Autobus door trein gegrepen. gemengd njeuws Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg. Brand te Leiden Tweemaal brand te Dreumel. Deviezen-smokkelende „reis-bureaux". Ontploffing aan boord van een motorjacht. Vrijheidsberooving. De kolonie op Wrangel ontzet. De Duitsche Himalaya expeditie. Machinegeweer^ bandieten. De Stromboli in werking. Mussolini als solozanger. LUCHTVAART De stratosfeertocht van ing. Cosijns. De plannen van Hutchinson voor een vliegchenst o. d. Oceaan. Burgerlijke Stand HELDERSCHE COURANT VAN PONDERDAG 23 AUGUSTUS 1934 7 Hijmans noemde het geval hope- en requireerde 6 maanden gevange- waarop Mr. Schuurman, de verdedi- ®1S' j-p jen man een mysterie noemde, verzocht den psychopaat een geldboete te leggen- Uitspraak tenslotte 6 maanden gevan genisstraf, conform eisch. Binnenland Twee dooden en elf gewonden. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur heeft de trein, welke om dien tijd van Emmen naar Zwartsluis vertrekt, op den onbewaakten overweg van den Dordtschestraatweg op ongeveer 10 minuten afstand van Emmen een autobus met werklieden uit de werk verschaffing, komende van de ontgin ningswerken in het Sleenerzand, ge grepen en geheel vernield, In de bus zaten 18 werklieden uit Emmen, Nieuw Dordrecht en Clazie- naveen, alsmede de bestuurder, de garagehouder Keen uit Nieuw- Amsterdam en diens tienjarig doch tertje. De bus werd in de flank gegrepen, draaide een slag om en werd vervol gens over de geheele lengte in tweeën gereten. Twee dooden en ell gewonden. De inzittenden werden voor een groot deel zwaar gewond in de bermsloot gewor pen. Omwonenden, die onmiddellijk toe schoten, troffen de slachtoffers over een afstand van 50 M. verspreid langs de spoorbaan. Slechts twee van hen waren in staat te loopen. Politie en eenige doktoren waren spoe dig ter plaatse alsmede acht verpleegsters uit de omgeving. De gehuwde arbeider H. Funke overleed spoedig; de man was uit Barger Oostveen, hij was vader van 11 kinderen. Verder is overleden G. Nijen- huis uit Barger Oostveen, gehuwd vader van eenige kinderen. Zwaar gewond wa ren de arbeiders J. Schoonewille, G. Hei- nen, A. Schoonewille, A. Arends, R. Heynen, J. Nijenhuis, K. Pol, J. Jeuring, K, Sterken, de chauffeur Keen en zijn dochterje. Eenigen van de gewonden konden na ter plaatse verbonden te zijn, naar huis worden vervoerd, terwijl Ster ken naar het ziekenhuis is overgebracht. Tegen acht uur bestond, naar de artsen ons verzekerden, nog levensgevaar voor de arbeiders Schoonewille. Arands en Pol, die zeer ernstige inwendige kwet suren en schedelbreuken hebben bekomen. Vermoedelijk zal de chauffeur Keen, die een schedelbreuk bekwam, een of beide beenen moeten missen. Het terrein van de ramp bood een ver schrikkelijk beeld. Tragisch was het toen eenigen tijd na het ongeluk de familie leden der arbeiders ter plaatse kwamen en daar hoorden, wie er waren overleden en voor wier dood moest worden ge vreesd. De oorzaak. Omtrent de oorzaak kan uiteraard wei nig worden medegedeeld, Aangezien de busbestuurder nog niet kon worden ge hoord. Voor zoover bekend is, heeft geen der inzittenden de nadering van den trein bemerkt. De bus met arbeiders passeert gewoonlijk dezen overweg veel later, doch voor twee ploegen waren juist deze week de werkuren zoodanig gewijzigd, dat zij vroeger terugkwamen en waarschijnlijk heeft de bestuurder, die iederen dag deze arbeiders vervoert, niet aan de mogelijk heid van den naderenden trein gedacht. Het parket uit Assen heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Naar de N.R.Ct, verneemt waren de arbeiders in de bus legen ongevallen verzekerd, doordat het gemeentebestuur van Emmen dezen eisch gesteld heeft aan alle buseigenaren, die vverkverschaffingsarbeiders vervoeren. Bovendien vallen de getroffenen onder de bepalingen van de ongevallenwet, daar 2'j tijdens het voorval van hun werk huis waarts keerden. v.c.i Wasscherij uitgebrand. dinsdagnacht is brand uitgebroken in woxscherij en strijkerij de Arend van de „la O. J- de Goede en Zoon aan cm eerensingel 27g te Leiden. Het in r u Sebouwencomplex stond dadelijk ont'f 'aaie. De brand is vermoedelijk v. s aan in of boven het ketelhuis. De Rnn'V was rr,et twee groote motor- li irJi uitgei'»kt, doch kon niet ver en f|0r!jn' dat de expeditie, de strijkerij e drogerij geheel uitbranden. 8Bnn^HWK.»scJlerÖ kon grootendeels ge bleven. De aanwezige waschgoe- deren, een paar vrachtauto's en een per sonenauto konden in veiligheid worden gebracht. De schane, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Verscheidene huizen afgebrand. Gisterenochtend is brand ontstaan in het woonhuis van mej. Vermeulen in de Dorpsstraat te Dreumel. Het vuur greep zeer snel om zich heen en de brandweer, die spoedig aanwezig was, moest zich be palen tot het nathouden van de belenden de huizen. De vlammen sloegen over naar het naburige café van den heer Bieman, dat met het aangebouwde woonhuis van den heer Bieman spoediq in lichte laaie stond. De beide woonhuizen en het café zijn tot den grond afgebracht. De geheele inboe del van mej. V. en en een gedeelte van het meubilair van den heer Bieman zijn ver loren gegaan. Mej. V. was tegen brand schade verzekerd, de heer Bieman niet. De oorzaak van den brand is nog niet op gehelderd. Gisterenmiddag is wederom brand uit gebroken. Het vuur was ditmaal ontstaan in het café van den heer J. Vink aan den Waaldijk aldaar. De brandweer, die nog nablusschingswerkzaamheden verricht bij den brand in de Dorpsstraat, was spoedig dig ter plaatse. Zij was echter niet tegen de vuurzee opgewassen en kon niet ver hinderen, dat het café spoedig in vlammen stond. Het vuur tastte ook het dubbele woon huis aan van den heer A, v. Lent, vanwaar de vlammen oversloegen naar de graan- maalderij van den dezen heer. Aan blus- sching viel niet te denken. Het dubbele woonhuis en de graanmaalderij zijn geheel door het vuur verwoest. Een groot ge deelte van den inboedel en de machines van de maalderij zijn verloren gegaan. De brandweer is er door nathouden in ge slaagd de belendende perceelen voor het vuur te vrijwaren. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, welke meer dan 10.000 be draagt, wordt door verzekering gedekt. Van een warme woordenwisseling en vurige min, een koel bad en een happy end. Wij lezen in de „Nw. Rott. Crt.": Maandagavond wandelden twee menschen langs de Rijnhaven alhier; het waren een jeug dige hij en een nog jeugdiger zij, gekoppeld door banden van een vurige min. Maar op dat oogenblik voelden beiden deze zoete banden als even zoovele knellende boeien, immers zij hadden verschil van meening en zij kibbelden zooals jeugdige minnenden tezamen kunnen kibbelen. Een ongelukkig gekozen woord lok te een te vinnig antwoord uit en hierop werd weer wat te scherp gereageerd, kortom in korten tijd was het een formeele ruzie, waar bij beiden om het hardst beweerden, dat men de tegenpartij nimmer wilde terugzien, iets wat de vrouwelijke helft van het paartje wel gemakkelijk zou vallen, immers zij verzekerde, dat de ander slechts lucht voor haar was, waarmede zij natuurlijk niet zoozeer doelde op het onontbeerlijke element, dan wel op de eigenschap van onzichtbaarheid, waarna de man onhoffelijk opmerkte, dat zij ook slechts lucht was, maar dan zelfs slechts bedorven lucht. Toen was de maat vol en inconsequent, zooals vrouwen nu eenmaal, vooral onder der gelijke omstandigheden heeten te zijn, wilde zij, die juist had beweerd, dat de heele zaak haar geen sikkepit kon schelen, er een eind aan maken. Een sprong, een plons en bub- Belebub deed het donker water van de Rijn haven. En nogmaals was het meiske inconse quent, want toen zij weer boven kwam begon zij luidkeels om hulp te roepen. Meteen was de man al zijn wraakzucht en gramschap vergeten en weer klonk een fhnke plons: de hij was de zij kloek nagesprongen. Met een paar krachtige slagen was hij bij zijn zinkende meisje; hij greep haar bij den nek en even later hielp hij haar galant tegen een ijzeren trapje op. Weldra stonden beiden druipend op de plaats, waar zij even te voren zulk een hoogloopende ruzie hadden gehad. Even keken zijn elkaar aan, stil en zwijgend. Toen greep hij kordaat haar arm en samen gingen zij naar huis, rillerig, lekkend, maar dol gelukkig. Aan haar deur nam hij echter afscheid, waarna zij hem zeide, vlug naar huis te gaan, om droge kleeren aan te trekken. Hij beloofde het plechtig, maar hij deed het niet. In plaats daarvan ging hij in zijn eentje wat rondwan delen, om al het gebeurde nog eens rijpelijk te overdenken. En op de Maashaven Oostzijde gekomen, werd de emotie hem te machtig: de ruzie, de schrik, het koele bad, de koene red ding, de verzoening, dat alles was te veel voor zijn zenuwgestel en hij viel flauw. Zoo vond een surveilleerende agent hem even later lig gen. De geneeskundige dienst werd gewaar schuwd en met vereende krachten werd hij weer bij- en op het politiebureau gebracht. Daar vertelde hij zijn avontuur. Aanvankelijk geloofde men er niet veel van zijn verhaal, totdat een onderzoek in de woning van het meisje het verhaal bevestigde. Nadat zijn kleeren waren gedroogd, mocht hij vertrek ken, maar niet voordat hij had beloofd, om als hij weer eens ruzie met zijn meisje kreeg, in elk geval niet meer aan den waterkant te gaan staan. Men schrijft uit Tilburg aan de „Nw. Rott. Crt": In het Brabantsche land groeien de reisbu- reaux, die tochten organiseeren per autobus naar het buitenland als paddestoelen uit den 9r<Hun aanbiedingen zijn spotgoedkoop. Om een voorbeeld te noemen: van Tilburg over Roermond naar Aken dwars door den bi fel naar Remagen, boottocht naar Bonn en be zoek aan Keulen en Dusseidorf; gedurende twee dagen alles vrij, eten, drinken, slapen voor 18.— per persoon! Daar gaat natuurlijk geld bij als water. Geen nood want daar zijn de reis-marken der passagiers, die ieder slechts de helft of een derde ontvangen van hetgeen hun volgens de deviezen-regeling toekomt. De rest bewaart de ondernemer, om er na terugkomst bij in wisseling een zoet winstje aan te verdienen. Niet de reis-onderneming dus, levert de n°°~ dige verdiensten op, maar eenvoudig de de viezen-smokkelarij. Meestal loopen de zaken goed af, maar toen Dinsdagavond een Til- burgsch reisbureau wederom van een twee- daagschen smokkeltocht aan de grens bij Roermond terugkeerde, liep het mis. De ondernemer en zijn moeder hadden den reizigers bij herhaling verzekerd, dat er „mar- kennood" was en ze dus slechts enkele Duit- sche geldstukken per persoon konden uitbe talen. Maar toen de douane-beambten een onderzoek aan den lijve instelden, kwamen er vele bankbiljetten voor den dag, en werden moeder en zooo „eingespert" en de auto van 7000 in beslag genomen. De gedupeerde reizigers moesten uren in den nacht wachten, totdat een autobusje, uit Roermond, gerequireerd, hen tegen ruime betaling natuurlijk, naar Midden-Brabant te rugvoerde. Het jacht door brand vernield en gezonken. Dinsdagavond is op het motorjacht Bo- sano, dat op het Brasemermeer onder de gemeente Woubrugge voor anker lag, een hevige explosie geschied, waardoor de op varenden, de heer V. uit Den Haag en zijn echtgenoote, eenige angstige oogen- blikken hebben beleefd. Daar de 100 P.K, Sterlingmotor, waar van het jacht voorzien is, niet goed func tioneerde, stelde de heer V, een onder zoek in naar de oorzaak. Bij het aanslaan van den motor sloeg plotseling een steek vlam uit den carburateur, waardoor de mo tor in brand vloog. De heer V. trachtte nog de vlammen met zand te blusschen, doch dit mocht niet gelukken en onmiddel lijk daarop volgde een explosie, waardoor het schip geheel van het water werd ge licht. De ontploffing was in wijden om trek te hooren. In allerijl wisten de heer V. en mevr. V. zich in het volgbootje in veiligheid te stel len, Zij moesten toezien hoe het vuur zich onmiddellijk over het geheele jacht ver spreidde, totdat dit tenslotte in de diepte verdween. De geheele inventaris, welke niet ver zekerd was en die o.a. bestond uit een radio-ontvangtoestel, een dames-rijwiel en een vrij groot bedrag aan geld, ging ver loren. Slechts een kat, die zich mede aan boord bevond, kon op het laatste oogen blik door mevr. V. worden gered. DOOR EEN VRACHTAUTO OVER REDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is de 56-jarige weduwe L. v. d. B., uit Mill, die op den provincialen weg aldaar fietste, door een vrachtauto aart- gereden en tegen den weg geslingerd. Zij was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Liefdesgesticht aldaar vervoerd. De vrachtauto is door de politie in beslag genomen. ONGELUK MET EEN REVOLVER. Zijn vriend ernstig gewond. Gistermiddag wilde te Dirksland de 16- jarige H. S. zijn vriend, den 16-jarigen M.B. een revolver overhandigen. Daarbij ging de revolver plotseling af. M. B. werd in de borst getroffen. De kogel doorboorde een der longen en vei liet bet lichaam juist onder de hartstreek. S. waarschuwde onmiddellijk dr. Boot te Dirksland. De jongen werd per zieken auto naar het ziekenhuis a'daar vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. De revolver is in beslag genomen. Buitenland Weer een tragisch geval. Uit een kampong achter Koetoek, Sidoard- jo, werd wederom een geval van vrijheidsbe rooving gemeld. Het betreft thans een vrouw, die naar vermoed wordt, na de bevalling krankzinnig is geworden. Deze vrouw werd aan handen en voeten gebonden en op zoo'n wijze, dat ze geen vin verroeren kon en op den rug gelegd. Om haar niet te laten verhongeren, dwong men haar, voedsel tot zich te nemen. Ze moet ongeveer 15 dagen zoo gelegen hebben, voor dat de dood intrad. Een ooggetuige, die het gebeurde ontdekte, wilde dit bij de politie rapporteeren, doch dit was te laat, daar het slachtoffer op dien dag overleed Deze gevallen pleiten niet voor de activiteit van het dessabestuur, merkt de „Ind. Crt." op. 137 ECHTSCHEIDINGEN BINNEN 2 UUR. Naar de bladen te Riga meklen, heeft de rechtbank aldaar dezer dagen een eigenaardig record gevestigd. In den tijd van 10 tot 12 uur 's middags zijn niet min der dan 137 echtscheidingen uitgespro ken. Voor elk geval was dus minder dan een minuut noodig. Uit Moskou wordt gemeld, dat de ijs- breker Krasin, die, uitgevaren, om zoo noodig aan de redding van de bemanning van de Tsjeljoeskin deel te nemen toen hij daarvoor te laat kwam, de opdracht kreeg, naar het eiland Wrangel te varen, dat men gedurende vijf achtereenvolgende jaren niet had weten te bereiken, thans zijn doel bereikt heeft. De daar aanwezige ko- lonisten waren vijf jaar geleden vertrok ken in het vooruitzicht, slechts twee jaar van de buitenwereld afgesloten te blijven, maar nog onlangs heeft men in deze ru briek kunnen lezen, hoe moedig zij, toen den vorigen zomer bleek, dat ook de Tsjeljoeskin niet in staat was hen te be reiken, de vijfde overwintering tegemoet zijn gegaan. Deze bijzonderheden bereik ten de beschaving eerst, toen een vliegtuig een marconist had overgebracht, die erin slaagde de defect geraakte installatie weer op gang te brengen. Thans zullen zij, als alles goed gaat, binnen niet te langen tijd te Wladiwostok zijn, waar zij van hun vele ontberingen op hun verhaal kunnen komen. POLITIEK MISDRIJF VOOR DE K R ATON RECHTBANK. De Jokgasche Kratonrechtbank behan delt binnenkort voor de eerste maal een tegen het Nederlandsch gezag gepleegd misdrijf, n.m.1. tegen den gewezen ma troos R. M. Soekardjo. Soekardjo is fa milie in den derden graad van den sul tan, weshalve hij terecht staat voor den Pengadilan Kraton Darah Dalem, welke bij ontstentenis van den kroonprins wordt voorgezeten door Pangeran Tedjokoesoe- mo en op het vonnis waarvan alleen be roep hij den sultan mogelijk is, terwijl executie uitsluitend kan geschieden na goedkeuring door den gouverneur. Tot dusver behandelde de Kratonrecht bank wel politieke delicten, doch deze waren steeds gericht tegen het gezag van den zelfbestuurder en meestal terug te brengen tot acties ter verkrijging van rechten ten koste van den zelfbestuur der, met als slot een vonnis tot verban ning van den delinquent. De Kratonrechtbank houdt in het open baar zitting in den kraton. Het verongelukken van Merkl, Wieland en Welzenbach. Van de Duitsche Himalaya expeditie is thans een uitvoerig verslag binnengekomen over het ongeluk op den Nanga Parbat, dat den Duitschen bergbeklimmers Merkl, Wie- land en Welzenbach en eenige dragers uit Darjeeling het leven gekost heeft. Het verslag luidt- Tot 6 Juli werd de aanval op den top van ,de Nanga Parbat volgens plan uitgevoerd. Ten gevolge van de inspanningen was reeds op de voorafgaande dagen een groot aantal dragers onbekwaam geworden en naar de lagere kam pen teruggekeerd. Hierdoor konden de vijf bergbeklimmers Aschenbrenner, Merkl, Schnei der, Welzenbach en Wieland slechts met elf dragers naar de hoogste kampen vertrekken. Als bekend zijn Aschenbrenner en Schneider dien dag tot 7900 meter hoog gevorderd. Zij waren op deze plaats nog slechts vier uur van ien top verwijderd. Zij bevonden zich in den lesten vorm en wachtten hier, waar oorspron kelijk kamp VIII zou worden opgericht, op de anderen. De dragers kwamen echter niet zoo Ver, zoodat kamp VIII reeds op een hoogte van 7600 meter moest worden opgeslagen. Aschenbrenner en Schneider keerden naar dit kamp terug. Het weer was op groote hoogte tot dusver betrekkelijk goed geweest. De top groep stak ver boven de wolken uit. Slechts in den namiddag geraakte zij omneveld. Op dezen zesden Juli stak de Nanga Parbat als ?en eiland boven de geweldige wolkenzee uit (jlie niet hooger kwam dan 6800 meter. De bergbeklimmers waren vol goeden moed en ve-rtrouwden, den volgenden dag den top te zullen bereiken. Het noodlot beschikte echter anders. Er begon een treurspel dat in de ge schiedenis van de exploratie van de Himalaya én in de heele geschiedenis van het Alpinisme zonder weerga is. In dezen nacht stak een heftige storm op. De stofsneeuw lag tenslotte centimeters dik op de dekens, hoe goed de tenten ook afgesloten waren, 's Morgens hing er een dichte nevel, het sneeuwde en de storm raasde onweerhoudbaar over het hooge ge bied. Men kon in de open lucht nauwelijks adem halen. De storm was zoo krachtig, dat de kokers niet brandden. Het was haast niet mogelijk eten te bereiden. De tweede nacht was nog erger dan de eerste. Weder werd hij slapeloos doorgebracht. De storm werd ten slotte een orkaan. Nog bood men weerstand aan de ontketende elementen, maar de droom van zegepraal was teneinde. Het was thans zaak het leven te redden. Op den morgen van den 8sten Juli werd tot den terugtocht besloten. Aschenbrenner en Schneider braken met drie dragers öp om in de diepe sneeuw sporen te zoeken. Merkl, Welzenbach en Wieland volgden met acht dragers waarvan een kort na het verlaten van het kamp stierf. Waarschijnlijk ten gevolge van het daardoor ontstane oponthoud en van de eigen uitputting, kwam deze groep nauwe lijks voorwaarts en was gedwongen nog voor het bereiken van kamp VII een tusschenkamp op te richten, waar weer een drager stierf. Bij onverminderden storm moest de nacht zonder tenten worden doorgebracht. Zware bevrie- zingsgevallen waren daarvan het gevolg. Den volgenden dag, den 9den Juli, stierf Wieland onderweg, Merkl en Welzenbach bereikten kamp VII (7100 meter), waar een tent stond. Vier dragers gingen verder, maar slechts drie van hen kwamen later met een overlevende van de groep dragers van Aschenbrenner en Schneider in kamp IV. Welzenbach stierf in kamp Vil. Den volgenden namiddag sleepte Merkl, die sinds dagen niet gegeten had, zich met bovenmenschelijke inspanning in gezel schap van de dragers Angt Sering en Gay- Lay naar kamp VI (6900 meter), dat in de sneeuw begraven was. Daarom moesten, zij hun toevlucht nemen in een door hen zelf ge graven sneeuwhol. Den volgenden dag jing men met bevroren ledematen op weg naar kamp IV, de drager Gay-Lay bleef bij Merkl om met hem te sterven. De menschen van Darjeeling hadden de zaak van de Duitschers tot hun eigene gemaakt en er volkomen trouw hun leven voor op het spel gezet. Zes dooden heeft de Nanga Parbat van hen geëischt. Wat de overlevenden ook tot redding van hun makkers met inspanning van alle krachten on dernomen hebben, het was vergeefsch. Niet vergeefsch was echter het heldhaftige strijden en sterven van bergbeklimmers en dragers; de geest die alle mannen bezielde zal voortleven en tot nieuwe daden oproepen. Reuter meldt uit New York: De politie heeft alle beschikbare middelen te baat genomen, om de daders van den bru talen straatroof te Brooklyn op het spoor te komen. Zooals gemeld, heeft een vijftien tal met machinegeweren gewapende bandie ten uit een pantserauto van de U. S. Truc- king Company een bedrag van 127.000 dol lar gestolen. Op een afstand van ongeveer drie kilo meter van de plaats waar de diefstal plaats had. is een verlaten vrachtauto in het water staand aangetroffen. Deze auto is eenige weken geleden gestolen. Getuigen verklaren, dat zij twee mannen den vrachtauto hebben zien verlaten met eenige zakken, waarmede zij de pier opliepen. Zij wierpen de zakken in een aan de pier liggende snelle motorboot, die in snelle vaart in de richting van New Jersey verdween. Aan vliegtuigen en de mo torbooten van de politie is opdracht gegeven de bocht van New-Jersey grondig te bewa ken. Meer en meer blijkt, zoo meldt Reuter nader uit New-York, dat de overval te Brooklyn op den pantserauto van te voren zeer zorgvuldig was voorbereid. De roovers hadden zich als slagers en handelaren met witte voorschoten uitgedost; een machinege weer bevond zich in een handkar. De over val werd met zulk een brutaliteit en kalmte uitgevoerd, dat slechts zij, die zich in de on onmiddellijke nabijheid bevonden, wisten, wat er gebeurde. 25 PERSONEN UIT CONCENTRATIE KAMP ONTSLAGEN. 25 personen zijn ontslagen uit het concentratiekamp Kislau. TER DOOD VEROORDEELD. Het Hof van gezworenen te Stade heeft een 38-jarige weduwe, wegens moord op haar echtgenoot, ter dood veroordeeld. Een 27-jarige medeplichtige is tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. SCHOONHEID EN POLITIEK. Te Hastings is een schoonheidswedstrijd aan den gang voor de verkiezing van mejuffrouw Europa. Alle buitenlandsche gezanten te Londen waren uitgenoodigd, bij deze verkiezing aanwezig te zijn, doch de Duitsche gezant heeft bedankt, om dat het schoonheidskoninginnetje van Duitschland Joodsch bloed heeft, het is een juffrouw Kant, een achternichtje van den beroemden philosoof. Ook de Sowjetvertegenwoordiger heeft de uitnoodiging afgeslagen, omdat mejuf frouw Rusland tot de z.g. witten behoort. Zij moet een afstammeling zijn van de keizerlijke familie en heet Romanof. De bevolking van de Liparische eilanden is gisteren hevig opgeschrikt door twee zeer duidelijk waarneembare aardschokken en een zwaar ondergrondsch gerommel en het be ginnen van een zware uitbarsting van de Stromboli. duidleijk waarneembare aardschokken en een OUD-MINISTER BACHINGER GEARRESTEERD. De „Politische Korrespondenz" ver neemt, dat in verband met de maatrege len naar aanleiding van de gebeurtenis sen in den nacht van 26 op 27 Juli te Gaspoltshofen de oud-minister Bachinger (de leider van den Oostenrijkschen Plat- telandersbond), de ingenieur Pamperl en de redacteur Itzinger van de „Welser Bauernbundztg", in politie-arrest gesteld en naar Wels overgebracht zijn. Bachinger heeft van 20 Mei 1932 tot 20 September 1933 nog in verschillende functies deel uitgemaakt van het minis terie Dollfuss. STREICHERS BOYCOTMETHODEN. De Joodsche Perscommissie voor bijzon dere berichtgeving schrijft ons: Julius Streicher, de uitgever van de „Stürmer" en andere Frankische bladen, heeft zijn methode, om Ariërs, die zich „schuldig" maken aan het koopen in Jood sche zaken, uitgebreid. Thans heeft hij alle lezers van zijn nieuwsbladen verzocht, elk bericht betref fende den Joodschen handel en ieder foto van „Arische verraders" die bij Joden koopen, uit te knippen, dezen op een groot bordpapier te plakken, en dit ten toon te stellen voor de vensters hunner huizen of in de etalages voor het gros der bevolking. De „Jewish Chronicle" verneemt hier omtrent nader, dat een Joodsche. firma te Salzburg in verband hiermede om bescher ming heeft gevraagd bij het Ministerie van Economische Zaken, dat zich echter onbe voegd heeft verklaard om hier in te grij pen. Behalve zijn talenten als staatsman, too- neelschrijver, metselaar, journalist e.d. schijnt Mussolini, naar Vaz Dias meldt, ook nog begaafdheid te hebben op het gebied van den zang. Tot gisteren was het 'weinigen bekend, dat de Duce over een voortreffelijk geluid beschikte. Dit kwam echter aan het licht toen bij de manoeuvres in de omgeving van Flo rence de soldaten rondom hun kampvuren gezeten waren en zich den tijd kortten met het zingen van vaderlandsche liederen en volkswijsjes. Plotseling stapte zonder eenige waarschuwing de dictator in hun midden en hief een lied aan, dat door Giacomo Puccini gecomponeerd is. De soldaten luisterden ge boeid tot de laatste hooge toon in de avond stilte was verdwenen, waarop een ontzagge lijk applaus losbarstte. Zelfs de meest cyni sche toehoorder moest toegeven dat de zang veel slechter had kunnen zijn. Zwemmen is de meest qezonde sport. Leert het dezen zomer. HERFSTD1ENSTREGELING K.L.M. De vliegtuigen, welke'6 September van Batavia en 7 September van Amsterdam vertrekken, zijn de eerste, welke het reis schema van de herfstdienstregellng voL gen, dat geldig is tot en met 25 October. Gedurende het zomerseizoen was de reisduur 7i dag, thans 81, omdat het Europeesche traject in verband met het korten der dagen thans meer tijd vergt. Den eersten dag wordt tot Boedapest door gevlogen, den tweeden tot Cairo. Een voordeel van deze regeling is, dat het Indië-vliegtuig eerst om 9.30 uit Amster dam vertrekt, waardoor passagiers uit En geland nog den zelfden dag aansluiting hebben, en de reis begint met een betrek kelijk kort traject. Thuiskomend gaat het Indië-vliegtuig Woensdag tot Boedapest, Donderdag naar Amsterdam, waardoor het omstreeks het middaguur op Schiphol aankomt en doorgaande reizigers aanslui ting naar Londen, Parijs en Scandinavië hebben. Bovendien wordt het hierdoor mogelijk, dat de luchtnost uit Nederlandsch Indië nog den dag van aankomst in de groote steden van Noord- en Zuid-Holland en in de stad Utrecht bezorgd wordt. Cosijns vertelt bijzonderheden. De Zuid-Slavische Prawda bevat, naai V. D., uit Belgrado meldt, verschillende bijzon derheden omtrent den stratosfeertocht van ir. Cosijns, o.m. deze, dat Cosijns niet in den gondel was gebleven, doch op een hoogte van '800 meter met zijn parachute naar beneden was gesprongen. Hieromtrent verklaarde Co sijns zelf, dat hij den sprong had gewaagd om bij de landing van den ballon, die in het donker moest geschieden, eventueel te kun nen helpen. Omtrent den tocht zelf vertelde hij, dat vooral de temperatuur hem groote zorg had veroorzaakt. Bovendien waren Van der Eist en hij plotseling door een zoodanige duizelig heid overvallen, dat zij slechts door al hun krachten in te spannen het bewustzijn niet verloren. Toen hadden zij tot de landing be sloten. De ballon en de instrumenten zijn reeds on derweg naar België, Bij het treffen van de toebereidselen voor het vertrek uit Zuid- Slavië bleek, dat de beide luchtvaarders ver geten hadden, geld mee te nemen, zoodat zij zich door den Belgischen consul te Agram geld moesten laten voorschieten om de thuis reis te kunnen betalen. Een telegram ven koning Leopold. Koning Leopold der Belgen heeft aan ir. Cosijns een telegram gezonden, waarin hij dezen en Van der Eist hartelijk gelukwenscht met het succes van den tocht in de stratos feer. „Dit merkwaardige wetenschappelijke resultaat doet ons land eer aan", voegt de koning aan zijn felicitatie toe. In gevorderd stadium. George Hutchinson, de man van de vliegende familie, die naar wij reeds ge meld hebben, van plan is een geregelden vraclitdienst met een vliegtuig over den oceaan te openen, van New-York over Londen naar Moskou, heeft aan een correspondent van de Daily Telegraph meegedeeld, dat hij van Rusland reeds de vereischte vergunningen heeft ont vangen. Hij wacht nu nog op de proeven van den Amerikaanschen rijksdienst met zijn toestel en op de vergunning van do Engelschen tot het aandoen van New- foundland, Ierland en Engeland. Hij hoopt uiterlijk 3 September in het bezit van do noodige stukken te zijn. Voor de eerste reis zal hij een hooge vracht vragen vanwege de reclame, die er in zit doch verder zal voor den geregelden dienst de vrachtprijs ongeveer 80 dollarcents per Engelsch ons bedragen. GRIERSON ZET ZIJN VLUCHT VOORT. Grierson, die verleden jaar op zijn tocht in étappen van Engeland naax Amerika via de Noordelijke route cp IJsland gestrand is en zijn vlucht heeft moeten opgeven, heeft dit jaar, zooals men weet, bij de herhaling van zijn tocht opnieuw op IJsland met. tegenslag te kampen gehad. Een maand geleden on geveer, 24 Juli, is hij bij zijn vertrek van Reykjavik, doordat zijn toestel niet vlug genoeg wilde stijgen, in aanraking gekomen met een boot, waarbij zijn ma chine averij opliep. Thans is die averij hersteld en Dinsdagochtend om 10 minu ten over elf is hij van Reykjavik met be stemming naar Gotthaab op Groenland vertrokken. Grierson te Angmagssalik. De Engelsch velieger Grierson, is vol gens een telegram uit Reykjavik gister middag om 15.30 uur veilig en wel te Angmagssalik gedaald. van Den Helder van 21 en 22 Augustus. ONDERTROUWD: M. C. Bül en Th. M. Pa po; H. Boendermaker en M. Hollan der; M. v. Haalem en M. Versloot; J. Jacobs en L. C. Commandeur; O. Kra mer en J. Th. L. B. Jiinemann; Th. H. Launspacli en A. Goes; W. T. W. Kooi man en G. A. v. d. Poel; D. v. d. Burgh en L. C. de Kok; A. W. Duijvelshoff en R. M. C. Braaf; N. de Wijn en A. L. H. Brochhagen. BEVALLEN: W. v. d. Meiiden—v. d. Linde, d. OVERLEDEN: P. Klein, 85 i.; Wed. E. Lakerveld, 77 j.; E. KoogerPotter, 61 j.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7