n Nieuw-Holland i De gebeurtenissen te Weenen. 'ei STEEK VAN EEN WESP IN DE LiP wilt Imznl KL00STEHBALSEH v. WiLLIGEN HANDKOFFER HOEDENDOOZEN De regeering is den toestand mees er gebleven. Het oproer te Weenen onderdeel van een beraamden aigemecnen opstand. C32T ZIJN IIP OPZWELLEN Dank zij den KLOOSTERBALSEM verdwijnt de zwelling direct AKKER'S REISMAN DEN TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 JULI 1934. Excursie in den Wieringermeer. Middenmeer, een aantrekkelijk dorp-in-wording. Moderne modeLboerderijen. Zóó koloniseert Nederland I I. De inpoldering van de Zuiderzee is geen werk, waarvan een thans levend ge slacht ten volle 2al kunnen profiteeren. Het is noodig dit a priori vast te. stellen, omdat men anders nimmer een objectief beeld kan krijgen over hetgeen tot stand •gebracht is. En aangezien het ons doel is te trachten zulk een indruk te geven, is deze vooropstelling noodzakelijk. Het zou een interessante vraag zijn om ziche r in te verdiepen, of onze voorvaderen, die zoo schilderachtig en zoo fraai hun steden en dorpjes bouwden (en wie denkt niet aan Amsterdam, met zijn Dam waar omheen als een spinneweb de fraaie grachten symmetrisch zijn ontstaan, een stadsbeeld, waarvan overigens door een nageslacht niet veel overgelaten is, wie denkt niet aan onze sierlijke, middel en zeventiende eeuwsche stadjes, de trots van den Nederlander?), het zou een interessante vraag zijn, zeggen wij, of bij oris voorgeslacht inderdaad welbewust de bedoeling heeft bestaan, ook voor de toekomst te bouwen? Of die artistieke steden zijn ontstaan uit loutere noodzaak, dan wel of daarbij ook gedacht is aan de eeuwen, die komen zouden, In ieder geval, zeker is bij den aan leg van de dorpen in den Wieringermeer gedacht aan de toekomst. En zooals wij profiteeren van wat onze voorvaderen tot stand brachten en ook hun fouten en tekortkomingen krijgen te corrigeeren zoo zullen wie na ons komen de rijpe vruchten plukken van wat in dit nieuwe land thans is uitgezet. En wij kunnen slechts hopen, dat een periode van lang durige welvaart hier al dit embryonale tot wasdom zal brengen. Waarom wij tot deze, min of meer phi- losofische bespiegelingen komen? Er is inderdaad aanleiding voor. meer daar in deze eenzame, voorloopig nog kale streek. Maar keurig zijn de arbeiderswoningen, die er staan; modern zijn de geveltjes, een fraaie dokters woning is er neergezet, terwijl het Ned. Herv. kerkje met zijn fraaien toren een mooie entrée vormt voor het dorpje. Trou wens, een R.K. kerkje, dat geen toren, maar wel een smaakvol klokkenhuis bezit, bezit Middenmeer ook. Zelfs een gerefor meerde kerk is er, hoewel het plaatjs nog slechts enkele honderden inwoners bezit. Indien ooit, dan kan hier gesproken wor den van toekomstwerk! Middenmeer bezit voorts reeds industrie, een houtzagerij en houthandel, een school, een groot, modern hotel-café, en ook reeds winkels. De pes simisten van vandaag zeggen, dat daar geen toekomst voor is, dat de streek te dun bevolkt is en dat de groote winkel zaken met hun auto's tot in verren om trek de clientèle bestrijken; de optimisten, zij, die gelooven en niet haasten, spreken van pioniers" en „baanbrekers" en wachten met belangstelling af. Vast staat wel dit: dat het dorpje, dat op het oogen- blik nog in den meest letterlijken zin van het woord als een oase in de woestijn daar ligt te blakeren in den zonneschijn, over een tiental jaren een aantrekkelijk oord zal worden. Er is een begin van boombeplanting, er zijn behoorlijke stra ten, die zelfs naambordjes hebben en als de streek zich thans wat ontwikkeld zal hebben, zal Middenmeer een aardig plaatsje worden. Minder van omvang en iook niet zoo aardig van aanleg is Sloot- dorp, een uurtje verder gelegen. III. De klaver en de. polder. Weelderig bloeit in den polder de klaver. De klaver is wel het gewas,dat noodig is om deze gronden geschikt voor de cul- Op nevenstaand kaartje is de nieuwe polder door zware lijnen aangegeven. De secties A en E, die thans het eerst _5nrvst jn aanmerking komen voor uitgifte van gronden, liggen ten Zuiden van het Amstelmeer, de inham bij Van Ewjjcksluis. Voorloopig be- het nieuwe lano staan nog alleen de dorpjes Middenmeer en Slootdorp; van de overige,hier aan gegeven plaat sen is er alleen nog maar de naam 1 'OK «vk De Verecniging van Oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen hield dit jaar haar zomervergadering, zoo als wij reeds vermeldden, in een der dorpen van den nieuwen Wieringermeer- polder, namelijk te Middenmeer, Hieraan was. verbonden i— en dit was wel de groote aantrekkelijkheid, waardoor van heinde en ver uit de provincie de oud- leerlingen waren toegestroomd een excursie door den poldér, welke werd voorafgegaan door een korte inleiding door den heer ir. Smeding, werkzaam bij de directie van den Wieringermeerpolder. Behalve deze oud-leerlingen profiteerden ook een aantal leden van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier van deze ge legenheid, zoodat meer dan 100 landbou wers uit Noord-Holland deze excursie bij woonden. Deze groote belangstelling had natuurlijk een andere oorzaak dan een polderbezoek alleen, en dat is dan ook de reden, dat wij van dit uitstapje een meer uitvoerige vermelding maken. In het na jaar zullen n.1. de eerste gronden in pacht worden uitgegeven, en de bedoeling was den bezoekers eenige nadere inlichtingen hierover te geven en hen de landerijen te laten zien. II. Het gloednieuwe dorpje Mid denmeer. Middenmeer is het grootste dorp van dit nieuwe land. Het ligt in het zuidelijk deel van den polder, ongeveer halverwege M'edemblik en Kolhorn, maar veel noor delijker. Het tweede dorp is Slootdorp, noordelijker gelegen, terwijl het derde, dat bedoeld is als hoofdplaats van dit deel ingepolderd land, Wieringerwerf, voorloopig nog maar in theorie bestaat. Men heeft bij het uitbaggeren der gron den voor de afwateringskanalen, dezen grond gebruikt voor een terp van IJ ha oppervlak. Hier zou de hoofdplaats wor den gebouwd, maar helaas is hier de 9rond ten eenen*#Je ongeschikt. Beton nen grondwerk zou zonder eenigen twij- 'el worden aangetast door de zuren, ^élke de grond bevat en thans wordt naar terre:n gezocht, dat beter voor het doel fieschikt is. Qioednieuw ligt dit dorpje Midden- tuur te maken. De heer Smeding gaf er in zijn inleiding heele uiteenzettingen van. Ongeveer 3600 ha grond is nog onge schikt om te worden uitgegeven; hierop is een noodmengsel gezaaid, dat noodig is om den grond te ontzilten. Deze gron den, die nog te veel zoutgehalte bevatten, zijn ruw bewerkt en niet bemest, ook wojrdt hier niet geoogst. Hier heerscht nog,.de barre wildernis, een wildernis intusschen,. die absoluut noodig is voor een betere structuur van den bodem. Van het totaal oppervlak van den polder is ca. 11000 ha in cultuur gebracht. Hieronder is dan niet begrepen de hier- bovengenoemde 3600 ha woeste grond, terwijl behalve deze 31000 ha nog om streeks 6 a 7000 ha overblijven voor be bouwing, kanalen, enz. Van die 3 3000 ha zullen thans worden uitgegeven de zan dige en lichte zavelgronden; de zware kleigronden voorloopig nog niet. Het karakter dezer gronden komt vrijwel Over een met dat van de polders het Zijpe en hét Koegras, waaraan ze dan ook vrijwel grenzen; het zijn de zoogenaamde secties A en E, in het noordwesten van den polder. Hier komen een 20-tal bedrijven ter grootte van 20 tot 40 ha; tevens zal dan aan den pachter toestemming worden verleend voor scheuren der gronden. Verder zijn er in sectie B iets lichtere gronden. Deze zijn bestemd voor gemeng de bedrijven, en de kavels zullen hier tusschen 40 en 60 ha bedragen (d.w.z. er worden alleen 10-tallen verpacht, dus 40, 50 of 60 ha). Van het in cultuur gebrachte land is 3400 ha grasland; circa 2800 a 2900 ha zijn met wintertarwe, 170 ha met zomer- tarwe bezaaid. Dank zij den uitzaai van lueerne worden de gronden zienderoogen beter. Nog een aantal andere gewassen is gezaaid, waarvan wij nog "oe?"£n de roode klaver (150 ha), koolzaad (380 ha haver (600 ha), zomergerst (1160 ha) zomer- en winterroge, enz. Dank zij den drogen winter en zomer (hoe funest overigens voor gewassen!), is het^zoutg - halte aanmerkelijk verbeterd, zoodat zelfs de verwachting mag worden 9^°"^ dat men het volgend jaar geen last meer van het zout zal hebben. Dank ook zij de ontz.ltmg van het water kon de inlaat daarvan m de kavels plaats hebben. Hoewel hier het woorc j „zoet" in verband met dit water nog tus schen aanhalingsteekens behoort te ko men, kan toch worden gezegd, dat het effect van dezen watertoevoer op de landen groot was. Voortdurend worden nog proeven genomen, ook met be mesting; tal van proefvelden zijn daartoe aangelegd, waarvan de resultaten nauw keurig worden nagegaan. Zoo koloniseert het Holland van 1934: systematisch en wetenschappelijk. En eerst het nageslacht zal ten volle van dezen arbeid kunnen profiteeren. En hem, naar wij willen hopen, ook ten volle waar- deeren. IV. Grauwe theorie: groene praktijk. Het bovenstaande is het resultaat van de theorie; we krijgen nu nog de praktijk, die naar het klassieke woord groen is, waar de theorie grauw is. Maar deze praktijk is nog niet groen, want heel het uitgestrekte, in cultuur gebrachte land, is nog kaal en boomloos. Evenwel, embryo naal is het groen aanwezig; we zeiden reeds, dat in Middenmeer gezorgd is voor boombeplanting, en ook is hier en daar in den polder reeds heesterbeplan ting aangebracht. En we moeten ook nu het landschap bezien uit het oog der toe komst, om het zoo eens uit te drukken. Over een tiental jaren zal deze polder een gansch ander aanzien hebben gekregen. Met het systeem der kaarsrechte wegen is gebroken; weliswaar zijn ze, volgens on zen chauffeur, nog allesbehalve goed, maar men moet bedenken, dat het hier nog jonge slappe grond is en dat groote be dragen voor wegenaanleg eigenlijk nog weggegooid geld zouden zijn. De wegen hier zijn dan ook nog vrij smal gehouden met het oog op de onderhoudskosten; reeds thans worden verschillende bochten verlegd, die bleken in de praktijk minder goed te voldoen. In de bovengenoemde secties A en E dat zijn de landerijen, die grenzen aan het „oude land" zoo noemt de Wie- ringermeerbewoner alles wat buiten zijn gebied ligt zijn thans 32 boerderijen gebouwd, benevens nog 13, ingericht voor gemengd bedrijf (vee en paarden, ook schapen vindt men al in den polder). Deze boerderijen, die in vier verschil lende types zijn gebouwd, geven nu reeds fleur en kleur aan het polderlandschap, de koeien schijnen zich in het nieuwe land reeds thuis te voelen. De gemiddelde prijs van zoo'n boerderij met woonhuis be draagt 13.000.—. De bureaucratische molen in Den Haag maalt langzaam; jam mer was het, dat aan al die belangstellen de landbouwers niets kon worden medege deeld omtrent pachtprijzen. Bekend is natuurlijk de model-boerdrij de Prof. van Bemmelenhoeve: de hoog leeraar, wiens naam hier werd ver eeuwigd, heefti lang vóór de drooglegging, veel gedaan op het gebied van bodem onderzoek der Zuiderzee. Mcderne landbouw. De modernste machines worden hier ge bruikt: door middel van groote elevatoren wordt, langs den loopenden band, het hooi opgetast en het maken van goede, doelmatige oppers is op zichelf een kunst stuk, dat de arbeiders van den polder ge leerd hebben. Een dorschmachine van ge weldige capaciteit was in volle werking. Arbeiders leggen met hun vorken de op pers op zoo'n transportband, waar het naar de reusachtige grijpers wordt ver voerd, die het in weinig oogenblikken hebben gedorscht. Dan komt een nieuwe grijper, die het samenperst tot balen, bui ten staan de mannen klaar met een ijze ren draad, die er stevig om gewonden wordt, en langs een transportband stu wen nu de balen omhoog, waar ze op sta pels worden gezet. Wijd ligt dit nieuwe land, waarover onbarmhartig de zon schijnt. Eenzaam is het hier wel, maar een nieuwe tijd zal ko men, waarin dit gereedgemaakte land noo dig zal zijn. En waar vele duizenden in de komende tijden zullen leven en werkep. Alleen in Stiermarken zijn nog een paar haarden van verzet. De Nw. Rott. Ct. verneemt van goed ingelichte Oostenrijksche zijde De gebeurtenissen maken deel uit van een plan tot een algemeenen opstand, die in Weenen echter te vroeg is uitge broken. Gevochten is er in Innsbruck, Salzburg en Stiermarken. De opstand is overal met bloedige verliezen voor de opstandelingen onderdrukt. De regeering is meester van den f toestand en zij die den strijd nog voortzetten zijn wanhopige elementen, die weten dat zij hun leven hebben verbeurd. De bondspresident heeft aan Schusch- nigg de leiding van de regeering opge dragen. Prins Starhemberg bevindt zich s reeds te Weenen en houdt besprekingen met den president. Er is volmaakte over--: eenstemming tusschen regeering en be-' volking. Dollfuss was voor hij werd neer geschoten in een afzonderlijke kamerj; gebracht. Medische en geestelijke hulp werd hem geweigerd. Het vrijgeleide voor de bezetters van de bondskanselarij is niet erkend. Zij zijn allen gevangen genomen. De Duitsehe regeering moet inge licht zijn geweest, anders ware de Duitsehe gezant niet driemaal tus- schenbeide gekomen om vrijen af tocht voor de bezetting van de bonds- kanselarij te verkrijgen. Dat zij hem nu verloochent en terugroept is r slechts om aan haar pijnlijke positie te ontkomen. Ook Rintelen moet ingelicht zijn ge-f weest. Hij was gisterochtend te Weeneni aangekomen. Hij werd in hechtenis ge-| nomen maar kon in een onbewaakt oogen-H blik een poging tot zelfmoord doen, diej* niet gelukt is. Het bericht van het in de lucht vliegen van den zender van Bisamberg is onjuist.' Onder de 151 gevangenen is geen enkel, lid van de politie of van het leger. Del als zoodanig geüniformeerden waren! reeds langen tijd vanwege hun politiekj optreden als nationaal-socialisten uit leger! en politie verwijderd. De opstandelingen moeten in het ge heel in Oostenrijk tusschen de 20 en 30 dooden en talrijke gewonden verloren hebben. Aan den kant van de regeering én Heimwehr zijn in Weenen zes dooden! gevallen in Stiermarken veertien dooden,: in Salzburg en Tirol zijn zes dooden ge-- constateerd. De Duitsehe ryksregeering; heeft aan de Oostenrijksche regeering haar deelneming in de verliezen betuigd. In de munitiefabriek te Hirtenberg zyn de laatste dagen tal van nieuwe arbeiders aangenomen. In de fabrieken wordt dag en nacht gewerkt, waartoe drie ploegen van arbeiders nnodig zijn. Algemeen constateert men te Weenen, dat de rebellen een oogenblik de geheele bo d regeering in handen hebben gehad en reeds de gelegenheid voor zich zagen een algemeene omwenteling te volbren gen. Die poging is binnen zeven uur tijds verijdeld, doch dit resultaat moest met den dood van Dollfuss betaald wor den In zooverre is de berekening van de terroristen mislukt, dat zij gehoopt hadden, door hun verrassend optreden tenminste een deel van politie en leger .op hun kant te krijgen, wat zij door het vverspreiden van valsche mededeelingen tover hun succes trachten te bespoedigen. De 144 opstandelingen, die de bondsr ^kanselarij bezet hadden, waar zij behalve de ministers nog 150 hoofdambtenaren gevangen hielden, zyn na de zuivering van het gebouw naar een politiekazerne overgebracht. De troepen hadden de grootste moeite hen tegen de woede des VQlks te beschermen. Drie van deze terro risten zijn reeds geïdentificeerd ais de moordenaars van den bondskanselier en zullen daarom niet naar Duitschland worden overgebracht. Men zegt dat de overigen overeenkomstig de gedane be- lojfte over de Duitsehe grens geleid zul len worden, doch de Duitsehe regeering moet zich reeds verplicht hebben hen onmiddellijk te interneeren. De laatste woorden van Dollfuss. - - - - „Kinderen, jullie bent goed voor mij. Ik dank -je. Waarom zijn anderen niet even zoo. Ik wilde slechts den vrede, ja ik wilde slechts dtn vrede. Moge God hén vergeven. Zeg mijn vrouw en kin- dèren, dat ik veel van hen houd". Dit zijn volgens een ooggetuige de laatste woorden die Dollfuss heeft gesproken. Daarop kreeg hij een bloedspuwing en blies hij den laatsten adem uit. Volgens dozen zelfden getuige had de eenekogel hèm getroffen onder den rechterarm, de andere onder het linkeroor. I De begrafenis van Dollfuss ©p heden vastgesteld. iDe begrafenis van bondskanselier Doll- fifss zal, naar officieel wordt medege deeld, reeds hedenmiddag om 16 uur, plaats hebben. Alle openbare vermakelijkheid zal ge sloten moeten zijn. De heden aanvangen de Salzburger Festspiele zullen, volgens het D. N. B., in tegenstelling met anders luidende berichten, niet uitgesteld wor den, maar met groote rouwpleehtigheid ter eere van Dollfuss beginnen. Het stoffelijk oversehot naar het raadhuis overgebracht. Tegen half zeven Donderdagavond is het stoffelijk overschot van den bondskan selier van de bondskanselarij naar het raadhuis gebracht, waar het tot de begra fenis, in de Volkshalle op een katafalk blijft rusten. Dollfuss nog erstig mishandeld. Een der correspondenten van de xNw. Rott. Crtmeldt De Franciscaner pater Hartmann, een intiem vriend van Dollfuss, heeft dezen ib de sterfkamer bezocht. Toen ik de kamer binnenkwam zoo vertelt hij z(tg ik op een canapé het lijk van den kanselier. Door den divan sijpelde nog steeds bloed op den grond. Het stoffelijk overschot was met een gordijn bedekt. Het gezicht was vrijgelaten. Het had een vreedzame uitdrukking, doch toonde tege lijkertijd sporen van een vreeselijke psy chische opwinding. De lippen vertoonden diepe scheuren en O er de re hterwang was duidelijk ecu snede ?i;htbaar, tl ie van het oor tot aan den mondhoek liep. Mijn eerste in- ,Na 'ti prettige fietstocht bestelde ik ergens een glas limonade. Onder 't drinken stak een wesp, die in mijn glas geulogen was, mij in de lip, welke dadelijk onrustbarend opzette. Nu heb ik altijd in mijn zadeitaschje Klooster balsem, tegen het doorzitten. Onmid dellijk kon ik dan ook Kloosterbalsem op mijn lip doen. Daardoor kwam de zwelling dadelijk tot staan, de pijn verminderde en binnen een kwartiertje was de geheelgebeurtenis vergeten." J. v. d. KL te fi. ORIGINEEL TER INZAGE Het gebouw van ernstig beschadigd. de Ravag pag. 1 Geen goud. zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmiddel bjj Rlieumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal' per pot v. 20 gr. f 0.60 en 60 gr. f 1. bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzet-belasting druk was, dat deze wonden alleen ver oorzaakt konden zijn door mishandeling. Mevrouw Dollfuss bij den doode. Het Oostenrijksche correspondentie- bureau meldde Donderdagavond: De weduwe van den vermoorden bonds kanselier Dollfuss is Donderdagmiddag te Weenen aangekomen. Bij de baar van den doode betuigde bondspresident Miklas uit zijn eigen naam zoowel als uit dien van heel Oostenrijk aan mevrouw Dollfuss innige deelneming. Mevrouw Dollfuss ver toefde daarop langen tijd in gebed bij de open kist. Dollfuss arm gestorven. Het blijkt dat Dollfuss zeer arm ge storven is. In zijn geheele nalatenschap ware» geen duizend shilling te vinden. Men beeft n» besloten zijn salaris voor loopig aan zyn vrouw uit te betalen. Een telegram van ex-keizerin Zita. De weduwe van den bondskanselier heeft van keizerin Zita een zeer hartelijk telegram ontvangen, waarin zij den dooden bondskanselier betitelt als den heroïschen beschermer van hef onafhankelijke Oosten rijk. Verscheidene andere betuigingen van deelneming kwamen binnen, waaronder van den Koning van Engeland en dien van Italië. D. Rintelen neg In ieven. Donderdagavond had in de bondskan selarij een persconferentie plaats, waar de gezant Ludwich de mededeel ing deed, dat dr. Rintelen nog in leven is. De mede- deeling van zijn dood was Donderdag middag eveneens door de bondskanselarij verstrekt. Rintelen heeft eën operatie ondergaan en zyn toestand schijnt zich iets te beteren. Militaire dictatuur. De nieuwe vorm van het staatsbeheer wijst duidelijk aan,dathet volgende regime in het teeken van een militairedicta uur, en waarschijnlijk Heimwehr-dictatuur, zal staan. In Weenen werden tot nu toe verschei dene duizenden personen gearresteerd, waaronder naar verluidt een zeer hooge politie functionaris en een generaal van het oude leger, een intiem vriend van Rintelen. Een speciale militaire rechtbank. De ministerraad besloot volgens de grondwet tot instelling van een militair gerechtshof als buitengewone rechtbank voor het vonnissen van degenen die bij de omwentelingspogingen van 25 Juli 1934 betrokken zijn geweest. In de plaats van de gewone burgerlijke rechtbanken en de standgerechten voor bepaalde mis daden komt dus nu, voor wat deze omwen telingspoging betreft, een militair ge rechtshof te Weenen. Tegen de vonnissen van dit gerechtshof is geen hooger beroep mogelijkde straffen kunnen onmiddellijk voltrokken worden. Mobilisatie van de Heimatschutz. Per radio is een bevel van den bonds- leider van den Heimatschutz, prins Star hemberg verspreid, waarin de leden van den Oostenrykschen Heimatschutz worden opgeroepen, zich zonder verwijl in uniform en met volledige uitrusting te melden. De moord op den politie-presl- öent te Innsbruck. In verband met den moord op den politie-president te Innsbruck wordt nog bekend, dat de dader na den aanslag vluchtte, maar later door een gendarme gepakt kon worden. Het bleek de 26-jarige kantoorbediende Friedrich Wurnig uit Linz a. d. Donau te zijn. Twee mede plichtigen konden eveneens gearresteerd worden. Een aantal socialisten opnieuw gearresteerd. Onder den indruk van de gebeurtenis sen van Woensdag heeft de regeering een aantal sociaal-democraten, die eerst kort geleden uit de hechtenis waren ont slagen, weder in arrest gesteld. Onder hen bevindt zich de gewezen kanselh r Renner. Het doel van dezen maatregel i klaarblijkelijk te waarschuwen tegen een eventueele actie van den Schutzbund. Buitenlandsch Overzicht Feuilleton1 Radio-programma2 Noch spot, noch zot2 De geruchten over het ontslag op jroote schaal in het mijnbedrijf. Wat er van waar is,t 1 Een waanzinnige boerin wurgt haar drie kinderen2 De gebeurtenissen in Oostenrijk en de toestand in Europa (zie buitenlandsch overzicht) 5 De hitte en droogte in de Ver. Staten eischten reeds meer dan 1100 slachtoffers2 Verantwoording door het Natio naal Crisis-Comité Geen onderscheidingen op Ko ninginnedag in verband met den rouw6 Werkelijke dienst in den zin der dienstplichtwet. Een belangrijke beslissingM 6 De ondiepten in het IJselmeer, geen belemmering voor de scheep- vaar*6 De verkoop der crisispostzegels sluit onherroepelijk 1 Augustus f, Wijziging van de kieswet ter voorkoming van kleine partijen 6 Negen personen na elkaar in een put gestikt Zwitsersch verkeersvliegtuig bij Stuttgart neergestort. 32 dooden 11 Omtrek-nieuws J0 Marktberichten]2 Marineberichten12 Sportnieuws12 ziet men talrijke deuren, meubelen en muren waar de kogels ingeslagen zijn. Verscheidene vensterruiten en glazen deuren zijn kapot geschoten. Italiaansche militaire maatre gelen en de geruchten daarom trent. Reuter meldde gisteren uit RomeDo geruchten welke-in het buitenland de ronde doen over troepenconcentraties aan de Itaiiaansch-Oostenrijksche grens wor den krachtig tegengesproken. In werke lijkheid is het legercorps te Bolzgno (Zuid- Tirol) reeds sinds Februari versterkt. Anderzijds hebben in dit gebied mauouvres plaats, die reeds een maand geleden waren vastgesteld.' Een later Reiiter-tefegram uit Rome meldt: Officieel werd medegedeeld, dat reeds Woensdagmiddag troepeh en lucht strijdkrachten order hebben ontvangen om zich in de richting van de Oosten rijksche grens te begeven. Hetofflcieele communiqué onderstreept dat deze maat regelen uitsluitend het karakter van voorzorg hebben. Buitengewone staat van beleg voor Weenen. De bondspresident heeft voor Weenen den buitengewonen staat van beleg afge kondigd. Van 8 uur 's avonds moeten alle huizen en café's gesloten zijn. Samenscho lingen zijn verboden. Staat van beleg in Stiermarken. In Stiermarken werd de buitengewone staat van beleg afgekondigd. Na 19 uur 's avonds moeten de huisdeuren gesloten zyn, de café's om 21 uur. Verzamelingen en groepen in de straten zijn verboden. Bondspresident MOfelas te Weenen terug. Bondspresident Miklas heeft zijn va- cantie te Velden aan de Woerther See af gebroken en is Donderdagochtend met een extra-trein te Weenen aangekomen. Het Ravag-gebouw heeft door de ge vechten die er gewoed hebben, ernstig geleden. In de verschillende verdiepinge Patent handvat, 2 sloten 50 cm 93 c. 55 cm 1.28 60 cm 1.53 Leder greep, 2 springsioten 50 cm 1.40 55 cm 1.95 60 cm 2.60 echt vulcan fibre, onverslijtbare kwaliteit groote koffer 4.20 in stof en leder vanaf 2.95 met leeren riemen vanaf 48 c.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5