Tromp&ruebs FIFTY-FIFTY Scheepsbrand. Hevige BUITENLAND Tot mijnstaking in België besloten. GEMENGD NIEUWS H Handicap-harddraverij. Wapenleveranties aan Duitschland. Mussolini tegen Duitschland. Rusland wordt toegelatsn. Hitier spreekt tot de vrouw en de jeugd. BINNENLAND Nieuwe industrieën in ons land. Koningin en Prinses terug in het vaderland. Dokter adviseert SIGARETTEN voor cent* 365 GEREDDEN. 200 VERMISTEN. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG II SEPTEMBER 1934. VOOR DÉ FIJNPROEVERS 0ep»steu»,see»oe«— |jn V Be tweede dag. Voor de harddraverij, welke Zondag wcrd gehouden, bestond aanvankelijk weinig belangstelling, dit in verband niet regenachtig weer. Het tijdstip van aanvang werd een uur verschoven. De regen is gedurende den geheelen wed strijd gelukkig geen spelbreker geweest en het aantal bezoekers kon op den duur dan ook zeer bevredigend worden ge noemd. Van de negentien ingeschreven paarden verschenen er negen aan start en de omstandigheid, dat Zondag vier harddraverijen in verschillende plaatsen van ons land werden gehouden, was daaraan niet vreemd. Opgekomen waren Rtna M van J. Schoon, Medemblik, Minni M van J. A. Bakker, Wieringer- waard, Fatima van J. Haan, Wijde Wor- jper, Noma B van N. Kaan, Wieringer- waard, Our Uhlan B van J. Mooi, Wie- ringerwaard, Roulette van Vos, Midwoud, Grettchen H van N. J. Silver, Oude Sluis, Northermann B van J. Schoon, Medem- hlik en Saraband van J. Stroomer, 't Zand. Kwart over drie gingen de eerste paar den van start. De baanlengte bedroeg 275 M., welke afstand alle paarden had den te loopen, behalve Our Üuian B en Roulette, welke 10 M. handicap vóór hadden. Etna M en Noma B vielen snel af, spoedig gevolgd door Our Uhlan B en Northermann B. Van beide laatstgenoem de paarden geraakte 't eerste tot twee maal halverwege de baan uit den draf, bet andere eenmaal. Na herhaald wisselende successen moesten Fatima en Saraband het afleg gen, zoodat de eindstrijd zou worden uit gevochten door Minni M., Roulette en Grettchen H. Het aantal foutieve starts bij dezen strijd was legio en hoofdzakelijk te wijten aan het slechte keeren van Minni M., welk paard echter in de baan favoriet was. Na spannenden strijd tus- schen deze merrie en Roulette, moest eerstgenoemde opgeven en zich met den derden prijs, groot f 25, tevreden stellen, In den strijd om den eersten, groot f 300, won Grettchen H. ondanks 10 m handicap, vrij onbedreigd van Roulette, welke met den tweeden prijs, ten bedrage van f 75, ui' den strijd kwam. Over het geheel werd fraaie strijd ge geven, doch een wedstrijd, waarin slechts negen paarden uitkomen en drie uren duurt, moet op den duur eentonig worden. Zooals gezegd, werd de meeste tijd met starten verloren. Starter was de heer St immes, handicapper de heer Oly. Burgemeester en mevrouw Kolff waren ge, ui ge van den wedstrijd. Zondagavond heerschte alom een pret tige stemming; tentoonstelling en kermis hadden het wederom zeer druk, terwijl ook de balzalen zich in een druk bezoek mochten verheugen. Voor den Maandag stond op het pro gramma wedloop met kinderwagens voor dames boven 14 jaar, alsmede behendig- heidswedstrijd per fiets voor heeren boven 14 jaar. Het inleggeld voor beide wedstrijden bedroeg f 0.25, terwijl drie prijzen be schikbaar waren gesteld, resp. ten be drage van f 10.—, f 7.60 en f 5. De wedstrijd voor de dames scheen in de smaak te vallen, want niet minder dan 44 liefhebbers meldden zich. Begunstigd door fraai weer was er een talrijk publiek aanwezig, alsmede ook wederom de mu- ziekvereeniging »Apollo«. Om ongeveer half drie begon de wedloop met kinder wagens. In het begin viel dezen wed strijd zeer in de smaak, doch toen het ongeveer zes uur begon te worden was er nog geen eind aan te zien en ver trokken de meeste bezoekers. Om onge veer half acht was tenslotte de uitslag ibekend. De deelneemsters hadden er op 't laatst maar een eind aangemaakt door middel van loting, daar allen zeer ver moeid bleken. De uitslag luidde dan als volgt: lepr. mej. Dangerman, 2e pr. mej. Guurtje Tij'sen, 3e pr, mej. A. Doesburg—Doves, 4e pr. mej. Berghorst—Wemmenhove, 5e pr. mej. Gien Tijsen. Door het late uur is de wedstrijd voor de heeren uitgesteld tot Dinsdag. De uitslag van dezen wed strijd en het verslag van de uitvoering, aangeboden aan de leden van Flora, zullen in ons eerstvolgend nummer ver melden. .Op het buitengewoon congres der Bel gische socialistische mijnwerkers, teBrus- el gehouden, is met algemeene stemmen osloten met ingang van 17 September ■s- in alle steenkoolmijnen van het land ilrbeid te staken, als protest tegen de loonsverlaging. rij'1|e rofinwerkers, wier stakingskassen l>t b'yster ruim gevuld zijn, rekenen op ori steun van andere vakbonden, o.a. op hot Van de metaalbewerkers. Bovendien PoVij. min of meer op een algemeene bond commissie uit de vak- toesi Za' eerstdaags vergaderen om den te |S a besPreken en om een besluit etak'imt 11 trekking tot de algemeene w, Hing' d'e z°oals gezegd door de mijn- Bii6^8 ^ordt voorgestaan, ïini; besprekingen werd erderegee- hiet «6en .verwÜt van gemaakt, dat zij *eor»T°.e<figer jiaar p]annen uitvoert tot k°olindustrje e" bescherminS der steen" DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Reuter meldt uit Londen: Bij een bespreking met Henderson, te Genève, heeft deze verklaard, dat men net erover eens is, dat het geen zin heeft ae ontwapenings-conferentie voor No vember bijeen te roepen. Elders in dit nummer vindt men mede- deelingen betreffende wapenleverantie aan verschillende mogendheden. De^ New-Yorksche correspondent van ,,De lelegraaf" weet nog mede te deelen dat in de verhoórén van den oud-Kap. ter zee Koster nog vooral de aandacht heeft getrokken een brief van: dezen Koster, gedateerd 25 Maart, waarin hij er Duitschland van beschuldigt, het Ver drag van Versailles te ontduiken, door dat liet oorlogsmateriaal laat vervaar digen in aangrenzende kleine staten. Mitrailleurs voor de nazi's. Beroering ontstond in de zaal toen een andere brief van Koster aan Spear werd voorgelezen. Deze brief (van 13 Februari '934) behelsde o.a. de volgende passage: „Ik ben onlangs op bezoek geweest bij de leiding van de Bergmann-maatschappij te Berlijn en zou graag een overeenkomst treffen met een firma in de Ver. Staten over den aanmaak van onze machinege weren. Zou het u mogelijk zijn mij zulk een firma aan te bevelen In dit verband sluit ik een brochure in, In vertrouwen kan ik u wel mededeelen, dat wij deze machinegeweren aanmaken voor zekere organisaties in Duitschland". Wie is „Techel"? Onder de senatoren der commissie .heetschte, naar verzekerd werd, na de voorlezing van den brief algemeen de indruk, dat Koster het oppertoezicht houdt op den aanmaak van machinegeweren voor de nationaal-socialisten. Op de voorlezing van dezen brief volgde die van bovenbedoeld document van 25 Maart 1929. Daarin is sprake van zekeren 1 echel, die er door Koster van wordt beschuldigd de Duitsche regeering te helpen bij het schenden van het vrc e verdrag. Alle Duitsche firma's, die onderdeden van duikbooten vervaardigen, hebben camouflage-concerns gevestigd in ver scheiden kleine landen, die rondom Duitschland zijn gelegen Zweden, Zwitserland, Nederland enz. en ik ge loof, dat Inkavos hun verzafnelpunt is. Aldus deze brief: De redactie van dit blad heeft de vraag voorgelegd aan het hoofdbestuur van „Onze Vloot" of inderdaad' de oud-kapi- teiu Koster, opzichter en eerelid der ver eeniging zijn invloed in die vereeniging dienstbaar heeft gemaakt aan zijn zake- ke belangen bij de wapen-industrie. Het hoofdbestuur heeft dit ten stelligste Ontkend. Met zakelijke handelingen, met be- \ivapeningstransacties heeft „Onze Vloot", 2oo werd op de vraag geantwoord, niets te maken, zooals ook de heer Koster reeds jarenlang tot „Onze Vloot" in geen andere betrekking staat dan dat hij, uit hoofde van zijn vroegere verdiensten voor de vereeniging, eerelid is, verdiensten, waarvoor men hem twee jaar geleden nog gehuldigd heeft. Aan de werkzaamheden der vereeniging neemt hij geen deel. Voorts werd vanwege het bestuur met nadruk verklaard, dat de vereeniging zich verre houdt van iedere zakelijke handeling. Zij laat zich principieel en zakelijk niet in met eenige transactie op bewapenings- gebied, zij heeft dat nooit gedaan en zal het ook in de toekomst niet doen. De heer Koster, aldus werd betoogd, neemt reeds jarenlang geen deel aan het werk der vereeniging, waarvan hij ook geen bestuurslid meer is. Indien hij zakelijk betrokken is bij de bewapenings industrie, dan staat dat geheel los van „Onze Vloot". Een scherpe uitval. In de „Popoio d'Italia" grijpt Mussolini thans persoonlijk in de Duitsch-Italiaan- sche perspolemiek in, in verband met het feit dat men in Berlijn op het oude thema derItaliaansche„ontrouw"isteruggekeerd. Mussolini schrijft o.a.: „Wanneer er één thema is dat de Germanen in de diepste vergetelheid moesten laten verzinken dan is het juist dit. Wanneer er één volk is dat in zijn geschiedenis opzienbarende en bloedige voorbeelden van ontrouw tegen over beëedigde verdragen, verraad jegens vrienden en cynisme bij de rechtvaardi ging daarvan vertoont, dan is het het Duitsche volk. Vanaf Hermann tot Frede- rik van Pruisen en Bethmann-Hollweg met zijn theorie van het „vodje papier". Wij bezitten bijzonder indrukwekkende voorbeelden uit de oude en de nieuwe Duitsche literatuur. Het is bekend dat in de laatste jaren het fascistische Italië Duitschland bij verscheidene gelegenhe den tastbare bewijzen van sympathie heeft gegeven. De Duitschers hebben thans gemeend dat Italië de Duitsche zaak op alle gebieden en voor altijd zou aanhan gen. Het is echter kinderlijk te verlangen, dat de regeering van een ander land een politiek zou voeren, welke niet in de eerste plaats de waarborging der eigen belangen dient. In dit verband behoeven wij slechts het „nieuwe testament", d.w.z. „Mein Kampt" van Hitier, te citeeren. Mussolini haalt dan het boek van Hitier aan en stelt tenslotte de vraag of do aan- hangers van Hitier zijn opvattingen niet kennen en of zijn boek hetzelfde lot onder- gaat Van velé andere werken, waarover veel gesproken wordt, maar dieniemand nekt. Beslissing in geheime raadsvergadering. De U.S.S.R. krijgt een permanenten zetel, Reuter meldt uit Londen, dat te Genève aangekondigd wordt, dat de Volkenbonds raad unaniem ten gunste van Ruslands toelating tot den Volkenbond heeft be slist. De U.S.S.R. zal een permanenten zetel in den Raad krijgen. Deze beslissing is genomen in een geheime raadsvef- gadering. Argentinië en Portugal ont hielden zich van de stemming. O Grootsch vuurwerk te Neurenberg. 300.000 toeschouwers. Algemeene arbeidsplicht in Duitschland. I11 ons buitenlandsch overzicht maakten wij melding van het groote congres van de Nat. Soc. Party te Neurenberg en de toespraak, die Hitier daar heeft gehou den. Hitier heeft ook nog het woord gevoerd tot 60.000 jongens en tot de nat. soc. vrouwen. Tot de jongens zeide hij: „De dag zal komen, dat wy allen één zullen zyn om ons volk kracht en sterkte te geven. Jullie moet in je jeugd in je opnemen en leeren wat wy eens in ge heel Duitschland gaarne zullen zien. Wy willen eens één ryk zien en jullie moet daarvoor reeds opgeleid worden in één organisatie. Want jullie zyn vleesch van 'ons vleesch en bloed van ons bloed en in julie brandt dezelfde geest, die ons beheerscht Voor de nat.-soc. vrouwen hield de Rijkskanselier eveneens een rede, waarin hy o.a. zeide: „De nat.-soc. beweging heeft van het begin af in de vrouw de trouwste helper niet alleen gezien, maar ook gevonden. Het gemoed der vróuw heeft in alle tyden op den geest van den man ingewerkt. De Duitsche vrouw heeft begrip voor datgene, wat de natuur haar heeft meegegeven, zooals de man by dit inzicht der vrouw niet langer behoeft te vreezen, dat hy uit zyn positie als man wordt verdrongen. Men zou kunnen zég ge n, dat de wereld der vrouw een klei nere is, want haar wereld is haar man; haar familie, haar kinderen en haar huis. Waar zou echter de groote wereld zyrt als niemand de kleinere wilde verzorgen Wij verzetten ons er tegen, dat een in dividualisme van de meest bedorven soort wil uiteen rukken wat God heeft samen gebonden". In een rede op een byeenkomst van leiders van kampen van den arbeidsdienst gehouden, heeft de ryksleider Hierl een én ander verteld over de wording van den dienst en de verdere vooruitzichten. Als een van de voornaamste taken, waar voor de dienst zich in de komende jaren geplaatst ziet, noemde spreker de in voering van den algemeenen en vooriedér geiyken arbeidsplicht. Dat deze er zooi' komen stond voor spreker vast; het wacfi- ten is slechts op het bevel van den Führer^ die het juiste tydstip voor de wettelyk® regeling zal aangeven. Wat de gelykheid betreft, voor geen enkel beroep mag een uitzondering worden gemaakt, ook niet wat den diensttyd bereft, die voor ieder één jaar moet bedragen. Mnt het oog op de waarden die de arbeidsdienst voor de Duitsche bevolking schept, noemde spreker het noodig een doelbewuster en planmatiger gebruik te maken van den arbeidsdienst, waardoor de prestaties ervan van nóg veel grooter beteekenis zouden kunnen worden. Met een geweldig, grootsch vuurwerk, is het feest besloten. Een speciale ver slaggever zegt hiervan: Het is alsof de hel boven Neurenberg is losgebarsten, of hemel en aarde vuur spuwen. Het zyn de giganteske vuurwerken, die rond de Zeppelin-werf worden ontstoken. Gebulder van kanonschoten dreunt aan alle kanten. Een bombardement van tién minuten wordt natuurgetrouw nagebootst en het iykt beangstigend echt. Een vage vrees kruipt over de honderd duizenden toeschouwers, die daar in de duisternis staan opgesteld. Geweldige ontploffingen hebben aan alle kanten plaats. Dan klinkt het geroffel van het mitrailleurvuur, alle andere geluiden worden er door overstemd. Zelfs het dierenryk schrikt op, angstig fladderen de vogels, die in de boomen zaten te slapen, de lucht in en men ziet ze zweven in het licht, dat als bliksenflit'sen oplaait, en ineens het bosch, het Stadion en de weide in gloed zet. Een dichte wolk hangt over de men- schenmenigte. Het machtigste vuurwerk ooit in Duiischland gegeven, zou het wordeneen monuroental-Feuerwerk. Welnu, dat is het geworden. Het kon een veldslag zyn, een zoo verschrikkelyk gedaver dreunt door de lucht. Aan het vuurwerk vooraf gingen groote volksspelen, georganiseerd door de nieuwe massa-organisatie „Kraft durch Freude". Ongeveer 300.000 menschen hebben naar deze spelen gekeken, die uit een oogpunt van massaregie wonderbaarlyk waren. Maar over welke middelen beschikt men ook. Voor deze spelen had men uit geheel Duitschland echte boeren laten komen, voor deze spelen had men uit genepl Duitschland ambachtslieden ontboden, formaties der Hitlerjeugd, uit geheel Duitschland werkten er aan moe, evenals formaties van de ryksweér. Ongehoorde middelen stonden ter besdhikking. HET SAARGEBIED. Voor het Saargebied is een officieel decreet afgekondigd, waarby de recru- teering van jongelieden uit het Saargebied voor den vrywilligen arbeidsdienst in het Duitsche ryk verboden wordt. GENTSCHE TEXTIELFABRIEKEN MOETEN SLUITEN. Naar de „Libre Belgique" meldt, zien de Gentsche textielfabrieken, die deel uitmaken van de in moeiliikheden ge raak e odalistischeBank v. n ien Arbeid, zich gedwongen, in afwachting van betere tijden, haar poorten te sluiten. Het geheele personeel van deze fa brieken zal ontslagen worden. Als gevolg van Joodsche immigratie. De commissie voor economische voor lichting van Duitsche immigranten te Amsterdam heeft een enquête ingesteld naar aard en omvang der nieuwe in- dustrieën na .1 April van het vorig jaar door of onder deelneming van Duitsche Joden gevestigd, en daarbij 100 bedryven aangetroffen met meer dan 5 werknemers. Het totaal aantal Nederlandsche arbeids- i krachten, dat als gevolg van de vesti- i ging in de laatste l'/4 jaar van deze nieuwe industrieën direct en indi- jrect (indirect tengevolge van den inkoop j vanNederlandsch materiaal door de nieuwe ondernemingen) werk heeft gevonden en jzal vinden, kan becyferd worden op circa 4500. Behalve een belangrijke metallurgische onderneming (nikkelfabriek) zyn ver scheidene metaalwarenfabrieken w.o iam- •penfabrieken opgericht. Interessant is iOok de oprichting van een fabriek van ielectrische instrumenten voor geneeskun dige doeleinden en van een fabriek voor speciale meetinstrumenten; deze fabrie ken zyn de eerste van deze soort in Ne- iderland. j Van de nieuwe ondernemingen in de textiel-industrie produceeren vele fabrie ken artikelen, die tot dusverre niet in ons land werden gemaakt, b.v. tricot van kunstzijde (z.g. charmense) fabricage van voering, naaizyde, gebreide- en gehaakte goederen enz. Een groot aantal nieuwe ondernemin- ;gen houdt zich bezig met de fabricage jvan kleedïngstukken en lingerie, hoeden- jfabrieken, pantoffelfabrieken, fabrieken van heerendassen enz. Duitsche chemici hebben hier te lande een aantal nieuwe chemische bedrijven in het leven geroepen, b.v. fabrieken die geneesmiddelen vervaardigen, fabrieken van cosmetische artikelen en van ebe- misch-technische producten. Verschillende in ons land gevestigde nieuwe fabrieken, zooals kofferfabrieken, fabrieken van leeren handschoenen, van gummistof en gummi-artikelen, speelgoe deren, knoopen, kunstbloemen, handwer ken enz. dragen eveneens het karakter van nieuwe industrieën. Geestdriftige verwelkoming op het IJ Maandagmorgen nog vóór het aanbreken ran den dag lag het motorschip Tabinta an de Stoomvaart-mij. Nederland, waarop (Je Koningin en Prinses Juliana 11a afloop van haar vacantie-verblyf in Noorwegen de thuisreis hebben gemaakt, voor de pieren van IJmuiden. Te 4.45 was het schip door de sluizen, om daarna het Noordzeekanaal op te stoomen, begeleid door de boot van de havenpolitie van IJmuiden, aan boord waarvan zich de havenmeester, de heer Seyffert, bevond, en een boot van de politie van Amster dam. J Toen de Tabinta te ruim acht uur by de Hembrug uit de morgennevelen op doemde, was daar reeds het bootje der Amsterdamsche havenpolitie, om het ge leide van die van IJmuiden aan de grens der gemeente over te nemen. En zoodra de Hembrug gepasseerd was, wachtte de Koningin en de Prinses by haar terug komst in het vaderland een verrassend aardige, hartelijke verwelkoming. Omringd door een kleine flottilje van motorbooten, stoomden haar twee feeste lijke gepavoiseerde passagiersbooten van de Alkmaar Packet, de Prins Hendrik eh de Alk maai-, tegemoet. Eenige duizen den leden van Oranjevereenigingen waren d'aar aan boord. Het was een ontroerend oogenblik, toen de Koningin en de Prinses, de eerste in haar witte weduwe-kleed, op de brug van het groote zeekasteel verschenen. Een luid gejuich steeg toen op van de beide pleizierbooten men werd daar het zwaaien met hoeden en zakdoeken niet moede, en blijkbaar onder den indruk van deze geheel onverwachte betuiging van blijdschap en aanhankelijkheid dank ten de vorstinnen daarvoor onophoudelijk vriendelijk wuivend. De beide booten bleven langszij van de Tabinta varen, en naarmate deze de Javakade naderde, nam de geestdrift toe. Op de kade waren ter verwelkoming aanwezig de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt en de hoofdcommissaris van politie, de heer Versteeg. Een talrijke menigte had zich buiten de douane-loodsen verzameld om de vorstinnen by haar terugkeer een hartelijk welkom toe te juichen. Een der directeuren van de Stoom- vaartmy. „Nederland", de heer v. Hengel, had de zeereis van Oslo af medegemaakt. Op de kade was namens de maatschappij de directeur de heer De Boer ter ver welkoming aanwezig. Begroeting te Haarlem. Gistermorgen ca. half elf kwam de lan- daulette waarmee de Koningin en Prinses Juliana naar Den Haag terugkeerden, met twee volgauto's, door Haarlem. Ter hoogte van de Hazepaterslaan stonden langs den weg de zusters van het diaconessenhuis en van Bethesda Sarepta geschaard. Een vdn de zusters ging midden op den weg staan met een bouquet. Aankomst In Den Haag. Om kwart over elf kwam de Koningin met Prinses Juliane voor het paleis in Den Haag aan. Aan Goodwin Co. 23 Augustus 1934 Als medicus wilt U mij wel toestaan U geluk te wenschen met Uw pres tatie ten aanzien van de fabricage Uwer Fifty-Fifty sigaretten, die blij kens lange persoonlijke ervaring alle goede kwaliteiten vereenigen met de zeer loffelijke eigenschap, dat zij, door wetenschappelijke samenstelling, prikkeling van dat gevoelige orgaan, de keel, voorkomen. Ik beschouw dit als een besliste en blijvende bijdrage tot het ongestoord genot van de talrijke rookers en iedereen, die last heeft van keet-irri- tatie of rookers-hoest, kan ik met vertrouwen aanbevelen voortaan Fif ty-Fifty sigaretten te rooken, daar hun dan in de meeste gevallen het lot bespaard wordt zich één van die weinige genoegens geheel of gedeel telijk te moeten ontzeggen, die in deze moeilijke tijden op allen zulk een weldadigen invloed uitoefenen. Hoogachtend, /is (Het origineel van dezen brief ligt te onzen kantore ter inzage.) Indien U bemerkt dat andere sigaretten llw keel prikkelen en dien „rookershoest" veroorzaken, probeer dan eens één week ter wille van Uw keel Dankbetuiging van de Koningin. De Koningin ten zeersteigetroffen door de verrassende wijze, waarop zy by haar aankomst te Amsterdam hedenmorgen is verwelkomd, heeft den burgemeester van Amsterdam verzocht, hiervoor namens Hare Ma jesteit aan de talryke personen, die aan deze begroeting hebben deelge nomen, warmen dank over te brengeD. DE SPELLING-MARCHANT. Journalisten neutraal. In de Zaterdag j.1. gehouden bestuurs vergadering van den Nederlandschen Journalisten Kring is opnieuw de spel- ling-quaestie behandeld, in verband met het feit, dat, sinds de vorige uitspraak van het Kringbestuur, een gewyzigd plan-Marchant by het onderwys is inge voerd. Het bestuur zag geen reden, zyn vroegere besluit te herzien en bevestigde daarom de toen gedane uitspraak, dat het zynerzyds op dit oogenblik geen aanleiding vindt, zich voor of tegen de nieuwe spelling uit te spreken en dat, wat de invoering by de pers betreft, daaromtrent bij elk blad afzonderlyk door de leiders dient te worden beslist. DE CENTRALISATIE VAN DE CRISISDIENSTEN. Nu dezer dagen de centralisatie van de verschillende crisisdiensten voltooid zal zijn door de benoeming van de be sturen der nieuwe organisaties, meenen wij goed te doen den niet ter zake kun- digen lezer een overzicht te gunnen, zoowel op de nieuwe formeering van die diensten als op het snel gegroeide en wisselende gebied der maatregelen tot welker uitvoering zij zijn geroepen. Een der belangrijkste veranderingen is de centralisatie van de gewestelijke land bouwcrisisorganisaties, waarvan er tot nu toe voor bijna ieder product waren. Deze zijn nu ondergebracht in één organisatie voor iedere provincie. De provinciale organisaties hebben haar taak het uit voeren van de opdrachten der landelijke centrales reeds aangevangen. In die landelijke centrales worden, onder goedkeuring van den minister, de principieele lijnen van het crisisbeleid getrokken. Hun onderling contact wordt Onderhouden door een college van vijf regeeringscommissarissen, waarvan de sec retaris-generaal van het ministerie van oeconomische zaken voorzitter is. Bij elk van hen berust de leiding van één of meer der nieuwe centrales, behalve bij den commissaris, die commercieel ad viseur is. Onder leiding van den regeeringscom- 1 missaris voor den akkerbouw en de vee houderij staan de volgende vijf centrales De akker bouwcentrale. Deze komt in de plaats van de graan- centrale, de vlascentrale, de cichoreicen- trale, de suikerbietencentrale en de griend en rietcentrale. De meelcentrale. Deze blijft in haar tegenwoordigen vorm voortbestaan. De V.l.T.A. Deze, de Vereeniging voor inheemsche tarweafnemers, blijft in haar tegenwoor digen vorm voortbestaan. De aardappelmcelceiitraleJ Deze blijft in haar tegenwoordigen vorm voortbestaan. De veeKioutllerycentrale. Deze komt in de plaats van de varkens centrale en de crisisrundveecentrale. Onder leiding van den regeeringscom- missaris voor de melkveehouderij staat: De /.uiveleentrale. Deze komt in de plaats van de thans bestaande crisis-zuivelcentrale en hetcrisis- zuivelbureau. Onder leiding van den regeeringscom- missaris voor den tuinbouw en de sier teelt staan: De groenten- en fruitcentrale. Deze blijft vrijwel in haar tegenwoor digen vorm bestaan. De sSertecltencentrale. Deze komt in de plaats van de bloem- bollenkweekerscentrale, de bloembollen- exporteurscentrale en de boom- en bloem- kweekerijcentrale. Onder leiding van den secretaris generaal staan De visscherijcentrale. Deze komt in de plaats van de stichting voor de Ned. haringvisscherij en de ansjo viscentrale. Dc turfcentrale. Deze blijft in haar oorspronkelijken vorm voortbestaan. De centrale vnor eieren en pluimvee. Deze komt in de plaats van de pluimvee centrale, de eieren-import-centrale de stichting voor export van eieren en pluim vee en de garnalen-centrale. Belanghebbenden zullen goed doen zich ten aanzien van de werking enz. dezer verschillende centrales tijdig op de hoogte te stellen te bevoegder plaatse. Buitenland Amerikaansche passagiersboot in brand. Aan boord van het Amerikaansche stoomschip „Morrocastle", van 11.520 ton, dat zich op 20 mijl van het lichtschip van Nieuw-Schotland bevindt, is een he vige brand uitgebroken. Het radio-station, dat het eerste S.O.S.-sein opving, heeft geen verdere verbinding kunnen krijgen. Het schip moest Zaterdagmorgen 8 uur te New York aankomen. Aan boord be vonden zich 318 passagiers en 240 man der bezetting. Alle politievaartuigén langs de kunst van New Jersey zijn te hulp ge sneld. Vijf andere stoomschepen, onder welke het van Bermuda komende Engelsche schip Monarch, zijn de „Morrocastle" ter hulp gesneld, die van voor tot achter in vlammen staat. De eerste geredden. Het stoomschip Luckenbach heeft de „Morrocastle" het eerst bereikt en is be gonnen met de redding van de passagiers. De „City of Savanna" en „President „Cle- veland" volgden spoedig. De eerste 40 passagiers zijn te Springlake bij Asbury- park aan land gebracht. Zij hebben het be richt tegen gesproken, dat de brand door het inslaan van den bliksem veroorzaakt zou zijn. Volgens hen is hij ontstaan in de bibliotheek het schip vervoerde plei- zierreizigers van Havana naar New York - waardoor hij ook zoo snel om zich heen kón grijpen. Passagiers weigeren in de red dingbooten te gaan. Een steward van de „Morro Castle" heeft aan een verslaggever van de New York Post verteld, dat het groote aantal dooden veroorzaakt is door de weigering van vele passagiers om in de reddingboo ten te gaan, Leden van de bemanning heb ben deze bewering tegenover een corres pondent van Reuter bevestigd. Zij zeg gen, dat de passagiers het hoofd geheel kwijt raakten en weigerden zich door de bemanning in de reddingbooten te laten helpen. Velen schenen bang om door de vlammen heen naar de reddingbooten te gaan. Veel passagiers waren in nachtge waad. Wij moesten snel handelen, zeide*.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7