeurde te Parijs en nog meer te Rome en daar zoowel in het Quirinaal als in het Vati- caan zal maken. Een gemeenschappelijke stap van de groote mogendheden te Berlijn? De „N. Rott. Crt." schrijft Een rilling zal door de wereld gaan. Wij vernamen vanavond reeds uit Rome, dat daar niet minder dan ontzetting heerscht. Men vroeg zich af, wat nu nog kan volgen, en in zijn opgewondenheid sprak men daar in diplomatieke kringen van een gemeenschappeiijken stap der groote mogendheden te Berlijn, waar men de moordenaars niet in toom heeft willen houden. Men mag natuurlijk niet zeggen, dat de moordenaars door Berlijn zijn uit gezonden. Maar wat was anders le ver wachten bij het voorbeeld, dat Hitier en de zijnen hebben gegeven, en nu zij voort gingen de Oostenrijksche partygenooten van bommen en ontplofbare stoffen te voorzien, gelijk uit de arrestatie in Zwit serland zoo juist nog weer is gebleken? Dollfuss is vermoord, zooals vele lieden door de nationaal-socïalisten reeds om het leven zijn gebracht: op laffe en onmen- schelijke wijze. Zij hebben hem, naar wij uit Weenen vernemen, zwaar gewond aan zijn lot overgelaten. Zoo vond hem Fey, aan wien hij opdrachten gaf voor zijn vrouw en kinderen. Een priester heeft men hem niet meer bijtijds kunnen bezorgen. Daar de wettige regeering overwonnen heeft, is Dollfuss, in tegenstelling tot de katholieke slachtoffers van de Duitsche nationalisten, in ieder geval echter zeker van een begrafenis overeenkomstig zijn geloof. Dollfuss is op het veld van eer geval len. Kon men hem totnogtoe al te groote toegeeflijkheid tegenover de nationaal- socialistische misdaden verwijten, nu hij door deze vijanden is vermoord, wordt de misdaad te afschuwelijker en komt het slachtoffer ervan in een menschelijk schooner licht, juist omdat hij tegenover zijn vyanden een man des vredes is ge weest. Men kon vragen of zijn toegeef lijkheid te verantwoorden was; het risico heeft hij zelf gedragen, de prijs ervan met zijn leven betaald. Op geen wijze kon het nationaal-socialisme, dat steeds dui delijker zijn onmenschelijke trekken ten toon gaat dragen, meer afbreuk geschie den dan het door zijn dood zeker zal lijden. De naam ervan zal steeds zekerder een gruwel worden in de wereld, zooals die der bolsjewiki dat is geworden. Oostenrijk heeft daarvoor echter, met het verlies van dezen staatsman, al te veel moeten opofferen. politie, de Heimwehren en de andere for maties van officieelen aard op de been ge bracht; de orders werden prachtig opge volgd. Verder is het overal in Oostenrijk rus tig gebleven, enkele pogingen tot op stand zijn zeer snel onderdrukt. De re geering is dus de baas gebleven. Bij de onderhandelingen werd be paald, dat vóór alles de kanselarij ont ruimd moet worden, waar zich 144 zwaar gewapende mannen bevonden. Gezorgd moest worden, dat de gevangenen niet werden gedood. Ik heb schriftelijk opdracht gegeven, den muiters vrijgeleide over de grens aan te bieden, als zij in 15 minuten het ge bouw ontruimden en er geen dooden ge vallen waren, aldus Schuschnigg. Daarna deed hij in bewogen bewoor dingen mededeeling van het feit, dat Doll fuss aan zijn wonden overleden is. Maar zijn werk leeft, voegde hij er bij, Oosten rijk leeft. Wij roepen de wereld als ge tuige, dat wij nog voorvechters zijn van de Duitsche cultuur en dat Dollfuss' na gedachtenis onze leidster blijft. De muiters hebben den Duitschen ge zant te Weenen opgeroepen en deze heeft zich naar de Ballplatz begeven om als bemiddelaar op te treden, op het oogen- blik dat Dollfuss al dood was. Schuschnigg besloot met een opwekking aan het vaderland getrouw te blijven, voor orde en cultuur te waken en zich niet van den weg. die aan Oostenrijk voor geschreven is, te laten afbrengen. Hij eischte dat al degenen, voor wie het woord „Treue" nog wat beteekent, in orde en eendracht trouw zouden blyven aan de grondwet, opdat deze dag van smart uaar een betere toekomst moge leiden. I Circulaire van Ged. Staten van Noord' Holland aan de burgemeesters in die provincie. Ged. Staten van Noord-Holland hebben een circulaire gezonden aan de burge meesters in die provincie, waarin wordt aangedrongen op medewerking bij de bestrijding van de z.g.n. wilde autobus diensten. In de eerste plaats wijzen Ged. Staten op de omstandigheid, dat den laatsten tijd in steeds toenemende mate geregeld openbaar vervoer van personen perauto bus plaats vindt, zonder dat voor vervoer een vergunning is gevraagd en verkregen, als bedoeld in de wet openbare vervoer middelen, en dat de concurrentie, welke de autobusdiensten, die wel krachtens een dergelijke vergunning worden uit geoefend, van de wilde diensten onder vonden, steeds zwaarder wordt. Dank zij de invoering van het ver gunningsstelsel voor het onderhouden van autobusdiensien is ten aanzien van dit onderdeel van het vervoersv ezen een toestand verkregen, waarbij een goede en over het algemeen oeconomische ver voersvoorziening is gewaarborgd, terwijl ook de verkeersveiligheid door de maat regelen, uit dat stelsel voortvloeiende, in belangrijke mate is vergroot. Willen deze vruchten van het vergunningsstelsel echter behouden blijven, dan zal zoo spoedig mogelijk een einde moeien komen aan het euvel van de wilde diensten, waardoor het bestaan van menigen auto busdienst ernstig wordt bedreigd. Het is in dezen tijd met sterk afnemend reizigers- vervoer voor vele exploitanten van auto bushouders op zichzelf al heel moeilijk hun bedrijf in stand en op peil te houden, maar zulks wordt practisch onmogelijk, indien een groot deel van liet op auto bussen aangewezen vervoer door de wilde diensten tot zich getrokken wordt. Ged. Staten hebben in deze omstandig- hetd aanleiding gevonden zich betreffende deze aangelegenheid tot de burgemeesters te wenden en er bij deze functionarissen op aan te dringen ais hoofd van de politie hun medewerking te verleenen tot bestrij ding van het euvel der z.g.n. wilde dien sten door het doen opmaken van proces verbaal tegen de betreffende ondernemers. Tenslotte wijzen Ged. Staten er op, dat de Hooge Raad in het hierboven genoemde arrest van 28 Mei 1934 o.m. heeft beslist dat ook bij het gebruik maken van kleine personenautomobielen als openbaar ver voermiddel sprake kan zijn van een autobusdienst, waarvoor krachtens de wet een vergunning vereischt. ¥®orsteï ontslag bij - revolutie* naire gezindheid aangenomen. Voorstel ontslag aan huwende ambtenares of in concubinaat le vende verworpen. De eerste gewone zitting der Prov. Staten van Noord-Holland werd Dinsdag voortgezet, onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. A. Roëll, commisaris der Koningin Aan de R.K. Handelsschool te Hilver sum werd voor 1934 subsidie verleend. Aan de orde kwamen de voorstellen tot wijziging van het Ambtenarenreglement 1920, inzake het invoegen van de bekende bepalingen betreffende insignes, unifor men, enz. en het ontslag van ambtenaren met revolutionaire gezindheid. De com missie uit de Staten had zich in meerder heid tegen het opnemen van dit laatste verklaard. Stemmingen. De bepaling inzake onslag wegens revolutionnaire gezindheid werd aange nomen met 35 tegen 24 stemmen. De bepaling inzake ontslag van de ge huwde ambtenares of de ambtenares die in concubinaat gaat leven, wordt verwor pen met 31 tegen 28 stemmen. De overige bepalingen der voordracht werden z.h.s. goedgekeurd. Het amende ment van mevrouw Boissevain-Pijnappel werd verworpen. Salarisherziening. Aan de orde kwam vervolgens het voorstel van een algemeene herziening van het salarisreglement. Hierbij was voorgesteld de salarissen voor de lagere klassen met 5 pet. te verminderen en dit percentage voor de hoogere klassen tot 8 te doen stijgen. De heer Polak (s.d.) verklaarde, dat uitgaande van de stelling, dat <le oecono mische omstandigheden en dit vierde crisisjaar er toe nopen, zijn fractie aan een redelijke verlaging der bezoldiging van het provinciaal personeel medewer king wil verleenen. Spr. constateerde, dat de voorgestelde definitieve korting in overeenstemming is met hetgeen de cen trale commissie voor Georganiseerd Over leg voor het geheele personeel heeft voor* gesteld. De heer Asscher (lib.) keurde het af, dat op de salarissen der hoogere ambte naren sterker wordt gekort dan op die der lagere. De heer Stapel (lib.) vond het onjuist, den kindertoeslag als onderdeel van loon te beschouwen. De heer Lambooy (r.k.) noemde het voorstel een compromis en juichte de tegemoetkoming aan de groote gezinnen toe. De heer Keulemans (a.r.) betreurde het dat het provinciale salarisreglement niet meer in overeenstemming wordt gebracht met de rijkssalarisregeling. De heer Sneevliet (rcv. soc.) meende, dat iwen geen bewijzen kon aanvoeren Dollfuss overleden tengevolge van bloedverlies.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7