Buitenlandsch Overzicht.. ally's avontuur. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GEMENGD NIEUWS 7482 EERSTE BLAD DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1934 62ste JAARGANG De staking in de textiel nijverheid in de Ver. Staten. Rusland en de Volkenbond Het congres der nat. soc. partij te Neurenberg. De moord in de Boom straat te Amsterdam. De diefstal met geweld pleging aan den Rijswijkschen weg. VAN GOOR NAAR HELDER CTS OP ÉLK PAK EEN BON VOOR FRAAIE GESCHENKEN Poging tot doodslag op zijn vrouw. De brand in de Cunerakerk Q ISJo- COURANT Abonnement per 3 maanden Ijg vooruitbet.: Heldersche Crt. 1.50; Koegrae Anna Panlo.na, Breexand, Wierlngen en Texel t 1.65 .binnenland !%.- 6 ,er en est Indië per zeepost I 2.10, dem per mail en overige ^osse no«. 4ct.fr. p.p 6ct. Weekabonnementen 12 ct. Zon- ags a resp 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.- Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50,f 1.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P.C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIÊN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded (kolombreedte als redaction. tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Voor en tegenstanders inzake de toetreding van Rusland tot den Volkenbond. - Het socialisme blijft in Oostenrijk verbodende Habsburgers mogen terugkeeren. De staking in de Amerikaan- sche textielindustrie. Rusland en de Volkenbond In de eerstvolgende V olkenbondsvergade- ring zal hoogstwaar schijnlijk beslist moe ten worden over het lidmaatschap van Sowjet-Rusland en naarmate deze vergadering nu dichterbij komt, begint men zich sterker voor of te»en' dit lidmaatschap uit te spreken. Zwitserland heeft er zich vierkant tegen verklaard. Ons land heeft nog geen defi nitieve beslissing genomen, doch zal zich waarschijnlijk aan den kant van Zwitser land stellen of zich bii de stemming af zijdig houden. Iet „Hbl." schrijft in een artikel over de pro's en contra's inzake deze toetre ding o. m.: 'et liidt geen twijfel, dat de voorge- sc.ireven tweederde meerderheid in de Assemblée verkregen zal worden. Het gaat er voor Frankrijk c.s. echter om, het aantal voorstemmers zoo groot mogelijk te doen zijn. Daartoe heeft de „Temps" dezer dagen nog eens de voordeelen ge resumeerd, welke Frankrijk van een Rus sisch lidmaatschap van den Bond, die daardoor weer stapje nader zou komen tot de zoozeer begeerde universaliteit, ver wacht. Zoowel in Frankrijk als in Engeland en Italië is men natuurlijk niet blind voor liet feit, dat Sowjet-Rusland geen ideale partner is in het streven naar „veilig heid". Doch evenmin kan men verhelen, dat Rusland een te groote machtsfactor is geworden in de internationale politiek, dat men dit land, hetwelk een schakel vormt tussehen Oost en West, nog langer huiten de Geneefsche sfeer mag laten, waardoor men bovendien in de gelegen heid komt meer rechtstreeks voeling te krijgen met de Russische politiek en daarop in bepaalde richting invloed kan gein oefenen. 'en zal moeten afwachten welke gevol gen het Zwitsersche gebaar, hetwelk on getwijfeld van groote moreele beteekenis is, zal hebben. Tenslotte mag nog wel even, in verband met de kwestie van den Russischen per manenten raadszetel schrijft het blad de aandacht er op gevestigd worden, dat de toewijzing van zulk een zetel ge schieden moet met algemeene stemmen. Duitschland is nog een jaar lid van den "Volkenbond en dus van den Raad. De mogelijkheid bestaat, dat Duitschland naar Genève gaat en zijn veto uitbrengt tegen Rusland. Een dergelijk optreden van Berlijn is weinig waarschijnlijk, maar het feit blijft, zooals de „Manch. Guard." constateert, dat Duitschland Rusland bui ten Genève kan houden, doch alleen door zelf er terug te keeren en er te bliiven! In Oostenrijk heeft men met het socia lisme afgedaan. De Oostenrijksehe bonds kanselier, Sehusch- nigg, zou n.1. aan een socialistisch blad het volgende hebben meegedeeld: „Wij hebben reeds sedert maanden zekere verlichtingen aangebracht. Gelei delijk zijn ontslagen uit het concentratie kamp ten uitvoer gelegd of processen tegen minder ernstig betrokkenen bij de revolutie van Februari j.1. gestaakt. Wij hebben ons de verantwoordelijke lei ders uitgezonderd op het standpunt gesteld, dat een pacificatie van Oosten rijk mogelijk maakt. Ik zeg eehter openlijk, dat de honds- regeering geen enkelen wederkeer van de socialistische ideologie kan toelaten. Wii zouden bereid zijn vrede te sluiten wanneer niet de invloed der emigratie merkbaar was. Wij kunnen niet dulden, dat nieuwe haarden van onrust gevormd worden en juist in den laatsten tijd lieb- Dr. KURT VON SCHUSCHN1GG, de Oostenrijksehe bondskanselier. ben de Oostenrijksehe emigranten weel een bijzonder krachtige activiteit getoond. Zij zenden illegale pamfletten en wa penen op dit laatste feit wil ik in het bijzonder den nadruk leggen naar Oostenrijk. Wanneer de Oostenrijksehe emigranten zich rustig houden, is voor ons op hetzelfde oogenblik de Februari- affaire geliquideerd. Op vragen omtrent de toekomstige ont wikkeling van de verhouding van Oosten rijk tot Duitschland wees de bondskanse lier op den oeconomischen kant van een verzoening, die voor Oostenrijk en voor de oeconomische samenwerking in Euro pa van groot belang is. Oostenrijk zal te Genève geen klachten indienen over de nationaal-soeialistische daden van geweld. Het daarover bijeen gebrachte materiaal is echter zoo omvang rijk dat, wanneer dit noodig mocht zijn, te allen tijde de mogelijkheid bestaat daarmede in het openbaai' te treden. De mededeelingen van den bondskan selier werden aangevuld door den bonds- commissaris voor den Heimatdienst, Adam die bij de ontvangst aanwezig was. Wat de Habsburgsche kwestie be treft, verklaarde Adam, dat een res tauratie niet actueel is. Alleen de vermogensaangelegenheden der Habs burgers zullen worden geregeld en hun ongegronde verbanning worden ingetrokken. De stakingen in de Ver. Staten De toestand in Amerika, tengevolge van de staking in de textiel-industrie, is nog niet goed te over zien. Men weet niet hoe groot het aantal stakers zal worden en de cijfers die gegeven worden verschil len soms eenige honderdduizenden. Dit is de grootste staking in de Ver. Staten onder de New Deal. De niet-georganiseei'den en zij die lid zijn van bedrijfsvakvereenigingen zijn in groote meerderheid bereid door te wer ken, terwijl de leden van de vrije vakbon den wel zonder uitzondering zullen sta ken. Deze verdeeldheid kan aan het con flict een uiterst onverkwikkkeliik karakter geven, doordien de stakers alles in het werk zullen stellen om de werkwilligen te bewegen zich bii hen aan te sluiten. Ge lukt hun dit niet, dan staat hun zaak zwak, want er is geen geld in de weer- standskas, om het belang vol te houden. Mocht het conflict toch van langen duin- worden ,dan zijn de stakers in hoofdzaak aangewezen op steun van andere vak bonden, met name die in de staal- en auto industrie. Of deze echter bereid zullen zijn diep in hun eigen weerstandskassen te grijpen, is een vraag, die nog niet te be antwoorden valt. Oeorge A. Sloan, de voorzitter van het katoen-textiel-instituut in het Zuiden, heeft nader verklaard, dat volgens berich ten, welke h'ij van de vertegenwoordigers van 200 spinnerijen heeft ontvangen, in het geheele Zuiden weinig gevolg is ge geven aan den stakingsoproep. Een groote fabriek, waar 6000 arbeiders in dienst zijn, werkt op volle capaciteit door. Thomas F. Mc Mahon, de conservatieve leider der United Textile Workers, heeft solidariteit met de beweging in Nieuw- Engeland bepleit. -Hij adviseerde den sta kers, geweld met geweld te beantwoorden, indien zij zouden worden aangevallen, j Staking in de dameskleeding- industrie. De president van den Internationalen Vakbond voor de industrie van vrouwen- kleeding, te Chicago, heeft bevolen, dat te San Louis 10,000 arbeiders in de ka toenindustrie in staking zouden gaan en voorts 5000 arbeiders te Kansas City. De staking geldt als een voorloopster van de algemeene staking, die voor 1 Oc- tober a.s. voorbereid wordt. De vakbond wenscht een verkorting van de arbeids week en daarbij een loonsverhooging met 10 pet. Deze staking staat los van de groote staking in de textiel-industrie. Nederlands voorstemmen niet verwacht. Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld, kan niet verwacht worden, dat Nederland vóór toelating van Sowjet- Rusland tot den Volkenbond zal stem men. De vraag of Nederland zal tegen stemmen dan wel zich onthouden, moet voorshands nog open blijven. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft Dinsdag aan den voorzitter van den ministerraad een telegram gezonden van den volgenden inhoud: Verzoeken beleefd met den meesten aan drang in het belang van Nederland en zijn overzeesche gewesten, het voorstel van Zwitserland te steunen, Sowjet-Rusland den toegang tot den Volkenbond te weigeren, om de schande te voorkomen, dat deze on- dermijner der Christelijke grondslagen van onze samenleving en systematische aanstich ter van onlusten in het Westen en Oosten tot den kring der beschaafde staten wordt toegelaten. De toebereidselen te Neurenberg. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt d.d. Dinsdag uit Neurenberg: Hier ter stede is men thans bezig de laat ste hand te leggen aan de voorbereidingen voor het nationaal-soeialistische partijcon gres, dat vandaag begint. Midden in het tentenkamp is een observa tietoren opgericht, waarop dag en nacht brandweerlieden de wacht houden. Aan een der zijden van het tentenkamp ziet men tien groote verhuiswagens staan. Opent men de deur van een dezer wagens, dan bemerkt men, dat zij van onder tft boven met brooden zijn gevuld. Een ontzaglijke hoe veelheid brood, die evenwel maar juist vol doende is voor de approviandeering der aan wezigen. De straten van Neurenberg zijn rijk ver sierd. Overal staan masten met roode haken kruisvaandels. Guirlandes loopen van huis tot huis. Uit alle ramen hangen vaandels met den rooden adelaar, oude stedenvaandels, tapij ten met wapens. Voor het station is een groote tribune op gericht, waarlangs Vrijdagavond 150.000 po litieke leidsters langs Hitier zullen defilee- ren. Neurenbergs groote dagen zijn weer aan gebroken, die door millioenen volksgenooten met spanning en vertrouwen tegemoet wer den gezien. Binnenland De verdachten tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dinsdag heeft het gerechtshof te Amster dam de behandeling voortgezet van de zaak tegen den 36-jarigen lossen arbeider J. M. E., die op 19 Maart j.1. door de rechtbank te Amsterdam tot 6 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld wegens poging tot moord. De pro cureur-generaal had bevestiging van dit von nis geëischt. Verdachte had in den nacht van 29 op 30 September 1933 in de Boomstraat te Amsterdam een schot gelost op den kas telein A,, aan de gevolgen waarvan deze eenige dagen later is overleden. Nadat nog eenige getuigen waren ge hoord, volhardde de procureur-generaal bij zijn requisitoir; hij eischte derhalve een ge vangenisstraf van 6 jaar. De verdediger concludeerde tot vrijspraak en vroeg onmiddellijke invrijheidsstelling van verd. Na raadkamer werd dit verzoek afge wezen. Arrest 19 September. ZOLDERSCHUIT OMGESLAGEN. Man verdronken. Bij de scheepswerf de Schelde te Vlissin- gen is Dinsdagmorgen een zolderschuit, waarop ijzerafval gestort werd, omgeslagen en gezonken, De werkman Damen is daarbij verdronken. I HELDER is een flinke afstand! Van den eenen kant van ons land naar den anderen! Maar de Nederlandsche huis vrouw weet, dat met Sunlight Zeep de afstand van goor tot helder heel gauw is afgelegd. Want met Sunlight Zeep is alles heel gauw helder. Van alle Sunlight Zeep, die de Nederlandsche huis vrouwen per jaar gebruiken, zou men een weg kunnen bouwen, die wel 12 maal zoo lang is als de weg van Goor tot Helder! Zóó goed weten onze huis vrouwen, dat zij met Sunlight Zeep alles helder krijgen! De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Dins dagochtend uitspraak gedaan in de zaak tegen den 30-jarigen monteur G. H. en den 27-jarigen electricien J. A. O., tegen wie het O.M. twaalf jaar gevangenisstraf had ge- eischt wegens poging tot moord op den 53- jarigen koopman Emanuel Blancke, die op Zaterdag 12 Mei j.1. door de beide verdach ten in zijn woning aan den Rijswijkschen weg is overvallen, gevolgd door diefstal. De rechtbank veroordeelde ieder der ver dachten ter zake van diefstal, voorafgegaan en vergezeld van geweldpleging, tot tien jaar gevangenisstraf. Voor de rechtbank te Arnhem heeft Dinsdag terecht gestaan de 43-jarige op perman C. O., wonende te Arnhem, ter zake, dat hij op 8 Juli bij Ondei'langs te Arnhem drie schoten heeft gelost uit een met hagel geladen jachtgeweer op zijn vrouw, op een afstand van 70 m., met de bedoeling zijn vrouw te dooden. Verdachte ontkende de bedoeling ge had te hebben zijn vrouw te dooden. Hij had haar slechts bang willen maken. De vrouw van verdachte weigerde om een verklaring onder eede af te leggen. De rechercheur van politie K. verklaar de, dat hij gezien had, dat de vrouw eenige kleine sehotwondjes had gekregen aan hand en been. De geweermaker H. v. H. verklaarde als deskundige, dat op een afstand van 70 m met het geweer geen doodelijk schot meer kon worden gelost, althans, dat op dien afstand de hagelkorrels geen doode- Ijjke uitwerking meer hadden. Het O.M. achtte niet bewezen de ten laste gelegde poging tot doodslag, wel het misdrijf van bedreiging met doodslag. De eisch luidde 1 jaar gevangenisstraf. De oorzaak onvoorzichtigheid van een loodgieter. Het voorloopige politie-onderzoek in zake den brand in de Cunerakerk te Rhenen, heeft volgens „Het Volk" uit gewezen, dat inderdaad het gebruik van een benzinelamp door een der op het dak werkende loodgieters oorzaak is geweest. De betrokken loodgieter heeft ver klaard, om kwart voor twaalf nog te heb ben gesoldeerd op de plaats, waar de brand ontdekt werd. Het hout onder de leien heeft eerst eenigen tijd gebrand, zonder dat dit van buiten af te zien was, terwijl de loodgieters reeds voor twaalf uur het dak van de kerk verlaten hebben. BRAND TE HEESCH. Dinsdagavond is brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer H. d. B., aan het Kerkeind te Heesch. Daar er euilleton vj Uit het Amerikaansch. 20) „Dat is 't 'ern juist! Begrijp je dat niet? We kunnen je vertrouwen, omdat je ons ®ifit zou durven verklappen." „Maar terwijl u weet.... dat ik dit a|les gestolen „Niet verder asjeblieft", viel Savage aar in de rede. „U heeft niets, absoluut niets gestolen u heeft voorvoeld, dat u een dienst zou bewijzen en die klee- ;en waren de belooning, die u het liefst Vö!v alles hadt." „Maar.... jk vind het natuurlijk iiendeiyk, buitengewoon vriendelijk van 'Waar begrijpt u nu niet, dat 't onmo- Kelt.lk is....?" li^ehalve je weigering is niets onmoge- v antwoordde Mrs. Shandish. „Wees 1 asjeblieft verstandig, beste kind, en v eni wat je aangeboden wordt. Na 't ge- hm'-i Vil" vanavond is 't niet meer dan dat wijdat ik je zoo'n kans Lat'* wat kan -ie cr°P tegen hebben? 1 niet recht door zee is. Kom, kom t}p Wa*' -ie doet, doe je voor 't bestwil van - vrouw, die je werkgeefster wordt." Ui" 'Jl> daarbij", viel mr. Savage met iJ een fcoiifU 0,1 R'ke andere zonde, dat 't alleen kun '8 a^s werkelijk zondig is. Dat ftion 'e nu we' elementair sophisme noe- (]Uo maai' dit heb ik zelf uitgevonden, En i" w°nder dat ik er trotsch op ben. ei'der hebben we nog twintig minuten j"-'-M Vin JLI1I invu Keerig gozicht in, „lijkt bedrog in zoo- om den vroegtrein te halen en ik zal moe ten bidden en smeeken, met behulp van mijn portemonnaie natuurlijk, om mee te mogen, want behalve die twee plaatsen, die ik voor u en mü gekocht heb, was er geen enkele meer vrij en 't spreekt van zelf, dat Adèle die van mii krijgt...." „Maar ik heb niets bii me geen ba gage de eenige kleeren die ik heb...." „Dat is van absoluut geen belang", stel de mrs. Shandish haar gerust. In den ba gagewagen van den elf uur trein staan ne gen koffers van me en ontegenzegge lijk passen mijn kleeren u.... waarschijn lijk heeft u ock een uitstekend figuur." „Maar wat bent u van plan te zeggen? U moet mijn tegenwoordigheid toch kun nen verklaren? U kunt me daar onmoge lijk introduceeren als een winkeljuffrouw zonder baantje, die u er op betrapt heeft, dat ze uw kleeren aan 't stelen was". „La nuit porte conseil", zeide mr. Sa vage waanwijs, trotsch op zijn goed accent. Laat Adèle er maar een nachtje over sla pen en als zij dan morgen niet met een goeie, ouderwetsche prachtig-in-elkaar- gezetten leugen die alle mogelijkheden ondervangt, voor den draad komt, wel, dan ken ik mijn kleine zusje niet!" „Dat is dan, dank zü de voorbeeldige manier, waarop jij me onderwezen hebt een broer, Miss Manverb, en vooral een veel oudere broer, is voor de jongere generatie een voorbeeld in^'t uitvluchten zoeken, gelooft u dat maar. „Een veel oudere broer!" barstte de ,ion- ge man bleeedigd uit.Wel, heb ik van mijn...." Met een gebaar, dat duidelijk om sympathie vroeg, wendde bij zich tot Sally: „En., wat heb ik u gezegd heb ik geen gelijk gehad?" HOOFDSTUK VI. Zooals 't wel meer gaat, veranderde de wispelturige fortuin op 't allerlaatste oogenblik van voornemen en besloot ze Mr. Savage gunstig gezind te zijn. Op zijn vraag naar nog een gereserveerde plaats in den slaapwagen van den vroeg trein kreeg hij van de autoriteit achter het loketje namelijk ten antwoord, dat zijn verzoek door de toevallige omstandigheid, dat iemand nog geen tien minuten tevo ren zijn kaartje teruggestuurd had, kon worden ingewilligd, 't Gevolg ervan was, dat Mrs. Shandish en Miss Manvers elk een van de beide naast elkaar liggende coupés kregen en dat Mr. Savage zich met een plaatsje in een minder pretentieuse localiteit tevreden stelde. En zoo kwam het dus, dat precies om één minuut over éénen, nadat een zeer ge wichtig doende bediende er zich van ver gewist had, dat zpn diensten vóór den morgen niet noodig zouden zijn en dien tengevolge met een statigen stap verdwe nen was, dat Sally zich, blozend en tril lend van opwinding want nu ze weer zichzelf durfde zijn, wreekte de belieer- sching van 't laatste uur zich op den rand van het bed, dat volkomen den naam van „de luxe" wettigde, liet neervallen en met ongeloovige verbazing, welke echter door de omstandigheden volkomen begrij pelijk was, de jonge vrouw iiwlen langen spiegel in de deur in het gezicht keek, die met dezelfde béte uitdrukking als op 't gelaat van haar origineel waar te ne men was, terugstaarde. Het was dan ook moeilijk om in dat slanke, in donkerblauwe crêpe-de-Ohine gekleede jonge meisjes S. Manvers van de porselein-afdeeling Huckshers Verkoop huis, New York, te herkennen en ze moest toegeven, dat haar hoofd duizelde en haar gezond verstand telkens In een lach schoot, wanneer ze aan het ristje gebeur tenissen dacht, dat deze metamorfose op zijn geweten had. Wat een vreemde en heerlijke wereld, deze wereld van romantisch gebeuren, waarin ze was binnengetreden, nadat iets, dat niet had moeten geschieden, dat goed beschouwd, zondig was, de poorten voor haar had ontsloten. Wie zou na dit nog kunnen en durven beweren, dat 't leven moeilijk en hard, onverteerbaar van hors-d'oeuvre tot aan 't dessert was? Wie zou zoo'n bewering kunnen volhou den, nadat ze met 't geval Sarah Manvers, gisteren nog een afgewerkte onappetite- lijke sloof van een winkeljuffrouw en van daag een troetelkind van 't lot, met een gouden toekomst voor zich? Wel werd Sally's geluksstemming nu en dan door oogenblikken van nadenken onderbroken en dan drong zich de twijfel aan haar op, of de moeilijke jaren nu wer kelijk, door dat ééne gebaar van den too- verstaf van 't lot, voorgoed voorbij zouden zijn? Maar dan schudde ze haar moe, verbijs terd hoofd, zuchtte maar eens, lachte maar eens, nam zich vast en stellig voor, om zich door niets en ook door niets aan het twijfelen te laten brengen en liet de stem van haar gezond verstand, die haar voort durend op een dreun bleef verzekeren, dat voorzichtigheid de moeder van de porse leinkast is, maar stilletjes doorzeuren. Deze nacht had aan zijn luxe-coupé ge noeg; haar kussen was niet minder zacht, haar dekens niet minder warm en licht door de dreiging van het zwaard des nood- lots, dat opgehouden door den dunnen draad van wispelturige menschen ge rust langzaam, rhythmisch boven haar hoofd heen en weer zwaaide. Slechts gedeeltelijk ontkleed want alle passagiers van den nachttrein moes ten met de mogelijkheid van een ongeluk rekening houden bleef ze zoo, rustig, met haar wang op 't kussen, naar buiten liggen kijken of liever, naar hetgeen „buiten" op dat oogenblik was, een recht hoek van zwart, glimmend spiegelglas, dat door zijn weerkaatsing van het inte rieur van den coupé het schemerige, door de maan verlichte landschap volkomen onzichtbaar maakte. Heerlijk om zoo rus tig te kunnen liggen, om zoo rustig over al 't gebeurde te kunnen nadenken, want natuurlijk zou slapen uitgesloten zijn hoe kon iemand, die zooveel aan zijn hoofd had, die den volgenden dag zooveel nieuws te doorleven zou krijgen, slapen? Volkomen overtuigd, dat haar inzicht juist was, deed ze haar oogen dicht zoo was 't rustiger zoo werd ze dooi' niets afgeleid Het volgende oogenblik schrok Sally wakker; het was klaarlichte dag; door haar toovervenster, het zwarte, glimmende vlak van een poos geleden, zag ze, als een film die vlug afgedraaid werd, de buitenwijken van een groote stad, een lange straat, plantsoen, dwarsstraat met tuintjes en weer een straat. En geen drie teilen later werd ze door een luid kloppen op de deur gewaar schuwd, dat ze nog maar tien minuten had om zich te kleeden geen oogenblik tijd om zich in den toestand, die gevolg van de vorige avondgebeurtenissen was, in te denken, geen oogenblik tüd om een hou ding van rustige waardigheid te prepa reeren, die haar pas-gevonden peet-oom en peet-tante, de beide menschen, die haar maatschappelijk wilden pousseeren, eer aan te doen alleen den tijd, om zich snel aan te kleeden en een verlegen lialf-ver- ontschuldigend glimlachje te voorschijn te roepen, dat als begroeting voor haar beide nieuwe vrienden dienen moest, die in de gang langs de coupés allicht op haar zouden staan wachten en die ze daar ook weykelijk vond, maar als twee onge duldige menschen, die er zich maar al te bewust van waren er niet op hun voordee- ligst uit te zien en die hun protégé op zulk een manier begroetten, zoo alsof-'t-van- zelf-sprak, dat 't op Sally's enthousiasme als een koude douche werkte. i- e 'l10e^n ons drommels haasten", lichtte Mr. Savage haar op een norschen toon in.net twintig minuten om te ont bijten en dan vliic naar den trein naar het eiland. Zonder verder een woord te wisselen liepen ze in gezelschap van een grooten urom passagiers, die allen evenveel haast hadden als zij, over een perron, dat onder een hoogen glazen koepel zijn karakteris tieke atmosfeer van stoom en warme-olie- luehtjes zuinig bewaarde vervolgens persten ze zich in zandlooper-vorm door de vrij nauwe deur van het stations-res taurant, dat door warme koffie en kleine broodjes trachtte goed te maken, wat door een muffe, ongezellige ochtendstemming te kort schoot en na een haastig ontbijt gingen ze weer in gezelschap van 't groot ste deel van hun vroegere lijdensgenooten de trap af, onder het perron door, een an dere trap op, een tweede perron langs en van daar-uit distribueerden ze zich over 't warme, maar gezellig-aandoende inte rieur van een „parlour-car". Van dat oogenblik af kregen Sally's indrukken tijd om zich te schikken. Ondanks het gezel lige milieu begreep zij na de eerste vijf minuten, dat de reis geen onverdeeld ge noegen zou worden. Voor iemand met haar gevoelens, die 't beste vergeleken konden worden met de emoties van een overal weggejaagden jongen hond, die eindeliik een paar vriendelijke menschen ontdekt heeft, beloofde het azijnige och tend-humeur van mrs. Shandish geen di recte bevrediging. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1