Buitenlandsch Overzicht. Sally's avontuur. groote textielstaking. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND N°- 7483 EERSTE BLAD ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1934 62ste JAARGANG Toelating van Rusland tot den Volkenbond. Het congres van N.S.D.AP. de De De ellende in Tsjekiang en Hoepei. GESVSBERBROOD 25 CT. Cor Krigee, v.Galenstr. 71, teiet. 399 Internationale handel in wapentuig. De uitzending van de Troonrede. Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet. Heldersche Crt. fl.50, Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65 binnenland f 2.- Nederl. Oost- en West lndië per zeepost 1 2.J0, dem per mail en overige landen t „.20 Losse nos. 4ct.fr. p.p ct. Weekabonnementen 12 ct. Zon dagsblad resp f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.- Modeblad resp. t'1.20, f 1.50, f 1.50,f 1.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (gaijard). Ingez. meded (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De strijd tusschen Frankrijk en Duitschland om het Saargebied. - China, Turkije en de Volkenbondsraad, - De textielstaking in de Ver. Staten breidt zich uit. De strijd om het Saargebied In de a.s. zitting van den Volkenbonds raad zullen verschil lende belangrijke pun ten worden behan deld, waaronder de vraagstukken van het Saargebied, in verband met de volksstem ming van 13 Januari. Voor deze volks stemming heerscht in heel Europa be- langwtelling, omdat de uitslag van groote politieke fceteekenis voor ons werelddeel kan worden. Bij de stemming krijgt de bevolking gelegenheid een keus te doen uit drie oplossingen: aansluiting bij Frank rijk, terugkeer bii Duitschland of handhaving van den tegenwoordigen -toestand. Wij hebben al eens meer gezegd, zoo schrijft de „Nw. Rott. Crt." in een artikel hierover, dat niemand ook maar een oogenblik aan de eerste oplossing denkt, en dat. ware de volksstemming anderhalf of twee jaar eerder gehouden, een ver pletterende meerderheid tot terugkeer tot Duitschland zeker ware geweest. De komst van het Derde Rijk met de vervolging van de marxisten van ver schillende kleur en de vrijheidsbeperking of erger van de Roomschen in Duitsch land maakt echter velen van deze oplos sing afkeerig, zoodat er ongetwijfeld vele stemmen zullen worden uitgebracht voor den status quo. Als men aanneemt dat al wat socialist en communist is voor status quo zal stemmen, zal het van de houding der Roomschen afhangen, hoe de uitslag van de stemming is. Het zal interessant zijn te weten, wat het bij deze Duitschers winnen zal, het nationaiisme of de zorg voor de kerkelijke vrijheid. Als wij de i,Temps" mogen gelooven, vormen de so cialisten en communisten meer dan een kwart van het aantal kiezers, de Room sehen circa de helft- De Fransche memorie wüst er op, dat het noodzakelijk is, dat de bewoners we ten waaraan zij toe zijn, met andere woor den geheel op de hoogte zullen zijn wat de gevolgen zullen zijn van hun stemmen. Frankrijk belooft bij een overgang naar Frankrijk alle burgers gelijke rechten. Duitschland stelt oeconomischen steun in het vooruitzicht, doch zwijgt tot dusver over de positie van de bewoners. Gezien den huidigen Duitschen geest mag men niet anders dan een volledige „gelijkscha keling" verwachten. Moeilijker valt het te zeggen schrijft het blad wat de positie van het gebied bij behoud van den status quo zal zijn. De onzekerheid hieromtrent zou velen kunnen weerhouden hun stem daarvoor nit te brengen. Het is van Fransch standpunt dan ook zeer juist gezien, dat zij dit punt te berde brengt. Daarbij moet aan de bewoners Srootere medezeggenschap in het bestuur worden gewaarborgd en de mogelijkheid worden opengelaten, latere wijzigingen in den status aan te brengen, waarbij vooral gedacht moet worden aan een mogelijk groeienden wensch der bevolking om zich toch bii Duitschland aan te sluiten. Bij de komende volksstemming zullen Feuilleton Uit het Amerikaansch. 21) Nadat ze zich op de manier van „god- dank, daar zitten we" in één van de ge makkelijke fauteuils naast dien van haar P"Pil had laten neervallen, draaide ze den stoe] iets meer dan een kwartslag om, baalde een Magazine uit haar reistasch ®n 'iet voor het eerste half uur niets an- ei'8 zien dan den omtrek van een zacht- geronde wang, van een tint, die van veel aardigheid in poeder-mengen blijk gaf, I een paar mooi-gevormde schouders, houding niet bepaald aanmoedigend va.8' on' door zacht kwispelen van een 'endsehappelijk-gezinden staart pogin- II tot toenadering te wagen. En wat Sa- stn i Zelf hetrof door de keuze van zijn naast dien van zijn zuster, dus zoo W-Ver ni°gelp van Sally af, had hij tizen te over gegeven dat hij, voor «et oogenblik althans, „Town Topics" Sfiin 1een gesprek prefereerde. En dus dan i er voor Sqlly niet veel anders over zckiv i tr:u'htcn om haar geest op nuttige hon a*s °P aangename wijze bezig te v ei1 door een ouderwetsche uitgave ma i"Vanity Fair"> >ets dat haar niaar lif], h' gelukte. Na 't bekijken van de lee- daai fe<'rochtelijke gravures en hier en doorlezen van den tekst bleef er van aPPere avonturierster van den vori- in hoofdzaak politieke en nationale over wegingen gelden. Men zal zich niet het hoofd breken met de vraag wat de econo mische gevolgen zullen zijn van een even- tueelen terugkeer tot Duitschland. De Chineesche re geering heeft zich Donderdagavond offi cieel herkiesbaar ge steld voor een zetel in den Volkenbondsraad zoo meldt de Geneefsche corr. van de Nw. Rott. Crt. nadat Turkije Woensdag zijn candida- tuur voor denzelfden zetel had gesteld. China zal eerst een derde meerderheid van de Volkenbondsvergadering bereid moeten vinden om het herkiesbaar te verklaren, alvorens de strijd om dezen zetel tuschen China en Turkije zal aan vangen. De Chineesche gezant te Londen ver klaarde, dat China natuurlijk recht heeft om zich herkiesbaar te stellen. Het is de grootste staat van Oost-Azië en heeft getoond de voornaamste verdediger te zijn van het Volkenbondsverdrag in het Verre Oosten. Het feit, dat de toestand in het Verre Oosten zeer gespannen is, maakt de Chineesche tegenwoordigheid in den Volkenbondsraad nog meer nood zakelijk. Bovendien rechtvaardigt China zijn verzoek door te wijzen op de plannen voor technische samenwerking tusschen China en den Volkenbond, die voortgezet en ontwikkeld moet worden. De voornaamste reden waarom China een zetel wil. behouden ls na tuurlijk de kwestie van Mantsjoerije, waarvoor nog geen definitieve rege ling is gevonden. Het is moeilijk te voorspellen, wie van de twee candidaten het zal winnen, daar het Chineesche betoog stellig bij velen inslag zal vinden. Anderzijds zal men zich herinneren, dat tot nu toe alleen Polen het voorrecht heeft genoten, her kozen te worden en dat toen België zich enkele jaren geleden herkiesbaar stelde, de Volkenbondsvergadering daar tegen stemde. Perzië heeft zijn candidatuur ten gunste van Turkije teruggetrokken. De staking in de Ver. Staten De textielstaking in Amerika breidt zich uit, zooals men kan lezen in berich ten, elders in dit nummer. Volgens Wallstreet zoo meldt Reuter uit New York is de textielsta king teekenend voor de ineenstorting van 't geheele NIRA-programma. Volgens de regeering zou er een opleving, door verhooging der grondstofprijzen ver wacht kunnen worden. De gelijktijdige verhooging van het loon was echter niet voldoende, zoodat de kos ten voor levensonderhoud sneller stegen dan dat een algemeene conjunctuurople- ving in kon zetten. De pogingen der re geering, om door haar uitgavenpolitiek den oeconomischen toestand te stimu- gen avond niet veel meer over dan een hele gewone jonge vrouw, die onder een aanval Van gebrek aan zelfvertrouwen ge bukt ging. Niet, dat ze bang was om zich, wat verstand en ontwikkeling betrof, met de uitverkorenen te meten, maar op hoe- vele andere manieren zou ze, in vergelij king met het Ideaal van wat Hoorde en Niet-hoorde, te kort kunnen schieten. Ten slotte overpeinsde ze mistroos tig, terwijl ze met haar kin geleund op de palm van haar hand naar buiten staarde, naar het snel verglijdende land schap, dat onder de warme ochtendzon wazig lag te droomen wist ze niet eens een goede definitie voor dat begrip. Wat was 't Ideaal van wat Hoorde en Niet- hoorde eigenlijk? Niets deed haar een oplossing aan de hand zelfs haar vermogen om scherp op te merken en ving conclusies te trek ken niet. Na een uur van vlijtig nadenken kwam ze tot de dubieuse conclusie, dat 't Ideaal op de een of andere duistere manier iets te maken had met in staat te zijn om met je beenen over elkaar en ongegeneerd korte rokken, met een arrogante uitdruk king op je gezicht en zonder je iets van den"kring van toeschouwers aan te trek ken, regelrecht in de lens van den een of anderen pers-fotograaf te kijken en zoo te blijven poseeren zoo kort of zoolang als je 't zelf wenschte. Plotseling hield de trein met een schok stil; Sally keek op en zag Mrs. Shandish, die opgestaan was en nu glimlachend met al haar gezichts-onderdeelen, uitgezon derd haar oogcii, op haar stond neer te kijken. Schuin achter haar stond Mi. Savage, precies op de omgekeerde ma leeren, bleven eveneens zonder succes. Als' wezenlijke reden hiervoor voert men in Wallstreet aan, de experimenten op wereld-oeconomisch gebied en de on zekerheid, die op het gebied der valuta bestaat. Bovendien de zwakke stemming, die sedert langen tijd op de afdeeling der regeeringsobligatiën waar te nemen valt. De talrijke arbeidsconflicten van den laatsten tijd hebben bewezen, dat noch de in het NIRA-program voorgestelde Natio nal Labour Board, noch de in de laatste congreszitting genoemde National Labour Revision Board voldoende waren om het opkomen van arbeidsconflicten te verhin deren. Op het laatste oogenblik is nu een bij zonder commissie van drie personen in gesteld. De werkgevers in het textielbe drijf staan er echter zeer sceptisch tegen over, of deze nieuwe commissie eenig succes zal kunnen boeken. Sinds Dinsdag is de prijsbeweging in omvang toegenomen en de leiders der be weging blijven onverzoenlijker dan ooit bij hun eischen. Heden verluidde) dat aan een einde van de staking niet té denken valt, vóór de eischen der vakvereenigin- gen vervuld zijn. Aan den anderen kant toonen ook de werkgevers geen neiging tot toegeven en beweren ze, dat een verhooging der loonen een verslechtering van het oh zich zelf reeds zeer zwak geworden bedrijf mee zou brengen. Finland niet tegen. Volgens de bladen te Helsingofrs zou de Finsche commissie van buitenlandsche zaken van het parlement van gevoelen zijn, dat Fin land zich niet moet verzetten tegen de toe lating der Sowjet-Unie tot den Volkenbond. De Finsche regeering heeft bij navraag deze berichten noch erkend noch bevestigd. Het bestuur van de A. R. kiesver- eeniging Nederland en Oranje te Schie dam heeft aan minister president dr. Colijn hét volgende telegram gezon- den: Anti-revolutionair Schiedam, uiting gevend aan een gevoelen dat zonder den minsten twijfel door geheel Anti-revolu tionair Nederland, ja door bijna het ge heele Nederlandsche volk wordt gedeeld, verwacht dat Nederland bij stemming voor toelating van Rusland tot den Vol kenbond een beslist neen zal doen hoo- ren. De dag van den arbeidersdienst. Donderdagmorgen hebben 52.00 leden van den arbeidsdienst met vliegende vaandels en iedere afdeeling onder leiding van hun eigen voormannen te Neurenberg gedemonstreerd voorbij een tribune op welke zich Hitier met Hierl den chef van den arbeidsdienst en tal van genoodigden bevonden. Hitier groette iedere groep met „Heil arbeidsdienst", waar op iedere man den tegengroet: „Heil mijn leidérdeed hooren. Een groot aantal toeschouwers was bij den voorbijmarsch, die een sterk militairen indruk maakte, ofschoon geen enkel wapen gedra gen werd, aanwezig. Hitier aanvaardt het Front- strijderskruis. Het D. N. B. meldt uit Neurenberg: Op verzoek van minister Frick heeft Hitier Donderdag het door wijlen president von Hin denburg gestichte Frontstrijderskruis aan vaard, en als eenige decoratie naast het ijze ren kruis op zijn borst gehecht. Fransche persstemmen over Hitler's proclamatie. Het oordeel van de Fransche pers over de gister door gouwleider Wagner voorgelezen verklaring- van Hitier op het congres te Neu renberg kan moeilijk in enkele woorden wor den samengevat. De meeningen loopen nogal uiteen. Het Journal noemt de verklaring knap en verstandig en zeer gematigd in toon. Het Petit Journal merkt den wil tot toena dering tot Frankrijk op. De Homme Libre schrijft, dat het steeds weer hetzelfde tooneel is: eerst biedt men aan te onderhandelen en den volgenden komen de eisch. De staking wint veld. In Nieuw Engeland schijnt de sta kingsbeweging veld te winnen. Te Fall- river (Massachussetts) zijn weer zeven spinnerijen gesloten. Thans wordt in 10 van de 22 spinnerijen niet gewerkt. In Noord- en Zuid-Caroline zijn van de 160,000 werklieden bijna 100,000 in staking. Te Acon (Georgië) wordt in geen enkele spinnerij gewerkt. Daarentegen wordt in Rhode-Island op bijna volle capaciteit gewerkt. De verbittering neemt toe. Wat het verloop van de staking zelf betreft, deze krijgt gelijk dit bij Ameri- kaansche stakingen veelvuldig het geval is, langzamerhand een feller en verbit terder karakter. Reeds thans zijn be halve de bij verschillende botsingen ge wonde personen ook reeds twee perso nen gedood tijdens onlusten in Georgië. Terwijl in den allereersten aanvang der staking de stakers nog een afwach tende houding aannamen met betrekking tot het al- of niet-deelnemen der nog niet tot staking overgegane arbeiders, begint hun houding thans bijzonder agressief te worden, waarbij zij er niet tegen opzien geweld te gebruiken en zoo noodig bloed te vergieten. Arbitrage. De stakings-leiders hebben meege deeld, dat de United Textile Workers Union er op zal aandringen dat hun eischen worden ingewilligd, ook al wordt een regeeringscommissie benoemd om te bemiddelen. Incidenten. In verband met de staking der textiel arbeiders is het Woensdag in verschil lende plaatsen tot ernstige incidenten gekomen. Zoo was het naar men reeds weet te Trion (Georgië) tot schieten gekomen. Een arbeider is ge dood, 15 zijn gewond. Te Augusta (Georgië) zijn drie sta kers bij een botsing met de politie ge wond. Stakende arbeiders hebben te Greenville (Zuid Carolina) werkwillige vrouwen mishandeld. Stakers trekken in troepen van duizend van plaats tot plaats. Zy hebben door intimidatie de sluiting van honderden ondernemingen bewerkt. In het geheel zijn thans onge veer 350,000 arbeiders in staking. Uitbreiding van de staking. De vakbond van arbeiders en arbeidsters in de industrie van dameskleeding heeft be sloten over te gaan tot staking, voor zoover het de fabricage van katoenen kleedingstuk- ken betreft. Dit besluit beteekent, dat het aantal stakers onmiddellijk toeneemt met 50.000 arbeiders en later zal stijgen tot 125.000 a 175.000 enkel van deze branche. Ernstige incidenten. Te Honepath, in den staat Zuid-Carolina, is het Donderdag tot ernstige ongeregeldhe den gekomen. Stakers hebben een aanval ge daan op arbeiders, die geweigerd hadden het werk neer te leggen. Drie personen werden gedood en verscheidene gewond. In de plaats heerscht groote opwinding. De omvang van het conflict. Er wordt gemeld dat nog meer spinne rijen zijn gesloten. Thans zijn er 300.000 sta kers in Nieuw-Engeland. Gorman heeft verklaard, dat de arbeiders pas arbitrage zullen aanvaarden, wanneer alle fabrieken gesloten zijn. Te Lincoln in Noord-Carolina zijn 70 pos ters in hechtenis genomen. Tengevolge van de droogte. Uit de provincies Tsjekiang en Hoepei, die langdurig geteisterd zijn door een ontzet tende droogte, wordt gemeld, dat vele be woners van ellende en honger een eind ma ken aan hun leven. Tragische berichten worden te Sjanghai ontvangen uit deze streken, waar de droogte den oogst heeft vernield en de gloeiend heete zonnestralen den boeren alle hoop ontnemen. Een uit 12 personen bestaand gezin in Poe- kiang heeft vergift ingenomen. Elf hunner zijn zijn overleden; alleen een 12-jarige knaap is nog in leven. Ook een gezin van 8 personen heeft zich vergiftigd. Ook onlusten zijn reeds voorgevallen. De boeren, die gelooven dat alleen godsdienstige plechtigheden hen en hun oogst voor vernie tiging zullen vrijwaren, weerstreven de be velen, die zijn uitgevaardigd door de regee ring te Nanking. In de provincie Anhoei trokken eenige dui zenden boeren op naar de stad Monkiang en eischten een onmiddellijke gelduitkeering Toen het stadsbestuur weigerde, ontstond een Eenigst adres voor groote beweging en troepen moesten de po litie te hulp komen om de orde te herstellen, In vele andere districten zijn de boeren in gesloten gelederen opgetrokken naar de ste den en hebben zij de rijstwinkels geplunderd. De steekpenningen". Bij het onderzoek door de Senaatscom missie te Washington naar den internationalen handel in wapening, werd speciaal aandacht gewijd aan de praktijk van het geven van ge schenken bij het vragen om opdrachten. Zoo erkenden hooggeplaatste ambtenaren van de Electric Boat Cy., dat zij „commissie" betaal den om opdrachten te krijgen in Zuid- Amerika. Senator Clark opperde de meening, dat het niet openlijk erkende doel met het zenden van Amerikaansche maritieme missies naar, Zuid-Amerika was, den verkoop van oorlogs schepen en wapening aan de Zuid-Ameri kanen te bevorderen. Reuter meld uit Washington: Tijdens het onderzoek van de Senaatscom missie inzake de Amerikaansche wapenindu strie is nog aan het licht gekomen, dat Sif, Basil Zaharof van de Electric Boat Company„ waarvan hij aandeelhouder is, in het geheel 2 millioen dollar voor patenten heeft ontvan gen. Aubry, de gewezen marine-attachee vart Peru te Washington, die in Zuid-Amerika voor de Electric Boat Company werkzaam is geweest, heeft voor het verstrekken van pa tenten 326.000 dollar ontvangen. Men heeft verder getracht met Japan contracten af ta sluiten; deze zijn echter niet tot stand ge- Op 18 dezer, den derden Dinsdag van. September, zal zoo meldt de Radio-Bo de, de Troonrede wederom door de A.V.R.O. worden uitgezonden, nadat! vóór de komst van H.M. voor de Rid derzaal, de heer D. Hans, voorzitter van! den Ned. Journalisten Kring en hoofd redacteur van de Avondpost, een ver slag zal hebben gegeven van de gebeur tenissen op het Binnenhof. Het verslag] van den heer D. Hans zal door de Phohi! worden verbreid naar o.a. Oost- en West-Indië. Het uitzenden van de Troonrede en het verslag is nu drie jaar achtereen technisch en journalistiek door de AVRO! verzorgd. Dit jaar is het anders. Dei Rijkstelegraafdienst zal nu voor dei „techniek" zorgen. Deze dienst zal 'microfoons en versterkers ter beschik king stellen van „de" omroepvereenigin- gen, zoodat ook thans de K.R.O/ een verslag zal uitzenden, dat door de zen ders van Kootwijk naar Overzeesche ge westen zal worden verbreid. nier, maar daarom niet minder officieel- vriendelijk te glimlachen. „Uitstappen," kondigde hij aan. „Het eindstation we gaan over op de boot. Nu nog een uur, en dan. zooals dat in het Hoogduitsch heet „dan binne we der"." Dwars over de vrij groote werf liepen ze naar een kleine beredderig-doende stoomboot. Mrs. Shandish stapte, als blik semafleider van een mogelijke bekende, kordaat nu op, maar blijkbaar zat die kordaatheid niet zeer diep, want toen ze met hun drieën, na verschillende kleine trapjes op en af, ten slotte veilig zaten op een beschut plekje van het eerste dek, gaf ze van 't corvee, dat ze 't gevon den had eerlijk blijk door een diepen zucht van verlichting te slaken. „Niemand van onze kennissen aan boord", zeide ze bijna opgewekt, terwijl ze Sally nu minder gefixeerd glim lachend aankeek. „Hewat.wat zeg je?" vroeg mr. Savage, terwijl hij met een schok uit een soort van trance ontwaakte, welke door een glimp van een vertegenwoor digster van 't Ideaal in een wit linnen mantelpak teweeg gebracht was. „Gelukkig niets dan doodgewone men- schen niemand van belang" paraphra- seerde zijn zuster. „O.... nee!" gaf de man in 't blauwe colbertje twijfelend ten antwoord, maai' daar het witte mantelpak achter de ka juit verdwenen was, trok hij zijn stoel naar dien van Sally toe, om op nuttige en aangename wyze den tijd te dooden. „Kyk daar heeft u het eiland", zeide hij, terwijl hij een vrij vaag gebaar met zijn rechterhand maakte. „Ziet u dat huis met die witte pilasters daar tusschen de hoornen links van den vuurtoren dat is het huis van onze beroemde tante." Sally deed haar uiterste best om een belangstellend en intelligent gezicht te zetten. Niet dat 't eiland haar bewonde ring niet gaande maakte, gezien van af het dek van de boot, met zijn halve om lijsting van groen-blauw water, met hiel en daar een donkere veeg, waar de wind de golfjes ongeduldig opstuwde, in de morgenzon, die de grijze villa's met hun omgeving van donkere loofboomen, glad-geschoren grasvelden en terras-vor- migaangelegde tuinen met een gouden licht overgoot, met zijn gegroefde grauwe rotsen en het breede, goudgele, langzaam in zee afloopende strand, bood het een aanblik, zoo spookjesaohtig mooi, dat Sally Manvers in andere om standigheden er verrukt en betooverd door geweest zou zijn. Maar nu welke ontvangst stond haar daar te wachten zouden de voorspel lingen van de twee menschen naast haar in vervulling gaan, of zou 't eiland haar, als een niet-gewenseht element, te midden van zijn bewoners, weer naar 't vasteland terugsturen? „Ik heb vannacht erover nagedacht", kondigde Mrs. Shandish, na een steel- schen blik om haar heen, welke haar van haar volkomen geïsoleerd zijn overtuigde, „over die quaestie van Miss Manvers be doel ik." „Gelukkig, dat je er zelf over begint laten we hopen, dat je iets goeds gefa briekt hebt", viel Savage haar met een zucht van tevredenheid in de rede. „Van ochtend, toen ik wakker werd, kreeg ik bii de gedachte alleen al de doodstuipen op mijn lijf. Maar ik heb me getroost met de overweging, dat ik ten slotte maar een lid van 't stomme geslacht was, en als ge volg daarvan een zeer ongecompliceerd iemand. En dat's maar goed ook, want als ik anders geweest was, wie weet, of ik dan niet allang in de eene of andere stem ming gekomen geweest zou zijn. Zooals de zaken nu staan stel ik me ermee tevre den, om eiken avond, voor 't naar bed gaan, in mijn nachtgebedje mijn begaafde zuster te gedenken." „Ben je klaar met onzin-praten?", in formeerde Mrs. Shandish niet bepaald vriendelijk. „Als jii op zoo'n toon spreekt, ja!" „Goed, als u dan even luisteren wilt, Miss Manvers! Om te beginnen, zullen we uw naam veranderen. Van dit oogenblik af heet u Sara Manwaring, Sara zonder de h." „Hoe spel je dien naam, stel je voor, dat we 't alle drie op een verschillende manier doen", barstte Savage jolig uit. Met een martelaarsgezicht spelde Mrs. Shandish den naam twee maal achtereen. „En de voorgeschiedenis van onze lieve vriendin?" vroeg Savage nieuwsgierig. „Doodeenvoudig. Miss Manwaring is gisteren bij mij gekomen met een aan bevelingsbrief van Edna English. Ver leden week is ze op reis gegaan naar Italië en tegen den tijd dat ze terug komt heeft tante Abby zooveel andere dingen, die haar interesseeren, dat ze natuurlijk vergeet om Edna over de quaestie van Miss Manwarrings antece denten te spreken." „Wat heb ik u gezegd?" vroeg Mr. Savage, terwijl hjj Sally overdreven-ge wichtig toeknikte. „Is dat kunst of is dat geen kunst?" „Ze is van uitstekende familie; vader en moeder hebben vroeger in even wachtte ze, om met haar aankondiging meer indruk te maken in Massaillon, Ohio, gewoond „Bestaat er zoo'n gehucht?" „Natuurlijk." 4 „Verduiveld, wat ben je knap, Adèle.1* „Door een reeks tegenslagen óp finan cieel gebied 't failliet gaan van zaken, waarin de familie haar geld gestoken! had is ze nu helaas genoodzaakt om| haar eigen brood te verdienen." „Is dat alles?" „Vind je het niet genoeg?" „Meer dan genoeg. Buitengewoon, schitterend, onovertrefbaar! 't Heeft al leen één zwak punt." „En dat is?" vroeg Mrs. Shandishl eenigszins geprikkeld. ,,'t Is glad onmogelijk om tot een eer ste familie te behooren in zoo'n gehucht' hoe heette 't ook weer. Massillon, Ohio! 't Is je reinste onmogelijkheid in een plaatsje van een rijtje huisjes, waar ik nog nooit van gehoord heb." „Is 't u duidelijk, Miss Manwarring?" vroeg de jonge vrouw, terwijl ze haar, broer ongeduldig den rug toedraaide. „Ja," verzekerde Sally haar opgewon den. „Volkomen. Alleen dit.... wie ia Edna English?" „Ja, in de krant heb ik dikwijls haar naam gezien. Maar om welke reden. „Maatschappelijk werk dat is zoo'n) soort liefhebberij van haar. Als ze thuis is doet ze niets anders, hoeveel tijdi ze al niet aan fabrieksmeisjes gegevenl heeft." „Tot hun groote woede en ergernis", viel Savage haar in de rede. „Laat dat zijn zooals 't is.... dit ia de manier waarop ze op Miss Manwar-j ring opmerkzaam geworden is." (Wordt vervolgd),

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1