De Koninklijke Marine voor oefening en vlagvertoon naar de Oostzee lil luchtvaart GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 7 AUGUSTUS 1934. v. Binnenland Voor den Politierechter te Alkmaar. Groote ontploffing in een electrische centrale. Zes'en'twintig dooden, 7 zwaar gewonden. Honderdduizend huizen door overstrooming vernield. De Postvluchten van en naar Indië. Het vliegtuigongeluk te Soerabaja Nieuwe Uitgaven. Tussebendoor werd nog gevolg ge geven aan enkele semi-officieele uitnoo- «bgingen, en een dier dagen werden we aan boord verrast door een voormiddag- concert, dat een S.A.-kapelle, geleid door een in letterlijken en figuurlijken zin reusachtigen kapelmeester, ons bereidde. Helaas moest de z.g. instuif aan boord, een dansavond of middag, geldend als tegenprestatie voor de genoten gastvrij heid, in verband met de Berljjnsciie be richten vervallen, evenals de op Zondag vastgestelde uitstapjes naar de badplaat sen Cranz en Rauschen. Wel werd het schip dien Zondagmiddag nog ter bezich tiging opengesteld, waarvan men zeer di uk gebruik maakte, voor ons gevoel kon dit evenwel bjj lange na niet voldoende onze dankbaarheid ten aanzien van de ontvangst uitdrukken. De dansavond in het „Offiziersheim Rcthenstein" was bijzonder geanimeerd, waartoe naast de inrichting, de groote balzaal, de ruime vertrekken, waarin tal van gezellige zitjes waren gerangschikt, de aankleeding met vaak heel goed ge schilderde portretten van vroegere Ko ningsberger veldheeren en kasten vo regirnêntsherinneringen, de hoffelijk beid onzer gastheeren en tenslotte de typisch Duitsch spelende Reicbswebr- kapelle, het zijne toe bijdroeg. Als de muziek dan een kalme foxtrot of een sleepende wals inzette en de dans- lustigen uit de vertrekken samenstroom den, deed het goed te zien, hoe daar op de dansvloer de mooie toiletten der dames met de daarmee volkomen in overeen stemming zijnde keurige, verschillende, maar alle gelijk tot in de puntjes ver zorgde, uniformen der officieren, zich tot een stemmig en toch vrooüjk geheel vormden. „Punktlich Eins" werden de volksliederen der beide naties gespeeld en daarmede met dit feest helaas de cyclus van de ons geboden genoegens gesloten. De Maandag was er eerder dan velen ge dacht hadden! Nadat dien Maandag, 2 Juli, den ge- heelen dag besteed was aan het weer zee klaar maken van het schip, nadat ten slotte de consul als laatste bezoeker het schip verlaten had, werd ten precies vier uur in den middag de loopplank inge haald, werden de trossen losgegooid en werd het vlaggeschip door een Konings berger sleepboot langzaam van den kant en in het hoofdvaarwater getrokken. Als het schip los is, speelt de Reiehswehr- kapelle de beide volksliederen, staan de bemanningen der schepen minutenlang stram in de houding, brengen de Duit- schers op den wal den Hitlergroet. Dan komt een vroolijke marsch en tegelijk wordt er van den Duitschen mijnenveger een driewerf „Heil" op de vertrekkende Hollanders gebracht, het heilgeroep golft ©ver op de volksmenigte op den wal en opeens breekt daar een wild gewuif los, wat zoo mogelijk ha ons, den Duitschers ten dank, aangeheven hoezeegeroep nog enthousiaster wordt. Het schip wordt door de sleepboot rondgetrokken, we hebben geen meter te veel ruimte en terwijl we met spanning de manoeuvre gadeslaan, blijft de menigte op den wal wuiven, vlagen de tonen der muziek naar ons ©ver. De Z 5 sluit aan de K 18 is ons om 2 uur voorgegaan en wacht in Pillau en terwijl de ons nawuivende menigte langzamerhand tot een bewegende, wrie melende massa verkleint, waarboven de Duitsche en Hakenkruisvlag als het ware te kennen geven, dat het Duitsche volk ©ns daar uitgeleide doet, stoomen we het kanaal in, verliezen achter den hoek van de haven ons uitgeleide uit het oog en rest ons slechts ons in nabeschouwingen te verdiepen. De „papegaaienkooi", het dekhuis officieren, dat inplaats van den achtertoren van 24 cm is gekomen, wordt ui een daktuin herschapen en genietend van het uitzicht, dat men bij deze kanaal vaart van die plaats heeft, worden her inneringen en belevenissen in Parkhotel, Blutgericht, Officiercasino, enz., opge haald en rondverteld. 's Avonds acht uur zijn we in Pillau, nog even brengt de Duitsche marine commandant. een bezoek aan boord van het vlaggeschip, nogmaals joelen we voor den Duitschen mijnenveger, die ons hier weer opwacht, nogmaals staan we stram voor de nu door de Marinekapel gespeelde volksliederen, dan gaan er weer seinen omhoog, de in Pillau wachtende K 18 wordt tot ons teruggeroepen, het smal deel zet zich, voor drievjjfde voltallig, in toeweging, de eerste havenplaats ligt achter ons. Vaarwel gastvrije stad! Vaarwel! In den nacht van Maandag op Dinsdag stoomen we langs Brüster Orl, de Oost- Pruisiche badplaatsen Cranz en Rauschen en het Kurische Haff ruim Oost liggen latende, in de richting van Libau. De „Evertsen" en „K 17" voegen zich op de hondenwacht 12 tot 4 uur 's nachts bj ons en op den voormiddag van Dins dag reeds bevechten pantserschip en jager elkaar weer, oefenen de groep K-booten en „Z 5" op eigen gelegenheid in het zicht van Libau's torens en imposante, apart staande kathedraal. Langs de kust van Kurland stevent het smaldeel Noord waarts, de oefeningen hebben hun ge woon verloop, niemand is zich nog be wust, dat de slag, waarvoor reeds enkele «lagin gevreesd word, gevallen is. De ..Evertsen" nevelt de „Z 5" weg, de K-booten zijn in hun element en uit het ©og verdwenen. Na afloop der oefeningen verzamelen eenheden zich weer op het vlaggeschip en om vijf uur verneemt dan dit halve duizendtal zonen van Holland, de droeve mare van de tweede beproeving, die ons geliefd Vorstenhuis dit jaar gesteld wordt, >jet overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik. De vlaggen gaan halfstok, de stemming aan boord wordt gedrukt. Men is anders dan gewoon. Men is benieuwd naar nadere berichten. Op het publicatiebord verschijnen bekendmakingen, de kennis geving van ©verlijden, het telegram van den Minister, de betuiging van deel neming, telegrafisch door den smaldeel commandant namens alle opvarenden ver zonden. Vijf schepen varen over de oude Russi sche wateren voort. Waar in den oorlog Rus en Duitscher elkaar bevochten, stoo men nu vijf Hollanders, de vlag halfstok, somber, lusteloos neerhangend. Niet het leed dat hier een twintigtal jaren terug naast roem en vreugd ge voeld en bevochten werd, doet hen de vlaggen halfstok hijsehen, het leed is grooter, het leed is dieper. Holland's geliefde Vorstinne, Holland's door de Koninklijke Marine zoo geëerde Koninginne, verloor haar Koninklijke Gemaal. De zon gaat onder, Cvisilichtschip komt in zicht en ongeveer gelijk steekt aan de kim een oorlogsvaartuig zijn martiale opbouw op; onze gedachten worden weg getrokken van Holland en Hollands leed, zij gaan naar het nabije, naar de zee, naar wat daar leeft en vaart. De vreemde krijgsman koerst even eens op Ccisi aan, we slaan de James Fighting Sbips na en constateeren, dat hij niet uit deze gewesten stamt. Nader- bijkomend wordt zijn vorm duidelijk ken baar en het blijkt, dat we met een nieu wen Brit, een lichten kruiser van de Leanderklasse te doen hebben. We passeeren het lichtschip en gaan Straat Irben in, tusschen het eiland Ösel en Kurland gelegen. Als we een eind op weg zijn passeert de Engelschman ons; een mooi schip, sterk bewapend, kanon- ncn en torpedobuizen, een vliegtuig staat achter den enkelen schoorsteen. Tegen den lichten hemel zien we de silhouetten der zich op bak en campagne bevindende personen. Geluidloos glijdt de 6000-tonner ons voorbij, turbines, olie-gestookt, geen wolkje uit zijn schoorsteen. De nacht valt in al blijft het helderder, dan dat men er den naam van nacht aan kan geven. Hier en daar pinkelt een lichtje van Ösel of Kurland en leidt ons den weg naar de Golf van Riga, ons oefenterrein voor de komende week. De Leander is ons ver uitgeloopen en ver dwijnt als een lichte vlek aan den Ooster kim. Op de „Hendrik" klinkt slechts het eentonig gedreun der machines, af en toe onderbroken door den langgerekten haal der bootsmansfluit, waarop de uit kijk zijn wachtwoord uitzingt. In den morgen van Woensdag ankert het smaldeel in een baai aan de Zuidkust van ösel. We .zien een landschap met dikke groote molens, met heuvels, vlakten en bosch en hier en daar een kerktoren, die een zich daar bevindend dorp aan duidt. Voor de kust steken een paar eilandjes uit. Om negen uur is het alle hens voor den boeg. Op de ruime campagne stroomt de bemanning samen, aan S.B. schikken zich de officieren in een dubbel gelid, wat naar voren komen de adelborsten, tegen B.B.'s verschansing vormt zich de lange rij onderofficieren, en voor den afgang naar de kajuit stellen zich de overigen op, tusschen de drie groepen in, het mid denstuk van de campagne voor den ko lonel vrijlatend. Als allen aanwezig zijn waarschuwt de officier van de wacht den eersten officier en daalt daarna in de ka juit af om den kolonel te melden dat alles gereed is. Even later verschijnt de com mandant, klinkt het: geeft acht van den officier van de wacht en leest de comman dant de dagorder voor, herdenken we door een minuut stilte met ontbloot hoofd den Koninklijken Doode. Na afloop is het „afgaan", gaat iedereen weer aan zijn werk, worden sloepen ge streken en is het roeien en zeilen, is het voor de commandanten der andere sche pen bespreking op het vlaggeschip en tuft de groote motor de schepen van het smaldeel langs. Aan hek is de schipper weer met wat hem nog ter beschikking is gelaten, be zig met de loopende werkzaamheden. De zon stijgt langs een wolkeloozen hemel langzaam omhoog. Het blauwe water lokt en het lichte briesje dat de wimpel in den achtertop net strak zet, drijft van voor naar achter door het schip het gerucht „vanmiddag is het zwemmen!" eenige veehouders had ingespoten met serum tegen vlekziekte, werd proces verbaal opgemaakt, en stond de heer v. d. O. beden terecht, inzake 2 overtre dingen der Veeartsenqwet. Verdachte erkende de feiten, doch had gemeend tot deze handelingen bevoegd te wezen. Door de getuigen werd hg genoemd een bekwaam man, met een zeer billik tarief. Het voornemen bestaat evenwel de wet met volle strengheid toe te passen, dit ter waarschuwing aan andere onbevoegden Opgelegd werd 2 X f 7.50 of 2 X 2 dagen, met welk vonnis verdachte onder dankbetuiging genoegen nam. Na de varkens kwamen de menschen. Niet alleen de varkens, maar ook de tandpijn lijdende menschen genieten de meest uitgebreide bescherming der regee ring, en zoo kwam het, dat heden een tweetal tandtechnikers terecht stond, inzake het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Reeds jarenlang beroepen deze heeren zich op hun zegenrijke bemiddeling, tot groote voldoening hunner patiënten, die goed en goedkoop werden geholpen. Beide verdachten werden heden verte genwoordigd door een zekeren heer D., die optrad als gemachtigde der technikers en een in alle opzichten bekwaam ver dediger bleek te zijn. De ambtenaar deed zich niet kennen als een fanatiek vervolger van deze ver dachten, doch verklaarde van ministerieele zijde te zijn aangezet tot krachtig optre den. Gevorderd werd slechts tegen ieder der verdachten f 10.— boete of 10 dagen De heer D. hield hierop een gedocu menteerd pleidooi, waarbij hij als slot verzocht, zoo mogelijk geen straf op te leggen, teneinde de verdachten niet te benadeelen. Mr. S., optredend als raadsman en ver dediger, kon zich volkomen hierbij aan sluiten. Schriftelijk vonnis in deze zaak volgt aanstaande week. HU~KON MEER VERDIENEN MET WEG BLIJVEN. De visscher Gerrit E. vanUrk werd op 25 Juni gedagvaard in een politiezaak, betreffende een walgelijke dierenmishan deling, aan zekeren P. K. ten laste gelegd, en had maar besloten niette verschijnen, aangezien hij op Terschelling meer kon verdienen. Hij werd hem echter zeer kwalijk ge nomen, en een boete volgde van f 6. (eventueel 6 dagen). En tevens werd den man aan het ver stand gebracht, dat men niet ongestraft het raderwerk der justitie kan saboteeren. 'n Vee-aecoucheur, die zijn boekje te buiten ging. De heer J. v. d. O., verloskundige te Schagen, schijnt ook in andeie opzichten het vertrouwen van de veehouders te be zitten, hetgeen evenwel niet in den smaak viel van de gediplomeerde dierenartsen. Althans, de aandacht werd op zijn per soon gevestigd, en toen hij te Warmen- huizen en Harenkarspel varkens van BRAND TE OUDE NIEDORP. Gisterenochtend om half tien is brand uitgebroken door kortsluiting in de boer derij van den heer J. Ligthart in 't Veld, gemeente Oude Niedorp. Het vuur, dat gretig voedsel in het hooi vond, greep zeer snel om zich heen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon weinig uitrichten. Het geheele perceel brandde tot den grond toe af. Noch van den in boedel, noch van de landbouwwerktuigen kon iets worden gered. Verzekering dekt de schade. OUDE MAN AANGEREDEN DOOR WIELRENNER. Zondagmorgen is de 65-jarige H. uit Oss, toen hij op den straatweg Den BoschGrave ter hoogte van het woon wagenkamp plotseling het fietspad over stak, aangereden door een wielrenner, die aldaar aan het trainen was. De man werd tegen den grond gesmakt en werd met een ernstige schedelbreuk en inwen dige kneuzingen naar het St. Annazieken- huis te Oss vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. DUORIJDSTER VERONGELUKT. Zondagavond 11 uur is op den Rijks straatweg ter hoogte van de Coöperatie de Hoop bij Bazerswoude de heer Lauman uit Voorburg met zijn motorfiets, waarop zijn verloofde, de 2ï-jarige mej. A. v. d. Kuil uit Vlaardingen duoreed, tegen een auto opgereden. Beiden vielen en bleven bewusteloos liggen. Mej. v. d. K. overleed spoedig, terwijl de heer L. met kneuzin gen aan de beenen naar het academisch ziekenhuis te Leiden is vervoerd. BOODEL1JK ONGEVAL IN DE BRIELSOHELAAN TE ROTTERDAM. Zondagmiddag om 3 uur is de 75-jarige II. A. Antonussen, gewoond hebbende in de Gaesbeekstraat, op de Brielsche laan alhier onder een motorwagen van lijn 2 geraakt. De man verdween onder den baanschuiver. De tram moest worden op gevijzeld om hem te bevrijden. Met zware inwendige verwondingen is hij daarop naar het St. Franciscusgasthuis gebracht. Korten tijd na aankomst is hq er over leden. Den trambestuurder treft geen schuld aan dit ongeval. De oude man was op onvoorzichtige wijze plotseling de straat overgestoken, toen de tram met volle vaart naderde. VERDRONKEN? Gisteravond is bij de politie te Rotter dam als vermist aangegeven het 17-jarige meisje J. van Aken uit de Goede Iloop- straat. Bij onderzoek heeft men aan den oever van de Waalhaven de kleeren van dit meisje gevonden. Met vrij groote zekerheid moet worden aangenomen, dat zij verdronken is bij het zwemmen in de Waalhaven. De rivierpolitie heeft ge- ruimen tijd gedregd, echter tot gister avond laat zonder resultaat. DOOD GEVALLEN. Te Middelburg is de ongeveer 80-jarige P. A. van Maaren, die alleen thuis was van de trap gevallen. De man brak z(jn hals en is spoedig 11a het ongeluk over leden. Zaterdagavond is de landbouwer G. Lin- ders te Yell (L.) bij het plukken van peren uit een boom gevallen en op het hoofd terecht gekomen. Kort na het on geluk is de man overleden. AUTOBOTSING. Zaterdagnacht omstreeks half twee 1 eed op den rijksweg BredaTilburg na bij het landgoed Koolhoven mr. J. van Dijk, advocaat en procureur uit Eind hoven, met zijn ««te uit de richting van Breda. Er naderde ter plaatse rechts van den weg een tractor met aanhangwagen. Tejgelijk kwam uit de richting van Til burg een personenauto met scherp licht aangereden. De twee personenauto's bots ten met een ©ntzettenden slag tegen el kaar. waardoor de wagen van mr. van Dijk geheel werd vernield. Mevrouw van Dijk was er het ergst aan toe. Zij werd levensgevaarlijk gewond. De heer v. Dijk had ernstige snijwonden ©pgeloopen. Op advies vaji dokter van Glabeck uit Rijen, die de eerste hulp verleende, zijn beide slachtoffers naar het ziekenhuis te Til burg gebracht. De gemeentepolitie en de marechaussee van Gilzen-Rijen maakten proces-verbaal op. De passagiers van den anderen auto kwamen met den schrik vrij. Nader meldt men, dat mevr. van Dijk Zondagmorgen in het ziekenhuis te Til burg is ©verleden. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Op den Oostsingel te Delft is gisteren ochtend omstreeks zes uur de 27-jarige waterstoker A. Krijgsman, toen hij met een handwagen over genoemden singel ging, aangereden door een auto, bestuurd door'den 31-jarigen A. uit Haarlemmer meer. K. werd over een groote lengte meegesleept en bleek zeer ernstig ge wond te zijn. Hij is door de politie naai het r.k. ziekenhuis gebracht, waai hij eenige oogenblikken later is overleden. De auto en de handwagen zijn door de politie in beslag genomen. Gebleken is, dat K. rechts van den weg heeft gereden. Buitenland Bij! een ontploffing bij de uitbreidings werkzaamheden aan de electrische centrale op Hirosjima, zijn Zaterdagmiddag 26 arbeiders gedood en zeven ernstig gewond. Driehonderd dynamietpatronen,die noodig waren om rotsen, die voor het bouwwerk verwijderd moesten worden, te laten sprin gen, waren vermoedelijk tengevolge van de. hitte ontbrand. DE PRINS VAN WALES ALS REDDE enkele dagen geleden is de EngeTsche troonopvolger^met ^vacant.e te menschenleven zoo de prins van waren toe Nog pas ïgels Biarritz aangekomen en gewild, dat de prins een kon redden. Bij het baden m1 zee zot kind van tien jaar verdronken en niet menschen, onder wie Wales, die het gevaar 2a9e"- dcn geschoten. Het moedige gedrag van prins werd door eenige to«cho"^ a9]]e zien, maar de prins onttrok z.ch aan aiie felicitaties. «Ijsvogel» (heenreis) yertrok^6^An& van Jodhpur en kwam dien zelfden dag te Calcutta aan. «Snip- (terugreis) vertrok 6 Aug.jan Djask en kwam Rutbba aan. dien zelfden dag te io "Xjians is naar uit Shanghai geineld wordt de eerste doodenlijst van de groote overstrooming van de Joenting, in de provincie Hoepei, gepubliceerd. Tot nog''toe, zijn 200 lijken geborgen. De ovèrstrooming heeft 21 steden onder water jjëjt en 100,000 huizen vernield. ÉRNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN PERZIË. Te Firouzkouh, een plaatsje gelegen op den weg tusschen Teheran en Meshed, hebben groote overstroomingen plaats gehad, waarbij meer dan driehonderd personen om het leven zijn gekomen. Bovendien zijn talrijke kinderen verdron ken en is een groote hoeveelheid vee verloren gegaan. Een deel van de stad Tabriz is door het water weggeslagen. GASONTPLOFFING IN KOLENMIJN; Negen dooden. In een kolenmijn te Big Stone Gap (Virginia) heeft een ontzettende ontplof fing plaats gehad. Tot nu toe zijn reeds negen dooden geborgen. Men vreest evenwel, dat het aantal slachtoffers grooter is'. GROOTE BRAND IN AUTO-GARAGE. Een groote autogarage te Buffalo is door brand verwoest. 500 auto's zijn vernield. De schade bedraagt een half millioen dollar. ERNSTIGE GEVOLGEN VAN WOEST RIJDEN. Vier dooden en zeven gewonden. Zondagavond heeft in de Oostvlaam- sche gemeente Erondegem een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Na kermis te hebben gevierd, besloot een bakker uit het naburige Meire per auto, een 7 pk wagen, een soldaat naar Gent terug te brengen, waar deze tijdig in de kazerne moest terug zijn. Bij het terugkeeren uit Gent heeft de auto, waarin nog vijf vrien den en vriendinnen van den bestuurder waren gezeten, te Oordegem op het voet pad twee dorpelingen aangereden die op slag werdjn gedood. De bestuurder nam de vlucht en met uitgedoofde lichten vluchtte hij langs den grooten straatweg GentBrussel. Enkele kilometers verder reed hij links van den weg nog een groep personen aan, waarvan een vrouw van 38 jaar op slag werd gedood. Om opnieuw op den weg te komen, beschreef de chauf feur een zwenking naar rechts. Honderd meter verder kwam hij terecht tegen den gevel van een café, die werd ingedrukt. De wagen botste terug en bleef tenslotte een vijftal meters verder liggen, na nog een haltepaal van de tram en een ijzeren bindstaaf, voor paarden, te hebben ver brijzeld. De auto was totaal in puin. De autobestuurder is aan een dubbele sche delbreuk in het gasthuis te Aalst overle den. In totaal zijn er zeven gewonden, waaronder enkelen zwaar. DE VLIEGER VICTOR SMITH. De Zuid-Afrikaansche vlieger Victor Smith is te Port Etienne, een klein haven plaatsje ten noorden van Saint Louis in Senegal geland, nadat men eerst vreesde, dat hij verongelukt was. Hij was Donderdag 26 Juli van Kaap stad vertrokken om een poging te doen het record voor de vlucht naar Londen te verbeteren. Smith heeft in vliegers kringen den naam van de ongelukkige. Over het vliegtuigongeval te Soerabaja meldt het »Soer Hbl.« het volgende: Het marinevliegtuig „D 2" is bij een sideslip-manoeuvre doorgeschoten en zij delings neergestort op de kade van het vliegkamp voor de hangars. Het vlieg tuig is ernstig beschadigd. De vlieger Rombeek kreeg een diepe vleeschwonde aan het been en de andere inzittenden bekwamen lichte kneuzingen. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk, dat de sideslip te lang is doorgezet, waarop de vlieger zijn toestel niet tijdig kon her stellen. TWEE RUSSISCHE LUCHTESKADERS NAAR ROME EN PARIJS VERTROKKEN. Zondagmorgen is uit Moskou een Rus sisch eskader vliegtuigen naar Rome en een eskader naar Parijs vertrokken. Het eerste eskader staat onder leiding van dén voorraaligen leider der academie van deh Russischen generaleh staf, Ejdeman, thans chef van de Osoaviachim. Het naar Parijs vertrokken eskader staat onder leiding, van den chef der Sowjet-reservestrijdkrachten, Oenjsjlicht, die vroeger waarnemend chef van de Gepeoe en eerste plaatsvervanger van den Volkscommissaris van oorlog Worosjilow geweest is. Té Tl .30 uur Oost Eur. tijd passeerden de beide eskaders Kief. Karei Capek, Hordubah Geaut. vertaling van Eva Raedt- de Canter. van Holkema Warendorf, Amsterdam. Van den Tsjechischen schijver Capek (en om den Hollandsehen zetter niet te plagen, die niet de beschikking heeft over zoo'n rare c met een boogje er boven, z.u'len ,WÜ maar de Nederlandsche spel lingswijze volgen en hem Tsjapek noe men), van Karei Tsjapek dan zijn ver schenen in het Nederlandsch „Het jaar van den tuinman" en „Over Holland". .Speciaal dit laatste is een aardig boekje, dat gunstig in ons land werd ontvangen, al staan er ook wel malligheden over ons in. Hordubal is een Hongaarsche boer. Hl| heeft 8 jaar in Amerika gewoond en a's het verhaal begint, keert hij terug naar vrouw en dochtertje, teleurgesteld, ge desillusioneerd in het beloofde land. Hij \indt een vrouw, die hem met een jonden knecht bedriegt, en een dochtertje, dat wel dezen knecht als „oom", maar niet Hordubal als vader erkent en dat geheel van hem vervreemd is. Geheel het eerste en grootste deel van het boek houdt zich met. deze thuiskomst bezig; het is bijna geheel geschreven in den sterk-suggestie- ven stijl van een alleenspraak en wij voelen heel sterk het leed, dat dezen on- ontwikkelden analphabeten en totaal vereenzaamden boer overvalt. Het slot is ais in zooveel van die boerengeschiedenis- sen, moord en veroordeeling der daders en in zooverre is het verloop dus het- zelfde als bijv. in den hier onlanps bi- sproken nieuw-Griekschen roman van Theotokis, „De Veroordeelde". De groote beteekenis van dezen roman zit 111 de psychologie van het geval. Sterk is de indruk, die de lezer krijgt van het ontzaglijke leed, dat dezen sterken boèr sloopt en zijn leven verwoest. Ontroerend van naieveteit zijn de pogingen, die hij doet om zijn vrouw, van wie hij zeer veel -loiidt maar voor wie zyn onverwachte terugkomst een hinderpaal is bij haar minnespel met den knecht, van wien Ai een kind verwacht, te beschermen tegen laster van het dorp, terwijl het pan ache dorp natuurlijk haar verhouding ken, Ontroerend ook te lezen hoe Hor dubal als het ware zichzelf bedriegt en ft alsof hij m de trouw van zijn vrouw gelooft. Bijna zonder het te zeggen sug gereert de schr. dit alles den lezer, zooals wij zeiden, in een soort alleenspraak, la- vorm" volgende <lee]en, in verbalenden Een mooi hoekje, een meesterwerkje sterk en k»ap geschreven, dat wij liunnen aanbevelen! Br. H. H. J. Maas, De Hamersla gen, Roman. A. G. Schoonder- Peek, Laren. H H J Maas is geen schrjjver van naam, nochtans zijn van hem eenige ro mans verschenen, die gunstig zijn ont. vangen. Beide, „Verstooteling" en „Lan delijke eenvoud" spelen in Brabant en Limburg en deze nieuwe roman heeft dit zelfde terrein, dat de schr. blijkbaar goed kent. De streek is achterlijk, bijgeloovig, en de schrijver weet die dorpssfeer wel goed weer te geven. Maar daarmede is dan ook vrijwel het goede van dezen roman gezegd. Getracht is een „psycho logische" roman te geven van Frits Ver hagen, den dorpsjongen, die voor wat hoogers in de wieg gelegd was dan voor dorpstimmerman, zooals zijn vader is, Maar de schr. is in die psychologische ontwikkeling hopeloos tekort geschoten. Het verhaal ontaardt daardoor tot een dilettantischen, erotischen roman en in stede van „de Hamerslagen" (waarmede symbolisch bedoeld wordt het nagelen van Christus aan liet kruis) kan de titel gevoeglijk heeten: „de Erotische Es capades van Frits Verhagen", want een sfeer van zware erotiek hangt over dit gansclie werk. Hier en daar is de schr. er bovenuit gekomen en krijgen we ian wat beschouwingen en Grübeleien van Frits, maar het is vrijwel alles vieux jeu en het is de techniek van een thans afge sloten literatuurperiode, waarin men zich bezighield met dergelijke uiteenrafelin- gen, die de schr. toepast. Bovenden is heel' het omvangrijke boek, zooals ik eeds zeide, feitelijk niet boven dilettan tenwerk uitgegroeid. Br. Kunst en Zaken. Roman dooi Sinclair Lewis. Vertaling J. H. Pauls. Prijs 2.90, geb. 3.75. Ja, wat moeten we van dezen nieuwen roman van Sinclair Lewis zeggen? Er was eenmaal een Sinclair Lewis, die in verschillende romans zijn Amerikaan- schen landgenooten een spiegel voorhield, waarin zij zichzelf ten voeten uit zagen geteekend; er was een Sinclair Lewis, die wat te zeggen had en dat ook, eerlijk t-;i oprecht, deed. Dat heeft hem dan ook den Nobelprijs voor literatuur bezorgd. Maar.... dat was een andere Sinclair Lewis, dan deze van „Kunst en Zaken". We zouden het misschien het best aldus kunnen karakteriseeren: In boeken als „Dodsworth", „Arrow smith", „Rabbitt" enz., had de schrijver iets te zeggen: er waren problemen, die hem niet loslieten, bij wilde, zooals we zeiden, aan zijn land genooten eens precies vertellen waar het op stond. Over al die dingen heeft hij zieh in zijn vorige romans uitgeschreven, maar hij is thans, te oordeelen naar dit laatste, lijvige, werk, vrijwel au bout de son latin gekomen. Het is, om het huise lijk uit te drukken, een tamelijk banale roman geworden, zooeen van dertien in een dozijn. Men oordeele: „Kunst en Zaken" behandelt de ge schiedenis van twee broers, zonen van een dorpsherbergier en logementhouder. De een, Ora, verbeeldt zich dichterlijk aangelegd te zijn, de ander, Myron, is de zakenman. Met Myron in het bizonder houdt de schr. zich bezig. Uitvoerig wordt zijn carrière verhaald; als jongste kracht in hotels, opklimmend geleidelijk tot kel ner, tot chef enz. Myron is eerzuchtig; hij is bekwaam tevens als bedrijfsleider en weet het dan ook ver te brengen, na melijk als directeur eeyer hotelcoinbina- tie. Maar voortdurend staat hem voor oogen het ideale hotel, dat hij denkt ti bouwen en als deze droom eindelijk ver wezenlijkt wordt, wordt zij natuurlijk een bittere ontgoocheling voor den, dan al niet meer zoo heel jongen, man. Hy moet van verschillende kanten bedrijfskapitaal zien te krijgen, zoodat hijzelf tenslotte met zijn eigen aandeelen de minderheid vormt in de combinatie. Daardoor komt er van zijn idealen niets terecht. Wat Ora betreft, die schrijft een paar goede boeken, die niet de aandacht trekken en daarna bljjft hij lager bij den grond, zoo- dat hq het tenslotte ook ver brengt in zake geld verdienen (filmscenario's e.d. w'erk op bestelling). Zouden wij dus de strekking van dit boek willen weergeven, uan is dit deze: dat het banale in het leven domineert en dat men met hooggc- slemde idealen niet ver kan komen. Het geen natuurlijk iederc.en bekend is, die wat langer dan achttien jaar op deze we reld heeft vertoefd. Het boek is door en door Ameri- kaansch; hier is niets kwaads mee be doeld, alleen maar kost het den Hollnnd- schen lezer eenige inspanning zich in te stellen op den niet-Hollandschen geest, die uit dit boek ademt. De vertaler heeft gezorgd, dat deze Amerikaansche geest heef bestaan, door bijvoorbeeld in be paalde gevallen ook Amerikanismen (Anglicismen) te handhaven, zooals in het geval van de vele hoofdletters, waarmede men werkt in aankondigingen. Waar men in Nederland adverteert: „Beste en goed koopste in gebruik", in kleine letters, f oen de Engelschen dat in hoofdletters: „üeste En Goedkoopste I11 Gebruik". In n* staat dat niet mal, omdat et by1 de taal hoort; in uit het Engelsch vertaald Nederlandsch staat het wel mal, omdat liet noch Engelsch noch Neder- andsch ]s. Kleinigheden, dit? Mogelijk, aar zij beletten dqn lezer zich thuis te gaan voelen in het boek: liet blijft voor hem een vreemd ding, een hybrid'um. riet 13 natuurlijk gemakkelijk voor een h lus r een 8tl'eep te zetten en met J't bovenstaande dit boek zonder meer aï te maken. Te meer komt de criticus in va v?ldeidjn8> omdat hem niet de figuur hfL, ^r0"ven ,zekcr "iet die van zijn ('ie in èén woord gezegd een ritvi v! 'u' '10l!vast geeft voor eenige 11a- e beschouwingen. Myron is eerzueh- ■g,h een hm'd werkende jonge man, 'Be 1>ltter teleurgesteld voelt in zijn aealen, zooals dat steeds met idealen B^i f n1' efn bizondere figuur, een hK of een For(1 bijvoorbeeld, is rn!v» Mön zal dan ook goed doen den wm en alIeen te zien als eon va" Amerika zooals het een dertig, jaar terug was, speciaal op het veil va" bet hotelwezen. En dan is er veel genietbaars in dit boek. Br.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6