noch sipot noch zot ...d ezeepderpuga Radioprogramma Op en om het Binnenhof. palmolive 2 stuks voor 25 Ernstige mishandeling. Door een auto overreden en gedood. Boerderij afgebrand. De moord te Vs/aspik. Vechtpartij te Oss. De misdaad van een waanzinnige boerin. De tragische rotsen te Marche-leS'Dames. Autobus verongelukt. De overstroomingen in Polen. De droogte in de Ver. Staten. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 JULI 1734. Wegens oneenigheid met zijn loonheer ■was de landbouwer Jolik op Rennerdik in de buurtschap Huppel, dezer dagen met behulp van den sterken arm uit zijn boer derij gezet. Over de te velde staande ge wassen was nog geen definitieve regeling getroffen. Toen Woensdag de nieuwe pachter zijn intrek nam vond J. het raad zaam zijn oogst weg te halen, waarop de eigenaar met zijn zoon en den nieuwen pachter kwamen toesnellen. Met grepen en schoppen werd een formeele veldslag geleverd, waarbij J. ernstige klappen kreeg. Met bloedende hoofdwonden bleet hij op den akker liggen. Donderdag was zijn toestand zeer ernstig. Woensdagavond fietste over den Bosch- dijk bij Eindhoven in de richting Best de 13-jarige W. v. d. Meer uit de Piet Heinstraat te Eindhoven. Hjj was op weg naar het kanaal om zijn vader eten te brengen, daar deze er den nacht visschen- de zou doorbrengen. Plotseling fietste de jongen midden over den rijweg en werd gegrepen door een auto, bestuurd door den heer W. F. Hendriks uit Oss. De jongen kwam op de motorkap terecht en vloog toen op de kap van den auto en rolde er af op den weg. Onmiddellijk achter den auto van den heer H. reed dr. v. d. Blink uit Eindhoven met zijn auto, die er nog in slaagde den jongen tus- schen de voorwielen te ontwijken. Ver moedelijk heeft de knaap echter nog een slag met de cardan gekregen. Toen de geneesheer uitstapte kon hij slechts den dood constateeren. De veldwachter van Best heeft de zaak in onderzoek. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Woensdagmiddag is de 27-jarige de Vries uit Rottum met zijn motorfiets m de bocht van den weg te Onderdendam zwaar gewond en is spoedig na het onge luk overleden. Vermoedelijk door hooibroei. Donderdagmorgen vroeg is de boo*» derij van S. Zeylstra te Sybrandahuis i V- vlammen opgegaan. Een paard en een stier zijn verbrand. De bewoners konden zich in nachtgewaad redden. Van den in ventaris kan niets worden behouden. 120 voer hooi ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is vermoedelijk hooibroei. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft Donderdag den 32-jarigen arbeider P. J. v. O. te Sprang-Capelle, verdacht op 13 April jl. J- Kools opzettelijk met voor bedachten rade te Waspik van het leven te hebben beroofd, veroordeeld tot 0 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De eisch luidde 10 jaar. Voor de Bossche rechtbank heeft Don derdag terechtgestaan de 28-jarige arbei der P. G. v. O. te Oss, terzake dat hij in den nacht van 18 op 19 Juni aldaar P. v. Buul bij een vechtpartij levensgevaarlijke verwondingen met een mes heeft toege bracht. Verdachte was juist uit de ge vangenis ontslagen en daarom werd er feest gevierd. Bij dit feest was ruzie ont staan. Het O.M. eischte wegens mishandeling met zwaar lichamelijk letsel 4 jaar gevan genisstraf. Buitenland Haar drie kinderen gewurgd. Dicht bij de begraafplaats van Diks- muiden op het grondgebied van 't tijdens den oorlog geheel verwoeste dorp Ees- sen, heeft de vrouw van een landbouwer, in een vlaag van waanzin, drie harer kinderen gewurgd. Het oudste was vijf jaar, het jongste slechts zes maanden oud. Een vierde kind wist te ontsnappen en vluchtte het veld in, waar men het later heeft teruggevonden. Schilderij door koning Leopold aangekocht Zeer talrijk zijn de schilders, die sedert den tragischen dood van koning Abert, op 17 Februari j.1., de voortaan historisch geworden rotsen van Marche-les-Dames op het doek hebben gebracht. Niet allen slaagden er evenwel in van deze rotsen een trouw en tevens pakkend beeld te ge ven. Een der best gelukte schilderijen werd vervaardigd door den bekenden kunstenaar Léon Londot, enkele dagen geleden, door koning Leopold, in audiën tie ontvangen. Thans wordt gemeld, dat de Koningin het mooie doek heeft aange kocht om het in het paleis te Laken te plaatsen. Een ander schilderij, eveneens de rotsen te Marche-les-Dans voorstel lend, bevindt zich reeds in het bezit van koning Leopold III. Het werd vervaardigd door den jongen Brusselschen schilder Colsoul. Acht dooden en acht zwaar gewonden. Bij Igualada, in de buurt van Barce- lona is een autobus, tengevolge van het breken van het stuur, in een ravijn ge stort. Er zijn 8 dooden en 8 zwaar ge wonden. EEN BERUCHT MISDADIGER ONTVLUCHT. De beruchte misdadiger Willy Fischer is Woensdagnacht uit de gevangenis te Hameln ontvlucht. Hij had nog ruim tien jaar tuchthuisstraf wegens inbraken voor den boeg. Indertijd is hij ook al eens uit het huis van bewaring te Goettingen ont snapt. VISCHDIEVEN. Duizenden haaien en bruinvisschen zijn in de Golf van Smyrna verschenen en hebben alle visch verslonden. De vis- schers zijn wanhopig en hebben een be- roep gedaan op de regeering voor hulp. Zij ontvingen een bedrag van 5000 lurk- sche ponden, om een campagne tot uit roeiing der indringers te beginnen. In Smyrna is thans in het geheel geen visch te krijgen. Het hooge water bereikt Posen. Het hooge water heeft Dinsdagavond en Woensdagmorgen het Noordelijke deel van het district Posen en Pommerel- len bereikt. De Weichsel en haar zijrivie ren voeren enorme hoeveelheden water aan. Op vele plaatsen in Pommerellen is de Weichsel buiten haar oevers getreden waarbij hier en daar de dijken zijn be zweken en groote landerijen onder water gezet. Bijzonder veel gevaar loopen de plaatsen Fordon, Schwetz en Kulm. In de omgeving van Fordon staan uitgestrekte gebieden onder water. De landbouw is zeer zwaar getroffen, daar het grootste deel van den oogst als verloren moet wor den beschouwd. Het gevaar wordt nog vergroot door den aanhoudenden sterken regenval. Speculatie in levensmiddelen ln de hoogwatergebieden. In de door het hooge water getroffen streken van West Galicië wordt een ern stig gebrek aan levensmiddelen merk baar. Van dit feit trekken vele zakenlie den partij, die steeds hooger prijzen gaan vragen. De Starost van Tarnow heeft in een bekendmaking aan de bevolking ver klaard, dat ieder, die de prijzen van le vensmiddelen omhoog drijft, naar een concentratiekamp zal worden gezonden. Denzelfden dag nog werden in Tarnow bakkers, die de broodprijzen hadden ver hoogd, gearresteerd en naar het concen tratiekamp Bereza Kartuska overge bracht. houdt Uw huid zacht door de groote hoe veelheid olijfolie. Meer dan 1100 slachtoffers. De commissaris voor binnenlandsche kolonisatie is te Washington terugge keerd na een inspectiereis te hebben gemaakt naar de door de droogte geteis- terden gebieden.Hij heeft al zijn bevinding verklaard dat niemand zich ook maar eenigszins een voorstelling kon maken van den omvang der ramp. De westelijke helft van Noord- en Zuid Dakota, voorts de oostelijken gedeelten van Montana en Wyoming zijn verlaten door tienduizen den menschen, die er woonden. Die ge bieden zijn thans tot een volkomen woes tenij geworden; nergens is ook maar een grassprietje te zien. Misschien zullen deze streken later nog eens dienst kunnen doen als weideland, maarwil men een herhaling van de huidige ramp voorkomen dan zal men er nimmer meer bouwland van mogen maken. De buitengewoon groote hitte in de Vereenigde Staten heeft tot dusver in de staten van het Midden en Westen meer dan 1100 slachtoffers geëischt, waarvan 312 in den staat Missouri alleen. Op eenige plaatsen is regen gevallen echter te weinig om verlichting te brengen. Weekkroniek Vacantierust op het Binnenhof ingetreden. - Wijzigingen der Landbouwcrisiswet en Winkelsluitingswet aangenomen door de Eerste Kamer. - De perspectieven voor 1935. De toekomst in nevelen. - Onpleizierige maatregelen. - Naar de orde op den weg. Den Haag, 26 Juli 1934. Eindelijk is de begeerde zomerrust op het Binnenhof ingetreden! Hoewel de Eerste Kamer eigenlijk niet „officieel" op recès is gegaan.... Gewoonte was toch steeds, vóór de groote zomervacantie alles af te doen wat door het Lagerhuis tijdens de laatste zittingsperiode voor de Sena- toriale behandeling is rijp gemaakt. Al leen verleden jaar deed men anders, weet men nog wel, door de ontbinding-op-ter mijn. Toen kwamen beide Kamers iu be gin September nog bijeen. Ditmaal zal 't alleen de Senaat zijn, die nog kort voor de officieele sluiting straks, in September bijeen komt om werkzaamheden te verrichten in verband met de nog wachtende, in de Tweede Ka mer aangenomen wetsontwerpen nopens instelling van een Verkeersfonds, belas ting op goederen van de doode hand en het ontwerp betreffende de lintbebou wing. Want bij het uiteengaan op he den, Donderdag van den Senaat heeft president De Vos meegedeeld, dat de taak der Kamer in dit zittingsjaar nog niet is afgeloopen, waarom hü verklaarde voor nemens te zijn de leden weer bijeen te roepen in het begin van September. De heeren krijgen dus slechts een goed maandje „vrijaf" Veel meer dan vroeger hebben de Sena toren er tegenwoordig slag van om een lange agenda in recordtijd af te handelen. Veel wordt in de schriftelijke stukken behandeld en tot een bevredigend resul taat gebracht, zoodat de leden in de meeste gevallen geen aanleiding vinden, op een en ander nader terug te komen. En poli tieke beschouwingen in groot formaat be waart men tot de enkele zeer bijzondere gelegenheden! Zoodat op onzen Senaat in derdaad van toepassing is het gezegde: weinig praten, maar doen! Als de heeren critici op het parlementaire stelsel nu maar niet gaan zeggen, dat onze vijftig Senatoren. 't zich veel te gemakkelijk maken! Minister Steenberghe debuteerde ook aan deze zijde des Binnenhofs en het kan niet anders dan gezegd worden, dat ook dit eerste zakelijke contact vlot en vaardig verliep. Er was ook niet zooveel aanleiding om 't elkaar erg lastig te maken. Naast een aantal kleinere wetsvoordrachten waaronder mede behoorde de naturalisatie van den bekenden Vlaamschen nationalist dr. Borms, kwamen aan de orde de ontwerpen tot wijziging van de Land bouwcrisiswet en der Winkelsluitingswet. Beide agenda-punten lokten niet heel veel spreeklustigen naar het aangewezen gestoelte! De winkelsluitingskwestie haal de al heel spoedig de eindstreep en kreeg 35 van de 40 aanwezige leden mee. De ter vergadering verschenen anti-revolution- nairen en twee christelijk-historischen (de heeren De Vos van Steen wijk en Van der Hoeven! stemden tegen om de bekende principieele bezwaren. De meerderheid van de c.-h. fractie was echter vóór de mogelijkheid op tijdelijke verruiming van den Zondagsverkoop voor winkels, name lijk de heeren De Güselaar, De Savornin Lobman, Polloma, benevens de voorzitter. De twee in de Kamer zitting hebbende „vossen waren het met elkander in deze dus niet eens! De landbouwaangelegenheid gaf slechts' den heer Ruiter (r.-k.) aanleiding, met den minister even over 'n paar punten te spreken. Over de te berde gebrachte de- tailzaken zal ik verder maar niet uitwei den. Alleen zij wel even gereleveerd, dat de minister nog eens wees op zijn en zeer toe te juichen! streven naar ver laging der prijzen voor de eerste levens behoeften. In deze heeft Z.Exc. reeds daadwerkelijk dingen gedaan, getuige de verminderde heffing op aardappels, die van 1.40 is teruggebracht op 0.50. Moge de bewindsman op dit moeilijke pad nog verder 't noodige kunnen doen! Het centralisatie-ontwerp werd zonder stemming aangenomen. En toen brak het moment aan, waaop de Senaat was geko men aan het einde van zijn zomerwerk- zaamheden. Doch ditmaal bleef het voor- zitterlijke afscheidswoord achterwege, want van een recès kan immers nauwe lijks sprake zijn. Even na den komenden wel zeer „tammen" Koninginnedag ont waakt het Binnenhof immers weer uit zijn jaarlijksch vacantieslaapje! Intusschen gaat in de Regeeringscui- sine het drukke leven gestadig door. Op de diverse departementen is men koorts achtig bezig aat besprekngen en becijfe ringen betreffende de komende rjjksbe- grooting. Welke „surprises" zullen straks worden geopenbaard, als wederom de Mil- lioenennota haar „cijfertaal" gaat spre ken? Wat men zoo hier en daar omtrent de begrootingsvooruitzichten aangaande het jaar 1935 hoort verzekeren, kan niet in staat worden geacht, de algemcene vacantiestemming in het land te verhoo- gen.... De vooruitzichten op economisch gebied blijven niet alleen somber, doch telkens worden de moeilijkheden grooter en meer-onoverwinnelijk. Wij worden ge dwongen, steeds sterker den autarkti- schen weg te volgen, hoezeer wü daardoor ook worden verwijderd van het beproefde pad van den vrijhandel, dat ons eertijds zooveel welvaart heeft gebracht. Omtrent de toekomst bevinden wij ons nog steeds „in nevelen" om hier een woord van minister De Geer te bezigen en het algemeene wereldaspect ziet er niet naar uit, dat die mist spoedig zal op trekken. Met groote bezorgdheid denken velen aan den komenden winter, die wel zeer bijzonder voor de allengs steeds meer verarmende werkloozen nijpend dreigt te worden. De jongste relletjes mo gen nu voornamelijk vrucht zijn van be roepsopruiers, een feit is, dat vele gezin nen van werkloozen aan den rand van het pauperisme staan. Doch hiervoor onze Re geering verantwoordelijk te stellen is stellig een al te gemakkelijke gestie! Aan de algemeene wereldverdwazing heeft ons land gelukkig op geen enkele wijze eeni- gerlei schuld, integendeel, onze leidende figuren hebben steeds op het internatio naal tooneel gebracht, de saamhoorigheid in de wereld te versterken. Maar er werd niet naar geluisterd. Wat Nederland voor zijn werkloozen doet mag aan de gansohe wereld ten voorbeeld worden gehouden! Maar onze financieele draagkracht heeft grenzen en in 't bijzonder de totale onbe kendheid met de toekomst maakt het on afwijsbaar wenschelijk, de noodige „re serves" achter de hand te houden voor het ZONDAG 39 JULI. Hilversum, 1875 M. 9.00 VARA, 12.00 AVRO, 500 VARA, 6.00 VPRO. 8.00 AVRO. 9.00 Postduivenberichten. 9.03 Tuinbouwhalfuur. 9.30 Orgelspel J. Jong. 10.00 Declamatie.' 10.15 Klein VARA-ensemble ol.v. P. Duchant. 11.00 Gramofoonpl. 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo foonpl. 200 Boekenhalfuur. 2.30 Pianorecital W. Zonderland. 3.00 Uit Scheveningen: Residentie-orkest o.l.v. I. Neumark, m.m.v. M. Vroemen (zang). 4.30 Gramofoonpl. 4 45 Vaz Dias. 5.00 Kinderkoor „De kleine Stem" o.l.v. A. Hartsuiker en gramofoonpl. 5 30 Orgelspel J. Jong. 5.40 Sport van den dag. 6.00 Lezing Prof. A. J. Barnouw. 6.45 Wijdingsdienst uit de Studio, m.m.v. Riek Broekman (zang) en Coba Swaan (piano). 8.00 Vaz Dias. 815 Haarl. Orkestvereenigng o.l.v. I. Neu mark, m.m.v. M. Korjus (sopraan) en A. Delias (piano). 9.00 Radio-Journaal. 9.15 Vervolg concert. 10.00 Alfredo Campoli en zijn orkest. 11.0012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 301 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7-45 ii.oo KRO. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Ds. J. N. Voorhoev, m.m.v. 4-stemmig koor en orgel. 9.30 Gramofoonpl. io.oo Hoogmis. 11.45 Causerie. '.200 Orkestconcert, gramofoonpl. en lezing. 2.00 Cursus. 2.30 Orkestconcert en gramofoonpl. 430 Ziekenhalfuur. 5.00 Gewijde muziek m.m.v. H. v. d. Horst (cello) en F. Kloek (orgel). 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk op Rozenburg. Voorg.: Ds. W. E. M. Hoek- zema. Hierna: Gewijde muziek. 7.45 Gramofoonpl. 7.50 Voordracht. 8.15 Schlagermuziek. 9.00 Vaz Dias. 905 Orkestconcert m.m.v. zangsoliste. 9.50 Voordracht. W.05 Orkestconcert. In de pauze om 10.25 Vaz Dias.- 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 30 JULI. Hilversum, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 3.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vioolrecital B. Lensky. Aan den vleugel: H. v. Wielink. 11.00 Orgelconcert P. v. Egmond Jr. m.m.v. C. v. Munster (tenor). 12.00 Ensemble Rentmeester en gramofoonpl. 2.15 Gramofoonpl. 2 30 Voordracht Mr. Ph. C. la Chapelle, 3.004.00 Gramofoonpl. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Causerie door Max Tak, met gr.pl. 5.30 Het Rembrandt-Theater-orkest o.l.v. D. Hartogs. 6.45 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Maj. W. G. de Bas: Onze bezetting van Curagao. 8 00 Vaz Dias. 8.05 Alfredo Campoli en zijn orkest. 9.15 Voordracht. geval ons land nog voor situaties wordt gesteld, welke het alleruiterste vergen van zijn krachten. Zoo wordt van socialis tische zijde weer sterk de trom geroerd voor de heffing-ineens gedachte. Reeds in 't begin van '32 kwam men met dit denk beeld op de proppen en.... zij zou slechts voor één enkele maal geheven mogen worden, dat gaf men volmaakt toe. Was men destijds dus reeds ingegaan op het denkbeeld, dan zouden de millioenen zoet jesaan al opgeconsumeerd zijn, zonder dat wij wezenlijk iets verder gekomen zouden zijn met de werkloosheidsbestrijding. Men heeft echter toen niet willen weten van die heffing, waardoor het „appeltje voor den dorst" gespaard bleef en thans dus nog weer opgeld kan doen. Maar: de tij den zijn sindsdien veel ongunstiger ge worden! Er zijn tal van waarden, die niet behoorlijk „realiseerbaar" kunnen wor den genoemd, en die velen tot „theoreti sche rijkaards" stempelen. Daarnaast zijn er nog wel, die flinke inkomens uit ver diensten winnen (advocaten, notarissen, sommige handelaars) en die van een hef fing op het vermogen geen last zouden ondervinden. Hetgeen ook weer niet bil lijk is. Als „uiterste noodzaak" zal de regee ring misschien nog wel eens gebruik moe ten maken van een speciale vermogens heffing, doch voorloopig zoekt zij liever andere wegen. Zooals minister Colijn in de Tweede Kamer heeft gezegd, ziet de regeering slechts heil in volkomen aan passing bij de veranderde tijdsomstandig heden en niet in een kunstmatig nog rek ken van toestanden, welke toch op den duur niet te handhaven zijn. Daarvandaan de maatregelen tot het binnen zekere grenzen terugbrengen van de uitgaven voor de ondersteuningen en ook: tot wijzi ging van de wet op de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten. Zooals men zal hebben gelezen is een des betreffende wetsontwerp bij de Tweede Kamer aan de orde. Ik hoop over deze kwestie 't nog eens nader te hebben. 9.45 Kovacs Lajos en zijn orkest. 9.15 Voordracht. 9.45 Kovacs Lajos en zijn orkest. 10.30 Gramofoonpl. 5 11.oo-r2.oo Uit het Palais de Dance te -che- veningen: Melle Weersma en zijn band. Huizen, 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10 30 Morgendienst o.l.v. Ds. Oosterveen. 11 30 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Kinder- en meisjeskoor „Euphoma o.l.v W. H. de Wolf. 3.ig.3.45 Gramofoonpl. 400 Bijbellezing door Ds. F. Guillaume, m.m.v zang en orgel. 5.00 Concert. Mevr. I. Mulser-Belser (alt- mezzo), J. H. E. Wittpen (fluit), R. Krol! (cello) en G. Hengeveld (piano). 630 Gramofoonmuziek. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Envoy A. v. Vlaardingen: „Scherven 800 Chr. Radiokoor o.l.v. J. Couvée. 9.00 Causerie door A. C. v. Dam. 9.30 Orgelconcert M. E. Bouwmeester m.m.v. D. Lüchen (fluit). In de pauze om 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl. DINSDAG 31 JULI. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. io.oo Morgenwijding. 8.00 Gramofoonpl. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Omroeporkest o.l.v. Gerharz. 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. Lotge- ring-Hillebrand. 11.30 Vervolg concert. 1 00 Gramofoonpl. I.30 Het Hofstad strijkkwartet. 2.00 Voordracht door mevr. G. Crispijn-Mul- der. 2.30 Vervolg Strijkkwartet. 3.004.00 Gramofoonpl. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5 00 Voor kleine kinderen. 5.30 Uit „Haeck". Scheveningen: Bela Kiss en zijn orkest. 6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.00 Zuid-Amerikaansche gramofoonplaten. 7.30 Vioolrecital C. Moermans. Aan den vleu gel: H. v. Wielink. 8.00 Vaz Dias. 805 Gramofoonpl. 8.35 Uit het Salzburger Festspielhaus: De Wiener Philharmoniker o.l.v. Dr. W. Men gelberg, 9-35 Toop Glerum zingt m.m.v. Th. Thomas sen en P. Palla (aan twee vleugels). 9-45 Alfredo Campoli en zijn orkest. In de pauze vervolg van 9.35. ti.oo Vaz Dias. II.1012.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl en Schlagermuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Voordracht en gramofoonpl. 4.00 Kinderkoorzang. 5.00 Gramofoonpl. en lezingen. 815 Zangvoordracht. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Orkestconcert. 9-35 Gramofoonpl. 9-45 Orkestconcert uit Salzburg. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schlagermuziek. 11.20—12.00 Gramofoonpl. Doch wel wil ik er nu al dit van zeggen, dat de regeering vele gemeenten weer wat korter gaat houden, hetgeen natuurlijk een leelijke tegenvaller voor menige ge meentelijke huishouding beteekent. Van de tien ministers uit het Crisis kabinet heeft minister Kalff waarschjjn- lyk d® minst-onpleizierige „afdeeling"! Hij krijgt eenvoudig een zeker aantal mil lioenen om te werken en kan zich rustig wijden aan de voorbereiding van allerlei zaken, die tot zijn departement behooren. Door niemand wordt hij hard gevallen wat betreft crisispolitiek, dat alles gaat grootendeels langs hem heen. Zoo kon hij dezer dagen komen met een wijziging der Motor- en Rüwielwet, waardoor het veelal bandelooze verkeer dezer dagen wat meer binnen redelijke perken zal kunnen wor den teruggebracht. Temidden van allerlei in wezen onvruchtbare crisisbeslomme- rmgen doet het prettig aan, dat er toch ook wezenlijk constructief werk wordt verricht op wetgevend gebied, hoewel het beter ware geweest, indien eindelijk eens een algemeene verkeerswet het levenslicht aanschouwd had. Doch men kan mèt de A.N.W.R. zeggen: Wij zijn tevreden, hoe wel niet voldaan! De ergste „verkeersmis- dadigers" zullen kunnen worden geban nen. Ook ligt 't in de bedoeling, om de vijf jaar naar de lichamelijke en practi sche bekwaamheid van den „motorrist" een onderzoek te doen instellen. Wat de medische zijde van het geval betreft: accoord, doch om nu mede beroepschauf feurs telkens weer te examineeren op hun rijvaardigheid, lijkt mij toch wel wat overdreven. Men zou een middel moeten kunnen vinden om degenen, die bewijzen kunnen, dat zij minstens zoo en zooveel tijd een auto of motor hebben bestuurd van het herhaald examen vrij te stellen! Misschien komt er een dusdanig amen dement? Wellicht brengt de welverdiende vacantierust een der honderd hoogedel- gestrengen op een lumineus idee.... STEEDS HOOFDPIJNEN. De marteling nu geëindigd. Ik werd gemarteld door hoofdpjjlle„. dikwijls werd ik er duizelig van, /uoda{ ik slecht zien kon. Ik heb een zittend iPven ben corrector op een drukkerij. rk nam 'een serieuze proef met Kruschen Salts en van toen af aan begon ik eea ander mensch te worden. De hoofdpijp en duizeligheid verdwenen. En jlet vreemdste is voor mij, dat ik weer beter zie Want een bril, die ik een jaar geiö. den opzij legde, omdat hij niet sterk ge. noeg was, kan ik nu weer gebruiken, ft had ook last van slechten bloedsomloop Vroeg in den wintermorgen placht ik <j<) theemuts te gebruiken, 0111 wat leven in mijn vingers te krijgen. Nu ben ik 58 eu neem het gelieele jaar door een koud bad heb een uitstekenden eetlust en voel me nen> altijd even fit vervuld van energie, die me het leven tot een plezier maakt." O. F. te C. Meestal beginnen de hoofdpijnen,, wan. neer Uw inwendige machine niet goed functionneert wanneer Uw afvoeror- ganen onvoldoende werken en Uw orga nisme niet meer vrij houden van afval stoffen. Het gevolg is, dat onzuiverheden in Uw bloed komen. Laat daarom de zes zouten van Kruschen Uw afvoerorganen nieren en ingewanden aansporen tot regelmatige werking, zooals dit voor een gezond lichaam noodig is. De „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts zorgt dat alle afvalstoffen geregeld en volko men uit het lichaam verwijderd worden. Het gevolg van deze inwendige schoon heid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. U voelt zich ge zonder en energieker, vrjj van hoofdpij nen, vermoeidheid, zwaarlijvigheid en dergelijke hinderlijke kwaaltjes. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg, baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegreifen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking, de naam Rowntree Handels- Maatschappij Amsterdam voorkomt. idv.). Parlementariër. ML 28 Juli. Uit het land der Oellali's komt een verhaal, dat in staat is, op de somberste gezichten een blijden lach te tooveren. U herinnert u natuurlijk nauwelijks den naam van wijlen Batsjo Sakao, maar wij ongelukkigen, die de achtereenvolgende namen van alle Oellah's lach toch niet! van Afghanistan uit het hoofd moesten kennen, kennen hem nog drom mels goed. Batsjo Sakao beteekent „Zoon van den Waterdrager". Bij ons zou hjj dus Waterman hebben geheeten. Zijn naam verried zijn nederige afkomst. Hjj „werkte zich op", vertelt Reuter wij zouden zeggen: hij daalde af tot roo- verhoofdman, stal de kroonjuweelen van koning Aman Oellah, besteeg na diens vlucht zijn troon en nam den naam Ilabib Oellah aan. „Met het ambt komt het verstand", pleegt men in ons vriendelijke en opti mistische vaderland te zeggen. Dat er regeerders zijn, die ondanks het ambt het verstand nooit verwierven, dat bewijst als het nog noodig mocht zijn het ge val van den Zoon van den Waterdrager, alias Batsjo Sakao, nog aliasser: Habib Oellah. Gelijk gezegd, Habib Oellah besteeg den troon. Hij kon lezen noch schrijven, maar dat zal in Afghanistan minder indruk ma ken dan bij ons. Op lezen en schrijven wordt in Afghanistan een koning om zoo te zeggen niet aangenomen. Maar er gebeurde iets pijnlijks: „Toen na zijn troonsbestijging het corps diplomatique aan hem werd voorgesteld, dacht hjj, dat dit allen ambtenaren van den staat waren. Hij hield derhalve een gloedvolle redevoering, waarin hjj hen dankte voor hun trouw en hun beloofde, hun salaris te zullen verhoogen." Wie zou er niet een lief ding voor over hebben gehad, dien avond door het sleu telgat te kunnen luisteren naar de 8e* sprekken, gevoerd in de Cercle Diploma tique? Hij zou misschien het volgende hebben gehoord: Wat zei-ie tegen jou? Hij vroeg wat ik was. He zei: »f?°? zant". Toen zei-ie: „Ik weet niet wa« dat is, maar het lijkt me geen baan voor iemand met zoo'n mooi uniform en zoon knap gezicht. Ik zal je lakei maken." Tegen mij zei-ie „Ambassadeur? Schitterend. Ik heb er altjjd van ge droomd, een ambassadeur te hebben. Ku- ie zilver poetsen? Poets dan de kr°°n van Aman Oellah eens voor me op! Mij vroeg-ie ook wat ik was. Ik zel' „Zaakgelastigde van Joegoslavië". To?' zei-ie: „Joegoslavië? Is dat niet die bende leider uit Kaboel-Noord? Zeg dan tege je baas, dat-ie niet onder m'n oog1' moet komen." Ik legde hem uit, Joegoslavië een land was net als Afg"*" nistan. Toen lachte hjj sluw en zei: is je ook geraden! Ik verdubbel je wees* geld." Maar het mooiste was, wat-ie togj'1 den gezant van Engeland zei. Hjj dm dat het de directeur van de Waterleidin» was en barstte tegen hem uit: „Julli® z" de vloek van de waterdragers! A geen waterleiding was, zouden de ,watf't0 dragers niet genoodzaakt zijn koning worden om een eerlijke boterham té v dienen!" Daarmee was de audiëntie geëindigd»

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2