Stadsnieuws De officieren van „De Zeven Provinciën0 Duitsche Reisbiljetten goedkoopje LJ^stbrug VELTHUYS Belangrijk bericht BONTWERKEN J. J. H. KOOPMAN, q en ondergang van Zon en tijd van hoog water RJ,,<Sche Reismarken Visscherij. technisch installatie-bureau H. K. VAN RITBERGEN Met de Kannibalen op stap. Wij deelen mede, dat onze magazijnen weder om den geheelen dag geopend zijn 1 Uit het politie-rapport. REPAREEREN EN MODERNISEEREN VAN BONTWERKERIJ WESTSTRAAT 14. PREDIKBEURTEN nFRPË blad HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG II AUGUSTUS 1 934. Zomertijd. Zon op: ond: 20.31 20.29 20.27 20.25 20.23 20.21 20.19 en Maan (T exel) Maan op: ond.: 7.52 20.53 9.03 21.04 p 10.15 21.16 W 15 11-29 21.30 p 16 12.47 21.47 V 17 14.07 22.10 Z 18 15.28 22 43 A«S* Z 12 M 13 5.36 5.37 5.39 5.41 5.42 5.43 5.45 Hoogwater sm. nam. 10.54 12.11 11.25 11.42 12.00 12.15 12.31 12.45 1.00 102 1.18 1.34 1.53 2.15 Licht op voor alle voertuigen. Zaterdag U Aug. Zondag 12 Maandag 13 21.03 21.01 20.69 Te Wageningen slaagde voor de akte l.o. landbouwkunde, onze vroegere Stadgenoot, de heer J. H. Wessel. 25-JARIG JUBILEUM P. W. LEVERING. j>e vaderlandsche driekleur wapperde wederom van den grooten gashouder der Gasfabriek. Dit geschiedde ter eere van den magazijnmeester P. W. Levering, wonende Begoniastraat 24, die Donderdag zijn 25-jarig jubilé als zoodanig vierde bij de Water- en Lichtbedrjjven. 's Morgens te plm. half twaalf ver- eenigden zich de leden van het personeel der bedrijven ten kantore daarvan eh was niede aanwezig de heer P. S. v. d. Vaart, Wethouder der Water-en Lichtbedrijvf n, als vertegenwoordiger van het Gemeente bestuur. Nadat de jubilaris met enkele familie leden was aangekomen, werden allen welkom geheeten door den w.n. Directeur H. Pouwels en gewaagde deze verder van de groote verdiensten van den jubilaris en prees hem om zijn groote werkkracht en «nverflauwden dienstijver. Hierna werd het woord gevoerd door den Wethouder der Bedrijven, die ver klaarde met genoegen de hem opgelegde taak te kunnen vervullen, omdat hem gebleken was, dat de jubilaris zijne werkzaamheden met lust en ijver en naar belmoren uitvoerde en nimmer aanleiding had gegeven tot klachten of anderszins. Als gezamenlijk geschenk van het Gemeentebestuur en het personeel der bedrijven overhandigde hij aan den jubi laris een gouden horloge met inscriptie en sprak do hoop uit ,dat het hem gegeven moge zijn de Gemeente nog vele jaren te kunnen dienen. De heer Kemp nu het woord verkrij gende, gewaagde van de groote vriend schappelijke samenwerking gedurende deze 25-jarigé periode en roemde den werklqst van den jubhaires, daqr deze door de steeds grooter wordende ver scheidenheid der in het magazijn aan wezige artikelen en de voortschrijdende techniek steeds paraat moet zijn. Namens, het personeel werd door spr. met zijne hartelijke gelukwenschen een bloemen mand aangeboden. Verder werd het woord gevoerd door den heer Spoelstra, als Voorzitter van den Alg. Bond van G»meente-personeel, waarvan de jubilaris lid is, de heer Snel en v. d. Wal, die op de meest hartelijke wijze spraken over de voortreffelijke samenwerking en hem hunne geluk- wenschen aanboden. Getroffen dankte de jubilaris met enkele woorden voor de hem gebrachte hulde en verzocht vooral den «heer Wet houder zijn dank aan het Gemeentebestuur te willen overbrengen. Nadat van de geboden gelegenheid den jubilaris en familie te feliciteeren druk gebruik was gemaakt en een sigaartje was aangeboden, was deze intieme plech tigheid weder geëindigd en werd de jubilaris in de gelegenheid gesteld deze herdenking in huiselijken kring verder te vieren. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van A. P. noolmans, Spoorstraat. Van Maandag 13 Augustus tot 20 Augus- us wordt avond- en Zondagdienst waarge nomen door W. H. Kingma. Kanaalweg. POLIKLINIEK OOG-, KEEL-, NEUS- EN OORZIEKTEN. afwezigheid van den Officier van Gezondheid der le klasse Dr. W. F. •van Waveren, is de polikliniek voor lKgt neus- en oorziekten van i°t en met 17 Augustus a.s. gesloten. ..HELDERS MANNENKOOR". l Prijzen, op Zondag 24 Juni j.1. door tt Vengenoemd koor op het Concours te muiden behaald, zijn heden ter bezich- Sct!ngL Sesteld in de étalage van de Was- c 1.e.n-'1 Ververij en Chem. Wasscherij ^iom N.V., Keizerstraat 31. ALG. BEGRAFENISVER. eeriit'L^6 Algemeene Begrafenis Ver- van 97 Kr "^en Heider" is met ingang Zuring verleg. Koninklijke g0ed- korting STRANDFEESTEN UITGESTELD TOT MAANDAG. De door Helders Belang V.V.V. uit geschreven strandfeesten, welke heden middag 2 uur waren vastgesteld, zijn uit gesteld tot Maandagmiddag. POLITIEOPLEIDING. Voor hen, die zich willen bekwamen voor het examen ter verkrijging van het Politie- diploma, bestaat, zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, daartoe gelegenheid bij den Politievakcursus van den Algemeenen Neder- landschen Politiebond, gehouden te Den Hel der. Aanvang cursus 1 September a.s. Bizonderheden omtrent aanmelding en ver- eischten vindt men in de advertentie. KONINGINNEDAG 1934. Door het Oranje-comité alhier (de be sturen der beide Oranjevereenigingen) is besloten den verjaardag van H. M. de Koningin niet onopgemerkt te laten passeeren, doch deze op een bescheiden wijze te herdenken, o. m. door kinder spelen en een kinderzanguitvoering. Kinderen van 8—14 jaar, die aan deze zanguitvoering willen meedoen, worden daartoe uitgenoodigd op Dinsdag 14 en Donderdag 16 Augustus, des middags om half vier, in het gebouw te komen van den R.-K. Volksbond aan de Molengracht, alwaar onder leiding van den heer J. Asma de repetities worden gehouden, Men zie de advertentie in dit nummer, GOEDKOOPE TREIN MET REGENVERZEKERING. Zondag 19 Augustus zal een goedkoope trein loopen van Den Helder, Anna Paulowna en Schagen naar Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, en terug. Prijzen voor dezen trein zijn (heen en terug) van Den Helder naar Amsterdam f 2.60 2e kl., f 1.80 3e kb; Den Haag f 3 60 2e kb, f 2.50 3e kb; Rotterdam f 4.— 2e kb, f 2.80 3e kl.; voor Anna Paulowna en Schagen zijn deze prijzen resp. f 2.20, f 1.50, f 3.20, f 2.20, f 3.60, f 2.50. Vertrek Den Helder 7.06, Anna Paulowna 7.18, Schagen 7.30; terug resp. te 22.50 Schagen, 23.02 Anna Paulowna, 23.15 Den Helder (vertrek C. S. 21.54). Voor verdere bizonderheden raadplege men de advertentie. NAAR DUITSCHLAND MET REISCHEQUES. Ons berichtje over het reizen naar Duitschland met reismarken en reis chèques, opgenomen in ons nummer vari Donderdag, behoeft eenige aanvulling en verbetering. De heer Velthuys, van het Reisbureau t.o. de Postbrug, verzekert ons nl. ten stelligste, dat bonafide reizigers absoluut geen last hebben met hun reischèques, zoodat zij van deze voordeelige wijze van reizen gaarne gebruik maken. De heer Velthuys spreekt uit de praktijk. Zijn reisbureau heeft tal van stadgenooten met reismarken en reischèques geholpen, die niet anders dan plèizier daarvan ge had hebben Ook van het overleggen yan kwitanties aan de douane is hen niets gebleken. De eenvoudigste en secuurste weg, 1 om zonder eenige last Duitschland binnen tè komen en er weer uit te ver trekken is, dat men aan de grens zijn geldswaardige papieren iaat „Bescheini- geti"f Men krijgt dan een bewijs, waarop het bedrag aan geld is vermeld, dat men meegenomen heeft over de grens. Is dit bydrag, na zijn reis dus verminderd, en blijkt er dus in geen enkel opzicht sprake té zijn van deviezensmokkelarij, dan komt men zonder eenigen hinder weer terug in Nederland. Ons berichtje hierboven genoemd zou wellicht bij den niet aandachtigen lezer de meening hebben kunnen doen postvatten, dat er gevaren aan verbonden waren om met reischèques naar Duitschland te gaan. En dat is geenszins het geval. Hoewel de visschersvloot haast alle dagen buitengaats was, was toch de visch- aauvoer niet bijster groot. De Noordzeevisscherij is nog altijd schraal. De prijzen voor de visch daarentegen zijn ongetwijfeld gunstiger als ze geweest zijn, waarmede nog niet gezegd is, dat het normale niveau bereikt zou zijn, want zoo is het niet, maar er is eenige ver betering te bespeuren, vooral vóór tong en tarbot, wat vermoedelijk wel verband houdt met het badseizoenwant het uit te voeren contigent fijne visch, in hoofd zaak naar Frankrijk, is helaas nog niet verbeterd. Toch schijnt er wel eenige verbetering te komen in het visscherij- bedrijf. Het is echter te betreuren dat de vis- schers zoo weinig rekening houden met de belangen van de plaatselijke visch- handel, want nauwelijks wordt er genoeg verdiend om niet voor steun van de Gemeente in aanmerking te komen, of men beproeft zijn geluk op IJmuiden, en al is de markt daar niet beter, zoodat het den visscherman geen voordeel oplevert, voor onze plaatselijke kooplui is die handel verloren. Men bedenke toch eens dat de visch- handelaar toch al een moeilijken tijd door maakt, door de verschillende handelsbe lemmeringen en verminderde koopkracht; ook ontvangt de koopman geenerlei steun. Wanneer men hen nu ook nog de visch onthoudt zoodat hij zijn orders niet of slechts ten deele kan uitvoeren, maakt men het hem schier onmogelijk om zich staande te houden. En (wij wezen daar al meerdere malen op) ook de visscher man is het meest gebaat bij een flinke vlotte markt. Als de visscherman echter zijn waar naar elders brengt, lijdt onze vischmarkt een kwijnend beslaan, tot schade en nadeel voor alle bij de visscherij betrokkenen. Garnalen visscherij. Naar wij vernemen wordt er sinds eenigen tijd weer op garnalen gevischt welke in litten levend naar Amsterdam worden vervoerd. De prijs f 1.75 per lit is nog wel niet hoog, maar blijkbaar kon men er toch wel voor visschen, en het is nog vroeg in den tijd om de garnalen levend te kunnen vervoeren, maar het begin is er; hopen we dat vele visscbers er een boter ham mee kunnen verdienen. Botvisschery is nog van weinig oe- teekenis. WACHTSTRAAT 14 - DEN HELDER EEN VIJFENTWINTIG-JARIGE. Als krantenman kom je achter veel gehei men. Want een geheim was, dit 25-jarig jubi leum. waarover we het even moeten hebben. Ofeigenlijk kun je van geheim niet zoozeer spreken, wel van een verzwegen jubileum. Maar dan is er in zulke gevallen altijd wel iemand, die het aan de groote klok hangt en wereldkundig maakt. In dit speciale geval was het iemand, die blijkbaar vele aange name herinneringen had aan heerlijke koppen koffie en belegde broodjes. Om kort te gaan: de welbekende lunchroom van den heer Le;>- sen, in de Spoorstraat, herdenkt a.s. Zondag, 12 dezer, haar 25-jarig bestaan. Deze lunchroom werd 12 Augustus 1909 opgericht door den vader van den tegen- woordigen eigenaar, den heer F. W. J. Les sen. In 1915, toen deze stierf, werd de zaak voortgezet door den heer D. Reoshof, zij had toen evenwel weer het karakter van een melk inrichting. In 1919 kwam de tegenwoordige eigenaar, de heer Bram Lepsen, zoon van den oprichter, in de zaak. Zooals men zich zal herinneren is een jaar of 4 geleden de zaak verbouwd en gemoderniseerd; het is nu een goed beklante, gaarne bezochte lunchroom, tevens restaurant, geworden, die een gezellig onderkomen biedt aan talloozen die er komen verpoozen. Vooral de handelsreizigers komen er uitrusten en zich mef spijs en drank laven. Nu het feit eenmaal wereldkundig is ge maakt, zal het Zondag zeker aan de noodige belangstelling niet ontbreken. Klaar achter...... rijden maar. De reis naar het zuiden begint. Voorop opoe Geervliet, dan twee bussen met bezadigde menschen, als nummer vier de kannibalenwagen, ten slotte de meisjescar. Onder oorverdoovend lawaai, uitgeleide gedaan door heel pilodistrict en voorzien van een hoeveelheid proviand, schijnbaar genoeg voor een wereldreis, trekken we door de Hel- dersche straten en zetten dra koers naar Schoorl, onder de duinen door. Het eene lied volgt het andere op en al gauw hebben bus- sisten een paar bekende liedjes met vrije tekst geleerd. Af en toe probeert de chauffeur de radio aan het woord te laten komen, maar zonder succes. Bij den kruiser van Petten moet even ge stopt: worden, het strand bestormd, een foto gepleegd en een jodenkoek verslonden. Ver der weer. In Schoorl rijden we te ver. Voor de generale staf heeft kunnen beraadslagen is het verboden duin al door de pilose kanniba len ingenomen. Gelukkig laten ze er zich gauw Uitjagen, waarna we over den straat weg naar De Roode Leeuw terugwandelen. natuurlijk onder het noodige gekanker van eenige gauw ontevreden leden. Gauw ontbij ten, even den speeltuin onveilig maken en dan weer door. Troes door naar de heide bij Hilversum. Daar aangekomen is er in een minimum van ;ijd geen jongen meer te zien. Onze groote stille heide is overstroomd door een bende jongens. Na herhaald toeteren komen ze lang zaam aan weer bij elkander, de zakken vol eikels en jonge kastanjes, waar straks menig voorbijganger nog pleizier van zal beleven. Nog wat drinken en eten en verder gaan we weer, door Hilversum heen en bewonderen het nieuwe raadhuis. Bij een overweg moeten we even stoppen. Een moeder, die met een paar spruiten langs komt, maakt haar kroost opmerkzaam op het aardige gezang uit bus vier. Als ze echter opeens de woorden goed verstaat weet ze niet gauw genoeg weg te komen en verdwijnt in den tunnel. m vier uur arriveeren we in Oud-Valke- veein. De jongeren overrompelen, na gelaafd te ;zijn, den speeltuin, en waar ze aan de vele werktuigen hun hart konden ophalen. In de jlachspiegels van het doolhuis lachen we ons scheef om de mooie figuren die we daar in slaan. Énkele ouderen zullen even hun moede bodies opfrisschen met een heerlijk zeebad. Betalen een kapitaal geld, waden ongeveer driehonderd meter door een dikke laag mod der en staan dan nog pas tot hun knieën in het water. Evengoed toch opgefrischt, maar dan onder de douche, die na lang pompen een zielig straaltje water geeft. Om half zes vertrekken we weer en zul len op den grooten straatweg een ijssie pik ken! Verliezen echter den wagen die het ijs vervoert en staan een tijd te wachten. Rijden een half uur later door en hooren verderop dat de bus bij het viadukt staat te wachten. Pikken daar de ijsbus op en nemen een ijssie, Onderhand hebben eenige zorgzame moe ders; kans gezien de dorst van hun en hun spruiten te lenigen met het restant ranja dat achter in één der wagens staat. Of er genoeg overblijft voor de anderen blijkt hun niet te interesseeren. We rijden dan weer door en moeten op den Diemenschen weg voor een overweg wachten. Zien daar de Diesel passeeren en houden uitverkoop bij den zure-haring-man. Rijden dan ineens door naar de Hertenkamp in Alkmaar. Daar wordt halt gehouden en het restant proviand opgemaakt. Bij het verdee- len van het restant ijs hebben we zeker drie honderd ijssies getapt. Bij navraag blijkt ech ter, dat van de 135 opvarenden er maar 100 heusch nog heelemaal niets gehad hebben, echt waar meheer! Natuurlijk heeft de kanni- baleribus heelemaal niets gehad. Die knapen zullen thuis wel een aanval op den brood trommel hebben gedaan, want onderweg heb ben zij nergens iets van gehad. Arme jon gens! Dan gaan we op de thuisreis. Langzamer hand \yordt het stiller in bus vier. De lichten mogen niet aan, op sommige banken is het een wirwar van armen, beenen en hoofden. Bij de Kooy wordt overal gemaakt, er komt weer leven in de brouwerij. Ze rekken zich eens gqed uit en trekken de jassen aan. Dei qntvangst is weer af. In dichte rijen staanj de menschen langs den weg en verdrin gen iich om ook iets van onzen feestelijken intocéitie zien. (Dit is iets overdreven, hoor!) We hepbep allemaal een fijnen dag gehad, ópp'e 1 Geervliet gaat nooit verloren en lang zal 'zet leven! j Wollem. 1! t Den Helder vóór twintig jaren. - Bloem' lezing uit oude Helder- sche Couranten. Dinsdag 11 Augustus 1914. Dit num mer bevat de namen van de leden van het opgerichte steuncomité! Het Comité werd daags na de totstandkoming ten raadhuize geïnstalleerd (dat was dus 8 Aug. 1914). Vastgesteld werd dat de ingekomen steun dienen zou voor lien, die door mobilisatie schade leden en steun noodig hadden. De inzameling zou zoodanig gëschieaen, dat men giften ineens kon gevèn en zich ver plichten kon tot een wekelijksche bijdrage Van de Vereeniging van Koffiehuishou ders, enz. was bericht ingekomen, dat zij haar kassaldo, zijnde 76.60, aan het Comité zou afdragen. Ook de Aannemers- bond stelde 50.— beschikbaar uit zijn kas en meerdere volgden. De gemeente werd in 33 wijken verdeeld, Wélke elk door twee personen met een lijst zouden worden afgeloopen. Penningmeester was de heer van de Bilt, het tegenwoordig Kamerlid. Een officieele mededeeling van dit Steuncomité bevat een oproep aan de bur gerij. Hoezeer in die eerste dagen ieder tracht te zoo goed mogelijk elkander te helpen, bewijst het volgende bericht: Een huiseigenaar hier ter stede deelde aan een paar bewoonsters mede, dat zij in deze tijdsomstandigheden geen huurpen ningen behoefden te betalen, daar zij ver stoken waren van inkomsten door het op komen hunner mannen, die te Oldenzaal waren geplaatst. „Een goed voorbeeld," plaatste de redactie boven dit bericht. In derdaad, jammer, dat het bericht niet den naam van dezen inwoner van onze stad vermeldt! Uit Haarlem werd aqn de redactie ge schreven: Zelfs Haarlems burgers, die in gewone omstandigheden in niet al te besten reuk staan bfj de militairen van wege hun, spreekwoordelijk geworden, stijfheid, doen thans wat zij kunnen om het den militairen zooveel mogelijk naar den zin te maken. Den armen soldaten, waaronder ook zeer velen van het regi ment uit Den Helder afkomstig, wordt gratis zeep, handdoeken en lectuur ver strekt; de verschillende militaire tehuizen zorgen voor versnaperingen, die ook al ^oor niets worden aangeboden.... Dage lijks melden zich hier zeer vele burgers aan voor vrijwillige dienstneming bij het leger, voor den tijd dien de oorlog duurt, en zulks tegen vergoeding van handgelo hoven vrije kleeding en voeding. In de soldatenverblijven heerscht over het alge meen een zeer opgewekte geest" Dit karakteriseert wel zeer sterk den algemeenen geest die vooral in de eerste uagenj der mobilisatie heerschte, waarbij alle geschillen ter zijde waren gezet en in vóllen omvang de z.g. „go Isvrede" heerschte. Helaas heeft die idyllische toe- stónd niet lang geduurd. IjJii de advertentierubriek: Het Sub comité voor het inzamelen van gelden maakt bekend, dat op Woensdag en Don derdag 12 en 13 Augustus door dames en heer en aan de ingezetenen dezer ge meente lijsten zullen worden aangeboden voor giften in eens of voor een wekelijk sche, óf maandelijksche bijdrage. Helpt naór riw vermogen. Hét bestuur der Algemeene Heldersche Winkeliersvereeniging brengt het navol gende ter kennis van de leden: De jaar- lijksóhe Algemeene Openbare vergadering wórdt voorloopig tot nadere kennisgeving uitgesteld. Maatregelen zijn genomen om zóóveel mogelijk inlichtingen te verschaf fen aan winkeliers, die zulks met 't oog op de moeilijke tijdsomstandigheden wen- s'hen. Daartoe wordt iederen dag (be halve Zondag) van 2 tot 3 uur zitting ge houden ten kantore van den penning meester Keizerstraat a517. Met nadruk doet het Bestuur een beroep op de samen werking van alle winkeliers om elkander zooveel mogelijk behulpzaam te zijn. Sub-0omité voor hulp in de huishou ding. -j- Gezinnen, die behoefte hebben aan etejn, kunnen zich ten spoedigste aan melden! bij Mevrouw de BoerJongkeer, Koningstraat 28—30. Steuncomité voor de door mobilisatie getroffen gezinnen (Sub-comité voor on derzoek en uitkeering). Ondei-geteekenden, vormende bovenge noemd sub-comité, deelen bij dezen aan belanghebbenden mede, dat dit comité dagelijks zitting heeft, behalve des Vrij dags, Zaterdags en Zondags, in het Ge bouw yan Gemeentewerken, Kerkgracht alhier, en wel des voormiddags van 9 tot 12 uur én namiddags van 2 tot 6 uur. Be langhebbenden kunnen aldaar een aan vraag tót ondersteuning invullen. Steuncomité. 10 Aug. Ingekomen het kasgeld: van de afd. Helder van de Ver. van Café- en Restauranthouders en Slij ters 76.66. Men verzoekt ons de aandacht er op te vestigeij dat de steungelden die hier ter plaatse ingezameld worden alleen bestemd zijn vooy gezinnen in de gemeente Helder. „Neemt in voorraad"! adverteert een firma, en zij voegt er bij: „Geen prijsver- boogingi'. EEN GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Woensdagmorgen had op de Boerhaave- straat een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een met een paard bespan nen voertuig. Beide voertuigen reden in dezelfde richting. Vermoedelijk door onvoldoende uitwij ken van den autobestuurder bij het in halen van de bespanning, kwam de auto met het paard in aanraking, dat hierdoor op hol sloeg. De bestuurder van de be spanning kwam tegen een lantaarnpaal te vallen en brak een vinger. Na ver bonden te zijn in de Lidwinastichting kon hij huiswaarts keeren. Het paard werd spoedig gegrepen. Verdere persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Proces verbaal wordt opgemaakt. DE OUDERLIJKE WONING ONTVLUCHT. Door de politie werd een minderjarig meisje, wonende te Nijmegen, aangehou den, wier terugbrenging door de ouders was verzocht. Zij is op transport gesteld naar Nijmegen, teneinde aan hare ouders te worden afgegeven. NOG SLECHTS KORTEN TIJD TEGEN LAGE ZOMERPRIJZEN. Alle-dag-kerk. Van Dinsdag t'm. Vrijdag in de Westerkerk, 'sav. van 78 uur. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststrnat) Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk. Westplein) 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v.d. Poel. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. H. Steen 1 van Aridijk. Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, kanaalweg) i's Morgens 10 uur, Ds. H. Steen 's Avonds 5.3Ó uur, Ds. Joh. Meijnen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u, Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Lnth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. C. C. G. Visser van Rotterdam. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. J. W. v. Petegem van Den Hoorn. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Past. Th. Moleman. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatpredikihg Molenplein. Verschillende sprekers.: Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Hells. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. VerloSsings-Samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 u., Ds. M. v. Wichen Het vonnis van het Hoog Militair Gerechtshof. Wij géven hieronder de hoofdzaken van de motiveering van het vonnis van het Hóóg Militair Gerechtshof tegen deoffi- ciereh van De Zeven Provinciën: Na^r 's Hofs oordeel behoort onder de woorden „in het belang der zaak gevor derde maatregelen van geweld naar ver mogen aan te wenden" in verband met den verderen inhoud van artikel 143 te worden verstaan het door den wetgever tot rechtsplicht verheven gebod aan den meerdere om aan een door een'mindere gepleegd misdrijf, waarvan de meerdere getuige is, met de hem ten dienste staande middelen een einde te maken, waarbij ten aanzien dier middelen sleóhts in zooverre een beperking isgesteld.dat geweld wordt aangewend, indien en voor zoover het noodzakelijk is. Deze opvatting houdt in, dat de omvang der aan te wenden middelen wordt be paald, eensdeels door hetgeen in feite beschikbaar is, anderdeels door den ernst van den door het misdrijf in leven ge roepen ongeoorloofden toestand en hier uit volgt, dat het eigen oordeel van den meerdere in zooverre is uitgeschakeld, dat hij, en zulks op grond van zijn plicht om aan het misdrijf een einde te maken, de beschikbare middelen heeft aan te wenden, naarmate de feitelijke toestand eischt. Het opzet in het onderwerpelijke artikel kan dus, met uitsluiting van de besproken bestanddeelen van het misdrijf, slechts gericht zijn op het nalaten. Hieruit volgt, dat een meerdere, ge tuige zijnde van een door een mindere gepleegd misdrijf, wetende dat bepaalde maatregelen, ook die van geweld, hem ten dienste staan, desbewust nalaat die maatregelen te nemen, strafbaar is, in dien de rechter van oordeel is, dat die maatregelen op dat oogenblik vereischt waren om den ongeoorloofden toestand te beëindigen. Deze opvatting volgt geheel uit de be woordingen en het systeem der wet en vindt bevestiging in de geschiedenis van de totstandkoming van het onderwerpe lijke wetsartikel. Hun verweer kan dezen beklaagden dus niet baten, daar ten processe is ko men vast te staan, dat zij niet bij machte waren, aan de muiterij een einde te maken zonder toepassing van geweld, zoodat de vraag óf het belang der zaak toepassing van geweld vorderde, bevestigend moet worden beantwoord. Zij hebben ook volmondig erkend dat zij opzettelijk het nemen van maatregelen van geweld hebben nagelaten. Slechts éénmaal heeft een zestal offi cieren aanstalten gemaakt tot het nemen van maatregelen van geweld, te weten bij een poging om gewapenderhand de door de muiters bezette brug te her overen, doch zij zijn toen onmiddellijk teruggedeinsd, nadat van de zijde der muiters één schot gelost was. Uit het bovenstaande volgt, naar het oordeel van het Hof, dat de aan alle be klaagden ten laste gelegde overtreding wettig en overtuigend is bewezen. Hun aller gedrag tijdens de muiterij heeft zich gekenmerkt door een vrijwel volkomen defensieve houding en zelfs in de weinige gevallen, dat van een begin van offensief optreden blijkt, zooals bij den aanval op de brug en het eptreden van D. en D. v. S. bij een ontmoeting met een aantal gewapende, aan de zijde der muiters staande Inlandsche schepe lingen, werd van iederen maatregel Van gewelf afgezien. Die houding wordt wel zeer duidelijk geaccerituëërd door het feit, dat in den eersten nacht, zonder dat eenig offensief optreden had plaatsgevonden, de offi cieren met de. leiders der muiters in onderhandeling zijn getreden en de hun gestelde voorwaarden hebben geaccep teerd. Alle beklaagden waren zoozeer ingesteld op deze houding van lijdelijkheid, dat zelfs de verdediging van het achterschip geheel onvoldoende was georganiseerd, de door hen uitgezette schildwachten geen of althans geen nauwkeurig om schreven consignes hadden en zelfs indien de muiters in strijd met de afspraak tot het achterschip doordrongen, zij van de schildwachten der officieren geenerlei geweld ondervonden. Het Hof overweegt, dat erkend moet worden, dat gedurende de laatste jaren dóór verschillende autoriteiten moeilijk heden zooveel mogelijk werden omzeild, hetgeen uiteraard gepaard ging met een zekere verslapping in de handhaving van de krijgstucht, en bovendien aan deze beklaagden door hun commandant is voor gehouden, om bij onkrijgstuchtelqk gedrag van minderen veeleer met tact en over reding dan met strengheid en geweld op te treden, doch vooreerst op beklaagden krachtens art. 12 van het reglement be treffende de krijgstucht de verplichting rustte, zelfstandig op te treden en zij over het hoofd zien, dat zij hadden moeten begrijpen, dat de in het telegram en het persbericht vervatte aanwijzingen werden gegeven door personen, die volkomen onbekend waren met den toestand aan boord. Het is den Hove ten eenenmale onaan nemelijk voorgekomen, dat beklaagden in werkelijkheid hebben gemeend, dat de autoriteiten er hun goedlc "iring aan zou den hechten, dat zestien gewapende offi cieren zich niet met geweld hebben verzet, toen hun minderen zich gewapend tegen over hen stelden, met het schip onder stoom gingen en eischten, dat zij zich in een bepaald gedeelte van het schip zouden ophouden. Het hof verwerpt dit verweer dan ook als volkomen ongegrond. Ook het verweer op de leiding, door v. B. gegeven, faalt ten eenenmale. Het riemen van maatregelen van geweld wordt in artikel 143 tot rechtsplicht ver heven en de toestand was zoodanig, dat beklaagden onmogelijk te goeder trouw zouden hebben kunnen meenen, dat een bevel oin geen geweld aan te wenden, gerechtvaardigd was. Daarbij is ook van militair oogpunt beschouwd op onvergeeflijke wijze ver zuimd, te bedenken dat dit lijdelijke op treden onberekenbare schade moest toe brengen aan de handhaving der tucht, welke onvergelijkelijk beter zou zijn ge diend door een krachtig en vastberaden optreden, zelfs al ware daarvan het gevolg geweest dat aan de zijde der loyale op varenden slachtoffers waren gevallen. Overigens moet het verweer in dit op zicht ook daarom verbazing wekken om dat bij geen der beklaagden het besef blijkt te hebben bestaan, dat door krach tig optreden van enkele meerderen of

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9