Tromp&ruebs Radioprogramma OCIni ZOT BINNENLAND HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 31 JULI 1734. De Koningin en de Prinses naar Noorwegen. Zaterdagochtend zijn H.M. en H.K.H. vertrokken. Algemeene vergadering van de A.V.R.O. De verdeeling van de lasten der werkloosheid. m.m.v noch spot borgeth ligt, een punt van waaruit Ka- rinthië met artillerie bestreken kan wor den. Reeds Napoleon heeft dit punt met succes beheerscht. Red.). De lichtingen 1905, 1806 en 1907 onder de wapens geroepen. De Italiaansche bladen melden, dat op last van het ministerie van oorlog de lichtingen 1905, 1906 en 1907 on der de wapenen zullen worden ge roepen. Op verschillende plaatsen is het tot anti-Duitsche betoogingen gekomen en tot manifestaties ten gunste van Oosten rijk. In een groot aantal bioscopen wer den foto's, die op Duitschland betrekking hadden, uitgefloten, zoodat zij uit het weekjournaal moesten worden verwijderd. In de militaire bureaux hebben zich vele Italianen als vrijwilligers aangeboden ter bescherming van Oostenrijk. Bü de troe- penbeweging langs de ltaliaansch-Oosten- rijksche grens heeft koloned Zambo, de vriend van Balbo en diens metgezel op zijn wereldvlucht, het commando van de Italiaansche luchtstriidmachten. Het verzet in de hondstanden neemt snel af. Het D.N.B. meldde Zaterdagmiddag uit Weenen: Volgens de berichten uit de bondslanden maakt de zuiveringsactie van de regeeringstroepen overal goeden voortgang. In de meeste provincies is de orde hersteld. Er wordt nog slechts op afzonderlijke punten gestreden. Volgens een Reuterbericht uit Belgra do, hebben de vluchtende nazi's in de buurt van de Oostenrijksch-Zuidslavische grens verscheidene bruggen opgeblazen, teneinde het oprukken van auto's met troepen en artillerie te belemmeren. Na een verbitterd gevecht hebben de regeeringstroepen Bleiburg, een der bol werken van de opstandelingen, genomen. De lijst van laatste dagen. slachtoffers der De Oostenrijksche regeering dankt Mussolint. De correspondent te Weenen van de „Nw. Rott. Crt." seinde Zaterdagnacht: De Oostenrijksche regeering heeft de Italiaansche regeering in kennis gesteld van de afzetting van den vroegeren ge zant te Rome, dr. Rintelen. Bovendien heeft het Oostenrijksche gezantschap te Rome opdracht gekregen, Mussolini den bij zonderen dank van de Oostenrijksche regeering voor zijn vriendschappelijke houding tegenover Oostenrijk in de moei lijke dagen uit te drukken. De tegen woordige zaakgelastigde te Rome werd door Mussolini ontvangen en heeft zich van deze taak gekweten. Bij deze gelegen heid sprak Mussolini met ontroering over Dollfuss. Hij zei woordelijk: „Ik heb door den dood van Dollfuss iemand verloren, die mij zoo na stond als één mijner naaste familieleden." Geen kans meer »p een com promis met Duitschland? De Oostenrijksche bondscommissa- ris voor propaganda, Adam, heeft Zaterdagavond een sensationeele radiorede gehouden, die daarom van groot internationaal belang is, daar. zij alle hoop op een compromis tgs- schen Duitschland en Oostenrijk Ij-del schijnt te maken. Adam begon met te constateeren, dat hij te Weenen nog nooit zooveel men- schen had zien weenen, als bij de begra fenis van Dollfuss. Des te betreurenswaardiger is het, dat het officieele Duitschland ook Vrijdag en Zaterdag zijn aanvallen op Oostenrijk en in het bijzonder op den dooden bondskan selier heeft voortgezet. Adam citeerde een lange reeks officieuze Duitsche persstem men, die ergerlijke beschimpingen van den gestorven Dollfuss bevatten. Bijzonder scherp wendde hij zich tegen de Germania, het orgaan van Von Papen, dat Zaterdag een artikel publiceerde, waarin den terroristen lof toegezwaaid wordt. Adam besloot zijn lezing met te zeggen, dat onder deze omstandigheden aan een eerlijke wensch tot verzoening van Duitschland niet geloofd kan worden en daarom de kansen op een compromis niet meer als ernstig beschouwd kunnen worden. De gevechten in Karinthië. Bij de gevechten in Karinthië, die een veel ernstiger karakter blijken te hebben gedragen dan aanvankelijk werd voorge steld, werden de nazi's aangevoerd door den destijds gearresteerden en uit Oosten rijk gezetten gouw-leider von Kothen, die zooals thans is vastgesteld, de leiding van de partij op last van de centrales te Mun- chen op zich had genomen. Om zoo te zeggen voor de oogen van Italiaansche vliegers werd een machine geweer-aanval gedaan op het station Ar- noldstein. De Heimwehr sloeg hen met aanzienlijke verliezen af. Het felst waren de gevechten te St. Veit, dat door de ver- eenigde troepen van burgerwacht en leger tenslotte werd genomen. Ook in het gebied van Ossiacher en Woerther en in het bijzonder te Feld- kircli hebben de gevechten zich bloedig ontwikkeld. Hier vochten alpenjagers en burgerwacht tezamen met Ostmaerkische Sturmscharen. De Nazi-afdeelingen te Bleiburg en Eisenkoppl stonden onder leiding van den Pruisischen ritmeester en Duitschen staatsburger kapitein von Reimsdorf. Zij zijn uit boschrijke gebied nog niet ver dreven; daar duren de gevechten nog voort. Nog oenige schietpartijen te Graz. Te Graz is het Zaterdag nog tot schiet partijen gekomen. Volgens berichten uit particuliere bron zou er een doode zijn, terwijl verscheidene raenschen gewond werden. De staatssecretaris voor veiligheid, von Karwinsky, heeft Zaterdagavond 11 uur door de radio een overzicht van de ge beurtenissen der laatste dagen gegeven. Het onderdrukken van de opstandige beweging, heeft aanzienlijke verliezen veroorzaakt. Het uitvoerend gezag be treurt 78 dooden en 165 gewonden, daar onder zijn 48 dooden aan den kant van het weerbaarheidscorps, 18 van het leger, waaronder twee officieren, 10 bij gen darmerie, 2 bij de politie. De verliezen van de opstandelingen staan nog niet vast. Het aantal hunner dooden en gewonden gaat echter dat van de regeeringstroe pen aanzienlijk te boven. Habicht en FrauenfeW. Zij zouden Woensdag op het punt hebben gestaan, naar Weenen te vliegen. Een der correspondenten van de „Nw. Rott. Crt." meldde Zaterdagavond: De officieele Wiener Zeitung geeft een bericht van zijn Berlynschen correspon dent, waarin, volgens inlichtingen uit de allerbeste bron, verklaard wordt dat Habicht en Frauenfeld, de bekende Oos tenrijksche leiders in Duitschland, Woens dag den geheelen ochtend, van negen uur af, op sprong hebben gezeten om van Berlijn naar Weenen te reizen teneinde daar aan de beraadslagingen over de ka binetsvorming deel te nemen. Er zou zelfs een dienstvliegtuig voor hen gereed heb ben gestaan. Het Oostenrijksche kabinet bijeen. Een speciale eommis- sie ter bestrijding van den ter reur. Vrijdagavond kwam het Oostenrijksche kabinet bijeen in een zitting, die geopend werd met een herdenking van den bonds kanselier Dollfuss. Minister Stockinger deed mededeelingen over het resultaat van de lijkschouwing, waarna rapport werd uitgebracht over den algemeenen toestand, waarin geconstateerd werd, dat op enkele uitzonderingen na in het ge heele land rust en orde heerschten. Het spoorwegverkeer functioneert normaal. Een speciale ministerieele commis sie werd ingesteld ter bestrijding van den terreur, onder voorzitterschap van Starhemberg, met als leden de minister van justitie Werger, staats secretaris Karwinsky, minister Fey en de staatssecretaris voor de veilig heid Zehner. In een na afloop gehouden persconfe rentie werd verklaard, dat hieruit wel blijkt, hoe alle geruchten over een ar restatie van Fey uit de lucht zijn gegre pen. De resten van het verzet. De verliezen van het Bondsleger. Volgens voorloopige officieele gege vens zou het Bondsleger bij de gevechten in Stiermarken 2 officieren en 7 man ver loren hebben, terwijl 4 officieren en 6 man zwaar gewond werden. Het totale ver- lies van het Bondsleger zou 25 30 man bedragen. De verliezen der vrijwillige af weercorpsen zijn nog niet bekend. De moordenaars. Havas meldt uit Weenen, dat een van de rebellen, die in de bondskanselarij aan gehouden is en verdacht wordt tot de rechtstreeksche moordenaars van Doll fuss te hebben behoort, begonnen is te bekennen. De benaming van von Papen. Het Oostenrijksche kabinet heeft be sloten von Papen als Duitsch gezant te Weenen te aanvaarden. Volgens den diplomatieken correspondent van de Morning Post beschouwt men in Engelsche polifciökö kringen de benoe- ming van von Papen tot gezant te Wee nen niet als een teeken van een verander de Duitsche politiek ten aanzien van Oos tenrijk, doch slechts een. wijziging in de methode dier politiek. De Daily Mail verklaart, dat de benoe ming van von Papen is VOOR DE FIJNPROEVERS GEPASTEURISEERDE^ JT IJj l^j Duitsche provincie te maken. Doch daar mee zou Duitschland de debacle van de heele aansluiting en het geleden echec openlijk toegeven. De geruchten over Italiaansche troepenbewegingen. Reuter meldde Vrijdagavond uit Rome: De geruchten dat Italiaansche troepen in de buurt van Villach, de Oostenrijk sche gren overschreden zouden hebben, worden officieel tegengesproken. Geen Italiaansch soldaat, ook niet bij ongeluk, heeft de grens overschreden. 4 .F.r- 106 te juichen, ?aar hat een bewijijs is, dat Hitier geen Volgens de laatste berichten zijn er in inmenging in de Oostenrijksche aangele- ifc ZuidAn van am I genheden meer z&l smnmoedigen De reactie in Italië. H^er's brief aan von Papen heeft in het Zuiden van Karinthië en Stiermarken nog eenige haarden van onrust. Geen beslissing over von Papen voor Woensdag, tv mVj S°ed ingelichte zijde verneemt het D.N.B, te Weenen, dat er niet voor Woensdag of Donderdag gerekend kan worden op een beslissing van de Oosten- Italie het grootste opzien teweeg gebracht Daar de benoeming geschiedde zonder voorafgaand agrément, is men geneigd haar als een overijlde daad te beschou wen, die geen ander doel kan hebben dan rijksche peering inzake de benoeming I feV^te^eïdejf"18 geh6eIe W® van von Papen. De beslissing hierover - beslissing hierover zal pas na de vorming van het nieuwe kabinet vallen. Men verwacht dat de benoeming van den nieuwen bondskanselier en de claar- meao verband houdende reorganisatie van de regeering Dinsdag of Woensdag za plaats vinden. De nieuwe bondskan selier zal tegelijk de portefeuille van buitenlandsche zaken nemen. Woensdag zal de speciale rechtbank beginnen met de processen tegen de 144 opstandelingen en de indirecte verant woordelijkheid voor den moord op Dull- fuss van zich af te schuiven. Misschien ook was het Hitier erom te doen, zich aan den invloed van die dingen te onttrekken, welke hem tot nu toe ver hinderden de gegeven belofte ten aan zieni van de verdediging van Oostenrijks onafhankelijkheid en de bevordering van vrasa 0StenrÜkschén biiineiilandschen vrede in te lossen. Men commenteert den brief ook zoo, dat deze een opgeven van de pogingen zou beteekenen om Oostenrijk tot de achtste De Koningin heeft zich Zaterdagoch tend kwart voor tien van het paleis Huis ten Bosch met Prinses Juliana en klein gevolg per auto naar Amsterdam bege ven, ten einde zich aldaar in te schepen aan boord van de Tanimbar, van de maat schappij Nederland, voor de voorgenomen reis naar Noorwegen. Zonder eenig ceremonieel heeft het ver trek plaats gehad. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, de hoofd commissaris van politie, de heer J. Ver steeg, en de heer J. F. van Hengel, direc teur van de Stoomvaart My. Nederland, hebben de Koningin en de Prinses uitge leide gedaan tot op het dek van het schip waar de kapitein, de heer P, de Haan, de hooge passagiers verwelkomde. De Koningin was gekleed in een wit mantelcostuum en droeg een witte wedu- wekap met sluier. De prinses droeg een eenvoudig grijs reiscostuum. Zij hebben zich onmiddellijk naar haar hutten be geven. Een goede overtocht. Naar gemeld wordt zijn de Koningin en de Prinses na een goede reis Zondag avond om 19 uur in de Noorsche binnen wateren aangekomen. De „Tanimbar" stoomde langzaam doordeHardangerf jord en is gisterenochtend te Ulvik aange komen. In zijn openingsrede herdacht de heer de Clercq de Koningin-Moeder en Prins Hendrik. Vervolgens gaf hij een schets van den toestand van de A.V.R.O. Het vereenigingsleven der A.V.R.O. vaart voor het oogenblik door rustige wa teren: „Meresstille und Glücklicho Fahrt", aldus spr. Ik ben in staat van het jaar, dat achter ons ligt, te verklaren, dat de vrees, die wij voor de crisis heb ben gekoesterd, overbodig is gebleken. De A.V.R.O. is in 1933 sterker gewor den, haar bloei is in weerwil van de cri sis toegenomen; in geheel de periode van ons bestaan hebben wij er nog nimmer zóó goed voorgestaan als thans. De directeur van het omroepbedrijf, de heer W. Vogt, bracht het jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend: De zuivere bedrijfsresultaten over het le halfjaar van 1934, dat ongeveer een maand geleden werd afgesloten, bedragen 468.600. De uitgaven, die begroot waren op 460.000 bedroegen in werkelijkheid ruim 453.000. Het eindsaldo der beschikbare midde len op 1 Juli 1934 is daarmee gekomen op 21 millioen gulden. Wij ontvingen in 1932 f 725.000 inkom sten van luistervinkcontributies, in 1933 752.000.1934 zal naar onze schatting ten minste zooveel opleveren als 1932 en ten hoogste zooveel als 1933. Spr. deelde verder mee, dat de omroe per Guus Weitzel vermoedelijk begin September zijn werk zal hervattten. Met den studio-bouw is op 1 Juni j.1. begonnen. Men mag aannemen, dat tegen het einde van het volgende jaar een lang gekoesterde wensch zal zijn vervuld. Vervolgens releveerrde spr. wat de A.V.R.O. op het gebied der liefdadigheid en steunverleening aan noodlijdenden heeft gedaan. De begrooting voor 1934 werd vastge steld op een bedrag van 1.120.000 aan ontvangsten en uitgaven. Voor de kosten der programma's is een bedrag van 640.000 uitgetrokken, terwijl het batig saldo wordt begroot op 200.000. In 1935 een billijker omslag over de gemeenten overwogen. Uiterste versobering van de gemeentehuishoudingen geboden. De Algemeene Vereeniging Radio Om roep heeft Zaterdag in Musis Sacrum te Arnhem haar zevende jaarlijksche alge meene vergadering gehouden, onder lei ding van den voorzitter, den heer G. de Clercq. Het vraagstuk van de dekking van de gemeentelijke uitgaven voor werkver schaffing en steunverrleening aan werk- loozen vraagt in steeds toenemende mate de aandacht van de Regeering. Bleek het over het jaar 1933 nog mogelijk uit JRijks kas een bedrag beschikbaar te stéllen, hetwelk over het algemeen in stdat stelde bij een rationeele verdeeling j n.1. bij een verdeeling, welke volledig rejtening hield met de belangrijkheid van dejze uitgaven in verhouding tot de draag kracht der gemeenten de lasten te dek- ejn, voor 1934, toen het voor dit doel op ei Rijksbegrooting beschikbare bedrag móest worden teruggebracht tot 46 mil lioen, werden de moeilijkheden aanmer kelijk grooter. Voor het jaar 1935 zullen de moeilijk heden voor alle daarbij betrokken par- tijën weder grooter zijn. Reeds kan met WOENSDAG I AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Art). in de Continubedr. Klein VARA-ensemble o.l.v. P. Duchant. 11.00 RVU. Mevr. I. E. Prins-Willekes Mac- donald: „De rechtspositie van de vrouw". 11.30 Klein VARA-ensemble o.l.v. P. Duchant 12.00 Eddy Walis cn zijn orkest en gramo foonpl. I.45 Zendecverzorping. 2.00 Gramofoonpl. 300 Voor de kinderen. 5 00 Klein VARA-ensemble o.l.v. P. Duchant 5-45 Zang door A. de Booy, m.m.v. D. Pijper (piano). 6.00 Vervolg concert. 700 Sportuitzending. 7.20 Gramofoonpl. 7.40 Fotografisch praatje. 8.00 SOS-berichten. 803 „Een reis langs de kust van Schiermonnik oog tot Vlissingen", gevar. programma. 9.30 Orgelspel J. Jong. 10.00 Vaz Dias VARA-varia. 10.1512.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. P. N. Kruyswijk. II.00 Chr. Kinderkoor „Zanglust" o.l.v. J. Zwaan. Aan den vleugel: G. Kroeze. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert L. Blaauw en gramofoonpl 1.45 Chr. Muziekgezelschap „Oranje" o.l.v. G. J. ten Hoor. 2.30 Enkrateia-kwartiertje. 2-45 Zang door M. C. Verhagen (alt). Aan den v'eugel: G. Hengeveld. 400 Concert door het Hendriks-Trio. 5 00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonpl. 6 00 Gramofoonpl. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7-IS Gramofoonpl. 7-30 Declamatie Nobbe Jr. 8.00 Gramofoonpl. .20 Causerie door G. Westra Mzn. 30 Orgelconcert door W. Zonderland M. Loevensohn (cello). 00 Causerie door E. E. Gewin. .30 Vervolg concert. 10.15 Vaz Dias. 10 25n.30 Grainofoonniuzik. DONDERDAG 2 AUGUSTUP Hilversum, 1875 M. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Zang door mevr. C. Konijn-Vieyra. Aar. den vleugel: mevr. M. Rinkel-de Vos. 1:00 Voordracht K. Kleyn. n.30 Gramooonpl. tz.oo Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo foonpl. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Pianorecital M. de Jong. з.003.45 Gramofoonpl. 4.op Voordracht Rie Beyer. z.30 Gramofoonpl. 5.00 Voor groote kinderen. 5.30 Orgelconcert P. Palla, m.m.v. J. Wolf (tenor). 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Majoor b.d. W. G. de Bas: 2 Augustus- overpeinzing. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Uit het Geb. van K. W. te Den Haag: Plechtige herdenking gewijd aan de nage dachtenis van H.M. de Koningin-Moeder. Spreker: Prof. A. A. van Schelven. M.m.v. de Kon. Mil. Kapel o.l.v. Kapt. C. L. Boer, W. Ravelli (bas) en het Palestrinakoor o.l.v. J. Vranken. 900 Pianoduetten door E. Bartlett en R. Ro- berston. 9.20 Bouwmeester-Revue-orkest o.l.v. E. Beeckman. In de pauze: Vervolg van 9.00. ir.oo Vaz Dias. и.io12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 301 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 2.00— 11.45 NCRV. 8.00—9.15 en io.oo Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. W. Heerma. 10.45 Gramofoonpl. ii.30 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek en gramofoonpl, 2.op Orgelconcert F. Kloek. 3 003 45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing door Ds. H. C. Zwahler m.m.v. bariton en orgel. 500 Ensemble van der Horst m.m.v. Th d- Vries (tenor) en T. de Vries-van Bossc (piano). 7.15 Gramofoonpl. 7-30 Journ. weekoverzicht. 8.00 Haarlemsche Orkestvcreeniging o.l.v. F Schuurman m.m.v. A. Woud (alt). 9'oo Dr. J. Lammerts van Bueren: Wijlen Hare Majesteit de Koningin-Moeder. 9-30 Vervolg concert. 10.30 Vaz Dias. 10.45ii.45 Gramofoonaiuziek, zekerheid worden vastgesteld, dat de bij drage van het Rijk in geen geval grooter dan 46 millioen kan zyn, terwijl Je financieele weerstand van de gemeenten, wier financiën door de werkloosheid zü'1 getroffen, weder aanmerkelijk is ver zwakt. Reeds geruimen tijd houdt de Regee ring zich met dit vraagstuk bezig. Zij is ervan overtuigd, dat de be trokken gemeenteen met behulp van de bijdrage van het Ryk van 46 mil lioen niet in staat zullen zijn de lasten van de werkloosheidsvoorziening op haar gewone begrooting te dekken. Overwogen maatregelen. Deze moeilijkheden hebben de Regee ring geleid tot de overweging van een maatregel, welke uitsluitend in den ernst van den toestand hare rechtvaardiging vindt. Deze maatregel zou neerkomen op het bestemmen van een gedeelte van het ge meentelijke belastinggebied van alle ge meenten des Rijks voor de dekking van de meergenoemde lasten. De regeering bereidt thans maatregelen voor, die in de aangeduide richting gaan. Circulaire aan de gemeentebesturen. Daar het van belang is, dat de gemeen- besturen van het voornemen der regee ring niet onkundig blijven, opdat zij daar mede bij het opmaken harer begrootin gen voor 1935 rekening kunnen houden, heeft de minister van binnenlandsche za ken, onder dagteekening van 27 Juli, een circulaire terzake aan de gemeentebestu ren gericht. Uitsluitend met het oog op deze wen- schelykheid, derhalve zonder op eeniger- lei wijze vooruit te loopen op de beslui ten, welke de Kroon in gemeen overleg met de Staten-Generaal terzake zal nemen doet de minister van binnenlandsche za ken in deze circulaire mede namens zijn ambtgenooten van sociale zaken en van financiën, mededeeling van de regeling, welke thans in overweging is: Het werklooshelds-subsidle-fonds, De instelling van een fonds, waarvan de inkomsten zullen worden aangewend ter tegemoetkoming aan de gemeenten in haar uitgaven terzake van de werk loosheid (Werkloosheids-subsidie-fonds). Inkomsten van het fonds. Als inkomsten van het fonds zullen gel den behalve de 46 millioen, welke het rijk beschikbaar stelt: a. 25 opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting volgens de 1ste klasse; b. 10 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting; c. 75 opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting, in elke gemeente te beffen volgens het tarief der wet op de personeeie belasting 1896 en volgens de klasse of de klassen, waarin de gemeenten gerangschikt zijn; d. 40 pet. van de hoofdsom der grond belasting. De heffingen sub a en b vangen aan met ingang van het belastingjaar 1935/36. De gemeentebesturen zullen er rekening mede behooren te houden dat hun be voegdheid tot heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der fondsbelasting en van 50 opcenten op de hoofdsom der vermo gensbelasting met ingang van hetzelfde belastingjaar zal worden gewijzigd in een bevoegdheid tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der fondsbelasting en van 40 opcenten op de hoofdsom der vermo gensbelasting. Uitgaven van het fonds. Uit het fonds wordt een bijdrage ver leend in de uitgaven wegens kosten van steunuitkeeringen aan werkloozen en die van arbeidsloonen, betaald bij werkver schaffing aan werkloozen. Met arbeidsloonen, betaald bij werkver schaffing aan werkloozen, worden weer gelijkgesteld de door den minister van sociale zaken aangewezen uitgaven. De beperking, welke tot dusverre gold, dat alleen de uitgaven wegens kosten van steunuitkeeringen aan werkloozen, die afkomstig zijn uit z.g. crisisvakken, voor bijdrage in aanmerking komen, vervalt. Gevolgen voor de begrootingen. Indien met de bijdragen sub 4 en 5 aangegeven geen evenwicht in de begroo ting kan worden verkregen, kan op de begrooting op een afzonderlijken post een extra-bijdrage worden geraamd. Deze extra-bijdrage zal tezamen inet de bijdra ge sub 4 niet ineer dan 99 pet. van de uit gaven, sub 3 aangegeven, mogen uitma ken. DE ONDERHANDELINGEN MET JAPAN. Reuter meldt uit Tokio: Daar de Nederlandsch-Japansche con ferentie te Batavia bedreigd wordt met aoodloopen of een mogelijke breuk, heeft het Japansche ministerie van buitenland sche zaken den gezant in den Haag opge dragen, stappen bij de Nederlandsche re geering te doen en Nederlandsche mede werking te vragen om de conferentie tot een vriendschappelijk einde te brengen. In officieele kringen wordt er de na druk op gelegd, dat men geen repressail- leniaatregelen wil nemen, maar wordt tevens te kennen gegeven, dat men go- dwongen is, de noodige maatregelen te nemen, om de Japansche handelsbelangen te waarborgen en rekening te houden met den toestand, die het gevolg is van de Ne derlandsche beperking van den invoer van aardewerk. 31 Juli. Wie wordt niet van afgunst vervuld als hij de verhalen leest over het jongmensch, dat onder den titel Boris I bezit heeft genomen van Andorra? Af gunst om het voortreffelijke ide» natuur lijk. Er moet een tyd geweest zyn, lang, lang geleden, dat iemand, die zich tot koning proclameerde, het ook inderdaad Meef, met alle genoegens, daaraan verbonden. Die romantische tijden zijn voorbij en do geschiedenis heeft in de laatste jaren menigmaal het bewijs geleverd, dat do evolutie tegenwoordig eerder in omge keerde richting verloopt, d.w.z. dat men, als vorstelijke telg geboren, als ambte loos burger eindigt. Gevallen van het eerstgenoemde soort zyn bedroevend sporadisch geworden. Wij hebben onzen usurpator in den „Vorst van Geleen" maar is Mr. Leuf- kens niet een poover veroveraar, verge leken by Boris I, Prins van Andorra? Geleenik wil niets kwaads zeggen van het bescheiden Limburgsche dorp, waarvan ik niets anders weet dan dat het een naam draagt, die zich buitenge woon gelukkig bij de toestanden van dezen crisistijd aanpast, maar wie kan het verlangen koesteren vorst van.... Geleen te zijn, zoolang er een Andorra bestaat? Alle miniatuurstaatjes hebben een vorst, alleen Andorra had er geen.... Wie weet hoe Andorra er naar smachttel Hoe langer ik erover denk, hoe meer ik voel, dat ik een kans heb laten voorbij gaan. Ik weet dat ik van Andorra zou heb ben gehouden, en Andorra van mijt Ik kan met my'n vuist op tafel slaan en telkens weer uitroepen: „Ezel dat ik benl Waarom heb ik er niet vóór Boris aan gedacht?!" Als ik koning van Andorra was gewor den, had ik mijn besten vriend opgebeld, die helaas werkloos maar een groot talen kenner is. Hjj spreekt Fransch als een Spanjaard en Spaansch als een Fransch- man en is dus voor dit grenslandje als geknipt. Ik had hem minister-president van Andorra gemaakt en wij zouden samen een vroolyk leven hebben geleid, Spaansche wijnen keurend nu eens in dit dorp, dan in dat, en dit alleen onderbre kend om nu en dan eens een wet te dic- teeren. Iedere maand of zoo zouden wij ons door prachtig versierde muilezels met reusachtige, muzikaal-rinkelende bellen door de dalen hebben laten rijden, ten einde de hulde van de Andorreezen in ontvangst te nemen; want ik zou mij populair weten te maken! Ik zou de ambi tie hebben, een hervormer te zijn. Beston den er belastingen, ik zou ze afschaffen! Bestonden ze niet, ik zou ze invoeren! Maar dit alles zijn helaas niets dan droomenDe droevige waarheid is en blijft, dat ik mijn kans heb laten voorbij gaan. Ezel! 't Is om razend te worden DE BRAVO-AARDAPPEL, Een algemeen verbouwverbod voor 1935. Op een vraag van het Tweede Kamer lid Van den Heuvel: Is de minister bereid zekerheid te ver schaffen omtrent het al of niet voor het jaar 1935 toelaten van de teelt van den Bravo-aardappel welke zekerheid ter voorkoming van eventueel vergeefsche selectie van pootgoed niet langer uit mag blijven? heeft de minister van oeconomische za ken geantwoord: In verband met de ge varen voor den uitvoer van door den Ne- derlandsclien Algemeenen Keuringsdienst goedgekeurde pootaardappelen welke ver bonden zijn aan de teelt van voor de wrat ziekte vatbare rassen, ligt het in de be doeling een algemeen verbouwverbod van den Bravo-aardappel voor den oogst 1935 uit te vaardigen. WIELRIJDERS. De maand Augustus is in zicht; Wielrijders denkt om uwen plicht: Het koopen van een plaatje, En gaat op tijd naar 't postkantoor; Voorkomt daar ongenoegen door, Stort 2.50 in het laatje. N11 wacht u nog een tweede plicht, Waartoe de wet u niet verplicht, Maar waarom anderen vragen, En deze plicht, die kost u niets, Al is het weinig, 't is toch iets, Waarmee gij bij kunt dragen. U heeft toch nog dat oude ding, Dat één jaar aan uw rijwiel hing. VVat doet gij daar nu mede? Gij brengt dat toch naar een adres, Er zijn er wel een stuk of zes; Ter hulpe van de T.B.C. Laat ook uw naam in 't plaatje schrijven liet zal dan zeker van u blijven, Doet dat dus allemaal, Het dubbeltje, dat dit u kost, Dat is niet voor een kwaden post; t Geeft zon aan Zonnestraal. WALBOQM. Wij hebben een noodlijdend spoorwegbedrijf en een groeiend wegverkeer. Als wij niet oppassen, worden beide noodlijdend I

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2