Marineberichten. BUITENLAND Sport Tweede Kamer. Verhooging der uitkeeringen aan de oud' gepensioneerde militairen. Het bezoek van Schuschnigg aan Mussolini Poging tot muiterij op de Spaansche vloot. Nieuwe veroordeelingen in Oostenrijk. De jubileumfeesten op Curagao. Stoomvaartberichten Nieuwe Uitgave. Tijdschriften en Weekbladen X£,T; c* 466e STAATSLOTERIJ HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1 934. Bij vele leden waardeering. Verschenen is het voorloopig verslag in zake het wetsontwerp wijziging van het acht ste hoofdstuk der Rijksbegrooting (defensie) voor 1934 (verhooging van de uitkeeringen aan oud-gepensionneerde militairen van zee ën landmacht). Er wordt aan ontleend, dat verscheidene leden met groote teleurstelling kennis hadden genomen van de regeling, waarvan in de toe lichting op deze begrootingswijziging sprake is. Tal van jaren hebben elkaar opvolgende ministers toegezegd, dat te zijner tijdeen rede lijke regeling zou worden getroffen. Drie jaren geleden liep een debat tusschen Kamer en regeering uit op de gemeenschappelijke opvat ting, dat een gelijkstelling van de pensioenen der oud-gepensionneerde militairen met die van denzelfden tijd gepensionneerde burger lijke ambtenaren gewenscht is. De belofte, die dat debat inhield, is niet vervuld. Van een herziening van pensioenen is geen sprake. Slechts wordt voor een jaar 40.000.— ter beschikking gesteld van de stichting, bedoeld in de wet van 26 Juni 1926. Zoo wordt slechts een deel der belanghebbenden geholpen en blijft de zaak voor de toekomst ongeregeld. Met klem drongen de hier aan het woord zijn de leden er op aan, dat alsnog aan de gedane toezeggingen uitvoering gegeven zal worden. Dat de kosten een onoverkomelijk bezwaar daartegen zouden vormen, meenden zij. niet te moeten aannemen. Te minder, omdat het aan tal gerechtigden jaarlijks afneemt. Vele andere leden, die waardeerden, dat de regeering nu metterdaad toont, iets voor de oud-gepensionneerde militairen te willen doen, meenden echter evenzeer, dat de ontworpen regeling geen bevrediging kan schenken. Sommige leden vroegen, of althans voor de ouderen onder de oud-gepensionneerde mili tairen nog niet eenige verbetering zou kunnen worden aangebracht in dier voege, dat ver schillende beperkende bepalingen, voor den bijslag geldende, zooals het in rekening bren gen van de gezinsinkomsten en van genoten ouderdomsrente, niet langer worden toege past, zoodra de gepensionneerde den leeftijd van 65 jaar bereikt heeft. Van verschillende zijden vroeg men, wat de regeering zich voorstelt, na het begrootings- jaar 1934 voor bedoelde gepensionneerden te doen. Eenige leden wezen er op, dat er naast de categorie gepensionneerden, welke onder de voorgestelde regeling valt, ook nog andere ca tegorieën zijn, die wel op eenige verhooging van pensioen aanspraak hebben. Zij uitten het vertrouwen, dat de regeering spoedig ook ten gunste van die categorieën eenigerlei maat regel zal treffen. Ten slotte werd gevraagd, iets te doen voor de gepasporteerde militairen van leger en vloot, die een deel van hun diensttijd in Indië doorbrachten en die minder dan 10 effectieve dienstjaren hebben, welke echter nominaal voor 10 jaar of meer gelden, wijl in Indië door- aebrachten diensttijd dubbel wordt geteld. Volgens andere leden is deze materie aan den inhoud van dit wetsontwerp volkomen vreemd. Een verklaring van Schuschnigg. Schuschnigg heeft een vertegenwoor diger van het pers-agentschap Stefani een onderhoud toegestaan, waarin hij o.a. ver klaarde, dat hij het, nadat hij tot het ambt yan Bondskanselier was geroepen, als zijn plicht had beschouwd, zich zoo spoedig mogelijk naar Italië te begeven om met Mussolini van gedachten te wisselen. De hulp, die Italië Oostenrijk in den strijd om zijn onafhankelijkheid heeft verleend, geeft den Oostenrijksch-Italiaansche betrekkin- Jen, die ook den Europeeschen vrede na streven een bijzonder karakter. Zoowel bij de algemeene kwesties als bij de zaken, waarbij de twee landen in het bijzonder betrokken zijn, bestond er tus schen de beide staatslieden volkomen overeenstemming. Wanneer men eenmaal heeft erkend, dat de Oostenrijksche regee ring tot taak heeft, de levensbelangen van het land te beschermen en volkomen vrij heid moet hebben tot het nemen van be sluiten ten aanzien van de binnen- en buitenlandsche politiek, zou ook elke be lemmering voor het herstel der normale betrekkingen met Duitschland, voor wel ker verbreking Oostenrijk overigens niet verantwoordelijk is, verdwijnen. Het kleine Oostenrijk was altijd in het defensief. De grondbeginselen van de Oostenrijksche politiek waren geenszins gewijzigd, doch stonden reeds lang vast en waren geba seerd op de duizendjarige missie der Duit- schers in het Donau-gebied, waarvan men zich altijd bewust was. EEN OFFICIEEL ENGELSCH RAPPORT OVER DE BEHANDELING DER DUITSCHE JODEN. De Joodsche Perscommissie voor bijzon dere berichtgeving schrijft ons: De economische adviseur van de Brit- sche ambassade te Berlijn, nu wijlen W. F, Tellwall, heeft een regeeringsrapport uitgebracht betreffende de economische verhoudingen in Duitschland. dat dezer dagen bij het Departement van Buiten landsche Handel is verscheenen. Het rapport houdt zich in het bijzonder bezig met den status der Joden, die naar wordt uiteengezet op zeer enkele uitzonderingen na zijn verdwenen, uit de vrije beroepen en de kunst. Firma's, die het eigendom zijn van Jo- den aldus het rapport hebben een zeer verschillend lot moeten ondergaan, evenals de Joodsche bedienden: er bestaan in dit opzicht geen vaste regels, het is een kwestie van de publieke opinie en den on- j gelooflijken sterken druk, dien zi, vermag uit te oefenen. Indien het Arische personeel met voor een Joodsche patroon wenscht te werken, blijft er voor dezen laatste klaarblijkelijk qeen andere keuze over. dan zijn zaak te verkoopen. Indien cliënten weigeren zaken te doen met een Joodschen directeur of handelsreiziger, kan de laatstgenoemde vanzelf sprekend niet in dienst worden ge houden. Niemand kan immers het publiek dwingen, om in een Joodschen winkel te koopen, indien het zulks niet wenscht...... Volgens een te Parijs uit Cartagena ontvangen bericht zou onder de beman ningen van de daar voor anker liggende oorlogsschepen een poging tot muiterij ontdekt zijn. De politie zou 28 man ge arresteerd hebber, en een groote hoeveel heid communistische propagandamateriaal in beslag genomen hebben. Over de muiterij bij de Spaansche oor logsvloot wordt nog het volgende gemeld: In de Spaansche oorlogshaven (Jarta- gena werden eenige leden der marine gesnapt, juist toen zij een communistische krant uit Madrid lazen, hetwelk, zooals alle politieke dagbladen, voor de marine verboden is. De disciplinaire straf der schuldigen had tengevolge, dat een korte tijd gehoorzaamheid geweigerd werd. Het staatsblad heeft thans gepubliceerd, dat de leden der marine, alsmede de in de tuighuizen te werk gestelden tot geen enkele politieke partij mogen behooren. DE JOODSCHE CONFERENTIE IN GENEVE. Dr. Stephen S. Wise.de eere-voorzitter van het Amerikaansche Joodsche Congres heeft Dinsdagavond op de derde Joodsche Wereldconferentie een redevoering uitge sproken over de houding die moet worden aangenomen tegenover het Nationaal- socialistische Duitschland. De boycot van Duitsche goederen. Over de noodzakelijkheid van den boycot van Duitsche goederen bestaat absolute eenstemmigheid. Bij het opstellen van de resoluties hebben zich moeilijkheden voorgedaan in verband met den wensch van de joden in Palestina die nog een uitzondering willen maken en met Duitsch land onderhandelen, teneinde de Duitsche joden, die naar Palestina emigreeren in de mogelijkheid te stellen hun kapitaal mee te nemen. Fanatieke joodsche leiders echter, zooals Wise, willen natuurlijk van geen uitzondering hooren. Een der gelijke wijziging voor Palestina schijnt echter op het oogenblik van weinig practisch belang aangezien de ellende van de joden in Duitschland zoo groot is, dat zij al heel gauw geen kapitaal meer zullen hebben om mee naar Palestina te nemen. Deze moeilijkheden zullen echter naar men verwacht morgen op gelost kunnen worden. Ook zullen reso luties worden aangenomen over den strijd tegen de anti-joodsche politiek in Duitsch land en over de bescherming der minder heden en den toestand van de joden in Sowjet-Ruslan d. Weer een doodvonnis. Naar de correspondent van de N. R. Ct. te Weenen meldt, heeft de militaire rechtbank te Leoben van zeven nat.- socialisten, die bij de gebeurt nissen van 26 Juli actief waren opgetreden, één tot den dood door den strop veroordeeld en zes tot kerkerstraffen. Nader wordt gemeld, dat de man, die gisteren te Leoben ter dood is veroordeeld, in den loop van den avond is terechtge steld. HET CONFLICT MET DE BASKISCHE PROVINCIËN. Reuter meldt uit St. Sebastiaan, dat de leden van de inter-provinciale commissie, die zich, gelijk men weet, tegen den zin van de regeering te Madrid in, in de Baskische provincies heeft gevormd om de economische verhouding tusschen deze provincies en de regeering te regelen, gisteren op vrije voeten zijn gesteld nadat zij 's ochtends waren aangehouden. De geheele bevolking viert feest. Zondag 22 Juli zijn de herdenkings feesten op Curagao begonnen. Des avonds had de officieels opening plaats, maar officieus was er al den heel en Zondag feest gevierd. De stemming was er deze bijzonderheden zijn ontleend aan de Amigoe di Curagao al den heelendag in bij het volk, in al zijn geledingen. Groot en klein droeg oranje met vlaggen en lichtjes in de nationale kleuren. De brug was feeëriek verlicht. Het Oranje plein aan den kant van Otrobanda en aan de Pietermaaizijde vooral in de na bijheid van de lichtzuil baadde in een zee van licht. Opening tentoonstelling Neder- landseh fabrikaat. Om elf uur s Maandagsmorgens heeft de opening der tentoonstelling Neder- landsch Fabrikaat plaats gehad. Gedenksteen van de Marine, j De feestcommissie heeft er wel voor gezorgd dat men de hoele week op de been kan blijven. En zoo trok iedereen s middags weer welgemoed naar den Fortmuur waar de aanbieding zou piaats iiebben van een gedenksteen door de officieren en oud officieren der Koninklijke Marine a i T bevolking van Curagao. Commandant van den Donker nam hier de honneurs waar. Reeds was een groote nienschenmassa verzameld toen om 5 uur de Gouverneur met gevolg verscheen. Onmiddellijk nam de commandant van den Donker het woord tot het uitspreken van een rede, waarin hij den nadruk legde op den band, die door de eeuwen heen steeds tusschen Curagao en de Nederlandsche Marine bestaan heeft. Ook thans bestaat er bij de Marine groote sympathie voor deze eilanden, waar men steeds zoo gastvrij ontvangen wordt. j De fraaie gedenksteen heeft de vol- j gende inscriptie: 1634 1934 officieren en oud-officieren der Koninklijke Marine aan de ingezetenen van Curagao. I i VOETBAL. i HELDER—D.T.S. Naar ons van Hclder-zijde medegedeeld wordt I is voor a.s. Zondag vastgseteld de beslissings- j wedstrijd om het B-kampioenschap van Noord- Holland: HelderDTS (Oudkarspet). De wed strijd wordt gespeeld op het terrein van de Atkmaarsche Boys te Alkmaar. Zooals men weet eindigde Helder als no. i in afdeeling A, en DTS als idem in afdeeling B. Succes-nieuwa. Wieringen. Het is het Succes-bestuur gelukt a.s. Zondag een Friesche combinatie naar Hippolytuslioef tè krijgen, en wel Frisia i, en enkele spelers uit Leeuwarden 2. kl. K.N.V.B. Des middags te 2.30 uur zullen zij uitkomen tegen Succes 1. DE VIERDE KLASSE A, DE RES. TWEEDE KLASSE A EN DE RES. DERDE KLASSE A, Een nadere beschouwing. - tVat zullen de Heldersche elftallen en die uit de omgeving presteeren? Gaven wij onlangs een beschouwing van de derde klasse A, de afdeeling, die het Heldersche voetbalpubliek het* meest interesseert, thans zullen we eens nader gaan kijken naar de hier boven genoemde afdeelingen, waarin immers eveneens Heldersche voetballers zijn ingedeeld. Met uitzondering dan van de vierde klasse A, waarin echter clubs uti de directe omgeving zijn ingedeeld en die dus ook onze belangstel ling verdient. Wij beginnen dus met de Vierde klasse A. Zooals wij reeds mededeelden zijn in deze klasse ondergebracht de clubs: Texel, BKC (bij toelating), Nieuwe Niedorp (idem), Succes, Scliagen, DTS, Vrone, Atidijk en Alkmaar. Ook hier dus negen elftallen, zoodat bij een volledig programma iederen Zondag een elftal vrij is. Qua iüdecling kunnen we zeggen, dat deze klasse een vrij gelukkige is, daar immers te voorzien valt, dat de clubs elkaar niet zoo bijs ter veel zullen ontloopen. Het is natuurlijk moeilijk te voorspellen, hoe de genoemde clubs zich in de a.s. competitie zullen gedragen, maar afgaande op de resultaten, behaald in de vo rige, kunnen we toch wel eenige veronderstel lingen doen. Zoo staat het o.i. vast, dat de clubs Succes, Texel en wellicht ook Schagen den strijd om de bovenste plaats zullen uitvechten. Afgewacht dient te worden, wat de nieuwbak ken K.N.V.B.-ers BKC en Nieuwe Niedorp in dit milieu zullen doen. Zeker zijn we ervan, dat ze niet zullen teleurstellen en met.name van de mannen van Slikker verwachten we een goed debuut. Van Succes weten we, dat zij vorig jaar een uitstekend figuur sloeg en ten slotte op de tweede plaats eindigde achter de sterke Alkmaarsche Boys, die intusschen ge promoveerd zijn. De eerste wedstrijd tegen de Alkmaardcrs werd op eigen veld weliswaar met 50 verloren, maar de returnwedstrijd had ze ker de revanche gebracht als de Wieringers iets meer geluk hadden gehad. Thans moesten de kampioenen zich tevreden stellen met een 22 gelijk spel. Nu deze zware concurrent verdwe nen is, maken de Wieringers inderdaad een prachtkans, temeer daar zij dezen zomer uit stekend getraind hebben onder leiding van den Engelschman Curtis. Terdege moet echter re kening gehouden worden met de voetballers van Texel. Het komt ons voor, dat ook zij heel wat in hun mars hebben en dat zij wel degelijk een hartig woordje zullen meespreken. Ook uit Schagen komen de meest optimisti sche berichten. Men verwacht daar het beste van de ploeg, die dit jaar de geel-zwarte shirt zal dragen. Wij voor ons gelooven, dat zij, al hoewel van respectabele kracht, toch niet op- gewasschen zal blijken te zijn tegen de twee reeds genoemde favorieten. Eerder verwachten we dat van BKC, dat eveneens serieus trainde. En wat te zeggen van de club uit Oudkarspel? DTS heeft het bestaan, als no. 1 te eindigen in de afdeeling B in den strijd om het Kampioen schap van Noord-Holland B. Is dit niet een aanwijzing, dat er rekening gehouden moet worden met haar, die in de genoemde compe titie o.m. het sterke Uitgeest achter zich liet? Zij kan o.i. de gevaarlijke outsider genoemd worden! Blijven over Alkmaar, Vrone en Ati dijk.. Welnu, verrassingen voorbehouden, ver wachten we van hen, dat zij zich bescheiden zullen gedragen. Vrone is de club, die der tra ditie getrouw steeds onderaan eindigt, maar dank zij het feit, dat de K.N.V.B. nog steeds niet „vol" is, gespaard is gebleven voor degra datie Ook Alkmaar had een slecht seizoen en zal alle krachten moeten inspannen om niet on deraan te komen. Andijk heeft een middelmatig elftal, dat wel eens tot verrassingen in staat is maar zeker niet tot de allersterksten gerekend moet worden. Summa Summarum een afdee ling, waar wel de noodigc sensatie in zit en die wij in de as. competitie, mede doordat zoovele clubs uit onze omgeving er Inj betrok ken zijn, m onze courant op den voet zullen volgen. Res. tweede klasse A. f. 'HRC 2 is thans de eenige. die nog het prae- dWaat „tweede klasser" voert en als zoodanig •is kij verplicht onze stad op een meer dan waardig*: wijze tc vertegenwoordigen: In geen gel-al mogen wij ook nog deze reserve-tweede ktaséer'kwijt raken! Bezien wij de clubs, waar mede zij is ingedeeld, dan zijn het op een en kele uitzondering 11a, alle oude bekenden, waar van de roodhemden dus ongeveer de kracht kunnen beoórdeelen. WMS 2 is de nieuweling, pas gepromoveerd uit de derde klasse. Er ko men weer namen op het lijstje voor, die borg sitaan voor mooie partijen voetbal, zooals Ajax 3, KFC 2, VSV 2, Wcst-Frisia 2, die we tevens als'de stcrksten in deze afdeeling beschouwen. De groote vraag, die de liefhebbers natuurlijk bezighoudt is: wat zal HRC 2 dit jaar doen? Het vorig seizoen was niet zoo schitterend, langen tijd moest terdege rekening gehouden worden met de laatste plaats, maar dank zij éen energieke eindspurt, bleef men daarvoor Behouden. Evenals het eerste heeft ook het tweede ernstig getraind en is natuurlijk nog in vollen gang, zoodat we verwachten, dat het .reserve-elftal der roodjes een heel wat heter figuur zal slaan. Afgewacht dient te worden, of zij zelfs, evenals meer voorkwam, betrokken •zullen worden in den strijd om den eeretitel. Overigens zijn nog ingedeeld WA 2, IOC 2, WFC 2 en Alcmaria Victrix 2, van welke vier wij nog het meeste verwachten van de Worjnerveerdors. WA 2 zal wellicht dit jaar naar'lagere rigonen verhuizen, want deze Am sterdammers maken het lang niet best. Ook de Alkmaarsche reserves zullen geen grootschen indruk maken, evenmin als het Amsterdam- scHe TOG. Res. derde klasse A. -Vervolgens kijken we nog even naar de af deeling van Helder 2 en zijn geneigd deze af deeling iets lichter aan te slaan dan die van vorig jaar. Clubs als QSC 2, Alcmaria Victrix .3 en Assendelft 2 kan een Helder-op-haar-hoede zeker de baas blijven en uit deze wedstrijden zullen de withemden zeker de grootste punten- buit moeten maken. Want aan de andere zijde zien wij wels namen als ZFC 3, dat dit jaar niet zóó sterk schijnt te zijn, dz Kennemers 2 en ZVV 2, waartegen het op vreemd terrein slecht kersen eten is. Maar dan hebben we het sterkste gedeelte ook gehad; elftallen als Hol- landia 2 en WFC 3 zijn gelijkwaardige tegen standers te noemen van de Helder-reservisten, zoodat hiermee wellicht de buit gedeeld wordt. O.i. kan Helder, dat dezen zomer eveneens se rieus trainde, het a.s. seizoen een goed figuur slaan, als tenminste een elftal in het veld ge bracht wordt, dat niet te veel mutaties onder gaat ZWEMMEN. 1 Op de 1.1. Zaterdag te Alkmaar in het Vic- toriabad gehouden zwemwedstrijden voor de juniores-kampioenschappen van Noord-Holland wist de heer G. Christ, lid van de H.Z.V. de derde plaats te veroveren. Voorwaar een mooi resultaat MOTORSPORT. BUTTLER, DE SNELLE DUITSCHER, TÉGEN ONZE BESTE HOLLANDERS OF DE ALKMAARSCHE RACE-BAAN. Alcmaria V. V. V. heeft weer haar best ge daan, om de beste renners naar Alkmaar te krijgen en dat is haar na heel veel moeite ge lukt. Zoo kunnen wij thans definitief melden, dat de snelle Buttler opnieuw tegen zijn concur renten zal starten. En met hem komen Sedan Graf, Ryll en een nieuwe Duitsche ster, Kling- hammer. Deze vier Duitschers zuilen alles in het werk stellen om de eerste plaatsen te bezetten. Aangezien ook weer drie Belgen naar Alk maar komen, zal de landenwedstrijd Nederland DuitschlandBelgië zeer belangwekkend wor den! Vooral de senioren zijn gqed vertegenwoor digd. Wat zegt u van Oosterhaan, We,sterop, Podervaart, Jac. Al, Hamers, Ryll, de Jong en Bosman? En wat van v. Wingerden, van Din- ter, Beverdam, Rijk? En.... van Buttler, Sedan, Graf, Grosfils en Klinghammer? Zal Buttler opnieuw de sterkste zijn? Of zullen onze Hollanders, die hun stijl hebben veranderd en daardoor sneller zijn geworden, yoor een verrassing zorgen? POSTDUIVENSPORT, bJ.Uj - - - POSTDUIVEN VER. „VICTORIA". Bovengenoemde vereeniging hield op Zondag 19 Aug. haar eerste wedvlucht van de navlucht vanaf Dordrecht, afstand 128 km Aantal duiven 22i. Los te 8 uur met Z.W. wind. Prijzen werden behaald: Rensmaag 1, 8; Salm 2; Zwagerman 3; Die naar 4; Ramlcr 5, 18; Brian 7, 9, 11, 14,16,20; Plooy 10, 25; v. d. Werf 12, 23; K. Kramer 6, 13, 21, 22; Koster 15; Duinker 17; de Boer ip. 24. I D.e eerste duif werd geconstateerd te 9,58 uur, de 25ste om 10.4 uur, dus een vlot verloop. I Zaterdag inkorven van 4 tot 5 uur voor Roo- sertdaal. Klokken medebrengen. Vergunning is verleend aan de luitenants ter zee 2e klasse A. G. den Boesterd, Th. Brun- sting, C. F. Amsterdam en D. J. van Door- ninck, om uit Oost7Indië naar Nederland terug te lceeren. OOST-INDIE. Geplaatst hij de luchtvaartschool te Bandoeng, D. Rodenhuis, adj-onderoff. monteur. Wordt per m.s. Baloeran van verlof terugverwacht. Benoemd met ing. van 1 Sept. tot opziener (scheepsbouw) hij het Marine Etabl. te Soera- baja J. M. Riemerts, ambt. van buitent. verlof teruggekeerd, laatstel. opziener bij bovengen, inrichting. Overgeplaatst van den Onderzeedienst naar den dienst der conservatie, de luit. ter zee 2e kl. J. A. de Back en de luit. ter zee ie kl. J. A. Rauws; van Hr. Ms. Soemba naar de Ma rine-kazerne Oedjong (rol), de kap.-luit. ter zee R. P. van de Wetering bijgenaamd de Rooy; van het dep. der marine naar Hr. Ms. Soemba, de luit. ter zee ie kl. W. H. C. de Hoog; van de marinekazerne Oedjong (rol) naar het dept. der marine, de hoofdoff. van adtn. 2e kl. J. Rot- gans. Gepl. bij'het dep. der marine de luit. ter zee re kl. C. H. Brouwer en hij den dienst der j conscrv. de off. van den M.S.D. 2e kl. J. G. j Charmes; beiden verwacht uit Nederland. Vergund om naar Nederland terug tc keeren jaan de luit. ter zee 2e kl. N. Guilonard. Stoomvaart Mij. Nederland. Chr. Huygens, u. 21 Aug- Algie"' Be_ Johan van Oldenharnevelt, u„ 20 Aug. v. Marnix' van St. Aldegonde, 22 Aug. te A'dam. Southampton. Tanimbar, u*. 21 Aug. te Port Sa.d. Mapia, u., 21 Aug. tc Belawan. Poel au Laut. t. 21 Aug. v. Singapore. Kon. Paketv. Maatschappij. N. Zeeland, 20 Aug. v. Batavia. Sipora, 21 Aug. te Belawan. Tasman, 20 Aug. v. Batavia. Barentsz, 18 Aug. v. Malie. Roggeveen, 20 Aug. v. Kaapstad. Houtman, 19 Aug. tc Eatavia Rotteroamsche Lioyd. Kota Agoeng, u, 21 Aug. Point de Calle. Modjokerto. u., 21 Aug. v. Suez. Kota Tjandi, u., 21 Aug. v. Port Said. Eurybates, 19 Aug. te Boston. Silver Java—Pacific-hjn. Manocran, 18 Aug. te Vancouver. Silvermaple, 20 Aug. te Beaumont. Bintang, 19 Aug. te Los Angeles. Silverelm, 21 Aug. v. Port Natal. Silverbcech, 19 Aug. v. Belawan. Silverguava, 19 Aug. v. Belawan. Silverhazcl, 20 Aug. v. Makassai. Rotterdamsche Lloyd. Kedoe, t., 21 Aug. te Havre. Modjokerto, u., 20 Aug. v. Ptt. Said. Dempo, t.. 22 Aug. te Marseille. Kota Nopan, t„ 21 Aug. v. Napcis. Kota Pinang, t., 21 Aug. te Genua. Kota Tjandi," u., 21 Aug. v. Suez. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Alcyone, 22 Aug. te R'dam. Alchiba. t., 19 Aug. v. Montevideo. Alphacca, t., pass. 21 Aug. Dimgeness. Algorab, 21 Aug. v. R'dam. Alpherat, 21 Aug. te R'dam. Stoomvaart-Mij. Oceaan. Neleus, 21 Aug. te Marseille. Au tenor, 19 Aug. v. Osaka. Sarpedon, 21 Aug. te Glasgow. Memnon, 19 Aug. te Singapore. Perseus, 21 Aug. te Londen. Phrontis, 18 Aug. v. Batavia. Polyphemus, 21 Aug. te Port Said. Holland—Amerika Lijn. Lochkatrine 20 Aug. v. Cristobal. Lochmonar, 18 Aug. v. Seattle. Nebraska, 19 Aug. v. Las Angeles. Randfontein, t., 21 Aug. v. Beira. HollandO.-Azië Lijn. Grootekerk, t., 21 Aug. v. Singapore. Kon. Holl. Lloyd. Flandria, t., 21 Aug. v. Rio Janelro. Salland, 21 Aug. v. A'dam. Zaanland, u., 20 Aug. v. Montevideo. Entrerios, 21 Aug. v. A'dam. [n de Libellen-serie, Uitg. Bosch 3: Keuning, Baarn, is verschenen: Niet zóó maar zó," 'n populaire tot'ichting bij de nieuwe spelling, dóór K. Heeroma. Reeds de geestige titel: „Niet zóó maar zó", staat er borg voor, dat ons geen droge, ge leerde kost wordt voortgezet. En inderdaad, wie met dit boekje is be gonnen, leest het in één stuk uit. Op dikwij's geestige wijze maakt de schrijver de nieuwe spelling van Minister Marchant aannemelijk. Zelfs de meest verstokte tegenstander zal moeten toegeven dat het niet goed is, dat ia één land één taal op twee manieren gespeld wordt. Daarom zou het gewenst zijn. dat, nu di Ministerraad de nieuwe spelling heeft voor geschreven voor het examen van onderwijzers en eindexamens, benevens in het programma voor midde.baar onderwijs en voorbereidend coger onderwijs, alten na- t Sept. de nieuwe spelling schreven. Dit boekje is een pleidooi voor die nieuwe spelling. Ja, u zegt, onze taal was goed, was mooi; u schreef die taal zonder fouten, maar zegt de schr., luistert eens naar de woorden van Minister Marchant: U moet niet alleen aan uzelf denken Wees edelmoedig en denk aan de kinderen, die de taal nog moeten leren - En aan onze ovetzeese gewesten, waar tal van onderzaten het Nederlands als_ een vreemde taal moeten leren beheersen." Op bevattelijke wijze verdedigt de schrijve! riet alleen de nieuwe spelling, maar geeft ook zeer nauwkeurig aan, hoe het nu volgens de hituwe spelling moet zijn. Het boekje is vanzelfsprekend in de nieuwe spelling geschreven. En we zijn het eens met het voorwoord, dat Minister Marchant daarin geschreven heeft, waar Zijne Exc. zegt: Onbe kend maakt onbemind; kennismaking van het nieuwe zal leren, dat het niet zo verschrikke lijk is als menigeen, gehecht aan het geldende gebruik, het zich voorstelde. Ton van Tast illustreerde het boekje op zijn welbekende geestige manier. Wij bevelen dit boekje dan ook zeer gaarne aan. Prijs 0.45, „Onze "laai", het orgaan van het Genoot schap van dezen naam, houdt zich in zijn Augustus-nummer bezig o.a. met het taaidebat 111 de Tweede Kamer. Het geeft enkele citaten uit de rede van den heer Tilanus. Verder een korte samenvatting van de nieuwe spelling regels, en de gewone lijstjes van germanismen, aglicismen, enz. ki ^Lrsc'le"®n 's 'ict eerste nummer van „Film blad officieel orgaan van de Ned. Chr Film centrale. Het ziet er keurig uit wat de typo grafische verzorging betreft; behalve dat het blad vereenig.ngsnieuws zal bevatten en practi- sche voorlichting zal geven bij het fiimgebruik zal het, naar de redacteuren, de heeren J. J van der Meuten en P. J. van Muilen mcdcdêelen, algemeene orienteerende artikelen en beschou wingen bieden. Aan positieve voorlichting in deze materie voor het Prot. christelijke volks deel ontbreekt het bijna geheel. De negatieve louding inzake het filmvraagstuk bevredigt velen niet meer en vooral onder de jongeren komt dit gevoel sterk tot uiting. Uitgever G. F. Callenbabch, Nijkerk. Holland op Reis. officieel orgaan Alg. Rel», ver. voor Nederland. ,5 Aug.. bevat het tweede gedeelte van het artikel „Tirol" van F. P We uitgever A. J. G. Strengliolt, Amsterflanv. 193* 466e STAATSLOTERI i (Niet officieel) 3e klasse, 2e lijst Trekking van Dinsdag 21 Augustus Hooge prijzen f 5000— 15747 f 2000.— 2325 f 1500.— 5183 f 400.— 3120 6532 11599 f 200.— 1206 f 100.- 1027 3597 3637 7147 7245 1138, Prijzen van 45.— '5 77 211 217 224 235 236 300 - 353 367 368 372 386 389 417 396 458 548 586 615 638 686 694 - 723 753 808 812 817 840 859 969 974 1038 1056 1058 1102 lïm 909 1172 1204 }2?! Hüü ?340 1382 i387 U15 1420 1461 1480 1620 1628 1639 1652 i» 1731 1770 1778 1797 1909 1941 1945 w9 1961 2011 2059 2101 2135 2159 2169 2228 2277 2360 2411 2424 2456 2534 2564 2569 2593 2653 2601 2724 2725 2793 2839 2862 2895 2929 2954 3005 snif 3017 3044 3049 3080 3122 3155 3204 s,,T 3235 3242 3293 3307 3348 3411 3446 wï 3468 3481 3495 35G2 3570 3571 3687 3704 3734 3776 3819 3876 3916 3979 3qo, 4029 4021 4023 4039 4088 4194 4234 4^1 4292 4293 4300 4306 4362 4364 4429 444! 4535 4571 4574 4595 4648 4658 4738 47p« 4811 4836 4838 4868 4962 4977 4998 50ni 5029 5039 5044 5049 5071 5093 5169 5234 5281 5311 5470 5479 5564 5589 5592 5604 5615 5625 5670 5712 5798 5863 5952 595, 5997 6027 6149 6166 6244 6290 6305 630» 6404 6421 6462 6463 6506 6557 6589 6308 6671 6675 6718 6743 6771 6849 6863 6870 6881 6926 6934 6941 6961 6968 7002 7082 7086 7100 7144 7150 7156 7157 7192 r>82 7409 7416 7430 7607 7617 7624 7677 7768 7779 7860 7866 7873 7904 7926 7958 7964 7994 8031 8179 8272 8324 8396 8443 8448 8487 8515 8537 8557 8580 8582 8642 8732 8779 8826 8836 8885 8891 8904 8917 8948 8967 8971 8994 8998 9021 9072 9181 9206 9260 9285 9298 9435 9474 9492 9499 9539 9562 9570 9626 9646 9693 9735 9766 9769 9790 9797 9910 9921 9923 9943 9951 9957 9981 10105 10133 10135 10153 10175 10177 10254 10257 10272 10290 10301 10306 10324 10362 10368 10441 10442 10510 10517 10521 10540 10542 10543 10572 10581 10613 10667 10682 10717 10739 10740 10750 10753 10754 10781 10788 10812 10847 10915 19031 10952 10980 10994 11103 11161 11206 11226 11323 11366 11391 11398 11411 11461 11472 11489 11500 11529 11561 11584 11588 11604 11661 11718 11727 11733 11785 11802 11807 11924 11951 11965 11970 11983 12028 12107 12146 12147 12155 12163 12175 12176 12178 12188 12286 12296 12298 12324 12327 12336 12358 12363 12452 12494 12497 12570 12607 12608 12612 12627 12628 12635 12639 12704 12708 12742 12775 12798 12814 12860 12914 12943 12955 12971 12990 13016 13125 13167 13176 13177 13223 13242 13272 13351 13364 13436 13480 13503 13531 13590 13591 13651 13759 13788 13791 13795 13880 13922 13931 13941 13942 13964 13970 13979 13983 14002 14003 14043 14098 14135 14246 14262 14347 14372 14376 14432 14439 14548 14560 14632 14647 14682 14718 14761 14777 14796 14848 14863 14864 14872 14880 14898 14963 14970 14994 15016 15038 15057 15082 15131 15137 15145 15198 15203 15211 15239 15295 15390 15490 15511 15530 15560 15604 15626 15710 15733 15832 15874 15945 15950 15956 16000 16027 16076 16141 16177 16230 16252 16284 16297 16310 16348 16379 16380 16414 16419 16535 16536 16538 16622 16634 16651 16697 16726 16749 16757 16800 16821 16828 16830 16853 16892 16925 16935 16938 17005 17068 17091 17096 17128 17150 17282 17286 17303 17353 17361 17493 17634 17665 17676 17694 17707 17710 17811 17876 17881 17891 17893 17897 17956 18001 18012 18016 18035 18037 18074 18080 18092 18096 18141 18210 18237 18381 18401 18422 18444 18462 18517 18584 18607 18620 18635 18642 18696 18701 18707 18721 18745 18820 18878 18909 18942 18947 18996 19086 19115 19141 19250 19313 19329 19376 19389 19398 19415 19417 19444 19447 19484 19489 19568 19657 19681 19685 19686 19693 19733 19743 19745 1975S 19781 19817 19827 19921 19955 19956 19974 20001 20036 20338 20073 20091 20106 20109 20120 20139 20156 20165 20192 20205 20268 20273 20336 20379 20387 20390 20392 20434 20550 20643 20658 20670 20686 20728 20819 20835 20838 20868 20877 20884 20967 21001 21114 21121 21150 21163 21199 21242 21245 21246 21315 21340 21347 21352 21390 21415 21423 21482 21500 21563 21658 216S1 21686 21692 21812 21867 21889 22022 22033 22034 22051 22075 22076 22091 22093 22109 22196 22222 22327 22479 22541 22569 22659 22662 22786 22820 22853 22872 23043 23045 23055 23071 23082 23085 23091 23094 23095 23103 23142 23150 23235 23283 23302 23359 23387 23391 23410 23417 23436 234S8 23479 23502 23513 23565 23737 23746 23773 23796 23891 23893 23918 Verbetering 3e kl. Ie lijst: 19496 met f vervalt; 2114 m. z. 2140; 5290 m. z. 9290, 10852 m. z. 11852; 22303 m. z. 23303; 23883 m. f 100 vervalt. (Niet officieel) 3e Klasse, 3e Lijst Trekking van Woensdag 22 Augustus 1934 C 25.000 8415 C 200.— 7647 Hooge Prijzen 143 182 1858 1878 4506 4842 5742 6619 8152 8309 9545 9548 11436 11611 14583 14720 15994 16017 17528 17583 19730 19744 21152 21490 23404 23747 Verbeter. 8396 m. z. 2385 5016 6869 8342 Prijzen van f 43 229 259 635 3042 3108 5123 5182 6914 7501 8530 8781 10081 10240 10310 12342 13346 13573 15327 15576 15837 16490 16518 16520 17658 17878 18242 20128 20271 20317 22012 22669 22768 1189 3209 5217 7833 8851 10627 14126 15846 16550 18669 20395 22843 1200 3589 5275 7968 9437 10757 14275 15877 16684 18775 20692 22962 3e klasse, 2e lijst: 4574 m. z. 6396 1299 4467 5682 8040 9520 11262 14528 15915 17251 19058 21106 23381 5474, Twee folders. Twee folders zijn verschenen; dc cene in 'ie' esperanto, betreft het eiland Texel: La insulo Tekselo. Een handige reclame, die veel esperan tisten naar dit schoone eiland zal trekken. 1)s tweede betreft Amsterdam en de daar gehou den Middenstandstentoonstelling Almltento; 7A> bevat veel fraaie fotos van onze niet minder fraaie hoofdstad. „Het Kind", 14-daagsch blad voor ouders en opvoeders. Redacteur D. L. Daalder. Uitg* J* Ploegsma, Zeist. Inhoud van 11 Augustus: Tijdspiegeltje, door G. van Veen. De Spe ling-Marchant, door Red. Straffen en kas tijden, VI, door Red. Bosch- en heidebranden veroorzaakt door kinderen, door A. Stoffels. - Uit een groot gezin, VI, door Ida Heijermans. De roep om gezag, door P Scliolten. Waarom niet?, door N. van Wijk-Uges. 1 ,e' zoen, door Mujercita. 't Jasje, door A. 1 rcwijn. Een utopie, door J. Elrnaer. "l kind, door J. J. Helder. De „eigenwijsheid der hedendaagsche jeugd, door C. Bakhuizen jD" den Bt ink-Ozinga. Als het kind verlie wordt, door Fr. van Raalte. Onverschill'8® houding der jonge meisjes tegenover oeweg' gen van vorige generaties, door F. van G. W. Getuige a décharge, door H. van 'fl Simons Een riem onder het hart, door 1 Heijermans. Ouders, wier klok bleef 5 staan', door A. J. Straatman. - Daffydov'"" dilly, door N. Hawthorne. - Een kleine erva ring uit de kinderpraktijdk, door H. W* link-van Voorthuisen Boekbepreking. |"j] neelstukjes voor kinderen. Montessori-1"' sters (Ingezonden). Een paedagogische cu SU9 voor onderwijzers(essen) en wachtgeld--"

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 8