Radi O'programma HUiSflSffli REISERVARINGEN GEMENGD NIEUWS Gedenkteeken voor HM. de KoningiruMoeder. Communistische opmarschen op 18 Sept. VI Verdachte brand te Oss. Moord te Hoofddorp. De moord te Haarlem. Autobandieten op den Rijksweg Amsterdanv Amersfoort. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG II SEPTEMBER 1934. de wereld was en dat na den oorlog. Hij wist niet zeker of dat nog zoo was, en had niets te zeggen op de opmerking van senator Pope, dat het anomalie was, dat een land, welks wapening bij verdrag beperkt was, zoo'n schatkamer was van doodelijke wapens. VLOOTCONCENTRATIE VOOR WLADIWOSTOK. Het nieuwsagentschap Rengo heeft vernomen, dat te Wladiwostok vier onder zeeërs op stapel staan. In het geheel zijn vijf-en-twintig Sowjet-Russische oorlogs schepen voor Wladiwostok geconcen treerd. DE SPELLING-MARCHANT. De Vereeniging tot vereenvouding van onze spelling heeft, in vergadering te Amsterdam bijeen, besloten, terwille van de eenheid zooveel mogelijk propaganda te maken voor de algemeene toepassing van de spelling-Marchant, behoudens in zake de naamvals n. Reeds eenigen tijd was bekend, dat de sinds 1875 bestaande Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen het initiatief had genomen tot de op richting door de inwoners van 's-Graven- hage van een gedenkteeken, gewijd aan de nagedachtenis van H.M. de Koningin Moeder. Van dit voornemen werd door H M. de Koningin bereids met waardeering kennis genomen, ook het gemeentebe stuur van 's-Gravenhage deed van diens volle instemming blijken. Het bestuur wenscht thans het plan uiteen te zetten en roept mitsdien alle in 's-Gravenhage gevestigde vereenigingen op tot het bijwonen van een vergadering op Vrijdag 21 September a.s. DE VERLICHTING VAN STIL STAANDE AUTOMOBIELEN. Steeds grooter gebrek aan uniformiteit in de gemeentelijke verordeningen. Een aantal gemeenten, w.o. Amsterdam en Koedijk, hebben gebruik gemaakt van de hun bij het gewijzigde Motor- en Rij wielreglement gegeven bevoegdheid; in die gemeenten is bepaald, dat stilstaande mo torrijtuigen op meer dan twee wielen op de openbare wegen gelegen in de bebouwde kom der gemeente, voor zooveel deze is voorzien van een openbare verlichting, niet behoeven te zijn voorzien van de voor geschreven verlichting. Op een verzoek van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan alle gemeentebesturen om van de bedoelde bevoegdheid in het belang van het automobielverkeer gebruik te maken, omdat de voor 16 Juli 1934 gel dende regeling, waarbij binnen de bebouw de kommen motorrijtuigen op meer dan twee wielen zonder eigen verlichting mochten stilstaan, nergens tot noemens waardige bezwaren aanleiding heeft ge geven. hebben een aantal gemeenten, waaronder Schagen, bericht, dat een zoo danige aanvulling van de verordening in overweging is, of zal worden voorgesteld. Nog meer andere gemeenten hebben de regeling anders gemaakt en bijv. een af stand van 15 m ter weerszijden van een brandende lantaarn vrijgesteld. Wat Den Helder betreft, men houde er rekening mee, dat hier geen enkele verzachtende bepaling is ge maakt, zoodat hier ter stede in het alge meen alle auto's en motorfietsen, als zij stilstaan op straat, verlicht moeten zijn. De bladen berichtten dezer dagen, dat In verschillende af deelingen van de Communis tische Partij Holland besprekingen werden gevoerd over een groote demonstratie in Den Haag op 18 September, den dag van de opening der Staten-Gencraal. Zijn deze inlichtingen juist, dan hebben deze plannen een vasten vorm aangeno men en denkt men er bij de communis tische hoofdleiding over om het Ame- rikaansche systeem toe te passen en wel door uit verschillende punten van het land de communisten naar Den Haag te doen optrekken, niet per trein, doch in... dagmarschen! Men rekent er op. dat deze dagmarschen verscheiden dagen zullen duren en dat uit de gemeenten, welke de betoogers zullen door trekken. partijgenoot en zich zullen aanslui ten. Vooral werkloozen zouden worden aan gemoedigd om mede te marcheeren en op deze wijze wil men pogen eenige dagen vóór 18 beptember het land in onrust te houden. Des nachts zou niet doorgemarcheerd wor- den, doch men zou groote kampementen in richtten. De plannen hebben de volle aandacht van het departement van Justitie en hoewel men zich uiteraard niet kon uitlaten over de maat regelen, die voor 18 September genomen zul len worden, staat wel vast, Jat niet gedoogd zal worden, dat het optreden der communisten aanleiding geeft tot ongeregeldheden. Het is te verwachten, dat de protestmarsch der com munisten tegenactie van andere politieke qroe- pen zal uitlokken, met al de gevolgen daar- I geld kwam den dieven in handen, zijnde de ontvangsten van Zaterdag van de broodbezorgers en de ontvangsten uit den winkel. Eenige grepen uit een algemeen economisch overzicht door Jhr. Dr. J. C. Mollerus III Geraffineerde oplichter. „Peterhor'. Per Intourist-Lincoln rijden wii onge veer een uur over den meerendeels slecht geplaveiden wag naar Peterhof, het oud ste van de Tsaristische zomerresidenties. Zij dateert uit den tijd van Peter I en werd in 1709 gebouwd tusschen St. Pe tersburg en Kroonstad aan den Zuide.- lijken oever van de Golf van Finland. Zij is per trein en per boot met het tegen woordige Leningrad verbonden. Langs de zeekust liggen fraaie parken, aangelegd door Engelsche en Fransche tuinarchi tecten. De spuitende fonteinen voor het hoofdgebouw loopen trapsgewijze naar beneden. De bekende Samson-fontein spit het water meer dan twintig meter omhoog. Men waant zich een oogenblik in Versailles, maar naar mijn gevoelen is de Fransche omgeving grootscher dan in Peterhof. In de onmiddellijke omgeving van de landingsplaats ligt het kleine Holland- sche „Paleis" van Peter I, genaamd Mon- plaisir. Het herinnert ons aan den tijd, dat deze Tsaar in ons land vertoefde. Men treft er zijn werkkamer met oud- Hollandsche meubels en de oud-Holland- sche keuken met schouw aan. Het model van het huisje, waar hij te Zaandam in woonde, ontbreekt niet. Het groote paleis is een schepping van drie architecten: Leblanc, Zemtsev en Rastrelli. Enkele zalen zijn nog bewaard gebleven, zooals zii in den Tsarentijd in gebrukii waren. De werkkamer van Peter I toont den be zoeker de fraaie paneelen, geschilderd door Pinaud. De bekende hall, in goud uitgevoerd door Rastrelli. De andere ver trekken zijn thans ingericht als demon stratiezalen voor het Russische volk. Op groote borden ziin of in den vorm van teekeningen of door statistisch materiaal gedeelten van de Russische geschiedenis uitgebeeld. Aanschouwelijk wordt er de vraag beantwoord: Waarom moesten de Russen de Krim veroveren? Maar meestal houden de afbeeldingen zich bezig met toestanden vóór en na de revolutie. Op welke wijze wist de Russische adel in vroeger jaren de groote rijkdommen te vergaren? Hoeveel moest de Russische boer vóór de Revolutie aan den landheer betalen? Over welke schatten beschikte de Russische kerk in vroeger jaren? Peterhof moest dan ook beschouwd wor den als een bijzondere gelegenheid voor de studie van de Russische geschiedenis gedurende het geheele Tsarentiidperk. Drommen bezoekers mammen en vrou wen, maar ook vele jeugdige personen, trokken door de verschillende zalen. Rus sische gidsen vertellen met vuur en en thousiasme wat of de verschillende af beeldingen voorstellen. Zoo tracht men de massa's van het volk een inzicht te geven in het verleden en in de zoo zeer gewijzigde omstandigheden. Het is een methode van voorlichten, die men elders niet kent. Op den duur moeten daar mede resultaten verkregen worden. Meni ge jeugdige bezoeker zag ik zich met moe heid op het gelaat voortsleepen; tal van ouderen luisterden met gespannen aan dacht. De Petrus en Paulusvestina. Onder de regeering van Peter I werden de Neva-oevers op de Zweden veroverd en kort daarna werden de grondslagen gelegd van de Petrus en Paulusvesting. Binnen de muren vindt men thans nog het gebouw der Rijksmunt en de Petrus en Paulus Kathedraal, waar tal van Tsa ren begraven liggen. Het in deze Kerk aanwezige goud en zilver werd in 1920 aan Amerika verkocht. De Heiligenbeel den zijn verdwenen. De Tsarengraven, van wit marmer gemaakt, zijn bewaard gebleven. Indrukwekkend is de ook in de geschiedenis zoo beruchte Petrus en Pau- lus-gevangenis. Hoeveel leed is daar ge leden? De ongelukkige, die er binnen kwam, legde zijn familienaam af. Alleen de Directeur der gevangenis kende dezen nog. De geschiedenis dezer gruwzame in richting is in enkele perioden te verdee- len. Vóór Alexander II was de behande ling der gevangenen dragelijk, zoo men daarvan kan spreken. Het bed en de stoel, de eenige meubelen, in de cel, stonden los. Het venster liet eenig licht door. Het rantsoen voedsel liet niet al te veel te wenschen over. Nadat de revolutionaire woelingen een ernstiger karakter hadden aangenomen, werk het lezen van boeken en het spreken met familieleden verbo den. Een stoel werd als overbodige luxe beschouwd. De contröle werd al strenger. De gendarmes, die daarmede belast waren liepen op gummischoentjes rond. Men kon ze niet meer hooren aankomen. De ge heele inventaris der cel bestond uit een bed, tafel, W.C. en waschbak. Door een gleuf in den muur kon gecontroleerd wor den of de gevangene niet door „tikken" contact trachtte te krijgen met zijn buur man. Indien de rampzalige celbewoner, na verkregen waarschuwing, geen einde maakte aan dergelijk soort pogingen, dan werd hü verhuisd naar een cel, waar het daglicht hem niet meer kon bereiken. Het „luchten" der gevangenen geschiedde één maal per dag gedurende twintig minuten op een open plaats omgeven door hooge muren, terwijl op de vier hoeken in log gia's een gewapende deurwaarder waak te tegen eventueele ontvluchtingspogin gen. Gedurende de 200 jaar, dat de ge vangenis dienst heeft gedaan, zijn slechts een tweetal dezer pogingen met succes bekroond. In het eene geval wist een ge vangene door de Neva zijn vrijheid te herwinnen, in het andere betrof het een Russisch edelman, die men kwijt wilde zijn. De laatste gevangenen, die er opge borgen zijn geweest, waren de Ministers der Kerenskiregeering. Vooral de cellen aan de Neva-zijde waren een afgrijselijk verbanningsoord. Zoodra het water in de rivier steeg w erden deze vochtig en vele gevangenen hebben in die cellen ge kampt met de kwaadaardigste ziekten. In later jaren zijn de cellen van electrische verlichting voorzien. Aanvankelijk be stond er slechts petroleum-verlichting. Maar nadat een tot wanhoop gebrachte vrouwelijke gevangene zich met petro leum had overgoten en in brand gesto ken, heeft men daaraan een einde ge maakt door de petroleum te verbannen. Het portret dezer ongelukkige vrouw is in de cel waar zij om het leven kwam, aan de wand bevestigd. In deze gevange nis heeft de broer van Lenin gezucht: op de binnenplaats werd hij opgehangen. Detskoye Selo (Selo dorp). Ongeveer 23 km van Leningrad ligt Detskoye Selo. Thans vindt men er een aantal sanatoria, rusthuizen enz., schep pingen van het Sovjetbewind. Het is een omgeving met historische beteekenis. Daar liggen de prachtige paleizen ge bouwd door Rastrelli en Guarenghi ge durende de regeeringen van Elizabeth en Catharina II. Het Catharina-paleis met een 300 m langen voorgevel doet denken aan het paleis van Lodewük XIV te Ver sailles. In den linkervleugel bevindt zich een kerk met opzet daar gebouwd, opdat de bezoekers verplicht waren langs alle gebouwen te gaan, voordat zij in de ont vangstzaal, welke zich in de kerk bevond, kwamen. Naast de troonzaal ziin drie ont vangstsalons voor de Russische edellie den. Deze waren verdeeld in een le, 2e en 3e categorie; al naar gelang hunner af komst. De mooie porceleinen vazen in de ontvangstzaal voor de le categorie, de hooggeplaatsten, zijn aan twee zijden voorzien van afbeeldingen, de 2e catego rie aanschouwde vazen, die slechts aan één zijde versierd zijn, terwijl de 3e cate gorie het moest doen met niet-versierde vazen. Naast het Catharina-paleis ligt het Alexanderpaleis. Alexander I was de ee£- ste bezitter. Het is een schepping van Guarenghi, die gekarakteriseerd wordt door haar eenvoud. Uit architectonisch oogpunt is de marmeren hall wel bijzon der geslaagd. Eén vleugel van het paleis dient als rusthuis voor arbeiders uit Leningrad. De andere bevat de privé ver trekken van de laatste Romanovs. Deze zijn intact gebleven en geven een duide lijk bewijs van de angst, welke de laatste Tsaar en zijn familie altijd achtervolgde. Nauwe verbindingsgangen, waar men zich gemakkelijk verbergen kon. Overal schotten, die een welkome schuilplaats konden bieden. Men toont u de zaal waar Nicolaas II in 1917 gevangen genomen werd en naar Tobolsk werd gevoerd. Wij betreden de salon, waar de laatste Tsaritsa woonde. Honderdtallen foto's van familieleden, vrienden en kennissen zijn weinig smaakvol gegroepeerd op planken langs de muren. Meesterstukken van Russische kunstenaars ontbreken. De beide telefoons, die verbinding gaven met Moscou en St. Petersburg, stonden in haar vertrek, niet in de werkkamer van den Tsaar. Een smalle gang verbond de beide vertrekken; de Tsaritsa was in staat alles te hooren, wat in de Kamer van den Tsaar werd besproken. Een foto van den beruchten Raspoetin moge dienen als be wijs voor de hypnose, waaronder de Tsa ritsa verkeerde. Zij was het die het Rus sische Rijk bestuurde. Haar echtgenooot die zij „Papa" noemde hield zich bezig met jagen en fotografeeren. In de werkkamer van den Tsaar zijn bureau staat er nog als op den dag toen hij ge vangen genoomen werd en de kalender wijst 31 Juli aan treft ons hetzelfde beeld. Gebrek aan smaak. Eenvoud en angst overheerschen. 'I Het geheel geeft een beeld van den overgang in de jaren tusschen 1745 en 1917 en een zeer goeden indruk van een belangrijk gedeelte uit de Russische ge schiedenis. Binnenland Zondagavond te circa 11 uur brak plotseling een felle brand uit in het woonhuis van de familie de N. aan het Teugenaarspad te Oss. Het vuur, dat vooral op de bovenverdieping woedde, werd het eerst opgemerkt door de buren, die onmiddellijk de bewoners gingen waarschuwen. De heele familie bleek evenwel niet thuis te zijn. Het gezin was bij familieleden op bezoek. Intusschen was ook de brandweer ter plaatse verschenen, doch door gebrek aan bluschwater kon men tegen de vuurzee niets uitrichten. De politie verschafte zich door verbreking van een ruit toegang tot de woning en nam eenige meubel- stukken in beslag. Daar de brand onder verdachte omstandigheden was uitgebro ken, werd de bewoner gearresteerd, onder verdenking den brand te hebben gesticht. Het huis brandde tot den grond af, alle meubilair werd een prooi der vlam men. De eigenaar was verzekerd. INBRAAK IN BROODFABRIEK TE HILLEGERSBERG. Zaterdagnacht is een inbraak gepleegd in het kantoor van de broodfabriek van de fa. C. Ulrich Zn. te Hillegersberg. Door een gang, die vanaf den Straat weg loopt langs den winkel naardebak- keiij, zijn de dieven naar het magazijn gegaan. Met een valschen sleutel heeft men daar een deur geopend en toegang verkregen. Met behulp van boren en andere in strumenten is het gelukt de geheele ach terzijde van de brandkast open te scheu ren. Een bedrag van bijna f 1000 aan Een goedgeloovige voor f 5000 benadeeld. Onlangs is gemeld, dat in Arnhem drie hengelaars waren aangehouden, die door toepassing van een z.g. wisseltruc zich aan oplichting hadden schuldig gemaakt. Als gevolg daarvan vervoegde zich bij de politie teWeesp een ingezetene dezer gemeente, die aangifte deed van oplich ting, welke één van het trio in haar na deel had gepleegd. Genoemde juffrouw was in 1931 in ken nis gekomen met den bewusten hengelaar die haar voorstelde, een café te drijven te Amsterdam en graag in het huwelijk te willen treden. Later vertelde hij haar, dat het café niet ging en dat hij daarom een taxi-bedrijf wilde beginnen. Hij had echter geld noodig om een auto te koopen en dat moest zijn verloofde hem voorschie ten. De juffrouw ging daar op in en verschafte het geld. Toen de auto gekocht was, bleek aldus de adspirant-taxibedrijfshouder dat er f 200.— meer voor noodig was. Op een anderen keer maakte hij zijn ver loofde wijs „in de kost" te zijn. De Wees per juffrouw zich aldaar vervoegende, kreeg te hooren, dat haar verloofde in het ziekenhuis lag. Toen hij daar z.g. eenige tijd verpleegd was geweest, wist hij zijn verloofde te bewegen, de zieken huiskosten voor hem te betalen, wat een niet onbelangrijk bedrag was. Later bleek, dat hij nooit ziek was geweest en het geld voor andere doeleinden had gebruikt. Op verschillende manieren nog trachtte hij verder geld los te krijgen. Nu is zijn rijk uit en de juffrouw treurt, minder om een verloren liefde, dan wel over de f 5000.—, welke haar inde loop van enkele jaren afhandig zijn gemaakt. Te Hoofddorp is een afschuwelijke moord gebeurd. De 40-jarige electricien J. van Brussel is met ingeslagen schedel in zijn woning gevonden. De man woonde aan den Hoofdweg en was werkzaam voor de firma Heringa en Wutrich te Haarlem. Toen iemand van zijn firma zich aan zijn woning vervoegde om hem te spreken was de deur gesloten. Door het raam zag men hem voorover in zijn werkplaats liggen. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd en het onderzoek wees uit, dat de man na een worsteling met een zwaar voorwerp is geslagen. Hij had een groote hoofdwonde. De man leefde gescheiden van zijn vrouw en stiefzoon, die te Bilt bij familie leden wonen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de moord reeds in den nacht van Woensdag op Donderdag is gepleegd. Alle moeite was gedaan om het gebeurde op een ongeluk te doen lijken. Vermoed wordt, dat de vrouw en de stiefzoon de hand in dit drama hebben. Zij zijn gearresteerd. De beide verdachten ontkennen tot duffer Tèfs me. de uitstaande te Wijdde verdachten waren reeds Vrijdag- avond in Bilthoven gearresteerd en men heeft ze gescheiden naar Hoofddorp ver voerd ten einde te beletten, dat zij con tact met elkaar zouden krijgen. Zaterdag laat zijn zij te Hoofddorp aangekomen en aan ee'n uitgebreid verhoor onderworpem De vrouw deelde mede, dat zij thans eerst kennis kreeg van den dood van haar man. De pleegzoon ontkende iets van de zaak af te weten. Zijn verhoor duurde tot diep in den nacht, maar tot een beken tenis was hij niet te brengen, hoewel er zeer veel bewijsmateriaal tegen hem was en o.m. gebleken was, dat hij in den nacht van den moord, Woensdag op Donderdag, nog in de woning van zijn pleegvader was, die hij zeer vroeg in den morgen verliet om zich naar Bilthoven te begeven. Tevens is komen vast te staan, dat ei tusschen pleegzoon en pleegmoeder rela ties bestonden, ook nadat zij de echtelijke woning^ had verlaten. STRANDPACHTERS TE ZANDVOORT IN MOEILIJKHEDEN. De badplaats te Zandvoort heeft een slecht seizoen gemaaktdat geldt in het bijzonder voor hen, die op het strand hun brood moeten verdienen. Hoe wei nig loonend deze bedrijven waren, kan blijken uit het feit, dat het meerendeel niet in staat is, de verschuldigde pacht te betalen. De oorzaak hiervan moet gezocht wor den in de slechte tijdsomstandigheden, waardoor het voor vele bezoekers der badplaats niet mogelijk was, van de strand- bedrijven gebruik te maken. O. bekent, het meisje te hebben geworgd. De 21-jarige A. T. O., die Donderdag avond de 18-jarige E. W. in de ouderlijke woning in de Anegang te Haarlem heeft vermoord en daarna brand heeft gesticht, is Zaterdagmiddag van Zwolle, waar hij zich bij de politie had aangemeld, door twee rijksveldwachters naar Haarlem gebracht. De jongeman heeft, na aanvankelijk te hebben geweigerd iets uit te laten, tenslotte een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft toegegeven het meisje met een doek te hebben geworgd. Het plan hiertoe was bij hem opgekomen toen hij Donderdagmiddag in Haarlem kwam doch over de redenen, die hem tot deze vreese- lijke daad hebben bewogen wenschte hij geen mededeelingen te doen. Hij wist, dat de ouders van het meisje op den noodlottigen avond niet thuis waren. Hij is vermoedelijk door het meisje binnengelaten en is met haar naar boven gegaan, waar hij haar van het leven heeft beroofd. Vervolgens ging hij even naar beneden, draaide de zekeringen van het electrische licht los en nam het geld uit de winkel kassa weg. Daarna is hij opnieuw naar bo' gegaan en heeft uit de kast op de g; «vaar het meisje lag, een geldkistje WOENSDAG 12 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 „Onze Keuken" door P. J. Kers. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.Klein V AR A-Ensemble o.l.v. Bakels, F. Nienhuys (declamatie) en K. Vorrink (causerie). 12.00 Klein VARA-Esemble o.l.v. Bakels. I.00 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 2.00 Voor de Vrouw. 2.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 3.00 Voor de kinderen. U5.30 Orgelspel C. Steyn. 6.00 Gramofoonpl. 6.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Vervolg orkestconcert. 7.40 Mr. A. de Roos spreekt over Herman Greulich. 8,00 Herh. SÖS-berichten. 8.03 Vervolg orkestconcert. 8.30 Gramofoonpl. 8.45 Vervolg concert. 9.10 Berichten over de Knipcursussen, 9.15 Vaz Dias. VARA-Varia. 9.30 „Dat doet de deur dicht", revue van een revue door Nico de Boer. M.m.v. orkest o.l.v. Pim de la Fuente en solisten, n-oo12.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-3° Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. Verkuyl II.00 Zang door N. Pielstroom (bariton). 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Kwintetconcert o.l.v. P. v. d. Hurk. .00 Gramofoonpl. 2.30 Voor philatelisten. 3.00—345 Viool-recital J. R. A. Felderhof. 4.00 Prot. Chr. Gem. Zangvereen. „Crescendo" o.l.v. F. Notermans en gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Technische causerie door J. Ofman. 8.00 Zangclub „Con Amore" en HEMO-orkest o.l.v. J. D. v. Ramshorst. 10.00 Vaz Dias. 10.1011.30 Gramofoonmuziek. Denkt u eraan, dat stilstaande auto s tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? DONDERDAG 13 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Kamermuziek door het Diligentia-kwartet. n.oo Voordracht door R. Geraerds. 11.30 Vervolg kamermuziek. 12.00 Concert door ,.De Minstreels" en gramo foonpl. 2.30 Voordracht door E. v. Praag, "3-00—3.45 Gramofoonpl. In de pauze; Zang door he Sailing Troubadour" (Manitto Klit- gaard). 4 00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4 30 Gramofoonpl. 4-45 Radiotooneel voor de kinderen. 5-30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7 00 Gramofoonpl. 7-26 Kamermuziek door het Boedapester Trio 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 8.30 „Briiderlei fein", Altwieler Singspiel in 1 bedrijf met muziek van L. Fall. 900 Pianorecital E. Veen. 9.20 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, m.m v F Zepparoni (viool). 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Kovacs Lajos en zijn orkest 11.00 Vaz Dias. 111012.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. 8.00-9.15 KRO. 10.00 NCRV, n.ooKRO 2.00— n.30 NCRV. K 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. P. v. Vliet 10.45 Gramofoonpl. n.30 Godsd. halfuurtje. I2-i5 Orkestconcert. 1.00 Gramofoonpl. I.20 Vervolg orkestconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3-00 Pianorecital H. de Book. 3-45 Zenderverz. 5 00 H,„d,„arbeid ,00, de jeS .->■30 Gramoml'oonpl 7 Inïfr H' B°rkert (tenor). 7*15 Hnkrateiakwartiertje. 7 30 Weekoverzicht door C A r„ «Rv-s.eijiofkS'jiec'7l Vt NCRV*HH*"": 9 30 NCRV-Harmonie-orkest o.l v P a Hurk. Om 10.40 Vaz Dias. II.00—11.30 Gramofoonpl. met 100 gulden en een actetascli wegg9. nomen. Aan de binnenzijde van de kastdeur hing een pak nota's, welke hij met e lucifer in brand beeft gestoken De deur deed bij daarop weder dicht, waarna hii het hnis heeft verlaten. Hij verklaarde er niet aan gedacht te hebben, dat boven nog twee kinderen van 13 en 5 jaa" jaar sliepen. Deze kinderen hebben een oogeiiblik ernstig gevaar geloopen, aangezien da kast was ingebouwd boven de trap, dj» naar de bovenverdieping leidde. Door het actief optreden van den heer Keesotn inspecteur van politie, die toevallig het huis passeerde en een der eersten was die den brand ontdekte, is echter erger voorkomen De heer Keesom is dadelijk het huis binnen gegaan waarvan de voor- deur niet gesloten was en de vlammen gedoofd, waarbij hij door enkele burgers, die met hem meegegaan waren, is ge. nno! cfpftiv] O. is, 'gelyk gemeld, per taxi naar Amsterdam en vandaar met een anderen auto naar Utrecht en Zeist gegaan, waar hij met het gestolen geld zijn schulden heeft betaald. Na eerst weer te Amsterdam te zijn geweest is hij naar Zwolle ver trokken. Daar heeft hij aan iemand een krant gevraagd, waarin zijn portret en signalement waren opgenomen. Dit heeft hem bewogen zich bij de politie aan te melden. O. is reeds eerder wegens diefstal met de politie en justitie in aanraking geweest. Maandag is O. aan de justitie te Haar- lem overgegeven. Nederland maakt school. Zaterdagavond is aoor den rijksveldwach ter van Muiden en den gemeenteveldwachter van Muiderberg, nadat beiden den geheelen dag in Amsterdam op onderzoek waren ge weest, aldaar in arrest genomen een zekere W. S., verdacht van heling van tal van goe deren, gestolen uit vracthauto's op den rijks weg tusschen Amsterdam en Amersfoort. Na urenlang verhoor heeft hij tenslotte een velledige bekentenis afgelegd. Ongeveer 6 weken geleden t':ed de expe diteur B. te 's-Hertog:nboscl. L 'j den bur gemeester van Muiden arngifte, dat ver: :hei- dene malen uit zijn vrachtauto's goederen wer den vermist, naar aanleiding waarvan de bur gemeester aan de politie opdracht gaf, 's nachts op den rijksweg te surveilleeren. Het uitgebreide onderzoek bracht aan het licht, dat de Duitscher G. L., 30 jaar oud, wonende te Amsterdam, 'jn auto ge bruikte, om de autodieven in de gelegenheid te stellen, hun slag te slaan. Dat gezel schap bestudeerde nauwkeurig, welke wagens bij café Wegman stilhielden, en als de auto's verder reden, volgden de dieven een daarvan. Met een snelheid van 60 a 70 km werd soms gereden, om den bumper van den auto van G. L. on der het achterste gedeelte van den vracht wagen te brengen. Dan moest de 20-jarige S. v. N., klaarblijk een acrobaat, staande op den bumper van den personenauto, overspringen op den vrachtwagen. De aanvankelijke veronderstelling, dat de pakken van den wagen langs den weg wer- den gegooid en dan door den Duitscher en zijn handlangers werden opgeraapt, is geble ken eenigszins onjuist te zijn. Er waren be paalde punten, waar de geroofde goederen in het nachtelijk uur aan den wegberm wer den geworpen, vanwaar zij even later werden weggehaald. Verschillende personen bevinden zich reeds in hechtenis, maar een zekere S. O. is nog voortvlucntig. Naar hem wordt thans ijverig gezocht. Het politie-onderzoek heeft reeds aange toond, dat nog heel wat meer helers bij de zaak betrokken zijn. dan ue thans gearresteer de W. S. 2« JAAR LANG DE „DAGELIJKSCIIE DOSIS" GENOMEN OM VRIJ VAN RHEUMATIEK TE BLIJVEN. Toen zij 58 was, had deze vrouw rheu matisehe pijnen. Zij nam Kruschen Salts om ze kwijt te raken. En hier is zij nu - nog steeds vrij van rheumatisehe pijnen nog steeds trouw aan de dagelijksche dosis Kruschen Salts, wat zy nu twintig jaar lang genomen heeft. „Het doet my genoegen U te kunnen vertellen," schrijft gij „dat ik meer dan Jaar lang Kruschen Salts neem eerst t? t>e'and en toen hier zeven jaar lang. Ik begon er in Engeland mee tegen rheu matisehe pijnen en vond dat het nie zoo goed deed, dus ging ik er mee door. Luids ik hier ben, Heb ik nog geen rheu matisehe pijnen gehad. Ik ben nu 78 jaar> en zal doorgaan Kruschen Salts te nemen zoo lang ik leef, juist de kleine dagelyk" SChfi (I Aü 1 O oln 1» ]yjevr Jij. Ui scne aosis als opgegeven." Mevr. E. n» Indien de afvoerorganen niet behoor- yk functionneeren, zullen afvalstoffen zich in het lichaam ophoopen, welke ds gezondheid ernstig kunnen schaden, o.a. het urinezuur, waardoor meestal rheuma tisehe pijnen ontstaan. De „dagelykscm» dosis' Kruschen Salts spoort de afvoer- ^'ganen tot geregelde werking aan, 20 dat alle schadelijke stoffen uit het lichaam worden verwijderd en zich nooit 1,10 kunnen ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend ve baar hij alle apothekers en drogm 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbe wng inbegrepen. Let op, dat op bet etik» op de flesch, zoowel als op de buiten pakking, de naam Rowntree Hand Maatschappij Amsterdam voorkomb

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2