Stadsnieuws WAAR EN PIN HELPER PE WOLKEN WORPEN GENIETEN m L I I Uit bewogen dagen tweede blad heldersche courant van dinsdag 11 september 1934. hét leger des heils. de laatste dag van het muziekconcours te halfweg. RIJDT PER HILLTAX Hoofdgracht 24 - Tel. 565 Het Marsdiep over gezwommen. In 1 uur en 40 minuten. 1 j UITNODIGINGS KAARTEN Drukkerij De Boer 0 Licht op voor alle voertuigen. pinsdag 11-Sêpt. Woensdag 12 19.55 uur. 19.53 Geslaagd voor de 4e klas der Electro- -r^hn School te Amsterdam de heeren J. Gernber en J. Boscherung. Onze vroegere plaatsgenoot D Duran Jr is geplaatst als opzichter bij den Water-. staat. GOEDKOOPE TREIN. Ter gelegenheid van de opening der Sta- ten-Generaal zal op Maandag 18 Sept. een edkoope trein rijden van Den Helder, An na Paulowna en Schagen naar Amsterdam, nen Haag en Rotterdam. Men raadplege de groote billetten aan de stations. CONCERT HARMONIEKAPEL „WINNUBST". De Harmoniekapel «Winnubst» geeft haar laatste zomerconcert van dit seizoen op Vrijdag 14 September 1934 des avonds van 8u. 30 tot 10 uur in het Julianapark onder leiding van den lieer H. B. Schenkels, Directeur. (Stichter: William Rooth). Naar wij vernemen, zal het Leger des Heils dit jaar zijn Nationale Aanvrage houden van 29 September tot 13 Oc- tober a.s. Ofschoon het Leger des Heils zich op geestelijk en maatschappelijk gebied in gestadigen bloei mag verheugen, en de sympathie voor zijn arbeid steeds toe neemt ook in ons land, zijn er toch nog velen die onbekend zijn met de nooden aan dien arbeid verbonden. De Nationale Aanvrage is de groote collecte, die gehouden wordt tot instand houding van de vele takken van arbeid daaronder moet niet slechts verstaan worden de verzorging van de geestelijke afdeelingen, maar in 't bijzonder de ver zorging in de vele Maatschappelijke Tehuizen, van de duizenden mannen, vrouwen en kinderen van alle gezindten, om deze te voeden en te kleeden. Daar ons Reclasseeringswerk zich in de laatste jaren sterk heeft uitgebreid, overschrijden onze uitgaven voor dezen arbeid over het afgeloopen jaar de ontvangen subsidie reeds met een bedrag van bijna f 22.000. Denk daarbij, dat de winter weer in aan- V>cht is en er dus veel noodig is. Het is algemeen bekend, dat het Leger des Heils zijn deuren wijd wil openzetten en aan hulpbehoevenden de hand wil reiken. Stel het Leger in staat dok door uw bijdrage dit jaar nog meer te doen dan ooit te voren. Teneinde misverstand en teleurstelling te voorkomen, gelieve men zich er van te vergewissen, dat de collectant door het Leger des Heils (StichterWilliam Booth) is gemachtigd en men doe dat ook, al heeft de kleeding van den col lectant soms eenige overeenkomst met de bekende uniform van het Leger des Heils. Al de collectanten hebbeti Vol machten op naam, geteekend doorKom- mandant B. Vlas. Uitslag Eerewedstrijd en van de winnaars der extra-prijzen. Het „Sted. Muz. Corps" behaalt den 2en ©ereprijs en den extra- prijs van het Marsch-concours. Zondag j.1. heeft de 4e en laatste dag van het Muziekconcours, gehouden te Halfweg, plaats gevonden, waaraan 14 vereenigingen deelnamen, waarvan 9 voor den Marschwed- strijd. De uitslag was 7 le en 7 2e prijzen in den Concertwedstri jd Drie corpsen behaalden precies 300 pun ten. dus het minimum. Het hoogst aantal punten in de concertwedstrijden over het ge- heele concours werd behaald door „Crescen do", Westzaan (dir. Ant. de Vries (348 p.), welk corps in de sectie Fanfare eveneens op den len eereprijs (159 p.) beslag legde. Van de Harmoniecorpsen wist „Forzando", Am sterdam, dir. Alb, Meijns, zich eerste te plaat sen doordat het 331 punten toegewezen krêeg. Dit corps had echter in den eere-wedstrijd geen succes, n.1. 135 p., wat te weinig was. Na afloop werd de totaal-uitslag van het geheele concours bekend gemaakt, waaruit bleek, dat ons „Stedelijk Muziekcorps", hoe wel dan niet de primus inter pares, toch een zeer mooie prestatie geleverd heeft. Men oordeele: Eerewedstrijd, Harmoniecorpsen, groep A: le prijs: „Excelsior", Nd.-Scharwoude (j70 p.2e prijs: „Sted. Muziekcorps' Den Helder (153 p.); 3e prijs: „Kunst na Arbeid", Ijmuiden (149 p.). Fanfarecorpsen, groep A: le prijs: „Crescendo", Westzaan (159 p.); e prijs: „Excelsior", Oostzaan (154 p.); Beide corpsen onder directie van Ant. de Vries). 3e prijs: „H U. G. O.", Heerhugowaard (1MP) wlarschwedstrijd; 'e prijs, hoogste aantal punten en extra- Pr'js: „Sted. Muziekcorps", Den Helder, 58J4 P' (max. 60 p. (In totaal hebben er 30 corpsen aan den maMChwedstri'cl deelgenomen). Men ziet, een alleszins eervol en bemoedi gend resultaat voor onze plaatsgenooten. Een aftelijke felicitatie is zeer zeker verdiend. Het corps komt hierdoor in het bezit van: Concertwedstrijd: Zilveren Lauwerkrans. Eere-wedstrijd: Zilveren Lauwerkrans. Marschwedstrijd: Zilveren Lauwertak en s ^xtra-prijs zilveren Lier (een fraai be- r,er stuk) van den Burgemeester van A*demmerliede en Spaarnwoude). v 9®Ven reeds in de „Held Courant atl Donderdag j 1. een uittreksel uit het „N.-H. Dagblad over dat concours betref fende het optreden van het „Sted. Muziek corps waarin de criticus het geenszins eens was met de uitspraak der jury. Zeer tot on zen spijt ontvingen wij veel te laat de nos. van het „Haarlems Dagblad" en „Het Dag blad voor Ijmuiden", waarin van dit con cours zeer uitvoerig gerept wordt en de critici tot dezelfde conclusie komen als J. S. in het bovengenoemde orgaan. Beiden vinden, dat men het corps van den heer Pala in punten veel te laag gewaardeerd heeft. We kunnen dat nu niet meer opnemen, dpch kunnen toch niet nalaten enkele uitla tingen te citeeren: Jos. de Klerk, wiens naam een goeden klank geniet, schrijft in het IJmuider blad van de „Egmont -ouverture: „Een knappe, wel begrepen en beheerschte vertolking". „Harald ,',Over het geheel een pracht- prestatie". En verder: „St. Caecilia" bracht van de „Egmont -ouverture niet veel bijzonders te recht. Onbegrijpelijke fouten en een opvat ting die er over het geheel naast was. Dat dit corps nog met 309 punten op gelijke hoogte getaxeerd kon worden als het vorige (is „Sted. Muziekcorps was mij toch een raadsel na die onmogelijk te aanvaarden ver tolking van het verplichte werk". Van „ExcelsiorNd.-Scharwoude, heet het: „Egmont"-ouverture. „Excelsior" bracht in het tempo weinig afwisseling; het werd op gang gebracht en tolde verder maar door". „Het Menuet des Follets" (Berlioz) genoot daarentegen een zeer verdienstelijke vertol king". En G. J. Kalt schrijft in het „Haarl. Dag blad o.m. dit: „Joh. F. Pala met Helders „Sted. Muziekcorps" overtrof „Excelsior" nog in allesbeheerschende leiding, groote doorzichtigheid in de stemmengangen, en veel bravour in het uiterst moeilijke vrije werk van Xaxier L,eroux (de ouverture „Harald"). „St. Caecilia" gaf bij Beethoven te groote contrasten in het tempo, enz. In de eere-wedstrijd krijgt de bariton saxofonist een pluim voor „zijn fraai be- heerschten toon" in de ouverture „La Bohé mienne En de directeur krijgt tenslotte nog een prachtige beoordeeling. We hebben nu drie recensenten aan het woord gelaten en alle drie aanvaarden zij niet de uitspraak van de jury. Vooral niet ten op zichte van de „Egmont"-muziek, welke h. i. een veel hoogere belooning moest hebben ge had dan 158 punten en gelijk gesteld werd met de uitvoering van een corps als „St. Caecilia". PÖSTZEG ELVEREENIG ING „HELDER". Op de van 69 September j.1. te Am sterdam gehouden Nationale Postzegel- Tentoonstelling, georganiseerd door de Nederlandsche Vereeniging van Post zegelverzamelaars, ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, verwierven de heeren G. H. van Grunningen en J. G. J. Polling met hun ingezonden collecties ieder een zilveren medaille. De heer v. Grunningen had Deensch West-Indië, de heer Polling zijn verzame ling le emisie (zegels van 1852) van Ne derland ingestuurd. Te betreuren is het, dat niet alle leden van de Postzegelvereeniging „Helder", wier verzamelingen in aanmerking kwa men voor mededinging op deze tentoon stelling, geëxposeerd hebben. Zeer zeker zouden ook zij, ondanks het feit, dat er 128 inzendingen waren van de grootste verzamelaars in ons land, voor een be kroning in aanmerking zijn gekomen. Verheugend was het, te mogen consta- teeren, dat er enkele inzendingen waren, waarvan de bedoeling was, te demon- streereix, welke groote waarde het post- zegelverzamelen heeft voor onze jeugd. Naar Duinoord 20 ct p.p. Stadsritten 10 ct. p p. Naar Huisduinen 15 ct. p.p. IBuitenritten 5 ct p. km StandplaatsJULIANAPARK tegenover „Bellevue". Op dat gebied hadden o.a. een verzame ling van mevr. M. J. Baronesse van HeerdtKolff en de brochures van den heer mr. J. H. van Peursen (o.a. Wilent van Oranje, Columbus, Simon Bolivar) steeds groote belangstelling. MARINE-SANATORIUMFONDS. M.S.F. vlaggetjesdag. De opbrengst van den vlaggetjesdag! welke werd gehouden ten bate van het Marine-Sanatoriumfonds op Zaterdag September j.1., is f 362.03. Vorige jaar was de opbrengst f 500.22- Een bijzonder woord van dank hiervoo( aan de collectrices, die ondanks het zeer warme weer onvermoeid hebben mede gewerkt, om het M.S.F.-vlaggetje te verj- koopen. Jammer is het, dat de opbrengst zooh veel beneden het, vorig jaar is gebleven!. Hiervoor zullen natuurlijk wel eenige oorzaken te vinden zijn, zooals de velé speldjesdagen, die te Den Helder wordeh gehouden, bezuiniging, enz. enz. Bij onze wandeling door de stad zageo wij echter ook nog wel eens een Marine uniform, waarop het M.S.F.-vlaggetje niet werd gedragen. Dit vooral is jammer, omdat wij huö steun in de eerste plaats noodig hebbeiji (waar bleven de Marine-Dames om tp collecteëren wil het M.S.F. ook de sym pathie van het publiek behouden. Hun aantal is gelukkig niet groot ep de verkoop van het M.S.F.-vlaggetje oj> Hr. Ms. schepen en inrichtingen heeft, ons dan ook zeer verblijd. Aan allen, die het M.S.F.-vlaggetje kochten, onzen hartelijken dank. Voor de toestemming van Zijn Excel lentie den Vice-Admiraal, Commandant der Marine te Willemsoord, om te mogeji collecteeren op Hr. Ms. schepen en inj- richtingen, alsook voor de volle mede werking, welke wij mochten ondervindefi van de Commandanten der verschillend^ schepen en inrichtingen, is het bestuut zeer erkentelijk. Namens het Bestuur: J. BROEKHUIZEN, Penningmeester OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Gedurende de maand Augustus werd dé Leeszaal bezocht door 1363 mannen en 58 vrouwen, totaal 1421 bezoekers. Uitgeleend werden 777 studiewerken, 1879 romans en 1742 kinderboeken, totaal 439jS banden. Aangeschaft werden de volgende werken: Bavirick, Christus en de mystiek van het\ Oosten; Birkner, De vier gelukskinderen van het kasteel Klaverbad; Bock 6 Eisenboci\, Neuzeitlicher Körperschulung; Ehrenburg, Tweede scheppingsdag; Grosheide, Koite Christelijke encyclopaedie; Kagawa, Een tar wekorrel: Knickerbocker, Komt er oorlog in Europa? Werf el. Barbara, oder die Frommlg- keit; Weickmann, Repareer zelf; v. Wijhe~~ Smeding, Ik verwacht het geluk; Wyrobowa, Glorie en ondergang der Romanows; Zernike, Het buurmeisje; v. d. Hoop, Homo sexuali- teit; Premsèla, Geboorteregeling; V alkhof f. Het vraagstuk van den abortus provocatuS. Ten geschenke ontvangen: Andreas, Door het oog van de meesters; Rempel, De Sovjethei ontvlucht; Smeding, Het ontstaan der Zeeuwsche luchtlijn; Pro vinciaal waterleidingbedrijf van Noord-Hol land; verslag over 1933. Aan een vijftal leden van de Zwemclub «De Frissche Morgen" n.1. Mej. Nel Bruin en de heeren M. Boogert, O. Bais, J. Kwast en D. Geervliet is bet gelukt het Marsdiep over te zwemmen. Aangelokt door het bijzonder gunstige weer van Zaterdag j.1. en niet afge schrokken door de hevige onweer- en regenbuien van Zaterdagnacht, startten Zondagmorgen te 6 uur 55 min., even voorbij de filiaal-inrichting van het Meteo rologisch Instituut aan den Heldérschen Zeedijk, bij den doorsnee-Heldersche beter bekend als «De Windwijzer», genoemd vijftal, gevolgd dooreen vlet bemand met eenige roeiers en den bekenden en actie ven Badmeester van «de Frissche Morgen» den heer R. Horn, als controleur en na getuurd met den kijker door vele trouwe leden van de F. M. Het tij was gunstig, er liep nog een navloed, en er werd met een forschen slag gezwommen. Tijdens hun overzeeschen tocht werden de zwemster en de zwemmers toegewuifd door de bemanningen van de Douaneboot «Zeemeeuw» en het Vliegkampbootje, alsmede door de passagiers van de naar Den Helder vertrekkende «Dr. Wage- maker» van de T. E. S. O. Het mocht de dame en de vier heeren gelukken te 8 uur 35 minuten de Texel- sche kust, nabij 't Horntje te bereiken en hiermede was hun poging volkomen ge slaagd te noemen. Voorwaar een schitte rende prestatie. Op den Texelschen Zeedijk werd het badpak weer met het Zondagsche pakje verwisseld en in de boot werd de terug tocht aanvaard en onder het zingen van het bekende Clublied bereikte men te ongeveer 10 uur het Clubgebouw aan den Zeedijk, hartelijk toegejuicht door de vele aanwezige leden. Zij nog medegedeeld dat het' reeds de vierde keer was, dat de heer Boogert deze trip maakte, terwijl wij wel met zekerheid kunnen mededeelen, dat de 17-jarige Mej. Nel Bruin de jongste zwem ster is, welke ooit dezen tocht heeft vol bracht. EEN MISVERSTAND OF EEN FLAUWE AARDIGHEID. Zaterdagavond waren een viertal vis- schers uit den Ouden Helder op den dijk. Zij zagen aan den horizont op den Ra- zenden Bol een mast boven watersteken; hoewel het tamelijk heiig was, meenden zij door den kijker daaraan een vlag te zien vastgemaakt. De mannen begaven "zich in zee en zwoegden verscheiden uren tegen den stroom alvorens zij de bewuste plaats bereikt hadden. Toen bleek, dat zij te doen hadden met een in zee drijvende plank, voorzien van een mast en een vlag, zoodat zij een ver- geefschen tocht hadden gemaakt. Eerst diep in den nacht kwamen zij aan den wal terug; het buitengewoon zware on weer, dat hier Zaterdag boven de kust woedde, overviel de mannen toen zij nog ,op zee waren, zoodat van een veelbewo gen Zaterdagavond mag worden gespro ken. Sommigen waren niet eens van olie goed voorzien toen de zware regenbui losbrak 1 Jammer voor hen, dat hun moeizame tocht door de branding ver- geefsch wast JAZZCONCERT STEÏNROTH—RIJF. De Musis-Sacrum-directie opende het seizoen met een twee-vleugels-concert, uitgevoerd door de heeren Steinroth, lid van de stafmuziek en Ryf, lid van het bekende trio-Ryf, dat al 5 jaren werk zaam is op de mailbooten van de Rotter- damsche Lloyd. Zaterdagavond was de belangstelling gering, Zondagavond was het veel beter, zoodat de belooning van het initiatief wel niet groot, maar dan toch bevredigend genoemd kon worden. Het door de beide heeren gebrachte con cert was eén' imitatie naar wat op dit gebied gepresteerd wordt door de IIol- landsche pianisten Beuker en Denus, die o.m. bekend zijn geworden doordat ze eens den beroemden Franschen chanson nier-filmspeler Maurice Chevalier opeen tournooi vergezeld en begeleid hebben. In vergelijking met hun werk kunnen we zeggen, dat hier techniek en begaafd heid won, maar bravour en uitbundig heid, kenmerken van de jazz, ontbraken. Show was wel aangekondigd, doch daar van hebben we niets ontdekt. Te roemen viel voorts het voortreffelijk samenspel, een juiste interpretatie van de geschreven nummers. Wat we misten waren de vrije arrangementen, den Schwung, dien we van den jazzpianist verwachten mogen. Muzikaal was het geheel natuurlijk goed, de namen van de musici stonden daar bij voorbaat borg voor. Het concert werd met succes bekroond, getuige het hartelijk applaus van de aan wezigen, De entr'acte muziek werd door middel van de geluidinstallatie van den heer de Zeeuw gegeven, in het cachet van dit concert ware beter geweest, als er een aardig orkestje had gezeten. VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Over de manad Juli 1934. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 bakkers (1 ben. 18 j.), 9 bankwerkers (4 ben. 18 j.), 1 boekdrukker, 1 bollenarbei- der, 3 chauffeurs, 2 colporteurs, 3 electri- ciens, 24 grondwerkers, 2 hulp-fitters, 1 in casseerder, 6 kantoorbedienden (2 ben. 18 j.), 3 kellners, 5 kleermakers, 1 kok, 21 landar beiders, 2 letterzetters, 2 loodgieters, 10 loopjongens (ben. 18 j.), 4 machinisten, 1 ma gazijnbediende, 1 matroos, 9 metselaars, 1 monteur, 9 opperlieden, 5 schilders, 1 siga- renmakersleerling (ben. 18 j.1 slager, 1 smid (ber 18 j.1 stoker, 13 straatmakers (ben. 18 j.5 tellers, 17 timmerlieden, 56 transportarbeiders, 78 I. werklieden (5 ben. 18 j.). Totaal 301 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 bankwerker, 1 chauffeur, 1 colporteur, 22 grondwerkers, 1 hulp-fitter, 3 kantoorbe dienden (1 ben, 18 j.), 1 landarbeider, 2 loop jongens (ben. 18 j.), I motordrijver, 5schil ders, 1 kleermaker, 1 sigarenmakersléerling (ben. 18 j.4 straatmakersleerlingen (ben. 18 j.5 tellers, 39 transp.arbeiders, 2 tuinlieden, 3 ijsventers, 35 werklieden (3 ben. 18 j,). Totaal 128 personen. 1 bankwerker, 1 chauffeur, i colporteur, 22 grondwerkers, 1 hulp-fitter, 2 kantoorbe dienden, 1 kleermaker, 1 landarbeider, 1 loop jongen (ben. 18 j.5 schilders (1 uit Alk maar), 1 sigarenmakersleerling (ben. 18 j.), 4 straatmakersleerling (ben. 18 j.), 5 tellers, 39 transportarbeiders, 2 tuinlieden, 3 ijsven ters, 34 leerling-werklieden (2 ben. 18 j.). Total 124 personen. Welke zonderlinge dingen bij het zware onweer Zondagnacht gebeurden. - Altijd op post. - Als de "lucht potdicht is. - Een autobestuurder, die brokken" maakt, vliegt er leelijk in, want't weerbericht liegt niet v, Zondagmorgen, na het hemelvuurwerk, heel in de vroegte, zat ik weer in 't obser vatorium. 't Was nog een half uur voor den vast- gestelden tijd, dat de waarnemingen ver richt moesten worden, maar de observa tor was erg nieuwsgierig, hoe de instru menten gereageerd hadden op de zware onweersbui, die alle Heldersche menschen 's nachts uit hun bed had geroffeld. Moet je verbeelden, om 23.40, zonne tijd, sta ik hier in 't observatorium, dat is dus zomertijd 's nachts tien voor één. 't Was bijna bladstil, de winddruk meter geeft slechts 2 meter per seconde dat is niets daar kan je gerust een lucifertje bij opsteken. Maar in ééne. In één ondeelbaar oogenblik, kijk maar op dit diagram, daarop heeft de wind 't zelf met een pen geregistreerd, vliegt deze pen met een kolossalen ruk de hoogte in, tot... 21 meter druk, dat geeft volgens de schaal van Beaufort n 9, en dat beteekent: „Een kolossaal zware stormstoot, die, als hij een beetje lang aanhoudt, in staat is, boomén te ontwortelen zware takken als luci fers te doen afknappen. Gelukkig heeft deze wind maar 59 seconden geduurd en dat is juist het opmerkelijke, even later was de windkracht weer zoo goed als nihil, maar 't was een heele zware stoot. Ik kijk op het diagram, waarop de wind zelf zijn nukken neerpent, en zie vol ver bazing wat de stormwind even voor de onweersbui neerpende. 't Gebeurt vaak als een onweersbui voorbijtrekt, zegt de heer Van Dok, maar het weer in den nacht van heden behoor de zeker tot iets dat in Den Helder zelden of nooit voorkomt. Ik zag de bui uit het Noorden komen, langzaam dreef ze naar het Westen, en bleef als een verwijderd onweer boven zee hangen. De donder was niet van de lucht en hoogstens 3 a 4 se conden was er geen bliksem. De bui trok uit het Noorden, naar het Westen boven zee. Om half twaalf des nachts zag ik haar langzaam in het Wes ten verdwijnen. Om twaalf uur 's nachts denk, ik, dat buitje hobbelt best de zee in; maar in eene: Rang! Keert de heele zaak zich om en om half een 's nachts bè- gon een schitterend vuurwerk met bom men en granaten, zooals weinig hier ver toond is. Er waren lichtstralen, die 3 se-j conden aanhielden. Om één uur noteerde ik tusschen slag en weerlicht nauwelijks één seconde, i Moet u het barometer-diagram ook eens zien. Dit maakte een heel enhobbel niet langzaam en gestadig, maar plots en de windrichting heeft ook allergekst ge daan. Tijdehs dit onweer, tijdens den betrek kelijk korten duur van dit hemelvuiir- werk, liep de wind eerst naar 't Noorden, toen Noord-Oost, vervolgens West, even later weer Oost, toen Zuid-Oost, liep ver der snel naar het Noorden en pas, nadat hij Noordwest woei kwam er rust in den windstand. Kijk maar op dit diagram; in zoowat een uur tijd heeft de wind als de draaimolen op de kermis rondgezwaaidlaat maar waaien, pierewaaien. Teekent de wind dat allemaal zelf dan? De observator knikt. Ik doe het ten minste niet! Een enkele keer teeken ik wel eens, voor mijn pleizier. Gisteren heb ik b.v. nog deze penteekening van het ob servatorium gemaakt. Die jut ik voor de Heldersche krant, zeg ik. Maar u moet mij toch eens vertél len, wie de wind teekenen en schijven heeft geleerd en hoe die instrumenten werken. Dat is een heel werk en u zult geduldig alles moeten toehooren en gadeslaan, in een paar seconden gaat dat niet, voorat nu niet, want: het is tijd om de waarne mingen te beginnen. HOOFDSTUK III. Een observator van het meteorologisch station, heeft altijd regelmatig zijn werk. Evenmin als een boer het in zijn hoofd krijgt om Zondagmorgen te zeggen: van daag melk ik de koeien maar eens niet, daar ik een vrijen dag wil hebben, kan een observator, op een eenzame post, op Zondag naar eigen believen zijn waarne mingen uitstellen en een vrijen dag nemen. Zal een het melken stakende boer, dien Zondag door angstig loeien der beesten er aan herinnerd worden, dat de natuur even goed zijn rechten doet gelden; bij den observator is dit eveneens het geval. Zon, maan, wolken, sterren, mist, regen kennen geen Zondagsrust. Een boer heeft dit nog voor, dat hij door zijn knechten de koeien kan laten melken, maar het weer observeeren en de fijne ingewikkel de instrumenten behandelen, dat kan niet iedereen. Daarvoor is ervaring en kennis noodig. De observator in Den Helder heeft dan ook slechts éénmaal in de veertien dagen een vrijen dag. Dan komt een hulp-obser vator en doet deze zijn dienst. Verder moet hij bijna altijd in actie zijn, want er hangt zeer veel af van zijne weerkundige waarnemingen. De internationale lucht lijnen vooral, kunnen de weerberichten niet missen. Als een signaal voor een trein op on veilig staat, zal de machinist zich wel wachten, door dat onveilig signaal heen te rijden. Een vliegenier in den cockpit, die door de lucht suist, zal,: als hij een weerbericht opvangt, dat op die en die plek in de lucht een zware mistbank hangt, zoodat het daar potdicht is, als het even mogelijk is, een omtrekkende beweging maken, of bo ven de nauwkeurig aangegeven mistbank koersen. Herinneren we ons slechts den tocht van de „Pelikaan": AmsterdamSchiphol was potdicht! We hoorden reeds het ronken der motorenmaar dalen was niet mo gelijk. De weerberichten kwamen binnen: Den Helder was nog niet heelemaal pot dichtHet gerucht liep dan ook reeds, dat naar Den Helder gekoerst werd, toen jSmirnoff nog een klein gaatje zag...... Veiligheid in luchtverkeer wordt door de weerkundige waarnemingen ten zeerste bevorderd. Het typische is, dat soms, na jaren, nog navraag wordt gedaan, zegt de Helder sche observator. Het gebeurde, met dien gestolen jas; waarover u vorige week schreef, en waar voor de recherche onze hulp inriep, is slechts een feit uit vele. Op den grooten weg bij het Noord- Hollandsch-Kanaal b.v. had een auto brokken gemaakt, heele leelijke brokken, Pas eenige dagen later werd de dader ge vonden en door de politie verhoord. De chauffeur beweert tot zijn verontschuldi ging, dat alles had tegengewerkt, ,,'t Was slecht weer geweest, heiig, 't wegdek nat en vochtig, hij kon er niets aan doen, alles was tegen geweest en tegen de natuur kon hij niet op." Er was geen zicht! De politie komt bij ons: Kunt u ons nog even opgeven welke weer het was? Of er wolken waren? Of 't. uitzicht goed was, het wegdek droog? Ik haal mijn rapport-boek voor den dag. Dien dag, op dat uur had ik een 7 aan- geteekend voor zicht, die zeven beteekent, dat iemand tien tot 30 kilometer voor zich uit kan kijken. Een nul had ik aangeteekend voor weg dek, hetgeen beteekent: Toestand droog. De windrichting was Noord, en de wol ken had ik genoteerd met het cijfer 3, dat wil zeggen, de hemel was slechts voor een vijfde deel bewolkt! De conclusie was dus, dat van alle beroerde weersomstandig heden, die de chauffeur als aanleiding tot de aanrijding had opgegeven, gelogen wa ren, want volgens mijn rapport-boek was er helder zicht, droge grond, weinig wind, weinig wolken, dus die meneer vloog er leelijk in. Vooral zicht is in dit geval van beteekenis, het wegdek kan natuurlijk even verder wel anders geweest zijn, t Lijkt wel of het weer bij jullie op school is, merk ik op, op de school krijgen de leerlingen cijfers voor hun werk en jullie beoordeelen met rapport-cijfers het werk van het weer. Zoo is het ook, als het weer slecht werk levert, wordt deze schande voor het nage slacht bewaard, maar, als het zich netjes gedraagt, weten ze over honderd jaar, dat het een reuze pluim kreeg, (Wordt vervolgd). Vervolg van het verslag der werkzaam heden van het Steuncomité, uitgebracht in de vergadering van 9 September 1914, waarvan Zaterdag het eerste gedeelte werd opgenomen. De alg. penningmeester, de heer W. Bier» steker, bracht vervolgens verslag uit. Ont vangen werd tot 1 September 4329.30 be nevens 812.57 van vereenigingen en kerk genootschappen, samen 5141.87. Een we- kelijksche steun was door velen toegezegd en werd trouw betaald. De uitgaven beliepen tot l Sept. 1036.11H- In het volgend nummer vinden wij een be redeneerd verslag van den penningmeester omtrent de ingekomen giften. Dit verslag geeft een aardigen kijk op den gemoedstoe stand en den geest van hulpvaardigheid, die toen de burgerij bezielde. Allen voelden als bij intuïtie, dat het toen niet de tijd was om meeningsverschillen te bespreken: hoog en laag, jong en oud, ieder leed onder de ge volgen van den orologstoestand, en niemand kon toen vermoeden, dat men nog slechts aan het begin der narigheden stond Ook wij zullen wederom in onze volgende kroniek uit de toelichting van den penning meester een en ander overnemen. In dit nummer (van 10 Sept. 1914) vinden we voorts nog een paar typeerende ingezon den stukken. De heer M. Tückermann, Hoofdgracht 33, doet een beroep op de kinde ren van Den Helder om speelgoed af te staan voor de kinderen der Belgische vluchtelingen, die. in grooten getale toevlucht zochten in het gastvrije Nederland, dat gelukkig buiten den oorlog gebleven was en, naar men vurig hoopte, ook blijven zou. En een marine-on derofficier doet een beroep op de vrijwillig dienende militairen bij land- en zeemacht om wekelijks flinke sommen aan het Steuncomité at te dragen. Verschillende werklieden, de Rijkswerf te Amsterdam, dc Hembrug, had den al het goede voorbeeld gegeven. Ge vraagd werd een vast bedrag van 3 pet. van het loon af te dragen aan het Steuncomité, Vrouwen, Aanbiedingen kwamen in van: 5 aardappelschilsters, 13 dagdienstboden, 21 dagmeisjes, 5 dienstboden, 4 huishoudsters, 2 hulpen in de huishouding, 1 kantoorbedien de (ben. 18 j.2 mangelmeisjes, 1 noodhulp dienstbode, 1 naaister. 2 waschvrouwen, 16 werksters, 5 winkeljuffrouwen 4 ben. 18 jaar). Totaal 78 personen. Aanvragen kwamen in om: 19 dagdienstboden, 9 dienstboden, 24 dag meisjes, 1 huishoudster, 1 mangelmeisje, l noodhulp-dienstbode, 10 werksters, 3 winkel juffrouwen (2,ben,-18 j Totaal 68 personen, Geplaatst werden: 5 dagdienstboden, 16 dagmeisjes, 4 dienst boden, 1 noodhulp-dienstbode, 9 werksters, 1 winkeljuffrouw (ben. 18 j.). Totaal 36 personen. SCHOOLSPAREN. De Directie van de Nutsspaarbank schrijft ons: Nu de scholen weer gaan beginnen, brengt de Spaarbank de schoolspaar- trommels voor het, gebruik in gereedheid, d.w.z. zij vermeldt in de deksels dezer trommels de namen der kinderen, dia dit jaar aan het sparen zullen deelnemen. Zoodra dit is geschied, gaan de trommels naar de scholen en worden daar aan da de goede zorgen van het onderwijzend personeel toevertrouwd. Het stelsel: „Sparen door de kinderen op school in schoolspaartrommels", waar mede door de Spaarbank hier te Den Helder in 1931 een aanvang werd ge maakt, blijkt bij voortduring in de practijk uitstekend te voldoen. Vóór de vacantie werd aan elf scholen door ruim 1100 kinderen gespaard, In totaal staat op dit oogenblik op de spaar bankboekjes dezer kinderen ca. f 4000, of gemiddeld f 3.60 per boekje. Dit resultaat, bereikt mede dank zij de zeer welwillende medewerking van de zijde van het personeel der scholen, zal onge twijfeld de verwachting van menigeen verre overtreffen. Vele kleintjes maken ook hier een groote. Voor hen, die met het stelsel niet be kend zijn, moge de volgende toelichting dienen De school ontvangt van de Spaarbank een metalen spaartrommel, waarin elke leerling een vakje kan krijgen, ter op berging van kleine bedragen, welke anders allicht verloren dreigen te gaan aan niet noodzakelijke of zelfs ongewenschte uit gaven. Op geregelde tijden telt de Directie der Spaarbank het aldus door elk kind bespaarde geld na en schrijft dit in op een spaarbankboekje, waarna er 3 procent rente over wordt vergoed. Het boekje neemt het kind mee naar huis. Over het saldo-tegoed op het boekje kan, indien zulks eerder of later noodig blijkt te zijn, op vertoon van het boekje terstond geheel of gedeeltelijk ten kantore der Spaarbank worden beschikt. Steeds wordt aanteekening gehouden van het geen het kind in de spaartrommel werpt, terwijl het geld in de spaartrommels tegen diefstal is verzekerd. Het is onze overtuiging, dat met dit schoolsparen een goed Werk wordt ver richt. De kinderen leeren vroeg het sparen. Juist het wekelijks mee brengen van een kleine som, hamert in het gemoed van het kind „dat sparen doet vergaren". Zoo ergens, dan geldt hier: „Jong gewend, oud gekend". Moge het bovenstaande een aansporing zijn voor de ouders om hun toestemming te verleenen, wanneer één dezer dagen hun kind weer met de vraag thuis komt „of het op school mag sparen". "^en bedenke, dat hier twee factoren sam nwerken: een onderwijzer met hart voor het beginsel en een spaarbank, be reid om hen bij het sparen in school zooveel mogelijk den arbeid te verlichten. De eerste toch offert een gedeelte »an

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5