FIFTY-FIFTY Scheepsbrand i Hevige HELDERSCHE COURANT VAN'DINSDAG 11 SEPTEMBER 1934 Rusland wordt toegelaten Dokter adviseert SIGARETTEN Beslissing in geheime raadsvergadering. De U.S.S.R. krijgt een permanenten zetel, BINNENLAND Nieuwe industrieën in ons land. Hitier spreekt tot de vrouw en de jeugd. i Koningin en Prinses terug in het vaderland. GEMENGD NIEUWS Buitenland cent voor 365 GEREDDEN 200 VERMISTEN Mussolini Duitschland BUITENLAND °t mijnstaking in België besloten. OEPASTEURISEERDEm WM J |C| zich gedwongen, in afwachting van betere tijden, haar poorten (e sluiten. Het gehcele personeel van deze fa brieken zal ontslagen worden. missaris voor den akkerbouw en de vee houderij staan de volgende vijf centrales De akkerbouwcentrale. Deze komt in de plaats van de graan- centrale, de vlascentrale, de cichoreicen- trale, de suikerbietencentrale en de griend en rietcentrale. De meelcentrale. Deze blijft in haar tegenwoordigen vorm voortbestaan. De V.I.T.A. Deze, de Vereeniging voor inheemsche tarweafnemers, blijft in haar tegenwoor digen vorm voortbestaan. De aardappeïmeekeinitraïe. Deze blijft in haar tegenwoordigen vorm voortbestaan. Reuter meldt uit Londen, dat te Genève aangekondigd wordt, dat de Volkenbonds raad unaniem ten gunste van Ruslands toelating tot den Volkenbond heeft be slist. De U.S.S.R. zal een permanenten zetel in den Raad krijgen. Deze beslissing is genomen in een geheime raadsver gadering. Argentinië en Portugal ont hielden zich van de stemming. Als gevolg van Joodsche immigratie i De commissie voor economische voor lichting van Duitsche immigranten te Amsterdam heeft een enquête ingesteld naar aard en omvang der nieuwe in dustrieën na 1 April van het vorig jaar door of onder deelneming van Duitsche Joden gevestigd, en daarby 100 bedryven aangetroffen met meer dan 5 werknemers. Het totaal aantal Nederlandsche arbeids krachten, dat als gevolg van de vesti ging in de laatste P/4 jaar van deze nieuwe industrieën direct en indi rect (indirect tengevolge van den inkoop van Nederlandsch materiaal door denieuwe ondernemingen) werk heeft gevonden en zal vinden, kan becijferd worden op circa 4500. Behalve een belangrijke metallurgische onderneming (nikkelfabriek) zijn ver scheidene metaahvarenfabrieken w.o lam penfabrieken opgericht. Interessant is ook de oprichting van een fabriek van electrische instrumenten voor geneeskun dige doeleinden en van een fabriek voor speciale meetinstrumenten; deze fabrie ken zijn de eerste van deze soort in Ne derland. Van de nieuwe ondernemingen 111 de .textiel-industrie produceeren vele fabrie ken artikelen, die tot dusverre niet in ons land werden gemaakt, b.v. tricot van kunstzijde (z.g. chhfmehse) fabricage Van veering, naaizyde, gebreide- en gehaakte ,;goederen enz. i |Een groot aantal nieuwe ondernemin gen houdt zich bezig met de fabricage vin kleedïngstukken en lingerie, hoeden- ftjbrieken, pantoffelfabrieken, fabrieken vin heerendassen enz. Duitsche chemici hebben hier te lande eén aantal nieuwe chemische bedrijven inj het leven geroepen, b.v. fabrieken die geneesmiddelen vervaardigen, fabrieken Iv^n cosmetische artikelen en van che- 1 mjisch-technische producten. Verschillende in ons land gevestigde nijeuwe fabrieken, zooals kofferfabrieken, ïajbrieken van leeren handschoenen, van gtjimmistof en gummi-artikelen, speelgoe deren, knoopen, kunstbloemen, handwer ken enz. dragen eveneens het karakter van nieuwe industrieën. De veehoudertycentrale. Deze komt in de plaats van de varkens- centrale en de crisisrundveecentrale. Onder leiding van den regeeringscom- missaris voor de melkveehouderij staat: De zuivelcentrale. Deze komt in de plaats van de thans bestaande crisis-zuivelcentrale en hetcrisis- zuivelbureau. Onder leiding van den regeeringscom- missaris voor den tuinbouw en de sier teelt staan: De groenten- en frultcentrale. Deze blijft vrijwel in haar tegenwoor digen vorm bestaan. De sierteeltencentrale. Deze komt in de plaats van de bloem- bollenkweekerscentrale, de bloembollen- exporteurscentrale en de boom- en bloem- kweekerijcentrale. Onder leiding van den secretaris generaal staan De visscherjjcentrale. Deze komt in de plaats van de stichting voor de Ned. haringvisscherij en de ansjo viscentrale. De turfeentrale. Deze blijft in haar oorspronkelijken vorm voortbestaan. Grootsch vuurwerk te Neurenberg. 300 000 toeschouwers. Algemeene arbeidsplicht in Duitschland EEN ANDERE DOKTER SCHR1JET ONS: In ons buitenlandsch overzicht maakten wij melding van het groote congres van de Nat. Soc. Party te Neurenberg en de toespraak, die Hitier daar heeft gehou den. Hitier heeft ook nog het woord gevoerd tot 60.000 jongens en tot de nat. soc. vrouwen. Tot de jongens zeide hy „De dag zal komen, dat wij allen één zullen zijn om ons volk kracht en sterkte te geven. Jullie moet in je jeugd in je opnemen en leeren wat wy eens in ge heel Duitschland gaarne zullen zien. Wy willen eens één ryk zien en jullie moét daarvoor reeds opgeleid worden in één organisatie. Want jullie zyn vleesch van ons vleesch en bloed van ons bloed êri in julie brandt dezelfde geest, die ons' beheerscht!" 'Voor de nat.-soc'; vrouwen hield de Rijkskanselier eveneens een rede, waarin' hy o.a. zeide: „De nat.-soc. beweging1 heeft van het begin af in de vrouw de trouwste helper niet alleen gezien, maar ook gevonden. Het gemoed der vrouw heeft in alle tijden op den geest van den mjaij ingewerkt. De Duitsche vrouw heeft begrip voor datgene, wat de natuur haar heeft meegegeven, zooals de man by dit inzicht der vrouw niet langer behoeft te vreezen, dat hy uit zyn positié als man wordt verdrongen. Men zou kunnenzeg- gin, dat de wereld der vöjuw een kléi nere is, want haar wereld is haar man, héar familie, haar kinderenen haarhuis. Waar zou echter de gtoote wereld zyn is niemand de kleinere wilde verzorgen Wy verzetten ons er legen, dat een in dividualisme van de meest bedorven soort wil uiteen rukken wat God heeft samen gebonden". In een rede op een bijeenkomst van leiders van kampen van den arbeidsdienst gehouden, heeft de rijksleider Hierl een en ander verteld over de wording van den dienst en de verdere vooruitzichteiV"' Als een van de voornaamste taken, waai*-,'1 voorde dienst zich in de komendejarep1'' geplaatst ziet, noemde spreker de in-1 voering van den algemeenen en voor ieder gelijken arbeidsplicht. Dat deze er zou" komen stond voor spreker vast; het wach- ter) is slechts op het bevel van den Führer, die het juiste tijdstip voor de wettelijke regeling zal aangeven. Wat de gelykheid betreft, voor geen enkel beroep mag een uitzondering worden gemaakt, ook niet wat den diensttijd bereft, die voor ieder één jaar moet bedragen. Mnt het oog op de waarden die de arbeidsdienst voor de Duitsche bevolking schept, noemde spreker het noodig eén doelbewuster en planmatiger gebruik te maken van den arbeidsdienst, waardoor- de prestaties ervan van nog veelgrooter beteekenis zouden kunnen worden. Met een geweldig, grootsch vuurwerk, l is het feest besloten. Een speciale ver slaggever zegt hiervan: Het is alsof de hel bovén Neurenberg is losgebarsten, of hemel en aarde vuur spuwen. Het zyn de giganteske vuurwerken, die rond de Zeppelin-werf worden ontstoken. Gebulder van kanonschoten dreunt aan alle kanten. Een bombardement van tien minuten wordt natuurgetrouw nagebootst en het lijkt beangstigend echt. Een vage vrees kruipt over de honderd duizenden toeschouwers, die daar in de duisternis staan opgesteld. Geweldige 1 ontploffingen hebben aan alle kanten plaats Dan klinkt het geroffel van het mitrailleuivuur, alle andere geluiden worden er door overstemd. Zelfs het dierenrijk schrikt op, angstig fladderen de vogels, die in de hoornen zaten te slapen, de lucht in en men ziet ze zweven in het licht, dat als bliksenflitsen oplaait, en ineens het bosch, het Stadion en de weide in gloed zet. Een dichte wolk hangt over de men-: schenmenigte. Het machtigste vuurwerk ooit in Duiischland gegeven, zou het wordeneen monuroental-Feuerwerk. Welnu, dat is het geworden. Het kon een veldslag zyn, een zoo verschrikkelijk gedaver dreunt door de lucht. Aan het vuurwerk vooraf gingen groote volksspelen, georganiseerd door de nieuwe massa-organisatie „Kraft durch Freude". Ongeveer 300.000 menschen hebben naar deze spelen gekeken, die uit een oogpunt van massaregie wonderbaarlijk waren. Maar over welke middelen beschikt men ook. Voor deze spelen had men uit geheel Duitschland echte boeren laten komen, voor deze spelen had men uit geneel Duitschland ambachtslieden ontboden, formaties der Hitlerjeugd, uit geheel Duitschland werkten er aan mee, evenals formaties van de ryksweer. Ongehoorde middelen stonden ter besdhikking. HET SAARGEBIED. Voor het Saargebied is een officieel decreet afgekondigd, waarbij de recru- teering van jongelieden uit het Saargebied voor den vry willigen arbeidsdienst in het Duitsche ryk verboden wordt. 23 Augustus 1934 Aan Goodwin Co. Als medicus wilt U mij wel toestaan U geluk te wenschen met Uw pres tatie ten aanzien van de fabricage Uwer Fifty-Fifty sigarettendie blij kens lange persoonlijke ervaring alle goede kwaliteiten vereenigen met de zeer loffelijke eigenschap, dat zij, door wetenschappelijke samenstelling, prikkeling van dat gevoelige orgaan, de keel, voorkomen. Ik beschouw dit als een besliste en blijvende bijdrage tot het ongestoord genot van de talrijke tookers en iedereen, die last heeft van keel-irri- tatie of roókers-hoest, kan ik met vertrouwen aanbevelen voortaan Fif ty-Fifty sigaretten te rooken, daar hun dan in de meeste gevallen het lot bespaard wordt zich één van die weinige genoegens geheel of gedeel telijk te moeten ontzeggen, die in deze moeilijke tijden op allen zulk een weldadigen invloed uitoefenen. Hoogachtend, (Het origineel van dezen brief ligt te onzen kantore ter inzage.) Indien U bemerkt dat andere sigaretten Uw keel prikkelen en dien „rookershoest" veroorzaken, probeer dan eens één week De centrale voor eieren en pluimvee. Deze komt in de plaats van de pluimvee centrale, de eieren-import-centrale de stichting voor export van eieren en pluim vee en de garnalen-centrale. Belanghebbenden zullen goed doen zich ten aanzien van de werking enz. dezer verschillende centrales tijdig op de hoogte te stellen te bevoegder plaatse. SIGARETTEN geestdriftige verwelkoming op het IJ ter wille van Uw keel 1 Maandagmorgen nog vóór het aanbreken van den dag lag het motorschip Tabinta van de Stoomvaart-mij. Nederland, waarop de Koningin en Prinses Juliana na afloop van haar vacantie-verblyf in Noorwegen de thuisreis hebben gemaakt, voor de pieren van IJmuiden. Te 4.45 was het schip door de sluizen, om daarna het .Nqordzeekanaal op te stoomen, begeleid dopr de boot van de havenpolitie van IJmuiden, aan boord waarvan zich de havenmeester, de heer Seyffert, bevond, en een boot van de politie van Amster dam. Toen de Tabinta te ruim acht uur by de Hembrug uit de morgennevelen op doemde, was daar reeds het bootje der Amsterdamsche havenpolitie, om het ge leide van die van IJmuiden aan de grens der gemeente over te nemen. En zoodra de Hembrug gepasseerd was, wachtte de Koningin en de Prinses by haar terug komst in het vaderland een verrassend aardige, hartelijke verwelkoming. Omringd door een kleine flottilje van motorbooten, stoomden haar twee feeste lijke gepavoiseerde passagiersbooten van de Alkmaar Packet, de Prins Hendrik en de Alkmaar, tegemoet. Eenige duizen den leden van Oranjevereenigingen waren daar aan boord. Het was een ontroerend oogenblik, toen de Koningin en de Prinses, de eerste in haar witte weduwe-kleed, op de brug van het groote zeekasteel verschenen. Een luid gejuich steeg toen op van de beide pleizierbooten men werd daar het zwaaien met hoeden en zakdoeken niet moede, en blijkbaar onder den indruk van deze geheel onverwachte betuiging van blijdschap en aanhankelykheid dank ten de vorstinnen daarvoor onophoudelijk vriendelijk wuivend. De beide booten bleven langszij van de Tabinta varen, en naarmate deze de Javakade naderde, nam de geestdrift toe. Op de kade waren ter verwelkoming aanwezig de burgemeester van Amsterdam, dn W. de Vlugt en de hoofdcommissaris van politie, de heer Versteeg. Een talrijke menigte bad zich buiten de douane-loodsen verzameld om de vorstinnen by haar terugkeer een hartely k Welkom toe te juichen. Een der directeuren van de Stoom- vaartmy. „Nederland", de heer v. Hengel, had de zeereis van Oslo af medegemaakt. Op do kade was namens de maatschappij de directeur de heer De Boer ter ver welkoming aanwezig. Begroeting te Haarlem. Gistermorgen ca. half elf kwam de lan- daülette waarmee de Koningin en Prinses Juliana naar Den Haag terugkeerden, met twee volgauto's, door Haarlem. Ter hoogte yan'de Hazepaterslaan stonden langsden weg de zusters van het diaconessenhuis en van Bethesda Sarepta geschaard. Een van de zusters ging midden op den weg staan met een bouquet. Aankomst in Den Haag. Om kwart over elf kwam de Koningin met Prinses Juliana voor het paleis in Den Haag aan. Dankbetuiging van de Koningin. De Koningin ten zeerste!getroffen door de verrassende wijze, waarop zij by haar aankomst te Amsterdam hedenmorgen is verwelkomd, heeft den burgemeester van Amsterdam verzocht, hiervoor namens Hare Ma jesteit aan de talrijke personen, die aan deze begroeting hebben deelge nomen, warmen dank over te brengen. DE SPELLING-MARCHANT. Journalisten nentraal. In de Zaterdag j.1. gehouden bestuurs vergadering van den Nederlandschen Journalisten Kring is opnieuw de spel- ling-quaestie behandeld, in verband met het feit, dat, sinds de vorige uitspraak van het Kringbestuur, een gewijzigd plaii-Marchant by het onderwijs is inge voerd. Het bestuur zag geen reden, zyn vroegere besluit te herzien en bevestigde daarom de toen gedane uitspraak, dat het zijnerzijds op dit oogenblik geen aanleiding vindt, zich voor of tegen de nieuwe spelling uit te spreken en dat, wat de invoering by de pers betreft, daaromtrent by elk blad afzonderlijk door de leiders dient te worden beslist. Amerikaansche passagiersboot in brand. Aan boord van het Amerikaansche stoomschip „Morrocastlevan 11.520 ton, dat zich op 20 mijl van het lichtschip van Nieuw-Schotland bevindt, is een he vige brand uitgebroken. Het radio-station, dat het eerste S.O.S.-sein opving, heef» geen verdere verbinding kunnen krijgen. Het schip moest Zaterdagmorgen 8 uur te New York aankomen. Aan boord be vonden zich 318 passagiers en 240 man der bezetting. Alle politievaartuigen langs de kunst van New Jersey zijn te hulp ge sneld. Vijf andere stoomschepen, onder welke het van Bermuda komende Engelsche schip Monarch, zijn de .Morrocastle" ter hulp gesneld, die van voor tot achter in vlammen staat. Een scherpe uitval DE CENTRALISATIE VAN DE CRISISDIENSTEN. De eerste geredden. Het stoomschip Luckenbach heeft de „Morrocastle het eerst bereikt en is be gonnen met de redding van de passagiers. De „City of Savanna" en „President „Cle- veland' volgden spoedig. De eerste 40 passagiers zijn te Springlake bij Asbury- park aan land gebracht. Zij hebben het be richt tegen gesproken, dat de brand door het inslaan van den bliksem veroorzaakt zou zijn. Vblgens hen is hij ontstaan in de bibliotheek het schip vervoerde plei- zierreizigers van Havana naar New York waardoor hij ook zoo snel om zich heen kon 'grijpen. Passagiers weigeren in de red dingbonten te gaan. Een steward van de „Morro Castle" heeft aan een verslaggever van de New York Post verteld, dat het groote aantal dooden veroorzaakt is door de weigering van vele passagiers om in de reddingboo ten te gaan. Leden van de bemanning heb ben deze bewering tegenover een corres pondent van Reuter bevestigd. Zij zeg gen, dat de passagiers het hoofd geheel kwijt raakten en weigerden zich door de bemanning in de reddingbooten te laten helpen, Velen schenen bang om door de vlammen heen naar de reddingbooten te gaan. Veel passagiers waren in nachtge waad. Wij moesten snel handelen, zeide*. Nu dezer dagen de centralisatie van de verschillende crisisdiensten voltooid zal zijn door de benoeming van de be sturen der nieuwe organisaties, meenen wij goed te doen den niet ter zake kun- digen lezer een overzicht te gunnen, zoowel op de nieuwe formeering van die diensten als op het snel gegroeide en wisselende gebied der maatregelen tot welker uitvoering zij zijn geroepen. Een der belangrijkste veranderingen is de centralisatie van de gewestelijke land bouwcrisisorganisaties, waarvan er tot nu toe voor bijna ieder product waren. Deze zijn nu ondergebracht in één organisatie voor iedere provincie. De provinciale organisaties hebben haar taak het uit voeren van de opdrachten der landelijke centiales reeds aangevangen. In die landelijke centrales worden, onder goedkeuring van den minister, de principieele lijnen van het crisisbeleid getrokken. Hun onderling contact wordt onderhouden door een college van vijf regeeringscommissarissen, waarvan de sec retaris-generaal van het ministerie van oeconomische zaken voorzitter is. Bij elk van hen berust de leiding van één of meer der nieuwe centrales, behalve bij den commissaris, die commercieel ad viseur is. Onder leiding van den regeeringscom- toest in,/"? eerstdaags vergaderen om den nemo bespreken en om een besluit •stalrn,) n,F?let betrekking tot de algemeene *erker<s z°oals gezegd door de myn- GENTSCHE TEXTIELFABRIEKEN MOETEN SLUITEN. Naar de „Libre Belgique" meldt, zien de Gentsche textielfabrieken, die deel uitmakpn van de in moeiliikheden ge raak e o ialistische Bank v. n len Arbeid, wordt voorgestaan, besprekingen werd er de regee- verwijt van gemaakt, dat zy -(uger haar plannen uitvoert tot batie en bescherming der steen-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11