2. Stadsnieuws 95. Uk bewogen dagen KeRMIS te alkmaar. z°ndag r,aa>" Alkmaar (Schoorl) EEMSTERBOER's Klokken- en HorSogeweek de Vlaggen uit. PREDIKBEURTEN Jj J. EL KOOPMAN, HELDERSCHE COURANT VAN ZAVERDAG 25 AUGUSTUS 1934. (>n ondergang van Zon afscheid vice-adm1raal •brutel de la riviere. apotheken. wijziging winkelsluitingswet. indië—den HELDER. Doodelijk ongeval tijdens een militaire oefening. reis v6r(r Per ESONA heden laatste dag Uit het politie-rapport. Gemeenteraad PmnflA WOLLEN VLAG BONTWERKEN DERDE BLAD Op' en tijd van hoog water Zomertijd. Maan Zon ^ö^ond.: op: ond: J 26 20.17 8-12 5.58 20.01 l' 07 20 32 9.39 5.59 19.59 28 20.48 11-04 6.00 1 9.57 W29 21.08 12.28 6.02 19.54 n «0 21.34 13.47 6.04 19.52 V 31 21.07 14.01 6.06 19.50 2 i 21 53 16 04 6.08 19.48 en Maan (Texel) Hoogwater sm. nam. 10.36 10.52 11.12 11.38 11.52 12.12 12.33 12.40 1.00 1 07 1.30 1.49 2.12 2.48 Licht Op 25 Aug 26 voor alle voertuigen. Zaterdag Zondag Maandag 27 20.38 20.31 20.29 Van het gemeentebestuur. Gisterenmorgen heeft de aftredende vioe-adtniraal.C. J. E. Brutel de la ltivière, vergezeld door zijn adjudant, den luit. ter zee der le kl. I. W. Iieijnierse, ten raadhuize afscheid genomen van het college van B. en W. Ma het wisselen van toespraken door den vlce-admiraal en den burgemeester, waarin dank werd gebracht voor de weder- zijdsche samenwerking, werd den schei denden vlootvoogd, door den burgemeester namens het gemeentebestuur, een ets aangeboden. Maandagmorgen met den trein van 11,58 zal de vice-admiraal Den Helder verlaten. De overgave van het bevel zal geschieden Maandagmorgen 10.30 uur aan boord van Hr. Ms. Wachtschip, alhier. De voorgeschreven saluten, bij de vlag- wisseling, zullen worden afgegeven door Hr. Ms. Hertog Hendrik. Van hedenavond io uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van M. J. Rootlieb Binnenhaven. Van Maandag 27 Aug. tot 3 Sept. wordt avond- en Zondagdienst waarge nomen door de firma Smeets-Snel West straat. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier richt te een schrijven tot de colleges van B.& W. in haar district, waarin zij verklaart de verruiming van de verkoopgelegenheid voor de in de wet tot wijziging der winkelsluitingswet genoemde groepen van winkeliers toe te juichen. Daar genoemde verruiming slechts mo gelijk is indien en voor zoover de ge meenteraad vóór den 15en Öctober 1934 heeft verklaard, dat de tegenwoordige buitengewone, omstandigheden daartoe aanleiding geven en nadat belangheb benden uit het betrokken bedrijf zijn ge hoord, verzocht zij de colleges van B. W. de gemeenteraden in de gelegenheid te stellen voor den gestelden termijn hier in uitspraak te doen. In de Indische Luistergids van de Phohi van deze week wordt aan Den Helder een voorname plaats gewijd. Be halve een artikel van onzen medewerker, den heer L. Grunwald vinden we er in een groot portret van Janus Kuiper, als ook een groote photo van de Blauwe Zeeridders op 't Heldersche Stationsplein voor ze naar Leeuwarden gingen Hier onder staan de namen. Ter verduide lijking staat er nog bij: Die man met de W'tte pet is van Dok, de voorzitter van 'Moed. Volharding en Zelfopoffering». '-ij den terugkeer van een van de zoek- ïcnt-xhstallatiès van het regiment Genie- in0^11' rï'e W°ensdagavond oefeningen ft de luchtverdediging hebben gehouden, 3 °P den Rijksweg tusschen de Kooy en gevall ee'V tragisc^ on8eluk voor- Ken van de inzittenden van een zoek- ,auto' welke voor het bijstellen van M koptontaarn onderweg moest stoppen, da» reeds uit den wagen, voordat en n alee' tot stilstand was gekomen dien 6r ('°0r 'le'; aehterstc gedeelte van K fa8en gegrepen en zwaar gewond. Marin u 11 a zÜn opname in het Hi„„ ie ''0sPitaaI is hij aan zijn verwon- Jpn bezweken. «ee.ea bestuurder van den wagen treft eiffpn Scau'd het ongeval is geheel aan schuld te wijten. »fkom°0?"elukkiKe H. W. Z. was 20 jaar, °mstig uit Leeuwarden. Ret C '*'nnen',sven 8 uwr °UlP kaiwit f 0.60, 2e kajuit f 0.40 Wate,-tochties Vs°P Marsdiep f 0.25 r*k «0,30, 3.30 VAN VAN 15 40 °/0 KORTING OP ALLE UURWERKEN, en uur EEN NIEUWE BIOSCOOP IN DEN HELDER. Met de werkzaamheden thans 1 definitief een aanvang gemaakt.. j Er komt een nieuw bioscoopgebouw in onze stad, en het zal verrijzen, daar waar men op het oogenblik met zoo'n koortsach tige haast bezig is het laatstelijk aan de fa. Van Straaten verhuurde winkelgebouw af te breken. De geschiedenis van het ver dwijnende pand is gauw verteld. Men herinnert zich natuurlijk den ge weldigen brand, die in 1919 het gebouw van de fa. Oudkerk en van Praag ver woestte. Een menschenzee was samen gestroomd om dezen ondergang van nabij te aanschouwenTwee jaar na die verwoesting verrees op dezelfde plek een nieuw perceel, schooner en grooter van constitutie dan het vorige. Ongeveer 13 jaar oud is het geworden, het gebouw, waarin eerst weer de fa. Oudkerk en van Praag zetelde, later Maison Marie van Straaten. Het gebouw is dus heelemaal niet oud, het valt echter onder sloopers- handen, omdat het op zijn beurt plaats móet maken voor iets grooters en mooiers. Want wat hier verrijst binnen zeer kor ten tijd is zeker grooter te noemen, het wordt zelfs 't hoogste gebouw ter plaatse. Zóoals gezegd, het heele „oude" gebouw gaat tegen den grond, ook de zijmuren,. Volgende week wordt een aanvang ge maakt met 't aanbrengen van 'n stalen ske let voor het nieuwe. Te dien einde wordt een z.g. werkpaal van 25 Meter hoogte geplaatst, met behulp waarvan de ver schillende ijzeren onderdeelen gedistribu eerd en op de juiste plaatsen gebracht worden. Dit werk zal zeker de noodige belangstelling trekken! Het nieuwe ge bouw wordt 18| Meter hoog, d.i. hooger, om een vergelijking te maken, dan het pand van V. en D, Men kan zich dus in denken welk een imposant bouwwerk de Spoorstraat eerlang zal verrijken. Veel wordt er ook verteld over de in deeling van het gevaarte, maar alleen wat wij thans publicèeren is definitief: het bo vengedeelte wordt ingericht als bioscoop, waarin ongeveer 850 bezoekers een plaats kunnen vinden. Wat er met de beneden ruimte gebeurt, is thans nog onzeker, het kan een winkelruimte worden, een re- créatiezaal, een kantoor of een dancing. Dus van alles is nog mogelijk. Zeker is het, dat hier .een inrichting ontstaat,die eenig jn de plaats zal zijn,, èn wat hoogte èn wat gebruik betreft, Het werk, dat zoo zeer de aandacht trekt, is aangenomen door de N, V. Hagebo, alhier, Architectonisch wordt het verzorgd door het Architectenbureau Pe ters en Baanders, alhier, terwijl de uitvoe ring van het werk berust bij den heer D. Lugtenburg, eveneens een plaatsgenoot, EXTRA REIS ESONA NAAR ALKMAAR. Voor de goedkoope reis op morgen naar Schoorl en Alkmaar, benevens voor de watertochtjes op het Marsdiep verwijzen" wij naar de heden geplaatste ingezonden mededeeling (advertentie). WINKELNIEUWS. Nieuwe zaak fa de Koningstraat. De zaak is nieuw, maar de firma is al 60 jaar oud. We bedoelen de firma, die zich in het perceel Koningstraat 51, genesteld heeft en hedenmiddag 4 uur haar deur voor de be zoekers, vooral bezoeksters, opent. Jarenlang is de firma gevoerd onder den welbekenden naam „De Wolbaai" aan den Kanaalweg: thans bestaat die baal niet meer, het: heet tegen woordig „Firma Joh. G, Veen". Maar of schoon de speciale aanduiding verdwenen is, wil dat niet zeggen, dat de firma geen wol verkoopt, integendeel het blijft het hoofdarti kel. Voorts worden verkocht tricotage- en lingeriegoederen, handwerken, fournituren, corsets, kousen, sokken, handschoenen en wat er in dat genre meer zij, In het vroeger als woonhuis gebruikte perceel is een prettige winkelruimte ontstaan, waarin de goederen overzichtelijk en practisch ondergebracht zijn, Een welverzorgde étalage, waarin een enorme pop geheel van wol vervaardigd, de belang stelling zal trekken, strekt tot onmiddellijke aanbeveling. Het is het werk van den étaleur Winkels. De verbouwing werd aangenomen door den heer Steeman, op teekening van ar chitect v. d. Leek. Het schilderwerk is van den heer Kriek, het loodgieterswerk en de aanleg van het electra zijn van den heer Koop man, terwijl de winkelbetimmering van het „Zaanlandsch Handelshuis" te Koog a. d. Zaan is. Het zal mevr. de Wed. Veen bij hare ver plaatsing van zaken zeker niet aan belangstel ling ontbreken, hare 25-jarige ervaring staat bovendien borg voor een succesvollen gang van zaken. OPENING TOONEELSEIZOEN CASINO „Rubber." September opent het nieuw gerestau reerde Casino haar deuren voor de eerste voorstelling in het komende winterseizoen. Voor deze eerste voorstelling heeft de Directie wel iets heel bijzonders gekozen en de hand weten te leggen op het veel besproken tooneélstuk „Rubber", dat sinds het vorig seizoen met een buitengewoon succes wordt opgevoerd door het gezel schap Louis Saalborn. Dit prachtvolle stuk is voor het tooneel bewerkt naar het overbekende boek „Rubber van de schrijfster Szekely-Lulofs. Op schitterende wijze worden in dit werk de hoofdrollen vertolkt door Louis Saalborn, Oscar Tourniaire en Carla de Raet. Het is een zeer kostbaae opvoering, waarbij niet minder dan 25 personen medewerken en efen 6-tal zeer geslaagde1 décors worden gpbruikt. Donderdag 6 September konit Rubber' iri Casino. EEN NIEUWE LIJMSOORT. Wij ontvingen van de N.V. Taletis Zn. een tube «Forticol». «Forticol» ia een kleur- en reukelooze lijm, zóó uit de tube voor het gebruik gereed, zonder dat dus verwarmen van het te lijmen voorwerp, of lastige en in gewikkelde voorbereidingen noodzakelijk zijn. De voornaamste eigenschap van «For ticol» is wel, dat zij zelfs in kokend water niet loslaat. Een uitkomst dus voor de huisvrouw, wier servies voorheen door breuk onherstelbaar geschonden werd. Thans heelt «Forticol" de breuk en Iaat toe, dat het gelijmde weer gewoon in het dagelijksch gebruik, en zelfs in de af wasch, mee kan. «Forticol» lijmt verder alles wat üjm- baar is: papier, hout, glas, leer, poreelein, enz., en is dus een onmisbaar hulpmiddel in de huishouding en voor den knutselaar. De ouderlijke woning ontvlucht. Door de recherche werd een minder jarig meisje aangehouden, dat de ouder lijke woning was ontvlucht en waarvan de opsporing der ouders was verzocht. Zij is aan hare ouders afgegeven. Openbare dronkenschap, Donderdag werd door de politie een persoon, die zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg be vond, naar zijn woning geleid. Proces verbaal wordt opgemaakt. Alweer een hondje. Door een persoon werd aangifte ge daan dat zij was gebeten door een hond, waardoor haar kleeding beschadigd werd. Een onderzoek wordt ingesteld, Ter ontnuchtering. Donderdag werd een beschonken per soon, die zich in de Weezeristraat be- vorjd, aangehouden en aan het Hoofd bureau van poiitiè ter ontnuchtering iri be waring gesteld, Donderdag werd'aan het pohtiepqsthuis aari de Spoorgracht een beschonken per soon ter ontnuchtering in bewaring ge steld, Kind aangered®». Aangifte is gedaan, dat een 5-jarig jongetje Donderdagavond, vermoedelijk tengevolge van een aanrijding met een auto, aan het hoofd werd verwond. Een onderzoek wordt ingesteld. Let toch ©pS Door een bewoner werd gisteren aan gifte gedaan van verduistering Van een rijwiel, dat eenige ©ogenblikken op den openbaren weg voor zijn woning onbe heerd stond. Aangifte werd gedaan, dat gisteren avond van een rijwiel, dat even onbe heerd in een brandsteeg stond, het be- Iastingmerk is ontvreemd. Voorstel tot het verstrekken van ©én geldlcening aan de Vereeniging tot exploitatie van het sportpark „Den Helder". In het begin van het vorige jaar werd alhier een actiecomité opgericht, dat zich ten doel stelde de totstandkoming van een ijsbaan met terreinen voor de be oefening van verschillende takken van zomersport te bevorderen. Het comité wendde zich tot het College met het ver zoek om medewerking in dien zin, dat de gemeente den benoodigden grond zou aankoopen en ter beschikking van het comité zou stellen. Aangezien de hieruit voor de gemeente voortvloeiende finan- cieele gevolgen niet voldoende waren te overzien, meenden B. en W. de gevraagde medewerking niet te kunnen verleenen. Thans richt de Vereeniging tot exploi tatie van het sportpark »Den Helder», welke vereeniging in de plaats van boven genoemd actie-comité is gekomen, zich tot den raad om haar een leening te FILM-HIEUWS Laat uw films bij ons ontwikkelen en afdrukken Vergelijkt uw afdrukken dan eens! De onze zijn anders. Ze zijn beterl Ga naar WERMER CROWEj v/h. Chef Kreuger, Koningstraat 29. Ons werk is onze reclame!! verstrekken van f 20.000. onder ver band van le hypotheek op haar grond gelegen aan den Langevliet nabij het fort Dirks Admiraal, ter oppervlakte van 6 13.10 H.A., en de daarop te maken op stallen. De kosten van uitvoering van het plan waren aanvankelijk op f50.000 geraamd. Bij den opzet der begrooting was men uitgegaan van de gedachte.dat uit de opbrengst van den verkoop van afgegraven grond de kosten van egali satie konden worden bestreden. Nader is evenwel gebleken, dat die opbrengst niet toereikend is; zij wordt geraamd op f 2000.doch de kosten der egalisatie zullen ongeveer f6000.-bedragen. Dien tengevolge zal in totaal noodig zijn een bpdrag van f 54.000.waarin de kosten vjftn aankoop van den bovenbedoelden grond ten bedrage van f 18.393.— zijn begrepen. Van het bedrag ad f 54.000.- iri uit met anderen aangegane geldlee- ningen f 33.000.— ontvangen. Vermeer derd met de zooeven genoemde f2000.— voor den uitkomenden grond, geeft dit eèn bedrag van f 35.000. dat door de vëreeniging bij elkaar wordt gebracht. Het nog ontbrekende bedrag, ad f 19.000, verhoogd met f 1000.voor eerste kosten, uitgayen voor propaganda en verdere exploitatiekosten, zou de vereeniging op de hiervoor genoemde wijze van de ge- mjeente wenschen te ontvangen. B. en W. hebben hieromtrent het advies gëvraagd van de Commissie van bijstand vóór de Financiën. Deze kan zich blij kens haar advies van 16 Aug. j.i., in mjeerderheid met het verstrekken van de gevraagde leening vereenigen. De door haat voorgestelde voorwaarden, welke wjj hebben aangevuld met een bepaling oijitfent het stellen van borgtocht, zijn in een ontwerp-besluit opgenomen. Ook de Commissie van bijstand voor de Pu blieke Werken en de Plantsoenen, welke zièh reeds over het eerste verzoek heeft uitgelaten, staat sympathiek tegenover ,d^ plannen der vereeniging, evenals de Directeur van Gemeentewerken. jOök B. en W. achten de totstandkoming vap'het sportpark van groot belangvoor dej gemëente. Een terrein, geschikt voor dej beoefening van athletiek, is b.v. niet aanvVezig; evenzoo zal de aanleg van een viertal goede tennisbanen en van een manége voor paardensport in een be hoefte voorzien. Dat voorts aan het be rijden van een ijsbaan op ondergeloopen Iarid minder gevaar is verbonden dan aan dat van de fortgrachten b.v., behoeft gepn betoog. Bovendien is eerstbedoelde baan, zooals de praktijk leert, eerder te berijden. Op grond van het vorenstaande geven B. I én W. den raad in overweging de gevraagde geldleening te verstrekken. Voiorstel tot den bouw van 4 woningen Voor ontoelaatbare gezinnen aan de Wachtstraat. B. en W. schrijven aan den Raad: Wanneer overeenkomstig ons voorstel tot den bouw van 12 woningen nabij de Smjidstraat, tot dien bouw besloten wordt, dan zal daarmede inderdaad worden voor zien in de behoefte welke bestaat in de huisvesting van personen, die elders be zwaarlijk een woning kunnen verkrijgen, maar dan blijft hét vraagstuk nog urgent op jwelke wijze gezinnen, die uit hoofde vaq hun geaardheid géén woning kunnen bekomen, onder dak kunnen worden ge- brafeht. Tot dusver werden deze laatste, vook' zoover mogelijk ondergebracht in de aari de gemeente toebehoorende woningen (voormalige gevangenis) aan de Wacht straat. Deze woningen zijn echter al lang niet' meer fawoonbaar, maar bij gebrek aan andere gelegenheid, hebben wij ze ip. voorkomende gevallen toch in gebruik gegeven. De toestand dier woningen is echter zoodanig geworden dat ze in 't geheel niet méér vodr bewoning geschikt zijn en ook .niet voor herstelling in aanmerking ko men. Vandaar, dat wij het noodzakelijk richten, dat deze zoo spoedig mogelijk worden afgebroken. Ter plaatse zouden wij een viertal woningen willen doen stich ten, uitsluitend bestemd voor ontoelaat bare gezinnen. De architect van de Woningstichting h< eft daarvoor een plan ontworpen dat bij de stukken ter inzage ligt, terwijl de Woningstichting bereid is deze woningen voor gemeenterekening te doen bouwen en te exploiteerénl De aanwijzing van de bewpriers zal door ons geschieden. Dë bouwkosten dezer woningen worden èeiaamd op f 3462.— totaal. In verband hiérméde ware de huur per woning per Wéék te bepalen op f 2.—, zonder water levering. Een exploitatiebegrooting kan in dit geval niet gegeven worden, omdat de mogelijkheid bestaat dat de woningen die aileen in noodgevallen zullen worden betrokken, meermalen onbewoond zijn, terwijl het ook kan voorkomen, dat de bewoners deze huur niet kunnen betalen. Eenige vrijheid van handelen is in deze dus wel gewenscht. Op grond van het bovenstaande stellen wij U voor tot den bouw van bovenbe doelde woningen te besluiten en ons een crediet daarvoor te verleenen. Een wijzi- gïngsbegrooting wordt in verband hier mede ter vaststelling aangeboden. Overdracht van de pontonbrug nabij De Kooi}, B. en W. schrijven aan den Raad. Zooals U bekend is, is de Rfjksregee- ring voorneinens óm, ten behoeve van het verkeër tusschen Noord-Holland en Friesland over den afsluitdijk, nabij de Stolpen een brug te laten bouwen,zoodat dat verkeer in de toekomst voor het be langrijkste deel niet meer zal plaats vin den over de bij deze gemeente in eigen dom en beheer zijnde pontonbrug nabij de Kooij. E11 het is U mede bekend, dat wij niets onbeproefd hebben gelaten, om in dat voornomen van de Regeering wijzi ging aan te brengen in dien zin, dat de nieuwe brug niet nabij de Stolpen, doch nabij de Kooij zou worden gelegd, doch dat onze pogingen tevergeefsch zijn ge weest, zoodat het voorgenomen plan on gewijzigd doorgaat. Iri verband nu met een en ander zijn er tusschen ons en den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het Arron dissement Alkmaar onderhandelingen ge voerd tot overdracht van de pontonbrug met de tolpachterswoning etc. nabij de Kooij aan het Rijk en zijn wij daarin 31 Augustus met wit gelakten stok en houder, rood-wit-blauw en oranje-blanche-bleu, compleet KÏNDER VLAGGEN groote maten 18'/i - 22Va zoover geslaagd, dat de Hoofdingenieur bereid is te bevorderen, dat die over dracht tot stand komt, o.a. op deze voor waarden, dat de pontonbrug voortaan tolvrij zal worden, en dat ze op 's Rijks kosten dermate zal worden versterkt.dat haar draagvermogen, dat thans maximaal 6000 K.G. bedraagt, wordt opgevoerd tot maximaal 9000 K.G. Wij hebben bp die onderhandelingen nog getracht gedaan te krijgen, dat dit draagvermogen nog hooger zou worden opgevoerd, zoodat het toelaatbare gewicht eigenlijk ongelimiteerd zou zijn, doch wij zijn daarin niet geslaagd, omdat voor het hooger opvoeren der draagkracht het nood zakelijk zou zijn èn de pontons, waarop de brug rust, èn de brug zelf geheel te vernieuwen, hetgeen voor het Rijk onover komelijke kosten zou meebrengen. En op de overweging, dat, waar de groote volgeladen A.T.O.-bussen nog lang niet dat gewicht benaderen, een draagvermo gen van 9000 K.G. inderdaad bij het tegen woordige verkeer voldoende is te achten, rneenen wij, dat op een grootere verhoo ging niet verder moet worden aange drongen. Behalve de twee genoemde voorwaarden, moest er nu nog eene worden bepaald en wel deze of de overdracht gratis, letterlijk voor f 1.—, zal moeten geschieden, dan wel tegen betaling van een zekeren koop prijs door het Rijk aan de gemeente. Wij hebben daarover het oordeel van de financieel© commissie gevraagd en deze adviseert ons met het Rijk in over leg te treden ten einde te vernemen of dit bereid is de kapitaalschuld, welke momenteel nog op de brug etc. rust, voor zijne rekening te nemen. Voorts zou de commissie nog gaarne een opgave ontvangen van de kosten, welke de gemeente eventueel voor het verzwaren der brug zou hebben te maken, wanneer zij zelf eigenares bleef. Wij hebben daarop aan den Hoofd ingenieur medegedeeld, dat het ons wil voorkomen dat de Raad er moeilijk toe te bewegen zal zijn de brug etc. gratis af te staan, nu de financieele commissie al reeds het idee opperde om van het Rijk te vragen het betalen van de nog aanwezige kapitaalschuld, waarop de Hoofdingenieur een onderhoud terzake met ons heeft verzocht. Dat onderhoud heeft op 30 Juli j.l. ten Raadhuize plaats gehad, en daarbij gaf de Hoofdingenieur te kennen, dat er naar zijn meening, in verband met de door hem te dezer zake ingewonnen inlichtin gen geen sprake van zou zijn, dat het Rijk de bewuste kapitaalschuld zou willen overnemen. Echter stelde hij een schik king voor in dezen zin, dat de gemeente nog tot 1 Juli 1935 het recht zou behou den tot het heffen (verpachten) van tol gelden op de brug, terwijl in verband daarmede de overdracht formeel ook op dien daturri zal geschieden, doch de wer kelijke overname van de brug etc. door het Rijk direct bij het teekenen der over eenkomst zal plaats vinden, zoodat van den dag, waarop die onderteekening plaats vindt, de gemeente van alle onderhoud van de brug etc. ontslagen zal zijn. De gemeente behoudt dan nog 9 a 10 maanden het recht van tolheffing (ver pachting), waarvoor zij nog f 5.850.— ri f 6.500.ontvangt, zonder dat zij gedu rende dien tijd kosten heeft te maken, en het gevolg van het aldus doorgaan van de tolverpachting zal zijn, dat de kapitaalschuld die alsdan nog voor reke ning der gemeente zal blijven, pl.tn. f 13.350.— bedraagt. Wij hebben getracht het recht van tol heffing nog een zekeren tijd na 1 Juli 1935 te behouden, doch daartegen bestond bij den Hoofdingenieur bezwaar, en op grond van zijn mededeeling, dat de nieuwe brug nabij de Stolpen ongeveer op ge noemden datum gereed zal zijn, in verband waarmede wij overwogen, dat eerslens de ontvangst van tolgelden op de ponton brug vanaf de openstelling der nieuwe brug zeer aanmerkelijk zal dalen en ten tweede, dat het in het belang van het verkeer op Den Helder gewenscht zal zijn, dat vanaf de evengenoemde open stelling de pontonbrug vrij van tol zal worden, hebben wij gemeend verder ter zake geen moeite meer te moeten doen (Tegen het eerstens hier aangevoerde kan men, en terecht de opmerking maken, dat op 1 Juli 1935 de nieuwe weg van de Stolpen naar de Van Ewijcksluis nog lang niet gereed zal zijn, maar dan meenen wij daartegenover te moeten stellen dit, dat de ervaring heeft geleerd, dat de aversie die er allengs tegen tolheffing bestaat, zou maken, dat men liever den thans bestaanden minder goeden weg zal gebruiken zonder tol dan den met tol belasten weg over de Kooij). In verband met een en ander en onder mededeeling, dat het verzwaren der pon tonbrug tot een draagvermogen van 9000 K.G. ongeveer f 15.000.zal moeten kos ten, stollen wij U voor om tot de over dracht van de pontonbrug nabij de Kooij etc. te besluiten, overeenkomstig de voor U ter inzage gelegde ontwerp-overeen- komst. De' Oommissie voor de Financiën kan zich zich thans met dit voorstel vereeni gen. Tenslotte deelen B. en W. nog mede dat één lid van het College het er niet mede eens is, dat reeds thans zou moeten worden besloten, om de brug gratis aan het Rijk over te dragen. Dat lid meent n.1. dat, ondanks de pogingen die bij den Hoofdingenieur zijn aangewend, om ten aanzien der financieele concessie een verdere tegemoetkoming van het Rijk te verkrijgen, alsnog getracht moet worden AHe-dag-kerk. Van Dinsdag t m. Vrijdag in de Westerkerk, 'sav. van 7—8 uur. Ned. Herv. Gem. (Nw Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar (Vac. Helder III). Ned. Herv. Gem. (Westerkerk. Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 u., Ds. H. Th. van Munster van Gorinchem. 's Middags 5.30 u., Ds. Joh. Meijnen. Kerkdienst ,(Ohr Mil Tehuis. Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Joh.-Meynen 's Middags 5.30 uur, Ds. H. Th. van Munster Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Leesdienst. Cbr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evaiig. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens lOu 30, de heer Franck, godsd.-onderwijzer van Wieringen. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 u., de heer A. P. Gouds bloem van Den Helder. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. C. M. Veen- huijzen van Amsterdam. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Past. Th. Moleman. Evangelisatiegebouw. Vijzelstraat: Straatevangelisatie 4 uur, Molenplein, Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers Gebouw C. J. M. V., Vijzelstraat, 's Morgens 9.30 uur, bidstond, 's Morgens 10.30 uur, samenkomst, verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Scliagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avord* 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 u., de Eerw. Heer G. Moen, Theoi. Cand. REPAREEREN EN MODERNISEEREN VAW MOS SLECHTS KORTEN TUD TEGEN LAGE ZOMERPR9JZEN. BONTWERKERIJ WESTSTRAAT 14. gedaan te krijgen, dat het Rijk óf de op de brug rustende kapitaalschuld over neemt öf aan de gemeente toestaat zoo lang met de tolheffing door te gaan tot dat de nieuwe weg van de Stolpen naar de Van Ewijcksluis gereed eri voor. het verkeer geopend zal zijn, met dien 'ver stande dan dat die tolheffing ook beëin digd zal worden zoodra door de gemeente deswege zooveel zal zijn ontvangen dat daardoor de kapitaalschuld zal zijn ver- dwwenen. Dinsdag 25 Augustus 1914. Hoofd artikel in dit nummer over het veranderde uitzicht der stad. »De drukke stad» is het getiteld, en het begint aldus: »Aan deze droeve onrustige dagen, die geheel een werelddeel vervuilen van on noembaar wee en gadelooze ellende, die voor lange, lange jaren het werk der voortschrijdende beschaving stop zetten past zich, hoe zonderling en tegenstrijdig het klinken moge, het veranderde uiterlijk onzer stad aan». Over dat veranderde uiterlijk wordt dan het volgende gezegd: »Onze straten, op gewone avonden druk van een flaneerende menschenmassa, zijn nu schier niet om door te komen. Auto's, ongekende, zeldzame dingen in dit uiter ste plekje van het land, zijn ons thans zoo gemeenzaam geworden als taxis te Amsterdam. En de café's, anders stilge- zellig, halverwege gevuld met een deels rustig, deels luidruchtig publiekje, zijn thans de verzamelplaats geworden van een bonte, warrelende menigte, die bier tjes verslaat en liederen zingt en dit lieve leveptje wel leiden wil zoo. »Ën des Zondags, in dezen prachtigen zomer, laten de weinige treinen, die we hebben in dezen tijd, een onafzienbare stroom bezoekers op onze stad los. Vrouwen met kleinere en grootere kinde ren, en moeders, met lieve, oude gezichten en boersch-uitziende vaders en broers, met pakjes en zakjes aangekomen na lang rondboemelen in dezen in meer dan één opzicht eenigen trein, opgewacht door landweermannen met verbruinde wangen en nauwspannende uniformen. Kleine, fijne meisjes met teere, blonde krulletjes kussen vader de roode wangen en kijken vreemd en schuw naar het pakje en naar de gekke muts... En zusters speuren, in de onbekende plaats aangekomen, zoekend rond en herkennen broerlief niet in zijn pak van landweerman en alleen de stem is het identificatiebewijs. ®Ui.t de geweldige menschenzee op het

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9