PAG, 2 ZATERDAG 28 JULI 1394 T De laatste blik in den koffer DE DAG VAN HET VERTREK 3kimm dat ió ikka millioenen bekeerde Chineezen telden. Duizenden kerken en scholen, hon derden weeshuizen en ziekenhuizen wijzen op het groote resultaat, dat de de zending gedurende dat vierde tijd vak heeft weten te behalen. De cultu- reele ontwikkeling van het Chlnee- sche volksleven heeft hierbij slechts baat gevonden. Merkwaardig symbool van dat alles is de Madonna in het gebouw der Pauselijke Curie te Peking. De Moe der Gods is gemaakt door een Ohinee- schen meester, de achtergrond ver toont sierboomen en pagoden, de fi guur zelf is gehuld in het Chineesche Keizersgewaad, rijkelijk versierd met de hoogste onderscheidingen, die het vroegere Keizerlijke China heeft ge kend. Is alles wel ingepakt De kleerenkast ziet er ongewoon keg uit; alle laden staan open en overal in de kamer heerscht wanorde. De koffers staan op den grond, tot bo ven toe volgepakt. Zoo ziet het er meestal uit op den dag, dat wij met va- cantie gaan. Wij zullen hier nu niet spreken van overdreven voorzichtige!', die reed3 drie dagen van tevoren alles, vat zij willen meenemen, volgens een zorgvuldig opgestelde lijst hebben in gepakt. Zulke menschen blijven juist de onaangenaamste verrassingen, wan neer zij zijn aangekomen op de plaats, waar zij hun vacantie denken door te brengen. Zij moeten iets, wat reeds in gepakt was, weer uit den koffer nemen en hebben toen juist dat nuttige voor werp verder vergeten. Het gewone zal zijn, dat eenige uren voor het vertrek van den trein de reeds ingepakte koffers worden afgesloten. Ken verstandige vrouw zal er juist met het oog op dit moment nog wat plaats in overlaten, zoodat dingen, waar op het laatste moment aan ge dacht wordt, nog mee kunnen. Haar man komt misschien nog aan met een lijvig "boek, waarvoor hij het heele jaar lang nooit geen tijd kon vinden. Nu wil hij' het eens rustig lezen en doorwerken. Met een zucht maar dan een onhoorbare zoekt de huis vrouw er een plaatsje voor. waar bet door zijn gewicht geen onheil aan kan richten. Vlak daarna zoo is nu een maal het leven komt haar dochtertje aan met een lievelingspop, waar zij noode van kan scheiden. Ook de pop kan, als de koffer op de juiste wijze gepakt is, nog wel een plaatsje vinden. Daar staat nu de bagage, klaar om te worden weggehaald. Na de drukte komt een kort oogenblik van rust, waarin men kan denken: Is alles wel ingepakt? Heb ik niets vergeten? Het is beter, om dit denken te doen, voor* cat men de koffers definitief heeft af gesloten. Met de garderobe behoeft men zich niet lang bezig te houden; mieegenomen en even later zat hij in den auto. Charlie, zei de jonge vrouw, meneér Berger zal er wel op gesteld zijn, dat je het weet en het misschien prettig vinden als ik hem de explicatie be spaar, Hij is op het moment werkloos. Kun je hem een paar dagen bij je hou den? Je fiat is zoo groot. Charles gaapte. Natuurlijk kind.... les amis de mes amis... jou vrienden zijn mijn vrienden. .en. Welkom meneer ehBerger. Iedereen,... cuah, wat heb ik een maf.... zit wel 'es op zwart zaad. Een half uur later lag Arend in een heerlijk zacht bed, doch hij dacht bij zich zeiven: droom ik of zal ik straks wakker worden op een bank of op zijn best in een logement. Hij werd echtet wakker in de gezellige flat van den jongen auteur, die aan het gezelschap "ierbonden was, waar Maud, zooals Arend aan den lunch voor dien tijd verscheen Charles niet van zijn gastheer vernam, een eerste plaats innam. Razend veel talent, zei Charlie en een goeie meid,wat grillig en lastig soms, maar een hart van goud. Enfin. U kent haar, wel? Arend was weer op het punt om te bekennen, doch bedacht zich, dat Aiaud het niet aangenaam zou vindei: Overigens werd er juist voor hem ge telefoneerd. Het was Maud en vroeg of hij haar vanavond van den schouwburg wilde wat dat betreft wordt er eeider te veei dan te weinig meegenomen. Het is veel belangrijker om na te gaan. of ook de kleinigheden in den koffer zijn gedaan, die voor een beschaafd mensch nu eenmaal onmisbaar zijn geworden. Is de tandenborstel, die u vanmorgen nog als gewoonlijk bij de waachtafel ge bruikte, wel meegegaan? Hoe staat het met eau de cologne, talkpoeder en de dingen, die men noodig heeft voor de verzorging van de huid, de nagels e.d. Van alles moet een voorraadje worden meegenomen, aangezien men niet ze ker is, in de plaats van bestemming merken te kunnen krijgen, waaraan men gewend is. Ook postpapier <-n schrijfgereedschap wordt meegenomen. Het doosje met ju weel en moet een plaats vinden in het handkoffertje, dat men voortdurend bij zich draagt. Daarin liggen de ceintuurs met kost bare gespen, de gouden armring voo< den avond, de kettingen en broches met edelsteenen, die geldswaarde heb ben. De voorwerpjes die men steeds bij de hand moet hebben, bevinden zich natuurlijk in het handtacshje en bij den man in zijn kleeding, d.w.z. in zijn reispak en niet in zijn gewone pak, dat thuis is blijven hangen. Is ook het naaigerei niet vergeten. Heeft men het noodige bij zich om in de hotel kamer warm water te maken? Zijn er schoenleesten, kleerenhangers en een kleerenborstel meegenomen? Dat alles moet men bij zich' hebben, om daar buiten te kunnen genieten, en daarvo r gaat men juist. Te vervangen zijn die dingen buiten moeilijk of niet; in eik geval kost het geld. Daarom is het be ter om vijf minuten rustig na te deu ken, eer men de koffers sluit. Ik moes eigenlijk niks schrijven van de week. Ik ben kwaad, reuze kwaad, op de heele Jutterij. Das ook wat. Daar komp me nouw ineennen van de week een meneer en een juffrouw bij me bed en die zeggen alebei: „dag Wimpie. Nouw, ik zeg dag meneer en dag mevrouw." En toen zeg die mevrouw, ik ben nog geen mevrouw, maar een dooie doodgewone Heldersche juffrouw. Ik ben met die meneer meegekomen, die is nouw op verlof in Maastricht en ik ben met 'm meegekomen want ik ben d'r mee ver loofd zie je. En nouw is 't toch waar dat je je been gebroken hep? afhalen. Arend bekeek ziehzelven in den spiegei. Ik kan een bekende ac trice zoo niet gaan afhalen, bekende hij, hemeltje lief, voor een geeostu meerd feest, waarop ik een hongerig intelelctueel moest voorstellen...was ik.... prachtig.... maar voor ge woon. Hij keek weifelend naar zijn schoenen, kapot.... zijn pakver sleten.... totaal op.Een overjas. bezat hij niet, zijn hoed was eenvoudig ontoonbaar. Charlie bemerkte dat en bood hem gulweg een pak aan. Ik heb nog wel iets geschikts man, dat komt later dan wel in orde. Maud glimlachtte toen ze hem zag pd sprak: Laten we een kopje koffie drinken. Neen, zei Arend. Wat, neen? Ik kan hoogstens daar met u op die bank gaan zitten, zei Arend vertwij feld, maar nu nog kopjas koffie van u aannemen., dat kan ik niet. Ze keek hem even aan en zeide toen: Goed. Terwijl ze zaten sprak ze: Tk kan u een baantje bezorgen in den schouw burg. Op de administratie. Het is niet veel, maar iets, Wilt u dat aannemen!- Misschien vindt u dan intusschen iets anders. Hij slikte. en vroeg met een wat h.esche stem: Waarom hebt u dat toch allemaal voor me gedaan? Haar oogen dwaalden langs hem heen. Na een oogenblik zei zer Ik zag Hèèèèèèèè!!!!! Watte???? Toch waar dat ik m'n been gebroken hep? Mensch hoe kunt u dat vragen!!! Gelooven ze dat dan in de Jutterij niet???? Ja, kijk 's Wimpie zeg die meneer, d'r hep d'r niemand wat van gelooid, we dachten allemaal dat meneer Yvel Dwalnurg en jij een beetje op de respektiefelijke duimen aan 't zuigen zijn gegaan en de Jutterij een beetje aan 't bezaniken waren, want 't is nouw zomer zie je en in de zomer zit ten alle sjoernalisten zoo'n beetje op bun duimen te zuigen Weet u wat ik gedaan hep. Ik hep tegen die juffrouw en meneer gezeg dat ze maar makreelen moesten gaan vangen en niet naar Maastricht om Wimpie te bezaniken met z'n linker vliegwiel en ik hep de dekens ovei m'n neus getrokken en niks meer gezeg Nouw en effe later zeg die juffrouw kijk 's Wimpie. Nouw, en toen ik keek toen had ze een fijne zak met sinaas appels in de hand. En toen ben ik vanwege de sinaasappels maar niet meer kwaad gebleven en ik hep die juffrouw een fijne smakkert gegeven om d'r te bedanken en dat mag ik nouw niet in de krant zetten en dat liep ik bij vergissing nouw toch ge daan en dat hep die meneer die op de zetmachine mag slaan bij de krant, d r toch in gezet hè, en ik hep 'm nog wel een brieffie geschreven dat ie 't niet mog doen. Nouw schrijf ik altijd m'n eerlijke, oprechte, ware meening as aspierant sjoernalist en nouw gelooven ze me niet en as de menschen op 1 April door een berichie in de krant bezanikt wor den dan hollen ze d'r allemaal op af en as ze dan zien dat ze op 1 April voor niks geloopen hebben dan lachen ze net zoo as een boer die kiespijn hep en alle menschen die in mij lezen en die me niet gelooft hebben, die be loof ik nouw, met m'n hand op m'n hansoppie, dat ik ze met 1 April 1935 zal laten tippelen, zoowaar as Wimpie, Wimpie heet. Ze hebben mijn altijd gezeg, dat een man geen wraak gevoelens moet koes teren, nouw dan wil ik nouw 's voor een keertje geen man zijn maar een dooje doodgewone aap en ik zal wraak- nemen, reken maar van jes en met de vierdaagsche afstandsmarsch zijn ze ook aan de gang geweest en van de Jutterij zijn d'r ook een hoop mee ge weest hè en ze hebben fijn geloopen. Ik had altijd dit jaar voor de i erste keer mee willen doen, maar dat gaat nouw niet en daarom hep ik maar alle maal die plaatjes en foto's goed beke ken en toen zag ik ze fijn tippelen. As de menschen nouw maar alle maal om hun nieuwe rijwielbelasting- plaatje denken want de minister hep gezeg, datte-ie geen centen meer hep en dat al die meneeren die op die he la stingplaat jes moeten letten direkt de eerste dag dernaar zalle kijken en die meneeren hebben allemaal een cursus Noot van den zetter: niks hoor Wimpie. 't Staat d'r nouw eenmaal en 't blijft er staan, de menschen tnogen toch wel weten, dat een Helderseh juffie 'n smakkerd van je gekregen heeft, omdat ze sinaasappelen voor je heeft meegebracht. u staan, toen ik met de andèren uit den wagen stapte. Ik bemerkte dat u naar binnen werd geschoven en dat u weer wou weggaanen intusschen had ik wei gezien, wat u voor een type was. ik wilde u een goeden avond bezorgen. En na een oogenblik voegde ze erbij. J lijkt op iemand, dien ikwaar ik veel van gehouden hebin den tija, toen ik nog een beginnend actricetje was. DaaromHaar stem brak af en hij zag tranen in haar oogen. Ze3 maanden later, waarin hij Maud, die het zéér druk had, zelden anders zag dan als ze op kantoor kwam, solli citeerde hij naar een betrekking en hal. eindelijk geluk. Hij kocht een ruiker rozen en ging naar Maud's huis. Ze wenschte hem hartelijk geluk en nam de bloemen van hem aan. Ik heb het aan u te danken.zei hij en dacht daarbij aan den man, dien ze liefhad. Dat deed de woorden op zijn lippen verstommen, die hij zoo graag had uitgesproken. Nadien ontmoetten ze elkander méér. Hij kon haar nu uitnoodigen en zij toonde altijd even groote belangstelling voor zijn werk als hij voor het hare. En het oogenblik kwam, waarin hij zijn verlangen niet meer kon verzwij gen. ik had er ook nóóit met je over wil len spreken, zei hij, maar ik kan dezen twijfel niet meer verdragen. Zeg me, of ie hem nog altijd lief hebt, dan zal ik in naroioopen gevoiga en nou ker de menschen die geen belastingnk, hebben d'r niet meer .irJ in hardloopen gevolgd en nou k-*»* -1 - nnVi am 1 rr/-»/-»*-. V, 1 Plaatfo ebfS' fiets van z'n zussi'e zat enj nieuwe admiraal die nouw <je nou» neoueu ui mu u.™ van door'r!^3 zoo as Wimpie 't eens gelapt heb r-1 ie op Je fiets van z'n zussie zat mag worden bij de marine die is in cie leer bij de admiraal die nouirT baas is en die vertelt dat nouw alW,e wat de nieuwe baas mot doen en as da de ouwe baas weg is en de nieuw» d'r dan krijgt de nieuwe ook een vb en dan mag ik fijn naast de Koning zitten as ze komp en dan mag-ie 0y"' al fijn vooraan zitten en hoeft lekk' niet te betalen. Dus das fijn hè. fS 1 as ikke later een groote journalig be' zit ik ook overal fijn met m'rt bovenop en juffrouw^Krijnen vat at - „ijne inf frouw hè, want W impie liep ook jt uvan da apenschool aan de Hoogstraat oJ nouw ook weg. Dat was een fijne bij d'r gezeten en nouw gaat ze nisten en nouw hoop ik maar, dat ze nog bwj lang van die rust mag blijven genieten en as ikke nouw Zondags met m'n mooie muts oploop en ik kom juffrouw Krijnen tegen, dan zal ik die muts al tijd fijn voor d'r blijven afnemen en nouw moet ik dit briefie meneer Stam van de polisie ook nog effe feliciteereu met die fijne medalje, die ik gekte, gen hep van de Koningin en dat zal meneer Stam wel lollig vinden hè, dat ie nouw nog 's in de krant komp en nouw ik toch tegen meneer stam aan 't praten ben, zou ik 'm willen vragen, dat as m'n gebroken loopmasjiene' nouw weer heelemaal beter is en ikke ken weer hard loopen of ie dan net uil doen of z'n neus aan 't bloejen is, as ie mijn nouw 's toevallig ziet belletje- trekken of een emmer water ziet om gooien, want dat vind ik zoo lollig ziet u en daar ken je de dienstmeisies zoo lekker kwaad mee maken. Nou dag hoor. Tot de vollegende week dan maar weer. Saluut, ROOSEVELT OP HET PIRATEN- EILAND. Terwijl men zich in de Vereenigde Staten het hoofd breekt over den af. loop van de algemeene staking te San Francisco geniet Franklin Roosevelt in rust en vrede van zijn vacantie. Een dezer dagen deed hij het oude zeerooversnest Cocoseiland aan, een onbewoond eiland midden in de paci- fic. In politiek opzicht behoort dit pirateneiland aan Costa-Rica. Roose velt kon zich daar naar hartelust aan zijn grootste liefhebberij geven, n.1. visschen. Hij moet in een uitstekend humeur geweest zijn. Met veel inte resse luisterde hij naar de oude ge schiedenissen van den eens beroemden zeeroover Benito, die van Cocos-eiland uit de voorbijvarende schepen over viel en kaapte. De legende vertelt zelfs, dat deze piraat in den loop van de jaren een goudschat van 10 millioen dollars sa* menschraapte. Meer dan 1000 expedities zijn reeae op zoek naar de sprookjesachtige schat ten gouds geweest. Tot nu toe is het echter niemand gelukt, de gouden sporen van den grooten zeeroover vinden. nooit meer over mijn liefde spreken... Ze staarde hem aan. Of ik wien liefheb? Den.man aan wien ik je deed den ken en terwille van wien. Ze begon te lachen. Die bestond toen alleen in mijn fantasie, dwaze jongen- Zie je, zoodra ik je zag, voelde ik sym pathie voor je en toen je wilde weg gaan, besloot ik je te laten blijven, deels uit medelijden, omdat ik wel be greep, hoe je er aan toe was en aan je heele uiterlijk bemerkte, dat je ge®' schooier was, deels, wel.... laten we het maar liefde op het eerste gezien» noemen. Maar dat wou ik je natuurlij" niet bekennen en daarom. De rest ging verloren in zijn omhei zing. Het feest wa3 zeer vroom waarmede hun verloving gevierd werJ en er waren bij lange na niet alleen mensehen, wien het goed ging in bet leven, doch velen, voor wie dit het eer ste feest sinds langen tijd was, mis schien ook wel voor de eerste mas' sinds lang! EINDE

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 14