Stadsnieuws Duitsche Reisbiljetten aas bijzondere SLAAPKAMER VELTHUYS i. J. H. Koopman, Weststr. 14 DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 JULI 1934. Op' en ondergang van Zon en tijd van hoog water en Maan (T exel) Licht op voor alle voertuigen. GOEDKOOPE Duitsche Reismarken Oagsiijks v. Binnenhaven 7,s uur. Retour Amsterdam f 1.40f 100 Alkmaar 0.80—f 0 60 SchoorA f 0.70f 0.50 Uit het politie-rapport. S.C0LT0F,KAN!\ALWEG étaleert een H Duiken in de Einnenhaven PREDIKBEURTEN Zomertijd. Maan Juli op: ond.: 7, 29 21.58 9.17 M 30 22.11 10.43 D 31 22.20 12.06 W 1 22.43 13.28 D 2 23.04 14.48 V 3 23.31 16.04 Z 4 2.409 17.14 Zon op: ond: 5.14 5.15 5.17 5.19 5.20 5.21 5.22 20.55 20.54 20.52 20.51 20.50 20.48 20.46 Hoogwater sm. nam. 11.35 11.54 12.19 12.40 1.00 00.00 1.25 1.49 2.13 254 3.01 3.30 3.59 4.34 Zaterdag 28 Juli Zondag 29 Maandag 30 21.27 21.25 21.24 De heer H. P. Mastenbroek, leer ling van den heer Alb. Lever, behaalde het Mercurius-diploma Duitsche handels correspondentie. Den 26sten Juli slaagden voor het diploma costuumnaaien de dames: Cor Bouhof, Marie Rump, Sjane Gode, Mien Nijveld en Grietje de Vries, leerlingen van mej. H. A. Verhoef, Vlamingstr. 8. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. Schlahmilch, onderwijzer aan de Anje- lierschooi te Amsterdam, slaagde op 27 Juli te Amsterdam voor de hoofdacte. Te Rotterdam slaagde voor de hoofd acte onze vroegere stadgenoote mej. Riec Okhuijzen, te IJselmonde. Donderdag slaagde te Haarlem voor de Hoofdacte onze stadgenoot, de heer, de heer L. D. de Snayer. VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. 2-jarige voorbereidende cursus. Bevorderd van het ie naar het 2e leer jaar: M van Amerongen, N. Augustin, R. van Bommel, E. Boogaard, N. Bos, A. Boch, T. Bremer, J. Buurman, M. Coe- lers, J. Couvreur, G. Dekkers, C. Duinker, N. van Egeraat, A. Geervliet, R. Geus, A. Coutier, J. de Haas, A. van Heems, B. Heiligers, G. Hoelandt, S. Hollander, E. Huurman, Z. Jongepier, T. Kabel, A, Koorn, A. Kokernoot, W. Koster, A. Kra mer, H v. d. Kuyl, A. Kwak, B. Kwin- kelenberg, T. Leen, L. Leibbrand, T. van Meer, J. Melgers, T. Menses, N. Mulder, G. Nienkemper, G. Omis, Wieringen, C. Pef:ers, W. Piscaer,.C. van Poelje, A. Prónk, C.de Ruyter, T.v van Rijn, A. Salemink, A. v. d. Schans, Wieringen, Si de Schipper, R.- SchOorl, A. Slikker, G. Slikker, L. Snel, C. van Straaten, D. Teune, A. Thijs- sen, L. Thijssen, A. van Toledo, T. Ver- bey, C. Verhagen, P. v. d. Vlies, W. Vrees wijk, N. Vroom, T. Wagemaker, A. Wal- boom, M. Wijker. Niet bevorderd1. 6. Het bewijs van het met vrucht door- ibopen Van het 2e leerjaar ontvingen: C. Dordtmundt, A. Egner, N. Everhardus, H. Felkers, M. Forrer, T. Freeken, G. Geer- ligs, Callantsoog, R. Gernler, C. Geus, B. Goedhart, N. v. d. Goes, Breezand, J Groen, M. Halm, M Hennevelt, Wieringen, B. Kalksma, J. Koole, Anna PauloWna, T. Kroone, M. de Lange, J. Lugtenburg, T. Mulder, T. Ox, T, v. d. Put, R. Reuvers, L. Schot, A. Slikker, A. Sprengers, A. Stroband, C. van Strijen, S. Troost, J. de Vlieger, D Wit, T. van Aalsburg, N. Bakker, Wieringen, T. Boogaard, J. Bos- selaar, C. van Doorn, r leerlinge ontving bovengenoemd bewijs niet. Opleiding Huisnaaister, Bevorderd van het ie naar het 2e leer jaar: N. van Balen Blanken, Anna Pau lowna, S. Beers, M. Boendermaker, M. Brouwer, M. de Gier, J. de Graaff,. M. la Grange, A. Kikkèrt,. Texel, G. Krijn en, Texel, C. List, Texel. H- MeyerR. Mink, M. van Poelje, M. Polier, L. de Ruyter, A. Smit, J. Smit, Texel, V. Smit, M. Verfaiile, W. Ver.hage, N. Vermaas, T. Zwolsman. Het diploma werd uitgereikt aan A. Bakker, N. van Garderen, J. Jongman, J. Kater, Wieringerwaard, D. Muntjewerf, Anna Paulowna. T. Postmus, A. Rooker, G. Swierts, R. van Winden. Opleiding Costuumnaaister. Het diploma werd uitgereikt aanJ. de Beurs, T. van Ham, Wieringerwaard, T. v. d. Kolk, Wieringerwaard, A. Krul, J. v, d. Leek, H. Vil. Opleiding Hulp in de Huishouding. Bevorderd vau het ie naar het 2e leer jaar: M. Borg, A. Brugman, Anna lau- lowna, N. Duzee, B. Kruys, W. Leistikow, B. Leistikow, T. Luiten, R. Luiten B. van Menen, L. Mets, Texel, P. Rienks, R. Stammes, Anna Paulowna, E. Visser, W le ringen. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Op 31 Juli en 1 Aug. kómt de Oranje- trein in Den Helder. De leden van boven genoemde vereeniging kunnen op de toe gangsprijzen reductie krijgen. Men z hiervoor de advertentie in dit numme O I kortin9 Reisbureau t/0. P0STBRUG Ml 09 DE HELDERSCHE GEMEENTE^ BEGROOTING GOEDGEKEURD. Den Helder, 26 Juli 1934. Naar wij vernemen is de begrooting voor 1934 goedgekeurd van Gedeputeer de Staten terug ontvangen. Gezien de strubbelingen die vele gemeenten, grootere dan de onze, hebben gehad alvorens hun begrootingen goedgekeurd werden, mag dit wel een groote bijzonderheid worden genoemd. EVANGELISATIEGEBOUW VIJZELSTRAAT. In een advertentie in dit'nummer wordt bekend gemaakt dat Zondagavond 8 uur en Maandagavond 8 uur, in het Evan gelisatiegebouw in de Vijzelstraat, de heer D. Meyer van Antwerpen hoopt te spreken. De heer Meyer, evangelist bij de Bel gisch-evangelische zending, heeft onge veer twintig jaar met den heer Breed, den stichter van het evangelisatiegebouw in de Vijzelstraat, samengewerkt. Bij de oudere bezoekers van het gebouw is de heer Meyer dus een bekende en deze zullen den ouden veteraan nog weer eens gaarne hooren, terwijl het jeugdig enthou siasme van den reeds bejaarden evan gelist ook de jongeren zal verkwikken. De toegang tot de samenkomsten is vrij.: APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 30 Juli tot 6 Augustus wordt avond- en Zondagdienst waarge nomen door de firma Smeets—Snel, Weststraat. OPENING CLUBGEBOUW „FRISSCHE MORGEN". Morgenmiddag 12 uur heeft de offi- cieele opening plaats van het nieuwe club- gebouw van de Zwemvereen. „Frissche Morgen", die sinds enkele weken uitge groeid is tot een vereeniging van. meer dab 700 leden. —Men zie voor bizonderheden de ad vertentie in dit nummer. LEGER DES HEILS. A.s. Zondag worden de samenkomsten van het Leger des Heils, in verband met het, verlof der officieren, geleid door luit.- Souvérein, van Harlingen, én? Dinsdag avond door de motorbrigade van Gro ningen II. Deze brigade bestaat uit een vijftal makkers, welke in hun vacantie op motorfietsen verschillende plaatsen be zoeken tot het houden van Verlossings samenkomsten. (Zie ook de advertentie). DE HELDERSCHE MJB.S. NAAR' HET BUITENLAND. Dr. Keus' party to England. Al die vroolijke jongens en meisjes hadden een in 't Engelsch gesteld pro gramma bij zich, waarop de finesses ge regeld waren, hoe ze vanaf Thursday July 26 th, den dag van vertrek, tot Friday, August 10 th. hun vacantie in Engeland zouden doorbrengen. Bij het Heldersche station was het een wirwar varf E.B.S.'ers, die door bezorgde vaders en moeders uitgeleide werden gedaan. Afspraak was, dat er gedurende die twee weken, in de taal van John Buil geconverseerd zou worden. Maar bij 't station was het allemaal nog stevig Dutch, van: »Hóu je goed hoor, en wordt maar niet zeeziek, en van: «Tjonge, tjonge, wat betrekt de lucht, als dat maar geen storm h\j Hoek van Holland geeft®. Met groote koffers, deftig met labels beplakt, kwamen ze aansjouwen. Mevr. Dr. Keus, de leidster, is meer dan een leidster, 't is een leid-»ster* want ze straalde van genoegen, toen ze het vroolijke troepje zag. Mevrouw Keus mogen ze wel in eere houden, want door haar noeste werken kunnen deze leerlingen voor een spot koopje 15 dagen naar Engeland, en daar wetenswaardigheden zien, waar een ge wone reiziger nooit toe komt. Met veel lawaai werden de groote glim mende koffers in het net gegooid. En nu werd er afscheid genomen, of ze minstens drie jaar naar de Oost gingen, tenminste van de zijde der oudelui, want die keken erg pips en zenuwachtig. Zoo'n reis naar zoo'n vreemd land, over zeel Hier en daar rolde een traantje, maar de jongelui in den wagen, hadden pret voor zes. Toen de trein langzaam weg reed uit de schaduw van den watertoren barstten de juichkreten uit de portiers raampjes, en holden enkele vaders en moeders nog amechtig met den trein mee. Vroolijk wuifden ongeveer veertig armen %rsdrr»fn1éi zeeziek woeden vjn- nacht op die boot, zuchtte weer een be- zorgde moeder. Vannacht heeft een stevige bries ge- waaid, en de zeenra to»lonts«m,g. tusêdi.n de hoofdjeeen nu ziji» ze er vandoor.... ORANJE-HARMONTEKAPEL. Dir.: J. J. W. Hertzworm. Programma van het derde Zoinerconcert, te geven op Woensdag 1 Augustus 1934 des avonds te 8.30 uur in het Julianapark. j Dankt, dankt nu allen God. Koraal J. Crüger 2. Spa Monopole. Marsch J C losset 3 Le Calife de Bagdad. Ouverture. Boicldieu 4. Dans la Force (Charakterstück). Eilenberg Le Souvenir (Solo de concert pour trombone) H- Charles j Solist de heer J. Kamp. 6. Ouverture Symphonique Sam Vlsssing 7. Fantaisie Romantique(Legènde)Montague 8. Le Retour. (Marsch) H. Reuland N.B. De nummers 3, 6 en 8 worden gespeeld op het Nationaal Concours te Huizen op Don derdag 2 Aug 1934- 1 JUBILEUM VAN DEN HEER C. F. N. TEIJKEN. Den 26en Juli j.1., herdacht de lieer C. F. N. Teijken, machinist bij de Neder- landsche Spoorwegen alhier, den dag waarop hij voor 25 jaren, als leerling machinist bij de voormalige H.Y.S.M. te Alkmaar in dienst trad. In den morgen van dien dag, wapperde reeds fier het dundoek ter eere van den jubilaris, van het locomotiefgebouw, ter wijl in het station, een localiteit voor de ontvangst in gereedheid was gebracht, aan welk lokaal tevoren, door rappe handen, een feestelijk aanzien was ge schonken. Omringt door familie en het personeel der verschillende diensten, sprak, nadat het fluitsein van de locomotief van den vertrekk'enden trein van 12 uur was weg gestorven, de heer B. Bos, chef van het tracliepersoneel den jubilaris toe, die den heer Teijken, namens de Directie der Nederlandsche Spoorwegen complimen teerde eh hem de oorkonde, met daarbij passende envelope, overhandigde, tevens den wensch uitsprekende, dat de jubilaris met denzelfden ijver, plichtsbetrachtirig en saamhorigheidsgevoel, zijn werkzaam heden bij de Spoorwegen zou blijven vervullen. Vervolgens huldigt de heer A. van der Heijde, bureelambtenaar den jubilaris namens het gezamenlijke personeel, er op wijzende, dat Teijken niet alleen is machinist, die langs den ijzeren baan op zijn stalen ros, met zijn verziend oog de reizigers voor gevaren behoed, doch mede als strijdros voor zijn organisatie zich als een trouw en wraardig kameraad heeft doen kennen. Spreker biedt als blijk van waardeering en hoogachting, namens het gezamenlijke personeel, hem een divan met daarbij passend kleed aan. De heer D. J. Nuesink, stationschef te dezer plaatse, zeide, aangezien het niet in zijn voornémen was, persoonlijk deh jubilaris te huldigen, omdat de jubilaris niet tot zijn tak van dienst behoorde, de woordon van voorafgaande sprekere volkomen te beamen. De heer Nuesink wijst er op, dat Teijk^ voortgesproten uit een spoorweggeznf, deze huldiging waardig is. Hierna dankt de jubilaris, mede nameufs zijn echtgenoote en familie, voor de har telijke en spontane belangstelling, niét alleen van de zijde der Spoorwegen, doen mede die van het gezamenlijke personeel, bij dit ambtsjubileum hem toegebracht. Na door de aanwezigen hartelijk de hand te zijn gedrukt, keerde men in vroolijke stemming naar de woning van den heer Teijken, in de BreewaterStraat, waar een schat van bloemen was en tal rijke blijken van belangstelling, zooals 'cadeaux, telegrammen, brieven e.a. waren binnengeloodst. Des avonds vond in de woning van den jubilaris de huldiging plaats van de afdeeling «Den Helder® van de «Neder-: landsche Vereeniging van Spoor- en Tram-', wëgpersoneel®. Wij hopen dat het den jubilaris gegeven mag zijn, dat hij nog tal van jaren nheit dezelfde plichtsbetrachting, het reizend publiek óp veilige stations mag binnen loodsen. I Weer de zwijntjesjagerij. Door een inwoner dezer gemeente weid aangifte gedaan van vermissing van zij h rijwiel, dat eenige oogenblikken onbeheerd op den Kanaal weg stond. ,v Geknipt, 1 bi' j Op verzoek van de politie alhier werd door de Amsterdamsche recherche aldaar een persoon aangehouden en naar liier overgebracht, die verdacht wordt van dief stal van verschillende voorwerpen.'Hij is voor onderzoek in bewaring gesteld, om vervolgens ter beschikking van dé Jüstftie te Alkmaar te worden gesteld. Van wien? f Aan het Hoofdbureau van Politie alhier bevindt zich sedert eenige dagen een-fc.g.. kappersstok, welke op straat gevonden werd. De eigenaar wordt verzocht dezen- stok te komen afhalen. r, DIEFSTAL EN VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Door de recherche werd te Noordwijk een persoon aangehouden en naar hier overgebracht, die verdacht wordt van dief stal en valschheid in geschrifte alhier ge pleegd. Hij is voor nader onderzoek in bewaring gesteld. EEN BUITENLANDSCH NICHTJE! Tegen een inwoner dezer gemeente wordt proces-verbaal opgemaakt terzake van het in dienst hebben van een vreem delinge, zonder hiervan binnen 2 dagen schriftelijk kennis te hebben gegeven aan het Hoofdbureau van politie, Beambten van de Gasfabriek staan op het vlotje in de Binnenhaven, waar eenige mannen bijeen zijn. Het middelpunt der belangstelling is een man in duikerspak, die rustig op een geïmproviseerde zit plaats zijn beurt zit af te wachten. Rustig ja, want hij kan. in zijn duikersuitrusting, niet al te veel capriolen maken. Maar hij neemt het gemoedelijk op, want toen het begon te regenen en het regende tame lijk hard ook zette hij, om droog te blijven naar hij zeide, zijn „hoed" maar op. zijnde een zware koperen helm. De helm zit vol deuken, zoodat de ver slaggever de vrij snedige opmerking meent te moeten maken „dat hij blijkbaar zijn hoofd nog al eens gestooten heeft." Dat geeft aanleiding tot vroolijkheid en Engel hard, de duiker, lacht hartelijk mee. Met dien helm op z'n hoofd kost hem het hoo ren wel eenige inspanning, maar met goe den wil gaat het Wel, zoolang de glazen deksel niet opgeschroefd is. Want dat is het laatste stadium, als dat gebeurt, heeft Engelhard nog uitsluitend door middel van de luchtpomp, die hem versche lucht toe voert, en door een lijn, waarmede hij seint, contact met de buitenwereld. t)an krijgt hij op borst en rug zijn zware looden bal last en dan draait ook reeds de lucht pomp, langzaam en gelijkmatig, en een seconde later zal Engelhard naar beneden zakken... Maar voorloopig is het nog niet zoo ver. O, hij is al beneden geweest, al twee maal dezen middag. Want hij draait er de hand niet voor om. De zaak is, dat een zinker der gasfabriek, die in de Bin nenhaven ligt. ergens een lek heeft. En dat lek moet natuurlijk worden gevonden. Reeds is ongeveer de plaats er van be paald: het nieuwe stuk, dat'het lekke ver vangen moet, ligt gereed. Maar de voor bereidingen zijn nog geenszins afgeloopen. Dezen middag is reeds een staaldraad rondom den zinker gebracht,- thans is een zandzuiger bezig geweldige massa's zand en modder omhoog te halen om op deze wijze een geul onder de buis te graven. Aan den duiker dan de taak om een tweede staaldraad te bevestigen, waar door dan het ondergraven dieel, dat moet worden gerepareerd, weer sfeun heeft. Absoluut in dên blinde meet zoo'n dui ker natuurlijk werken. Er zijn tegenwoor dig wel uitrustingen, die ook lampjes hebben, maar zoo modern zijn we hier niet. Ook bezit Engelhard geen telefoon: de seinen worden gegeven door middel van de lijn, die aan zijn uitrusting is be- vestigd. II ziet, tamelijk primitief is dit alles nog. „Hoe lang blijft u zoo wel onder water?" was de vraag, die wij stelden. Het antwoord was verrassend: „Een uur, anderhalf, twee uur, soms nog langer", klonk het. „Eenmaal ben ik vier en een half uur onder water geweest, maar dat doe ik nooit meer." „Ze trokken hem te hard omhoog insinueert er een uit de groep; „ze hadden hem op de helft van de diepte nog een half uurtje moeten laten bungelen om weer op druk te komen!" De duiker glimlacht. „Ik had daags daarna zware hoofdpijn en nog lang er na had ik er last van!" „Hebt u anders, normaal, geen last er van?" De man schudt zijn hoofd. „Nooit last, mijnheer". Engelhard is van een bekende duikers familie: zijn ruim 80-jarige vader is mee aan boord. Hij regelt de doiminunicatie als zijn zoon onder water is. Hij is, ondanks het riskante beroep, er oud bij geworden, „Maar je moet wel een sterk gestel heb ben, anders red je het niet!" Inderdaad, je moet een sterk gestel hebben. Nog eenmaal heeft Engelhard, de zoon, in gevaar verkeerd Zijn lucht druk was niet goed: deze wordt door den duiker geregeld 'door middel van een knop, die aan den helm zit. Men kan zich zijn schrik voorstellen, toen hij plotseling van verderen luchttoevoer was afgesloten. Ge lukkig bleef het bij den schrik: boven, waar de luchtpomp stond, was, zooals hij vernam, de slang losgeraakt, zoodat op een oogenbïik geen luchttoevoer was. Te vlug om-hoog komen is natuurlijk ook ge vaarlijk, vooral als het water diep is. Inmiddels zijn de voorbereidingen ge ëindigd; de 'zandzuiger heeft geweldige hoeveelheden zand uitgebraakt en de schuit, waarop dit zand wordt geworpen, geeft een ware zondvloed van pikzwart, vies en modderig water aan de Binnen haven terug. „En dan te denken, dat je daarin ge zwommen hebt!" zegt er een van de groep. „Denk het maar liever niet!" luidt het antwoord, ,,'t Heeft een duiker het leven gekost!" „Wat? Dat water van de Binnen haven?" „Niet van de Binnenhaven, 'k Zou niet graag willen beweren, dat dat water niet deugde. Dat beetje modder... nou ja! Maar echt verontreinigd water, kreeg die duiker binnen, en hij ging er mee heen? „Kassian!" zegt de man van de krant, 't Is vrijwel het eenige woord Maleisch, dat hij kent en naar alle waarschijnlijk heid zal-ie het nog wel verkeerd uitspre- 1 ken ook. Maar zoo in de krant heeft niemand daar erg in. De zandzuiger wordt stopgezet en de miniatuur Niagara, die hier was ontstaan, staakt haar bedrijf. Een 8J-2 m lange ijzeren staaf dient om te peilen waar de zinker precies ligt. 't Valt niet mee zoo'n exemplaar onder water te richten. Ineens verdwijnt hij geheel onder water, blijk baar is hier een diepe kuil ontstaan door het wegzuigen ,van het zand. Plotseling hooren we gerinkel van metaal tegen metaal, het contact is er en men weet nu precies waar men wezen moet. Nu komt de oude heer Engelhard in actie. Hij verzorgt voor zijn zoon de uit rusting. De zware leeren, met looden- zolen bezwaarde schoenen worden dichtgegespt, de gummi-ringen, waarmede de duiker tijdens zijn verblijf aan dek had zitten spelen, komen om de polsen en sluiten deze hermetisch af. Heel dat duikerpak is van binnen rubber en absoluut water dicht. Trouwens, de duiker zelf heeft al leen zijn colbertje uitgetrokken, voor het overige zit hij geheel gekleed in zijn pak. De handen blijven natuurlijk vrij. Door de sterke afsnoering met de gummi- ringen, worden ze, bij langdurig werk onder water, z.g. dood. Maar, zooals we zeiden, de duiker kan het lang volhouden. Nu komt het laatste oogenbïik: het moment van het te water gaan. Engelhard staat op en loopt naar voren. Waarachtig! hij loopt op zijn looden schoenen. „Een steppie kan-ie niet maken", oor deelt een der werklui. ,,'k Ben er ook bang voor", is ons ant woord. „Maar 't valt me mee, dat-ie loopen kant" 't Zijn overigens maar een paar stap pen, die de duiker te doen heeft. Hij scharrelt naar den rand van het geïmpro viseerde steigertje en betreedt het ijzeren trapje, dat in het water hangt. Precies een valreep. „Ja", zegt de explicateur van het ge zelschap, „dat trapje eindigt met een paar treden onder water. Dan laat hij zich pardoes omlaag valienl" „Hu, wat eng!" zégt de verslaggever, die een echte landrot is. „Och, wat zal ik u zeggen? Kwestie van gewoonte. Je went er aan. Net als wanneer je voor de eerste maal duikt, dat valt ook niet mee, maar later weet je niet beter!" De held van deze geschiedenis hoort van dit diepzinnige gesprek niets, want papa Engelhard heeft, na eerst stevig en wel de looden zinkstukken bevestigd te hebben op borst en rug, de koperen schroef van het glas in den helm gezet en onmiddellijk daarna beginnen twee man aan de luchtpomp te draaien. Engelhard is nu gereed om te duiken: hij daalt het trapje af en pakt met zijn vrije rechterhand de lijn, die hem dienen zal bij den sprong omlaag. Weldra is hij. op het hoofd na,-' onder water verdwenen, dan een greep op zij naar het stevige touw', een sprong... en de wateren van de Binnenhaven sluiten zich boven zijn kope ren hoofd. Luchtbelletjes geven de plaats aan waar hij zich bevindt, we kunnen zijn i wandeling, die meer is een kruiping, hier door volgen. „Ziet u, hij krijgt meer lucht toegevoerd dan hij verbruikt", zoo licht men ons in; „het overtollige' ontsnapt door den uit laat". Een tijdlang vernemen we niets, want de duiker is onder het steigertje verdwe nen; eerst is een poos de lijn en de lucht- slang gevierd, maar nu hangen ze slap. En na eenige minuten keert hij terug. Tot dan spoedig het seintje komt, waarmee hij wordt opgehaald en dan verschijnt, na eenige oogenblikken. Engelhard weer aan de oppervlakte, bedekt met modder en slik. En 't éerste wat-ie zegt, als hij weer praten kan, is: „Ik heb het lek ge vonden. Er zit; een dikte op die plaats, geef me zoo'n dingetje mee-, waarmee ik het kan afkrabben, dan zullen we eens kijken wat er onder zit!' 't Is een zwaar beroep, dat van duiker, maar 't geeft toch óók voldoening. En je kan er oud bij borden. De oude heer kan het getuigen, TWINTIG A.V.R.O.-KINDEREN OP EEN BOOT. «Als je vlug bent kun je ze nog net in bed zien kruipen.* Deze onverwachte uitnóodiging Don derdagavond om kwart over acht viel midden in andere plannen en eerlijk ge zegd moest zij herhaald worden voor Uw verslaggever z'n flets te voorschijn bracht. Want waar het over ging snapte hij bijna niet. «Ja, aan boord van het opleidings schip «Prinses Juliana* zijn twintig kin deren van Avro-luisteraars, die een prijs hebben gewonnen en die nu een rond reis maken.* Nu, enfin, aan de Buitenhaven gekomen klauteren we samen, de secretaris van het Actie-comité in Den Helder de heer A. Uithol en ik, de steile loopplank op en op het dek bij de kajuitingang zit al een bekende, Mevr. Ant. van Dijk te praten met kapitein Salomons. Op de vraag, hoe Mevrouw van Dijk zich nu wel voelde met zoo'n groot gezin kwam het antwoord: «Ik heb er wel een beetje tegen opgezien, maar het gaat best. Het zijn wel drukke dagen en ik voel me wat moe. Vandaag hebben we het niet best getroffen, vertelt Mevr. van Dijk. Het stortregende op Texel en we hebben onze toevlucht maar in de kajuit moeten zoeken. We hebben aardige spelletjes ge daan en de tijd is gezellig omgekomen.* Dan nemen ook wij onze toevlucht in de kajuit en probeeren het jonge volkje, jongens en meisjes van 9—14 jaar, nog op te zien. We komen nog net op tijd. In een hut draait een aardig blond jochie juist z'n lampje uit en wil in z'n gezellig bedje springen. Op ons verzoek laat bij z'n blij gezichtje nog even door de lamp beschijnen en dan wenschen we hem wel te rusten. In het hutje er naast ligt de jongste deelneemster. Het schijnt, dat ze al slaapt, maar uee, als liet gordijntje wordt Alle-dag-kerk. De Alledagkerk wordt gehouden in de Nieuwe Kerk, Dinsdags, WoenB- dag, Donderdpgs en Vijdags, 's av. van 7—8 uur. Ned. Ilerv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderw.: De wachtende dienstknecht Ned. Ilerv. Gem. (Westcrkerk. Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. R. Bakker, van Sint Pancras. 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Kerkdienst (Ghr, Mil. Tehuis. Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. li. Bakker Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u, Ds. N. v.d. Kraats Chr, Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur Leesdienst. Hcrst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 uur, Ds. R. Joh. de Boer, van Wiidervank. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, D. Meyer, van Antwerpen. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Past. Th. Mol eraan. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur,straatprediking Molenplein. Verschillende sprekers. Zondagavond 8 u., de heer D. Meyer, van Antwerpen Maandagavond 8 u. de heer D, Meyer, van Antwerpen. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Sameukomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 uur, Ds. J. Willemze van Groningen. Gethsresüda Julia repareeren ©si modórnlseeren was» tegen ©ssira Sage zomorprijzen Lang© Bontmantels verwerken tot moderne korte Jasjes vanaf f15 Bon£werkeriJ. weggeschoven kijkt ze nieuwsgierig nog even naar de deuropening en een glim lachje glijdt over het half onder de dekens verscholen meisjesgezicht. Natuurlijk houden we haar niet lang uit den slaap. Ze zijn al een paar avonden laat naar bed gegaan, vertelt de heer De Ouden, één van de geleiders, en we moeten ze nu eens een wat langere nachtrust voorschrijven. Ze hebben al een heele tocht achter den rug. Van Amsterdam uit naar Zwolle. Met een auto een uitstapje naar Giethoorn, waar ze «gepunterd* hebben. Vervolgens naar de Lemmer, van de Lemmer naar Terschelling door de IJsselmeersluizen en nu via Texel in Den Helder. Op Terschelling hebben we giste renavond een bioscoopvoorstelling op de kade gegeven. Geheel Terschelling was uitgeloopen en alle mensc-hen hebben ge noten. Morgen vertrekken wij weer naar Enkhuizen en dan gaat het over Voren dam weer naar Amsterdam terug. We hebben, hioi kinderen aan boord uit alle oorden van het land. Uit Souburg, Heerlen, Dejn Helder, Groningen, Leeuw arden, Bloemendaal, Benschop en natuur lijk evenveel karaktertjes. Het kleine meisje, dat we zooeven zagen, heeft zéé gehuild, toen ze door haar oudere zuster weggebracht werd naar de «Prinses Juli ana* dat we dachten in het eerst, «wat moet daarvan worden». Maar ze was nog geen twee uur op zee en ze sprak niet meer over huis. Ja uit Den Helder is er ook een meisje, Truusje Rctgans. Haar heele familie was zooeven bijna aan boord maar ze wilde vast niet met moeder mee naar huis om in haar eigen bedje te slapen. «Nikshoor, ik blijf hier*. Vanmiddag heb ben we een booze-geestenspel gehad. Doodstil waren ze bij het geheimzinnige licht van een paar kaarsen, dat toover- achtig op het zwartgemaakte gezicht van den «fakir® viel. We doen hier allerlei spelletjes. Mensch-erger je niet, halma, sjoelen. We hebben bloknootjes met pot- looden, waarmede we allerlei spelletjes doen. En hier staat de guitaar van Mevr. van Dijk en dan zingen ze allemaal de versjes mee. En bij de spelletjes worden natuurlijk prijsjes gewonnen. De ver snaperingen-kast is daartoe goed voorzien. Ondertusschen is het op de andere af deeling, waar er wat meer bij elkaar slapen nog niet rustig geworden en de kapitein oordeelt het noodig om eensz n zware zeemansstem te laten hooren. „Als je nu niet direct slapen gaat ga je mor genavond om kwart over zeven naar bed". Maar het heeft niet veel uitwerking: „Kapitein, mogen we morgen om zes uur op „Nee, om vijf uur verbetert een tweede, De kapitein vermaant de lieve jeugd nog eens en dan bedaart het wat. „Ja" zegt mijnheer de Ouden, „Als je den geheel en dag met ze gespeeld heb, dan denken ze 's avonds ook nog, dat je het niet meent". Maar ze moeten nn heusch wat vroeger tiaar bed, want morgens

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9