sar i8s 2i esysscsciHii III Callantsoog. Wieringen. JSSSS™ rasss-* - Texel. Uit bewogen dagen Uit het politie-rapport. De bloemetjes bnlten gezet Mishandeling. Nog een echtelijke vechtpartij. Nog meer vechterijen. Na het drankbad een waterbad. Overtreders. Die was ook niet uitgeslapen. Rijwieldiefstal. In handen van de gerechtigheid. Inbraak op den Ruyghweg. Rijwleldief aangehouden. Niet ontsnapt. „Berg m'n bontjas zorgvuldig wee zoodat de mot er niet in kan Komen.' inleveren van rijksgoeder Hel inleveren Ko' ONDERWIJZEND PERSONEEL. In de plaats van ',c"ldc 0."l is tot tijdelijk ond^^, heer k. Groen school alhier benoemd de heer Kaan, J. Rotgans, D. Smit. Den Oever. KONINGINNEDAG. Vrijdagmiddag om ongeveer half drie vertrok de vroolijke stoet getooid met oranjekleuren, onder de vrooiijke toonen van de muziek vereemging „Apollo welke vereeniging wederom spontaan haie e- langlooze medewerking verleende, naar het feestterrein aan de Zwinstraat. Allereerst werden de kinderen op ver schillende versnaperingen getracteerd die met graagte naar binnen werden gewerkt. v. 23 Tiri Donderdag 3 September i9i4> dit nummer het verslag van een gemeem raadsvergadering. Typcerend voor den te Door een bloemist werd aangifte ge daan dat op zijn kweekerg een aantal planten en bloempotten zijn vernield. Dronkenschap. Een man, die zich in kennelijken staat van dronkenschap op een openbaren weg bevond, werd ter ontnuchtering in be waring gesteld. In de Spoorstraat ontstond Zaterdag een volksoploop, welke werd veroorzaakt doordat een man zijn van hem gescheiden echtgenoote mishandelde. De vrouw, die zeer overstuur was, werd in een perceel in genoemde straat binnengebracht en na te zgn gekalmeerd naar hare woning vervoerd. Een onderzoek wordt ingesteld. Een man, die met zijn vrouw op den Kanaalweg aan het vechten was, werd naar het Hoofbureau van Politie over gebracht. Tegen beiden zal wegens over treding dei Alg. Pol. Verordening pro ces-verbaal worden opgemaakt, Door een caféhouder werd politie-as- sistentie verzocht, omdat er in zijn zaak werd gevochten. Een der vechtersbazen bad, toen de politie verscheen,, het hazenpad gekozen terwijl de andere uit het café werd verwijderd. In den nacht van Zaterdag op Zondag te plm. 3 uur werd er aan het Hoofd bureau van Politie telefonisch kennisge geven dat er ter hoogte van het Molen plein om hulp werd geroepen en er ver moedelijk iemand in het Heldersche Kanaal lag. Bij de komst van de politie was er juist een man uit het Heldersche Kanaal aan den kant gekomen, die mede deelde op onverklaarbare wijze te water te zijn geraakt. Hij verkeerde onder drankinvloed en is naar zijn woning geleid. Tegen een tweetal personen wordt proces-verbaal opgemaakt wegens het leunen tegen een winkelraam en tegen twee andere personen wegens het be rijden van een rijwiel in de Spoorstraat tusschen des namiddags 7 en 10 uur. Door een persoon werd aangifte gedaan dat hem inplaats van een Rijksdaalder, een waardeloos (aan de geldcirculatie onttrokken) Belgisch 20-francstuk is ge geven. De recherche stelt een onderzoek naar den dader in. Verboden. Tegen een bewoner van de Achter- binnenhaven wordt proces-verbaal opge maakt terzake van het hebben van een clandestiene aansluiting op het net van de Heldersche Radio Centrale. Bij de politie werd aangifte gedaan van vermissing van een rijwiel.dat eenigen tijd onbeheerd voor een perceel aan de Keizersgracht stond. Een onderzoek wordt ingesteld. Door de Politie werd op last van den Officier van Justitie te Alkmaar een persoon aangehouden en naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht voor het ondergaan \an de hem opgelegde straf. Gisterenmiddag werd door een bewoner van den Ruijghweg aangifte gedaan, dat in zijn woning was ingebroken. Men had zich toe gang tot het perceel verschaft door het stuk slaan van een ruit van de achterdeur. Eenig geld wortd vermist. De recherche stelt een on derzoek in. Door de Politie werd een persoon aange houden, die verdacht wordt zich te hebben Schuldig gemaakt aan verduistering van een rijwiel. Hij is voor nader onderzoek in bewa ring gesteld. Op last van den heer Officier van Justitie te Alkmaar werd hedenmorgen een persoon aangehouden en naar Alkmaar overgebracht, voor het ondergaan van de hem opgelegde Straf. I Eenige grepen uit een algemeen economisch overzicht door Jhr. Dr. J. C. Mollerus IV knoopen.1** mevrouw' ik zal hei» dicht- In iedere stad, in ieder dorp, in alle regeerings- bureaux, in particuliere woningen, op pleinen en in etalages vindt men óf een standbeeld van Lenin, óf een fotografie dan wel een schilderij. De be- teekenis van het Russische gebeuren stond en staat nog in het teeken van Lenin. Wie is hij Op 22 April 1870 werd in Simbirsk (thans Ulyanovsk), in het Wolgagebied gelegen, Vladimir llrich Ulyanov geboren. Zijn vader, Ilijp Ulijanov was schoolopziener in de provincie Simbirsk, ter wijl zijn moeder de dochter was van een dokter. De ouders namen geen deel aan de revolutionnaire stroomingen in Rusland. Met de kinderen was het juist andersom gesteld. Van zijn jeugd af werd Vladimir Ulyanov sterk beïnvloed door zijn oude ren broer Alexander. Laatstgenoemde nam in 1887 deel aan revolutionaire woelingen, uitgaande van studenten, met de bedoeling den Tsaar te vermoor den. Hij werd veroordeeld en opgehangen. Dit feit maakte diepen indruk op den jeugdigen Vladimir, die reeds de hoogeschool bezocht en een vurig aanhanger was van het Marxisme. Het is intusschen niet juist, dat Vladimir Ulya nov een revolutionair werd, omdat hij den dood van zijn ouderen broer wenscht te wreken. Hij werd dit uit overtuiging en beschouwde de arbei ders-revolutie als een onderdeel van de historische ontwikkeling van het menschdom. Voor Rusland was deze revolutie na ernstige bestudeering mij nerzijds een onvermijdelijk iets en hij besloot zijn leven daaraan te besteden. Zijn eerste optreden. Vladimir Ulyanov begon zijn activiteit in de be weging door de publicatie van een aantal arti kelen, die hij onderteekende met den naam: Lenin. Gemakshalve zal ik in dit artikel dezen korteren naam blijven gebruiken. Deze artikelen teekenden den schrijver als een volbloed Marxist. In het laatst van 1893 vertrok Lenin naar Petersburg, waar hij illegalen arbeid verrichtte in studenten kringen. In 't bijzonder bestreed hij de Russische revolutionairen, die het Marxisme van minder of geen belang achtten voor hun land. In de Lente van 1895 vertrok hij naar het buitenland. Daar hield hij zich bezig met het uitwerken van een plan om te geraken tot een massale arbeiderspartij in Rusland. Weldra keerde hij weer tot het vaderland terug en was van plan door het uitgeven van een courant zijn denkbeelden te propageeren. Zijn ge vangenneming verijdelde uitvoering van dit plan voorloopig. De Tsaristische regeering sloot hem in December 1895 op en in Februari 1897 werd hij voor drie jaren naar Siberië verbannen. Intusschen werden in Rusland tal van sociaal democratische groepeeringen gevormd, aanvanke lijk zonder samenhang, totdat in Maart 1898 in Minsk een Congres werd gehouden, waar de Rus- siche Sociaal-Democratische Arbeiderspartij werd gesticht. Een partijprogramma kwam bij die ge legenheid evenwel niet tot stand, terwijl het ge kozen Centraal Comité al zeer spoedig achter slot en grendel verdween. De eigenlijke geschiedenis der partij dateert van 1903. Intusschen was in 1900 Lenin uit zijn verbanning teruggekeerd. Hij begaf zich andermaal naar het buitenland. In München, Londen en later in Genève, redigeerde hij zijn blad Iskra; De invloed daarvan op de partij in Rusland is buitengewoon groot geweest en het gaf den stoot tot het bijeenkomen van het tweede Congres in 1903 te Londen. Daar voltrok zich een splitsing en ontstonden de groepen der Bolsjewieken Mensjewieken. Eerstgenoemden hadden Lenin als leider. Het principieele verschil schuilde in de eerste plaats in de maatregelen, die noodig werden geacht om het kapitalisme te, bestrijden en in de tweede plaats in de functie, welke de leden in de partij innamen. Lenin stond daarbij op het stand punt, dat alleen zij, die daadwerkelijk deelnamen aan het partijleven, als lid ingeschreven konden worden. De Mensjewieken daarentegen waren van oordeel, dat zij, die sympathiseerden met de partij beginselen, of de partij op de een of andere wijze steunden, als lid konden worden aangenomen. Lenin's inzichten zegevierden in Londen, hij. ver kreeg de meerderheid. Vandaar, dat zijn groep zich Bolsjewieken noemden, een woord, afgeleid van het Russische woord: bolshinstvo, hetwelk meerderheid beteekent, tegenover de Mensjewie ken, een woord, afgeleid van het Russische woord: menshinstvo, hetwelk minderheid beteekent. In 1905, kort voor de eerste Russische Revolu tie, riep Lenin het derde Congres bijeen. De Mensjewieken weigerden hun medewerking te ver- leenen. Zij ondersteunden pogingen om samen te werken met de bourgeoisie en zagen volgens de Bolsjewieken het belang niet in van een samengaan tusschen proletariaat en boeren. In December 1905 volgde daarop de bekende bloedige revolutie in Moskou. Deze werd onderdrukt en was oorzaak, dat in het volgend jaar een poging werd gedaan om de beide groepen te vereenigen. Zoo kwam het vierde Congres in April 1906 te Stockholm bijeen, waar de Mensjewieken de meer derheid vormden. Kort daarna, in den nacht van 21 Juli 1906, werd door het Tsaristische bewind de Doema ontbonden en als gevolg daarvan ont stond andermaal een verwijdering tusschen de beide groepen. Niettegenstaande duidelijk bleek, dat er groot verschil van inzicht bestond, kwam men andermaal tezamen. Dat geschiedde bij ge legenheid van het vijfde Congres in Mei 1907, te Londen gehouden. Na dien is de klove nooit meer overbrugd en volgens het oordeel der Bolsjewie ken, gingen de Mensjewieken gedurende den wereldoorlog geheel over naar de zijde der bour geoisie en steunden het Tsaristisch bewind. Eerst in 1917 kwamen de Bolsjewieken in Congres te zamen. In die tusschenperiode waren zij in het geheim bezig hun organisatie te versterken. In 1912, ten tijde van de bloedige onlusten in de Lena goudvelden, laaide de revolutionnaire be weging op en werd de Prawda ais dagelijksche courant uitgegeven. In Augustus 19H brak de wereldoorlog uit. De Bolsjewisten stonden daar volstrekt afwijzend tegenover. Hunne afgevaardigden in de Doema gingen in de oppositie en werden naar Siberië verbannen. Op 27 Februari (volgens de nieuwe, in 1918 ingevoerde kalender op 12 Maart 1918) werd het Tsaristische bewind omver geworpen en de provisorische regeering onder Miijokov werd gesteund door de kapitalistische belangen en door de Mensjewieken. Intusschen was Lenin op 3 April 1917 uit het buitenland teruggekeerd en stelde zich ten doel de provisorische regeering ten val te brengen. Onder de leuze: Land, Brood en Vrede, begonnen de Bolsjewieken de arbeiders en boeren te winnen. Het Miijokow- en later het Kerenski-bewind was daarvan op de hoogte en bezigde weldra alle middelen om daaraan een einde te maken. Op Ju i kwam het tot een ernstige botsing in Fetersburg. Lenin werd beschouwd als een Duit- sche spion en een bevel tot inhechtenisneming werd tegen hem uitgevaardigd. Lenin was genood zaakt zich te verbergen. De groote massa bleef onder invloed der Mensjewieken. In Augustus 1917 kwam het Zesde Congres der Bolsjewieken bijeen. Lenin zelf was afwezig, maar Stalin, een zijner trouwste discipelen, bracht er rapport uit over de politieke situatie. De invloed der Bolsje wieken nam toe. Op September aanvaardde de Petersburgsche Sovjet het gebruik van geweld. Een groep onder Kamenev en Zinoview waren in de oppositie en werden later uit de partij verwij derd. In October 1917 en wel op den 25sten barstte de bom en namen de Bolsjewieken het heft in han den. Hun eerste daad was het beëindigen van den oorlog. In Brest-Litovsk werden onderhandelingen geopend met de Duitschers. Deze stelden aanvan kelijk onaanvaardbare voorwaarden, die ten slotte tegen den zin van Trotsky werden aan vaard. Na den oorlog. Naamsverandering. In Maart 1918 kwam het zevende Congres bij een, hetwelk de vredesvoorwaarden goedkeurde. De naam van de partij werd veranderd in Rus sische Communistische partij. Gedurende drie jaren werd een burgeroorlog gevoerd en een strijd tegen Polen en voorts tegen Amerikaansche en Engel- sche troepen in Murmansk, tegen Engelschen in Baku, tegen Japaneezen, Amerikanen en Tsje- choslowaken in Siberië. Het achtste Congres kwam in Maart 1919 bijeen. In 't bijzonder^ werd daar aandacht besteed aan een samenwerken tusschen arbeiders en boeren, terwijl geijverd werd voor de totstandkoming eener Internationale, de z.g. Derde, welke reeds in dezelfde maand te Moscou bijeenkwam. Ruim een jaar later, bij gelegenheid van het in April 1920 gehouden negende Congres, bleek in de partij zelf een ernstige oppositie te be staan, waarbij Lenin en Trotsky dikwijls tegenover elkander stonden. Daarbij waren de economische omstandigheden in het land zelf uiterst moeilijk. De z.g. Witte Gardisten bestookten het bestaande regime. Onder kanongebulder kwam in Maart 1921 het tiende Congres bijeen. Lenin kondigde er de z.g. Nieuwe Economische Politiek (N.E.P.) aan. welke werd aanvaard, evenals het voorstel om geen partij-groepeeringen in de Partij meer toe te laten. De uit de N.E.P. voortvloeiende reorganisa tie werd voorbereid tusschen het tiende en elfde Congres. Daarbij werden eenige concessies gedaan aan het zoo zeer verfoeide kapitalistische stelsel, maar in Maart 1922, bij gelegenheid van het elfde Congres, verklaarde Lenin, dat daaraan een einde behoorde te komen. In datzelfde jaar werd Lenin ziek. Hij was overwerkt en feitelijk ook nog niet de emoties te boven van een aanslag, welke fn 1919 in een fabriek door een contra-revolutionaire vrouw op hem was gepleegd. Een en ander was oorzaak, dat Lenin het twaalfde Congres, gehou den in April 1923 niet kon bijwonen. In den herfst van dat jaar werd Trotsky's activiteit weer bedui dend grooter, in hoofdzaak als gevolg van de economsiche crisis, waaronder het land te lijden had. Lenin's dood. Op 21 Januari 1924 stierf Lenin. Hij werd ber graven in een mausoleum op de Roode Plaats in Moscou. Na het congres van Mei 1924 stond de Partij voor de beantwoording van de vraag: kan het socialisme verwezenlijkt worden in een enkel land? Kamenev en zijn medestanders antwoordden: n«en, de meerderheid der partij: ja. Eerstgenoem den vormden toen een nieuwe oppositie. In de c<>ngreszetting van December 1925 werd dit vraag-; punt andermaal behandeld en was he'. Stalin, die het nieuwe economische programma ontwikkelde: industrialisatie in snel tempo en voorbijstreven der kapitalistische landen. Aanvankelijk kwam van de doorvoering dezer denkbeelden weinig, omdat Kamenev c.s. zich met Trotsky hardnekkig verzetten tegen de zienswijze van het Centraal Comité. In 1926 en 1927 werd van de oppositiezijde in het geheim ge werkt in de richting van een eigen Centraal Co mité. Men ging van die zijde zelfs zoo ver, dat óp 7 November 1927, ter gelegenheid van de tien jarige herdenking der October-revolutie, een de monstratie in Moskou s straten plaats had, in hoofdzaak rechtstreeks gericht tegen Stalin. Stalin (Djugashvili) is een Georgiaan, de zoon van een arbeider in een schoenenfabriek. In 1897 deed hij 2ijn intrede in de politiek en speelde o.m. in Tiflis een rol. De Geheime Politie kreeg in 1901 opdracht hem gevangen te nemen, waarna hij meerdere malen verbannen werd. In 1905 ont moette hij Lenin en zeven jaren later werd hij lid van het Centraal Comité. Bij de voorbereiding van de Octoberrevolutie speelde hij een leidende rol. In de jaren 19141918 was hij een der hoofdfiguren van het Roode leger. Hij was een der meest aggres- sieve tegenstanders der Mensjewieken en contra- re volut ion na i ren. Bij gelegenheid van het vijftiende Congres in December 1927 bevestigde hij zijn po sitie, de oppositie leed de nederlaag. Haar leden konden geen lid meer van de Partij zijn. Trotsky werd verbannen, Kamenev c.s. scheidden zich van hem af en keerden tot de partij terug. De industria lisatie en de vorming der collectieve landbouw bedrijven, zoomede het ontwerp van een Vijfjaren plan werden andermaal aanbevolen. Het eerste Vijfjarenplan. Eenige algemeene opmerkingen. Aan het einde van 1928 was het eerste Vijfjaren plan ontworpen. Met het kapitalisme diende radi caal afgerekend te worden. Daartegen ontstond op positie onder leiding van Bukharen, Tomsky en Rykov. Zij meenden, dat de krachtproef van Sta lin c.s. tot mislukken gedoemd zou zijn en dat met name de uitvoering over langeren termijn diende te geschieden. Maar evenals Trotsky, leed ook deze oppositie de nederlaag. Dit geschiedde op het zestiende Congres van Juli 1930, waar men zich zelfs uitsprak voor de bekorting van den termijn. In den winter van 1931 was het derde jaar van het Plan ten einde. Het parool was en bleef: doorzet ten. Het tweede Vijfjarenplan kwam weldra aan de orde en werd bij gelegenheid van het laatst gehouden het zeventiende Partijcongres behan deld. Wij hebben een noodlijdend spoorwegbedrijf en een groeiend wegverkeer. Als wij niet oppassen, worden beide noodlijdend! DE KERMIS. Zondag j.1. werd de jaarlijksche kermis ge opend met een voetbalwedstrijd tusschen Cal lantsoog 2 en B.K.C. 3 uit Anna Paulowna. De Callantsoogers wisten met 52 te zege vieren. Dadelijk na afloop van dezen wed strijd was er al een gezellige drukte op het kermisterrein en in de café's. De bioscooptent van de heeren Kok en De Ruiter, waar een kindervoorstelling werd ge geven, was goed bezet, evenals des avonds, toen eenige spannende films werden afge draaid De Maandag werd, zooals gewoonlijk, ge opend met de kinderspelen, bestaande uit snel- en behendigheidsspelen. De jeugd, welke rij kelijk thaald werd, betwistte elkaar in soms spannende ritten, de prijzen. loewel het weer niet ideaal genoemd kon worden, behoefden de spelen slechts eenmaal wegens den regen onderbroken te worden. Hieronder laten we de uitslagen volgen: Groep I: meisjes van 6—8 jaar: lste prijs Jannie Vriesman; 2de prijs Gerrie Zeeman; 3de prijs Ietje Breed, 4de prijs Guus- je de Wit; 5de prijs Jansje Baken. Groep II: jongens van 6—8 jaar: lste prijs Piet Daalder; 2de prijs Jan Roos; 3de prijs Jan van Iperen; 4de prijs Piet Bak ker. Groep III: meisjes van 9—11 jaar: lste prijs: Trien Vries; 2de prijs Rina Hol lander; 3de prijs Annie Baken; 4de prijs Jaa i- fje Kater. Groep IV: jongens van 9— 11 jaar: lste prijs Alje Breed; zde prijs Jan Prins: 3de prijs Adriaan de Wit; -.ae prijs Jan ja.. Honschooten. Groep V: meisjes van 12—13 jaar: lste prijs Diet Mooij; 2de prijs Grietje de Vries; 3de prijs Maartje Ambuul; 4de prijs Jannie Hollander. Oondanks het slechte weer kan de kermis- commissie, bestaande uit de heeren J. Brou wer, J. Koegelberg, D. Prins, A. Thomasz, Jb. de Waal, A. W. H. de Wit, A. C. Brus- saard en H. J. Schut, op een zeer goed ge slaagden middag terugzien. We zullen hopen, dat Pluvius ons vandaag (Dinsdag) den laatsten kermisdag beter ge zind is. OPENING CAFE-RESTAURANT „DE HAAN". J.1. Zaterdag is het nieuwe eafé- restaurant van den heer N. de Haan Jz., aan den Slingerweg nn de Elft, dat on langs reeds in gebruik is genomen, offi cieel geopend. Een schat van bloemstuk ken versierde de mooie zaal, waar een Jazz-band vroolijke muziek ten gehoore bracht. Bij de opening was veel belangstelling. DOOPSGEZINDE ZUSTER- EN JONGERENKRING. Men deelt ons mede dat de Doopsge zinde Zusterkring heden (Disdag 4 Sept.) des avonds 8 uur, een bijeenkomst en de Doopsgezinde Jongerenkring Donderdag 6: Sept. a.s. ook des avonds 8 uur, een bij eenkomst houdt in de Doopsgezinde Kerk te Hippolytushoef. HERVORMDE ZUSTERKRING. Naar wij vernemen houdt de Hervorm de Zusterkring Donderdag 6 Sept. a.s., des avonds 8 uur, een bijeenkomst in de .Herv. Kerk, te Hippolytushoef. NIEUWBOUW. Aan den architect, den heer B. Zanstra, alhier, is opgedragen het maken van een ontwerp bestek en teekening voor een nieuw te bouwen woon- en winkelhuis, met garage, voor den heer Alb. Russel- man aan den Poelweg. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: 39 m., 27 v. Mw. M. C. Jongejan, uit Anna Paulowna; G. J. Koek en gezin uit Den Haag; W. J. Lindhoud en gezin uit SchagenJ. Postma uit WestdongeradeelA. Oosting en gezin uit Medemblik; H. Benedick en gezin uit ZaandamB. van Renswoude en gezin uit HarlingenH. Meijer en gezin uit HarlingenL. Klaver en echt genoote uit Amsterdam; D. ter Horst en gezin uit Arnhem; Mw. M. Frank uit Fillach (Oostenrijk); H. van Ringen en gezin uit Velsen; H. Smit uit Amsterdam J. Gonggrijp uit Wonseradeel; H. Schla ger uit. Den Haag; A. G. Bleumink en gezin uit Wouseradeel; U Joustra en echtgen. uit Tiel; W. van der Haven en gezin uit Sliedrecht; N. Klerk uit Medem blik U. Hidden en echtgen. uit Den Haag; D. Mulder uit Zijpe (N.H.); S Kuut uit ZaandamW. Blasé uit Barop (Dld.)J. Oud uit Zijpe; Mw. D. Cor- nielje geb. Zorge uit Zd. en Nd. Schermer- Mw. A. M. Verdunnen uit Harlingen Vertrokken: 20 m. en 20 vr. Mw A. Rose naar Oberhausen (Dld.); Mw A. Top naar Medemblik P. Dowald naar Oberhausen (Dld.); P. Kooij en echtgen naar Amsterdam; Mw. E. en M. Pospiech naar Schagen; A. J. J. Sanders naar Vianen; Alb. Meering naar Alkmaar- P. A. Hoogesteger naar Oost- en West- Souburg P, van Rossum naar Medem blik; C. Peereboom en gezin naar Mid- denmeerH. C. Ran en gezin naar Texel R. J. H. Lohse en gezin naar Neu- Munster (Dld.); L. de Neeff en echtgen naar Heemstede; Eug. en Erich Dowald naar Oberhausen (Dld.); T. Visschernaar Sliedrecht; St. v. d. Velde naar Midden- meer; P. Steging naar Apeldoorn; Mw D. Baarda naar HarlingenMw. J J H* v. d. Pol naar Zd.-Scharwoudewed H Sap naar GroningenP. A. Wor en gezin naar Sliedrecht; Mw. M. A. J. Wiegman geb. Brandt naar Den Helder; J Kooi- stra naar WjjmbritseradeelP. Kindts naar Schoondjjke. Hippolytushoef. OVERWERK. Voor het maken van een wegbaan door het lage gedeelte van den Stroeërkoog- weg is aan de fa. O. J. Bosker, alhier overwerkvergunning verleend voor 60 man, van 3 tot en met 13 Oct. a.s. ningsUant 23, voor ^ie d'enstpliciili8en der lichting 1919- uit Jisp. FIETS- EN RACECLUB. aanvankelijk 20 leden. t Het voorloopig bestuur is <n« mengesteld: Noorden, J. Bosker, voorzitter, L. van i secretaris: P. Krijger, penningmeester, Het bleek wederom van Ket bestum- der Chr. school alhier een goede gedachte geweest te zijn om ter gmiegenhe va den verjaardag van H. M. de Koningi een kinderfeest te organiseeren. Hierna begonnen de kinderspelen. Jam mer dat het weer niet meewerkte. Af en toe werden we onthaald op een flinke regenbui. De feestvreugde scheen er evenwel weinig onder te lijden en alles liep vlot van stapel. Na afloop van de verschillende wed strijden werden de prijzen bekend gemaakt die als volgt luidden: Meisjesspelen: Hardloopen met eieren op lepels: le. pr. D. Donkerbroek, 2e pr. P. J. Boekenstein, 3e pr. M. Hoekstra Kaatsbal op een bord: le pr. P. Mulder, 2e pr. N. Terpstra, 3e pr. T. Boersma; Blind loopen: le pr. M. van Veen, 2e pr. G. van Dijk, 3e pr. E. Hooiveld. Ballen uit een tobbe met water happen: le pr. H. Hartog, 2e pr. C van Wijn gaarden, 3e pr. A. Folkers. Wedloop met hindernissen: lepr. R. v. Dijk, 2e pr. B. Veenstra,3e pr. A. Volkers; Stoelendans: le pr. A. Grobecker, 2e pr. T. Wit, 3e pr. S. Guldemeester. Versiering: le pr. G. Tjjsen, 2e pr. T. de Ridder, 3e pr. R. de Ridder, 4e pr. B. Tijsen, 5e pr. J. de Jong. Jongens. Stoof met vlaggen: le pr. G. Mulder, 2e pr. P. Bakker, 3e pr. N. Wiersma. Houtjes rapen: le pr. R. Zijl, 2e pr. W. Liebe, 3e pr. J. v. d. Kreeke. Zakloopen: le pr. B. Jager, 2e pr. J. Wijngaarden, 3e pr. B. Mulder. Loopen 3 beenen: le pr. H. Folkers en K. v. Houten, 2e pr. T. Dangerman en R. de Vries, 3e pr. W. Stijginga en C. Polman. Wedloop met hindernissen: le pr. A. Terpstra, 2e pr. P. Zijl, 3e pr. P. Lens. Mastklimmen: le pr. I. Reijerse, 2e pr. v. Dis, 3e pr. G. v. D. Zwaag, 4e pr. de Ridder. FLORAFFFSTEN. De a.s. Florafeesten belooven een suc ces te worden. Berichtten we verleden week dat reeds 8 paarden waren inge schreven voor de handicap-harddraverij, thans is dit aantal tot 20 gestegen. Ook voor de te houden volksfeesten schijnt veel animo te bestaan. Op het kermisterrein aan den Gasthuisweg is men reeds druk bezig met bouwen. Als het weer wil medewerken gaat Den Oever een mooi feest tegemoet. LANDBOUWSCHOOL. Voor den nieuwen cursus aan de Land- bouwschool hebben zich 14 leerlingen op- gegeven. Maandag zijn de lessen begon- nèn. BADSEIZOEN AFGELOOPEN. Nagenoeg geheel is hier de gewone rust weergekeerd, zoo goed als alle vreemde lingen in de hótels en pensions zjjn ver trokken, terwijl ook het kampeeren voor- Dfl IS. hl?/!!'4 felieel «enomen is het seizoen hier zeer druk geweest, hoewel niet alles geheel bezet was. In de clubhuizen waren ^?,fnPier0"Cn K,jl0Keerd' terwül vooral het aantal kampeerders, dat van vorige jaren verre overtrof. Het vervoer per T.E.S.O. is in de maan den Juli en Augustus belangrijk hooger geweest dan vorig jaar. Vervoerd werden: 1J" Ju,i in Augustus 1934 1933 1934 1933 fietsen 7791 7623 12689 1A353 MARKTOVERZICHT. De wolveehandel verben nn 1 van Maandag minder vlug T™ de laatste weken gewoon ziinnmm* 111 was nog zoo goed als niete verLi,-T lage prezen zijn hiervan de oorzaak- v, O- K brachten (remi.l.l 12 1l' ?»d« «"Mpon 'I algemeen niet «ver Je duurste brachten oo „I m f i.e stand is een vraag, bij de Rondvraag do den heer Verstegen gesteld, nl. ofcrnn°r niet meer lantarens kunnen branden Qg sommige plaatsen, aldus de heer vérst gen, is het ontzettend donker en de bu gerij heeft er den last van. Verder Vraa£ spr. of aan den ontzettenden stank in het Heldersche kanaal niet wat te doen js wanneer die het gevolg is van de afdam' ming. Nog vraagt spr. inlichtingen over de aanwezige brandstoffen ten bel)oeVe van dc burgerij, en over het rapport inzake salarieering der gemeente-werklieden. De Voorzitter (wethouder van Nect burgemeester van Steyn was al maanden lang ziek en in deze zitting was juist no„ een kennisgeving ingekomen, dat zijn ver lof met een maand is verlengd), antwoordt dat er één klacht is ingekomen over dé weinige lantarens. Zuinigheid op het gas is thans geboden, daar er zeer moeilijk aan steenkool is te komen. De transport- kosten zijn zeer duur thans. Aan verande ring in den toestand van het Heldersche kanaal wordt gewerkt thans. Op dezen dag (3 Sept. 1914) bezocht Prins Hendrik het Marine-hospitaal en het Kon. Instituut, in welke gebouwen he» Roode Kruis was gevestigd. Over dit b* zoek wordt gezegd; De auto, met koffers en tasscben boven op en met een vlag van het Roode Kruis en een standaardvlag van Z. K. H., kwam van den kant van het Noord-Hollandsche Kanaal, liep met flinke vaart langs de Binnenhaven, Zuidstraat en Weststraat, en rende bij den Kruisweg den zeedijk op, waar zij, ter hoogte van de marine- club, stopte, daar de twee chauffeurs ont dekten, dat de weg bij het fort aan de haven versperd was. Aan een wandelaar werd hieromtrent even geïnformeerd, en toen moest de auto weer draaien, maar daar dit op een tamelijk smal gedeelte van den dijk gebeurde, kwam zij achteruit loopende op de steenen terecht. Een der chauffeurs stapte onmiddellijk uit, zoo ook de adjudant, die den Prins vergezelde. Beide heeren duwden den auto omhoog, terwijl de motor werd aangezet, en nu stond de wagen spoedig op den rechten weg, snorde vlug voorwaarts, opnieuw de kluft af en verdween langs de Hoofdgracht naar de Buitenhaven. Z. K. H. is afgestapt in hotel „Rellevue" en gebruikte daar de lunch. Uit de advertentie-rubriek Steuncomité Helder, 1914. Het Steuncomité helpt alleen die personen en gezinnen, die ten gevolge van den oorlogstoestand tijdelijk hulp behoevend zijn geworden. Gevallen van gewone armenzorg (dus niet veroorzaakt door de mobilisatie) worden niet behan deld. De ingekomen gelden komen uit sluitend ingezetenen ten goede. Niets wordt nadr buiten verzonden of aan andere comi- té's afgedragen. Dit Donderdagschc nummer is weer op vier pagina's verschenen. De oude kippen zjjn goedkoop, ongeveer 50 cent per stuk. Aan de eierenveiling daalt de prijs nog steeds, thans was de middenprijs (eieren van 60 kg gemengd) 2.95 per 100 stuks. Oosterend. EEN UITGESTELD, MAAR GESLAAGD KONINGINNEFEEST. De feestelijkheden ter herdenking van den verjaardag van Hr. Ms. de Koningin zouden Vrijdag alhier plaats gehad hebben, ware des avonds de regen niet als spel breker opgetreden. Ondanks het feit, dat reeds een 300 kaarten verkocht waren, en de muziekvereeniging «Excelsior» een rondgang maakte, was het niet mogelijk de voorstelling door te laten gaan. Deze werd uitgesteld tot Zaterdag avond. Diverse vaderlandsche liederen werden ten gehoore gebracht, en een tweetal fraaie tableaux opgevoerd. Vooral het bekende «Linke-spel» bleek zeer in den smaak te vallen. 500 personen waren op het terrein aan wezig, terwijl de opbrengst ten bate der muziek- en zangvereeniging ruim f 75- bedroeg, Smuts over den Bijbel. P_e Biibel is het grootste boek ter we reld, en de grootste bijdrage tot de men- schelijke beschaving, gedachte en gods dienst, zeide généraal Smuts, de Zuid- Afrikaansche minister van Justitie, in een oproep tot ondersteuning van het werk der British and foreign Bible Society in Zuid-Afrika. I-aat ons niet vergeten, dat dit boek een gift is van de Joden aan het mensch- 00111, zeide de generaal. Laat ons in deze Oden, nu men weer getuige kan zijn van ervolgingen in vele landen, waar de on- eiriraagzaamheid hoogtij viert, er ov1 enken, dat dit buitengewoon kleine volk) at toch met zulke groote gaven gezegen was, deze grootste bijdrage tot het welzijn der wereld maakte. ■eneraal Smuts analyseerde den Biib® orts uit letterkundig oogpunt, waarbij fl zeide, dat niets ter wereld ermede ver Kekken kon worden. Iet was te betreuren, dat op de sebe'e1 mleen op den tekst gelet kon worden, daar op deze wijze de belangstelling der km- vo°r.v/at tenslotte toch eender K otste rijkdommen der menschheid eenigszms verslapt. ,''r 18 in de litteratuur der wereld me vergeleken kan worden met de u d ven menschel ijken geest, er1 nfichclyke vreugden en smarten, zoo< die in den Bijbel vinden, besloot gone- raal Smuts.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6