Buitenlandsch Overzicht TYPEN ys avontuur NIEUWSBLAD VOOR DEM HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA INSTITUUT „ÏV9ERCURIUS" EERSTE BLAD DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1934 62ste JAARGANG Volkenbondsvergadering Dagelijks gelegenheid van 's morgens 9 uur tot 's avonds 10 uur. LOODSGRACHT 72. Een plan tot regeling van den Duitschen invoer. - 1 ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruit betaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. O. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Geen politieke beschouwingen Gemeld wordt: Het bureau van de 15e Volkenbonds vergadering heeft moeten vaststellen, dat tot Dinsdagmiddag nog geen enkele spre ker voor de algemeene beschouwingen is ingeschreven, en dat ook de neiging tot deelneming aan een groot politiek debat aan alle zijden zeer gering is, zoodat het wellicht aanbeveling zal verdienen de al gemeene beschouwingen dit jaar geheel achterwege te laten. Verschillende van de belangrijkste in ternationale vraagstukken van het oogen- blik, zooals de waarborging van de Oos- tenrijksche onafhankelijkheid en het voorgenomen Oost-Loearno-pact en in verband daarmede de toekomst van de ontwapeningsconferentie vereischen nog voorafgaande vertrouwelijke besprekin gen, die juist in deze manad te Genève tusschen de onderscheiden ministers zul len plaats vinden, en waardoor het niet raadzaam is, dat de ministers reeds te vo ren zich bij een openbaar debat al te zeer op een bepaald standpunt zouden vast leggen. Andere belangrijke kwesties, zooals de oorlog tusschen Bolivië en Paraguay kunnen gemakkelijk in de desbetreffende commissies principieel behandeld worden, zonder dat daarvoor het houden van alge meene beschouwingen in de algemeene Volkenbondsvergadering noodzakelijk is. Daarom heeft het bureau besloten voor- loopig de algemeene Volkenbondsverga dering niet meer te doen bijeenkomen en eerst de commissies aan het werk te laten gaan. De gedelegeerden, die aan de algemeene beschouwingen alsnog zullen deelnemen, krijgen tot Donderdagavond gelegenheid zich aan te melden. Mocht er echter ook dan nog geen spreker zijn in geschreven, dan zullen de algemeene be schouwingen dit jaar geheel vervallen. Bij het voorgestelde nieuwe veiligheidsstel sel in Oost-Europa is in de eerste plaats van de verplichting der acht eventueel deel nemende landen, n.1. Duitschland, Rusland, Tsjechoslowakije, Polen, Litauen, Letland, Eesti en Finland, om elkaar in geval van oorlog automatisch en wederkeering militai ren steun te verleenen. Bovendien zou Rus land waarborgen moeten geven voor het pact van Locarno en Frankrijk garantie geven voor het Oostelijk Locarno. Deze waarbor gen zouden eventueel ook ten gunste van Duitschland verstrekt worden. Het systeem heeft als voorwaarde het Vol kenbondslidmaatschap van de deelnemende staten en wil deze staten ook betreffende zekere principieele quaesties der Europee- sche politiek verplichten tot een zekere hou ding in den Volkenbond. De Duitsche regeering verklaart thans principieel, dat zij het niet mogelijk acht, toe te treden tot een dergelijk internationaal ver dragensysteem, zoolang haar rechtsgelijk heid op het gebied der bewapening nog door bepaalde mogendheden in twijfel wordt ge trokken. Hetzelfde standpunt is ook beslissend voor de toekomstige houding van Duitschland tegenover den Volkenbond. Wat betreft den plicht tot het verleenen van militairen steun aan deelnemers aan het pact, verklaart de Duitsche regeering, dat tot dusverre bij alle internationale onderhande lingen de verwerkelijking van deze gedachte, die aanknoopt aan de sanctiebepalingen van het Volkenbondsstatuut, gestrand is op on overkomelijke moeilijkheden. Duitschland, welks centrale ligging te midden van zwaar bewapende staten, tot bijzondere voorzich tigheid dwingt, kan geen verplichting op zich nemen, die het land zou meesleepen in alle conflicten, welke in het Oosten mogelijk zijn en die het waarschijnlijk tot het tooneel van den strijd zou maken, Er is geen reëele poli tieke behoefte aan de bijzondere garanties door Frankrijk en Rusland, Duitschland kan in ieder geval van dergelijke garanties geen voordeel verwachten. De Duitsche regeering gelooft, dat andere methoden tot het verzekeren van den vrede meer succes zouden kunnen hebben, In het algemeen zou zij daarbij de voorkeur geven aan bilaterale verdragen. Ook meerzijdige verdragen wijst zij echter niet van de hand. Alleen moet daarbij het zwaartepunt niet ge legd worden bij de verplichting tot het ver leenen van militairen steun, maar ook op den non-agressieplicht en op de plichten der sta ten, die bij het conflict betrokken zijn. Deze verplichtingen laten zich bij vreedzame maat regelen ter voorkoming van den oorlog zeer wel tot reëele vredesgaranties maken, zonder dat daarmede het gevaar voor ernstige com plicaties verbonden zou zijn, zooals zeker het geval zou zijn bij de thans voorgestelde ver plichting tot steunverleening. Twee Nederlandsche gedelegeerden zijn tot ondervoorzitters benoemd, n.1. mr. Limburg is opnieuw geworden ondervoor zitter van de eerste juridische commissie en mr. Van Lanschot ondervoorzitter van de tweede oommissie, die het werk der technische Volkenbondsorganen te be spreken heeft. Sandlers levensloop. De nieuwe voorzitter van den Volken bond, de Zweedsche minister van buiten- landsche zaken Rickard Sandler, die thans ruim 50 jaar oud is, studeerde phi- lologie en werd vervolgens leeraar aan „volkshoogescholen". Reeds vroeg stelde hij belang in de po litiek; zoo was hij lid van een socialisti sche jeugdvereeniging. In 1917 werd hij redacteur van het socialistische blad „Ny Tid" (Nieuwe Tijd) te Gothenburg, doch reeds het volgende jaar werd hij door de toenmamlige liberaal-socialistische regee ring Edén benoemd tot staatssecretaris in het departement van financiën. In 1920 trad hij eerst als minister zonder porte feuille, daarna als minister van finan ciën toe tot het eerste socialistische kabi net Branting. Ook van de twee volgende socialistische regeeringen maakte hij deel uit. Na Brantings dood werd hij in 1925 premier. Toen zijn ministerie aftrad werd hij benoemd tot directeur-generaal van het centraal bureau voor de stastistiek. Van 19121917 was hij lid van de Tweede Kamer, sedert 1919 van de Eerste. In den loop der jaren heeft Sandler zijn land meermalen te Genève vertegenwoor digd, zoodat hij zich met de Volkenbonds problemen vertrouwd heeft kunnen ma ken. Ook zijn politieke tegenstanders erken nen zijn energie en zijn zaakkundig op treden en waardeeren hem als een plichts getrouw, stil werker, wars van vertoon. De ontwapeningsconferentie zal eerst in November weer bijeenkomen. Na raadpleging van een aantal delega ties der Volkenbondsvergadering heeft voorzitter Henderson definitief besloten, dat het bureau der ontwapeningsconfe rentie eerst in November zal bijeenkomen. Henderson hoopt, dat de diplomatieke onderhandelingen over het Oostelijk Lo- carno-pact alsdan zulk een voortgang ge maakt zulen hebben, dat een nieuwe grondslag voor de voortzetting der ontwa peningsbesprekingen daardoor zal wor den gelegd. Intusschen zal de commissie voor de wapenfabricage en wapenhandel reeds in October weer bijeenkomen, vooral op aan dringen van de Amerikaansche regeering, die verwees naar de jongste onthullingen uit de Vereenigde Staten met betrekking tot de wapenfabricage. De commissie zal dan hare in Juli geredigeerde ontwerp- conventie nog met eenige bepalingen kun nen aanvullen en voorts een aantal uit voeringsvoorschriften hebben te ontwer pen. Door dr. Schacht, den president der Duitsche Rijksbank is een plan opgesteld op het gebied van de regeling van den import en de deviezentoewijzing door den staat. Het raakt in de eerste plaats (in overeenstemming met de tot dusver ge troffen maatregelen) den import van grondstoffen en halffabrikaten. Stellig bestond er tot dusver reeds verband, overleg en samenwerking tus schen de bureaux, welke op den import, en de bureaux, welke op de deviezen toe zicht hielden. Hun werkzaamheid liep echter parallel. Thans beslissen de „Ueberwachungsstellen" souverein zoowel over import als deviezentoewijzing en be staan er geen ongecontroleerde soorten van importwaren meer. Ook de import van alle soorten levens- en voedingsmid delen vallen onder de nieuwe regeling. De staat heeft thans een werktuig in de hand, waardoor hij den geheelen invoer en de toewijzing van deviezen voor den invoer, onverschillig van welk soort goe deren, onder zijn controle krijgt en deze kan onderwerpen aan een wisselwerken de regeling, uitgaande van het gezichts- put der algemeene volkswelvaart en reke ning houdende met de belangen van 's lands weerbaarheid. De staat kan en zal nu toezien, dat in de eerste plaats zoo danige grondstoffen en halffabrikaten in zoodanige hoeveelheden worden inge voerd, dat zij geacht kunnen worden Duitschland wederom als met deviezen betaalde fabrikaten te zullen verlaten. Met deze nieuwe algemeene regeling als werktuig kan de regeering den import en indirect daardoor ook den export aan passen aan de tegenwoordige Duitsche behoeften. Zij keert daarbij aan de oude beginselen van de handelspolitiek (meest- begunstiging e. d.) voor goed den rug toe. Met den individueelen buitenlandschen handel, welke ten opzichte van bepaalde soorten van goederen reeds sterk was be knot, maar in beginsel nog bestond en er kend werd en ten opzichte van andere soorten goederen zich inderdaad nog ko" ontplooien, is het nu uit. Te verwachten is, dat de nieuwe maat regelen zich allereerst zullen laten ge voelen op het gebied van de consumptie- vetten en oliehoudende voedermiddelen, waaraan behoefte bestaat, en op welk ge bied de importeur, aan zich zelf overgela ten, de neiging zou kunnen hebben eén vlotten invoer te bewerkstelligen. EEN NIEUWE TORPEDOJAGER. Kan 660© mijl afleggen zon der nieuwe brandstof te laden. Te East Cowes is Maandag een Brit- sche torpedobootjager feitelijk een kruiser van stapel gelaten en „Fury" gedoopt. Het schip kan na vertrek 6ooo mijl afleggen voor het weer brandstof behoeft te laden. Die Russische kwes tie is dramatisch in scène gezet. Men weet, dat er onder de mogend heden lang geen over eenstemming is over de toelating van Rusland tot den Volkenbond. In tusschen hebben we al vernomen, dat toch een meerderheid tot die toelating zal beslui ten. En ook de puzzle hoe men de uitnoodi- ging om toe te treden zou inkleeden, schijnen de diplomaten te Genève te hebben opgelost: een ware kruiswoorden-puzzle was het. Door een aantal staten, welke in den Volkenbonds raad zitting hadden, was hiervoor een redac tie-commissie aangesteld, en die redactie commissie werd het eens over den tekst, •waarin de hoop werd uitgesproken, dat Sow- jet-Rusland tot den Volkenbond zal willen toetreden. Sir John Simon, de Engelsche af gevaardigde, gaf in overweging de zinsnede, die de overtuiging uitsprak, dat Sowjet-Rus- land zijn internationale verplichtingen getrouw zou naleven (en dit pijnlijke zinnetje was aanvankelijk door Barthou voorgesteld), te schrappen, De Scandinaafsche delegaties, die in beginsel bereid zijn de uitnoodiging mede te onderteekenen, maakten namelijk bezwaar tegen een dergelijke uitspraak. Men heeft den geïncrimineerden zin thans weggelaten en daar mee voor de drie Scandinavische landen de mogelijkheid geopend tot mede-onderteeke- ning. Hierdoor staat het vast, dat meer dan tweederde van de vertegenwoordigde staten tot de onderteekenaars zullen behooren. .ntusschen zou men geen goede diploma ten zijn indien men direct een uitnoodigend telegram aan de Sowjet-delegatie afzond. Meen, men heeft daar nog vierentwintig uur mee gewacht; waarschijnlijk is het, als de kzer dit overzicht onder de oogen krijgt, af gezonden, Men wilde liever vooraf nog eens Zal Rusland zijn entrée doen in Genève De Nederlandsche gedelegeer den In de vijf commissies. De Nederlandsche delegatie is over de vijf groote commissies der Volkenbonds vergadering als volgt verdeeld: eerste commissie: juridische kwesties: mr. J. Limburg, tweede commissie, technische Volken bondsorganen: mr. W. M. van Lan schot, vierde commissie (begrooting): me vrouw O. A. Kluyver, vijfde commissie humanitaire en sociale kwesties): prof. dr. J P. A. Frantjois, zesde commissie (poli tieke vraagstukken): minister De Graaff en mr. J. A. N. Patijn. Zooals men weet bestaat dit jaar geen derde commissie daar men geen nieuwe besprekingen wenscht, zoolang de ontwa peningsconferentie nog voortduurt. De commissies der Volkenbondsverga- dering hebben thans het bureau gekozen. L1TW1NOV, Russisch minister van Buitenhmdsche Zaken. kom zijn. Hoe men deze nieuwe moeilijkheid zal oplossen, is nog niet bekend, Er gaan stemmen op om de Russen ten deze tegemoet te komen. De bespiegelingen op welke wijze men zich dat voorstelt de Jfranschen hebben al 34 staten bijeen, die zich individueel, dus buiten den Bond om, dan met de uitnodoiging tot Rusland zouden moeten wenden Enge land wil het indienen van een formeel ver zoek door de Russen vergemakkelijken, vormen een lichtelijk pikante noot in de bla den van de laatste dagen. Men zal het intus schen daarover bestaat geen twijfel wel eens worden. Duitschland eischt rechts^ gelijkheid De Duitsche Rijksre- geering heeft tot een aantal regeeringen in Europa een schrijven gericht, waarin zij hen kennis geeft van haar standpunt betreffende het plan tot het tot stand brengen van een Oost-Locarno. Wat hieronder vesrtaan wordt, zullen wij den lezer duidelijk maken. waren op Goswold House altijd welkom en Miss Manwaring zou haar genoegen doen, als ze 't huis, zoolang ze wenschte, als 't hare te beschouwen. Toen de oudere vrouw met de begroe ting zoo ver was gekomen stak Mrs. Shan- dish haar armen door die van haar „zonderlinge" bloedverwante heen en nam haar zonder plichtplegingen, met de onbeleefdheid, die in de opinie van Mrs. Shandish blijkbaar als 't beste bewijs voor 't bezit van goede manieren gold naar een koelen hoek van de groote, met eikenhout betimmerde kamer mee, om haar daar over de omstandigheden, die tot 't mede-verschijnen van Miss Man warring geleid hadden, in te lichten. „Wees maar niet bang," stelde Mr. Sa- vage het meisje dat hem even angstig aankeek gerust, „Adèie zal het wel op knappen, die krijgt haar zin wel. In het hiernamaals is zy zeker van een gouden harp en een kroon al was 't alleen maar om 't feit, dat zij Petrus kan doen ge- looven dat zwart wit is. Niets om u ang stig over te maken, heusch niet! En nu verdwijn ik voor een bad en een slaapje nog net tijd voor den lunch. Tot ziens ta ta"! Met een overdreven diepe buiging voor zijn tante kuste hij zijn eigen hand en wuifde haar daarmee luchtig goeden dag; toen keerde hij zich om en liep met twee treden tegelijk de breede trap op. Met haar figuur verlegen bleef Sally bij het kleine tafeltje vlak bij de hoofddeur staan, maar juist, toen ze zich begon af te vragen, of ze niets kon doen om haar werkgeefster in spee aangenaam te zijn, hoorde ze Mrs. Goswold roepen: „Miss Manwarring!" Met een zekere verlegenheid, die ze on mogelijk beheerschen kon, maar die de „Neen, dat heb ik nooit anagedurfd. Niets dan wat korte schetsjes en zoo nu en dan een artikel voor een van de dag bladen en verder heb ik alles aan gepakt, om mijn brood te verdienen maar er was niet veel, waar ik geschikt voor was." „Wat typen aangaat heeft u verstand van verschillende soorten typewriters?" „O, ja". „En kunt u goed punctueeren ook?" „Ja, ik geloof van wel." „Dat zou ik niet gedacht hebben. U bent veel te veel vrouw, tenminste naar uw uiterlijk te oordeelen, om te weten wanneer u kommapunt of komma moet zetten Maar dat komt er ook feitelijk niet op aan. U heeft, dunkt me, de noo- dige geschiktheid en daarbij nog goede manieren en een prettige manier van lachen. Laten we zeggen, dat ik u aan neem, op proef, daar bedoel ik mee, dat u van vandaag af tot de volgende week Donderdag een gast van me bent, die aangeboden heeft, om me met m'n corres pondentie te helpen. En als 't u hier dan goed bevalt en we kunnen samen goed opschieten, waar ik op 't oogenblik abso luut niet aan twijfel, dan bent u van de volgende week Donderdag af mijn privé- secretaresse op een salaris van vijf en twintig dollars in de week en vrije kost en inwoning. Neen u hoeft mij niet te bedanken, wees uw verstandigen oogen liever dankbaar." Mrs. Goswold begon ondeugend te lachen, gaf de hand, die ze ai dien tijd in de hare gehouden had, een aanmoedi gend kneepje en liet haar toen los. „En nu doet u 't beste, om maar even met Thomas mee te gaan, die zal u uw kamer wijzen. Mrs. Shandish hier heeft me verteld dat ze u een soort van uib^ eigenares van het groote witte huis blijkbaar prettig aandeed, kwam ze naar het gezellige hoekje bij het groote, wijd- openstanade raam toe. „Mijn nichtje heeft me 't een en ander over u verteld," hernam Mrs. Goswold, zonder omwegen ter zake, „en ik geloof wel, dat ik dit keer reden heb om dank baar te zijn. 't Gebeurt niet dikwijls, dat ze zich voor 't vervullen van mijn wen- schen zooveel moeite geeft. Nu treft het goed, want ik ben heel slordig en daar door mis ik de hulp van mijn secreta resse meer dan ik wel zeggen kan. Komt u wat meer hier, dan kan ik u beter zien." Sally ging op de aangeduide plaats, op zijde van haar stoel staan. Mrs. Goswold greep de slap-afhangende hand van het meisje met haar koele vingers vast en trok haar op een prettige vriendschap pelijke manier nog iets naar zich toe. „Hoe is uw voornaam?" vroeg ze, ter wijl ze Sally met haar prettige bruine oogen onderzoekend aankeek. „Sarah" antwoordde Sally kortaf, ze had haar vollen naam willen zeggen, maar het „Manwarring" wilde nog niet goed. „S-a-r-a", spelde Mrs. Shandish con sciëntieus. om mogelijke vergissingen te voorkomen. „Ja, dank je, dat begrijp ik." met een verdachte trilling om haar mond keek mrs. Goswold haar nichtje even van ter zijde aan. „Al ik goed ben ingelicht komt u uit Ohio en heeft u een tijd in New York gewerkt met niet veel succes. Wat doet u het liefste?" „Schrijven zoo nu en dan heb ik ge probeerd iets te schrijven," bekende Sally verlegen. „Wat een verhaal een roman?" geven zal, tegen den tijd, dat u dan een bad genomen heeft en wat uitgerust bent, komt haar kamenier u dan 't een en an der brengen. En doe alles maar op uw gemak, we hebben tijd genoeg lunch is pas om half-twee." Sally was onder dit plotselinge geluk zoo verlegen, dat ze niet dan stamelend een paar woorden van dank kon uitbren gen; wat ze zeide wist ze zich naderhand niet meer te herinneren, maar blijkbaar verried de uitdrukking van haar gezicht genoeg van haar inwendige gevoelens tenminste Mrs. Goswold knikte haar aan moedigend lachend toe. En het volgende oogenblik liep ze achter den breeden rug van een bediende aan de trap op, een lange, luchtig-frissche gang door tot aan een kamer, welke zich in den versten hoek van den rechtervleugel bevond, een vierkant vertrek, niet groot, maar gezel lig en met mooie meubels van mahonie hout en blauw cretonne en wat wel 't beste was, met een eigen badkamer ernaast. „Ik zal u de kamenier direct sturen, juffrouw," zeide Thomas, terwijl hij de gang inging en de deur achter zich sloot. Sally liep naar het raam toe, lichtte een van de latten van de jaloezie iets op en keek met groote, verbaasde oogen naar buiten. Uit het Amerikaansch <W(ip( 'nel een toegeeflijk hoofdsclnid- Volk i„rar-e b®kkesprongen van hel stads- Voehif,nzie!' van dat oogenblik af kumipn ZIC^> z°nder de reden ervan te (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1