Ipussisaa reiservaringen c 111 Radioprogramma Uit bewogen dagen B 2 Ongeluk met een jacht' geweer Ongeluk in de werk' verschaffing te Lekkerkerk Uit de memoires van generaal Kommisarof. Wat een Jodin in Duitsch' land niet doen mag. De kankerbacil gevonden? De brand in het paleis van Poe-Ji. Is de Zuid'Afrikaansche physiek minderwaardig? Een jeugdige valsche munter. De droogte in Roemenië. Door een duikboot gered. De overstrooming van de Ganges. Gelukaanbrengende boom omgehakt. Ontplofbare stoffen gestolen. Godsdienstvrijheid en de Sowjet-Unie. T C" «"Te! Xn tT" S™blwl ÏS ,Het geen bluschwater in de buurt was kon geen blusschingswerk worden verricht. De hofstede is tot den grond toe afge brand. Ook het grootste gedeelte van den in boedel. de landbouwwerktuigen en een groote partij hooi en stroo, zijn verloren gegaan. Een honderd kippen zijn in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Jongen gedood. De 15-jarige zoon van den schilder M. uit Lage Zwaluwe. die te Wagenberg werkzaam was bij het schilderen van een huis, zag in een van de kamers een twee loops jachtgeweer staan. Hij pakte het op, niet wetende dat het geladen was, waarop het geweer afging en de jongen in de linkerborst getroffen werd. Hij werd naar het Ignatiusziekenhuis te Breda vervoerd, waar hij spoedig is overleden. Man gedood. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1 934. Dinsdagmiddag is de 45-jarige J. de Lange, werkzaam in de werkverschaffing te Lekkerkerk, bij het verplaatsen van een zware pomp in een schouw, doordat deze kantelde, te water geraakt. Waar schijnlijk is hij onder de pomp terecht gekomen. De L. werd uit het water ge haald en naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. DOOK EEN MOTORFIETS OVER REDEN EN GEDOOD. Toen de heer v. O. Dinsdagmorgen per motorfiets door de St. Jansstraat te Bussum reed, kwam plotseling de 5-jarige G. de B van achter een wagen te voorschijn. De mo torrijder remde nog, doch kon niet verhin. deren, dat hij het kind omver reed. Het kind kreeg een hersenschuddding. Het is naar de Majellastichting vervoerd, waar het is over leden. AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN. Twee ernstig gewonden. Dinsdagmorgen is een personenauto, bestuurd door den heer Erasmus en waarin voorts de handelsreiziger Derk sen uit Dordrecht zat op weg van Bres- kens naar Groede, in een sloot gereden. Door den schok werd de heer Derksen door de voorruit geslingerd. Hij liep ern stige verwondingen aan het hoofd op. De bestuurder kreeg een lichte hersenschud ding. Beiden werden naar het zeikenhuis te Oost burg vervoerd. Buitenland De machtige invloed van Raspoetin. Reuter meldt uit Helsingsfors: Het Russische emigrantenblad „Segod- n.ya" publiceert uittreksels uit de memoi res van generaal Kommisarof, die hoofd was van de geheime Russische staatspo litie bij het uitbreken van den wereldoor log, waaruit blijkt, dat Raspoetin den 1 saar in 1915 heeft aangeraden een af zonderlijken vrede te sluiten met Duitsch- land en Oostenrijk. De monnik Raspoetin, zoo luiden de memoires van den generaal, zond een tele gram aan de Tsarina, waarin hij haar vroeg alles in het werk te willen stellen den vrede te verhaasten, daar anders Ruslands ondergang en die van de Ro- manoffs onvermijdelijk was. In een op 20 Augustus 1915 gehouden familieraad werd de wenschelijkheid overwogen, om Groot hertog Nicol&as de legerleiding uit han den te nemen, opdat de Tsaar zelf het op perbevel der troepen op zich zou nemen. De Tsaar zelf, zijn moeder en groothertog Dmitri Pavlovitsj waren echter hiertegen. Toen stond Raspoetin van zijn stoel op, omhelsde den Tsaar en zeide: „In naam van den Almachtige, zeg ik U, ge moet zelf de legerleiding op U nemen, want al leen daardoor kan Rusland en de dynastie Romanoff gered worden." De geweldige invloed van Raspoetin blijkt uit het feit, dat de Tsaar terstond opsprong en verklaarde, dat de zaak hier mede definitief beslist was. Hij zou ter stond het opperbevel op zich nemen. De memoires verhalen daarna over een ge heime vergadering, waaraan werd deelge nomen door den Tsaar, Groothertog Nico- laas en eenige leden van de regeering en de Doema, waarin alle aanwezigen een eed van geheimhouding moesten afleggen en waarin de Tsaar z'n plan ontvouwde rm/L Wonderlijken vrede met Duitschland en Oostenrijk. Den ernst van dit plan beseffende, be sloot een der aanwezigen zijn eed te bre ken en de geallieerden in te lichten; 24 uur na de vergadering was de Fransche regeering in het bezit van de volledige feiten en werden reeds de noodige stap pen getroffen om het plan te verhinderen. EEN DOODVONNIS. Een krijgsraad te Weenen heeft twee roovers Bendinger en Eggerl, wegens een aantal moorden en moordpogingen veroordeeld. Bendinger werd ter dood W jaar EgSeH die ïonS is kreeg sche'partijbeh°°rden M de °°mmunisti- De „Frankische Tageszeitung", een der door Julius Streicher uitgegeven nieuws bladen, bracht het volgende berichtje, dat een schel licht werpt op de maatschappe lijke positie, waarin de Duitsche Joden thans verkeeren. Een Joodsche huiseigenares aldus luidt het bericht verwijdert voortdu rend in het parterre van haar huis, waar in vele huurders wonen, de voor deze huurders aangehechte biljetten, waarop spreekavonden werden aangekondigd en zij geeft als reden hiervoor op, dat op deze biljetten staat: „De Joden zijn ons on geluk". Zoolang dit inderdaad waar is zoo gaat het artikel voort en dat zal eeuwig zijn, zal de Jodin moeten dulden, dat deze biljetten in haar huis zullen worden op gehangen. Haar zü hierbij medegedeeld dat op het afscheuren en beschadigen van partij-ambtelijke aanplakbiljetten er daartoe tellen ook deze spreekbeurtaan kondigingen zeer zware straffen staan"....! Bestrijding met succes mogelijk? Uit Berlijn wordt aan de „Nw. Rott. Crt." gemeld, dat er heel wat opschud ding is teweeggebracht door de mededee- ling, dat dr. von Brehemer van de Biolo gische Reichsanstalt te Berlijn-Dahlem, die de leider is van het anatomische labo ratorium van dit instituut, de kankerbacil zou hebben ontdekt. Dr. von Brehmer is, na een arbeid van lange jaren, tot de conclusie gekomen, dat kanker door een bacil wordt verwekt eu dus niet door een virus, zooals veelal door de moderne geneeskunde werd veronder steld. Door talrijke proeven, welke intus schen door bekende geneeskundigen er. bacteriologen zijn gecontroleerd, heeft hij getracht het bewijs te leveren, dat zich een bepaalde bacil bevindt in het bloed van aan kanker lijdende menschen en die ren, en gezonde dieren ziek worden, mits zij met dezen bacil worden geïnfecteerd Hij is er in geslaagd dezen bacil zicht baar te maken met een microscoop. Hij heeft culturen van deze bacillen gekweekt. Hü heeft dieren met aldus verkregen ba cillen geïnfecteerd en vastgesteld, dat deze dieren kanker kregen en voorts heeft hij ook uit het zieke weefsel van deze die ren nieuwe culturen gewonnen. Deze on derzoekingen hadden ten gevolge, dat ook een serum kan worden gevonden, waar mede de kanker met succes kan worden bestreden. De brand in het Mantsjoerijsche keizer- paleis is volgens berichten uit Chinee- sche bron nog niet geheel gebluscht. Overigens zijn zeer met elkaar in tegen spraak zijnde berichten in omloop. De keizer van Mantsjoekwo, Poe-ji, woonde zelf de blusschingswerkzaam- heden bij en sprak den brandweerlieden zijn dank uit voor hun opofferend werk Omtrent de oorzaak van den brand zijn nog geen officieele mededeelingen ver strekt. Brandstichting wordt niet onmo gelijk geacht. VROUW VERMOORD HAAR MAN. Te Wittenberg is de deken der advo caten, Calbus, door zijn vrouw ver moord, terwijl hij in het bad zat. Zij sneed het lijk in stukken, doch de moord werd ontdekt. Het was een zeer slecht huwelijk en de vrouw had gedurende een twist haar zelfbeheersching ver loren. Twee geneesheeren, de bekende dr. C. Louis Leipoldt en dr. Carl Bremer, lid van den Volksraad, hebben te Kaapstad een ver gadering belegd, waarop een onderwerp is behandeld over: „Is die volk van Suid-Afrika fisiek minderwaardig?" Beide sprekers waren het in hoofdzaak met elkaar eens, dat er een verontrustende ach teruitgang bij een groot deel van het volk is waar te nemen, welke men niet kan en mag wegredeneeren. Dr. Leipoldt behandelde voornamelijk den lichamelijken achteruit gang en dr. Bremer besprak de noodig ge achte stappen en wees op den lichtkant van het vraagstuk. De voeding aldus dr. Leipoldt is ge- brekkig. Meel, dat uiterst belangrijke voe- dingsstoffen bevat, is duur en schaarsch in Zuid-Afrika en wordt door minder doeltref fend voedsel als pataten en mielies vervan gen. Dan wees hij op de ontstellende feiten, zooals het huwen in 1930 van 398 meisjes be neden den leeftijd van 14 jaar. In één jaar zijn niet minder dan 20.000 Afrikaners, man nen en vrouwen, in de gevangenis terecht ge komen en een samenleving welke zulke din gen duldt, heeft dat aan zich zelf te wijten. Het malaria-sterftecijfer is thans nog niet kleiner dan jaren geleden, terwijl het ziekte- cijfer voor malaria tweemaal zoo hoog is als in 1914! Jongens zijn op negenjarigen leef tijd groot en grof, maar ook uit hun krach ten gegroeid. Na onderzoek van duizenden kinderen was dr. Leipoldt van meening. dat het derde geslacht in het land achteruitgang \ertoont, maar dat het vierde en vijfde ge- sl3cl,t verbetert. Nieuw bloed is een nood zakelijkheid. Hij verklaarde ook het eenige u een gezin in den re9eI cen vloek voor zichzelf en voor anderen. Dr. Bremer maakte een vergelijking tus- schen de bezittende en niet-bezittende klasse. Personen van de bezittende klasse legqen meermalen eigenschappen aan den dag, welke van hen „armblanken 'zouden hebben qe- ^4-,W,anne" z'i niet in zulke goede om standigheden hadden geleefd. Hij achtte de kern gezond en de toekomst, ondanks de fei- tenniet zoo duister. Het percentage licha- e 'k ongeschikten is bij de bezittende klas se grooter dan bij de niet-bezittende klasse en mits deze laatste goede voeding krijgt, toont zij betere physleke eigenschappen dan de bezittende klasse. BOKSEN IN HET ITALIAANSCHE LEGER. Boksen zal volgens een onlangs genomen besluit als geregelde lichaamsoefening in de voorschriften voor het leger worden opge nomen. KINDERVERLAMMING IN DENEMARKEN. Reuter meldt uit Kopenhagen: In Denemarken is een epidemie van kin derverlamming uitgebroken. In Faaboorg zijn Maandag 120 en in Odense 34 nieuwe geval len geconstateerd. Tweehonderd soldaten in het garnizoen van Odense zijn gevaccineerd en de zieken huizen liggen vol patiënten. Binnenkort zal te Muskogee de zaak voorkomen tegen den jongsten valschen munter van Amerika, den 14-jarigen Clin- ton Hayes, die de leiding had over een bende schooljongens, welke zich bezig hielden met het maken van valsche mun ten. Hiertoe kwamen de jongens bijeen in den kelder van een oude kerk. Bij zjjn arrestatie constateerden de ambtenaren van het departement van fi nanciën, dat de jongens, quarters (kwart- dollarstukken) en nickels (vijf-cents-stuk ken) uit een legeering van tin en lood maakten, waarbij zij gebruik maakten van hun schoolkennis, terwijl ook het ma teriaal uit het school-laboratorium ge bruikt werd. De buren dachtten, dat ze met chemische experimenten bezig waren. Hayes maakte ook valsche cheques. Hii heeft bekend, dat zijn kameraden een kleine drukpers voor hem gekocht hadden, waarmee hij de cheques maakte. Daarna zette hij er de handteekenkingen en endossementen van personen uit deze stad op. Groote brand. De ontzaggelijke hitte, welke geduren de de laatste dagen in Roemenië heerscht was oorzaak, dat Dinsdag brand ont stond in de kolenopslagplaats van den Roemeenschen maritiemen dienst in het fort in Constanza. Ongeveer 800 wagonladingen staan in brand, en in weerwil van het krachtig ingrijpen der brandweer, woedt het vuur nog met groote hevigheid voort, en zijn reeds ongeveer 25 wagonladingen ver brand. Bij Asken, een eilandje bij Stockholm, is onlangs een groote motorboot, die aan een bioscoop-directeur behoorde, op een rots geloopen. Terwijl de boot aan het zinken was en de pasagiers en beman ning aanstalten maakten, te trachten naar de kust te zwemmen, doemde niet ver er vandaan plotselng een duikboot op. De commandant had het zinkende schip door zjjn periscoop ontdekt en kwam dadelijk te hulp. Nauwelijks was de be manning op de duikboot in veiligheid, of de motorboot verdween in de golven. Officieel wordt medegedeeld, dat de overstroomingen in Bihar en Orisse ze ven dooden hebben geëischt, 7500 huizen hebben vernietigd, 5000 huizen ernstig hebben beschadigd en in totaal ongeveer 300 dorpen hebben geteisterd. Onlangs is een oude eik, die jaren lang, tegenover het Lafayette-Theater in Harlem, een wijk in Groot-New-York, stond en voor de neger-acteurs altijd een talisman, waaraan ze tooverkracht toe kenden, is geweest, omgehakt. Ze geloofden, dat als zij den boom aan raakten, ze spoedig een engagement kre gen. Er was altijd een groep werklooze neger-acteurs om den boom verzameld en dit was bekend bij de impressario's zoo dat de eik een vaste plaats werd voor ieder die iemand voor een negerrol noo dig had. Vele bekende neger-acteurs schrijven hun succes toe aan den boom. Toen hij omgehakt was, ontstond er een levendige handel in stukken splinters van den gelukboom. Men bood zelfs vier a vijf dollars voor een flink stuk van den boom. In Los Angeles en Hollywood is groote opwinding veroorzaakt door het bericht, dat een reusachtige hoeveelheid ontplof bare stoffen is gestolen. De geheele politie was gealarmeerd, om negen ton dynamiet op te sporen, welke eenigen tijd geleden uit een fabriek van ontplofbare stoffen ziin gestolen. De geheele partij zou onlangs naar Hol lywood zijn gebracht. Reuter meldde Dinsdag uit Athene: Alhier is groote verontwaardiging ont staan wegens een bericht uit Moskou, dat de historische Grieksche kerk van Sint Nicolaas aldaar op last van de Sowjet- autoriteiten moet worden afgebroken. De kerk en de bijgebouwen, die even eens moeten worden afgebroken,behooren tot het beroemde kloostpr op den berg Athos. De geestelijkheid der kerk en de Grieksch-Orthodoxe kerk hebben bij de Sowjet-regeering geprotesteerd op grond van het feit, dat deze order der autori teiten een schending beteekent van de waarborgen, die gegeven zijn voor de godsdienstvrijheid in de Sowjet-Unie en voor de bescherming van minderheden en buitenlandsche kerken. VRIJDAG 7 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 400 VARA, 8.00 VPRO en AVRO, 11.0012.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie A. Bouwmeester. 10.30 Orgelspel J. Jong. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.30 Voordracht A. v. d. Moer. 3.00 Gramomfoonpl. 4.15 Gramofoonpl. 4-3° Voor de kinderen. 5.00 Grammofoonpl. 5-55 Causerie over de VAR A-Knipcursus, 6.00 De Flierefluiterso.l.v. J. v. d. Horst, Klein VARA-Ensemble o.l.v. F. Bakels en De No tenkrakers o.l.v. D. Wins. 7.30 De 16 September betooging. 7.57 Herh. SOS-berichten. 8.00 Lezing Ds. Visser. 8.30 Uit het Kurhaus, Scheveningen: Residen tieorkest o.l.v. C. Schuricht, Toonkunstkoor en solisten. 9 00 Lezing Dr. W. R. M. Noordhoff. 9.30 Vervolg Kurhaus-Concert. 10.15 Vaz Dias. Vrijz, Godsd. Persbureau. 10.50 L. Willink: Berkely Square. 11.0012.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl, 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek en gramofoonpl. .151-45 en 2.00 Gramofoonpl. 3-00 Solistenconcert en gramofoonpl. 5.00 Lezing. 5-30 Schlagermuziek en gramofoonpl. 7-15 Causerie, gramofoonpl. 8.00 Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Orkestconcert m.m.v. pianosoliste. .20 Concert. 9.5° Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Concert. I-I512.00 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 8 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. V AR A-ui tzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. den 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.VARA- tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, de Notenkra kers o.l.v. D. Wins en Janny van Oogen (de clamatie). 12.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. I.00 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels. 2.00 Zenderverzorging. 2.15 Vervolg ensemble-concert. 3.00 F. Faulhaber: De beteekenis van het Es peranto voor de Arbeidersklasse. 3.Ï5 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 3.45 Zenderverwisseling. 4.00 Vervolg De Flierefluiters. 4.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 5.00 Gramofoonpl. 5.15 Uitzending voor de mijnwerkers m.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, A. Bouwmeester (voordracht), J. Jong (orgel) en Chr. v. d. Bilt (toespraak) en gramof.pl. 7.00 VRO. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Gramofoonpl. 8.25 Causerie over den Knipcursus. 8.30 Bonte Avond, m.m.v. het VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, de Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst, De Notenkrakers o.l.v. D. Wins,VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, J. Jong (orgel), C. Steyn (accordeon) en K. Pruis en Sylvian Poons (conferenciers). Om 10.00 Vaz Dias, VARA-Varia. II.30—12.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. KRO-prigramma. 8.00915 cn 10.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15—1.45 Schlagermuziek en gramofoonpl, 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Kinderuur. 4.00 Toespraak. 4.20 Orgelconcert en gramofoonpl. 5.00 Orkestconcert en lezingen. 7.15 Causerie. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Schlagermuziek. 9.30 Voordracht. 9.45 Zang. 10.00 Gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Zang. 10.5012.00 Gramofoonpl. Eenige grepen uit een algemeen economisch overzicht Naar Leninqrad. VriidaK '29 Juni rtrt Het Lufthansa-toestel naar Be wjj gereed. Met elf 1passa;Rje 1 i(jerzee en den vaderlandschen bodem. vnorHat Veluwe RlUden onder onsdoor en vo wij het beseffen wordt om 19.15 u sche grens gepasseerd. In hevoorste Re deelte van de cabine - de rookafdeeung zitten eenige Engelschen va pijpje te genieten. Geregeld houdt de ma conist met behulp van kleine •wtegj' T op de hoogte, waar we ons bevinden. le^ gen negenen gaat een transpart schuwen, dat Tempelhof in z'ch s' k uurtje later rusten wu in de piotenjca mers, met het vooruitzicht den volgenden dag in Rusland te zijn. m Zaterdag 30 Juni 1934, s och ends om 7.20 wordt de reis voortgezet. Eli Pas°a giers schepen zich in. De huizenmassa s van Berlijn liggen weldra achter ons.Na twee uur vliegen bereiken wu de Oostzee kust, met haar typische landtongen. De torens van de vrije stad Danzig dienen als baken en verder gaat het over net Friesche Haf naar Königsberg, onze eer ste landingsplaats. Wü stappen over en om bil' elven wordt de reis voortgezet. Een smakelijke folder van de Deruiuft geeft ons een duidelijk beeld van het at te leggen traject. Het Kurische Haf, de duinenformaties en het bekende station Rossitten voor zweefvliegers, vragen onze aandacht, voordat wii de hoofdstad van Littauen, Tilsit, bereiken. Vandaar gaat het over de hoogvlakte naar Letland, waar Mitau ons herinnert aan de vroegere resi dentie der Hertogen van Kurland, waar na te ca. 1 uur in Riga wordt neergestre ken. 't Is er een zeer bescheiden bedoe ning op net vliegveld. Een andere ma chine brengt ons dan in anderhalf uur naar Tallinn (vroeger Reval), waar de trein ca. 12 uren voor noodig heeft. De vleigterrein-accomodatie is al uiterst pri mitief. In een één-motorige machine wordt de reis voortgezet. De cabine biedt maar ruimte voor vier personen, twee aan twee achter elkander. Bij Narwa aan de Finsche kust overschrijden wii de Rus sische grens en twee uur na ons vertrek uit Tallinn slaan wii op het vliegveld te Leningrad. Een ware ontgoocheling. Daargelaten nog, dat de Intouristgids, die ons zou afhalen, niet aanwezig was, kan van een stationsgebouw op het vliegveld nauwelijks gesproken worden. Een hou ten keet was ons toevluchtsoord. Zoo goed en zoo kwaad als het ging werden onze relaties in gebroken Duitsch onderhou den met eenige ambtenaren, die onze pas sen inspecteerden, de koffers, aanteeke- ning hielden van het geld, hetwelk wii bii ons hadden en van de sieraden, waarna wii per auto naar Leningrad reden, naar het Staatshötel „Europa". St. Petersburq. Eeniqe alqemeene opmerkinqen. Ruim twee eeuwen geleden, in 1703, stichtte Peter I aan den oever van de Neva een stad, St. Petersburg, die in 1714 de plaats innam van Moscou, als hoofd stad van het Russische rijk. Het „Venetië van het Nooorden" trok daardoor vele of ficieele personen uit regeringskringen en uit den adelstand, waardoor de stad een voornaam uiterlijk kreeg. Bii het be gin van de 19e eeuw was St. Petersburg dan ook niet alleen het administratieve middelpunt van het Russische rijk, maar evenzeer een industrieel en handelscen trum. De ligging aan de Baltische Zee was een belangriike factor voor de ont wikkeling der stad als uitvoerhaven. Maar daarnaast heeft deze stad zich geken merkt door gewichtige politieke gebeur tenissen. Vanaf de Decemberstrubbelin- gen in 1825 tegen Alexander I tot Lenin's optreden en de omverwerping van het Tsarenregime heeft St. Petersburg in de politieke belangstelling gestaan. St. Petersburq. Leninqrad. Het in 1924 gehouden Partijcongres der Bolsjewieken veranderde den naam van de stad in Leningrad. De ontwikkeling der stad is buitengewoon snel gegaan. De bevolking bedraagt meer dan 3.2 mil- lioen zielen. Maar in enkele maanden is dat getal al weder sterk verouderd Naar de bevolking is Leningrad in grootte de vijfde stad van Europa. De bevolkingstoe name bedraagt per jaar ca. 19 procent. In dat opzicht neemt deze stad de eerste plaats in de wereld in. Leningrad is een wetenschappelijk en industrieel centrum van de eerste orde. Een bewind van twee honderd tsaristische jaren is in de stad terug te vinden. Ik neem aan, dat alle woehngen zoowel die onder het oude als onder het nieuwe regiem veel schoons hebben verwoest. Maar in dat opzicht staat Rusland niet alleen! Zeker is het, dat den toerist nog een reeks van monumenteï HetVriTeHteVar?-get00nd kunnen morden ^„tsky-plein, waar vroeger de „guards parade hielden is thans met bloem- en grasperken bedekt en heeft in zijn midden een verzamelgrafvoor velen de overwinning van AlexanrW t x? Mis. zijn ,945 ramen lTr,l"TS In een aantal dezer haim deuren. »«m v,„ 5J ColS* he' M«- bezoekers trekt 'iv„ a, n millioen rondkeek tro^inh dat de i!" de troonzaal genomen was terwih ir00n zelf weg- een collectie 'wapens ac_hte.rgrond zooals die door de boer6" aan£ebracht, bruikt. In het midden a 6n WOrden gel waren geharnaste ruiters eenf'^ ZaaI T8ar,sl"e de Weren, fi sche uiting van het huidige bewind. Aan het Winterpaleis is het beroemde Russi. sche museum, de Hermitage, verbonden. Op 25 October 1917 werd het paleis door de Russische revolutionaire arbeiders be stormd en genomen. De voorloopige re geeringen, die van I ebruan tot October van dat jaar het Tsaristische bewind had. den vervangen en waarvan de laatste on der Kerensky stond, verdedigde er zich gesteund door cadetten, maar moest wn! fen waarna Lenin er zich vestigde. De Hermitage met zijn rijke kunstver zamelingen is bewaard gebleven. Het staat op dezelfde hoogte als het Louvre of het Kritische museum. Het bevat kunst schatten vanaf de Egyptische mummies, zes duizend jaren oud, tot scheppingen uit de 20ste eeuw. Rubens, van Dijk, Titian, Leonardo da Vinei, Botticelli, Rembrandt, Frans Hals en tientallen andere meesters zijn er vertegenwoordigd door hunne kunstwerken. De Russische meesters zijn tezamen gebracht in het fraaie Russische Museum. Het gebouw zelf, een schepping uit het jaar 1823 van den architect Rossi, is op zichzelf een kunstwerk. In de onmiddellijke omgeving van het Winterpaleis ligt het 530 meter lange gebouw van den Generalen Staf eveneens een schepping van Rossi uit 1828 en het Admiraliteitsgebouw van den architect Zakharov. Bij dit laatste bouw werk begint de hoofdstraat van Lenin grad, de 25 October-boulevard, met een lengte van 4.5 km. In de onmiddellijke omgeving van ons hotel ligt de Kazan- Kathedraal, een bouwwerk van den ar chitect Voronikhin, uit het jaar 1811, thans een museum. Wij bewonderen het prachtige standbeeld van Peter I, een schepping van den beeldhouwer Falco- nette, hetwelk staat op een granieten blok, hetwelk een bewegende golf voorstelt. Dit groote stuk steen is afkomstig uit de omgeving van de Finsche golf en met groote moeite naar Petersburg gebracht. Maar ook de St. Isaac's Kathedraal kan ons bekoren. Het 11 111 hooge gebouw wordt door 112 graniet-kolommen gedra gen. Met uitzondering van de Alexander- en Trajanus-kolommen in Rome zijn deze de grootste, welke bekend zijn. De hoogte bedraagt ca. 15 meter, iedere kolom weegt 100 ton. Deze kerk kan 12000 personen bevatten. Het inwendige is versierd met fraai marmerwerk. Tegenwoordig bevat deze kerk het Anti-religieus museum. De Academie der Wetenschappen herbergt het wetenschappelijk leven der Sovjet Unie. Het gebouw dateert van 1787 en is een schepping van den architect Guaren- gui. Het instituut telt circa 8000 leden. Onder dezelfde groep van belangrijke ge bouwen behooren de Openbare biblio theek, het Simolny Instituut, tal van be roemde theaters, de „Cultuurhuizen", scheppingen van het huidige bewind, de openbare parken enz. Daarnaast is Le ningrad een industrieel centrum, waar voor slechts gewezen behoeft te worden op de groote Putilov-fabrieken voor ma chines van verschillenden aard. Een stad als Leningrad, waar wij meer dere dagen vertoefden geeft veel beziens waardigs, uit het verleden en uit het heden. Over enkele monumenten maakte ik in het bovenstaande eenige opmerkin gen. Over het bezoek aan Peterhof en aan de Petrus en Paulusvesting wil ik nog iets meer vertellen. Daarover rapporteer ik in een afzonderlijke Reisherinnering. Zaterdag 5 September 1914. Mededeeling van de redactie: Parijs. Naast onze groote kaart van het Duitsch-Belgisch-Fransche oor logsterrein, geteekend op een schaal van 1 op 120.000, die thans een oppervlakte beslaat van 35 M-, heben wij terwille van een duidelijker overzicht, een detailkaart van Parijs opge hangen, aangevende de forten en batterijen, rondom Parijs gelegen. Men kan verwachten, dat binnenkort dit terrein in den strijd zal worden betrokken. Julianadorp. Donderdagmiddag kregen wij hier hoog bezoek, van Z.K.H. Prins Hen drik, om het dorp te bezichtigen; bezocht wer den de school, waar de kinderen door Z.K.H. werden toegesproken, de kerk, de huizen der bouwvereeniging en de proeftuin; vooraf was de boerderij van den heer J. van der Veer aan het N.H. Kanaal bezocht, voor die gelegen heid waren de koeien van v. d. Veer op het erf gehaald. Het een zoo goed als het andere werd met groote belangstellinq door Z.K.H. aanschouwd. Ter navolging. De vorige week is door het personeel van 's Rijks Marinewerf te Amster dam besloten, 2 percent van hun wekelijksche verdiensten af te dragen aan het Koninklijk euncomité. Op enkele uitzonderingen na voldoen allen gaarne hieraan. Wegens de moeilijkheden, die aan het inzamelen der gel en verbonden zijn, heeft de directie op zich genomen de bijdragen van het loon in te hou- en en wekelijks aan het Steuncomité op te zenden. Onder Marine en Leger een bericht van den vo 9er>den inhoud: In verband met ontvangen opmerkingen van onze geabonneerden, berich- en wij, dat van hoogerhand verboden is be nenten op te nemen betreffende bewegingen j schepen, enz. enz. it de advertentierubriek: Bekendmaking, n ergeteekenden berichten hiermede hun lentèle, dat zij tengevolge van de stijging r grondstoffen, genoodzaakt zijn met in- mal??uVallj September a.s. de prijzen van hr^ '/'r waterbrood, bruinbrood, rogge krentebrood en beschuit, te verhoogen kers^Cn Cen' Vo,9en de namen van 19 bak- jKy9ieniS,che Luxe-Broodbakkerij H. Wit- aeïu9' hoofdgracht 38. Bericht aan onze 91 e clientèle, dat voorloopig, zoolang onze rr°"aad no9 ^rekt. de prijzen van ons verhoogd zullen worden, doch het Bruinbrood, Roggebrood en (per 14 stuks) met i cent wordt ver- sr4,'". '/"Ct bruinbrood, Roggebrood en hoogd f stnks) met i cent wordt ver- bl9®teekende advertentie van den volgen- 1- inh?ud; ..Wie in dezen tijd kousen of sokken breit tijd voor militairen of mingego' ede medemenschen, doet een zeei goed werk"«

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2