„Ons Weekblad", Radio'pr ogramma HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor io ct. 25 cent per maand, GEMENGD NIEUWS eiju. liet abonnementsgeld van Orgaan van de Held. Radio- Centrale Onderneming, is met ingang van 1 September a s gesteld op bij vooruitbetaling. Valsche luchtpostzegels. Vuurwerk te Heemstede. De moord te Amsterdam. Botsing tusschen twee motorfietsen. Drie meisjes verbrand. Auto te water. Een felle brand aan den Bergweg te Rotterdam. Twee kinderen na het eten van giftige bessen overleden. Scheepsramp op de Jaloe De brand te Campana. Noodweer in het gebied van den Tokayer wijn. Brand bij de militaire luchtvaart te Nantsjang. Dysenterie-epidemie. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 SEPTEMBER 1 934. beide volgende artikelen uit de Indische staatsregeling nog immer van kracht Art. 1. „De uitoefening in naam des Konings van het tweede lid van art. 60 der Grondwet aan den gouverneur-gene raal opgedragen algemeen bestuur van Ned.-Indië geschiedt overeenkomstig de in de wet gestelde regelen en met inacht neming van 's Konings aanwijzingen. De gouverneur-generaal is wegens de uitoefening van zijn ambt verantwoor delijk aan den Koning. Hij versttrekt te dier zake aan den minister van kolomen de verlangde inlichtingen." Art. 31. De gouverneur-genraal is op perbevelhebber van de in Ned.-Indië aan wezige zeemacht, behoudens hare admi nistratieve betrekkingen tot het depar tement van defensie (in Nederland). Hij beschikt over de schepen en vaartuigen en derzelver manschap, in overeenstem ming met de door den Koning gegeven voorschriften, zooals hij meest oirbaar acht voor de belangen van Ned.-Indië. Verzet van een deel van vlootperso- neel tegen het wettige gezag en het optre den van dat gezag, tot herstel der orde, kunnen onmogelijk gerangschikt worden onder de administratieve betrekkingen tusschen de zeemacht in Indië en het de partement van defensie in Nederland. Dat optreden is gelijk te stellen met ver weer tegen den vijand en is zaak van den opperbevelhebber, d.w.z. den gouverneur- generaal. Hieruit volgt, dat het staats rechterlijk onverdedigbaar is, dat de mi nister van defensie zich tot den comman dant der zeemacht in Indië om inlichtin gen wendt, of nog erger, dat een onder geschikte instantie in Nederland (de chef van den marinestaf) inlichtingen vraagt aan een dergelijke instantie in Neder- landsch-Indië en dat die inlichtingen met voorbijgaan van den gouverneur-generaal en minister van koloniën aan den vra- genden volksvertegenwoordiger door den minister van defensie worden verstrekt. Het krachtige argument van minister Lambooy voor de fusie van de departe menten van oorlog en marine, dat de minster van marine geen bemoeienis had met de marine in Indië, is staatsrechter lijk onaanvechtbaar. De tot diezelfde po litieke partij behoorende volgende minis ter van defensie is blijkbaar van een geheel andere meening. De reis van den bewindsman naar Indië was daarvan het eerste duidelijke teeken. Zeker, indien de minsiter van defensie in Nederland, t.o.v. de zeemacht in Indië, in dezelfde verhouding stond, als tot die in Neder land, dan ware het initiatief van Z.E. voorzeker te loven geweest. Dit echter is in geen enkel opzicht het geval, zoodat deze reis, indien noodig, door den minis ter van koloniën had moeten worden ge daan, tenzij de administratieve betrek kingen de persoonlijke overkomst van den minister van defensie hadden ge vorderd. Het is dan ook bevreemdend, dat de re dactie van de Standaard, naar aanleiding van deze vragen-serie, die men zonder bezwaar een „comedy of errors" zou kunnen noemen, schrijft: „Wij denken zoo, dat de minster (bedoeld is die van defensie) er ook wel iets omtrent zal heb ben te melden, naar Indië, heel duide lijk." De eenige minister die iets naar Indië te melden heeft, als het zaken als hier behandeld betreft, is de minister van koloniën, en het is vreemd dat juist dit blad, dat den huidigen minister van koloniën na staat, deze uiting heeft ge daan. Acht men wijziging van de bestaande verhouding tusschen de zeemacht in In dië en den minister van defensie in Ne derland noodig, dan behoort dit duidelyk te worden uitgesproken en moet de Indi sche Staatsregeling worden herzien. De gebrekkige Staatsrechterlijke regeling van de marine in Indië heeft reeds jaren lang een ongunstigen invloed uitge oefend. Onbevoegde inmenging echter van het ministerie van defensie in Nederland in zaken der Indische zeemacht leidt tot het steeds moeilijker maken van de positiie van den commandant der zeemacht, welke positie als gevolg van hare verhouding tot den gouverneur-generaal (ln zijne functie van opperbevelhebber), volksraad (als departementshoofd) en tenslotte den minister van defensie (administr:— ve betrekkingen) steeds moeilijk is geweest. Het geven van antwoord door den mi nister van defensie als in casu is ge schied, leidt tot het postvatten van de meening dat de minister van defensie verantwoording draagt, welke uitsluitend op den minister van koloniën rust. VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN AUGUSTUS. Mededeeling van het Kon. Ned. Met. Inst. in De Bildt. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in Augustus de ochtend-temperatuur ongeveer normaal; in de eerste decade een halve graad boven normaal, in de tweede en derde decade normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 8en en 31 en, resp. 3 graden boven 3 gra den beneden normaal. De gemiddelde da- gelijksche maximumtemperatuur was een halve graad boven normaal. In de Bildt kwamen drie dagen voor met een maxi mum-temperatuur boven 25 graden, tegen 4 normaal. De neerslag was in Zuid-Lim burg ongeveer 50 pet. beneden normaal, in het Noorden en Zuidwesten 20 tot 30 pet. beneden normaal, in Utrecht en Gel derland 15 tot 20 pet. boven normaal en overigens normaal tot 20 pet. daar be neden. In de Bildt werden 194 uren zonneschijn waargenomen tegen 190 normaal. Binnenland Men zij op zijn hoede. Naar de „Nw. Rott. Crt." van het hoofd bestuur der P. T. en T. verneemt, worden hier te lande fantasie-luchtpostzegels en briefomslagen, waarop deze zegels zijn gedrukt, te koop aangeboden. De zegels zijn, zoowel in rechthoekig als in drie hoekig model, uitgevoerd in licht-groene, -blauwe en -bruine en mogelijk nog in an dere kleur, in verschillende waarden, ook zelfs met opdrukken. Zii dragen een uit beelding van de rakettenpost en voorts het inschrift „Nederlandsche Luchtvaart- onderneming-Rakettenpost" en de waar- de-aanduiding. Ofschoon het voor kenners overbodig is te zeggen, dat deze zegels niet tot een Rijksuitgifte behooren, is een waarschu wing tegen deze zegels toch op haar plaats. Voorbijgangers lastig gevallen. Opgeschoten jongens en meisjes heb ben Vrijdagavond het Wilhelminaplein en de Oamplaan te Heemstede onveilig gemaakt met zevenklappers, voetzoekers en bommen, die zij naar voorbijfietsende dames en passeerende auto's wierpen. Om negen uur werd het een formeele kanonnade van donderbussen. De politie besloot toen, het plein te ontruimen. Dit ging met moeilijkheden gepaard, daar de relletjesmakers telkens langs een andere straat terugkwamen. Tenslotte trok de politie den gummistok en de sabel en sloeg de bende uiteen. Na een kwartier keerde de rust terug. Later op den avond bleef het rustig. De moordenaar ter beschikking gesteld. Vrijdagnacht is de moordenaar van het 8-jarige meisje S. B., van het bureau aan het J. D. Meyerplein per auto overge bracht naar het bureau Leidscheplein. De overbrenging had zonder eenig incident plaats. Zaterdagmorgen is hij uit het bureau Leidscheplein ter beschikking van de justitie gesteld. DE NIEUWE LUTINE BERGINGS TOREN. Men meldt uit Terschelling: De nieuwe Lutine-bergingstoren, die reeds eenige weken in de haven alhier gereed lag, is Zaterdagmorgen, onder groote belangstelling, door de sleepboo- ten Bornrif, Texel en Volharding, naar de plaats van het wrak gebracht. Het weer is gunstig en de zee kalm. De be doeling was, den toren Zaterdagmiddag met hoog water op het wrak te laten zakken. Vier gewonden. Vrijdagnacht zijn op den rijksstraatweg van Groningen naar Leeuwarden nabij Twijzel twee motorrijwielen, elk door twee personen bezet, in volle vaart tegen elkaar gebotst. Alle vier berijders werden tegen den weg geslingerd. Dr. Bergsma uit Groningen, die juist per auto passeer de, en dr. Van Geuns uit Twijzel, verleen den de eerste hulp. Twee der gewonden, een kellner uit Leeuwarden en een collega uit Murmerwoude, die op weg waren naar Beesterzwaag, werden niet ernstig ge wond. Nadat zij voorloopig verbonden wa ren, konden zij naar hun respectievelijke woonplaatsen worden overgebracht. De toestand van de beide andere per sonen, vooral van een van hen, was ern stiger. Een gewonde, die een gecompli ceerde beenbreuk en hoofdwonden had opgeloopen, werd naar het ziekenhuis te Groningen gebracht. De ander, die alleen hoofdwonden had gekregen, kon voorloo pig naar huis worden vervoerd. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Bij het viaduct te Groningen is de 17- jarige mej. S. Bebing, uit Peize, die werk zaam is op een atelier te Groningen, bij het per fiets oversteken van den Heeren- weg door een auto, bestuurd door den heer F. de B. gegrepen. In ernstigen toe stand is zij naar het Academisch zieken huis gebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. Te Oudehorne is het driejarig dochter tje van den heer M. v. d. Linde Zaterdag door een auto uit Oranjewoud aangereden en zoo ernstig verwond, dat het na een paar uur is overleden. GROOTE INBRAAK TE LEEUWARDEN. Een buit van SOOO gulden. Vrijdagavond is te Leeuwarden, tijdens c)'uurwerk. een inbraak gepleegd aan de Sperwerstraat no. 4. Uit een kast in een van de kamers zijn twee geldkistjes ontvreemd, inhoudende verschillende obligaties tot een bedrag van 3100 \oorts zyn ontvreemd een schuldbeken tenis van 4000, eenige Rykspostspaar- bankboekjes, waar een bedrag op was ge stort van 450 en aan contanten een be drag van ongeveer 500. ZIEKTE VAN WEIL TE LEIDEN. Bij den 49-jarigen heer K. te Leiden is ziekte van Weil geconstateerd, nadat hjj in de zweminrichting aan de Hooge Rijn dijk aldaar had gezwommen. De heer K. is overleden. De zweminrichting is geslo ten. Ontzettend drama onder Epe. Zondagmorgen omstreeks zes uur is een hevige brand uitgebroken in de boerderij van de Wed. Vosselman in de buurtschap Hanendorp te Ernst, gemeente Epe, waarbij drie kinderen, de vierjarige Frederika Johanna, de vijfjarige Grada Frederika en de zevenjarige Hermina jammerlijk om het leven zijn gekomen. De geheele boerderij werd een prooi der vlammen, terwijl een tweetal kalveren eveneens aan het vuur ten offer viel. De weduwe Vosselman beheert sinds het overlijden van haar echtgenoot ruim vier jaar de boerderij en draagt de heele zorg voor haar negen kinderen, zes meisjes en drie jongens, waarvan de oudste veertien jaar is. Zooals iederen ochtend ging de weduwe ook Zondag morgen weer omstreeks vijf uur naar het land om het vee te melken, waarbij zij vergezeld werd door haar twee oudste jongens respectievelijk 13 en 14 jaar. Dit land ligt echter op drie kwartier afstand van de boerderij. In dien tusschentijd, het was omstreeks halfzes ontdekten omwonenden, dat de boerderij in brand stond. Zij waarschuw den den agent van politie H. Niemeyer, die onmiddellijk de brandweer uil Vaassen en Epe alarmeerde. Toen deze arriveerde, stond de geheele boerderij reeds in lichte laaie. Het bleek toen helaas al niet meer mogelijk om naar binnen te dringen,zoo dat de brandweer zich er toe bepaalde tot het nathouden van de kamer, waar zich de drie jeugdige slachtoffers moesten bevinden. Het dak stort in. Na enkele oogenblikken stortte echter het dak van de woning in, zoodat men de hoop om de kinderen nog te kunnen redden, wel moest opgeven. Inmiddels was de burgemeester van Epe, de heer Van Walsum op het terrein van den brand verschenen, terwijl ook de radelooze moeder van het land was teruggekeerd. Onbeschrijfelijk was de ontzetting van de arme vrouw op het hooren van de vreeselijke ramp, die haar drie kinderen was overkomen. Eerst nadat de muren van de verbrande hoeve onver gehaald waren, slaagde men er in door te dringen tot de plaats, waar de kinderen gelegen hadden. Men trof slechts de drie verkoolde lijkjes aan, die onder diep stilzwijgen van de toeschou wers, geborgen werden. Met lucifers gespeeld. Omtrent de oorzaak van den brand staat nog niets met zekerheid vast. Men ver moedt dat een der kinderen tijdens de afwezigheid van de moeder met lucifers heeft gespeeld, waardoor de brand is ontstaan. Zooals gezegd heeft men daar omtrent geen zekerheid, daar uit de vier kinderen, die gered zijn, niets was te krijgen. GECOMPLICEERD AUTO-ONGEVAL. Gisterenmiddag vond op den afsluit dijk nabij de Friesche kust een auto ongeval plaats, hetwelk nogal consternatie veroorzaakte, en waarbij zekere W. v. G. uit Hallum (Fr.) vrij ernstig werd ge wond. Tusschen Kornwerderzand en de Friesche kust is men bezig de voegvulling in den betonweg te voorzien, waardoor op een bepaald punt het verkeer slechts over de helft van den weg kan passeeren. Toen op het vrije gedeelte van den weg een personenauto uit Friesland voorrang bad te passeeren, stond een uit den Haag afkomstige vrachtauto van de firma W. reeds te wachten totdat de personenauto zou zijn gepasseerd. Een uit IJmuiden komende vischauto reed in verband met slecht functionneerende remmen pardoes op den vrachtauto in, welke daardoor in beweging kwam en met een vaart op den juist passeerenden personenauto terecht kwam. Deze werd nagenoeg vernield, terwijl de inzittende W. v. G. uit Hollum ernstige hoofd- en handwonden opliep, welke door Dr. v. d. Hem uit Makkum werden verbonden. De vischauto kon zijn weg eveneens in verband met belangrijke schade aan de voorzijde niet meer ver volgen en moest de lading visch op een anderen auto overladen. De vrachtauto kwam aan voor- en achterzijde met aan zienlijke schade uit het strijdperk. Door de maréchaussée werd proces-verbaal opgemaakt. Een der passagiers verdronken. Gisterenmorgen is een auto, afkomstig uit Amsterdam, door tot nog toe onbekende oor zaak in de Schalkwijksche wetering bij Schalkwijk gereden. In den auto zaten, behal ve de chauffeur, vier dames. Door onmiddel lijk toegeschoten hulp werden de chauffeur en drie dames op het aroge gebracht. Een der dames is echter verdronken. Vijf-en-dertig paarden met moeite gered. Zondagmorgen heeft aan den Bergweg al hier een zeer felle brand gewoed. Een houten loods, behoorende tot het complex gebouwen van de broodfabriek van de firma T. den Har- tigh, welke loods diende tot werkplaats, waar in de wagens van de firma worden hersteld WOENSDAG s SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. V AR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 „Onze keuken" door P. J. Kers. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels, VARA-too- neel, o.l.v. W. v. Cappellen, J. Meraire (voordracht). 12.00 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels. 1.00 „De Flierefluiters" o.l.v. J. v. d. Horst. I.45 Zenderverzorging. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. 3.00 Voor de kinderen. 5-30 Orgelspel J. Jong. 6.00 Muzikaal allerlei (Hawaian-guitaar, zang, accordeon, saxofoon, piano). 6.40 Causerie J. Peters. 6.50 Gramofoonpl. 7.05 Uitzending vanwege den N.A.S.B. 7.20 Orgelspel C. Steyn. 7-40 Dr. W. J. Smit: Hoe helpen wij de we(|k- looze jeugd. 8.03 Uit Haarlem: Openluchtconcert m.m.v. de Haarl. Orkestvereen., het VARA-orkest en koren o.l.v. F. Schuurman. 930 Vaz Dias, VARA-varia. 9-45 „Het einde van de Union", spel van Johann- sen. Vert.: M. Beversluis. M.m.v. het VARA- tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 10-4S12.OO Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en medidatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o-Cv. Ds. H. J. Westerink. II.0012.00 Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gramofoonpl. en ensemble v. d. Horst. I.15 Orgelconcert L. Blaauw. 2.00 Gramofoonpl. 3 00 Chr. lectuur. 3.303-45 Gramofoonpl. 4.00 Vioolrecital Jan Keesen, m.m.v. A. Adema (piano), en Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Afgestaan. 7 00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbureau. 7-15 Gramofoonpl. 8.00 Orgelspel R. Parker. 8.15 Gramofoonpl. 8.25 Vervolg orgelspel. 900 Lezing Prof. Dr. A. v. Veldhuizen. 9-30 Kamer-ensemble o.l.v. H. Hermann, m.rk.v. S. C. Jansen (orgel). 10.00 Vaz Dias. II.0012.00 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 6 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg ensemble-concert. 11.15 Gramofoonpl. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.15 Zang Annie van Reden. 3.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 3.45 Zenderwiss. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Pierre Palla (orgel) en Magda van Donk (sopraan). 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 7.30 W. Hunsche: Het 40-jarig jubileum van den Stadsschouwburg te A'dam. 7.50 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 8.30 „De reis om de wereld in 80 dagen", spel van H. Zur Mühlen, vert.: G. Czopp. Regie: Kommer Kleyn. 9.45 Kovacs Lajos en zijn orkest, m.m.v. Marise Renom en J. Wolf (zang). 11.00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonpl. 11.15—1200 Vervolg Kovacs. Huizen, 301 M. 8.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 11.30 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. L. Schutte. 10.45 Leger des Heils-kwartier. 11.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en Gramofoonpl. 1 2.00 Cursus Handwerken. 3.00 Voor de vrouw. 3-3°3-45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Ds. J. C. Jörg, m.m.v. J. H. en H. Smit Duyzentkunst (bariton en orgel). "5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Concert d. d. Stafmuziek v.h. 6de R. I. o.l.v. L. de Morée. 6.45 Causerie J. Schipper. 7.00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Orgelconcert F. Kloek. 8.20 Gramofoonpl. 8.30 Zang P. C. Brederode (bas-bariton) m.m.v. mevr. A. Brederode-Bettink (piano). 9.00 Medische causerie. 9-30 Orgelconcert F. Kloek. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Septet-concert o.l.v. P. v. d. Hurk. 11.0011.30 Gramofoonpl. I Cn geschilderd is totaalden pa- het complex grenzen p uitgebrand. p,„handel 1 Uit den stal, die vlak Hartigh zijn de 35 paarden van de firma he met groote moeite gered DeKc* vrijwillige brandweer h ,jnq van den tastend optreden verdere ern- brand. weuce zich vooral in het begin stig liet aanzien, weten te voorkomen. Zaterdagmorgen werden in het gezin van den arbeider L. te Overa, bij Princenhage, drie kinderen ongesteld na het eten van giftige bes sen. Twee kinderen overleden spoedig. Ue toestand van het derde kind is ernstig. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag had op den hoek Dub bele Buurt en Koemarkt te Purmerend een aanrijding plaats tussehen een au o en een wielrijdster, me]. S., welke oogen- schijnlijk zonder ongelukken was alge 10 De wielrijdster ging n.1. per fiets weer naar huis. Thuisgekomen stortte zy even wel neer en klaagde over inwendige pijnen. De dokter, die verscheuring van de ingewanden constateerde,achtte over brenging naar het ziekenhuis noodzake lijk, waar zij Zaterdagochtend is over leden. EEN NIEUWE REIS VAN DR. VISSER EN MEVR. VISSER NAAR DE KARAKORUM. De bekende Nederlandsche ontdek kingsreiziger, dr. Visser, die onze con sul-generaal is te Simla, heeft het voor nemen te kennen gegeven, het volgend jaar zyn vierde expeditei naar het Ka- rakorum-gebergte in Noord Kasjmir te ondernemen. Evenals bij vorige gelegenheden, zal hij worden vergezeld door zijn vrouw, die een bekwaam bergbeklimster en op botanisch gebied zeer deskundig is. Dr. R. Wyss, de bekende Zwitsersche geo loog, zal eveneens deel uitmaken van de expeditie, waarvan het doel is, een deel van den Karalcorum te exploreeren, waar tot dusver nog geen blanken zijn door gedrongen, en dat derhalve nog niet in kaart is gebracht. SMOKKELARIJ. De douane te Hamont heeft Zaterdag avond tien smokkelaars aangehouden, die 100 kg margarine, 200 kg suiker en 7 kalveren hadden gesmokkeld. De smok kelwaar is in beslag genomen. Buitenland Het havenbestuur van Gensan (Korea) deelt mee, dat op de rivier de Jaloe een stoomschip is gezonken, dat toebehoorde aan een Japansche reedery. Twee Japan- sche militaire kustbewakingsschepen, die het stoomschip zagen zinken, begaven zich naar de plek van de ramp om zoo mogelyk menschen te redden. Volgens nog niet bevestigde mededeelingen bevon den zich met inbegrip van de bemanning 200 personen aan boord. Daarvan worden er 91 vermist. Volgens latere berichten zouden de Japansche schepen 29 perso nen hebben gered. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door mist. 125 slachtoffers. Naar het havenbestuur van Gensan me dedeelt, zijn bij het vergaan van het Ja pansche schip op de Jaloe volgens de tot nog toe ontvangen berichten 125 passa giers omgekomen. EEN DWAAS MEISJE. De 12-jarige Norma Bush is sinds eenigen tijd op weg naar Hollywood met medeneming van bankbiljetten ter waar de van 1260. De politie van de verschil lende staten heeft instructie gekregen naar haar uit te kijken. Norma was te veel naar de bioscoop geweest, waar zij afgunstig was geworden op het prachtige leven der aangebeden filmsterren. Zy meende, dat een dergelijk leven ook voor haar aangenamer zou zijn dan het verblijf in het ouderlijk huis. Zij maakte zich dus meester van bovengenoemd .bedrag en vertrok naar Hollywood. De stad als verloren beschouwd. Bevestigd wordt, dat de Argentynsche stad Campana thans, na de tweede groote uitbarsting binnen één week, geheel aan de vlammen ten prooi is. Nog slechts en kele ambtenaren der posterijen, agenten en matrozn zyn voorloopig achtergeble ven. resèrvoiS^n dX v!rs^ei?ene Petroleum- reservous in de lucht vlogen, werd rb> hitte dermate ondragelijk, dat zelfs de ena'n?eTrr hogingen moest opgeven en niets meer kon uitrichten ter bestrii ding van het vuur. oestry- f„mfn heeft tbans alle beschikbare voer tuigen gerequireerd om de 115000 1 tellende bevolking in veilïhHdT k"10" gen. Buiten de stad staat êc bren- ciale trein te warl.tnn 1 Kroo.te spe" andere ambtenaren, die zich Cn ste oogenblik in de brandend* .et.laat* houden, weg te voeren. op" De schade wordt thans geschat op veel meer dan 12 millioen gulden. Het aantal dooden ,s nog niet bekend, men schat he op ten minste 20 en dat der gewonden ruim 100. «ewonden op DE STEMMING IN HET SAARGEbIEo Het aantal ingeschreven kle^ Naar Reuter uit Saarbruecken meI(U bedraagt het aantal ingeschreven kiez^ voor de volkstemming op 13 Januari ia2 iets meer dan 520.000. Dit cijfer overtreft alle verwachtingen. Het totaal aantal u woners van het Saargebied op 28 jZ 1919 bedroeg nauwelyks 700.000. u Hagel en overstroomingen verwoesten een heel dorp. Vrijdagavond heeft in het gebied van den Tokayer wijn, speciaal in de groote gemeente Tarcal, een noodweer gewoed. De heele streek was in duisternis gehuld, Er vielen hagelkorrels van 50 60 gram, In korten tijd toonde het land een volko men wintersch beeld. De heele wijnoogst is vernield en zeer veel vee is omgekomen. Een boer, die met zijn paarden op het land bezig was, is met zyn dieren gedood. Talrijke menschen hebben veelal ernstige verwondingen opgeloopen. Na de bui ontstonden overstroomingen. Het water drong in de tegelfabriek bin- nen, waar een ketelontploffing plaats had. Door den luchtdruk werden 18 huizen ver woest. Honderd huizen zijn door het nood weer ingestort. Toen het water steeds hooger steeg, moesten de bewoners op de daken en in de boomen een toevlucht zoe ken, waar zii den heelen nacht doorbrach ten. Er zyn verschillende hulpexpedities uitgerukt, 0. a. is uit Tokay een pioniers bataljon gezonden. Volgens de laatste berichten moet Tar cal als geheel vernield beschouwd worden. De Hongaarsche regeering heeft maatre gelen genomen om de bevolking tegen den ergsten nood te beschermen. Twaalf bombardeervliegtuigen vernieldbrandstichting. Op het vliegveld te Nantsjang, het centrum van de door Tsjang Kai-sjek ge stichte Chineesche luchtmacht, heeft Vrijdag een brand gewoed, waardoor twaalf groote borbardeervliegtuigen ver nield zijn, die pas onlangs uit Amerika ingevoerd waren. Men denkt aan brand stichting en er zijn 70 lieden gearres teerd. Er wordt een nauwkeurig onder zoek ingesteld. De plannen tot organisatie van een Chineesche luchtmacht zijn hiermee voorloopig mislukt. De tegen den herfst vastgestelde manoeuvres van de lucht macht moeten afgezegd worden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE PATERBORN. Donderdagnacht is in de nabijheid van het station Neuhaus een ernstig auto- ongeluk gebeurd. Een auto met 14 mili tairen reed in volle vaart tegen een boom en vloog hierna in brand. Een sol daat werd gedood, een ander levensge vaarlijk gewond, de overigen liepen brandwonden op. ZEVEN KOREANEN VERMOORD. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat te Loeantsjou Chineezen zeven Koreanen van Japansche nationaliteit hebben ver moord. De Japansche gezant te Nanking heeft bij de Chineesche regeering strenge be straffing der moordenaars geëischt. DE LEVIATHAN. Met.... 135 passagiers. Het reusachtige schip Leviathan, dat o.a. gedurende den welreldoorlog op een reis 12.000 soldaten had overgebracht, is uit New-York vertrokken naar Plymouth met slechts 135 passagiers aan boord. Het is wellicht de laatste reis die het schip maakt. De Leviathan moet zeven reizen per jaar maken of 10.000 dollar betalen voor elk niet gemaakte reis. In het district van Kremenez in Wol* hynië is 'n dysenterie-epidemie uitgebro ken. Ondanks alle maatregelen der over heid breidt de ziekte zich uit. Tot dus-* ver zijn ongeveer 1400 ziektegevallen be kend geworden, waarvan 250 gevallen waarbij de patiënten in levensgevaar verkeeren. Teneinde besmetting zooveel mogelijk te voorkomen, is het houden van markten en groote vergaderingen verboden. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Zaterdagavond is de 43-jarige Nede£ landsche machinist Terstra, van het schip „otad Amsterdam III", dat gemeerd lag 'u j Willemsdok te Antwerpen, over ioord geslagen en verdronken. (Linkerhelft van het bord wit; rechter- helft: r o o d e rand met rood doorge- streepte zwar- *®P)=Aande recht erzijde Mnker-" der straat Is straathelft ii pa rkeertn dus vrij. verboden.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2