HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. GEMENGD NIEUWS en Marktberichten. Radiorede van Hitier. De Amerikaansche vloot De Oost-Chineesche spoorweg. Gandhi zou weer gaan vasten. een mijnwerkersstaking in nottingham. Drie kinderen uit een raam gevallen. de dijkinstorting te ijmuiden. Vervalsching van een post- spaarb ankboekje. De ontvoering van Labatt Een veerbootongeluk op de Ganges. Geweldige overstroomin gen in Roemenië. Het verarmde Frankfort a d. Main. weer een ontvoering in de ver. staten. Het avontuur van admiraal Byrd. De zaak Stawisky. twee doodvonnissen in duitschland. gevolgen van de dr()0gj^ in de ver. staten. LUCHTVAART De Postvluchten van naar Indië. een sport vliegtuig verongelukt. De stratosfeertocht van Cosijns. Burgerlijke Stand HFLDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1 934. In een radiorede aan den vooravond van het plebisciet, te Hamburg uitge- B|.rok .1, verklaarde Hitier in het bijzon der dat zekere personen meenden dat m t den dood van Hindenburg een ern- Btige strijd in Duitschland zou beginnen. •n hoopten dat er verwarring zou komen en Duitschland v rzwaktzou wor- d Aan dat spel maakt de regeering een eind in het belang van het Duitsche volk en het vaderland. Daarvoor kan de regeering allerlei methoden kiezenzy koos echter die van het plebisciet en de uitvoering van den wil van het Daardoor zal er niets gebeuren dat onder a d re. omstandigheden ook niet gebeurd zou zijn. Hindenburg is een unieke per soonlijkheid en niemand zal verder•nog titel dragen. De vraag hoe het beste verband te leggen is tusschen de ver schillende hoogste functies in den staat en hoe dat volgens de grondwet moet doet er weinig toe. De Rijkskanselier weigert naar goeddunken te handelen op gro d van de volmachten, hem verleend en laat het volk beslissen. Nooit, zoo zeide Hitier, heb ik politieke handelingen verricht tot mijn persoon lijk voordeel. Ik neb de beweging naar de overwinning gevoerd. Voor de fouten, di° ik begaan heb neem ik de verant woording op me. Nooit waren zij het gevolg van een handeling, waarvan ik niet overtuigd was, dat zij tot hei' diende van ons volk. Zoolang als ik in het politieke leven ata ken ik slechts één gedachte: Duitsch- and Rijkskanselier H1TLER Na de rede van den Fiihrer en rijks kanselier, die herhaaldelijk door storm achtig applaus en »heil« kreten werd onderbroken, werd de bijeenkomst beslo ten met een driewerf heil op de leus: »Allen voor Hitier, Hitier voor Duitsch land.. Triomftocht door Hamburg. Hamburg, 17 Aug. (D. N. B.). Ongeveer kwart over een 's middags landde het vliegtuig van Hitier op het vliegveld Füiilsbüttel. Daar stonden vele eere formaties opgesteld, welke de Fülirer onder de tonen van de nationale liederen en marsch-muziek inspecteerde. Een reus achtige menigte was in de buurt van het vliegveld verzameld. Het »heilgeroep was niet van de lucht, maar duizenden riepen trouwens ook later bij Hitiers tocht door de stad »ja!« In Hitiers gezelschap waren o.a. minister Göbbels en de rijk «perschef Dietrich. Van het vliegveld begon de triumftocht van den Rijkskanselier naar het raadhuis aan den Adolf-Hitler-platz, een weg van 14 kilo meter lang. omzoomd aan beide kanten door een duizendkoppige menigte, over welfd door tientallen eerepoorten. Alle huizen waren van onder tot boven be- vlagd. Vele bewoners hadden groote bil jetten op de huismuur geplakt: Dit huis stemt »ja!« Uit de inschrijvingen van gegadigden naar den bouw van een twaalftal oorlogs schepen blijkt een groote stijging der kosten vergeleken bij de eerste ramingen. De bewuste schepen zullen inplaats van 50 millioen dollar er 72 millioen dollar kosten. In officieele kringen schat men thans dat de kosten voor vlootbouw tot de grens waartoe de vlootovereenkomst bet recht laat 150 millioen zullen be dragen. De aanbesteding voor de twaalf schepen betreft twee kruisers, zeven torpedojagers en drie duikbooten. Boven dien zullen twaalf oorlogsschepen worden gebouwd op marinewerven. De gearresteerde Russen schul dig bevonden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Tsjangtsjoen, dat het Mantsjoerysche kabinet Donderdag zijn positie heeft be paald nopens de gebeurtenissen aan den Oost-Chineeschen spoorweg. De minister voor het verkeerswezen verklaarde, dat de schuld der gearresteerde Russen aan de ontploffing van den Japanschen muni- tictrein is bewezen. De Mantsjoerysche regeering is op grond hiervan niet meer in staat verder Russen aan den Oost- Chineeschen spoorweg werkzaam te doen zijn. De schuldigen zullen worden gestraft. Eenige gearresteerde Russen dreigen met de hongerstaking, indien zij niet in vrij heid worden gesteld. HAÏTI WEER VOLLEDIG SOUVEREIN. Na een bezetting van 19 jaarzynthans de laatste Amerikaansche mariniers uit Haïti teruggetrokken. De republiek Haiti is thans weer geheel souverein. Bij hun vertrek werdeu de Amerikanen hartelijk gegroet - v Als protest tegen den geest in het Congres. Het gerucht loopt dat Gandhi voor nemens zou zijn opnieuw te gaan vasten, ditmaal om te protesteeren tegen de'cor ruptie en het nepotisme, die bij de orga nisatie van het Congres zouden bestaan. De Mahatma is besloten tot zuivering van het Congres over te gaan alvorens zijn politieke campagne tegen de Britsche regeering te beginnen. Hij geeft er zich zeer goed rekenschap van dat het prestige, hetwelk het Indisch Congres tot dusver genoot, ernstig bedreigd wordt door het optreden van eenige avonturiers zonder scrupules, die zich als nationale leiders opwerpen om profijt te trekken van de materieele voordeelen, welke deze functies hun verschaffen. Donderdagmiddag, zoo meldt Vas Dias, werd een mijnwerker van een afdalende ploeg in de Cliftonmjjnen in Nottinghain ontslagen. De andere mijnwerkers wei gerden toen naar beneden te gaan en zonden een deputatie naar de direct ie om .'••n verklaring van het ontslag te krijgen. D mijndirectie weigerde echter de depu tatie te woord te staan, waarop 1000 man het werk neerlegden. DE VERDUISTERING VAN j GEMELLE-GELDEN. Het vennis dcor het Hof be vestigd. Het hoog militair gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen lui tenant ter zee 2e klasse L. v. d. H., die door den zeekrijgsraad te Soerabaja was veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf, wegens verduistering van gamelle-gelden. In hooger beroep werd dit vonnis, be houdens de kwalificatie, bevestigd. In de overwegingen van dit vonnis memoreerde het hof, dat beklaagde in Juni 1933 aan boord van de Piet Hein een bedrag van f 183.12 en aan boord van de Kortenaer in de eerste helft van Augustus een bedrag van f 75 aan hun bestemming heeft onttrokken. De opzet telijke toeëigening van deze gelden werd door het hof bewezen geacht. Gamelle-gelden zijn gouvernements- gelden en het verzwijgen van het ge pleegde feit tegenover de getuigen Groe- neyeld en de Meester toont aan, dat be klaagde zich schuldbewust gevoelde, Het hof heeft bij het uitspreken van het vonnis rekening gehouden met het feit, dat beklaagde door zijn verhouding met de vrouw, die zooveel invloed op hem uitoefende, uit zijn evenwicht was geslagen. Het hof achtte de onderwerpelyke fei ten; vooral omdat zij door een officier waren gepleegd, zeer ernstig. Een officier moet sieeds tot voorbeeld van de minderen strekken, hij dient ver antwoordelijkheidsgevoel te bezitten en zich van oneerlijkheid te onthouden. DE ZAAK VAN OVERSTE C. Vennis van het hof. Batavia. Het hoog militair gerechtshof heeft luit.-kol. G. H. C. terzake van ver duistering tot gevangenisstraf van een jaar en zes maanden veroordeeld met vervallen verklaring van den militairen stand. De eisch was twee jaar met ver vallenverklaring. (Aneta) TER DOOD VEROORDEELD. Samarinda. De Landraad teSamarinda heeft den Inlander P., die met zijn broeder K. een Inlandsche vrouw heeft vermoord, tot de doodstraf veroordeeld en K. tot twintig jaar gevangenisstraf. (Aneta) Binnenland Eén van hen overleden. Drie kinderen te Amsterdam, twee broertjes, respectievelijk vijf en drie jaar oud, en een driejarig buurmeisje, dat in hun gezelschap was, is gisterenmiddag een zeer ernstig ongeluk overkomen, dat een van hen het leven heeft gekost. De kinderen bevonden zich op de tweede étage voor het raam van een huis aan de De Wittenkade. Terwijl de moeder van de jongetjes even afwezig was, zijn de kinderen uit het raam gaan hangen, waarbij zij zich steunden aan een droog lijn. Plotseling brak deze met het nood lottige gevolg dat de drie kleinen uit het raam vielen en op een platje terecht kwamen. Onder groote verslagenheid van de huisgenooten en omwonenden heeft de Geneeskundige Dienst de kinderen, die ernstig gekwetst waren, naar het Wilhel- mina Gasthuis vervoerd. Het vijfjarig jongetje is daar aan de bekomen verwon dingen overleden van een der beide andere kinderen is de toestand ernstig. Omtrent de dijkinstorting van het Noordzeekanaal bjj IJmuiden meldt men, dat naar schatting ongeveer 1500 m3zand in het kanaal is verdwenen. Men ver moedt, dat het snelle ryden van de elec- trische treinen de voornaamste oorzaak is van de instorting. Alle treinen moeten hier nu met zeer matige snelheid rijden. Met het werk voor het graven van de sleuf ten behoeve van de nieuwe zinkers voor gas en water is de firma Volker en Bos weer begonnen. Een 25-jarige timmerman te Haarlem had in zijn Rijkspostspaarbankboekje, waarop hij een tegoed had van f 1.65 geknoeid en het bedrag op f201.65 ge bracht. Op het postkantoor wilde hij toeh 85 gulden opnemen. De ambtenaar bekeek het boekje en bemerkte het bedrog. Hij vroeg den man even te wachten en waar schuwde de politie die hem aanhield wegens vervalsching. KIND VERBRAND. Noodlottig spel. Te Bad Rothenfeld, waar de familie dr. H. A. Zwijnenberg uit Enschede ver toefde, waren eenige kinderen van deze familie, omhangen met serpentines, met een klappertjespistooltje aan het spelen. Hun kleeding geraakte in brar.d, met het gevolg, dat het 8-jarig zoontje van dr. Z. Woensdagavond aan zijn brandwonden is, overleden. Een kind van den heer S. uit Enschede kreeg ernstige brandwonden, doch zal vermoedelijk herstellen. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Op de Weesperzijde bij de Kruislaan te Arasterdam, is Donderdagavond een vrouw van 23 jaar, die achter op haar fiets een kind had van 4 jaar, zij kwam te vallen en werd door een auto over reden. Met een schedelbreuk en vermoe delijk nog andere verwondingen werd de vrouw opgenomen Het kind bleef ook bewusteloos liggen. Beiden werden over gebracht naar het Onze Lieve Vrouw gasthuis waar de vrouw bij aankomst reeds was overleden. Het kind werd op genomen met een hersenschudding. EEN AUTO-ONGELUK. Chauffeur achter het stuur In geslapen. Een vrachtauto, die dagelijks zestien arbeiders uit Annaburg naar hun werk te Bergern bracht, reed Donderdag morgen vroeg onderweg tegen een steen, botste tegen een boom en reed vervol gens het talud van den weg af. Negen personen werden gewond en vier hunner moesten met ernstige kwetsuren naar het ziekenhuis te Torgau aan deElbe worden gebracht. De chauffeur, die reeds den geheelen nacht had gereden, bleek ten gevolge van oververmoeidheid achter het stuur te zijn ingeslapen. Buitenland Labatt in vrijheid gesteld. Het hoofd van de politie te Toronto heeft gisterenochtend meegedeeld, dat Labatt gisterennacht om balf 5 in vrijheid is gesteld door de roovers. Men wist toen te Toronto nog niet of hun het losgeld al dan niet. was uitbetaald. Labatt s verlossing is zoo geheimzinnig in zijn werk gegaan, dat zelfs de voo - naamste deelnemers aan zijn opsporing aanjvankelijk niet wisten, dat hij was te ruggekeerd. De brouwer, die in den om trek van Toronto vrijgelaten was, is da delijk naar London, zijn woonplaats, teruggekeerd. De bijzonderheden over zijn, gevangenschap zullen niet worden metjgedeeld, dan na overleg met de over heid. Labatt, naar men weet een man van zestig jaar, toont geen sporen van mis handeling, maar zijn zenuwen zijn ge schokt en hij ziet er slecht uit, zoodat zijn geneesheeren hem een volstrekte rust hebben voorgeschreven. De politie schijnt zelf nog niet te wet ten of het geëischte losgeld al dan nie- betaald is en weigert zicli uit te laten of iemand van de ontvoerders is aange houden. 0 DE VERGANKELIJKHEID VAN DEN RIJKDOM. De mode-koning leeft van werkloozensteun. Eien Fransch journalist heeft in een huurkamer in een volksbuurt van Parijs demvroegeren beroemden mode-ontwerper Paul Poiret ontdekt, die eens fabelachtig rijk was en thans blijkt te leven van werkloozen-ondersteuning en particuliere hulp, die hij van vroegere bekenden krijgt. Poiret bleek echter niet ontmoedigd en koestert nog steeds de hoop, er bin nen afzienbaren tijd weer op een of andere wijze bovenop te komen. ZIJN GEWICHT IN GOUJ) VOOR DE ARMEN. Bij het gouden jubileum van den maha- radja van Gondal heeft deze zich met gouden gewichten laten wegen én daarop zijn gewicht in goud onder de armen, laten verdeelen. - ff! n -pi 17 0 slachtoffers. Bij Darihara, op de Ganges, is een veerboot, met tweehonderd menschen aan boord, omgeslagen, doordat eenige ver schrikte ossen te water sprongen, toen de boot door den sterken stroom begon te schommelen, waardoor een beetje water over boord kwam, dat een paniek onder de passagiers verwekte, en deze toen allen naar één kant van het schip holden. Slechts dertig passagiers konden worden gered. i Vijftig huizen verwoest te Braile. Enorme schade, vooral aan den oogst. Ten gevolge van ontzettende stort regens is enorme schade aangericht aan de havenwerken van Braila, terwijl in de Stad vele huizen zijn verwoest, waarvan dertig huizen langs één weg. Geheele fa briekscomplexen zijn onder water gezet, terwijl de in de pakhuizen opgeslagen oogstvoorraden aanzienlijke schade heb ben geleden. Eenige schepen, welke op de Donau lagen, zijn losgeslagen. Zij hebben groote averij opgeloopen. Door het overvloedige regenwater barst ten vele van de oude onderaardsche ka nalen, die indertijd door de Turken zijn aangelegd en die noder verscheidene wij ken van de stad loopen. Bijna honderd huizen stortten in. Tallooze woningen ver- toonen scheuren en staan op instorten. In ettelijke straten ontstonden kuilen van meer dan tien meter diepte. Het verkeer op straat werd door de steeds talrijker wordende scheuren in de aarde gestoord en tenslotte geheel verlamd. Tijdens de wolkbreuk kwam het tot een paniek en dramatische tooneelen. De honderden menschen, die hun huizen ontvluchtten en redding zochten op straat, zaagen om zich heen de aarde verzinken en groote scheuren in den bodem gapen. Wegens de groote verwarring kan nog niet worden vastgesteld of er menschenlevens verlo ren zijn gegaan. De materieele schade is in; eik geval reusachtig groot. In de haven drbng het water in de graansilo's. Ook verschillende andere plaatsen van hetzelfde departement zijn door de ontzet tende regens, welke een zondvloed gele ken, geweldig geteisterd. De brandweer corpsen en de militairen uit de garnizoe nen hebben overal hulp verleend. De schade is niet te overzien, doch zij moet in de honderden millioenen Lei be- loopen. Door het vertrek van de Joden. Reuter meldt uit Berlijn: De historische stad Frankfort a. d. Main, eens de rijkste stad van het Duit sche Rijk, verarmt hoe langer hoe meer, daar tal van Joden de stad hebben ver laten. Volgens de jongste statistiek zijn er in Frankfort op een bevolking van 550.000 zielen nog slechts 35.000 Joden. Sinds eeuwen werd Frankfort beschouwd als het centrum voor de rijke Joodsche families in Europa. Grafsteenen op het Joodsche kerkhof toonen, dat talrijke fa milies hier al sedert de twaalfde eeuw wonen. De anti-Joodsche aactie der natio- naal-socialisten heeft evenwel tengevolge gehad, dat een groot aantal Joden de stad heeft verlaten. Öfschooon zij niet mishandeld of open lijk gehoond worden, voelen zij den boy cot toch duidelijk. Daar zij altijd een voor name rol gespeeld hebben in de geschie denis van de stad de universiteit is door Joden gesticht kunnen zü niet verdragen thans als burgers tweede klas tè worden beschouwd. Duizenden Joden zijn daarom naar het buitenland vertrok ken. Volgens een juist gepubliceerde statis tiek hebben sedert het begin van dit jaar gemiddeld 40 Joodsche winkels per maand Kun deuren moeten sluiten. In Juni wer den zelfs meer dan honderd Joodsche win kels gesloten en hun eigenaars verlieten de stad. Verscheidene Joodsche banken hebben hun filialen in Frankfort opge heven. Etet onmiddellijk gevolg hiervan is, dat de gemeentefinanciën volkomen in de war zijn. De Joden zijn in Frankfort altijd de hoeksteen geweest van het oeconomische leven en met het vertrek van de Joden is ook hun geld uit dé stad gegaan. ROEMEENSCHE STAD DOOR ROOVERBENDE GEPLUNDERD. Het stadje Stephanesto aan de Moldau is Woendagnacht door de bende van den beruchten rooverhoofdman Koroju bezet. De roovers hadden van tevoren een land goed in de nabijheid geplunderd en alle paarden uit de stallen meegenomen. Het eerste bezoek in het stadje gold het politiebureau, waar alle aanwezige politie mannen overweldigd en geboeid werden. Een hunner, die zich verzette, werd doodelijk gewond De roovers verdeelden zich vervolgens in kleine groepen, die de huizen der rijkste bewoners binnen drongen en geld en sieraden meenamen. Een wijnhandelaar, die zich verzette, werd mishandeld. In totaal werden negen huizen geplunderd. Uit Goldsboro (Noord-Carolina) wordt gemeld, dat de vrouw van een predikant Askew een brief ontvangen heeft, waarin 25.000 dollar losgeld gevraagd wordt voor haar man, die den dag tevoren verdwenen was, toen hij per auto naar Smithville was gegaan. Askew wordt met den dood bedreigd, als het geld niet onmiddellijk betaald wordt. In welken toestand hij gevonden werd. Er is thans nader bericht over de redding van admiraal Byrd uit de een zaamheid waarin hij gedurende ongeveer zes maanden verkeerd had, in een winter kamp op de ijsplaat van Ross, ongeveer tweehonderd kilometer ten zuiden van de hoofdoverwinteringsbasis der expedit Klein Amerika, Byrd vertelde zijn redders dat hij het den laatsten tijd kwaad te stellen had gehad. Hij was ziek geweest en had bovendien zwaar van de felle kou geleden. Hij had n.1. zijn petroleum kachel niet durven laten branden uit vrees, dat hij zou stikken door vergiftiging met de verbrandingsgassen. En zoo had hij dus sedert Juni zijn kachel enkel aangehad wanneer hij eten moest koken. Later was hij bëgonnen te lijden aan hevige misselijkheid, terwijl de koude hem nog meer verzwakte. Terwijl zijn kracht afnam, trachtte hij zich warm te houden door een groot deel van zijn tijd in zijn slaapzaak door te brengen en hij scheen er beter aan toe te worden, toen hij tegen midden Juli weer instortte Op den 20sten Juli besefte hij dat hij dat op deze wijze niet lang meer zou kunnen volhouden en hij deed wat hij tot nu toe niet had willen doen en zond een radio telegram waarin hij meedeelde dat hij zijn arm geblesseerd had. Toen na twee vergeefsche pogingen tenslotte de ontzet expeditie onder leiding van dr. Thomas Poulter, Byrd bereikte, ontving deze hem met een opgewekt: >Kom er in jongens ik heb wat warme soep voor jullie* Maar niettegenstaande zijn moedig uiterlijk, was Byrd toch een andere man dan de Byrd dien zij gekend hadden Hij was erg vermagerd, verzwakt en on géschoren en dr. Poulter verklaarde, dat het nog wel een tijdje zal duren voor de admiraal in staat zal zijn de ont beringen van de terugreis met motorslede tel doorstaan. Die reis moet n.1. worden vdlbracht in duisternis of lichtschemer eri in een periode dat er zware sneeuw stormen woeden. Reuter meldt nog uit Klein-Amerika: Verzwakt door de lange gevangenschap op zijn geïsoleerden post, is admiraal Byrd voor de eerste maal, sinds de hulp expeditie onder dr. Poultner hem heeft gevonden, op het ijs verschenen. Byrd liep langzaam en aarzelend, bij een tempe ratuur van 61 gr. onder nul. Poultner is het er nog niet over eens, wanneer de toestand van Byrd de terugreis naar Klein-Amerika mogelijk zal maken. Byrd is, sedert zijn isolement en ondanks zijn zwakte, voortgegaan alle meteorologische waarnemingen op te teekenen. Mevrouw Stawisky vraagt de aandacht. Een tijd geleden heeft mevrouw Sta wisky aan den voorzitter van de parle mentaire commissie van onderzoek in de zaqk Stawisky het verzoek gedaan, door de commissie te worden gehoord. Aan den rechter van instructie heeft zij toen gezegd, dat zij volstrekt, geen onthullingen te doen had, maar dat zij slechts de aan dacht van de commissie op haar positie wilde vestigen. Mevrouw Stawisky heeft thans opnieuw een verzoek gedaan om te worden ver hoord. Zij schrijft o.m Daar de commissie, waarvan u voor zitter bent, zich ten doel heeft gesteld volledig licht te ontsteken, meen ik, dat zij zich zal willen bekommeren om het lot van allen, die direct of indirect bij deze droeve zaak zijn betrokken en dat er haar evenveel aan is gelegen een on schuldige te verdedigen als een schuld tot"het l0(Tn- 20,1 n,Ü willen beperken tot het onderzoek van mijn rol en mijn persoonlijke positie, het aan uw redelijk heid overlatend, daaruit de vergelijkingen en tegenstellingen los te maken. ik ben, vervolgt mevrouw Stawiskv binnenkort zes maanden in de gevangenis! Ik ben geroepen geworden om over andere mensehen inl chtingen te geven, wa? fk allfid in volle oprechtheid heb gedaan dat in' -T ondervraagd zooals ik meen' dat in ieder procas een beklaagde onder! vraagd moet worden, zoodat ik thans nog niet weet welke beschuldiging tegen mH wondt ingebracht. Ik verneem rt»t a Guejckel, ter dood veroordeeld. Grcoter dan co;t levo In S een overzicht van de gevolt» de droogte in do Vereenigde Statui Va1 het ministerie van landbouw verki ft dal de aangerichte schade veel 'atd, was dan ooit in het verleden he?r°°let ntaa (TPWPPSt.. ïlpf, minicfaM;n R6Vq1 was geweest. Het ministerie ver ReVal dat de graanprijzen tol vroee cl)t, volgende voorjaar of tot het beo!11 het den zomer 1935 zeer hoog zullen bp Van De »Oehoe« (terugreis) i3 vertmn van Bangkok en 17 Aug. te Calem? aangekomen. Ulta Een doodc, een zwaar gewone, Donderdagmiddag is in de buurt Vechta een sportvliegtuig verongeluk? De bestuurder is zwaar gewond. 7- passagiere, de bekende parachutiste'Luc'^ Byczkowski, is omgekomen. J 10 De voorbereiding van de opstijging te Hour-Avennes. De Brusselsche correspondent van de „Nw. Rott. Crt." telefoneerde gisteravond uit Hour-Avennes: Vanmiddag is het terrein Hour-Aven nes, waar Max Coztins en v. d. Eist zullen opstijgen voor hun stratosfeertocht, her. schapen in een bedrijvig kamp. Het ter rein is een groote weide, omzoomd door hooge tegen wind beschermende heuve len, aan wiei voet de Lesse zich kronkel! Het nationaal fonds voor wetenschap pelijk onderzoek heeft de medewerking van het leger bekomen en behalve 80 mam schappen van de luchtvaarttroepen uit Brussel, ziin nog 200 infanteristen uit Na men gearriveerd. In den middag is het omhulsel van de F.N.R.S. (Fonds National des Recherehca Scientifiques), zooals de ballon is ge noemd, te Hour-Avennes aangekomen met alle andere benoodigdheden. De 2>ndcl bevond zich reeds verscheidene weken te{ plaatse, gereed om aan den ballon te wor den bevestigd Sterke gendarmerietroepen bewaken den toegang tot het terrein. Er is een hapering, en het wordt kwart voor negen voor en aleer de blanke stra lenbundel uit de hoogte op den ballon schijnt. Volgens het programma en nok om technische redenen moet de opstijging ge beuren even voor zonsopgang om 4.47. De luchtvaarders rekenen erop twee uren in de stratosfeer te blijven. De landing moet voor zonsondergang geschieden. Het vullen van den ballon met waterstof in cylinders per trein van Brussel aange voerd, neemt tegen middernacht een aan vang. Hedenmorgen opgestegen, Uit Brussel: Ir. Max Cosijns is hedenmorgen te 6.19 uur te Hour-Avenne nabii Dinant met ziin stratosfeer-ballon opgestegen voor ziiu 3de vlucht naar de stratosfeer. ALKMAAR, 17 Aug. Kaasmarkt. Aangevoerd 76 stapels, wegende 130,000 kg kaas. Fabrickskaas: 40 stapels kleine f 23; boerenkaas: 5 stapels kleine f 20 en 3' stapels commissie f 25. Alles met rijksmerlt Handel goed. ALKMAAR, 17 Aug. Graanmarkt. Aangevoerd: 761 hl als: 1 h' voertarwe, prijs niet genoteerd; 10 hl rogge 8; 91 hl gerst chcv. g 5.506.10; 5° hl have' - 6.506.75; 18 lil boonen, w.o. bruine f '1 duiven f 79 en witte boonen f 18; >4» karwijzaad f 18.5019; 60 hl blauwmaanzaa^ f 18.5019; 5 hl diversen; 380 lil erwten, w.o.. kleine groene f 8.759.50 (oude) f 9 en grooe 1 2022, grauwe f 1036 en vale erwten f 22, grauwe f 1936 en vale erwten i ib—-,2, Alles per joo kg. Handel goed. NOORDSCHARWOUDE, 17 Aug- Schotsche muizen f 4.704.90, r. duken 1 2.80, eigenheimers f 5.20, bl. dito f 4-7°~~$! aardappelen f 4.704.80; uien f 2.803-8°> lingen f 2.30—2.90, gele nep f 2.80—3-6°, z!.Vcr, uien f 1.401.50, drielingen f 3-5°3-7°> z' V|(), nep f 7.108.50; spercieboonen f 7-7°~~"'2' snijboonen f 2.403.60; roode kool f ï-io—'- witte kool f 0.601.30, alles per 100 kg- Folder, 16 Aug. 1934. Aangevoerd 22087 kipeieren. xg 52—54 kg f 3.00—3.30, 55—57 kg f 2.90-* 58—60 kg f 3.00—3.70, 61—63 kg l 3.40-3' Kleine eieren f 1.501.70. Eëndeieren f 1.75—2.30. van Den Helder van 16 en 17 Aug. 1934. GETROUWD: 1'. de Jong en G. de de Kramer en W. Boer. A. Kresmer Q M. Tromp. J. W. Boersema en I'ompert. .huma< BjÊVALLEN: S. Engeltjes—P°st*|l p, ,G. Swagermanv. Oostveen, cf> Metier Riem, V. v. d. Bre.ek—B'" M. SwartBremer, z. T

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6