VACANTIE en REGEN HERMAN NYPELS' Kledingmagazijnen Op en om het Binnenhof. BUITENLAND Oost-Indië. Julianadorp De amnestiewet in Duitschland afgekondigd. Daling der werkloosheid in Duitschland. Het conflict tusschen Bolivië en Paraguay. Aartshertog Otto van Habsburg. De Paus en de radio. Zvyare straffen in een aantal spionnage- processen in Italië. Hindenburgs politieke testament? Burgerlijke Stand Samen op stap Maar dan met een WATERDICHTE REGENJAS uit Ze zijn er! Mooi en goedkoop 4 50 8.50 - 12 50 - 19.50 - 26.50, diverse kleuren Ook naar maat gemaakt de bekende merken De begrooting van marine Wijziging pensioenreglement. De luchtlijn Schiphol-Hull Het 1000-kilometer record voor vliegtuigen verbeterd De Canadeesche Oceaan vliegers. Auto met vier personen in de sloot. LUCHTVAART De Postvluchten van en naar Indië. Wat voor weer vandaag? Er «roeien geen „komkommers meerl - H M. de Koni Visscherijberichten ROOSEVELT TE WASHINGTON TERUG. Gisteren is president Roosevelt na een afwezigheid van 41 dagen in het Witte Huis teruggekeerd. WITTE RUSSEN MOETEN TURKIJE VERLATEN. De Russische regeering beeft besloten, dat voortaan ook de te Turkije verblijven de Witte Russen daar niet langer mogen werken. Daardoor worden tweeduizend arme Russen getroffen. DE DOOD OP DEN WEG IN ENGELAND. Vorige week hebben 148 personen den dood op de openbare wegen gevonden en dit cijfer blijft merkwaardig constant schom melen tusschen 1921 personen per dag. Het aantal gewonden was 5628 of 300 meer en de Bank Vacantiedag is er niet bij inbegre pen, Deze komt pas in de statistiek van deze week. Naar het Handelsblad verneemt, hebben reeds acht personen geboekt voor de F 36, die aan de handicap-race LondenMelbourne zal deelnemen. HET EERSTE TELEFOONGESPREK MET JAPAN. De Japansche vrouwen en meisjes, die te Londen deelnemen aan het internatio naal athletiektournooi voor vrouwen, zou den gisteren met Japan telefoneeren. Dit gesprek zou in Japan door de radio over het heele land verbreid worden. Dit is de eerste maal, dat er een telefonische ver binding met Japan tot stand wordt ge bracht, doch in het najaar hoopt men een geregelden dienst met dat land te kunnen openen. EEN RIJKE BEDELARES. Te New York heeft een bedelares een vermogen van 62.000 dollar nagelaten. Zij was einde vorig jaar overleden na het nut tigen van de resten van een vergiftigd broodje, dat een zelfmoordenaar in een „automatique", waarin zij etensresten placht te verzamelen, had achtergelaten. „MEIN FÜHRER". In een legerbevel deelt rijksweermi- nister von Blomberg mee, dat de Leider en rijkskanselier bevolen heeft, dat alle soldaten der weermacht hem met „Mein Führer" moeten anaspreken. Vrijstelling voor lichtere vergrijpen. Nu de functies van Rijkskanselier en Rijkspresident zijn samengevoegd en de bevoegdheden van den Rijkspresident op den leider en Rijkskanselier Adolf Hitier zijn overgegaan, heeft de Rijksregeering besloten tot afkondiging van een wet tot vrqstelling van straffen, die 9 Augustus In het Reichsgesetzblatt is gepubliceerd en daardoor van kracht is geworden. De wet bevat een algemeene amnestie voor bepaalde soorten politieke over tredingen. Onder de algemeene amnestie vallen, onverschillig van welken aard het vergrijp was, alle straffen, niet hooger dan 6 maan den gevangenis of duizend mark boete, indien de veroordeelde toen hij de over treding beging, van tevoren niet of slechts gering gestraft was. Voor recidivisten geldt de amnestie indien z\j lot ten hoogste 3 maanden of 500 mark boete zijn veroordeeld. Aan hangige processen over dergelijke ver grijpen worden ingetrokken, indien de delicten voor 2 Augustus 1934, den dag van Hindenburg's overlijden, zijn begaan. De politieke delicten welke onder de amnestie vallen. Depolitiekedelicten, waarvoor amnestie wordt verleend, zijn: 1. beleediging van Hitier en dergelijke vergrijpen; 2. daden, die gericht waren tegen het welzijn of het aanzien van het rijk, maar niet begaan werden uit anti-volks- of anti-staatsge- zindheid; 3. vergrijpen waartoe de be trokkene zich heeft laten verleiden in zijn ijver voor de nationaal-socialistische be weging; 4. andere gevallen van beleedi ging, en het toebrengen van lichamelijk letsel in de opwinding van den politieken strijd. Ook in die gevallen moet de daad vóór 2 Augustus 1934 zijn begaan. Van de amnestie zijn uitgezonderd poli tieke vergrijpen als hoogverraad, land verraad, het verraden van militaire ge heimen, misdaden tegen het leven, aan slagen waarbij een mensch gedood of gewond werd en ten slotte alle hande lingen, welker wijze van uitvoering of motieven toonen, dat de dader een lage gezindheid heeft. Lankmoedigheid ten aanzien van Schutzhaft. Hitier heeft aan de landsregeeringen opdracht gepeven, dat alle gevallen van Schutzhaft zoo snel mogelijk opnieuw moeten worden onderzocht en dat ontslag uit de Schutzhaft moet worden overwogen, als de aanleiding tot de arrestatie "van onbr a igrijken aard was, of als te ver wachten is dat de betrokkene zich voort aan niet meer vijandig zal toonen jegens den nationaal-socialistischen staat en zijn organen. Voorts heeft Adolf Hitier er den nadrnk opgelegd, dat ook de gevallen, welke in vrn band staan met de actie op 30 Juni jl. op welwillende wijze aan een nieuw onder zoek moeten worden onderworpen. Totaal 50.000 minder. In de maand Juli, heeft volgens de officieele gegevens het totaal aantal werk- loozen 2.426.000 bedragen. Dit is 54 000 miDder dan in Juni. In Berlijn alleen is het aantal werk- loozen met 30.000 gedaald. De president van Bolivië zegt, dat de oorlog binnen afzienbaren tijd zal eindigen. In de openingszitting van het Botivi- aansche Congres verklaarde dezer dagen de president der Republiek, dr.Salamanca, dat de oorlog met Paraguay in hetGran Chaco-gebied binnen afzienbaren tijd een einde zal vinden. Voorwaarde was slechts, dat Paraguay zich bereid verklaarde Bolivia het gebruik der Paraguaysche spoorlijnen in den Gran Chaco te garan deeren. De daarover geopende onder handelingen hadden een gunstig verloop. Zijn onverwacht bezoek aan Kopenhagen. Aartshertog Otto van Habsburg, dié Woehsdag volkomen onverwacht te Ko penhagen is aangekomen, wilde oorspron kelijk Donderdag naar Zweden doorreizen. Hij heeft nu echter zijn planner, gewijzigd en dienkt zijn verblijf te Kopenhagen voor onbepaalden tijd te verlengen. Men interresseert zich zeer voor deze reis, vooral ook in verband met de ge ruchten die dezer dagen in omloop waren over Otto's aanstaand bezoek aan Italië. Volgens een bericht uit Londen, zou deze reis naar Kopenhagen op aanraden van Oostenrijksehe monarchisten en van zekere ltaliaanscbe kringen ondernomen zijn, met de bedoeling, dat de aartshertog zich op het oogenblik op een neutrale plaats zal ophouden. De radioverbinding tusschen Castel Gandolfo, de Pauselijke zomerresidentie, en het Vaticaan, welke onder toezicht van Marconi tot stand is gekomen, is, naar Vaz Dias meldt, thans geregeld in gebruik. Deze radioverbinding op de ultrakorte golf functioneert dagen nacht. i In de periode van Januari tot Juli zijn voor de speciale rechtbank tot be scherming van den staat 18 processen wegens verraad van militaire geheimen gehouden. Deze zijn nu geëindigd met de veroordeeling van 29 menschen. Een aantal der verdachten, onder wie zich twee vrouwen en vier vreemdelingen bevinden, zijn tot zeer zware straffen veroordeeld. Één kreeg levenslangen dwangarbeid, drie kregen 25 jaar, één 24 jaar, drie 20 jaar, één 17 jaar, één 16 jaar en vijf 15 jaar. Een Fransche bewering. Naar Reuter uit Fransche bron meldt en waarvan men dus met het noodige voorbe houd zal dienen kennis te nemen, zou er een politiek testament van Hindenburg bestaan, dat gegoten is in den vorm van een bekend making aan het volk en dat bedoeld was dezen winter in verscheidene exemplaren ver spreid te worden. In dit testament zou de overleden president hebben aanbevolen een beroep te doen op de dynastie, „die het land heeft groot gemaakt". Het stuk zou geen nadere aanwijzingen be vatten en niet den naam noemen van den toe- komstigen kiezer. Het stuk zou den 15den Juni zijn voorge lezen op de komst van de bevelhebbers van de rijksweerbaarheid te Nauheim onder voor zitterschap van Von Fritsch. Thans laten de generaals geen twijfel over aan hun gehoorzaamheid aan Hitier, volgens „den iaatsten wil van Hindenburg". Met den dood van den veldmaarschalk is zijn politieke testament verdwenen. van Den Helder van 9 tot en met 10 Augustus 1934. GETROUWD: C. M. Meijer en T. Troch; P. Kwast en A. Josée; O. Boom en E. Pasterkamp: A. J. Meilink en P. v. d. Haag: D. Jongepier en M. Schen- delaar; C. C. D, v. d. Vet en G. Maar- sen; D. v. Laar en B. E. Blokker; L. A. Janssen en W. M. v. Miltenburg; G. F. Grenier en G. de Wijn. BEVALLEN; J. J. BekkerKleinee, d.; T. M. BijvoetBruin, d.; C. J. Bremer—v. d. Stoep, z.; G. Heres— Meijer, d.; J. DoezieRijff, d. OVERLEDEN: W. H. Arents Verhoef, 64 j.; C. Abbenes, 74 j. - HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1934. DE VERDUISTERING VAN DEN OVERSTE TE SOERABAJA. Twee jaar geëischt. Batavia. De advocaat-fiscaal heeft tegen den luitenant-kolonel G. H. O. wegens verduistering gevangenisstraf van twee jaar met vervallenverklaring van den militairen stand geëischt. (Aneta). Geen vermindering van defensie middelen. Geen politiek op de vloot. Batavia. De regeeringsgemachtigde heeft in den Volksraad gezegd dat van vermindering der defensiemiddelen ter zee geen sprake is. De bezuinigingen zijn bereikt door besparing op dejsxploi- tatiekosten van de vloot. Het aantal in dienst zijnde schepen, de gelegenheid tot varen en het oefenen is zooveel mogelijk beperkt. Uitdrukkelijk wijst spr. hierbij op bet tijdelijk karakter van deze maat regelen. Het aantal in dienst zijnde onder zeeërs wordt uitgebreid; in begin van het jaar 1935 zullen de K XVI, K XVII en K XVIII in Ned.-Ind.ë arriveeren. Voor den marine-luchtvaartdienst zijn thans 5000 vlieguren beschikbaar, welk aantal in 1935 tol 7300 vlieguren zal wor den opgevoerd. Dé regeering staat, zooals vanzelf spreekt, sympathiek tegenover de gevoelens, welke geuit zijn bij het aan te bieden adres van de stichting „Kruiserfonds" (ter bereiking van het schenken van een vierden kruiser). Het moet een verheugend verschijnsel worden geacht, dat, ondanks de crisis, zoovelen nog bereid zijn een persoonlijk offer te brengen ten behoeve van de vloot. Van de 555 inlandsche schepelingen, die uit de marine verwijderd zijn, is ongeveer de helft bij rechterlijk vonnis ontslagen? de overigen zijn ontslagen bij admini- stratieVen maatregel. Spreker wijst verder op hét groote belang voor de marine om zich buiten de politiek te houden. Voor de zeemacht is er maar één politiek gehoorzaamheid, trouw aan het gezag, en uiterste plichtsvervulling onder alle omstandigheden. (Aneta). Batavia. Bij den Volksraad is ingediend een nadere wijziging en aanvulling van het reglement op de pensioenen voor burgerlijke ambtenaren, die 1 October a.s. in werking zal treden. De noodzaak bestaat om bij de vast stelling van pensioensvoorwaarden onder scheid te maken tusschen uitgezonden en hier geboren landsdienaren. De eerste groep zal op een leeftijd van 50 jaar, de tweede groep op dien van 55 jaar, pen- sioen-gerechttgd worden geacht. Voor hen, die reeds in dienst zijn, zullen, bij de opvoering van de leeftijdsgrenzen, overgangsbepalingen worden opgenomen. Als geldend pensioenmaximum is een bedrag van 46 procent van den pensioen grondslag gehandhaafd Het maximum pensioen zal f 750 per maand bedragen. De tot 1 October 1934 geldende eischen voor diensttijd en leeftijd blijven voor de in dienst zijnde ambtenaren nog vijf jaar van kracht. Bij de berekening van pensioenen, ingaande na 1 October 1934, blijven, voor de bepaling van den pensioen-grondslag, de bezoldigingen, genoten vóór 1 April 1934, buiten beschouwing. Aan hen die na 1 September 1934 ge- pensionneerd worden, wordt geen lager bedrag toegekend dan voor hen zou zijn berekend, indien hun met ingang van dien dag pensioen op voet van de oude bepalingen ware verleend. Een en ander onverminderd met de wettelijke kortingen. (Aneta). LONDEN—MELBOURNE. Acht passagiers voor F 36. Naar het Hbl. verneemt hebben reeds acht personen geboekt voor de F 36, die aan de handicaprace LondenMel bourne zal deelnemen. Stopzetting gedurende de wintermaanden. De „Nw. Rott. Crt." verneemt dat de K.L.M. heeft besloten met ingang van 6 October de luchtlijn Schiphol—Huil (en Liverpool) stop te zetten. Den geheelen winter wordt de dienst opgeheven, daar do toestand der vliegvelden Huil en Liver pool niet voldoende is uitgerust om des winters te vliegen en zoodoende geen garantie voor veiligheid heeft. Waarschijnlijk zal de lijn begin Mei weer worden opengesteld. Hélène Boucher heeft, naar Reuter uit Marseille meldt, het wereld-record 1000 kilometer op haar naam gebracht door dezen afstand af te leggen in 2 uur 28 minuten en 38 seconden. Zij heeft ge middeld 410,955 meter pér uur afgelegd. Hélène Boucher heeft ook het wereld record van vrouwen over 100 kilometer verbeterd met een gemiddelde van 412,368 meter per uur. Dit record stond op naam van de Duitsche Ehrardt. Op het vliegveld Hendon 6 in Engeland geland. De Canadeesche vliegers Reid en Ay- ling, die Dinsdagmorgen 5 uur op het strand van Wassaga in Óntario waren opgestegen, om over den oceaan te vliegen en zoo mogelijk het afstandsrecord van Codos en Rossi te verbeteren, die vorig jaar van New-York naar Syrië vlogen, zijn Donderdagavond 6 uur op het vlieg veld Hendon in Engeland geland. MILITAIR VLIEGTUIG GEDAALD BIJ ECK-EN-WIEL. Donderdagmiddag, ongeveer half drie heeft korporaal Bosman uit Soesterberg met het vliegtuig no. 505 nabij Eck-en- Wiel een noodlanding moeten doen. Het toestel kwam in een sloot terecht en bleef met den neus in den grond steken De piloot bleek ongedeerd en verklaarde we gens het slechte zicht een ncodianding te hebben moeten doen. Het toestel werd bcht beschadigd. De „Rijstvogel" (uitreis is Donderdag 9 Aug. van Amsterdam vertrokken en dien dag te Athene aangekomen, Vrijdagmiddag te ongeveer 1 uur kwam een luxe auto, gemerkt G. 80318, uit de richting Den Helder langs den weg van den Zanddijk. Bii het pad, dat naar het Directiegebouw van den Rijkswaterstaat voert, moest deze auto voor een paar fiet sen uitwijken. Toen de auto ongeveer haast de wielrijders was, maakte één der fietsers een zwenking naar den auto. De bestuurder, dit ziende, week nog meer uit, met het noodlottige gevolg, dat het linker voorwiel den vasten berm verliet en er niet meer op te krijgen was. Enkele me ters verder lag de auto precies op de lin kerzijde in het slootje, waarin weinig wa ter stond, maar nogal diep met een steilen kant aan de duinzijde. De vier passagiers, twee heeren, één dame en een jongen, konden na den eersten schrik de auto verlaten. Voor den auto moest de kraan wagen van Maarten Smit gerequireerd worden. Met behulp van dezen en wat toegeloopen publiek werd de wagen op den kant getrokken, waarvan een portier ruit gebroken en een voorspatbord ver bogen was. De auto werd door den kraanwagen naar de Blauwe Keet vervoerd. De passa giers hadden zich inmiddels met andere auto's reeds naar huis begeven. Alleen de dame had eenige schrammen aan een der armen opgeloopen, de overigen bekwa men geen letsel. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 11 u., Ds. M. v. Wichen Zendingsgebouw „Do Ster der Hope". 's Morgens 10 u. en 's avonds 7.30 u. de heer I. Kuiper, van Bilthoven. Naar waarnemingen verricht In den morgen van 11 Augustus. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Verwachting; Matige, tijdelijk toenemende Z.W. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt of be trokken, enkele regenbuien, weinig ver andering in temperatuur. Weekkroniek ''nsin 8aat open. ook di. jaar weer de Kamers. - De Regeering voort met haar pogingen tot zu.venng van he, pol„ieks ieven. - Verach.lende bezwaren tegen diverse denkbeelden Maar: er wordt aan gewerkt. Den Haag, 8 Aug. '34. Ook in politieis" heeft de tijd, waarin men mét de* periode der ^t.onééle en vermaarde „komkommers te worstelen sYukj^p^Tve/poliSe aangelegen- maand lang niet 't rijkst aan nieuws en nieuwtjes van allerlei aard, doch1 11 dagen doet zich toch nog genoeg voor dat aanleiding geeft geeft tot bespiegelen en nabeschouwen. Straks, als het parlemen taire leven weer ten volle zal zijn 0 - waakt, verdwijnen verschillende kwesties, welke nu beschouwd worden als zaken van voornamen rang, weer iet of wat op den achtergrond. We moeten dus terdege van de gelegenheid gebruik maken om ons volkomen op de hoogte te stellen van hetgeen met het oog op de naaste toe komst aan den dag treedt; wij zijn dan in de komende periode volkomen „thuis in allerlei vraagstukken, die meteen aan de orde zullen komen. Vóór ik overga tot bespreking van een en ander wil ik toch allereerst even wij zen op het onjuist gebleken geruoht, als zou de Koningin dit jaar niet persoon lijk de beide Kamers openen. Reeds bij het'overlijden van Koningin Emma, doch veel sterker na het verscheiden van Prins Hendrik waren niet weinigen van mee ning, dat H. M. dit jaar wel af zou zien van de min of meer feestelijke opening der Kamers. De gouden koets.... vlag gen.... hoerageroep.... vroolijke mu ziek. dit alles verdraagt zich toch niet met: den nationalen rouw, waarin het land zoo kort geleden gedompeld was, en ze ker niet met den gemoedstoestand der Koningin, aldus was de redeneering. An deren waren echter van meening, dat H. M. zich niet licht zal laten afbrengen van die taak, en deze zegslieden hebben het blijkbaar aan het goede eind gehad. Be kend is immers geworden, dat, evenals verleden jaar, de door H. M. uit te spre ken Troonrede wederom per radio zal worden uitgezonden. Een andere vraag is, of aan den Koninklijken stoet ditmaal een ander en veel soberder karakter zal wor den gegeven? Of de gouden koets ook in Semptember '34 van stal zal worden ge haald? In den oorlogstijd kwam men ook tot strenge vereenvoudiging der solem- neele optocht, hoewel het geschenk des volks, de koets, nooit achterwege is ge bleven. Wë zullen moeten afwachten welke be slissing H. M. neemt. Haar besluit om ook dit jaar als gewoon temidden van de le den der Staten-Generaal het program der Regqering te ontvouwen en dit niet te laten doen door een commissie getuigt weer eens van H. M. Wilhelmina's on- wrikbaren er niet licht hoog genoeg te schatten wil, de taak als Staatshoofd tot het uiterste nauwgezet op te vatten en ook dan te behandelen, indien de om standigheden alleszins afzijdig-houden wettigen zou. Ergens is dezer dagen ge schreven, dat H. M. leeft, „in grooten stijd". Inderdaad: Neerland's Koninklijke Vrouwe is in de nu welhaast 54 jaren van Haar gezegend leven in den juisten en zuiveren zin een grootsch voorbeeld ge weest voor het Nederlandsche volk, ja voor gezagdragenden der gansche we reld! Dit feit heeft natuurlijk zjjn grooten invloed niet gemist op de algemeene volksmentaliteit. Dingen, als b.v. thans in Duitschland geschieden, zijn bij ons ge lukkig volkomen onbestaanbaar, het is bijna beleedigend dit te betogen! Met kracht gaat onze Regeering voort, maatregelen te nemen en voor te berei den ter bewaring van rust en orde in het land. En: tot versteviging van onze be proefde staatkundige instellingen. In mijn vorig overzicht heb ik reeds 't mijne ge zegd over de nieuwe Kieswet-wyziging, ten doel hebbend ,de „snipper-partijtjes" uit het Parlement te weren. Geen der leiders van belangrijke groepen in ons volk zijn tegen het denkbeeld als zoo danig in 't geweer gekomen, doch wel heeft oud-minister De Geer in zijn blad, de „Nederlander" (c.-h.) twijfel geuit aan de grondwettigheid van den maatregel, waar art. 82 dier wet verkiezing, op den grondslag der evenredige vertegenwoor diging" eischt. De commissie, welke de Grondwetsherziening van 1917 heeft voor bereid stelde in haar rapport voorop, dat de evenredigheid nooit heelemaal (dooi de overschotzetels) bereikt kan worden, doch dat het plicht moet zijn, die zooveel mogelijk te benaderen. En het artikel in de „Nederlander" acht het eischen van drie zetels, aleer 'n partij toegang in de Kamer kan krijgen, toch eigenlijk weinig 111 overeenstemming met die uitspraak. De woorden, in het rapport gebruikt, zjjn natuurlijk, staatkundig gesproken! allerminst bindend, hoewel van groot be lang Doch van grooter waarde, zijn de debatten in de Kamer bij de behandeling van het op het nieuwe gronwetsartikel steunend Kieswetartikel. En daaruit blijkt, dat destijds rekening werd gehou den met een andere wijze van evenredige vertegenwoordiging, als toen werd voor- fn Hp M mr«ter Zegt dan 00k tha»S in de M. v. T. betreffende de Kieswet- wijziging, dat beperking van het aantal Hfcta. den duidelyken strijd »v,r de slissende vragen van staatsbeleid ten goede zal komen. De evenredige vertegen woordiging bedoelt aan ieder van de groote stroomingen in het volksleven den haar toekomenden invloed te verzekeren 1 SS1 an(1ere kwestie is het met de in dezelfde wetswijziging beoogde noimm hèV »vrÜ8estelden" d.z. bezoldigde bestuurders van vakverenigingen) uit Gemeenteraden en Prov. Staten te weren (uit de Kamers is voorshands onmoge lijk, wijl daar Grondwetswijziging VOor noodig zou zijn). Deze zaak heeft veel minder eenstem migheid ten gevolge gehad dan de be strijding der splintergroepjes. Het libe rale weekblad „De Vrijheid" zjet <)e kwestie „betrekkelijk eenvoudig", waap het schrijft: De Regeering acht uitsluiting van de vrijgestelden vereischt in het belang van de zuiverheid der politieke zeden. Terecht Het gaat niet tegen de vrijgestelden in het algemeen. Het gaat er tegen, dat lieden het alge meen gemeentebelang, resp. provinciaal belang moeten dienen, terwijl zij in dienst zijn van een groep dienaren van ge meente, resp. provincie. De ambtenaar zelf is uitgesloten, ter wille van mogelijk gewetensconflict: degene, wiens levens positie afhangt van de uitgesloten amb tenaren, voor wie te strijden zijn beroep is, niet Dat is inderdaad een anomalie, waaraan een eind dient te komen. Wij zien niet voorbij, dat ook een niet-vrijge- stelde uit overtuiging naast den gesala rieerde» vakbondsbestuurder kan staan. Het verschil zal echter na de uitsluiting zjjn, dat een groep, die tot dusver vrij gestelden in haar midden had, vrjjer te genover de vraagstukken zal staan dan wanneer de vrjjgestelde-partijgenoot bij iedere gelegenheid drang uitoefent om in een richting te gaan, welke lang niet al tijd parallel loopt met het belang van ge meente, resp. provincie." Van verschillende kanten worden echter ernstige bedenkingen geopperd, voorna melijk in de Katholieke gelederen. De „Res.bode" b.v. vraagt zich af, of men dan ook niet dient te erkennen, dat vaders of kinderen of vrouwen, broers of zusters of ooms en neven van ambtenaren uit de vertegenwoordigende lichamen moeten worden geweerd, waar men nu hun bezoldigde vertrouwensmannen wil uit sluiten? Genoemd blad concludeert: We gelooven, dat dezer dagen een be tere weg gewezen is: niet personen moeten verwijderd worden maar zaken, n.1. salar riskwesties en dergelijke, die niet in Ver. tegenwoordigende Lichamen thuis lioo- ren; die de steenen des aanstoots waren als het over Vrijgestelden ging. Die za ken hooren thuis in publiekrechtelijke organisatie. Ze zouden daar een mooi be gin kunnen vormen. Voor deze zienswijze is inderdaad iets te zeggen! Ook ten bate van politieke zuivering is het verschenen rapport der staatscom missie-Kooien welke immers de opdracht kreeg de noodzakelijkheid en de doel matigheid te onderzoeken van voorzie ningen ten aanzien van revolutionaire volksvertegenwoordigers. Men heeft en kele wetsontwerpen in concept samen gesteld, waarin de mogelijkheid werd ge schapen propagandisten voor onwettige middelen van het lidmaatschap van ver tegenwoordigende lichamen vervallen te verklaren, met daarnevens ontneming van het passief en actief kiesrecht. Inderdaad is dit een afdoend middel tegen „beroepsopruiers". De heeren zul len zich dan nog wel eens tienmaal beden ken, eer zij zich uitlatingen veroorlooven, gelijk die nu nog worden gehoord. In de Tweede Kamer zitten een vijftal revolutio nairen, die bjj hun intrede plechtig.... „trouw aan de Grondwet" beloofden, ter wijl hun programma, hun propaganda en hun woorden dagelijks getuigen van den wil, die trouw gezworen wet te schenden. Dat is een onware toestand, welke reeds zoolang overal ergernis heeft gewekt Door zich aan een aperte leugen schuldig te maken verkrijgt men tot het college toegang. De „formalistische beteekenis" van dien toelatingseed dient ten spoedig ste ook de meest-stellige reëele bet eeke nis te verkrijgen! Men ziet: de Regeering maakt in aller lei opzicht ernst met haar streven tot be strijding van politiek bederf. Het spreekt wel vanzelf, dat de voorgestelde maat regelen niet voor de volle honderd pro cent aanbeveling verdienen er zal in de Kamer zeer zeker nog heel wat over ,te doen" zjjn straks! doch we zijn een aardig eind in de goede richting gevor derd. Ten slotte zij even vermeld, dat de Eerste Kamer haar Voorloopig Verslag publiceerde omtrent de Verkeersfonds- wet, waarbij geen bijzonder-verontrusten- de klanken te bespeuren vielen. De Tweede Kamer liet ook weer teeken van leven vernemen door haar V. V. over het wetsontwerp-Verbindende kracht van ondernemersovereenkomsten. Ik zal mij thans niet wagen aan een beschouwing over de desbetreffende hoogst-belangrijke zaak beoogend bindende regelingen in het bedrijfsleven doch stel een be schouwing hierover nit tot later. Als het eens wat minder warm is en de „vacantie- gedachtcn" weer aan het vervluchtigen zijn past het wellicht beter, te „hoornen" over een aangelegenheid, die allerminst leidt tot lucht-zomersche bespiegelingen! Parlementariër. 9 Aug. Groote middel tongen Kleine tongen Slips Schol I Schol II Pufschol Sc arren 10 Aug. Groote middel tongen K'eine tongen Slips Schol I Schol II Pufschoi Scharren p. kg 1.25—10° p. kg 0.900.65 p. kg o.33°-°5 p. k. 7.00—5.00 p. k. 4.00—300 p. k. 1.75-10° p. k. 2.50—1-75 p. kg 1.38'.05 p. kg 0.980-7° p. kg 0.220.04 p. k. 6.0O—4 00 p. k. 3-50—200 p. k. 1.250-75 p. k. 2.10—1-40

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6