De dreigende mijnstaking in België. Balbo veroorzaakt incident Het Saargebied Japan en de bewapening ter zee. De staking in de Ver.Staten Nederlandsche M iddenstandsbank KONINGSTRAAT 7 Effecten Coupons GEMENGD NIEUWS Electrische treinontspoord Radi O'programma Felle brand te Haarlem- UPSiBSCIHlI REISERVARINGEN door Jhr. Dr. J. C. Wlollerus VI 1 HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 13 SEPTEMBER 19 34. NATIONALISATIE VAN DE WAPENINDUSTRIE. Een voorstel van Roosevelt. De Parijsche Matin verneemt van haar Correspondent te Londen, dat aldaar be richten uit New-York ontvangen zijn volgens welke Roosevelt weldra aan de groote mogendheden zou voorstellen om tot nationalisatie en strikte controle op den aanmaak van wapenen in ieder land over te gaan. Evenwel meldt Reuter uit Washington: In regeeringskringen is hier niets be kend van een dergelijk voorstel. Men meent, dat het bericht zijn oor sprong vindt in een resolutie die aan den Volkenbond is voorgelegd en betrekking heeft op een spoedige regeling van de fabricage. Deze resolutie is gegrond op een door Norman Davis op 28 Mei van dit jaar gehouden rede. Persoonlijke bemiddeling van Koning Leopold. De Brusselsche correspondent van het ,,Alg. Handelsblad" schrijft aan zijn blad d.d. Dinsdag: Als een donkere onweerswolk hangt het dreigende arbeidsconflict in den Belgischen mijnbouw boven land en volk. Slaagt men er niet in het gevaar te bezweren en breekt de staking Maandag inderdaad uit, dan zal Bel gië daarmede een nieuwe periode van sociale onrust en beroering tegemoet gaan. Want het staat vast, dat de staking, eenmaal ontketend, door beide partijen tot het bittere einde zal Worden uitgevochten, en dat het van weers zijden een strijd op leven en dood zal worden. LEOPOLD 111, Een dergelijke wanhopige worsteling tusschen kapitaal en arbeid echter kan onder de hui dige benarde omstandigheden maar al te licht haar oorspronkelijk sociaal karakter verliezen en onder den invloed van de altijd diligente communistische agitatie een geheel ander ka rakter aannemen, n.1. dat van een politieke staking met alle gevolgen van dien. Het mijn- werkersoproer in de Borinage van enkele jaren geleden ligt nog te kort achter ons, dan dat de bloedige les van deze manifestatie van ver twijfeling reeds geheel zou zijn vergeten. Het land verwacht dan ook, dat de regeering alles in het werk zal stellen om het uitbreken van de staking te verhinderen en dit is alleen mogelijk indien zij er in slaagt de mijndirectie te overreden, het besluit betreffende de loons verlaging in te trekken. Minister Van Cau- welaert heeft hedenochtend langdurig gecon fereerd met de ambtenaren van den dienst van het mijnwezen en zal hedenmiddag te zamen met minister Van Isacker een onder houd hebben met minister-president De Bro- queville. Morgen wordt er, naar we reeds gemeld hebben, een kabinetsraad gehouden, die geheel aan de quaestie van het dreigende loonconflict gewijd zal zijn. Naar hedenmiddag in de Wetstraat ver luidde, zou Koning Leopold voornemens zijn, onafhankelijk van de eventueele bemiddelings pogingen van de regeering, ook persoonlijk te intervenieeren ten einde het land voor de ramp van een nieuwe mijnwerkersstaking te behoeden. De Koning zou er, naar men ons verzekert bij de mijndirecties op aan willen dringen, de loonen der mijnwerkers onaange tast te laten en pas tot een verlaging over te gaan wanneer het indexcijfer werkelijk noe menswaardig is gedaald, wat thans nog geens zins het geval is. Koning Leopold is van mee ning, dat de moeilijkheden, waarmede de mijnbouw te worstelen heeft, niet te over winnen zijn door de toch al zoo karige loonen maar steeds weer te blijven besnoeien, doch dat de mijnbouw in samenwerking met de regeering een oplossing dient te zoeken in de richting van een algeheele reorganisatie van het tegenwoordige stelsel van productie, af zet, import en export. Overal in den lande zal men zonder twijfel met groote voldoening het initiatief van den vorst begroeten. Want de mijnwerkers hebben het blijkt wel uit de beschouwingen, die de bladen van rechts tot links aan het dreigende conflict wijden de algemeene sympathie aan hun zijde. Met zijn optreden voor het op peil hou den van de mijnwerkersloonen zal de Koning de belofte inlossen die hij vier maanden ge leden te Paturage op het terrein van de Fief de Lambrechie, waar toen juist de ontzettende catastrophe had plaats gehad, aflegde. De Koning liet zich destijds eenige leden van de reddingsploeg voorstellen en een dezer dap peren antwoordde op de woorden van bewon dering. die Koning Leopold tot hem richtte: „Ja, Sire, er is moed toe noodig om in die hel af te dalen. Maar we doen het voor onze ongelukkige kameraden met liefde. Alleen zouden we graag wat meer waardeering vin den. V andaag roept men ons. maar morgen trekt men ons weer 5 pet. loon af". Koning Leopold verklaarde volkomen de verbittering van de mijnwerkers over de nieuwe loonkorting te begrijpen en zegde toe. alles te zullen doen wat in zijn vermogen Was om te verhinderen dat de loonen ander maal verlaagd zouden worden. Wellicht heb ben tal van mijnwerkers destijds gedacht, dat dat slechts een phrase was. een gelegenheids praatje zonder meer, en misschien zelfs heb ben zij er schamper om gelachen. Maar dan hebben zij den Koning onrecht gedaan Leopold III is zijn gesprek met den mijn- Werker in Paturage niet vergeten. Anti-Italiaansche demonstraties. In Split (Spalato) kwam het Maandag tot incidenten naar aanleiding van een redevoering van den bekenden Italiaan- schen maarschalk Balbo. Deze was met een jacht langs de kust van Dalmatië Italo Balbo. gereisd en had de steden Kotor (Cattarro), Dubrovnik (Ragusa) en Split bezocht. In laatstgenoemde stad hield hij in de Ita- liaansche club voor ongeveer 150 aan wezigen een rede. Na die rede kwam het in de club (waarvan de ramen openge laten waren) tot stormachtige demon straties. De Italianen, die in de club verzameld waren, riepen „Leve Italië I Leve het Italiaansche Dalmatië 1 Leve het Italiaansche Spalato 1" En zij zongen het fascistenlied. Voor de club had zich intusschen een groote menschenmenigte verzameld, die even stormachtige contrademonstraties begon en het clubgebouw wilde bestor men. Een sterke politiemacht kon echter de uitvoering van dit plan voorkomen. Met veel moeite werd de buurt van de club afgezet en werden eenige straten schoongeveegd, waarlangs maarschalk Balbo zich in allerlei naar zijn jacht spoedde om zich daar in veiligheid te brengen. De politie verrichtte vele arres taties. De Italianen in de club moesten nog geruimen tijd wachten, voordat zij zich naar huis konden begeven. Reuter meldt nog, dat het diner, dat Balbo des avonds zou geven, afgelast moest worden. De politie bewaakte de Italiaansche club en het Italiaansche con sulaat tot middernacht en moest ver scheidene aanvallen van manifestanten op deze gebouwen afslaan. Joegoslavische politieke kringen geven als hun meening te kennen, dat het bezoek van Balbo en vooral de houding van de Italiaansche kolonie te Split in dezen tijd inopportuun moeten worden geacht. Het bericht over het incident met Balbo te Split (Spalato) wordt officieel kan het anders tegengesproken. Een aantal nationalisten heeft eenige anti- Italiaansche leuzen geroepen als protest tegen de manifestatie van de Italianen. Balbo werd in het geheel niet nageroepen of beleedigd en hij werd niet gedwongen Split te verlaten. Een nieuw protest van het Duitsche Front tegen een internationale politiemacht. Het Duitsche Front heeft een nieuw adres tot den Volkenbondsraad gericht met bezwaren tegen het denkbeeld van Knox, den voorzitter van de regeerings- commissie voor het Saargebied, om de po litie met internationale elementen te ver sterken. Het Duitsche Front betoogt, dat een dergelijke versterking volkomen on- noodig is, indien slechts alle tegenwoor dige politiebeambten in het Saargebied voor hun eigenlijke taak, het handhaven van de openbare orde, worden gebruikt. Op het oogenblik worden veel politie beambten, in sommige steden zelfs 30 pet. van hun geheele aantal, voor administra tieve bureau werkzaamheden gebruikt. Dit werk zou gemakkelijk door andere krach ten kunnen worden overgenomen. Het adres protesteert er tevens tegen, dat enkele hooge politieposten aan Duit sche emigranten zijn toevertrouwd, die nauwe betrekkingen onderhouden met den Franschen spionnagedienst en die thans ongeschikt voor een verantwoorde lijke politie-taak zijn. Sfinxachtige houding inzake aanvalswapens. Namens het Japansche departement van buitenlandsche zaken is thans vol gens den correspodent van de „Times" te Tokio, opnieuw verklaard, dat Japan bereid is „aanvalwapens af te schaffen". Er kon echter niet meegedeeld worden welke definitie het van deze wapens gaf op grond van een overeenkomst van het ministerie van marine om de grootste terughoudendheid in acht te nemen. Ge vraagd is of hiermede slagschepen en vliegtuigmoederschepen bedoeld werden zooals o.a. door het blad „Nitsji Nitsji" was beweerd, zeide de woordvoerder van buitenlandsche zaken dat de correspon denten der bladen hun eigen conclusies moesten trekken. Hij was alleen gemachtigd, zoo zeide hij, mee te deelen wat Japan beoogde het geen was een plan voor vermindering van de bewapening ter zee en het berei ken van een voldoende effectieve sterkte. Hij was niet in staat te zeggen of de op vatting van een dergelijke sterkte ge grond was op een eenmogendheid- of .een tweemogendheden-standaard. De woordvoerder legde er voortdurend den nadruk op de nauwe samenwerking tusschen zijn departement en dat van marine met betrekking tot publiciteit en het „leiden der openbare meening" in verband met vlootproblemen. De „Asahi" meldde dat er een commis sie is ingesteld waarin de minsteries van buitenlandsche zaken, marine en ooj-log vertegenwoordigd zijn, beoogend toezicht te houden op en het coördineeren van de verstrekking van nieuws tijdens de vloot- besprekingen. De relletjes. Een duizendtal stakers te Lancaster in Pennsylvanië heeft getracht met geweld de zijdefabriek Stehlie een van de groot ste in de Unie, binnen te dringen. De po litie slaagde er in de betoogers uiteen te jagen, doch daarbij vielen zes gewonden. Naar Reuter meldt, was de toestand Dinsdag weer wat meer gespannen, ten gevolge van botsingen van Maandag tus schen stakers, politie en werkwilligen waarbij vele gewonden zijn gevallen. Op grond van geruchten over te verwachten onlusten is in Rhode Island, Connecticut en Maine de nationale garde gemobili seerd. Behalve de 1000 man, die de zijde- fabriek te Lancaster aan hebben gevallen, zijn ongeveer 3000 stakers met een hon derdtal auto's naar een handschoenen fabriek gereden om haar tot sluiting te dwingen. Voorloopig onthielden zij zich van een aanval, daar de fabriek door 300 nationale gardes werd bewaakt. Een verklaring van de yakver- eenigingen. De leiders der vakvereenigingen heb ben verklaard, dat ze niet meer de ver antwoordelijkheid op zich nemen voor mogelijke onlusten, daar de werkgevers de militie te hulp hebben geroepen. Dit is, naar uit New York wordt gemeld, een zeer duidelijke waarschuwing van de leiders der vakvereenigingen, die zich tegen de in vele kringen als onnutig be schouwde mobilisatie der militie richt. Bloedige botsingen in Rhode Island. De ernstige botsingen tusschen de circa 4000 stakende textielarbeiders en 250 leden der nationale garde te Saylesville (Rhode Is- lands) hebben Dinsdagnacht voortgeduurd. Het kwam eveneens tot hevige gevechten te Central Falls (Rhode Island), waar de stakers zich hadden opgesteld op het kerk hof en, door grafsteenen gedekt, op de aan rukkende leden der nationale garde een bom bardement met steenen openden. De stakers konden tenslotte van het kerk hof verdreven worden, doch de strijd zette zich in de met traangas gevulde straten mfet onverminderde hevigheid voort. De stad was 's avonds en 's nachts in vol komen duisternis gehuld, daar de stakers alle straatlantaarns hebben vernield. Het aantal gewonden is zoo groot, dat een speciale eer ste hulppost moest worden ingericht. Verklaring van Corman. De strijd zal worden voortgezet, aldus heeft Corman verklaard, die de stakers in de textielindustrie leidt. Hij kondigde, dat de bereidwilligheidsverklaring, door de werkge vers, niet op den gestelden termijn aanvaard was en dus thans als vervallen moest worden beschouwd. De relletjes. De ongeregeldheden nemen toe, vooral te Saylesville in den staat Rhode Island heeft het gespannen. De nationale garde van Rhode Island is gemobiliseerd in verband met wanordelijk heden te Saylesville, waar bij een botsing vijf personen door kogels zijn gewond. Drie com pagnieën van de garde doen reeds dienst in het onrustige deel der stad. De bemiddelingsraad. De door Roosevelt benoemde raad van en quête gaat zich thans ook bezig houden met de toestanden in de textielindustrie. De omvang van de staking. Het aantal stakers wordt thans berekend op 300.000, tegen 280.000 dei aan het werk zijn gebleven. KANTOOR DEN HELDER Binnenland Dinsdagmorgen tien uur is van een uit drie wagens bestaanden electrischen trein, die naar IJmuiden was vertrokken, het voorste motorrijtuig even buiten het per ron te Haarlem ontspoord, toen de trein over eenige wissels reed. Het rijtuig kwam dwars te staan en vernielde een naast het hoofdspoor gelegen rangeeerspoor. Door de geringe snelheid stond de trein bijna onmiddellijk stil. De beide niet ontspoorde wagens zijn naar het perron teruggereden. De reizigers, van wie nie mand gewond was, stapten over in een anderen trein, die daarna van een ander perron vertrok. Het treinverkeer in de richting IJmui den ondervond geen vertraging. De treinen vertrokken en kwamen aan bij een ander perron. DE MOORD TE HOOFDDORP. Vrouw vrijgelaten. De echtgenoote van den te Hopfddorp vermoorden man, die in Heemstede in arrest was gesteld, is voorloopig in vrij heid gesteld. De pleegzoon blijft nog in arrest. VRIJDAG 14 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 8.30 AVRO. 9.00 VPRO. 9.30 AVRO. 10.15 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie C. Rijken. 10.30 Orgelspel J. Jong. 11.00 Vervolg declamatie, li. 15 Gramofoonpl. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en Gramo foonpl. 2.30 Voordracht door M. Verstraete. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Zenderwisseling. 4.15 Berichten over den a.s. Knipcursus en Gramofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 5.45 Gramofoonpl. 6.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.30 Dr. L. Heyermans: De behandeling en de voor- en nazorg van geesteszieken. 6.50 Gramofoonpl. 7.00 „Voor socialisme en democratie", program ma m.m.v. het VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, J. Hekkertxan Eysden (zang), K. Vorrink en E. Kupers (toespraak). 7.45 Herhaling SOS-berichten. 8.00 Ds. D. Visser: Geloof en blijdschap. 8.30 Uit het Kurhaus te ScheveningcnResi dentie-orkest o.l.v. C. Schuticht. 9.00 Lezing Prof. Dr. L. J. v. Holk. 9.30 Vervolg Kurhaus-concert. 10.15 Vaz Dias. Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.50 L. Willink: De 5 Frankforters. 11.00 Muzikaal allerlei (Hawaian, guitaar, zang, klarinet, piano, orgel). 11.3012.00 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. B. C. Koolhaas. 11.00 Orgelconcert, G. Snijders. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Hollandsch Harpkwartet. 1.15 Gramofoonpl. 1-45 Vervolg kwartetconcert. 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Zang Machteld Hagenbeek (sopraan). 3.45 Zenderverzorging. 4.00 Gramofoonpl. 4 30 Ensemble van der Horst en Gramofoonpl. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Literaire causerie. 8.00 PTT-kwartiertje. 8.15 Gramofoonpl. 9.00 A. Verkuyl: Land en volk der Minahassa. 9.30 A. Bakker (trompet) en F. Kloek (orgel). 10.15 Vaz Dias. 10.25 Ned. Kamerorkest o.l.v. O. Glastra v. Loon. ZATERDAG 15 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. V AR A-uitzending, 8.00 Gramofoonpl. ro.oo Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: „Dat doet de deur dicht", een revue van een revue. (00 Gr.pl.). 12.00 Klein VARA-Ensemble o.l.v. F. Bakels. 2.00 Zenderverz. 2.15 Vervolg Ensembleconcert. 3.00 Gramofoonpl. 3.30 M. Sluyser: Van het witte doek. 3.45 Zenderwiss. 4.00 Gramofoonpl. 430 „De Notenkrakers", o.l.v. D. Wins. 5.00 Rep. van „het Valkennest". 5.20 Vervolg orkestconcert. 6.00 Literaire causerie, A. M. de Jong. 6.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. 4. Horst, m.m.v. A. de Booy (zang). 7.30 Orgelspel J. Jong. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Vaz Dias. 8.10 Berichten over de knipcursussen. 8.15 Gramofoonpl. 8.30 Radiofilm „Bleeke Bet". 9.45 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 10.00 Toespraak A. de Vries. 10.10 Vaz Dias. 10.15 Vervolg orkestconcert en Gramofoonpl. Huizen, 301 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.30 Concert. 11.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Gramofoonpl. 1.45 Zenderverz. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonpl. 4.40 Orkestconcert. 5.10 Gramofoonpl. 5.30 Orkestconcert. 6.20 Journ. Weekoverzicht. 6.45 Orkestconcert. 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonpl. 7.45 Causerie. 8.00 Schlagermuziek. 9.30 Concert. 9.45 Schlagermuziek. 10.15 Voordracht. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Concert. 10.5012.00 Gramofoonpl. Petroleumlamp viel om, galf vier werden Dinsdagmorgen ongeveer rdstraat de bewoners van de Lange ji Groote te Haarlem, in de natajti" on_ Markt, ppgeschnk door ee heyigc middellijk den indruk wekte verwoesting. urand was ont- Het perceel, waarin aemeente, het is staan, is ei9end.omb^od_ en banketbakkerij SfSLS? rVofSS ve" o^woond. O de tweede woont een familie. De huisvrouw wilde vannacht haar k helpen en liep daarom met een brand petroleumlamp naar het kind. Zij struik ?d' de lamp viel op den grond, de brandend» T verspreidde zich, gordijnen vlogen in k °'ie en in een oogenblik stond de geheele knd' in rook en vlammen. Zeer snel breidd et brand zich uit, maar de bewoners koLd* toch zich tijdig in veiligheid brengen 7® werden bij buren onder dak gebracht 1 F.en der bewoners raakte door d»„ werden dij «voracht Een der bewoners raakte door den bewusteloos, maar werd tijdig naar h,!?* gedragen. ^0 Van den inboedel kon niets worden Q(. de geheele bovenverdieping is uitgebrand r?' bakkerij heeft geen waterschade gehad De brandweer was van half vier tot '»e uur bezig met de blussching. Eenige grepen uit een algemeen economisch overzicht VII. De Wolga. Vier dagen en vier nachten hebben wij op de Wolga gedobberd, van Go^1. vroe ger Nizhni Novgorod. tot aan Staün9™£ De Wolgabooten, die de reizigers dit traject vervoeren, zien er opeen prachtig uit. Maar ook hier ontbreekt d comfort, die vooral op het water zoo wel dadig kan aandoen. De stijve houten ban ken tegen de buitenzijde der hutten vast gemaakt vormen de eenige plaats waar men zich in de frissche lucht verpoozen kan. Dat is te weinig. De dekstoel ont breekt er, desnoods de heel gewone neten stoel, die men dan eens hier dan eens daar kan plaatsen, al naar gelang wind of zon ons aangenaam of onaangenaam zijn. e Wolgatoerist heeft een compensatie in de Wolga zelf met de omgeving. Inderdaad, het is de moeite waard dit gebied te be zoeken. Maar naast de beteekenis van deze rivier uit vreemdelingenverkeeroog- punt, is de Wolga van een zeer groote economische beteekenis voor het land. De economische zijde. De Wolga is de langste rivier in Euro pa, met een lengte van niet minder dan 3746 km. De oorsprong ligt op het Valdai- plateau, waarna de Wolga door het noor delijk gedeelte van het Moscoudistrict loopt, via Gorki en het Tartarenland om ten slotte om te buigen en langs Kazan, Samara, Saratov en Stalingrad naar As trakan te stroomen. In al deze plaatsen met uitzondering van Astrakan ver toefde ik en zal daarover in het kort ook iets vertellen. De Wolga verbindt de be langrijkste deelen van Europeesch Rus land. hetzij door er zelf doorheen te stroo men, hetzij door de rijrivieren of kanalen. De groote industriegebieden vinden een verbinding met de landbouwgebieden. Men denke daarbij aan de beteekenis dezer ri vier voor het houtvervoer. Tientallen vlot ten van geweldige afmetingen zijn wij in die vier dagen gepasseerd. Industrieele voortbrengselen, olie, vruchten en graan, zijn de hoofdproducten. De beteekenis de zer rivier zal nog steeds toenemen, omdat in de laatste jaren de ontwikkeling der Wolga-oevers zeer sterk is vooruitgegaan. De belangrijke industrieën, welke zijn ont staan, maken alle op de een of andere wijze gebruik van de Wolga. Tusschen Gorki en Stalingrad is de rechteroever bijna overal hoog terwijl de linker oever laag is. Na Stalingrad volgt een groot steppen-gebied, terwijl de rivier een uitge breide delta vormt alvorens in de Kaspi sche zee te stroomen. De Wolga-heuvels zijn rijk aan mineralen. Groote gebieden zijn zeer woudrijk, terwijl de rivier aan velen een bestaan geeft in den vorm van de vischvangst. Voor fijnproevers worde dan nog herinnerd aan het feit, dat de Wolga-steur de caviaar-producente is. In het stroomgebied van dezen belangrijken verkeersweg leven een menigte van natio naliteiten. Gorki (vroeger Nizhni Novgorod). Op 7 Juli des morgens om 10 uur kwa men wij van Moscou uit per trein in Gorki. Het Fordje bracht ons langs en over op-- gebroken straten naar het hotel, waar de ons aanvankelijk toegewezen kamer geen waschtafel bezat en geen toilet. De stad is fraai gelegen aan de samenvloeiing van nii en dateert reeds van het jaar izZl. s Avonds bewonderden wij vanaf een hoogte van den rechteroever de prach tige vergezichten over 't water, de onder gaande zon en de lichten der schepen. Gork, telt ongeveer J millioen inwoners. Het oude Kremlin trekt ieders aandacht. De gebouwen waar tot 1929 de bekende jaarmarkten werden gehouden, zijn intact gebleven maar herbergen thans het stads bestuur. In de oudheid vormde deze stad het knooppunt tusschen Oost en West waar de kooplieden elkander troffen! Ihans is Gorki een modern industrieel centrum, waar de beroemde Molotov fa brieken. de automobielfabrieken, liqqen die ik ook bezocht. Ruim 30.000 arbeiders z.)n er te werk gesteld. In circa 18 n aan ïb iej de L9r0Ote fabriekscomplexen gebouwd, die thans 150 auto's per daa alleveren. welk aantal gedurende W tweede V.jf.a.enplan 400 s« gen. Het geheele complex woedt door een 38-jarigen Russischen directeur en onder-directeuren qeleid D» u j Vler ningen bezocht ik en heb met talTanT"" "kanen en Duitschers gesp oken over ik noq wel eens wa De beroemde Russische schrijve^ Ma'' Gork, ,s hier geboren en Qctober 193™ Gorki naar Kazan te brengen. Per tram gaan we vajiaf den aanlegsteiger waar- en. werd deee stad naar hem genoemd!' Bijna 12 Van Gorki „aar Kazan. fen Zljn nood'g om ons van 0 1 - naar deze oude Tatarenstad met haar 180.000 inwoners en haar beroemde universiteit waar Lenin studeerde. In de onmiddellijk omgeving ligt Simbirsk (thans Ulya. novsk). waar Lenin geboren werd. Kazan maakt een rommeligen en viezen indruk. De oude Tatarenmoskeeën zijn nog ten deele bewaard gebleven. Zij dateeren uit het midden der 15e eeuw. toen de stad door de Tataren werd gesticht en hoofd stad was van een eigen rijk, hetwelk voortdurend overhoop lag met Moscou. In 1552 werd de stad eindelijk veroverd door Iwan den Verschrikkelijken. In de 18e en 19e eeuw werd Kazan een handelscentrum, eerst in de laatste jaren werd de industrie er van eenige beteekenis. Gedurende den burgeroorlog had de stad het zwaar te ver antwoorden. Kazan—Samara. Kort nadat men Kazan heeft verlaten, buigt de Wolga naar het Zuiden en circa 70 km ten Zuiden van eerstgenoemde stad, neemt de Wolga haar grootste zijrivier, de Kama, op. Tal van zandbanken hebben ons veel vertraging bezorgd. Eindelijk bereiken wij de hoofdstad van het Midden-Wolga- gebied, Samara, met circa 225.000 inwo ners. Nadat wij het primitieve lossen der kisten en balen, die meestentijds gedra gen worden door kruiers, die daartoe op hun rug een soort stoeltje dragen, hebben gadegeslagen, hebben wij in Samara's „Kalverstraat" rongeloopen. De stad da teert reeds van 1588, toen daar n steun punt noodig was voor bewaking der Russi sche grens. In de 18e eeuw begon Samara als centrum voor den handel in granen be teekenis te krijgen. In 1918 werd de stad ingenomen door de Tsjecho-Slowaken en werd van daaruit een leger gevormd, het welk belangrijke gebieden langs de Wolga bezette, totdat het Roode Leger aan deze overheersching een einde maakte. SamaraSaratov. Ten Zuiden van Samara passeeren wij een aantal mooie buitens aan de Aziati sche zijde, thans ingericht voor sanatoria. De daar destijds opgeblazen spoorweg brug werk der Tsjechen verbrak de verbinding met Siberië. Deze brug is vernieuwd en het tweetal herstelde bogen is afwijkend van vorm, misschien wel als afschrikwekkend voorbeeld voor anderen. Trouwens voorzorgen zijn genomen. Alle passagiers worden genoodzaakt van het dek te verdwijnen, wanneer wij de brug passeeren; een en ander volgens regee- ringsvoorschriften. De beroemde Zhiguly bergen met phos- phorafzettingen en rijke ertslagen zijn een verrukking voor den vreemdeling. De kleine Duitsche Republiek Pokrovsk doet er nog eens weder aan herinneren, dat wij in het gebied zijn, waar vanouds het Duit sche element overheerscht. Dan ligt Saratov. de belangrijkste Wolgastad van den middenloop. met circa 215.000 inwoners voor ons. Evenals dr andere steden, heeft ook Saratov een oude geschiedenis en diende in de 16e eeuw a's voorpost. Eerst in de 19e eeuw. toen groote steppengebieden werden verbeterd en stoomschepen op de Wolga in dienst kwamen, begon Saratov zich te ontwik kelen. Het Vijfjarenplan heeft deze sta voorbestemd om een centrum van de metaalnijverheid te worden. De Lenin fabrieken, de scheepswerven en reparatie- werkplaatsen nemen er nu een eerste plaats in. Voor het transitoverkeer za Saratov een belangrijk centrum wordem Het beroemde Rad'ishchev-museum hee een collectie bezienswaardigheden van e volkeren, die in de omgeving wonen, ter wijl ook het museum voor het werk van den publicist Chernishevski zeer de moe' te waard is. Saratov—Stalingrad (vroege' Tsaritsin). Tusschen Saratov en Stalingrad wisse len flinke dorpen af inet grillig geve»'111 bergformaties. De bekende Wolga-koza. ken hadden in de 18e eeuw hun c^ntV' in Dubovka. In de omgeving van Sta grad splitst de Wolga zich in drie arme De stad zelf is langgerekt en ongeveer km van het centrum liggen de beroem Tractorenfabrieken. jS Stalingrad genoemd naar Stalin de Stad van het Staal. In het fn.l;?LUjefl hotel frappeeren ons de Perzische '<leC op den vloer. Het ziet er netter, sina voller uit. Maar wij naderen PerZ'e.ilCn langzamerhand. De Amerikanen he Stalingrad's tractorenindustrie help£n bouwen. De productie bedroeg bijna 50.000 stuks. De stad telt bijna half millioen inwoners.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2