0^ Buitenlandsch Overzicht. (#n ally's avontuur. NAAR TEXEL Neem 'n "AKKERTJE" NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Jeugd in Uw voeten!!! dp7imnae Q De ontwikkeling van de industrie in lndië. No. 7474 EERSTE BLAD ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1934 62ste JAARGANG Hindenburg's testament De Italiaansche troepen van de Oostenrijksche grens teruggetrokken u met Salonboot Dr. Wagemaker 01 morgen goedkoope retourbiljetten Den Helder-Texel WAS UW FILM MISLUKT? WERNER CRONE, Abonnement per 3 maanden bjj vooruitbet. Heldersche Ciu.ant f 1.60; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65:binnen- land f 2.— Nederl. Oost- en West lndië per zeepost 1 2.10, dem per niail en overige landen f 3.20 Losse t os. 4ct.fr.p.p fict. Zondagsblad resp f 0.50 f 0.70. f 0.70,f 1.- Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, I 1.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V Drukkerij v/h C. DE BOER Ju. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADV ERTEN TIEN 20 ct. per regel (galjard). Lngez. meded (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Het politieke testament van Hindenburg. - Is het echt? Nieuwe spanning tusschen Rusland, Japan en Mantsjoerije. Het politieke testa ment van v. Hinden burg is juist op tijd verschenen en zal het als slag op den vuur pijl, vlak voor de stemming, wel doen. Men heeft zich, vooral in Frankrijk, af gevraagd, of het testament wel echt is. Hoe is het mogelijk dat het eenige weken onder water blijft en nu, juist voor de stemming, verschijnt met een inhoud, die voor Hitier en de zijnen niet anders dan propaganda-materiaal kan zijn Nu kan het ongetwijfeld achterwege zijn ge houden om als propagandastuk voor de stemming te dienen, want daarin zijn de Duitschers geniaal, om op het juiste oogenblik doeltreffend te werken. Over het testament wordt, zooals we schreven, verschillend geoordeeld. De Nw. Rott. Ort. schrijft er o.m. over: Het testament van Hindenburg is een merkwaardig stuk. Philologen en theo logen zullen eraan smullen. Gemakkelijk is de hand van twee schrijvers te onder scheiden. Wij willen daarmede natuurlijk niet constateeren, dat Hindenburg zijn politiek testament door anderen zou hebben laten opstellen. Is dit niet het geval, dan wordt het verschijnsel van de twee Hindenburgen ook voor den phy- choloog zeer belangwekkend. Stijl, ge- dachtengang, stemming van den Hinden burg, die zich als gepensioneerd veld heer terugtrok, zijn volmaakt verschil lend van die van den man, die na jaren van rijkspresidentschap, zijn einde voelde naderen. Het blad spreekt hierbij dus ook min of meer twijfel uit aan de echtheid van het document. Het eindigt zijn beschou wing aldus: M-sschier. schuilt voor Hitier zelf de waarde van het testament vooral in het eerste gedeelte. Hindenburg legt daar een monarchistische geloofsbelijdenis af. En wel in dezen vorm„Maar deze vloed zal weer afloopen. Dan zal uit de eeuwig bewogen zee van het volksleven weer de held opkomen aan welken zich eens de hoop van onze vaderen heeft vastgeklampt". Hij vat dit samen in: Het Duitsche Keizerschap. Dit zal als op Hitier slaande, worden uitgelegd. Ook het historische keizerschap was niet erfelijk. En in Hitler's omgeving denkt men wel degelijk heel ernstig aan een volkskeizerschap van den leider, die zelf de republikeinsche waardigheid van rijks president reeds heeft opgeheven. De Duitsche bladen slaan er natuurlijk munt uit voor de a.s. verkiezingen. De Kreuzzeitung zegt dat het stuk een van de weinige documenten zal blijken, die een vergankelijk heden zullen over leven om voor komende geslachten te gelden als een onvergankelijk getuigenis van den Pruisisch-Duitschen geest. Hindenburg is heengegaan in het bewust zijn dat in de krachtige handen van den leider en kanselier Adolf Hitier, wien hij de verdienste toekent het Duitsche volk vereenigd te hebben, de toekomst van het Duitsche volk in de beste hoede is. eigengebreide Kousen en Sokken. JAAP SNOR, Zuidstr. 19. (Let op den gelen winkel). Ie klas reparatie-inr, voor alle soorten wollen Kleeding, Truien, Badpakken enz. Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). In den geest van Hindenburg, den leider te volgen, dat is wat omschreven wordt met het Pruisische woord: „Wir haben nichts anderes als unsere verdammte Pflicht und Schuldigkeit zu tun". De Berliner Boersenzeitung is van oordeel dat de staat moet zorgen dat Hindenburg's laatste woorden aan de Duitsche jeugd worden gebracht en dat hun beteekenis haar onvergetelijk worde ingeprent. Het Berliner Tageblatt zegt dat dit het eerste politieke testament van de ge schiedenis is, dat niet slechts tot eigen kring, maar dat tot de gemeenschap der volken is gericht. Moge Europa daarover nadenken. De Engelsche pers ontvangt het testa ment niet zoo gunstig. De Daily Express schrijft, dat het „lang vermiste document" eindelijk ge vonden is. Aan de echtheid kan men niet twijfelen, aangezien von Papen hiervoor staat, zoo schrijft het blad ironisch. De Daily Telegraph schrijftVon Hindenburg laat Duitschland aan Hitier na«. Het blad noemt de publicatie van het testament een meesterwerk van pro paganda. Ook de Berlijnsche correspondent van de Times schrijft aan zijn blad, dat het testament van von Hindenburg aan Hitier feitelijk het lot van Duitschland in han den geeft. Aangezien het document drie dagen voor de stemming is gepubliceerd, zal het, volgens het oordeel van den correspondent, grooten invloed uitoefenen. De Fransche pers daarentegen is scep tisch gezind. Sommige bladen gelooven niet in de authenticiteit van het docu ment, terwijl andere weer de aandacht vestigen op het feit, dat het eerst 13 dagen na den dood van v. Hindenburg is gepubliceerd. De Echo de Paris en het Journal zijn beide van oordeel, dat het eerste deel van het testament in ieder geval authen tiek is. Verder is het een krachtige pro paganda voor Hitier. De Jour is van meening, dat het stuk geen onvoorwaardelijke instemming in houdt met de politiek van het Derde Rijk. Het Petit Journal wil thans niet het authentieke karakter van het testament betwisten, maar het toevallig samenvallen en de volledige harmonie met het oogen blik werken als een handig voorbereid tooneeleffect. De Populaire twijfelt nauwelijks aan de echtheid. Als het een vervalsching ware, had men het niet beter kunnen doen. Er is nog altijd spanning tusschen Rus land, Japan en Mantsjoekwo, of eigenlijk zouden we moeten schrijven «nieuwe span ning* omdat er een periode van betrek kelijke rust is geweest, die echter nu weer tot het verleden behoort. Het gaat om het bezit van den Noord-Mantsjoerij- schen spoorweg, in het bezit van Rusland, waarop Japan, of liever Mantsjoekwo. wat hetzelfde blijft, beslag wil leggen, nu de onderhandelingen over den verkoop niet tot een bevredigend resultaat hebben ge leid. Rusland wil daar natuurlijk niet van hooren en zoo heeft in politieke kringen, zoo meldt een telegram uit Charbin, groot opzien gebaard een rede, die de Russische onder-directeur van den Noord-Mantsjoe- rjjschen spoorweg voorde employé's heeft gehouden. Hij verklaarde, dat de Sowjet- Unie niet bereid is den spoorweg goed koop te verkoopen. Indien Japan of Mant sjoekwo zouden trachten den spoorweg te onteigenen, zou de volkomen bewapende Sowjet-Unie den spoorweg militair be schermen, waarbij de hulp van een derde land zeker was. Men ziet wel, dat het tusschen Rusland en Japan nog lang geen koek en ei is. Het volgende bericht, dat wij in de groote pers vinden, getuigt daar ook van. Het luidt: Het Japansche ministerie van oorlog publiceert een lijst van 15 gevallen van grensincidenten aan de grens tusschen Mantsjoekwo en Sowjet-Rusland, sedert het begin van dit jaar, welke incidenten volgens de Japansche publicatie alle van Sowjetzijde zijn geprovoceerd. In het rapport wordt herinnerd aan het vliegen van een militair Sowjet vliegtuig over Joeki in Korea op 23 Fe bruari j.l., de overschrijding van de Mantsjoerijsche grens nabij Hoensjoen door acht Russische cavaleristen op 24 Februari j.l., de arrestatie van een Mant- sjoerijschen boer door troepen van de G.P.Oe, die in Maart j.l. bij Foetsjin in de provincie Kirin de grens overschreden, en aan de grensoverschrijding nabij Po- granitsjnaja in April j.l. door zes Sowjet- officieren, die met achttien Chineesche en Koreaansche communisten trachtten een groep te organiseeren, die speciale opdrachten zou krijgen, in geval van een Russisch-Japanschen oorlog. De lijst bevat tenslotte nog de overschrijding van de Mantsjoerijsche grens nabij Misjan door een eskadertje van zes militaire vlieg tuigen op 13 Juni j.l. en een vlucht van een Sowjet-verkennersvliegtuig boven Po- granitsjnaja op 16 Juli j.l. Naar Reuter uit Rome meldt, heeft Mussolini bevolen, dat de Italiaanschq troepen aan de Oostenrijksche grens onj middellijk moeten worden teruggeroepen^ waaruit blijkt, dat hij de crisis in Oosten-j rijk geweken acht. Waarschijnlijk is dit besluit in overleg met Starhemberg genomen. EEN INTERVIEW MET VON NEURATH. In een interview met de Tag heeft de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Neurath, verklaard, dat de beslissing van a.s Zondag in de eerste plaats een zoo indrukwekkend mogelijke betooging van den wil tot eenheid moet worden. De wereld moet getoond worden, dat allen achter Hitier staan, bij zijn groote werk van vereeniging en bevrijding van Duitsch land. Von Neurath weidde daarop uit over de kwestie van de gelijkberechtiging, die door de bijzondere positie, waarin Duitschland zich bevindt, met tot de tanden gewapende naties om zich heen, geboden wordt. Duitschland vraagt gelijkberechtiging, omdat het een verzekerden Duitschen vrede wil; het vraagt haar als een natuur recht Toch wordt deze eisch in een deel Feuilleton Uit het Amerikaansch. 12) En ais zeer onlogisch gevolg zoo j ,r zÜn de gewoonten van de-wet-als- eF.'100Sste-erkennend brein kreeg w y 't zien van dien breeden zeif- genoegzamen rug-met-een-leeren-cein- u'"\ het symbool van de macht en 't be- ermend vermogen van de wet, plotse- Jg een hevige aanvechting, 0111 om te ],peren' Ilaar den agent toe te gaan en >11 op de hoogte te brengen van alles, cm zo?even gezien had Ze had zich al en w trottoir a' aE v°or ?e tegengehouden werd door de over WeF-1® dat 'ie* oodoenlijk zou zijn om de h m in gebeurde te betrekken zonder dén' Weiwi"ende medewerking te verra- '^gedachte zette den domper op haar die 1 Van- k'Üdschap over 't vinden van of oplossing; ze kromp ineen zelf 6 d had, slikte een paar maal en Plotseling den pas erin, of ze van <lnt Bedachten wilde wegloopen. Maar Me,,,.'!8 ,?.en hoop, die bij voorbaat tot lanwo -B gedoemd was; na die extra- Uren peri(K,e va" rust de laatste paar lm„ /Yaren een orgie van gevoelens en Weer iS'es .geweest> waren haar gedachten 'ereid, 0111 hun werk voort te zetten, oder mededoogen voo»1 Sally's ge voel begonnen haar hersenen den toe sand te analyseeren. Ze bewezen haar, dat alles wat ze in een toestand van niet-nadenken, in een bui van onbe- heerschte jaloezie begonnen was, nooit meer ongedaan gemaakt kon worden. De eerste opzet, het tijdelijk leenen van wat kleeren met het plan om ze „in goede orde" weer terug te sturen was nog zoo erg niet geweest maar het openbreken van een safe en het zich wederrechtelijk toeëigenen van de hemel moge weten welken schat dat was iets geheel anders! Wie weet had ze zich niet schuldig gemaakt aan daadwer kelijke medeplichtigheid aan een nog grootere misdaad? En nu ze er toch over dachthoe kon ze er zeker van zijn, dat de dikke roodharige man niet de huisbewaarder geweest was; met welk recht zag ze hem voor een collega-inbre ker aan? Ze had zie havonturen gewenscht ze had avonturen gekregen, dat moest ze toegeven. Morgen, in den loop van den dag, zou de diefstal door de dienstbode worden aangegeven en natuurlijk werd het dan meteen bekend, dat fcij er bij betrok ken geweest was, want nu ze tot kalmte begon te komen en nu het te laat was, herinnerde ze zich, dat al haar kleeren en ze had haar heele uitrusting in de badkamer achter gelaten duidelijk gemerkt waren: S. Manvers, in kleine zwarte lettertjes. Misschien al voor mor gen twaalf uur en zeker voor morgen avond, zou de jacht op Sarah Manvers begonnen zijn. Zoo ontdaan van schrik, dat ze niet meer recht wist wat ze deed, liep ze doel loos voort; telkens keek ze schichtig ach terom, alsof een gematerialiseerde arm der wet haar elk oogenblik vastgrijpen kon en als ze voor zich keek, dwaalden haar oogen voortdurend rond, op zoek naar een schuilplaats of naar Iets, dat haar op een idee zou kunnen brengen want teruggaan naar het atelier kon ze niet. Maar 't was of de stad dien avond een geheel ander aanzien dan gewoonlijk had; vreemd, vijandig, beangstigd! Ach ter de rust van die paar blokken deftige oude huizen, zoo eenzaam te midden van het drukke, jachtige verkeer van de buur ten er om heen, lag zelfs iets dreigends! 't Leek, of ze hun arrogante, gereserveer de pose van overdag hadden laten varen, of ze nu, in heimelijke conferentie over haar geval, de hoofden bijeen gestoken hadden en het doen en laten van haar schuldige, angstige figuur met leedver maak en openlijke minachting gadesloe gen; een paar keken '.oerend, anderen fronsten afkeurend hun wenkbrauwen en weer anderen keerden zich minachtend af, maar, op welke wijze ze ook aan hun gevoelens uiting gaven, allen deden ze, of ze van 't geheele geval volkomen op de hoogte waren, of ze onmiddellijk had den kunnen zeggen, als iemand het hun maar gevraagd had, waarom zij voort vluchtig was. 't Was of de storm, als een bovenna tuurlijke bezoeking, de geheele stad een ander aanzien gegeven had het veilige, rustige gevoel, dat een bekende omgeving voor ieder heeft, was weg. 't Eenige wat overgebleven was, was een groteske pa rodie op de straten van vroeger, een Ie klasse 90 cent 2e klasse 60 cent Directeur T.E.S.O. van bet buitenland nog bestreden en ver worpen. Men tracht de bedoelingen van Duitschland verdacht te maken en geeft zich aan de bedriegelijke hoop over, dat het in zijn streven naar de verwezenlijking van zijn eisch te verlammen is. Daarbij speelt de hoop op inwendige tegenstel lingen in het Duitsche volk een belang rijke rol. De vraag, die het buitenland op 19 Augustus stelt, is of het Duitsche volk nog even aaneengesloten achter Hitler's .politiek van gelijkberechtiging staat, als op 12 November. Daarop moet een duide lijk antwoord gegeven worden. In levens kwesties van het Duitsche volk kan en mag er geen verschil van meening zijn. DE AMNESTIE IN DUITSCHLAND. Alleen in Groot-Berljjn zijn de laatste dagen meer dan duizend arrestanten op I vrije voeten gesteld, krachtens de wet op amnestie ter gelegenheid van de ver eeniging van het rijkspresidentschap met de functie van rijkskanselier. Er staan nog meer vrijlatingen te wachten. uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid. NIEUWE GEVECHTEN TUSSCHEN COMMUNISTEN EN CHINEESCHE REGEERINGSTROEPEN. De te Shanghai verschijnende Japansche bladen melden dat de communistische troepen in de provincie Foekien nabij Taotsjan slaags zijn geraakt met een divisie Chineesche regeeringstroepen, die door de communisten werden aangevallen en elf honderd man dooden en gewonden verloren. De verliezen der communisten zouden nog grooter zijn, doch de gevechten duren nog voort. De communisten hebben een uitval gedaan in de richting van Sjoeikau die echter op het verzet der regeeringstroepen is afgestuit. De Nederlandsche commissie, die in Mei naar lndië is vertrokken ter bestudeering van de vraagstukken in verband met de stichting van een eigen textielindustrie op Java, is op den terugweg. Zij heeft bij haar vertrek mede gedeeld, dat zij waardevol studiemateriaal heeft verzameld, dat echter geordend en uit gewerkt zal moeten worden alvorens men er aan kan denken eenige conclusies te trekken over de mogelijkheid van een dergelijke in dustrie. Thans lezen wij, dat het departement van economische zaken in Nederlandsch-Indië bin nenkort een ambtenaar naar Waalwijk zal zenden ter bestudeering van de schoenin dustrie daar ter plaatse, omdat in lndië plan nen bestaan ook een eigen schoenindustrie te gaan ontwikkelen. Men is dus bezig ernstig de mogelijkheden van industrieele ontwikkeling van lndië na te gaan. De ontwikkeling ging tot nu toe in de richting van den grooten landbouw in handen van kapitaalkrachtige maatschappijen voor namelijk, gedeeltelijk ook in die van bevol kingscultures, gelijk bij thee en rubber het ge val is. De landbouw bleef echter de overheer- schende tak van bedrijf. Nu de vooruitzichten daarbij over het algemeen ongunstig, vaak treurig zijn, en met name voorshands geen winstgevende prijzen voor landbouwproduc ten verwacht kunnen worden, terwijl ver schillende arbeidsintensieve cultures mis schien wel ingekrompen zullen moeten wor den, is het zeer logisch, dat men naar andere mogelijkheden zoekt om de zeer dichte bevol king aan arbeid te helpen. Java was nog tijdens de regeering van Raf- fles een land met een vrij hoog ontwikkeld handbedrijf, zoowel wat weverij als smederij en kunstsmederij betreft. In de 19e eeuw is dit eigen bedrijf geheel verdrongen door de veel goedkoopere machineproducten, die van el ders werden ingevoerd. Thans gaat het er om, deze bevolking weer in diverse bedrijven on der te brengen, die met moderne hulpmiddelen arbeiden. Indien deze pogingen gelukken, zal hiermede ongetwijfeld een zeer lange ontwik kelingsperiode gemoeid gaan. Een moderne industrie laat zich stellig niet uit den grond stampen, maar moet geleidelijk groeien. Voor de Indische bevolking, vooral op Java, zou een dergelijke industrie ongetwijfeld een zegen zijn. In vroegere jaren emigreerde een deel der overtollige bevolking naar de Buitengewesten, maar daarvan is thans weinig of geen sprake meer. Ten deele zijn de cultures buiten Java ingekrompen of stopgezet, maar vooral heb ben rationeelere bedrijfsmethoden de behoefte aan handenarbeid sterk verminderd, zoodat er eerder van een terugvloeiïng der vroegere emi granten naar Java sprake is dan omgekeerd. Men ziet dus, dat de omstandigheden uitbrei ding der werkgelegenheid op Java gebiedend eischen. Weet U zeker dat ze goed be handeld was? Ga naar den vakman voor het ontwikkelen en afdrukken vari Uw kiekjes. Ons werk is onze beste reclame Ga naar: v.h. Chef Kreuger, Koningstr. 29 Wel beter maar niet duurder Gewone doos. Voor Nederland komt de vraag naar voren, wat de ontwikkeling van een eigen industrie in lndië voor gevolgen zou hebben voor ons eigen bedrijfsleven. Eenerzijds wordt met kracht getracht den uitvoer van Nederland sche producten naar lndië op peil te houden of zelfs te vergrooten, terwijl de stichting van eigen industrieën in lndië natuurlijk de afzet mogelijkheden van die Nederlandsche pro ducten, die in de toekomst in lndië zelf zullen worden voortgebracht, verkleinen. Toch is hier slechts van een tijdelijke en misschien onvermijdelijke tegenstelling van belangen sprake. De ontwikkeling van Japan heeft bewezen, dat men de groot-industrie niet tot Europa en de Ver. Staten kan beperken. Ook het Oosten zal zich industrialiseeren, dat is niet tegen te houden. Nederlands rol, even als die van het geheele Westen, zal zich dan hebben te bepalen tot de levering van goede ren van betere kwaliteit en tot die van ma chines en andere hulpmiddelen der productie. Gedurende afzienbaren tijd zal de productie van het Oosten zich beperken tot die van massa-artikelen van lagen prijs. Industrialisatie, waarvan hopelijk grootere welvaart het gevolg zal zijn in lndië, schept grootere behoeften en maakt daardoor meer afzet mogelijk van duurdere producten vaK betere kwaliteit. Zoolang de inheemsche be volking zoo diep arm en verarmd blijft als thans het geval is, heeft de industrie van kwa liteitsproducten geen afzetmogelijkheden. Zoo ziet men, dat op den duur een andere verhou ding tusschen de Nederlandsche industrie en lndië mogelijk is, waarbij lndië zelf verschei dene massagoederen voor eigen gebruik zal voortbrengen. Wijziging in de Nederlandsche industrie zal daarbij moeten plaats vinden, en de overgangsperiode zal vermoedelijk tot groote moeilijkheden aanleiding geven. Een andere uitweg dan industrialisatie van lndië bestaat echter niet. GROOTE HOEVEELHEID VALSCHE RIJKSDAALDERS ONTDEKT. Reeds voor 16.000 golden op gespoord. Naar het Bat. Nbl. verneemt, is men 0p het spoor gekomen van een blijkbaar wijd vertakte organisatie tot liet binnen smokkelen en uitgeven op groote schaal van valsche rijksdaalders uit China. In het Paloposche op Celebes probeerde een man een valschen rijksdaalder uit te geven. Bij onderzoek werd spoedig voor een bedrag van f 1500 aan valsche rijks daalders gevonden en verder kwam vast te staan, dat het geld in zeepkistjes per K.P.M. uit Batavia was verzonden. De rijksdaalders werden daarin verpakt in blikken bussen, die in vloeipapier ge wikkeld waren. Door deze ontdekkingen beeft men thans reeds voor f 16.000 aan valsche rijksdaalders kunnen opsporen. Een uit gebreid onderzoek is aangevangen. Ook soort van waan-voorstelling, hoe eerder hoe beter vergeten. Met een heftigen schok, als iemand, die plotseling uit een onrustigen slaap wak ker schrikt, merkte ze opeens dat ze vei lig in Forty-Second Street liep; niemand achtervolgde haar, aan geen van de voor bijgangers kon ze merken, dat iets haar de pas ter wereld gekomen misdadigster verraadde; niemand zou notitie van haar nemen als ze heel gewoon, als ieder an der sterveling deed. Een paar oogenblik- ken bleef ze onbeweeglijk op den hoek staan, terwijl ze met oogen, die niets za gen, naar den prachtigen gevel van het grand Central Station opkeek. Ze dacht er niet aan dat ze het drukke verkeer op het trottoir blokkeerde al haar den ken was vervuld van de buitengewone ontdekking, dat de Voorzienigheid met het axioma: de straf volgt op de zonde, wel eens de. hand lichtte immers welke andere verklaring zou er mogelijk zyn voor het feit, dat zij, die gezondigd had, nog op vrije voeten rondliep. Bij de gedachte was het, of haar stem ming plotseling omsloeg: zielsgelukkig opgetogen voelde ze zich.wat er verder ook mocht gebeuren, met de een tonigheid van alledag: hetzelfde was voorgoed gebroken. Dat ze geen thuis meer had want natuurlijk kon ze nu in geen geval meer naar 't atelier terug- keeren daar zou de politie het aller eerst navraag naar haar doen dat ze geen sou bezat, dat ze niemand had tot wien ze zich wenden kon dat alles kwam er niets op aan zelfs niet, dat ze hongerig was nu ze tijd had om er aan te denken voelde ze het protest van haar maak als een niet bepaald prettige sen satie zelfs niet, dat de kleeren, die ze op 't oogenblik aanhad de eenige waren, die ze bezat. Al die dingen kwamen wel vanzelf in orde.... door blind geluk, of door een toevalligen samenloop van om standigheden..maar in orde Kwamen ze.... vast en zeker! Het eenige wat er wel op aankwam, was dat het gewone, het alledaagsche uit haar leven verdwenen was, dat ze leefde, dat ze jong, gezond en vrij was, en dat ze door het lot ten slotte wel genoodzaakt was om de carrière van avonturierster te volgen. En het allerzondigste van al dat nieuwe en ongewone was wel, dat ze zich in haar hart over haar onbegrijpelijke ongevoe ligheid schaamde; zij, de vogel-vrij ver klaarde, schepte genoegen in haar degra datie, ze voelde niets, dan 't geluk van eindelijk vrij te zijn, van niet langer tot een bepaalde klasse van menschen ge rekend te worden. Langzamerhand begonnen haar gedach ten naar de dingen om haar heen af te dwalen; geïnteresseerd keek ze naar den stroom van menschen, die haar voorbij gingen, op weg naar het groote station. Plotseling trok een van hen haar aan dacht een jonge man met een bruin leeren tasch in de hand, die vlug stap pend vlak langs haar heen gegaan was, die toen hjj op 't punt stond de straat over te steken, behendig terug gespron gen was, waardoor hij nog juist bijtijds algeheele vernietiging door een escadron racende taxi's ontgaan was en die nu on geduldig stond te wachten, zoo verdiept in zijn eigen belangen, dat het niet bij hem opkwam, om op 't meisje, dat schuin achter hem stond te letten. Sally kreeg een heftigen schok 't was, of haar ronddwarrelende gedach ten, door een geestelijk commando, zich plotseling verzamelden en front maakten; daar stond de man in 't blauwe colbert- costuum ondanks de donkere overjas kon ze zich niet vergissen, de houding van zijn hoofd, de lijn van zijn magere, gebruinde wang waren daarvoor te duide lijk in haar geheugen geprent de man in het donkerblauwe colbertcostuum die zijn leven aan Sally Manvers te danken had! Het volgende oogenblik was de weg vrij snel, in een tempo, dat zijn onge rustheid om niet op tijd te komen bewees, liep de man dood.... maar mi was hij niet langer alleen. Een slanke, donkere fi guur liep achter hem aan, eerst naar het trottoir aan den overkant, daarna de ves tibule van hte groote station binnen, toen, na een blik op de klok, in looppas door de eindelooez gangen onder de per rons, de trap op tot voor het hek, dat juist kletterend door een onvermurw baar noodlot in de vermomming van een doodgewonen cönduot»"r v,aH dichtge gooid. Vordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1