binnenland Het psychiatrische verslag over van der Lubbe Loonsverlaging bij de spoorwegen. Boycot en advertenties van Duitsche waren. Inval in vakvereenigings bureau te Saarbrücken. Een nieuwe loons verlaging voor het Amsterdamsche gemeente personeel. bespreking steunplannen i voor de schapenfokkerij. Hitier ontvangt de diplomaten. Zaandams begrooting. Essen verarmt Duitschlands afwijzing van het Oostelijk Locarnoverdrag. De vijftiende Volkenbondsvergadering BUITENLAND Mijnwerkersstaking niet meer waarschijnlijk. naar een min1teriëele crisis in spanje? In ons Buitenlandsch Overzicht deelen wij het verloop mede van den stand van zaken betreffende Ruslands a.s. lidmaat schap van den Volkenbond. Woensdag morgen bericht Reuter nieuwe moeilijk heden hieromtrent, omdat de Russen bezwaren hebben tegen den voorloopigen tekst der uitnoodiging, welke, naar is ge meld, door meer dan twee-derde deel van de Volkenbondsleden ten slotte is kunnen worden goedgekeurd. Thans zijn nieuwe onderhandelingen noodzakelijk geworden en is een nieuwe vertraging in den gang van zaken opgetreden. Naar de correspondent van de N. Rott. Crt. mededeelt, heeft de Fransche dele gatie, welke Litwinof per telefoon heeft geraadpleegd over den tekst ten ant woord gekregen, dat Litwinof den tekst veel te koel vond, om op grond van dezen tekst het Russische volk te kun nen overtuigen, dat de Sowjet-regeering onder de tegenwoordige omstandigheden niet mocht weigeren om aan de uitnoo diging gevolg te geven. Litwinof achtte zich dus verplicht zijn regeering te Mos kou tevoren te raadplegen of hij met den tekst genoegen mag nemen. Naar de Tel. verneemt, heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen aan den personeelraad een voorstel in zake een nieuwe loonsverlaging doen toekomen. Globaal genomen komt dit voorstel neer op een verlaging van 3% voor de nieuwe loonen van het geheele personeel. Het ligt in de bedoeling van de directie, den maatregel met ingang van 1 Ja«»nri 3935 toe te passen. De nieuwe verlaging zal voor diegenen van het personeel, die niet op hun maxi mum staan, voorloopig op 3 neerkomen Zij die al op hun maximum staan, heb ben echter nog met een overschot te maken, dat de directie tot nieuwe maxima wil afronden. Voor den een zal dit mee voor den ander tegenloopen. Dit betreft echter slechts fracties; over het algemeen kan dan ook van een verlaging, ook voor deze groep, van 3 °/0 worden gesproken. De personeelraad heeft, aldus het blad, de voorstellen van de directie reeds aan de organisaties van spoorwegpersoneel doorgegeven. In een gecombineerde ver gadering van de hoofdbesturen van deze organisaties heeft men tegenover de voor stellen van de directie een afwijzend standpunt ingenomen. De organisaties zullen trachten de directie er van te over tuigen, dat het spoorwegpersoneel, het welk men steeds met het rijkspersoneel wil vergelijken, dit laatste steeds in ver slechterende omstandigheden vooruit is, doch dat het spoorwegpersoneel in de verbeteringen, die het rijkspersoneel in verschillende opzichten deelachtig is ge worden, niet heeft gedeeld. De organisaties willen trachten te ver krijgen, dat de directie een minder scher pen maatregel toepast. De voorzitter der onfwapeningscon fe rentie, Henderson, is, na zich slechts drie dagen te Genève te hebben opgehouden, weer naar Londen teruggekeerd. De be sprekingen, die hij hier met Barthou, sir John Simon en Aloisi heeft gevoerdj hebben niet de minste hoop gegeven, dat de ontwapeningsconferentie haar werk bij den tegenwoordigen stand van zaken in Europa in de allernaaste toekomst zal kunnen hervatten. Zelfs de methode, die in de bijna drie jaren van haar bestaan zoo vaak werd toegepast, n.1. om op het oogenblik, dat de besprekingen te Genève vast liepen, technische commissies met de uitwerking van onderdeelen van het ontwapenings program te belasten, ten einde de staats lieden in de gelegenheid te stellen, in- tusschen buiten Genève om met elkaar tot overeenstemming te geraken, is dit maal niet mogelijk gebleken. Geheel on- verrichterzake keert Henderson dus weer naar Engeland terug. Geruchten doen den laatsten tijd in Volkenbondskringen de ronde, dat het niet uitgesloten moet worden geacht.dat Henderson het bureau der conferentie einde October of begin November, althans na de reis van Barthou naar Rome, bijeen zal roepen, ten einde te overleggen, of de tijd thans niet gekomen is, dat de conferentie haar mandaat weer aan den raad teruggeeft, met de motiveering, dat zij haar opdracht„Te komen tot een vaststelling en beperking der bewape ningen" niet heeft kunnen vervullen. Reuter meldt uit Saarbrücken: Dertig personen, o. w. vijf arbeiders, die lid zijn van de vereeniging van metaal bewerkers. welke door het Duitsche front is gelijkgeschakeld, hebben tot tweemaal toe een inval gedaan in het bureau van de Christelijke vereeniging vnn metaal bewerkers. De leider daarvan, Piek, is onlangs door den Duitschen propaganda- dienst heftig aangevallen wegens de ver klaringen, die hy had afgelegd in het congres van den internationalen bond van Christelijke v^kvereenigingen, dat te Montreux werd gehouden. De politie heeft de aanvallers verdreven en de kan toren verzegeld, Uit het door een Duitschen zender verspreid communiqué leidt men af, dat het hier gaat om een poging van de ge lijkgeschakelde organisatie, bewijzen in handen te krijgen, dat Piek zich aan ver duistering zou hebben schuldig gemaakt. In 1923 heeft Duitschland namelijk geld ter beschikking van de organisaties ge steld, om het den. stakenden mijnwerkers mogelijk te maken, vol te houden. Piek zal waarschijnlijk nadere berichten af wachten, alvorens zich tegen de beschul digingen te verdedigen. Naar aanleiding der gecombineerde vergadering van de besturen der L. M. v. Landb. en „L. T. B." met hoofdbe stuursleden, j.l. Woensdag in hotel »De Lindeboom- gehouden, werd gisteravond in hotel »De Zwaan» een ledenvergade ring van den L. T. b. gehouden, die goed b zet was. In deze vergadering kwamen d^. steunplannen voor de schapenhouderij in bespreking; bij 't H.B zou worden aangedrongen op een spoedige verdeeling v n >'t Schapenpotje», terwijl pogingen in 't werk zullen worden gesteld om voor Texel een extra uitkeering te verkrijgen. Verder zou worden aangedrongen op een toeslag op de wol, en teruggave van de graanrechten, die op gemiddeld fl.50 per schaap werden geschat. De aandacht zou er op worden gevestigd dat Texel speciale fokdistrict van 't Texelsche ras is, terwijl er tevens op zal worden gewezen, dat hier alleen, het schapen- houdersbedrijf op extra voeding is aan- gi-weze i. De voorz., de heer C. de Wit, stelde de vr ag of naar oordeel dei- leden de land- bouwvereenigingen met deze actie genoeg voor de schapenhouders gedaan hadden, daar verdere actie ongetwijfeld het bedrijf onder de crisiswet zou brengen, met al haar moeilijkheden, 't Meerendeel dei- leden wilde daar liever buiten blijven de lieer Ccmmandcur echter was er wel voor, om 't met de schapenhouderij zoo ver te voeren; bij wees op den melkprijs, die nu n ig ruim 3 cent per liter is, terwijl op de wereldprijs slechts 1 cent is, wel een b wijs dat de regeeringmaatregelen goed zij" De heer L). flir nam krachtig stelling tegen de bewering dat ten onrechte aan het Schapenstamboek een zekere uit- keeiing is gegeven. De Minister heeft z. zeer juist de verdiensten van dit instituut erkend. Voor Texel heeft dit Scliapenstamboek, ondanks 't feit dat hier lang niet ieder lid van is, enorm veel voordeel gebracht. Deze vereen, heeft n.1. een wereldbekendheid aan 't Tex. schapen ras gegeven. Over de Steunplannen ver gadert Vrijdag de afd. Texel vandeHol- landsche Maatschappij van Landbouw. In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van het Georganiseerd Overleg heeft de wethouder van de arbeidszaken, mr. Kropman, mededeeling gedaan van de nieuwe loonregeling voor het gemeente- personeel, welke B. en W. voorstellen. (In de concept-begrooting voor 1935 is hiervoor een bedrag van anderhalf mil- lioen aan inkomsten uitgetrokken). Vol gens hun voorstel zal worden ingevoerd het progressieve stelsel bij de loonen der werklieden. De maxima komen dan f 1.20 per week lager te liggen dan bij de hui dige loonregeling. Echter zal worden in gevoerd een kindertoeslag, te beginnen bij het tweede kind, ten bedrage van f 1 per week en per kind. Deze kinder toeslag zal voor het geheele personeel gelden, ook voor de ambtenaren. De ongehuwden zullen verder worden onder worpen aan een aftrek van 3 pet. Ook de gehuwde vrouwelijke ambtenaren vallen onder deze bepaling. De ambtenaren salarissen zullen worden verlaagd van 3S Pct- Er zullen ongeveer 200 oudere werklieden van boven de 55 jaar ont slagen worden. Daardoor zal het ontslag uit de G. A. R. kunnen worden terugge bracht van 600 op 400. De vijf moties ter zake uit den raad zijn alle door B. en W. afgewezen, met uitzondering slechts van de motie-Romme die kindertoeslag vroeg. De werklieden zullen over die voor stellen Maandag a.s. vergaderen de amb tenaren en de politie Woensdag. Naar verluidt is het door den kinder toeslag mogelijk, dat de werklieden, met maxima dus f 1.20 lager komen te liggen, er ten slotte indien ze bijv. 3 kinderen hebben toch nog op vooruitgaan. Boycoten commercieele belangen van de sociaal-democraten. In de bladen der soc.-dem. Arbeiders pers lezen wij de volgende kennisgeving, onderteekend door de heeren E. Kupers, voorzitter van het soc.-deni. Ned. Verb. v. vakvereenigingen, en C. Woudenberg, seer. van het bestuur der S. D. A. P., met betrekking tot den boycot van Duitsche waren door de soc.-democraten „In de jongste vergadering van het dagelijksch bestuur van den Algemeenen Raad is bericht ingekomen van het Boy cotbureau. dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat in andere landen vrijwel algemeen de boycot niet wordt uitgesirekt tot het weren van advertenties voor Duitsche waren in de socialistische dag bladen. Men beperkt zich strikt tot den boycot der Duitsche waren zelf.. Het dagelijksch bestuur van den Alge meenen Raad heeft er zich daarop van overtuigd, dat tegen de opvatting, die in de hierbedoelde landen omtrent de be doeling van den boycot bestaat, geen bezwaar wordt gemaakt door de besturen van het I. V. V. en de S. A. 1. Waar het dagelijksch bestuur verder van oordeel is, dat het resultaat van den boycot slechts in zeer beperkte mate afhankelijk is van het al of niet opnemen van de hierbedoelde advertenties immers het opnemen van advertenties verp I icht ons in geen enkel opzicht tot het koopen van Duitsche waren en het voordeel dus niet opweegt tegen de belangrijke financieele nadeelen, die uit de weigering van advertenties voorkomen, werd be sloten, dat van heden af het verbod van opneming van advertenties voor Duitsche waren met inbegrip van advertenties voor Duitsche films, voor bladen der Arbeiders pers en eventueel voor andere uitgaven der arbeidersbeweging zal worden op geheven". Nog steeds niet goedgekeurd. Alle te Berlijn geaccrediteerde vreem de diplomaten zijn gisteren in het paleis van den rijkspresident door Hitier ont vangen. De nuntius Orsenigo dankte den Fülirer uit naam van het dipiomatencorps én be groette hem als het nieuwe hoofd van het Rijk. De kanselier dankte, waarmee de ont vangst was afgeloopen. Volgens de Börsenzeitung staat Esseri, 'eens een der rijkste steden in het Roer gebied, in de gemeentebegiooting van 1933 voor een tekort van VU millioen mark. De eerste burgemeester beeft hiervan in een gemeenteraadszitting mededeeling gedaan. Hij voegde hieraan toe, dat van de totale uitgaven van 90 millioen mark, 45 millioen in 1933 was besteed aan open bare steunverleening. Vroeger, zoo zeide hij, kon Essen zich een rijke stad noemen, want het bezat 140 millionnairs, een open bare steunverleening bestond toen niet. Er zijn nu nog slechts zeven millionnairs overgebleven. De «Times» schrijft over Duitschlands afwijziging van het voorgestelde Oostelijk Locarnoverdrag, waarover wij op een andere plaats berichten, dat zijn beweeg redenen daarvoor begrijpelijk zijn, maar dat die houding desondanks te betreuren valt. Zij acht het ongelukkig dat voor stellen die volgens Mussolini nieuwe mogelijkheden scheppen op het gebied van beperking en vermindering van wape ning en met betrekking tot de geïmpli ceerde erkenning van gelijkheid van rechten met zulk diep wantrouwen Ont vangen zijn. Over het feit, dat Duitschland de voor keur schijnt te geven aan tweezijdige ver dragen van non-agressie schrijft de Times, dat de vorm van veiligheidsverdragen er niet toe doet, mits zij het beginsel van wederkeerigheid bevatten en men niet terugkeert tot het oude stelsel van onder ling antagonistisch verbond. De politiek van onderlinge verantwoordelijkheid voor den vrede, binnen een niet onhandelbaar groot gebied, is door Groot-Britannië te Locarno aanvaard, vooral omdat Groot- Britannië er waarschijnlijk geen nieuwe onmiddellijke verplichting meer bij neemt. Toch kan de Britsche diplomatie nog steeds nuttig gebruikt worden om den weg voor het uiteindelijk bereiken van verzoening open te houden. Salazar Alonso, de minister van binnen- landsche zaken, heeft, naar Reuter uit Madrid meldt, een verklaring afgelegd, waaruit blijkt, dat de politieke toestand zeer kritiek is. De kabinetsraad van v rijdag belooft zeer belangrijk te worden. De radicale ministers zullen Donderdag met Lerroux dejeuneeren en daarbij zal ook de politieke toestand worden aan gesneden. In politieke kringen beschouwt men de woorden van den minister dan ook als de aankondiging van een ministerieele crisis op Vrijdag. Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn?

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6