BUITENLAND Sombere uitspraak van Mussolini. i •-* Rijwielcaden in Duitschland. Re as. betooging voor het Saargebied te Coblenz. De joodsche wereldconferentie. Scherp Russisch protest te Tokio. Cosgrave en O'Duffy in conflict. GEMENGD NIEUWS Moord te Rotterdam. Het autobusongeluk bij Emmen. Door een auto overreden en gedood. Door een auto overreden en gedood Uit een boom gevallen. Kind vermist. Verduistering door gemeente-ontvanger. De gestrande schokker te Scheveningen. Dienstweigering op een Engelsch oorlogsschip in Australië. Japansche transporttrein met troepen tot ontsporing gebracht. Het autobusongeluk in Algiers. Orkaan boven de Chiemsee Autobus door een goederentrein gegrepen. Een orkaan van twee minuten. Drie personen in de bergen omgekomen. Gevaarlijke kasteelbrand. Vrijwillige aanmelding na 11 jaar van on snapten gevangene. Al Capone. Buitenland EEN TERECHTSTELLING Mi, HINDERNISSEN. T HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG _25_ AUGUSTUS 1934. GESCHIKTHEID VOOR RIJKS VELDWACHTER. Vanwege het departement van justitie wordt bekend gemaakt, dat in den ver volge tot bet onderzoek naar de geschikt heid voor rijksveldwachter, behoudens in zeer bijzonder door den minister van justi tie te beoordeelen geval, slechts worden toegelaten: a. personen, die op het tijdstip hunner sollicitatie ten minste een jaar werkelgken politiedienst als ambtenaar van gemeente politie of als gemeenteveldwachter hebben Verricht; b. personen, die op het tijdstip hunner sollicitatie behooren tot het Wapen der Koninklgke Marechaussee of tot de mili taire politietroepen; c. personen, niet vallend onder a.oip., die in het bezit zijn van een der politie- diploma's, afgegeven door den Alge- meenen Nederlandschen Politiebond, den Roomsch Katholieken Politiebond bt.Mi- chaël, den Algemeenen Bond van Politie personeel in Nederland en den Bond van Christelijke politieambtenaren in Neder land, dan wel een diploma M.U.L.O. ot van eenig diploma van middelbaar onder wijs. DR. EDWARD A. BURROUGHS. Dr. Edward A. Burroughs, de bisschop van Ripon, is, naar uit Londen wordt gemeld, Donderdagochtend in den ouder dom van 52 jaar overleden. Zijn naam is algemeen "bekend geworden 'door de scherpe critiek, welke hij heeft uitge oefend op de Engelsche regeering, wegens het bezetten van het Roergebied door Frankrijk. 1 ,,Er kan ieder oogenblik oorlog uitbreken. Staande op een gevechtswagen ver klaarde Mussolini aan 5000 Italiaansche officieren en aan de officieren der bui- tenlandsche missies: „Niemand in Europa wil den oorlog maar het denkbeeld er van zweeft in de lucht. Zij kan ieder oogen blik uitbreken". „Eind Juli deed zich een onverwachts situ atie voor gel.'jkende op die van 1914. Als wij geen divisies naar de grens hadden gezonden zouden zich complicaties hebben voorgedaan die slechts door de stem van het kanon had den opgelost kunnen worden. Men moet niet morgen maar vandaag gereed zijn voor den oorlog. Wij moeten een militaire, zelfs een militairistische natie worden en wij voegen er bij oorlogszuchtig. Het politieke, economische en geestelijke leven van een natie moet ge grond zijn op haar militaire noodzakelijk heden". Het heele volk is heden gereed en zal in geval van nood als één man antwoor den. De regeering heeft een plan opgesteld, otn een net van rijwielpaden door het geh.eele land te doen aanleggen. In Duilschland zijn 15 millioen wielrij ders, die een ernstig probleem uitmaken voor de vcrkeersauioriteiten, daar jaar lijks 100.000 wielrijders bij verkeersonge lukken betrokken zijn. Men hoopt dat door het aanleggen van de rijwielpaden, die de fietsers van de groote wegen zal afbrengen, het aantal ongelukken zal verminderen. In het Ruhr-gebied begeven 80 procent van de werknemers zich per rijwiel naar hun weik. terwijl in het district Maag denburg 20 procent van het kantoorperso neel en 60 procent van de arbeiders de fiets als vervoermiddel gebruikt. De plannen der autoriteiten tot het aan leggen van rijwielpaden worden algemeen toegejuicht. Een demonstratie op groote schaal. Op Ehrenbreitstein bij Coblenz wordt Zondag a s. de groote nationale „betoo ging van trouwvoor het Saargebied gehouden. De leider en von Papen zullen er o.a. het woord voeren. Men verwacht 800 000 betoogers. Alleen uit het Saar gebied komen 132 extra-treinen. Alle be woners van het Saargebied, die bij het a.s. plebisciet stemrecht hebben, worden naar Coblenz gezonden. Uit verschillende deelen van het rijk komen verder 76 exira treinen. Het transport en de onderbrenging van deze enorme menigte zal heel wat voor bereiding vergen. Te Coblenz en van den naasten omtrek van de stad heeft men reeds voor tienduizenden nachtverblijf gevonden. Daar het station van Coblenz niet groot genoeg is voor de ontvangst van alle treinen, zullen een aantal naar de linkerzijde van den Rijn worden ge dirigeerd. De reizigers zullen uitstappen te Coblenz-Lützel of in het goederenstation van Coblenz-Mosel. Op den rechteroever van den Rijn zullen de stations Ehrenbreitstein en Vallendar voor die gelegenheid worden vergroot. Het station Coblenz zelf wordt voorzien van bijzondere trappen, zoodat de aan komende reizigers zoo snel mogelijk naar buiten kunnen; aldus zullen de vele treinen kort na elkander kunnen binnen stoomen. Op het goederenstation Coblenz Mosol worden drie nieuwe perrons ge bouwd met breede uitgangen naar de straat. Ook de stations Coblenz—Lutzel, Ehrenbreitstein en Vallendar krijgen extra-perrons. Het telefoonnet wordt uit gebreid. Op de verschillende stations zijn luidsprekers geïnstalleerd; hierdoor wor den aan de verschillende transporten in structies gegeven. Deze voorbereidingen kosten 120.000 mark. De leege treinen zullen op de linkeroever van den Rijn tot het station Keulen Eifeltor rangeeren en aan de linkerzijde tot Troisdorf. Het zal natuurlijk niet gemakkelijk zijn deze duizenden te voorzien van de noo- dige levensmiddelen en dranken. Een bijzondere keukentrein zal te Coblenz stationeeren. Het personeel kan in weinige uren tijds 30.000 porties koffie van drie kwart liter, 30 000 porties middageten en 30.000 porties thee verstrekken. De boycot van Duitsche goederen wordt op krachtige wijze voortgezet. Donderdagavond is na aanneming van een groot aantal resoluties de derde jood sche wereldconferentie gesloten. Cver deze resoluties werden heden eerst nog lange geheime besprekingen gehouden. Ten aanzien van de bijeenroeping van het joodsche wereldcongres is men het tenslotte eens geworden en het ziet er naar uit, dat, tenzij zich onverwachte om standigheden voordoen, dit congres wer kelijk, zooals Donderdag bepaald is, in Augustus 1935 bijeen zal kunnen komen. De tweede belangrijke resolutie was die betreffende den boycot van Duitsche goederen. Met grooten nadruk worden de joden aangemoedigd den boycot op energieke wijze voort te zetten, aangezien de oorzaken, die verleden jaar tot het proclameeren van dezen maatregel aan leiding gegeven hebben, nog steeds in al hun omvang bestaan. Wat Sovjet Rusland betreft, heeft de conferentie het toch op het laatste oogen blik blijkbaar veiliger geacht om zich op het oogenblik nog van verdere critiek te onthouden. Na een groot aantal redevoeringen heeft de president van het uitvoerend comité, de heer Goldman, de derde Jood sche wereldconferentie gesioten. In verband met spoorwegquaestie. Het agentschap Tass meldt, dat de Russische ambassadeurte Tokio, Joerenev, op 22 Augustus tot minister Hirota een nota heeft gericht naar aanleiding van de arrestatie op 13 en 14 dezer van 19 leidende ambtenaren van den Chineeschen Oosterspoorweg. De beschuldigingen aan hun adres noemt Joerenev absurd en van allen grond ontbloot. (Zij zouden volgens de Japanners aanvallen op Japansche militaire missies, treinaanslagen, moorden en ontvoeringen hebben georganiseerd). Hetzelfde geldt voor de beschuldigingen aan het adres van Russische officieele instanties en vertegenwoordigers in Mand- sjoerije, met name tegen den consul te Pogranitsjnaja en het opperbevel van het roode leger in het verre oosten. Rusland beschouwt het optreden der Japanners als een schending van zijn rechten op den spoorweg. Dat de Japan sche minister van oorlog in een officieel comminique van 17 Aug. verklaart, dat „de bevelen tot het organiseeren van ram pen en aanvallen afkomstig zijn van het roode leger" en daaraan het afsturen van bandietenbenden op den spoorweg door bemiddeling van een niet bestaand orgaan van Russische spoorweggeëmployeerden toeschrijft, acht de Sowjetregeering een agressieve daad jegens de U.S.S.R. Zij meent, dat de verantwoordelijkheid voor de genoemde handelingen neerkomt op de Mandsjoerijsche autoriteiten en de Japansche regeering, en zij hoopt, dat deze laatste daaruit de dienovereenkom stige conclusie zal trekken. Opwinding in Japan over de Russische nota. De geheeie Japansche pers is zeer opgewon den over den toon der Sowjet-Russische nota en verklaart, dat de inhoud dezer nota een be wijs levert voor de pogingen de verantwoor delijkheid voor de recente gebeurtenissen op den Chineeschen Oosterspoorweg af te schui ven op de Mantsjoerijsche en Japansche offi cieele instanties. De bladen zijn het er over eens, dat de Ja pansche nota van antwoord niet minder scherp mag worden geredigeerd dan de Sowjet-Rus sische nota. Concentratie van Japansche oorlogsschepen en bombarde mentsvliegtuigen? Een V.D.-bericht uit Sjanghai meldt: Volgens alhier ontvangen, doch nog onbe vestigde berichten zou Japan voornemens zijn 30 oorlogsschepen naar Dairen, en 70 bombar dementsvliegtuigen naar Harbon te zenden, Deze maatregel wordt in verband gebracht met de thans wederom gespannen situatie aan Mantsjoerijsch-Russische grens. De Valera ziet met spanning toe. Aan de „News Ohronicle" wordt uit Dublin gemeld, dat tusschen Cosgrave, voormalig president van den Ierschen rijstaat en generaal O'Duffy, den leider der Blauwhemden, een verschil van mee ning heerscht, dat tot scheuring aanlei ding dreigt te geven. Generaal O'Duffy zou den Ierschen Vrijstaat willen inrichten naar Italiaansch fascistisch voorbeeld, Cosgrave zou hiervoor echter niet veel g Op het eenige dagen geleden gehouden congres der Blauwhemden kwam dit ver- schil van meening aan het licht. Ji.en voorstel werd ingediend, dat echter ver worpen werd, om de Blauwhemden van de Vereenigd-Ierland Partij los te maken om dezen een zelfstandige, agressieve politiek te doen voeren. Indien het tot een spl'tsing komt, dan zou dit natuurlijk, zegt het blad, een groot voordeel voor president De Valera beteekenen. Deze aarzelt thans tot ont binding van de Blauwhemdenpartij over te gaan, in de hoop dat de tegenstellingen tusschen Cosgrave en O'Duffy onover komelijk blijken te zijn. Binnenland Een Chineesche plaatsingsagent door een landgenoot doodgeschoten. Gisterenmorgen om kwart over tien is vlak voor den ingang van de electriciteits fabriek Schiehaven aan de Edisonstraat te Rotterdam* bij de terreinen van den Rotterdamschen Lloyd gelegen, de Chineesche plaatsingsagent Tsjang uit de Hondiusstraat door een landge-. noot met revolverschoten gedood. De ver moorde kwam juist uit de tram, had met een inspecteur en een rechercheur van de rivier politie, die met dezelfde tram mede kwamen, een paar woorden gewisseld en daarna alleen zijn weg vervolgd langs het breede rangeer terrein ter plaatse, toen hij door den moor denaar een Chinees van heel tenger postuur werd aangevallen. Deze loste den geheeleu inhoud van zijn revolver op Tsjang, die neer stortte. In zijn verregaanden wraaklust heeft de moordenaar zich vervolgens op het lichaam van den gevallene geworpen en dezen met de revolver eenige slagen op het hoofd toege bracht. Nader verneemt het blad: Het slachtoffer is de 32-jarige Chineesche shippingmaster van den Rotterdamschen Lloyd, Chan Yui Chin, gewoond hebbende aan de Hondiusstraat 39. De dader is de 37-jarige stoker Teug Shi, afkomstig uit Kwangtong. Zooals we reeds hebben gemeld, was Chan Yui Chin vanmorgen om ruim tien uur uit de tram gestapt, en had, na nog even met inspec teur Hanegraaff van de rivierpolitie te hebben gesproken, zijn weg vervolgd naar de Lloyd- kade. Op den hoek van de Edisonstraat was Teng Shi naast hem komen loopen en al pra tende waren de beide landgenooten tot voor het gebouw van de electriciteitsfabriek geko men. Plotseling trok Teng Shi een groote cy- linderrevolver en loste een schot op den ship pingmaster, die in het hoofd werd getroffen. Een paar meter verder viel de getroffene neer, waarna Teng Shi zieft op hem wierp, zijn re volver, die geheel geladen was met zes patro nen, op Chan Yui Chin leegschoot en vervol gens met de zware kolf van de revolver het ontzielde lichaam van zijn slachtoffer bewerk te. Het hoofd van den doode was gruwelijk verminkt en de handen water bijna geheel verbrijzeld. De moordenaar stond op en ging, na zijn woede gekoeld te hebben, bedaard naar het lijk staan kijken. Menschen, die in de buurt aan het werk waren, onder wie eenige spoorwegarbeiders, hebben den dader gegrepen en overgeleverd aan inspecteur Hangraaf, die met eenige agen ten was toegesneld. Vermoed wordt, dat de dader, een stoker van de groote vaart, die vrij geregeld werk gehad schijnt te hebben, zich door den ship pingmaster benadeeld beeft gevoeld en daar voor op deze wijze wraak heeft genomen. De toestand der gewonden en van de gezinnen der dooden. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Emmen telefoneerde Donderdagavond aan zijn blad: Vanavond hadden wij een kort onderhoud met den burgemeester van Emmen, mr, J. L. Bouma, toen deze terugkeerde van zijn rond gang langs de huizen der getroffenen. Het was uiteraard een droeve tocht, zoo deelde burgemeester Bouma ons mede, en wel heel zwaar viel het bezoek aan de gezinnen, waar de man en vader zoo plotseling werd weggerukt. Vooral voor het zoo groote gezin Funke met zijn negen kinderen en waar een tiende wordt verwacht, is de slag ontzettend zwaar aangekomen. Alles wat wij hier kon den doen, was de verzekering geven, dat het gemeentebestuur niet zal nalaten wat gedaan kan worden, om althans de materieele zorgen voor dit keurige gezin te verlichten en het leed zooveel mogelijk te verzachten. Wat pre cies gedaan zal moeten worden is nog niet te zeggen; de omstandigheden zullen die moeten uitwijzen. Bij het bezoek aan de gewonden bleek wel, aldus de burgemeester, dat er ook onder hen, die thuis verpleegd worden, zwaar gekwetsten zijn. Algemeen verkeeren deze patiënten in een stemming van dankbaarheid en sterk is onder hen het besef, dat zij als het ware door het oog van een naald zijn gekropen. Pas bij dezen rondgang is geheel tot ons doorgedrongen hoeveel omvangrijker de ramp nog had kun nen zijn. Aan de verzorging van de patiënten wordt natuurlijk niets gespaard en wij hebben al bestaat op dit oogenblik nog een ernstige vrees voor het leven van den arbeider Jeu- ring, die nog altijd ten huize van de wijkzus ter te Emmen wordt verpleegd en in wiens toestand nog geen verandering merkbaar is, hoop, dat zij het allen te boven zullen komen, Tevens is in den loop van den dag geble ken, dat de toestand van den arbeider Ster ken, die verpleegd wordt in het wijkgebouw te Klazienaveen, ernstiger is dan men aanvan kelijk dacht. Ook voor dezen patiënt bestaat thans nog levensgevaar. Indien de patiënt Jeu- ring mag genezen, zal hij in elk geval invalide blijven en een van zijn oogen moeten missen. De in de ziekenhuizen te Höogeveen en Groningen opgenomen patiënten maken het naar omstandigheden redelijk wel. Omtrent het gebeurde kan voorts nog wor den meegedeeld, dat het strafrechtelijke on derzoek gestaakt is, nu de bestuurder van den bus is overleden. De lijken zijn vrijgegeven en heden naar de woningen van de families over gebracht. Ook de overblijfselen van den auto bus werden vanmiddag verwijderd. Gisterenmiddag omstreeks half één is de $3:-jarige landbouwer J. v. D., uit Rossum, op het kruispunt Rijksstraatweg—Stationsweg, te Zaltbommel, door een auto, bestuurd door den paardenkoopman J, uit Maastricht, aange reden en gedood, v. D. wilde den Rijksstraat weg oversteken en is toen op zij door den auto gegrepen. Hij sloeg met zijn hoofd door de voorruit Het lijk is naar het gasthuis te Zaltbommel vervoerd. De auto is in beslag ge nomen. MOEILIJKHEDEN IN EEN WERKVERSCHAFFING. Men meldt uit Zutfen: Gisteren is een van de te werk gestelden in (Je werkverschaffing aan de Kijfsdijken onder Voorst na een woordenwisseling met den op zichter geschorst. Hierop hebben veertig an deren te werk gestelden het werk neergelegd. Aan den rijksinspecteur is van een en ander kennis gegeven. Wielrijder verongelukt. Gistermiddag reed de 78-jarige A. B, met zijn rijwiel op den Schoterweg te Haarlem. Ejen naast hem rijdende fietser botste tegen hem op, waardoor de oude man de macht over het stuur verloor en viel. Door een direct achter hem aan rijdenden vrachtauto werd hij overreden en ernstig aan het hoofd gewond. Hij werd naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo gebracht, waar hij bij aankomst is over leden. j Man doodelijk gewond. Donderdagmiddag is de 55-jarige Ter Horst te Sillevolde bij het perenplukken uit een boom gevallen. Hij biak den ruggegraat en is per auto naar Arnhem vervoerd. Onderweg verergerde zijn toe stand echter zoodanig dat hij in het Stj Elizabethsgasthuis te Doesburg moest worden opgenomen, waar hij des avonds is overleden. Te Drunen, bij Waalwijk, is gisteren een jongen van 7 jaar, die in de bosschen eniheide aan het spelen was. verdwenen. Een aantal mannen heelt de bosschen afgezocht, doch zonder resultaat. Uit hetzelfde gezin is vorige week een ander kind tusschen een dorschmachine geraakt en ernstig gewond. H. K,, vroeger gemeente-ontvanger te Coevorden, thans gedetineerd, stond gis teren voor de rechtbank te Assen terecht wegens het onttrekken van gelden aan de gemeentekas aldaar. Verd. heeft nl. in 1933 een bedrag van f 79.22 voor vermakelijkheidsbelasting niet verantwoord en later, bij het nemen van zijn eigen salaris, verzuimd af te trekken f 63.75 voor pensioen-bijdrage en f 16.50 crisis-korting. Verd. heeft die gelden voor zichzelf gebruikt en wilde dit later aanzuiveren. Hij heeft het geld genomen, omdat hij op dat moment geld noodig had. De off. van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen, doch wees er op, dat verdachte geen verkeerde dingen met liet geld heeft gedaan. Hij heeft veel geld moeten betalen voor ziekte van hemzelf en van zijn vrouw, enz Hiermede reke ning gehouden eischte hij een gevange nisstraf van 6 maanden. Gelicht. Zooals is gemeld, is in den storm van Maandag j.l. de motorschokker SOH 177 Noordzee van den visscher Teunis Blok op de Noorderpier van de buitenhaven té Scheveningen geloopen. Gisteren is men erin geslaagd, het scheepje te lichten. De lichting geschiedde door den bok De Adelaar", van Van der Tak's Bergings bedrijf te Rotterdam, welke bok 140 ton kan lichten. In de takels van den bok höngende, is het scheepje de haven bin nengesleept, waar men het gisternamiddag op de helling heeft gezet, daar het ernstig beschadigd is. GOEMBOES HERTROUWT MET ZIJN EERSTE VROUW. Naar Reuter uit Boedapest meldt, is Goemboes, de Hongaarsche miniotcr- prèsident, gistermiddag in alle stilte in een plaatsje in den omtrek van Boedapest 'in den echt verbonden met mevrouw Margit Reichert, zijn eerste vrouw, met wie hij reeds in 1914 getrouwd was en van wie hij in 1925 was gescheiden. In 1927 was hij hertrouwd met mevrouw Elisabeth Szilagyi, die verleden jaar is .gestorven. Uit het eerste huwelijk waren drie' kinderen geboren, het tweede bleef kinderloos. D t Naar de Daily Express uit Port Darwin in Noord-Australië meldt, zfin op den kleinen kruiser „Moresby" verscheidene gevallen van dienstweigering voorge o- men. De schuldigen zullen zich voor krijgsraad te verantwoorden hebben. De moeilijkheden begonnen, toen onder-officier werd aangevallen door matroos. Deze werd in de boeien gen maar de bemanning trok pa i hem, trok zich terug in haar verbUif e weigerde eruit te komen, voordat dei betrokken matroos de boeien waren al), nomen. Het Australische departement van ma rine heeft nu opdracht gegeven, dathe schip naar Freemantle moet ,«a.an'. 'T' het zich moet aansluiten bij het esKucicr onder bevel van vice-admiraal Ford. Hierdoor is het mogelijk geworden desnoods een krijgsraad te houden, want in de wateren van Noord-Australië be vinden zich niet voldoende zee-officieren, om zulk een raad samen te stellen. Groot aantal slachtoffers. een een ee:i Op ongeveer 50 km van Imienko (100 km ten Z.O. van Charbin) is een trein met Japansche troepen tot ontsporing gebracht. Later meldt men: Bij het spoorwegongeluk zijn 21 men sehen gedood en 53 gewond. Negen dooden. Nopens het autobusongeluk te St Eugène bü Algiers wordt nader uit Parijs gemeld, dat de bus in botsing is gekomen met een vrachtauto, waarvan de twee menschen, die er in zaten ernstig werden gekwetst. De autobus geraakte aan het slingeren en is van den 15 m hoogen weg in zee gestort. De lijken van negen pas sagiers zijn gevonden. MOORDENAAR TERECHTGESTELD. Gisterenochtend om 6 uur is op de bin nenplaats van de gevangenis te Stettin Bernhard Rol,henburg onthoofd, die door de rechtbank op 13 Maart tweemaal ter dood was veroordeeld, wegens het ver moorden van zijn moeder en tante. DE ZAAK-SPANCIER. De Voorw. verneemt, dat de minister van buitdnlandsche zaken, mr. Van der Goes van Naters heeft verzekerd, dat de Nederlandsche regeering haar adhaesie aan het verzoek om gratie voor H. M. Spansier zal betuigen. Tot nu toe drie dooden. Uit Prien aan de Chiemsee wordt ge meld, dat Donderdagavond op het Herren eiland in de Chiemsee een openlucht-voor- stelling werd gegeven. Een groote menigte was van de dorpen aan het meer naar het eiland gekomen, de meesten met de Chiemsee.-stoombooten. Honderden echter kwamen met roeibooten en kano's. Na de voorstelling begaven de honderden, die uit de plaatsen Stock en Prien waren ge komen, zich met hun booten huiswaarts, ofschoon de lucht dreigend was. Plotse ling, tegen 11 uur, brak een orkaan van buitengewone sterkte los. Met menschen en booten werd een onbarmhartig spel gespeeld. De meesten werden nabij net Schlosskanaal tusschen Stock en het Her ren-eiland verrast. Na den orkaan, die slechts eenige minuten duurde, zag men een verschrikkelijk schouwspel. Tal van booten, waaronder ook stoom- booten, dreven met de kiel naar boven zonder bemanning op het donkere water. Voor zoover tot nu toe vaststaat, zijn een onderwijzer, diens vrouw en de vrouw van een tandarts verdronken. Van het lot van vele anderen, die met hun booten zijn omgeslagen, was gisterenochtend nog niets bekend, ofschoon gisterennacht nog red dingspogingen zijn ondernomen. Bijna met zekerheid kan worden aangenomen, dat nog meer slachtoffers te betreuren zul len zijn. Negen menschen gewond. Donderdagavond is op een overweg te der Dollendorf een ernstig verkeers ongeluk gebeurd dat doet denken aan het ongeluk bij Emmen. Een autobus met 26 inzittenden, waaronder 17 En- gelschen, werd bij het passeeren van de rails gegrepen door een goederentrein en op zij geslingerd. De autobus werd bijna gehee vernield. Negen inzittenden, die ten deele zware, ten deele lichte ver- wondingen hadden opgeloopen, zijn naar het ziekenhuis van Ober Kassei gebracht. V Door een mankement aan de elent installatie van den stoel voor l8c'1» stellingen in de gevangenis te F. in Kentuckie, moest een reeds be» Vil|« elecirocutie, van een neger Win /°n,1<'a worden afgebroken, nadat hij ree,k maal een stroom van hooge sn^ door het lichaam had gekregen. Den8 die nog leefde, moest nu wachten tnf j6r« stoel hersteld was, en werd toen ter1 11 gebracht. Een andere gevangene ,r d hem werd terecht gesteld, kreeg d'm.i na uitstel van een uur. Toen werd «Tt °r hem de straf voltrokken. aan EEN TOEVAL. Veertig verkoopsters van een huis te Dudley in Worcesterhire gisteren voor den dood of althans v zware verwondingen behoed door hét I non hou» stVxi-P l~v Utl laat komen van haar chef. Deze haa haar autobus gemist en kwam eeni minuien te laat, terwijl de meisjes vn 8 de deur stonden te wachten. Toen zijd stonden, stortte plotseling het gebouw^ elkaar, juist op de plaats waar verboi"1 wingen geschieden voor de uitbreidi van de zaak. De dertig werklieden war/ gaan schaften, zoodat zoowel zij als verkoopsters ongedeerd bleven. O Groote schade. Een orkaan, die slechts twee minuten duurde, heeft Donderdagmiddag in eenige dorpen in de Benier Jura groote schade aangericht. Er werden 25 huizen bescha digd. Negen daken werden afgerukt en vele hoornen werden ontworteld. Drie bergbeklimmers, die Zondag een tocht naar de Jungfrau ondernamen,zjjn Donderdag van oen 3767 meter hoogen Grosshorii omlaag gestort in een ravijn. Alle drie personen, waaronder een gids uit Wengen en een uit Luzern werden op slag gedood. Een reddingbrigade uit Wengen heeft zich naar de plaats van het ongeval begeven om te trachten da lijken te bergen. De beide gidsen waren gehuwd en vaders van eenige kinderen. 25 personen door rook bedwelmd. In een kolen- en houtopslagplaais van het kasteel te Nachod, dat toebehoort aan prins Schaumburg Lippe, heeft gister morgen een gevaarlijke brand gewoed. De brandende stoffen ontwikkelden zulke dikke rookwolken, dat het onmogelijk was tot het vuur door te dringen. Het dak van de opslagplaats, waarboven zich het are lief van het kasteel bevindt, stortte in en het vuur sloeg ook op het archief over. De brandweer slaagde erin uit het archief documenten van groote histori sche waarde te redden. Bij deze reddings werkzaamheden werden 25 menschen dool de krachtige rookontwikkeling bewuste- loos, zoodat zij naar een ziekenhuis moes- ten worden gebracht. Donderdag heeft een zekere Arlhur Kench zicli gemeld aan de staatsgevan- genis van Montana te Jefferson City. Kench was 11 jaar geleden uit deze ge vangenis uitgebroken en heeft sedert dien een wisselvallig bestaan geleid. He crisis van de laatste jaren en vooral de opheffing van het drankverbod, waaraan Kench nog wel eens het een of ander had weten te verdienen, maakten het leven voor hem echter van dag tot dag moeilijker, zoodat, hij besloot, zich weer b(j de gevangenis, waaruit hij ontsnapte, aan te melden. H(j verklaarde o.a.: 'I® ben blij, dat ik ergens terug ben waar ik weet, drie maaltijden per dag te krij gen. Ik heb nog 8 jaar tegoed en vergeet niet, dat ik er nog 2 jaar bij krijg voor mijn ontvluchting." Door het overbrengen van Al Capone naar de „escapeproof'-gevangenis op Alcatraz en het arrestecren van Ralp" Capone, den broeder van Al, tracht de politie een einde te maken aan de acti viteit van de onderwereld te Chicago. Ralph Capone, bijgenaamd „Bottles werd door de politie gearresteerd op beschuldiging dat hij de bende van z'J" broeder reorganiseerde en dat hij onder bedreiging café-houders dwong hun bier van een speciale brouwerij te betrekken- Een van de redenen waarom Al Capone van de gevangenis te Atlanta naaf A cantarz is overgebracht, is, dat hij v<*" zijn cel uit toch nog bevel zond aan zij'1 aanhangers in de onderwereld. Tevens waren er plannen beraamd om Al Capone te laten ontsnappen. Al Capone, die nog 9 jaar gevaiige"1® straf moet uitzitten, was zeer verbo'g" over zijn overbrenging naar het Duive s eiland. Naar de bewakers van de Ada" a gevangenis mededeelden, was de ben leider een voorbeeldige gevangene, 11 zich zeer goed gedroeg om verkort"1» van zijn straf te verkrijgen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 12