VELO STOFZUIGER De Koninklijke Marine voor oefening en vlagvertoon naar de Oostzee LU Sport HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1934. Op den schordijk. DUBBEL ZUIGVERMOGEN MEDERLAND8CH FABRIK/U» LAAGSTE PRIJS BUITENGEWONE CONDITIE, VRAAG DEMONSTRATIE FILIAAL VELO WASCHMACHINE My postduivensport. Nieuwe Uitgave. De toevloed van Tuxedo's Nederland 1 in 10 stationspleindie 's Zondagsmorgens ♦egeii half twaalf daar is samengestroomd, tien bloedverwant op te diepen, is geen gemakkelijk werk. Sommigen slagen niet zij dralen wat heen en weer, met dje vo ge laden city-bag met appelen en peren, heel onderin nog een geheimzinnig pakje met lekkere worst, waar zooveel van houdt! aan de han vorden moe en gaan op een bank wachtend tot de stroom van meilochen wat ge slonken is. En een vriendelijke landweer man wijst ze den weg naar het fort of de kazerne »Een ander tooneeltje. Een deftige landweer-luitenant kijkt uit naar meisje of vrouw Hij is in 't civiele Ipyen,! laat s kijken, dokter of advocaat of fcoo. Zij komt ér. weldra aan wil hém, spontaan, zoenen, maar even spontaan weert hij deze intimiteit af: zij kon het decorum schaden 1 Want zie, daar staan eenige soldaten, die hem salueeren, en verbeeld u, dat die hem zoenend hadden gezien 1 3 De film verschiet... een oude, boer- sche man met een mager, gerimpeld vrouwtje zoeken hun jongen van het 26e district. De jonge boer is gauw gevonden, en kijk ze even later loopen, vader en zoon met een groote sigaar in den mond, en moeder-met-het-mandje sukkelt mee. «Zoo splitst zich de stroom naar alle richtingen en gedurende heel den verderen dag is het geweldig druk op straat en in de tehuizen en café's. Heel die massa gasten brengt voor een goed deel den dag op straat door en heel wat geld vloeit in de laden van kasteleins. Want die hebben het goed en de winkeliers ook. En de vele zoetelaars langs den weg van de ijsco af tot den poonenkoopman toe: menig dubbeltje glijdt in de zakken van dezen P 1 a a t s e 1 ij k nieuws. De heeren Polak (Dijkje, thans Koningstraat), hebben twee ontspanningsavondert voor militairen georganiseerd. Uit Texel: Daar de verzending van wild niet op de gewone wijze kan plaats hebben zijn de wilde eenden hier voor kleinen prijs te koop, ,n,l. 40 5° cents per stuk. Drie nachten en twee dagen had de Storm zijn liederen gezongen in de tele foondraden, had gegierd in de sohoor- steenen en had hier en daar niet al te vast liggende dakpannen naar beneden doen ratelen. En dat niet alleen! Want' vaak kletter den regenbuien neer, alles hullend in een fijn waas van stuivende druppeltjes, zoo dat de paarden in de stad, die in den regen stonden met een lap op hun rug, terwijl ze hun koppen lieten hangen, er nog treuriger uitzagen. En daarbij was het nog niet gebleven! Eiken middag stonden rondom aan den horizon groote witte donderkoppen te wachten op een gunstig oogenblik om los te barsten, tot de stormwind ze, met be hulp van zijn goede kennissen, de buien, verjoeg. Wel rommelden ze dan nog ver- weg van nijd en schrik, maar daar lachte de wildeman om en gierde des te harder door de zwiepende telefoondraden en blies...., zoodat de eenzame, biddende torenvalk geen raad wist met zijn staart, die elk oogenblik over zijn kop woei en dc zwaluwen, die nog steeds dapper vol gehouden hadden muggen te vangen, nu maar tjetterend beschutting gingen zoe ken, zoodat de wulp, die zoo week en droevig floot, terwijl hij in groote krin gen rondvloog, gauw verdweep, evenals de snip. Toen eindelijk was er een morgen, dat ik bij het wakker worden niet het gie- rend-fluiten van den wind hoorde, noch het regelmatig ruischen van den regen en ook niet het klokkend-concerteeren van overloopende dakgooten. In plaats daar van hoorde ik spreeuwen zingen, mus- schen sjilpen, merels juichen. En de zon hing goud te tintelen aan een strak- blauw-gespannen hemel, alsof het nooit geregend had en alles zag er uit of het zoo juist gewasschen was! Ja, ja, nu erop uit! Trillend beweegt de lucht boven schor ren en schordijk, waarop ik dit nu zit te schrijven. Vliegen steken. Kwetterend vliegen zwaluwen rond, zoo laag soms, dat ze het roerlooze kanaalwater even raken met de vleugels, zoodat het riet spiegelbeeld, dat zoo helder geteekend staat, breekt en in honderd stukken uit eenvalt. Het bevalt me hier best, op het gebied van plant en dier is hier veel te genieten. De plantenrijkdom is een gevolg van bo demvruchtbaarheid, alles is klei uit het N.-Holl. kanaal. En als gevolg van deze prachtige vegetatie en van het daarmee gepaard gaande vormen van zaad eener- zijds en van het voedsel, dat de schorren bieden anderzijds, kan men hier ook vrij veel vogels aantreffen. Eén ding is jam mer. Op de plaats waar ik verleden jaar kleinbloem-bastaardwederik, blaas-koe- koeksbloem en zwarte nachtschade vond. kon ik nu slechts steenhoopen vinden. Een mooi gebied! Met twee kleuren is smeerwortel er vertegenwoordigd: geel en purper. Vooral bij het water tusschen het riet vind ik de mooie klokbloemen. Een enkel libbelletje schittert blauwgroen boven het water. Nu gaat liet eerst langs de steenhoopen, waar melden staan, pasti- rtaak geelt, waar tusschen roestbruin- manshooge zuring, allerlei havikskruiden en krniskrniden en wijn-roode akkerdis tels, die bijna ondoordringbare wildernis sen gevormd hebben, ook de groote, witte schermen van duizendblad en de fijne bloempjes van het lievevreuwen-bedstroo te vinden zijn. En daartusschen gloeit het vuurrood van klaprozen en toont heggty winde de groote. witte bekerbloemen Een aardappelplant bloeit lusMg daarbij en heeft het hier best naar n zin. Verder gaat het tusschen hei-groene paardestaarten, rolklaver en ros en wit van klaverbloemen door, langs gulden muurpeper. Hier schittert het rood van een kneutje, die tusschen de distels bezig js, daar staan blauwe trossen vogelwikke en zoet-geurende gele pyramieden van walstroo, waarboven kapelletjes fladderen, blauwtjes dansen en waarop Atalanta's even klapwiekend rusten. Gouden koolzaad en lichtpurper moes- look staan er tusschen allerlei grassen, riet en russchen, naast melkdistel 'en weegbree. Spreeuwen zijn met bun lange snavels aan liet graven naar langpootmug- larven, emelten en ander ontuig, Even later vliegen ze snel over naar de hon gerige jongen. Snel, snel, met ruischende wieken, bekken vol voedsel dragen ze aan om het gepiep van de jongen van: „spèrrr- horigèrrr, hongèrfri" toch'maat te doen zwygen. j Daar blinkt iets zwarts en iets wits, even denk ik aan een zwartkop, dan ech ter vliegt er een huismuseh op: „térrr -tèrrr!" Ze verlakken je gewoon; bij} stads- musschen namelijk Js net blinkejnd wit van kraag,1 vleugelspiegels en oogvlekketi vuil geworden, wat buiten natuurlijk niet het geval is. Ge moet er maar eens op let ten, op dat felle wit en op het zwart van bef en schedelkapje; ge herkent et stede ling of buitenman aan! Licbtpui'peren bloemhoofdjes van water munt staan even verder, waar het sopt onder m'n voeten. Daar geurt ook honing- kiaver uit vele goud-gele bloemtrossen, bramen en knoopkruid laten bet wit en licht rood-paars zien naast het fletsgeel van ratelaars. Kieviten zwatelen rond, kraaien vliegen over, krassend met hun verroeste stemmen: „spaarr-spaarrl", ranke sterns roepen hun: „pierra-pierra!" maar de overzij van het kanaal herinnert me er weer op vriendelijke wijze aan, dat ik vlak bij het drukke verkeer zit: auto claxons verscheuren telkens de fijn-ge- weven stilte en fietsbellen tingelen op dringerig. Nu weer eens bovenop den dijk kijken. De slikken zijn intusschen drooggevallen en worden nu bevolkt door sterns, meeu wen en plevieren, Soms vliegt er een troepje op, waarbij het wit fel opblinkt en strijkt even verder weer neer. Vlug ren nen de pleviertjes heen en weer, vooral strandpleviertjes zijn er van boven grijs, van onderen wit, ongeveer zoo groot als een leeuwerik en ook bontbekjes zie ik, met mooie zwarte vlekken op het wit van borst en hals. Nu gaat het terug. Ik zie nog korenbloemen, zandblauwtjes en de zoutminnende planten op d§ ."flikken: zeekraal, zeepostelein en zeem^lde. Grutto, schotekster en tureluur zoeken voeldsel od de slikken en, als ik me niet veiigis be hoorden tot 1912 lepelaars tot dé dage- lijksche klanten. Was dat nu nog maa* zoo! Maar de huidige Zwanenwatergëne- ratie schijnt elders genoeg te vinden en ons te vergeten! Aalscholvers visschen in een kreek tus schen de schorren en 'n klei-ellandjo, waarop het wemelt van vogels, 1 meest meeuwen en waarop zich ook enkjsle aal scholvers staan te j,zonnen". Ze 'hebben geen vetklier, bij het duiken wordjen hun veeren dus nat. Ze laten zich dan weer- op drogen door zon en wind, door éérst de eene wiek uit te spreiden en zoo eetv tijd stil te zitten en daarna hetzelfde te-doen met de anderè wiek. Ongetwijfeld ifijn het de knapste duikers en vissehers van onze vogels, of vischt de ijsvogel betérP Als de aalscholvers een stuk vlak boveö wöteè gevlogen hebben, zjch plots.laten jvallen,' verschijnen ze vooreefst niet weeï,' want ze verplaatsen zich snel onder water! De aalscholvers zijn niet beschermd, omdat ze van visch leven! Ze zijn dus op de bescherming van natuurvrienden aan gewezen. En dat gaat al een paar jaar gé lukkig goe;'Zegt dat niet iets? Ik ben blij, dat ik er op uitgetrokken benl Morgen regent, onweert en stormt het misschien weer! Augustus. J. K. S. ANTI-LAWAAI ACTIE. - Als je met een autohoorn, Toetert méér dan noodig is', Krijg je last met de politie, En de rechter is niet mis. Als je met je fietsbel méér belt Dan normaal is toegestaan, Kan je met de pé in, spoedig Wel drie pop betalen gaan. Ik voor mij, ik vind het prachtig; Waar ook al die drukte voor, Want zoo'n abnormaal lawaai is, Toch gewoonweg geen gehoor. Heerlijk rustig nu, hë, buurman, Hij zei O, bedoel je dat! Je hebt van de vliegmachines Anders toch nog leven zat. JAN MENS. e 0 V 'v rl 5 a XII. Als de Minister dan voet op de statie trap zet, klinkt schril de bootsmansfluit, salueeren de vier valreepgasten en be groet de eerste officier den binnenboord- stappenden hoogen gast, terwijl de vier roffels der tamboers dof rommelen. Dna klinkt het Wilhelmus op en staat ieder stram, 11a het wegsterven der laatste tonen worden de officieren voorgesteld en direct daarna zoekt de Minister zijn verblijf op. In den achtertop waait de on- derscheidingSvIag en Kopenhagen kan hieruit lezen, dat de hooge gast gearri veerd is. Na het inrukken is het uitbetalen en in het volks verblijf worden één voor één de namen afgelezen, treden de manschap pen vor«' de bakstafel waar de officier van administratie met zijn kas en staf zit en strijken zij hun in Deensche kro nen of Hollandsche guldens uitbetaalde weektraktement, neergeteld in tegen woordigheid van den officier van het be nedenschip en den chef d'éuuipage, met de rechterhand in de linker op, groe ten en maken plaats voor het volgende mannetje. 's Middags na theewater, het om half vijf genuttigde avondmaal, stroomen de schepen weer leeg gelijk vorige dageil van aankomst in vreemde haven het ge val was en ook nu weer toonen de Hol landsche Jantjes, dat hun zoo'n reis vol komen toevertrouwd is, draagt ieder voor zich door houding en gedrag aan wal, zijn steentje bij aan den goeden naam welke ons overal in den vreemde een zoo gastvrije ontvangst bezorgt. Jammer, dat er niet meer gelegenheid is zulks te toonen! Woensdag en Donderdag 25 en 26 Juli worden op verzoek der directiën en dank zij de bemoeienissen onzer onvolprezen verbindingsofficier, de Tuborg- en Carls- berg brouwerijen bezichtigd. Er aan ver bonden wordt een kleine rondrit door de stad, langs de Engelsche kerk, het Gefionfontein, Amalienborg- en Chris- tiansborgpaleis en langs Tivoli, het Raadhuis en de stadsmeertjes Peblingesö en Sortedamsö, worden de buitenwijken en spoedig daarna de brouwerij bereikt. Vrijdagmorgen stoomen de Zweedsche pantserschepen „Sverige" en „Gustav V" de haven binnen en zagen wij nu eens van de andere zijde waarmee een binnen komst in vreemde haven gepaard gaat, onderwijl ons verwonderende over de voor de Oostzeeschepen zoo typische zware bewapening en laag vrij boord. Dienzelfdcn dag \aakte de Minister met de Hollandsche kolonie aan boord van de „Evertsen" een korte vaartocht naar het eiland Hven. Vrijdagmiddag bezocht een vrij groot aantal Denen de voor bezichtiging open gestelde Nederlandsche schepen, terwijl; ons voetbalteam 11a de Riga'sche overwin ningen weer een eervolle 43 nederlaag leed. Zaterdag werd de Hollandsche kolonie aan boord van het vlaggescb'ip op een tea ontvangen en werd vervolgens diréect na het vertrek der laatste gasten 's mid dags vüf uur ontmeerd. Het laatste tra ject ving daarmee op even stormachtige wijze aan als het eerste, want het weer was in Kopenhagen na een paar druk kend warme dagen omgeslagen tot een koude regen- en windriike periode, die ons na ons vertrek nog tot aan de Jam- merbocht begeleidde. Het vertrek ging ditmaal gepaard met bet. grootste aantal saluten wat wij tot nu toe op één dag hadden gegeven. Ge deeltelijk als antwoord voor de begroeting van onzen Minister door de Deensche en Zweedsche Marine, gedeeltelijk als be groeting door ons van den ZweedSchen schout bii nacht, loste het vlaggeschip een en vijftig schoten, terwijl aan ander# zijde de Deensche en Zweedsche batte rijen zich roerden. Totaal werden er in dat halve uur een kleine honderd schoten in Kopenhagen'® haven gelost! Het weer was bij het vertrek zbohts gezegd slecht, maar de weerberichten, „het glas", de barometer, hielden voor het komende weekend nog veel nihdei' moois in en nadat Zaterdagavond de „Z 5" met de K-booten den tocht naar de plek van groote diepte benoorden Kaap Skagen aanving, werd besloten den Zon dagmiddag voor allen rust te houden en bet rendez-vous voor dien middag ter reede Skagen te bepalen. rs: Zondagmorgen werd varende en in tegenwoordigheid van den Minister, kerk gehouden, Zondagmiddag twee uur' viel het anker ter reede Skagen, trok en hield het door den wind met kracht terug gedreven schip de ketting strak en lag het smaldeel temidden van een twintigtal andere schepen, die hier in verband met het weer, veilige ligplaats hadden ge zocht. 's Avonds tien uur koos het smal deel weer zee, was het aantal der bijlig- gers nog niet verminderd, slechts waren de drie Poolsche onderzeebooten die Am sterdam bezocht hadden en hier één voor één waren aangekomen, weer in divisie vereenigd naar Kopenhagen vertrojekeh. In den nacht van Zondag op Maandag 30 Juli werd maar weinig vordering ge maakt en was op de dagwacht het licht van Skagen nog in zicht. Verschillende koopvaarders bleken evenwel ook hun ankers te hebben gelicht en in een gezel lige drukte van meestoomende en tegen- liggende vrachtvaarders koerste het smaldeel om de Zuidwest, tegen een steeds afnemende wind en zee in. 's Middags ten twee uur was de Jam- merbocht doorkruist en lag de hoek van Hanstholm achter ons. Het weer was tot,, zün zomersche rust teruggekeerd en over een nog licht deinende maar overi gens vlakke zee richtten de schepen liun steven naar Zuidelijker streken, naar Holland, naar het lichtschip TerschcJlin- gerbank en de Nieuwediepsche ree.; In de nor, het verblijf der adelborsten is het dezen Maandag feest. Roodgek raag de knapen sluiten met deze feestelijkheid hun drie maanden practische oefening aan boord van Hollands opleidingschip af. Het zijn nu nog knapen, roodge- kraagd, zij dragen het goedgesnë'deP blauwe baadje, over een maand wordeh zij aan het eind van hun driejarige opjei- ding benoemd tot officier, worden het van knapen ineens kerels, klimmen zij ineens op tot luitenant ter zee, officier marine- 1 stoomvaartdienst of officier van admi nistratie derde klasse. Jong, vol idealen, vol waren, goeden geest om hun Vorst, hun Koningin, hun Vaderland tot 't uiterste te dienen, ziilléb zii in September den eed van trouw, ge hoorzaamheid en onderwerping afleggen. Dan zullen dertig jongemannen, gekozen uit een groote schare van gegadigden, gevormd en opgekweekt gedurende een drietal jaren op het Koninklijk Instituut voor de Marine, hun roeping volgen, hun liefsten wensch in vervulling zien gaan en in dienst komen als officier bii de Ko ninklijke Marine. Zouden zij hun idealen in vervulling zien gaan? Laten we het van harte hopen Helder-nieuws. HELDER 1DTS 1. Om het kampioenschap van Noord-Holland B. Op het terrein van dc Alkmaarsche Boys vindt dan..eindelijk: dè beslissingswedstrijd pfóètsj om bo vengenoemd kampioenschap. Helder is aan haar eer verplicht dien titel, in'de wsicftt te sleepen,'daar; zooals men weet, 'de tegenpartij vierde" Wasser is. Maar het is meer gebeurd, dat een op papier ster kere tegenstander klop kreeg, zoodat we de spelers waarschuwen voor onderschatting. Het zgl wel blijken, dat de spelers uit Oudkarspel nog niet meevallen. Benut dezen wedstrijd als een van de laatste' oefeningen voor de competitie. Er dient dus serieus gespeeld te worden. HELDER 2—ATLAS 1. Het tweede gaat eveneens oefenen en wel tegen de plaatsgenooten, die de vereeniging „Atlas vor men. Dit kan nog een aardige wedstrijd worden, daar de bezoekers over een heel aardig elftal be schikken en in het a.s. seizoen aan de competities van den N.H.V.B. zullen deelnemen. Helder zal, voor zooveel mogelijk, in de competitie-opstelling uitkomen; van de bezoekers staan ons geen nadere gegevens ten dienst. Er wordt gespeeld op het terrein aan den Bolweg, aanvang half drie. HELDER 3—WATERVOGELS. 's Morgens, aanvang 10 uur, speelt het derde een oefenwedstrijd tegen de Watervogels. UITSTAPJE DER ADSPIRANTEN OP 25, 26 EN 27 AUG. A.S. Zooals velen zich zullen herinneren hebben vorig jaar in Augustus, de adspiranten van de Noordelijke le klasser, „Sneek" een bezoek aan Den Helder gebracht, waaraan wij prettige herin neringen hebben behouden. De Sneeker jongens werden toen ingekwartier bij ouders van onze jon gens, en de jeugd van Friesland en Noord-Holland hebben toen een paar pleizierige dagen met elkan der doorgebracht. Reeds toen werd door de Snee ker sportvrienden de wensch geuit, dat wij een tegenbezoek aan Friesland moesten brengen. En zoo zal nu de jeugd der H.F.C. „Helder voor drie dagen de gasten zijn van de V.V. „Sneek De toch al zeer hechte vriendschapsbanden, welke tusschen beide vereenigingen bestaan, zullen door dn bezoek ongetwijfeld nauwer woiden aange haald. Verleden jaar werden er een tweetal wed strijden gespeeld, welke beide in een groote over winning voor de Helder-jeugd eindigden. Nu wor den er drie gespeeld, en hopen wij dat het krachts verschil nu niet zoo groot zal zijn. De elftallen, waarmede Helder uitkom', zijn een cr.etal com binaties. We hebben een programma toegezonden gekre gen, dat er zeer goed" uitziet, en wij zijn dan ook vol lof over de werkwijze van de commissie-leden van de v.v. Sneek. Het vertrek is bepaald op hedenmiddag 1 uur, vanaf ons clublokaal, Koningstraat 83, met den grooten reiswagen van Koningsbruggen. Behalve de adspirantenleider, de heer C. Kelder, zullen voor deze gelegenheid ook de heeren C. Nieuwbuurt en C. Dienaar de jongens vergezellen. Het uur van thuiskomst is bepaald op 7 uur. Onze clubvlag gaat mee en we trekken er vol goeden moed op uit. Als het weer ons nu.ook niet in den steek laat, zullen wij wederom met onze Friesche sportvrienden een paar prettige dagen in Sneek doorbrengen, al zijn wij hier bij voorbaat al van verzekerd. Wij wenschen het uit 36 personen bestaande ge zelschap, een goede reis, prettige dagen en veel succes toe. H.R.C.-nieuws. ALKMAAR 1HRC 2. Nedcrlaagwedstrijd. Aanvang halfdrie (terrein Alkmaar), De roode reserves zetten morgen hun oefenpro gramma voort, met een uitwedstrijd tegen het oude Go-Ahead, het tegenwoordige Alkmaar, dat voor haar le elftpl nederlaag-wedstrijden organiseerde, waarvan morgen de laatste, tegen HRC, gespeeld wordt. Slechts twee nederlagen leden de Kaas stadbewoners, n.l. tegen WFC 2 32 en tegen Hollandia 1, 42, waardoor zij blijk gaven over een goede ploeg te beschikken. Voor de roodjes wordt het morgen een prima oefenwedstrijd. Het elftal vertrekt om 12 u. 45 vanaf het club lokaal per autobus. HRC 3—HELD. BOYS 1. Aanvang 10 uur. Terrein Tuindorp. Ook het derde vervolgt haar oefenprogramma door morgenochtend op eigen terrein te spelen te gen Held. Boys 1. Ook nu zullen er weer, evenals vorige week week, eenige proeven genomen worden met spe lers, die tot op heden nog niet voor het derde speelden. Wielingen. Succes-nieuws. A.s. Zondag zullen de volgende wedstrijden ge speeld worden: 10 uur v.m. Succes 2Helder 2. 2.30 uur n.m. Succes 1—Comb. Frisia 1 en 2. Texel-nieuws 1 Texel Zondag a.s. zal Texel 1 spelen tegen West- Frisia 2 (Res. 2e kl. K.N.V.B.). Het Texelsche elftal Is als volgt samengesteld: Dukers. J. Ran G. Witvliet A. Dros Pz J. Gieles N. de Graaf N. N., C. Zuidema, V'erheijen, H. Ran', Idema. Callantsoog-nieuws. Callantsoog. Onze plaatselijke voetbalvereeniging schijnt voor het komende seizoen goede plannen te hebben. Haar terrein, dat verleden jaar nogal te wenschen overliet, is vergroot, zoodat het thans dc vereischte afmetingen heeft. Tevens is er rondom het speel veld een afzetting gemaakt, zoodat het publiek twee meter van de lijnen blijft. Dit is zeker een verbetering. Zondag a.s. wordt het terrein ingewijd met een wedstrijd tegen een combinatie der „Haarlemsche Boys" uit Haarlem. Callantsoog 1 zal alle zeilen moeten bijzetten om er niet te bekaaid af te komen. De prijs is een lauwertak. De heer Spierdijk uit Haarlem een oud-Callantsooger zal den af- trd^> doen, De jaarvergadering van den N.H.V.B. De jaarvergadering van den N.H.V.B. wordt 2 September a.s. gehouden, der gewoonte ge trouw' te Alkmaar in het gebouw dej Unie, Kööfktrtfat.1111 1 De 'atjerida luidt:" 1. Opening. 2.' Notulen, vorige JaarL Algemeenc Vergade- ring. l 3. Notulen vorige buitengewone Algemeene Vergadering. 4. Jaarverslagen: Secret.-Penningm.-Competi- tielcider, Scheidsrcchters-Commissie, Protest- Commisisie, Pers- en Propaganda-Commissie, School voetbal - Commi ssi e, Terrein-Commissie, Elftal-Commissie tot samenstelling van het NHVB-clftal, Elftal-Commissie tot samenstel ling van 'het NHVB/KNVB-elftal, Commissie van onderzoek, Kas-Commissie. 5. Vaststelling plaats volgende Alg. Verga dering. 6. Bestuursverkiezing tengevolge van 't pe riodiek aftreden van de heeren: H. Brussel, Secretaris, Aid. Onrust, Penningmeester, J. E. L. van Ketel, D. Oden en J. A. J. Schregardus, Commisarissen. De aftredende Bestuursleden zijn herkiesbaar. 7. Verkiezing Protest-Commiissiie. 8. Verkiezing Finantieelc Commissie. 9. Vaststelling contributie leden. 10. Reglements-wijziging ingediend door de Scheidsrechters-Commissie. 11. Eventucele nagekomen voorstellen. 12. Rondvraag en sluiting. DE BONDSVERADERING VAN DEN K. N. V. B. Deze wordt a.s. Zondag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden. De agenda geeft oogen- schijnlijk geen aanleiding tot zeer belangrijke besprekingen, maar enkele punten, hierna te noemen, zullen toch wel degelijk onder het oog gezien worden: Beperking van het aantal interland wedstrijden. Er is een voorstel binnengekomen van een twaalftal vertegenwoordigers van Westelijke Eerste Klassers om het aantal interlandwed strijden vast te stellen op maximaal 4 per jaar. Men kan zich natuurlijk wel voorstellen wat de oorzaak is van dit voorstel: vele spelers wor den telkens voor zoo'n interland-match weken van te voren uit de clubtraining gehaald om in die van het Ncderlandsch elftal opgenomen te worden. Voorts bestaat door het groote aan tal oefenwedstrijden de kans, dat die spelers ge blesseerd worden, waardoor de clubs Zondags gedupeerd zijn. Aan den anderen kant staat ech ter, dat uit de inkomsten, van interland-wed strijden en alle oefenwedstrijden baten binnen vloeien ten behoeve van de Bondshuisliouding. Als die inkomsten verminderen, dan zullen de clubs moeten bijspringen! Men ziet, dit punt is len' nadere bespreking waard en wij zijn be nieuwd, wat er besloten wordt, al gelo-jven wij, d ,1 de n.eerderheid zich vooi e'an vngeiV-.teerd mits niet overdreven, aantal wedstrijden, zal uitspreken. De strafrechtpleging. Een studiecommissie heeft, lastens motie van de vergadering 1933, de strafrechtpleging in den K.N.V.B. onderzocht. Het rapport »s intus schen verschenen en toonde aan, Jat de com missie dit belangrijke vraagstuk uitstekend be keken heeft. Jammer, dat echter geen rekening ris gehouden met den wensch van de Bonds- vergaderig om de strafrechtpleging lós van de Bondsleiding te maken. Een ideale toestand zon zijn: een rechterlijke en uitvoerende macht, die van elkaar gescheiden zijn. K.N.V.B.-heker. Voorts zijn er enkele richtsnoeren om de wedstrijden om den K.N.V.B.-beker aantrekke lijker te maken. Het is te hopen, dat men hierin slaagt. PROGRAMMA. Het programma vermeldt alleen den wed strijd HelderDTS, met als inzet den titel Noörd-Holandsch B-kampioen. Dc wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van de Alkmaar sche Boys en zal waarschijndijk wel een Hcl- dersche zege opleveren. DE OFFICIEUZE OPENING VAN HET VOETBALSEIZOEN. De tournooien om den ^Zilveren Bal" en den A.R.O.L.-beker Al jaren geldt de laatste Zondag van Augus tus als de dag, waarop het nieuwe voetbalsei zoen ingeluid moet worden. En ofschoon er dan geen officieele wedstrijden voor de competi ties gespeeld worden, beschouwt men toch de bovengenoemde tournooien als zoodanig. Zij zijn dan ook telkenjare een waardige inzet! Om den Zilveren Bal wordt te Rotterdam op het Sparta-stadion Spangen gespeeld. Het programma voor den eersten dag luidt: Quick—VOC; XerxesHermes-DVS; HVV —Willem II; Excelsior—Sparta; HBS—Over maas; FeijenoordADO. Op het AFC-terrein houdt de club van Gala- vazi haar thans beroemd geworden wedstrijden om den Arol-beker. Vooral nu Ajax de laatste aren deelneemt heetf het tournooi aan be langrijkheid gewonnen. Het programma voor morgen luidt: AFCBloemendaalDWS-UVV; Zeebtirgia NAC; Blauw Wit—LIFC; AjaxZAC. En tot slot een tusschenronde: Winnaar eer ste wedstrijd versus winnaar tweede Wedstrijd (BloemendaalDWS?). ATHLETIEK. INTERESSANT TOURNOOI VAN DE A.V. '23. Op de sintelbaan organiseert dc A, V '23 mor gen evenals twee jaar geleden, een b'elangwekl kend athletiektournooi, waaraan bijna alle Neder- andsche sterren zullen deelnemen. Ook nu spre ken we de verwachting uit, dat er wel eens een record verbeterd kon worden, mits (het bekende liedJeh€t weer z'jn medewerking verleent! en V; aq DE ViJFKAMP TE STOCKHOLM De luitenants v. d. Bosch Geen onder de deelnemers. Aan de militaire vijfkamp, die dezer {lagcn Stockholm gehouden werd, bevonden zich 0nd'e de. 18 deelnemers de 1ste luit. van het R.KA n W. v. d. Bosch en de luit. ter zee Jhr. van Ge Tot een succes hebben zij het niet weten te bre"' gen. getuige den einduitslag: 1. Thofelt, Zweden; 2. Ovenstierna,, Zwcde 3: Birckk; Duitschland. Van den Bosch werd vee"' tiende, Var» Geen achttiende. TEN N IS. ZWEDEN—HEDERLAND l—j. Om den Davia Cup. In Stockholm vindt de .wedstrijd voor de tweede ronde van den Davis Cup plaats tusschen Zweden dat zich via Ierland en Nederland, dat zich vi Monaco in deze ronde plaatste. Op den eersten dag wonnen beide landen, geheel naar verwach ting, een enkelspel, zoodat de stand momenteel is- 1I. De sterkste Zweedsche speler is Oestber die onzen tweeden inan Knottenbelt gemakkelüt sloeg. 6-1, 6-1, 6-4. 'iR Daarentegen won Nederlands sterkste speler van den tweeden man van Zweden Schroeder (Lj 6—4, 6—3. Het resultaat van dezen wedstrijd is thans vol komen open, wel degelijk heeft Nederland een kans om ook deze ronde te overleven! SCHAKEN. DR. EUWE IN RUSLAND. Onze schaakkampioen, die na een serie lezingen in de Sovjet gegeven te hebben, thans deelneemt aan een tournooi, waaraan behalve hij, louter Rus sen deelnemen, doet weer van zich spreken. Hl] staat op de tweede plaats momentcel, achter groot meester Kmoch. De partij EuweKmoch is in ge lijken stand afgebroken. P.V. HOLL. NOORDPUNT. Bovengenoemde vereeniging hield j.1. Zondag haar 5e concours voor jonge duiven, vanaf Mons (België), afstand 284 K.M.. In concours waren 139 vogels. De vogels wer den te 7.45 uur in vrijheid gesteld met Z.O. wind. De eerste vogel werd getoond om 11.3.6 uur. De laatste prijsvliegende duif te 11.25.10 uur. De prijzen werden verdiend als volgt: v. Stein le, le. 23e pr„ 36 punten; Gebr. Buis 2e, 4e, 5e pr„ 67 ptn.; J. Riemers 3e. 8e, 16e pr., 51 ptn.; F. Scholten 6e, 15e, 17 pr., 40 ptn.; R. F. Mulder 7e, 9e, 10 pr., 52 ptn.; J. v. Riel 11e pr., 15 ptn.; P. v. 't Hert 12e, 13e, 19e pr., 34 ptn.; M. v. Dijk 14e, 20e, 21e pr., 23 ptn.; H. Prins 22e pr., 4 ptn.; J. Nebbcling 24e pr„ 2 ptn.; A. Fclkers 25e pr., 1 punt. De stand voor kampioen vogel is als volgt: A. Felkers met ster 3-34 A 10043 met 61 pnt.i Gebr. Buis met ster 3-34 A. 10191 met 53. pnt; ster 3-34 A. 10200 met 46 pnt.; ster 3-34 A. 10207 met 50 pnt.; ster 3-34 A. 10201 met 49 pnt.; ster 3-34 A. 10205 met 46 pnt.; ster 3-34 A. 10198 met 52 pnt. De heer Buis behaalde Zondag reeds het kam pioenschap Jonge duiven. ZWEMMEN. HOLLANDSCHE SUCCESSEN TEGEN SPANJE. De Spaansche ploeg, die deelgenomen heeft aan de Europeesche zwemkampioenschappen te Maag denburg heeft op de terugreis Maastricht aange daan. Woensdagavond werden zeer interessante wedstrijden in het Sportfondsenbad aldaar gehou den, die groote belangstelling trokken. De uitslagen luiden: 100 M. vrije slag Heeren: 1. H. van Essen IJ, 1.33/s. 2. Sabata. C.N.B. 1.6. 200 Meter Schoolslag Dames: 1. mej. Fr. Hessel, IJ, 3.15,8; 2. Signorita F. Sariano C.N.B. 3.22 (nieuw Spaansch record, dat met 4/10 sec. verbe terd werd). 100 Meter schoolslag Heeren: 1. H. Paërl, IJ. 1.22; 2. v. d. Kamp, Dolfijn, Amsterdam, 1.22,6; 3. Navarro, C.N.B., 1.252/5. Estafette 5 X 50 Meter vrije slag Heeren: Het IJ 2,46; Barcclona 2.48'/5; Limb. ploeg 2.493/i«. 100 Meter vrije slag Dames: 1. mej. Wagner, IJi 1.15; 2. mej. L. Helms, IJ, 1.17; 3. signorita E. So* riano, C.N.B. 1.17,8. 200 Meter vrije slag Heeren; 1. Lepage, C.N.B,, 2.312/5; 2. Carol, C.N.B., 2.33'Zt;; 3. Carulla, C.N.B.. 2.38. De internationale polo-wedstrijd tusschen het Ij en Barcelona eindigde in een prachtige 43 zege voor de Amsterdammers. Keeper v. Olst en mid* voor Gé Bohlander, waren uitstekend op dreef, laatstgenoemde scoorde 3 van de 4 goals. Iwan Boenin, Het Leven van Arsenjew« Prijs 2.50, geb. 3.50. Amsterdam, Van Holkema en Warendorf. Hen „populair boek, in den gangbaren zin vafl het woord, is dit niet; een boeiend daarentegen wel, al is het geen roman in den gewonen zin. Deze Russische schrijver houdt er een eigenaardiQe werkwijze op na; hij geeft ons, in den vorm van Arsenjews leven. Hij is een der grootste verhaal van het leven van den kleinen landadel in het vooroorlogsche Rusland. Hij ziet dit leven als een aaneenschakeling van zonnige dagen, vol ge* luk en vreugde, terwijl toch telkens sombere hef" inneringen bij hem opduiken, zoodat over alle zon nigheid toch een waas van droefheid en eenzaam'' heid blijft liggen. Door alles heen klinkt zijn °P vatting, dat men, ondanks het slechte en leelij c dat er bestaat,, toch het leven moet liefhebben* Uitvoerig en lot in de kleinste bizonderheden ver telt Boenin van dit leven; dialoog is er heel in, en evenmin handeling. Wie evenwel moc^ meenen, dat het nu ook een „vervelend boek 0^ Rustig TSOOfl rootste worden is, vergist zich ten eenenmale. systematisch vertelt de schr. in den eersten pe van Arsenjews leven. Hij is een der gr° stylisten van het hedendaagsche Rusland, en werk kreeg den Nobelprijs vooor litteratuur, is de beste aanbeveling, die wij schrijven kunfl Binnen enkele dagen zullen zij en zal de groote indringing beginnen. Binnenkort zullen er even.j{ Tuxedo 's zijn als sterren aan den

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10