Buitenlandsch Overzicht. mmmmp ally's avontuur. HAAR TEXEL H morgen H3 Na het overlijden Von Hindenburg HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. v NIEUWSBLAD VOOR DEN I ELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Benauwd? EERSTE BLAD ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 62ste JAARGANG No. 7468_ COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant i'1.50; voor Koegras, Anna Paulovvna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.— Nederl. Oost- en West lndië per zeepost l 2.10, .dem per mail en overige landen f3.20 I.osse ros. 4 ct.fr.p.p 6ct. Zondagsblad resp f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.- Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, 1 1.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 7» Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16666. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De dood van Von Hindenburg heeft Hitier de opperheerschappij in Duitschland bezorgd. - Nog steeds de schuldvraag van de gebeurtenissen in Oostenrijk. De dood van den Hindenburg's geëerd en Duitschen dood rijkspresident, von Hindenburg, heeft Hitier s Hitier naar de opper- oppermacht macht in Duitschland doen grijpen en zoo is dit sterven niet al leen van beteekenis voor Duitschland, maar heeft het groote beteekenis gekre gen voor gansch Europa. Want nu staat Hitier niets meer in den weg voor de uit voering van zijn plannen. Tot nog toe had hij, al was het alleen maar uit piëteit, te rekenen met de meening van den grij zen veldheer, die tot in het laatst van zijn leven invloed ten goede heeft uitgeoefend op den gang van zaken in het land, dat hij tot in alle uitingen van zijn sterken geest, liefhad. Wel moeten de gebeurte nis van de laatste jaren en in het bijzon der van de laatste weken, het leven van von Hindenburg hebben verbitterd en verkort, want het kan niet anders of deze strijder voor een vrij Duitschland, niet alleen staatkundig vrij, maar ook vrij in den geest, moet diep teleurgesteld zijn door tal van maatregelen van de natio- naal-socialisten, waartegen hij niet meer op kon. Zijn, in dienst van het vaderland opgeteerde leven, was niet meer bestand tegen de felle schokken van den laatsten Rijkskanselier HITLER die nu de oppermachtige heerscher van Duitschland is. tijd, hij is op het veld van eer gesneu veld. En nu staan we voor het nieuwe Duitschland Hitier, schreven we, heeft zelf de macht in handen genomen. „Gebruikmakend van een algemeene volmacht, zoo schrijft „De Telegraaf", die het parlement hem heeft gegeven, heeft Adalf Hitier zichzelf tot het opperhoofd van den Duitschen staat geproclameerd. Nauwelijks was de desbetreffende wet b kend gemaakt, of hij liet leger en vloot den eed van trouw aan zijn persoon af leggen. Wat beteekent dat? Dat een man, die enkele jaren geleden zelfs het Duit sche staatsburgerschap niet bezat, thans een macht uitoefent, zooals nog nooit een menseh in Duitschland heeft bezeten. De officieele titel, dien Adolf Hitier zichzelf in de oorkond, waarmede deze machts bevoegdheid aan hem wordt overgedra gen, geeft, is die van „der Führer". Met hetzelfde recht zou hij zich keizer, tsaar of dictator hebben kunnen noemen." Toch heeft deze daad van Hitier ons ook wat te zeggen en is het naast uiting van macht, tevens een bewijs van zwakheid. Immers, eervoller was het geweest, als hij bij volksreferen dum uit had laten maken, wie opvol ger van von Hindenburg zou worden. Het feit, dat nu nog een stemming zal worden gehouden, heeft weinig of geen beteekenis. De zaak is reeds beslist. Dat Hitier niet direct een volksstem ming heeft laten uitschrijven, is waar schijnlijk ook wel de oorzaak van het feit, dat hij weet een vermindering in de' lief de van het Uuitsche volk tot zijn „Führer". De gebeurtenissen van 30 Juni hebben velen de oogen geopend en het feit dat nog zoo weinig van de beloften in vervulling zijn gegaan, heeft de men sehen bitter gemaakt, terwijl de toename van de werkloosheid ook oorzaak is dat men innerlijk afkeerig wordt van het na- tionaai-socialisme. Om nu te voorkomen dat de wereld de innerlijke aftakeling van zijn beweging zal zien, heeft Hitier eerst de oppermacht in handen genomen, om daarna het volk te laten beslissen. Men begrijpt de comedie. Wat zal Hitier doen? Door zijn machts- vermeerdering is ook zijn verantwoorde lijkheid zooveel grooter geworden en ten gevolge van de geïsoleerde positie, die Duitschland op het oogenblik in Europa inneemt, is het hoogst wenschelijk dat hij „geen gekke dingen"" gaat doen, want dat zou den Duitschen staat en'het Duitsche volk ten gronde richten. Bezit Hitier wer kelijk de macht, waarmee hij zichzelf sinds Donderdag bekleed heeft, dan mag men verwachten, dat hq zich eerst toe zal leggen op den innerlijken opbouw van hef verscheurde Duitschland en zou er dus zen periode van rust komen in de buiten- landsche politiek. Zijn er echter naast Hitier nog tal van andere machthebbers en „leiders", en wij vreezen dat, denken we slechts aan een man als Goehring, dan mag men op alle verrassingen voorbereid zijn. De ontwikkeling van den toestand in Duitschland mag onze volle aandacht hebben. De schuldvraag van de gebeur' tenissen in Oostenrijk De schuldvraag over de gebeurtenissen in Oostenrijk is nog steeds het onderwerp van bespreking in de Oostenrijksche pers en ook de Franschc bladen wijden er bizondere aandacht aan en grijpen gaarne de gelegenheid aan om Duitschland te beschuldigen en daardoor nog meer vertroebeling te brengen in de internationale sfeer. Nu gaat Duitschland zeker niet vrij uit en is het ongetwijfeld schuldig aan den moord op Doilfuss en den staatsgreep in Oostenrijk. Zoo con cludeerde deze week de Petit Parisien, uit verschillende omstandigheden, dat Goebbels de gebeurtenissen in Weener. al verwachtte twee uur voor de bonds- kanselarij bezet werd- Volgens het Journal blijkt uit clichés, die het Straatburgsche blad Elsaesser ontvangen had, dat Berlijn al drie dagen te voren van de bijzonderheden van den opstand en van het feit, dat Dullfuss ver moord moest worden op de hoogte was. De nieuwe Oostenrijksche bondskan selier, dr. von Schuschnigg, heeft dezer dagen voor het eerst de vertegenwoordi gers van de buitenlandsehe pers ontvan gen en daarbij zijn hart gelucht over de laatste tragische gebeurtenissen. Dat hij daarbij ten opzichte van Duitschland niet vriendelijk gestemd was begrijpt men. Hij verklaarde, dat de gebeurtenissen van 25 Juli volgens het reeds verkregen be wijsmateriaal geen toevallige uitbarsting van eenige desperado's zijn geweest maar uit een volkomen voorbereid revolutie plan voortvloeiden. Op 25 Juli zou volgens het nationaal-socialistische plan in heel Oostenrijk de revolutie begonnen zijn. Er waren reeds sedert wéken zoogenaamde terroristen-groepen gevormd, welker commandanten preciese informaties en instructies voor den revolutiedag hadden gekregen. Het vermoorden van den commissaris van politie te Innsbruck op den voormid dag van 25 Juli was het officieele sein voor het uitbreken der revolutie. Van de 144. rebellen, die op 25 Juli in de bonds- kanselarij waren binnengedrongen, waren 12 actieve politieambtenaren, die tot het nationaal-socialisme waren overgegaan. Het vermoorden van Doilfuss was een der doeleinden van deze revolutionnairen want de rebellen hadden Doilfuss zonder bezwaar gevangen kunnen nemen zonder hem te dóoden, indien zij niet de opdracht tot ombrengen hadden gekregen. In Ka- rinthië, Stiermarken en Opper-Oostenrijk had de revolutie een tamelijk grooten om vang aangenomen, maar hoofdzakelijk omdat de natiónaal-socialisten daar door hun leiders bedrogen waren met de me- dedeeling, dat de revolutie te Weenen geslaagd was. De bondskanselier deelde mede, dat de regeeringstroepen moeite hadden de boerenbevolking er van terug te houden de nationaal-socialisten te lyn chen. Dr. von Schuschnigg verklaarde verder, dat in Oostenrijk volkomen anarchie geheerscht zou hebben, in dien de poging tot omwenteling zou zijn geslaagd en dat dit een aanlei ding zou zijn geweest, lat binnen drie uur buitenlandsehe troepen Oosten rijk bezet zouden hebben. met Salonboot Dr. Wagernaker goedkoops retourfoUjeiten Den Hefder-ïexel te klasse cent 2e klasse eo cent Directeur T.E.S.O. Dr. SCHACHT BELAST MET DE WAARNEMING VAN HET RIJKSDEPARTEMENT VAN OECONOMISCHE ZAKEN. Minister Schmitt voorloopig voor zes maanden met verlof. Het D.N.B. meldde Donderdagavond: De ernstige ziekte waardoor de rijksmi nister van oeconomische zaken onlangs getroffen is, maakt een langdurig verlof noodzakelijk. Daar er hoop bestaat dat dr. Schmitt na afloop van dit verlof zijn func tie Weer zal kunnen hervatten, maar met Dr. SCHACHT. het oog op de dringende oeconomische vraagstukken niet mogelijk is, de leiding van het departement voor langen tijd on bezet te laten, heeft de rijkskanselier den Rijkspresident reeds vorige week voorge steld, om den president van de Rijksbank- dr. Schacht, voorloopig voor een termijn van zes maanden met de leiding van het departement van oeconomische zaken te belasten. De Rijkspresident heeft het daarop betrekking, hebbende decreet op 30 Juli 1934 onderteekend. van De ontvangst van het doods bericht. Donderdagmorgen te 9u.25, aldus het D. N. B., schorsten alle Duitsche zenders hun programma's. Op dat oogenblik toch ontving Berlijn uit Neudeck de droeve tijding dat president Hindenburg was overleden. Alle zenders schakelden daarop in op de rijkshoofdstad, waar mi nister Goebbels het Duitsche volk ver wittigde van het treurige nieuws. De draadlooze kennisgeving besloot met het lied „Ich hatt' einen Kameraden." Reuter meldt nog uit Berlijn, dat Hindenburg gestorven is zonder bij bewustzijn te zijn gekomen. De ge heele familie was aan het sterfbed. De familie von Hindenburg. De overleden rijkspresident was in 1879 gehuwd met de in 1921 te Hannover over leden Gertrud von Sperling, uit welk hu welijk drie kinderen gesproten zijn, over ste Oscar von Hindenburg, die sinds 1925 adjudant van zijn vader is geweest; Ir- mengard, gehuwd met den in 1928 over leden grooten grondeigenaar Joachim von Brockhusen en Anne Marie, gehuwd met majoor Christiaan von Pentz. De president had 10 kleinkinderen en 2 achter-kleinkinderen. Op Neudeck. Uit Neudeck wordt via Keulen geseind: Kort na het overlijden van den rijks president zijn de huisvlag en de presi dentsstandaard halfstok gehangen. De ar beiders zijn van de velden teruggeroepen. Alle arbeid is gestaakt. Voor de rijkskanselarij. Voor het paleis van den rijkspresident en de rijkskanselarij te Berlijn was de menschenmenigte te 11 uur onafzienbaar. De meesten stonden met ontbloot hoofd en er heerschte plechtige stilte onder de menigte, die iederen auto, die in- of uit reed met groote belangstelling volgde. Toen generaal von Blomberg uitstapte, bracht de geheele menigte zwijgend den Duitschen groet. Hindenburg wordt op staats kosten begraven. Het rijkskabinet heeft de volgende wet afgekondigd over de begrafenis op staatskosten van den overleden rijkspresi dent von Hindenburg. Art. 1. Het Duitsche volk bereidt den gestorven rijkspresident, generaal-veld- maarschalk von Hindenburg een begra fenis op staatskosten. Art. 2. De betrokken ministers worden met de uitvoering van de begrafenis be last. Een telegram van deelneming van den ex-keizer. Reuter seint ons uit Doorn: De ex-keizer heeft het volgende tele gram gezonden aan kolonel von Hinden burg, den zoon van den overleden rijks president: „De keizerin en ik nemen met bewo gen hart aan den rouw van u en van het geheele Duitsche volk deel. „Een rijkgezegend leven van dienst aan het vaderland is ten einde. De kroon prins zal onzen laatsten groet aan den onsterfeiijken held van Tannenberg bren gen." (w.g.) Wilhelm I. R. De ex-keizer is zeer aangegrepen door den dood van Hindenburg, en heeft be sloten, na overleg met de vertegenwoor digers der familie Hohenzollern te Ber lijn, om geen verklaringen te doen. Hij heeft den ex-kroonprins bevolen onmid dellijk naar Neudeck te' verrekken en een groote krans te zenden aan de familie von Hindenburg. Hitier aan Oscar v©n Hindenburg. Hitier heeft overste Oscar von Hin denburg en echtgenoote het volgende tele gram doen toekomen: „Nog diep onder den indruk van de, voor mijn geheele leven onvergetelijke stonde, in welke ik voor het laatst onzen generaal-veldmaarschalk zien en spreken mocht, krijg ik thans de ontstellende tij ding van zijn overlijden. Ik verzoek U mijn eigen zoowel als de deelneming van de natie te willen aan vaarden." tëJ, Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping var» Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij ffoest-Griep-Bronchitis-Asthma AKKE/9'3 Overal verkrijgbaar. Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzet-belasting. Betuiging van deelneming van den koning van Engeland. Koning George heeft kolonel Oscar von Hindenburg te Neudeck het volgende telegram gezonden: „Ik heb met diep leedwezen den dood vernomen van uwen eminenten vader, veldmaarschalk von Hindenburg, rijks- president, wiens hooge hoedanigheden, zoowel als soldaat en als staatsman hem een eereplaats zullen verzekeren in de annalen van uw land. Ik bied u mijn diepgevoeld rouwbeklag aan met het groote verlies, dat u geleden hebt." De indruk te Weenen. Behoudens uitdrukkingen van persoon lijk leedwezen weigert men in officieele kringen te Weenen, naar Reuter meldt, zich uit te laten over den dood van Hin denburg. Men zegt, dat het niet Oosten rijks zaak is om zich hierover officieel te uiten. Officieus beschouwt men den dood van Hindenburg en de vereeniging van de functies van rijkspresident en rijkskanselier in handen van Hitier min of meer als een nieuwe verwikkeling, te meer daar men op goed gezag vernomen heeft, dat Hindenburg vóór de jongste verergering van zijn ziekte voornemens is geweest eigenhandig aan Miklas te schrijven, dat hij de jongste gebeurtenis sen in Oostenrijk betreurde en daarbij te pleiten voor een atmosfeer van verzoe ning. Uit Rome. Een nieuwe perioe van onrust en spanning. Hindenburg is gestorven op liet oogen blik, waarop Duitschland hem het meest noodig had, dat is, naar Reuter meldt, de algemeene zienswijze te Rome, waar men de vrees uitspreekt, dat de verdwijning van Hindenburg van het Duitsche too- neel, de inleiding zal zijn tot een nieuwe periode van onrust en spanning in Euro pa, welke het noodig zal maken, de Ita- iiaansche troepen nog langer aan de grens te houden. Feuilleton Q Uit het Amerikaansch. 6) onniiddeliyk stootte ze met haar bukt >-•'!' ^en h°ogen ijzeren rand; ze iinnili i T.llet raam was gesloten; u. (le huisbewaarder of een van de komen61™ ha!1' waarschijnlijk bij het op- zonde,. ')U1 llet raam gesloten, af tp Zlmoeite te geven om voor- iemLt zoeken> of zich misschien hovc:>i.f„°P dak bevond; en van de haar" sPortön van de ladder af was hooérn tra (5oor het muurtje aan den baur o van het bovenlicht, niet zicht- geweest. op ft.)'',!a kreet van angst liet Sally zich 0l" den' n|eën vallen, zett ehaar vingers het car V e'\ trok uit alle macht. Maar een „I,U| 1 "jets, de ijzeren pen van bpzoo tce'dimeters hield de metalen ^ik was p' ei' geen verwikken moge- baar IT:'!n oogenblik Weef ze zoo op liggen a n ln den slagregen radeloos haar èiih.yVn ,oen huiten zichzelf door 'aar cu ounen zichzelf door eer|i lit neerden angst voor het Jeugd <lnrwi\'iarvoor ze van haar prilste jerug naa?l tng 8.eweest was. liep ze ^a;'t knokkoi atelier-raam en sloeg met fe1 gelukki.,8 Z0- hard als ze durfde op warden \-n ,V1 JJ dikke glas om Mary haar tegenwoordigheid in kennis te stellen. Maar het atelier bleef donker en hoe ze ook riep, ze kreeg geen antwoord; na een paar minuten gaf ze het op blijkbaar was het nog niet laat en was Mary nog niet van de repetitie thuis. In lang-aangehouden, oorverdoovende salvo's, slechts nu en dan onderbroken door een paar oogenblikken van betrek kelijke stilte, begeleidde de donder de fellé, violetkleurige bliksein-schiehten, die onophoudelijk door de her- en der waarts drijvende loodgrauwe onweers wolken zig-zagden. In gebogen houding bleef Sally tegen den opstaanden kant van het groote raam aanzitten. Ze was buiten zichzelf van angst en daarbij zoo verblind door het weerlicht, dat ze als eenige gewaarwor ding de behoefte had om weg te kruipen. Maar na een paar oogenblikken kreeg de werkelijkheid weer wat op haar. Met haar zakdoek veegde ze de stralen regen van haar gezicht; daarna trachtte ze zich zoo veel mogelijk te beheersehen om door een duidelijk begrip van den toestand, waarin ze zich bevond, zoo mogelijk een oplossing te vinden. Met den regen had ze niet langer rekening te houden haar haar en kleeren dropen .van het water; erger dan het was, kon t met meer worden maar het ^onweei! Bij de gedachte aan mogelijke gevolgen liet alle vermogen tot redeneeren haar in den steek 't was of het onbeheersehte woeden van de elementen haar tot een primitief wezen maakte met de primitieve behoefte, om een schuilplaats te vinden, waar ze voor het donderend geweld van den storm veilig was. Ja, dat was het eenige, wat ze kon doen er was een kans, dat bet dakraam van een van de belendende huizen open of allicht niet afgesloten zou zijn. Zonder rekening met haar angst te houden, die haar kleinmoedig tot blijven waar ze was, wilde, dwingen, liep ze tegen den snerpen den en feilen wind in, dwars het dak over en klom over 't, muurtje, dat de afschei ding lusschen beide huizen markeerde. Een paar stappen nog en ze zag het dak raam maar daar wachtte haar de eerste teleurstelling; het raam was gesloten. Moedig liep ze door naar het volgende dak maar met hetzelfde resultaat. Hijgend van moeheid en nu en dan snikkend in haar angst liep ze' voort 't werd een tocht zonder einde, een vcr- schrikkingstócht, die haar het gevoel gaf liet slachtoffer van een nachtmerrie te zijn Van het eerste oogenblik af had ze ge tracht om door te tellen zich een veili- gen terugtocht te verzekeren, maar na een paar vergissingen raakte ze hopeloos in de war... ze zou onmogelijk hebben kun nen zeggen, hoeveel daken ze reeds van dat met 't atelier-raam verwijderd was, toen ze plotseling een raam zag, dat zoo wijd open stond, dat de regen vrij naar binnen kon slaan; zonder zich een oogen blik in het eigenaardige van dit feit te verdiepen, zonder zich af te vragen, hoe ze ontvangen zou worden, of baar verkla ring, van haar aanwezigheid op 't dak in zulk noodweer geloofd zou worden, zette ze zich over den rand van het gastvrije raam heen en tastte met haar voeten naar de sporten van de ladder. Bijna onmiddel lijk voelde ze steun, voorzichtig ging ze een paar sporten naar beneden, en stiet door een onhandige beweging met haar elleboog tegen den ijzeren arm, die het raam omhoog hield. Met een doffen smak viel het dicht... uit angst om met haar vingers bekneld te raken liet Sally zich los ze sloeg ach terover en kwam onzacht op den vloer terecht. Gelukkig was de afstand niet groot en had ze zich niet noemenswaardig bezeerd. In een ommezien was ze over eind en bleef ze, besluiteloos wat te doen, staan luistereneerst de slag van het raam en daarna de harde bons, waarmee zij zelf op den grond terecht gekomen wasnatuurlijk zouden de bewoners van 't Huis komen kijken, wat er aan de hand was. De onweersbui 'bereikte haar hoogte punt; op drie, vier plaatsen te gelijk lichtte het; zonder ophouden volgden de slagen elkander op, dreunend, krakend, oorverdoovend, met zulk een geweldig geluid-volume, dat alles om haar heen, als een reusachtig klankbord, stond mee te trillen. Toen, plotseling, een paar; oogenblikken van betrekkelijke stilte. Sally boog zich iets voorover neen, ze hoorde mets! niets dan het neerslaan van den regen boven haar hoofd op 't grint van het dak en het onregelmatige druppelen van 't water utó haar kleeren in den plas beneden het nu gesloten dak venster. Ze keek om zich heen eerst kon ze door de volslagen duisternis niets zien, maar toen, hij 't weerlicht, dat na een paar korte oogenblikken van rust het vertrek in een bijna doorloopenden slechts nu en dan in een ondeelbaar moment afgebro ken violet-hlauwen lichtgloed zette, kreeg ze een vrij duidelijken indruk van haar omgeving; ze stond op een groot vier kant portaal, vlak bij de leuning van een trap, welke langs de wanden van een open trappenhuis naar beneden liep. Drie of vier deuren kwamen op dit portaal uit maar hoe ze ook luisterde, uit geen van de kamers, die zich toch zeker achter die deuren bevinden moesten, kwam eenig geluid. Met een gevoel van verbazing om die onnatuurlijke stilte waarbij, nu zij zich veilig wist, een steeds aangroeiende angst kwam voor de pijnlijke situatie, die, hij ontdekking, het gevolg van haar impul sieve handelwijze zou zijn, liep Sally op haar teenen naar de trapleuning en keek naar beneden. Maar hoe scherp ze ook speurde en luisterde, ze ontdekte niets, dan wat schaduwen, verder was het stil, doodstil, uitgestorven stil. Maar in plaats dat dit ontbreken van eenig geluid haar gerust stelde, beklemde het haar meer en meer; het open dakvenster was 't bewijs geweest, dat ze niet in een onbewoond huis haar toevlucht genomen had. Be hoedzaam opende ze de deuren, die op 't portaal uitkwamen, één voor één... drie dienstbodenkamers met eenvoudig, degelijk meubilairkeurig in orde, maar zonder iets, dat op de aanwezigheid van bewoners wees. Langzaam, stapje voor stapje ging zij de trap af, maar de volgende verdieping; na een paar oogenblikken aarzelen tro.c ze de stoute schoenen aan en ging ook Hier op verkenningstocht uit: drie mooie, ruime slaapkamers.... leeg! Haar verbazing en nieuwsgierigheid wonnen het van haar ongerustheid; snel liep ze de trap af naar de verdieping daaronder: twee slaapkamers, beide mes hun eigen had- en kleedkamer- en alles even luxueus en smaakvol ingericht. Toen de verdieping daaronder: een groote hall, waarop drie deuren uitkwa Uien; twee daarvan in den muur aan haar linkerhand gaven toegang tot de zitkamer en de bibliotheek, de derde in den wanl tegenover de voordeur tot de eetkamer eetkamer en bibliotheek waren ineenloo- pende kamers, gescheiden door een paar reusachtige schuifdeuren; evenals op de tweede verdieping waren de kamers ook hier het bewijs, dat rijkdom en goed; smaak elkaar bij de inrichting van deze intérieurs de hand gereikt hadden. Het eenige, wat nu nog te onderzoeken over bleef, was het sous-terrain. Met een plot selinge herleving van al haar angst liep ze behoedzaam de lage, breede trap af. maar ook hier wachtte haar hetzelfde schouwspel; de keuken was leeg. Maar ondanks dat, ontdekte ze hier het een en ander dat op een doodgewone oplossing van het probleem wees: op een kasti 3 tegen den muur stond een wekker, die energiek tikte en ofschoon het vuur in het groote fornuis uitgedoofd was, ver ried de hitte, welke de groote boiler uit straalde, haar, dat de inhoud ervan niet ver van 't kookpunt af was, een impres sie welke ze door even haar hand op dj wit-glanzende oppervlakte te ieggen on derzocht en waarvan ze de juistheid met een lichten kreet van pijn constateerde. Deze beide dingen, in combinatie met het feit dat het huis op dit uur van den dag door iedereen verlaten was bracht baar op een gedachte, welke in al haar simpelheid heel aannemelijk was: de be woners waren voor de laatste hel ft van de week naar buiten gegaan een ge woonte van vele rijke New Yorkers in 't begin van het seizoen en de dienst boden hadden van de gelegenheid gepro fiteerd om zich elders te gaan amuseeren. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1