ILLIGEN Stadsnieuws De Nationale muziek^ wedstrijden te Halfweg. slaapkamer, keuken serre /\DV[p[jpgf VEREENIGINGS- 0RGANEN? Gemeenteraad heldersche courant van dinsdag 4 september 1934. RIJDT PER HILLTAX Hoofdgracht 24 - Tel. 565 voor abnormaal lage prijzen! 'Wat wilt 11 *Waai gaan we fieen? Drukkerij De Boeréi Ofi foMnaai ïmantick TWEEDE blad Licht op voor alle voertuigen. ninsdaS 4 Sept2011 uur- Woensdag 5 20.09 ORANJE HARMONIE KAPEL. (Dir. J. J. W. Hertsworm) Vierde en laatste zomer-concert op Dinsdag 4 September 1934, 's avonds Half negen. j. a. Dankgebed I,. Des Heercn dag 2 La Vicnnoise, marsch 3' Cléopalre 4 Wilhelmina-Gavotte 5 Naher, meln Gott, zu Dir 6, Chanson Russe 7, Tannhauser d pan-Europa, marsch A, Valerius. C. Kreutzer. J. N. Krél. L. Montagne. L. Montagne. (Fantaisie) Arr. v. E. Ruh. S. Smith. R. Wagner. A, Dreissen. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER. 28 Augustus—4 September. Opheffingen: Den Helder. Vandenberg's Limited, handel in bloem bollen en planten, Julianadorp, Lange- vliet 5. AVOND-ONDERWIJS. Naar aanleiding van het artikel over avondonderwijs van wethouder de Boer, in de Heldersche Courant van Zaterdag j.l., zouden wij op het volgende de aan dacht willen vestigen: Voor de handelsavondschool werd ver wezen naar een nog te plaatsen adver tentie, die echter in het nummer van Donderdag 30 Aug. reeds was geplaatst. De mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat belanghebbenden voor het handels- avondonderwijs zouden afwachten, terwijl de inschrijving heeft plaats gehad Maan dag 3 Sept j.l. Ouders, die hunne kinderen in de ge legenheid willen stellen dit onderwijs te volgen, worden alsnog daarvoor in den gelegenheid gesteld bij den directeur der school. Volgens het geplaatste artikel zou de school beginnen in October, welke datum echter onjuist is en 5 Sept. moet zijn. In de Raadsvergadering van heden avond, welke, zooals men weet, als vervolg is te beschouwen van de vergadering der vorige week, zullen alsnog worden be handeld Voorstel tot het sluiten eener machti ging voor een jaarUiksclie vergoeding van 5.— aan het Rijk, benevens do kos ten der akte ad 3.— voor het maken en behouden van op militairen Iandsgrond uit te voeren werken. Deze werken be treffen het stichten van een gemaaltje op grond van W. Hendrikse voor de bema ling dier gronden ten noorden van den Huisduinerweg, waartoe bereids door den Raad is besloten. Aangezien deze gronden gedeeltelijk vallen binnen den verboden kring van het fort Erfprins, is hiervoor Kringenwet vergunning noodig, alsmede een afzonderlijke vergunning, welke be reids voorloopig zijn verleend. Verder stellen B. en W. voor aan de Stichting „Het R.-K. Onderwijs" mede werking te verleenen ingevolge de L.O.- wet voor de aanschaffing van banken en boekjes. AUTO-LIJKWAGEN. Garage Moll. De bekende Garage Moll in de Kapper straat heeft een keurigen nieuwen rouw- auto ten beheove harer clientèle aange schaft, welke aldaar te zien is. De wagen, een Chevrolet Commercial, is daarenbo ven voorzien van twee zitplaatsen, terwijl ook naast den chauffeur nog een zitplaats is vrijgehouden, hetgeen voor verre af standen van groot practisch belang; is bij het vervoer van lijken. O •Iet „Stedelijk Muziekcorps" stelt niet teleur; 2 le prijzen. Het is Zondag jl. voor leider en exe cutanten van het „Stedelijk Muziekcorps" een mooie en succesvolle dag geweest, want op het muziekfeest te Halfweg werd de vereeniging bekroond met een len prijs in den Ooncertwedstrijd en een idem in den Marsch. Terecht een prestatie waarop dirigent en leden trotsch kunnen zijn; ze is verkregen niet dan na een lange cn serieuse voorbereiding, waarin van allen veel gevergd is geworden. Des te schooner daarom de behaalde lauweren en is weer eens voor de zooveelste maal het bewijs geleverd wat te bereiken is wanneer allen, van groot tot klein, één van willen en ijver zijn! Toen wij *s morgens vertrokken was liet allerminst ideaal weder, het rommelde geducht en de lucht voorspelde weinig goeds. Toch was er aan het station nog een groote schare aanwezig om het corps uitgeleide te doen en het de beste wen- schen mee te geven. Bijna de heele trein reis heeft het geregend, maar in Amster dam was het droog,- tenminste in den beginne, want op onzen weg naar de electrische tram ontlastte zich een wolk breuk over onze hoofden, vergezeld van donder en weerlicht. De tram bood een welkom onderdak; spoedig waren wij te Halfweg met zijn zeer druk doorgaand verkeer, waar Pluvius zich opnieuw ge ducht deed gelden. Maar om even over 12 uur hield de regen gelukkig op, de wind kwam iets door en vanaf dien tijd is het dan ook droog gebleven. We waren nog even in de gelegenheid geweest de prijzen te bewonderen die disponibel waren gesteld. Het waren er heel wat, waaronder vele werkelijk kost bare. Zoo o.a. van H. M. de Koningin en Prinses Juliana, die ieder een groote bronzen medaille disponibel gesteld heb ben; verder een gouden medaille, een verguld zilveren lier en een heele col- lectia kransen, takken en medailles. De wedstrijden werden gehouden op de terreinen van de suikerfabriek „Hol land", die belangloos disponibel waren ge steld en voor deze gelegenheid feestelijk versierd was. Jammer alleen, dat een en ander door den regen nogal geleden had. Op dit fabrieksterrein werd ook den Marschwedstrijd gehouden, wat bepaald een handicap was, daar de ongelijke weg en zijn scherpe hoeken zich allerminst leende tot ordelijk en gericht marcheeren. Toch wist het „Stedelijk" in dit onder deel van het Concours nog het beste figuur te slaan; als 7e en laatste corps werd tot op heden Zondag a.s. slot van het Concours het hoogst aantal punten behaald, n.1. 58£ (max. 60). De uitslag hiervan is: „St. Caecilia", Loenen aan de Vecht, 49 p., 2e prgs„A'damsch Hengelaars Fanfarecórp" 49Vz P-> 2e prijsEensgezind heid", Sloten, 50'2 p., 2e prijs; „Tavenu", Amsterdam, 54 p., le prijs; „Wittenburgs Fanfare", A'dam, 57 p., le prijs, „R.K. Bovenkerk's Fanfare" Nieuwer Amstel, 54 p., le prijs; „Stedelijk Muziekkorps", Den Helder, 58'/2 P-. ie prijs. Dit gedeelte was om kwart voor 1 af- geloopen en om 1.15 uur namen de Concert wedstrijden een aanvang; 15 vereeni- gingen namen daar aan deel en het Hel dersche corps was het voorlaatste, zoodat men nog ruimschoots den tijd had. Beide nummers werden door den directeur eerst nog even doorgeloopen en toen „Excel sior", Nd.-Scharwoude, gespeeld had, was het hunne beurt. In een klankrijke en goéd verzorgde uitvoering, imposant en beheerscht, werden beide Ouvertures ver tolkt. „Egmont" genoot, na veler gevoelen, de beste reproductie, vooral wat de op vatting betreft, en Leroux' meesterwerk was zelfs voor de jury een verrassing. De heer van de Rovaart kon na afloop niet nalaten den heer Pala over zijn keuze van het vrije werk een compliment te maken. De ouverture „Harald" gesteld tegenover de „Slavische Rapsodi", van Friedeman, welke „St. Caecilia" ten ge- hoore bracht, het was wel een groot ver schil in keuze en kwaliteit. Doch de jury had zich te houden aari de hand van het reglement. In haar waardeering omtrent het toekennen der prijzen werd daarom geen verschil gemaakt. Ontegenzeggelijk sloeg het „Stedelijk" dezen Zondag de beste figuurde ver wachtingen zijn niet beschaamd geworden, ze is met eere uit dezen muzikalen kamp strijd te voorschijn gekomen. Om kwart voor 7 werd onder groote spanning de uitslag medegedeeld. Deze is; Fanfarecorpsen: 3e Afd. „St. Caecilia", Loenen a. d. Vecht,252 p., 2e prijs; „A'damsch Henge laars Fanfarecorps", 262 p., 2e prijs. 2e Afd. Hou en Trou", Heer Hugowaard, 292 p. 2e prijs„Concordia", Abbe.kerk, 277 p., 2e prijs; „Kunst na Arbeid^, Grootebroek, 320 p., le prijs, „Tavenu A'dam 270 p., 2e prijs; Wittenburg's Fanfare; A'dam, 291 p., 2e prijs. le Afd. „R.K. Bovenkerk's Fanfare Nieuwer-Amstel, 300 p., le prijs. Uitmuntendheid. „Volharding", Ilpen- dam, 303 p., le prijs. Ilarmonlccorpscn. 3e Afd. «Onderling Oefenipg», Uit geest, 30,9 p., le prijs; «Eensgezindheids Sloten. 267 p., 2e prijs. 2e Afd, «Harmonie Amicitias Lands meer, 282 p., 2e prijs. Eere-Afd. «Excelsior, Nd-Scharwoude, 306 p., le prijs; »Sted. Muziekkorpss Den Helder, 309 p., le prijs; >St. Caecilias Nieuwendam, 309 p., le prijs. Alzoo twee le prijzen, welke vermelding groote vreugde in het Heldersche kamp veroorzaakte. Aan den Eerewedstrijd werd door 7 le prijswinners deelgenomen, die elk één vrij nummer uitvoerden. Hiervan was de uitslag: «Onderling Oefening®, Uitgeest, 135 p.; «Kunst na Arbeid®, Grootebroek, 111 p.; «R.-K. Bovenkerk's Fanfare», 92 p.; «Volharding», Ilpendam, 130 p.«Excel sior», Nd.-Scharwoude, 170 p.; «Stedelijk Muziekkorps», 153 p.; «St. Caecilia», Nieuwendam, 142 p. De heer Pala had voor den Eerewed strijd de ouverture «La Bohémienne« van Balfe genomen, welke door het corps wel eens beter gespeeld is. Er werd o.i. wat onverschillig gespeeld en de bassen lieten nu niet direct '11 beschaafden toon hooren. Kortom, geen gelukkige uitvoering. De uitslag van dezen wedstrijd wordt eerst na afloop van het geheele concours bekend gemaakt, tevens de winnaars van de extra-prijzen. Dat zal Zondag a.s. zijn. De Eere wedstrijd zal voor iedere Sectie (Harmonie en Fanfare) gehouden worden tusschen korpsen der 3e, 2e en le Afd. onderling, èn de drie hoogste Afdeelingen onderling. Om even over half tien behoorde deze derde concoursdag, die ongewoon groote belangstelling trok, weer tot het verleden. De Jury waardeerde de prestatie van het «Stedelijk Muziekkorps» aldus: Concertwedstrijd Eere Marsch- Naam wed wed* verpl n°. vrij n°. strijd strijd Hazebroek 52 5' 5' 19V, Peters 54 51 51 *9'/i v. d. Rovaart 52 49 5' '9 V* Totaal CO 151 '53 587, De rubrieken «Tempo» en «Opvatting» werden door de Jury unaniem met een 9 genoteerd (beide nummers). Voor «Klank gehalte» werd door de heeren Hazebroek en Peters eveneens een 9 gegeven; V. d. Roovaart een 9 en een 8. De rubriek «Zui verheid» kreeg voor het verplichte ncr. een 9 en voor het vrije no. een 8. «Tech niek» en «Dynamiek» lieten nogal verschil van gevoelen zien: Peters gaf hiervoor 'totaal 34 punten; Hazebroek 32 en v. d. Roovaart 31 punten. En hiermede zijn wij aan het einde ge komen van dit verslag. Het is voor het corps en zijn directeur een lange en ver moeiende dag geweest, lang geen uitstapje, maar doordat het resultaat zoo mooi is geweest, heeft dat aljes doèn vergeten. Maar het kan nóg beter, steeds Excel sior, heeren t ik Doordat het corps het hoogst aantal punten in den Marsch verwierf, werd het door een der neringdoenden aldaar daar voor beloond met een fruitmand, welke door den Voorzitter in dank werd aan vaard. Deze op zijn beurt offreerde deze weer aan den Terreincommissaris. De organisatie van dit grootsch opge zette Concours was tip-top. Alleen deze opmerking: Het is de gewoonte om bij den Eerewedstrijd de te spelen nummers even aan het publiek bekend te maken, omdat deze natuurlijk niet in den Gids voorkomen. Dit nu was hier verzuimd. Naar Duinoord 20 et. p.p. Stadsritten 10 ct. p p. Naar Huisduinen 15 ct. p.p. Duitenrltten 5 ct p. km StandplaatsJULIANAPARK tegenover „Bellevue". Een serenade. Naar aanleiding van de mooie onder scheiding door het „Stedelijk Muziek korps" op het concours te Halfweg be haald, besloot het corps den man aan wien men dat te danken had, nl. zijn talentvollen dirigent den heer Pala, een serenade te brengen als een hulde van het geheele corps voor wat hij had weten te bereiken. Deze huldiging had gisteren avond plaats. Omstuwd door een groote menigte werd afgemarcheerd van de Werfpoort naar den Kanaalweg, alwaar voor zijn woning werd halt gehouden. Na de Jubelmarsch volgde de concoursmarsch „Au Retour de 1'Eden", van Langlois, die door den heer Pala voor de deur zijner woning werd aangehoord. Tegelijkertijd werd hem vanwege het corps een groote fruitmand overhandigd, waarop de direc teur zich evenmin onbetuigd liet door voor een tractatiete zorgen. Daarop werd langs de Kerkgracht weer naar de Werf teruggekeerd. AANKOMST INDISCHE MAIL. Woensdag In ons land. De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" m*ldt, dat de speciale boottrein met pas sagiers en post in aansluiting op het a.s. „Joh. de Witt", Donderdagmorgen om 10.15 u. van Genua zal vertrekken. Aankomst Vrijdagmor gen 7 September om 10 u. 2 Amsterdam (C.S.). AUTOBUSDIENST NOORO HOLLAND. Den HelderAlkmaar v.v. In een advertentie in dit nummer wordt meegedeeld, dat met ingang van 4 September, de route Havenhoofd, Hoofdgracht, West straat, Zuidstraat, Binnenhaven hersteld fs. EEN OUDE ZAAK IN EEN NIEUW GEWAAD. Dat is de bekende meubelzaak van den heer H. L. Vries, Koningdwarsstraat. De lezers zullen weten, dat de heer Vries niet alleen nieuwe, maar ook tweede hands meubelen verkoopt; in do be staande zaak was echter, door plaatsge brek, de handel in nieuwe meubelen een beetje op den achtergrond geraakt. De heer Vries had de gelegenheid een naast gelegen perceel met gang van de ge meente aan te koopen en heeft hier nu een rijk gesorteerde collectie meubelen geëxposeerd, die ook den meest eischen- den bezoeker kan bevredigen. Wij zagen een mooi Engelsch eetkamer-ameuble ment, een groote collectie Amerikaansche dressoirs (meer dan zestig soorten), ver der dekens, bedden, loopers, kleeden, leeren clubfauteuils, enz. enz. Het mooi ste is wel, dat men aan dit adres zijn oude meubelen kan brengen en daarvoor nieuwe inruilen kan. Want we zeiden hierboven al, dat de heer Vries niet alleen nieuwe meubelen maar ook tweede hands ameublementen verhandelt. Prac tisch kan iedere huisvrouw dus aan dit adres zich geheel en al naar eigen smaak inrichten en zich van oude ongewenschte Voor en zoolang de voorraad strekt aanbieding van een groote partij Lxe^T irl LOOP J>, rtlLT 1-jETlMQOFtï TE.C,E.hl DLKlrj Itl DIT BL^D 15 EXMBETERLKUUR meubelen ontdoen om daarvoor nieuwe te nemen. Morgenmiddag half drie wordt de ver- groote zaak geopend. EERSTE HELDERSCHE RADIO TOESTELLEN-CENTRALE. Een drlelamps-toestcl. Vorig jaar Augustus schreven wij over deze onderneming en wel onder het op schrift „Het ei van Oolumbus". De heer de Zeeuw komt thans wederom onze aan dacht vragen, voor een nieuw, door hem •in den handel gebracht toestel. Terwille van hen, die meerdere eischen aan het ontvangtoestel, wat geluidssterkte en selectiviteit betreft, is thans, naast het bestaande tweelampstoestel, een Kolster Brandes drielamps-apparaat in den han del gebracht, de K. B. 321. Dit toestel biedt de volgende voordeelen: Het geheel is gemonteerd in een prima notenhouten kast met een prima electro- dynamischen luidspreker, een éénknops verlichte afstemschaal, waarop de golf lengte staat vermeld, terwijl tevens een mogelijkheid is aangebracht om de ultra korte golf te beluisteren van een golf lengte tusschen 40 en 80 meter met een aparte spoel. Verder is net toestel voor zien van 'n gramofoon pickup-aansluiting. Over de kwaliteit van weergave der Kolster Brandes-apparaten behoeven wij niets meer te zeggen; deze spreekt voor zichzelf. Voor hen, die slechts korten tijd hier ter stede verblijven, heeft dit Bureau vele voordeelen, daar zij bij aankoop van een radio-installatie er de helft voor terug kunnen ontvangen. Voor dit drielamps- apparaat is de contributie vastgesteld op 65 cent per week; de aansluitkosten bedragen f 20.Dit bedrag kan in ter mijnen worden betaald, nl. f 10.- ineens en vervolgens f 1.per week. Het appa raat kan ook het eigendom worden van den verbruiker. Inlichtingen kan men hieromtrent verkrijgen bij de E.H.R.T.C., men zie de advertenties in dit en de vol gende nummers. De muziekhandel Tiel- rooy, Weststraat, heeft een expositie van de toestellen, daar vindt men ook een amateurzender, gemaakt van Eddison- materiaal. Dit zal ongetwijfeld heeren amateurs interesseeren. HONDERDSTE OPVOERING VAN „RUBBER" IN CASINO. De voorstelling „Rubber" op Donder dag a.s. in Casino door Louis Saalborn en zijn 25 medewerkenden, belooft werke lijk iets moois te worden. Het stuk heeft momenteel in Den Haag een kolossaal succes. Dan is Haarlem aan de beurt en daarna volgt Den Helder. De pers is zonder uitzondering enthou siast over de opvoering. De groote bladen schrijven: „De Telegraaf": .....Er is zooveel atmosfeer, zooveel kracht, zooveel manlijks en zooveel van het echte tooneel in deze opvoering gekomen, dat men opademt en met vreugde dit alles aanschouwt. Momenten van schoon en geserveerd spel. Er is in deze opvoering de triomf van het spel en de triomf van de persoonlijke prestatie! „Nieuwe Rotterdamsche Courant": Dit stuk is stellig een groote verrijking van ons nationaal repertoire: een werk dat diepen indruk zal maken op het publiek. „De Nieuwe Courant" (Den Haag): Geconsta teerd dient te worden, dat, meer nog dan in den roman, dit beeld levend is geworden. Dit stuk heeft het voordeel, dat geen filmcopieën, maar werkelijk tooneel werd gebracht. Buitenlandsch Overzicht pag. 1 feuilleton Radio-programma2 De groote staking in de Ameri kaansche textielindustrie is giste ren begonnen7, Overval met roof op bejaarden man te Alkmaar7 Te Voorburg is op 66-jarigen leeftijd overleden het s.d. Tweede Kamerlid H. A. Schaper X Twee kinderen na het eten van giftige bessen overleden 2 De kansen van Rusland, voor toe treding tot den Volkenbond, zou den gunstig zijnX De Argentijnsche stad Campana als verloren beschouwd door den ernstigen brand2 Schietpartij in een woonwagen kamp te Grave N.Bf T waalf bombardeervliegtuigen vernield bij een brand te Nant- si°n92 De Marine-dag van het Nationaal Jongeren Verbond te Schevenin- 9en' -1 Een wervelstorm in Z.-Frankrijk. Twee dooden, groote materieele schade7 Spoorwegongeluk te Parijs. Een groot aantal gewonden7 De Indische mail komt Vrijdag in ons Iand5 De Koningin te Oslo7 Een scheepsramp op de Jaloe. 125 slachtoffers 2 Ontzettend drama onder Epe. Drie meisjes in de vlammen omge komen 2 Felle brand te Rotterdam. Vijfen dertig paarden met moeite gered. 2 Omtrek-nieuws6 Marktberichten8 Marineberichten8 Sportnieuws 8 Wij verzoeken de medewerking van de besturen van vereenigingen en corpora ties om ons zooveel mogelijk opgave voor deze rubriek te verstrekken. Het is in het belang zoowel van de vereenigingen als van de lezers, dat wij haar zoo volledig mogelijk kunnen opnemen. Gaarne tijdige opgave aan ons bureau; zoo beknopt mo gelijk datum, zaal, soort van uitvoering en uur van aanvang. Op de envelop of de copie s.v.p. te vermelden, dat het voor deze rubriek is. Het is natuurlijk de be doeling alleen opgave van „openbare" vermakelijkheden. Tivoli bioscoop, 7 uur. Witte bioscoop, uur. Dinsdag 4 September. Spiritistische séance. Café Centraal, Ka naalweg. 8.30 uur. Donderdag 6 September. Tooneelvoorstelling Rubber", Casino 8.15 uur. Zondag 9 September. Feestavond Bakkersgezellenbond, Casino 8.00 uur. Eenmal in mijn leven ben ik in het kasteel Cannenburg geweest, bij Vaassen op de Ve- luwe. Dit kasteel was o.a. de woning van wijlen den heer Van Rossum, door familie en vrienden kortweg Maarten genoemd. Veel Weet ik er niet meer van, want het is al lang geleden. (Ik bedoel het bezoek). Alleen dit herinner ik mij nog: Ergens onder in het ge bouw was een kelderachtige ruimte, 't Was er n°gal luguber, zoodat we veilig mogen aan nemen, dat het vertrek tot verblijfplaats heeft gediend van hen, die zich hadden verstout van nieening te verschillen met den sterkste, of in- len de omstandigheden zulks vereischten, den J^rkrachter van het recht. En Maarten van Kossuin was sterk! Doch om kort te gaan: In die gevangenis n was een steenen put van ongeveer een ®>eter hoog. Of die put rond of vierkant was, 'k n'e' meer' doch dat doet er niet toe. Rondom die put stonden eenige menschen geschaard. Zij staarden in de diepte. Onder schemerde een watervlak: stil, strak, on- ewegelijk. In het halfduister was de afstand au het oog tot den waterspiegel niet te schat- 1' ,Tlaar hij moest wel groot zijn. Welke ge- ke "üen 20u^en wel n'et onder dat zwartblin- 0,1 °PPervIak zijn verborgen? Hoeveel en In den loop der voorbij gegane, duistere ^eUWcn zou deze put niet hebben gediend om lu ?P°ren van tomeloozen wraak- en moord- t in 2ich op te nemen en voor altijd aan L.„i?°9 te onttrekken? Ja zelf als middel tot Bet"? ^er wraak hebben gediend? Want on- ten Was Put 2cer ^icP- ^at zi/n put~ Van m'ddeleeuwsche kasteelen altijd. „As ik nog langer kaik, fallikkerin", kondig de een Amsterdamsche juffrouw aan. „Kwor der aoklig fan. Wie weit hoeveil dooje daor op de bojem legge". Naast de juffrouw stond een lange me neer in een pandjesjas en een bolhoedje op. Ik zie hem nog voor mij. Naar de uitdrukking op zijn gelaat te oordeelen, was hij aan een ongewone gemoedsbeweging ten prooi; zijn aangezicht straalde, zijn oogen lichtten in het schemerduister, zijn geheele wezen droop van romantiek. Eerbiedig deed hij eenige stappen achterwaarts, opende zijn mond, wilde blijk baar uiting geven aan zijn emotie, struikelde en viel op de slippen van zijn jas. Het deerde hem echter geenszins; de glans week geen oogen- blik van zijn gelaat, terwijl hij opstond. Daar bemerkte hij de oorzaak van zijn val: een groote baksteen. Hij bilkte zich eerbiedig, raapte den steen op en met beide armen plech tig ten hemel geheven, schreed hij op den rand van den put toe. De omstanders zwegen. Ook de romanticus zweeg. Spreken was ook on- noódig. Een ieder begreep als bij intuïtie wat er gebeuren ging en keek met open mond en oogen vol verwachting naar den innerlijk be wogen mensch met het bolhoedje en de be smeurde jaspandjes, die op het punt stond het geheim van eeuwen, in dezen put bewaard, te ontsluieren. Ademloos boog men zich over den rand. Ue juffrouw had de eereplaats naast den ontslui- ter der eeuwen. Zeker vond zij, dat zij daar recht op had en daar had zij wel gelijk aan. Had zij hem niet geïnspireerd? Deze gedachte bezielde haar schijnbaar zoozeer, dat zij liet gevaar van het aantal geheimen des puts levensgroot met een te vermeerderen, finaal De oppersleutelbewaarder, den rand van den put bereikt hebbende, strekte den rechterarm uit, in de hand den baksteen Nog eenmaal keek hij met stralcnden blik den kring rond. Toen liet hij den steen los, „Frek fent, kaik aat! Bi jai gek geworre of hoe sittat? Jasses, me heele gesich sit onder de blubber en kaik me bloessiejis! As je nogis wat hep mit je gaantjes mot je bai maan wese istnougoed? De dame had inderdaad reden tot ontevre denheid. En met haar nog anderen. De uit werking van den val was dan ook catastró- phaal. De baksteen, op ontsluieren uitgezon den, had met kracht het 3 cm diepe water uit een geslagen en was daarna rustig op den bodem blijven liggen, welke maar weinig van den beganen grond was verwijderd, De steen had zijn plicht gedaan en trok zich van het geval verder niets aan. Aan het andere eind van den put begonnen de moeilijk heden echter pas. Het vieze modderwater had alle toomeloos-belangstellende gezichten on herkenbaar vermomd en de kleeren der slacht offers, voor zoover die het genoegen hadden gehad mee te gluren, ontoonbaar gemaakt. De juffrouw en de meneer waren er het ergst aan toe. Na veel draaien en springen had de laat ste een zakdoek uit een van zijn pandjes weten te grissen en was daarmee doende zijn gelaat, dat thans droop van modder en ontsteltenis, af te wisschen, zijn kaasbolletje achter op zijn hoofd geschoven, De juffrouw, met eertijds witte nieuwe blouse aan (het was zomer) ver deelde tijd en aandacht tusschen schelden en poetsen. En zoo deed de rest van de slacht offers eveneens, min of meer al naar hun aan leg. Ik had het heele tooneel van den anderen hoek van den kelder uit gadegeslagen. Als hij nu niet gauw maakt, dat hij wegkomt, ligt-ie straks naast zijn baksteen, dacht ik en het leek wel alsof hij die gedachte voelde. Ziende, dat de getroffenen, nog beduusd over den onverwachten afloop, de meeste aandacht voor hun ontredderd aanschijn hadden, trok de held van het drama zijn hoedje recht, sloeg z'n pandje naar achteren en sprong als een aange schoten kater het hok uit. Hoe het drama verder is verloopen, weet ik niet. Evenmin weet ik, of er nog vele, tot de romantiek geneigde zielen rondwandelen. In dien wel, laat ik hun dan dezen raad mogen geven: Gaat naar Schotland en zwelgt. Niet in whiskey, doch in romantiek. Alleen in den omtrek van Edinburgh zijn wel minstens 6 kasteelen te bewonderen. De jongste van deze is ruim 500 jaar oud, wat wil men dus nog meer? In twee van die kasteelen zijn wij geweest, of eigenlijk in drie, maar over twee daarvan wilde ik het eens hebben. Wij, dat zijn de helft van de opvarenden van Hr. Ms. „Nautilus" en ik. Het eerste kasteel was Linlithgow, een mijl of vier bewesten Edinburgh. Linlithgow be- teekent, zooals een ieder onmiddellijk begrijpt „the Loch of the wet Valey" het Meer van de natte Vallei. „Beroemde residentie van de Koningen van Schotland", de geboorteplaats van Maria Stuart, bezet door Prins Charles Edward Stu- art in 1745, daarna verwoest door de dragon ders van Hawley". Zoo staat het in het boekje en de gids zei het ook, dus zal het wel zoo wezen. Wie Haw ley was, weet ik niet. Zeker een generaal, maar dan een, die niet erg op z'n mannetjes lette, want na in het paleis te hebben gebi vakkeerd rondom groote vuren, welke tegen de kou waren ontstoken (het was Januari), trokken de soldaten den volgenden morgen weg zonder de vuren te dooven. En toen brandde het paleis uit. Het boekje vertelde, dat de overheid geen hand uitstak om te hel pen. Zij hadden „geen verantwoording". Maar de goede landlieden repten zich om te redden wat te redden viel en sleepten alles wat de moeite waard was, in de wacht. Toen kwam de overheid zonder verantwoording in actie, echter niet met volledig succes. „The injunc- tion (om alles terug te geven) was not obeyed in every instance" staat er. „En zoo eindigde de glorie van het schoonste koninklijk paleis in Schotland", klaagt het boekje verder. „Maar de tijd en de verwaarloozing hebben meer kwaad gedaan dan het vuur". Thans, in den jare 1934, kwamen wij '-ijken wat er na de aanvallen van vuur, verwaarloozing en tijd van het gebouw was overgebleven. En dat was eigenlijk wel beschouwd, niet veel meer dan een verzameling oude steenen. Maar die schenen -Sn ook wel allemaal present te zijn. Van buit af gezien ir.uakt het kasteel ten minste een vrij volledigen indruk. Gezien van de Noordwestzijde verheft het paleis zich in derdaad majestueus op den top van een glooi ende helling, welker lieflijk grastapijt zich in het meer op eenige tizntallen meters afstand verliest. De hooge muren, de forsche torens wekken de illusie, dat daarbinnen veel ouds valt te bewonderen. De vertrekken spreken helaas een andere taal; bij vele ontbreekt de vloer, van de daaronder liggende dus de zol dering en bij alle het meubilair, de betimme ring en de stoffeering, m.a.w. precies alles wat een kamer tot een kamer maak' Er werd dan ook wel iets van on. verbeeldingskracht ge vergd bij het bezichtigen van de ruimten, wel ke o.m. „the King's Hall", the Chapel, the Presence Chamber, the King's bedroom, the Kings and Queen's Oratory", enz. voorstel den. Doch het enthousiasme van een gids ver mag veel. Wat hij vertelde, bracht ik zoo goed en zoo kwaad als het ging, li. het Hollandsch over. Hij voerde ons dc„r verschillende ver trekken van het gebouw, dat in een vierk >nt gebouwd, een groot grasveld omsloot me! de overblijfselen van een fontein in het mi ■'den. In alle musea en dergelijke inrichtingen, waar men oudheden tentoonstelt, vindt men bord jes met de waarschuwing de voorwerpen niet aan te raken. Met den besten wil van de wereld was in de gansche ruïne zoo n onge naakbaar meubel niet aan te wijzen, weshalve men om in stijl te blijven zulk een bordje in het gras had gedeponeerd „Keep off the grass", stond er op „Dit is de kamer waar Maria Stuart Is geboren", zei de gids op een gegeven oogen- blik. „Zie eens naar den vloer, daar liggen de oorspronkelijke tegels nog". Dertig paar oogen richtten zich vol belangstelling naar omlaag. Ja waarlijk: daar zaten ze, rose vierkante vak jes van ongeveer 20 cm. Later leis ik in het boekje, dat na een verbouwing in het begin van de 17de eeuw, de geboortekamer van Maria Stuart hoogst waarschijnlijk was ver dwenen, De gids verstond zijn vak dus goed. Onnoodig te zeggen, dat we van Maria geen spoor ontdekten, evenmin als van haar moe der. Deze dame was Maria de Guise, de we duwe de Longueville en tweede echtgenoote van James V. Deze was in het kasteel, dat tusschen 1424 en 1435 werd gebouwd, ge boren. Zeer artistiek voor dien tijd, liet hij het kasteel verfraaien en er den tegenwoordigen vierkanten vorm aan geven. Tevens liet hij den hoofdingang van de Oostzijde naar de Zuidzijde verplaatsen, Hij was zeker nogal kouwelijk en zal dus wel nebben geweten waar de wind vandaan kwam. Overigens geen een voudige zaak in die dagen. Met zijn geknut sel had hij een daverend succes. Toen de ver bouwing gereed was en zijn bruid was over gekomen, zei deze opgetogen: „Maar man, wat een pracht van een paleis is dat, ik heb van mijn leven nog nooit zoo n mooi huis ge zien als dat van ons in Linlithgouw. Daar hoort een extra mooi kroningsfeest bij, vind je ook niet?" „Dat komt voor elkaar vrouw", zei James en liet ter opluistering 6 ketters verbranden. (Slot volgt).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5