Buitenlandsch Overzicht. Sally's avontuur. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Ivorol-tanden ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1934 62ste JAARGANG GEMENGD NIEUWS Opening van de Staten- Generaal. gezond en parelblank Begin nog neden mei Diploma's voor hen, die de zee bevaren. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland 12—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen 1 3.20. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0 70, f 1.-. Modeblad resp. f 1.20,11.50, f 1.50,11.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. O. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/b. O. DE BOER Ju. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruit betaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Polen verloochent het verdrag van Oost-Locarno. - Zal Rusland toetreden tot den Volkenbond? - Amerika en de textielstaking. - België's mijnstaking. - Oostenrijks zelfstandigheid. De kwestie van de toetreding van Rusland tot den Volkenbond houdt be grijpelijkerwijs nog steeds de gemoederen te Genève gespannen. Wij zullen ons hier onder bezighouden met een uiteenzetting en een samenvatting ervan te geven. Eerst moeten We het over Ruslands naasten buurman Polen hebben. Op de Volkenbondsvergadering heeft dit land sensatie gewekt door een daar afgelegde verklaring. We hebben reeds in een onzer vorige overzichten verteld, dat de landen van°het z.g. Oost-Locarno-pact, dat zijn 1 De rede van den Poolschen Minister van Buitenlandsche Zaken Besk over de moiielijke afscheidintj van Polen van het Oost-Locarno-verdraa, veroorzaakte te Genève sensatie. enkele oostelijke staten als Litauen, Fin land, Rusland, Polen, Duitschland, op nieuw bijeenkomen zouden om dit verdrag te hernieuwen. Welnu, Polen, dat zich tot dusver nog niet uitgesproken had. heeft nu positief medegedeeld, niet aan dit verdrag te zullen deelnemen. En daar andere landen hun toetreding van de toetreding van Polen en Duitschland hebben afhankelijk gesteld, zullen waar schijnlijk Estland, Letland en Litauen eveneens het verdrag van de hand wijzen'). Van de deelnemers blijven dan over Frankrijk, Sowjet-Rusland en Tsjecho- slowakije. Het schijnt, dat Polen bij de bepaling van zijn standpunt uitgegaan is van de overweging, dat het bij het Oost-Locarno-verdrag eerder kan verliezen dan winnen. Polen heeft reeds nonagres sie-verdragen met Rusland en Duitschland, zoodat het van oordeel is, dat, indien dergelijke verdragen werkelijke waarde hebben, het reeds voldoende verzorgd is. Deze meening is afkomstig van den bizonderen correspondent van de Daily Telegraph«, die in het optreden van Polen overigens geen vervreemding ziet van Frankrijk, maar meer een teeken van den wil van Polen om zelfstandig te handelen. De Brit zelf heeft weinig be lang bij de zaak en zij interesseert haar dus weinig. Reuter meldde intusschen later, dat de gedelegeerden van deze landen in particuliere gesprekken hebben verklaard, dat de drie landen voorstanders blijven van Oost-Locarno, zulks in weerwil van Duitschland afwijzende houding. Intusschen heeft de verklaring van den Poolschen minister Beek sensatie verwekt te Genève. Althans als men den specialen verslaggever van de »Tel.« gelooven mag, die aan zijn blad seint: »Men verheelt zich hier den ernst vaii den toestand, die hierdoor is gescha pen, in geenen deele en men is zelfs ge neigd, deze kwestie als even ernstig op te vatten als die van Oostenrijks bedreigde onafhankelijkheid. En er zal dan, zooals de correspondent tenslotte uiteenzet,nog wel een hard woord vallen over deze beslissing. Daarentegen berichtte de Geneefsche correspondent van de »N.R. Ot.», dat de verklaring van minister Beek door de geheele Volkenbondsvergadering ijskoud werd ontvangen, waarbij zich het zeldzame feit voordeed, dat geen enkel applaus, hoe zwak ook, na de redevoering werd vernomen. En hij verhaalt hoe de rede verder het onderwerp van het gesprek was en vooral in Fransche kringen heftige ontstemming wekte. Eenige uren later liet deze zelfde cor respondent zich als volgt over het ge beurde uit: De Poolsche verklaring, dat Polen van heden af iedere medewerking aan het internationaal toezicht weigert, "is blijk baar een geïsoleerde stap van een staat, die tengevolge van het groot aantal van minderheden en vansteedsbinnenkomende bezwaarschriften dier minderheden, bij zonder belang bij dit vraagstuk heeft. Hoezeer deze Poolsche stap van het stand punt der millioenen in Polen levende burgers, die toteen minderheid behooren, te betreuren is zoo moet toch worden vastgesteld, dat daardoor aan de rechten en verplichtingen van den Volkenbonds raad om toezicht te houden op de naleving der verplichtingen der minderhedenbe scherming door alle hieraan gebonden staten niet het geringste wordt gewijzigd. Het moet natuurlijk ronduit worden erkend, dat Beek gelijk heeft met zijn reeds jaar in, jaar int herhaalde klacht dat Polen en nog eenige andere staten in dit opzicht onder Volkenbondsvoogdij staan, terwijl andere staten met hun min derheden kunnen doen wat zij willen, zonder dat zij hiervoor kunnen worden ter verantwoording geroepen. Hier bestaat inderdaad een rechtsongelijkheid waarvan men begrijpen kan, dat dit voor de Pool sche regeering even krenkend is als de rechtsongelijkheid op het stuk van de bewapening zwaar op het Duitsche volk drukt. Tal van delegaties die geheel on bevooroordeeld tegenover het vraagstuk van de minderhedenbescherming staan onder andere ook de Nederlandsche hebben dan ook reeds het vorig jaar en eveneens bij vroegere gelegenheden hun sympathie met den Poolschen wensch naar algemeenmaking van de voorschrif ten omtrent minderhedenbescherming on der Volkenbondstoezicht uitgesproken. Dit verlangen is echter steeds afgestuit op den tegenstand van de groote mogend heden, die met uitzondering van Duitschland, dat zich steeds hiertoe be reid heeft verklaard zich niet aan eenig Volkenbondstoezicht ten opzichte der minderheden willen onderwerpen. Men kan begrijpen dat Polen, dat steeds den wcnsch gekoesterd heeft als een groote mogendheid te worden beschouwd en dat dan ook herhaaldelijk een permanenten raadszetel heeft gewenscht, met bitter heid is vervuld, nu het Beek in zijn ge sprek met de delegaties van Engeland, Frankrijk en Italië dezer dagen duidelijk is geworden, dat het in het voorjaar in gediende Poolsche voorstel, tot algemeen making der minderheidsverplichtingen geen kans heeft te worden aangenomen. De omstandigheid dat een nieuwe groote mogendheid, Sowjet-Rusland, in den raad zal zitting nemen en dan evenmin als Engeland, Frankrijk en Italië aan eenig Volkenbondstoezicht ten opzichte van de minderhedenpolitiek zal zijn onderwor pen, zal vermoedelijk wel er toe bijge dragen hebben, dat do Poolsche regee ring niet langer in den tegenwoordigen toestand wil berusten, ook al hebben de Russen aan de Polen geruststellende ver klaringen gegeven, dat de Russen van de rechtsongelijkheid van Pplen in dit op zicht geen misbruik zullen maken. Is het dus begrijpelijk, dat de. Poolsche wrevel over den bestaanden toestand krachtiger is geworden, zoo kan dit natuurlijk nog niet de Poolsche verklaring van gister morgen rechtvaardigen. De verklaring van Beek, die hierop neerkomt, dat Po len zich niet langer aan den inhoud van enkele door Polen onderteekende en ge ratificeerde verdragen wil houden, is een nieuw teeken van de verzwakking van de internationale moraal, waardoor ver dragen meer en meer als „vodjes papier" worden beschouwd. Tot zoover deze nadere, uitlatingen van den Rotterdamschen journalist. Het is wel een beetje heel erg lang citaat ge worden, maar wij hopen, dat de lezer ons dat ter wille van het belang der zaak vergeven zal. De invitatie aan Rusland Van Polen naarSow- jet-Rusland is slechts één stap. Zal het toe treden tot den Volken bond? Men weet, er waren bezwaren: de uitnoodigende toon van de mogendheden was niet hartelijk genoeg naar Litwinofs smaak en deze wilde zich vooraf in verbinding stellen met zijn regeering te Leningrad. Maar de pap wordt nooit zoo heet gegeten als zij op tafel komt, en zeker zal men wel een modus vivendi vinden, die beide par tijen bevredigt. De moeilijkheid was, dat Frankrijk voor een nieuwen tekst weer nieuwe handteekeningen moest próbeeren te vinden. De Valera, het enfant terrible van de Europeesche staatslieden, en zoo als de lezer weten zal, de gedelegeerde van den lerschen Vrijstaat, heeft het scherp en juist gezegd. Principieel ben ik vöór toelating van een zoo groote mo gendheid als Rusland, aldus de Valera, maar ik zie geen enkele reden waarom wij de Russen met speciale honneurs zou den moeten inhalen gelijk hun meest be langhebbende bondgenooten, de Fran sehen, schijnen te willen. En hij protes teerde er dan ook tegen, dat er speciale onderonsjes van voorstanders werden belegd teneinde een vorm van uitnoodi- ging te vinden, welke voor de Russen* vleiend genoeg zou zijn om hen er toe te bewegen formeel hun candidatuur te stellen. Het is begrijpelijk, dat de Japansche bladen met groote belangstelling de ont wikkeling der onderhandelingen en be sprekingen inzake Ruslands toetreding volgen. Intusschen zal de zaak wel in kannen en kruiken komen; Nederland zal hoogst waarschijnlijk tegenstemmen. De Russen zelf hebben de laatste moeilijkheden uit den weg geruimd door aan Litwinof vol macht te geven naar eigen inzicht te han delen. België zal zich vermoedelijk ont houden. De textiel staking in Amerika Het einde van Ame- rika's textielstrijd is nog niet in zicht; de bemiddelingsraad heeft zijn pogingen om de werkgevers te bewegen tot het aanvaarden van arbitrage, opgegeven, aldus bericht men uit Wash ington. De raad deelt echter mede, goede hoop te hebben, dat er andere methoden zullen worden gevonden tot beëindiging van de staking. Niettemin bëreiden beide partijen zich voor op een President ROOSEVELT. langen duur der staking. De stakers na tuurlijk over de wijze van financiering, de w rkgevers op een versterking van de bewaking der fabrieken. Reeds hadden op verschillende plaatsen botsingen plaats. Sensationeel is het bericht, dat reeds troepen gereed worden gehouden, sen sationeel hierom, omdat men in de Ver. Staten nog bijna nimmer soldaten tegen over stakers heeft geplaatst, maar zich in zulke gevallen beperkte tot versterking van de politie door leden van de nationale garde. De gouverneur van Rhode Island, op welks gebied de stakingen plaats hebben, heeft thans Roosevelts toestem ming gevraagd om troepen te sturen naar het plaatsje Wornsocket, waar een ware terreur heerscht van de zijde der stakers. Dpze zelfde gouverneur heeft de arrestatie bévolen van alle communisten in den staat Rhode Island, omdat hij hen verantwoor delijk acht voor de bloedige, onlusten in Woonsocket en Suynesville. Uit Bedford, in Pennsylvania komt een bericht, dat een vliegtuig, dat met traangasbommen onderweg was naar Providence op Rhode Island, is neergestort, waarbij de piloot werd gedood. De staking België te Tenslotte de strub belingen in de Belgi sche mijnindustrie. Tegen de verwach tingen in heeft het onderhoud van gedelegeerden der mijn- directies met de ministers geen tastbare resultaten opgeleverd. Weliswaar hebben de mijndirecties ingezien, dat het in de huidige omstandigheden niet mogelijk is op verdere toepassing van de loonsver laging aan te dringen, maar zij zouden hebben verzocht tot een aanzienlijke ver hooging van de invoerrechten op vreemde steenkolen over te mogen gaan. Daarmee zouden dan de noodlijdende mijnen kun nen worden geholpen en de loonen op peil blijven. Hedenmorgen had hier omtrent een nieuw onderhoud plaats. Een garantie verdrag voor Oostenrijk? Naar verluidt bestu- deeren thans de groote mogendheden een voor stel van Italië, waarbij bedoelde mogendheden de buurstaten van Oos tenrijk zullen uitnoodigen, een verdrag te onderteekenen, waarbij zij zich ver plichten niet in te grijpen in de Oosten- rijksche aangelegenheden. Natuurlijk zal ook Duitschland hiertoe worden uitge- noodigd. Van het Duitsche antwoord zal afhangen, welke maatregelen de andere staten zullen nemen. Bondskanselier dr. Schusehnigg heeft, vermoedelijk over de kwestie, een onder houd gehad met sir John Simon, Barthou en baron Aloisi. MASARYKS GEZONDHEID. Geruststellend rapport. De gezondheidstoestand van president Masaryk heeft de laatste maanden eenige bezorgdheid gebaard. Thans hebben twee specialisten, die den president nauwkeurig hebben onderzocht, een geruststellend rapport uitgebracht. Ofschoon zich enkele ouderdomsgebreken beginhen te vertoonen (Masaryk is 84 jaar) eet en slaapt de president goed en zijn geestvermogens zijn nog uitstekend en hij rijdt nog dagelijks te paard. Intusschen verwacht men wel, dat bin nenkort een plaatsvervanger van den president zal worden benoemd. Binnenland De voorzitter van de vereenigde vergade ring der Staten-Generaal, die tot opening van de zitting 1934—1935 op Dinsdag 18 Septem ber zal worden gehouden in de Ridderzaal op het Binnenhof, geeft kennis: le. dat behalve zij, die ambtshalve recht van toegang hebben, niemand zal worden toe gelaten, tenzij voorzien van een toegangs kaart; 2e. dat hun, die op hun toegangskaart tot het gebouw zijn toegelaten, verzocht wórdt zich bij hun komst in de Ridderzaal zonder verwijl naar de voor hen bestemdeplaats te begeven en hun plaats niet te verlaten vóór dat de vergadering door den voorzitter is gesloten; 3e. dat de toegang tot het gebouw ge opend is van 11 uur des voormiddags af; 4e; dat de toegang voor genoodigden na 12 uur zal gesloten worden; !}e Nederlandsche Tandpasta J| g Doos 20,Tube 40en 60ct. »WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED" 5e. dat voor het publiek een bepaald aan tal plaa.tsen beschikbaar is op de tribune; 6e. dat, aangezien de overigens nog be schikbare ruimte het niet toelaat, verzoeken om toegangskaarten voor de bovengenoem de vereenigde vergadering onmogelijk kun nen worden ingewilligd; 7e. dat alle doorloopende en andere kaar ten, afgegeven tot toegang voor de vergade ringen van de Eerste Kamer en de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de ver melde vereenigde vergadering niet geldig zijn. Het programma voor de openingsplechtig heid is gepubliceerd in de Stct. De Koningin zal a.s. Dinsdag vergezeld van Prinses Juliana de gewone zitting der Staten. Generaal openen. AMSTERDAM EN HET 60-MILLIOEN-PLAN. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Woensdagavond de voordracht van B. en W. tot aanvaarding van voorschotten uit het werkverruimingscrediet-1934, ter financiering van een aantal werken, aangenomen met 2019 stemmen. De sociaal-democraten stemden tegen. Het voorstel-De Vries (s.d.a.p.), om elf werken, die volgens den voorsteller tot de normale publieke werken moeten worden ge rekend en dus op de gewone wijze moeten worden gefinancierd, uit de voordracht te lichten, werd verworpen met 20—19 stem men. De uitbreiding van het landingsterrein op Schiphol werd goedgekeurd met 33—4 stem- Twee wetsontwerpen ingediend. Ingediend zijn wetsontwerpen betreffende zeevaartdiploma's en zeevischvaartdiploma's. Blijkens artikel 2 betreffende zeevaartdi ploma's wordt examen afgenomen ter verkrij ging van, voor zoover de stuurlieden betreft, diploma's als: derden, tweeden en eersten stuurman voor de groote handelsvaart; stuur man voor de kleine handelsvaart; stuurman voor de beperkte kleine handelsvaart; stuur man voor de kustsleepvaart; benevens van een aanvullingsdiploma als stuurman voor de kleine handelsvaart; en voor zoover de machinisten betreft: het voorloopig diploma als scheepswerktuigkundige; het diploma als assistentscheepswerktuigkundige; het diploma A, B en C als scheepswerktuigkundige; en het diploma als motordrijver. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: De nieuwe Schipperswet van 26 Maart '20, die moest dienen ter vervanging van de thans nog geldende, is niet in werking getreden. De bezwaren, waarop dit is afgestuit, mo gen als bekend worden verondersteld. Bij Koninklijke Boodschap van 23 Juni '25 werd een wetsontwerp ingediend tot wijziging dezer onuitgevoerd gebleven wet, waarom trent - December 1925 een Voorloopig Ver slag door de Tweede Kamer werd uitgebracht. Met de door de commissie voorgestelde regelen, welke als een compromis tusschen de verschillende bij deze materie betrokken tegenstrijdige belangen zijn te beschouwen, Feuilleton Uit het Amerikaansch. 24) De vrij breede strook terrein tusschen w-n voorgevel van het huis en den.uiter- ten rand van de klippen was zoo aan- SHegd, dat zij met haar strakke lijnen in groote en kleine rechthoeken het type an een Engelschen tuin vertoonde; maar s van 't huis, tusschen het groen van en breede, geschoren haag door, zag ©n j van een tennisbaan, waar in ('!'t oogenblik vier menschen, twee ^..meisjes en haar partners, naar hun olijk te oordeelen geën van allen W'n°n ^twintig, met animo aan 't spelen <l(' en.' Het triomfantelijke afroepen van lach d van 't spel en hun vroolijk ge niet yervill<3en de warme stille zomerlucht - .longen onbezorgden jubel, ze nnt' ',oe vroolijk en ongereserveerd die '-ü Wa.ren op een viertal avonturiers, ze volgens mrs. Shandish moesten wel 't allerminst. 'eken ze *>m V ('l,8ver 't Sally nog niet gehikt, <le h!' r atmosfeer van het huis of in ontdek] ,'8 van (le eigenares iets te 8himr t dat de bewering van mrs. fiat rv, s,taaMe - niets wees er op, haven')S d House inderdaad de vlucht- avonti, '8n een aantal paraslteerende 'ers en de vrouw des huizes de slavin van haar zonderlinge neigingen was. Op dat oogenblik kwam de eerste twij fel aan de betrouwbaarheid van mrs. Shandish bij Sally op; een plotseling ge voel, dat haar de tranen in de oogen deed schieten, waardoor ze den mooicn voor tuin als een complex van gele en groene strepen zag. Ze was door de eenvoudige en vriende lijke manier, waarop mrs. Goswold haar verwelkomd had, dieper getroffen, dan ze in 't begin vermoed had. Dit alles, een luxueus gemakkelijk leven, in een poë tisch mooie omgeving, weid haar aange boden voor een zoo luttele tegenprestatie het helpen bij de correspondentie het schrijven van wat brieven. En zij, zij was hier onder valsche pretenties, zij ver diende dat alles niet! Met een schok van weerzin besefte ze den toestand; een gevoel van drift tegen over haar beide weldoeners kwam in haar op hadden zij niet evenveel schuld als zijzelve, waarom hadden ze niet de ware toedracht van het geval be kend en haar hier geïntroduceerd, on der haar eigen naam, Sarah Manvers, Sarah met de Vulgaire h dan had ze wel veel geriskeerd, maar 't was tenmin ste onder eigen vlag gegaan! Maar, alsof de schikgodinnen bij het voeren van haar lot win meer overleg blijk gaven, dan gewoonlijk van haar be weerd wordt, zorgden ze ervoor, dat haar geweten geen tijd gelaten werd om op de betere helft van haar karakter te veel pressie te.oefenen. Na de eerste paar voorzichtige prikken, werd Sally voor verdere experimenten van dien kant on gevoelig gemaakt door een kloppen op de deur gevolgd door het verschijnen van een dienstmeisje, wier rond friscb gezicht als een soort van welwillende volle maan boven een grooten stapel zomerkleeren te voorschijn kwam. I „Compliment van Mrs. Shandish, juf frouw en hier heeft u de kleeren. Dit is niet alles wat er nog ligt zal ik u zoo dadelijk brengen en de rest, zegt Mrs. Shandish, daar is vanmiddag, na de lunch, nog tijd genoeg voor, als alle kof fers uitgepakt zijn." Ze legde den stapel voorzichtig op het bed neer, lachte stralend, toen Sally, met kwalijk verborgen opgetogenheid, adem loos dankje zeide, liep de kamer uit en kwam na een paar minuten een veel te kort tijdsveroop voor iemand om van de gaven van een plotseling goedgezinde fortuin, welke met de geste van iemand, die een hoora van overvloed leegstort, aan haar voeten werden neergelegd, naar hartelust te kunnen genieten met een nog iets grooteren stapel triomfantelijk de kamer weer binnenstapten. Maar ondanks de paar minuten was de tweede zending niet noodig om Sally er van te overtuigen, dat Mrs. Shandish in geen geval met gierigheid behept was, wat haar andere fouten dan ook mochten zijn. „Dit's voor het oogenblik alles, juf frouw en compliment van Mrs. Shan- rish, en of u straks als u gekleed bent even hij haar in haar kamer wil komen voordat u naar beneden gaat om te lunchen. De laatste deur aan uw linker hand, aan dezen kant van de groote trap. En zal ik nu uw had even klaarmaken?" „O, nee, dat hoeft niet. Dat zal ik „Heelemaal geen moeite, juffrouw een oogenblikje werk. U zult zien hoe prettig we het allemaal zullen vinden om iets voor u te doen. 't Is een heeie veran dering een juffrouw als u, die niet op een mensch neerkijkt en die vriendelijk is, na die" met een neusophalen Miss Matring." „O!" Sally was zoo teleurgesteld, dat die uitroep haar ontsnapt was, voordat ze zich bedwingen kon. Maar liet volgen de oogenblik begreep ze, dat het een dwaasheid van haar geweest was, om te veronderstellen, dat haar positie in Gos wold House voor de dienstboden een ge heim zou blijven. Zelfs als Mrs. Shandish niets gezegd had en na alle waarschijn lijkheid was dit zoo had ze hem niet tjjdens haar onderhoud met Mrs. Gos wold, met zijn beroepsgezieht op zijn Zondagsch, een masker zoo aller-onmen- schelijkst strak eii onverschillig, dat het onmogelijk echt kon zijn, bij de deur zien staan? „Zei u wat, juffrouw?" „Neen, niets", drong Sally haar teleur stelling moedig terug, „of eigenlijk, ik vind het heel aardig, dat jullie me alle maal zoo helpen wilt, maar ik ben ge wend om alles voor mezelf te doen be halve wanneer mijn japon een rugslui ting heeft, en daarbij met zooveel gas ten zullen jullie je handen wel vol heb ben." „O, neen, zooveel binne er op 't oogen blik niet, juffrouw niet meer dan een dozijn en daar zijn u en Mrs. Shandish en haar broer bij gerekend. Op 't oogen blik hebben we om zoo te zeggen een vrije week, maar ik heb gehoord, dat er mor gen en Zaterdag weer een heeleboel nieu we komen." Van het eerste oogenblik af was het Sally duidelijk, dat een „praatje-maken" een van de zwakheden van het kittige ,frissche dienstmeisje was, maar 't was een onschuldige hebbelijkheid, van echt kwaadspreken was niets te bespeuren; daarom begreep ze, dat het onverstandig en zeer zeker ook onrechtvaardig zou zijn, om door een standje of een scherp antwoord deze bron van informatie af te dammen. Voorzichtig den weg wijzen, dat was beter. Met een eigenaardig schuldig gevoel zeide ze daarom „Ja" op een non- chalanten, licht-vragenden toon en on middellijk werd haar overleg beioond met een stortvloed van woorden, een serie botsingen tusschen haar voorgangster aan den eenen kant en de dienstboden aan den anderen, waaruit ze ondanks scherp toeluisteren, maar twee werkelijk positieve indrukken kreeg: dat de dienst boden alleen aan den kant van hun me vrouw stonden en dat een kwaad woord over de meesteres van Goswold House haar een klein leger van vastbesloten vijanden op den hals zou halen. Daarom maakte ze van een uitputtings pauze in den afgebroken stroom van woorden gebruik, om 't dienstmeisje een zaehten wenk te geven, dat haar tegen woordigheid misschien elders vereischt werd; dadelijk toen ze alleen was, drong ze de verleiding, om alles achter elkaar aan te passen, weg, zocht een mooi, maar eenvoudig linnen japonnetje uit en als gevolg van haar dagelijksche oefening in de kunst om zich te baden, aan le klee- den, te ontbijten en twee mijl te iooperr in een minimum van tijd dat is tus schen de ratelende waarschuwing van haar wekker en het allerlaatste nippertje zonder boete in 't verkoophuis van Huck- ster and Sons liep ze, een half uur na dat ze de kleine vierkante kamer, na het pompeuse deuropenen van Thomas, bin nengegaan was, weer door de ruime bree de gang. Ze had geen flauw vermoeden van hetgeen Mrs. Shandish haar te zeg gen kon hebben, maar ze had zich vast voorgenomen, dat zij van haar kant, nu ze haar doel bereikt had, op geen enkele wijze en zeker niet door het tegenwerken van de wensbhen van haar weldoenster, tot onaangenaamheden aanleiding zou geven. Na een paar minuten oponthoud, noo dig voor 't bewonderen van een paar bui tengewoon mooie etsen, kwam ze aan de deur, die Emmy, het dienstmeisje, haar aangeduid had. Even keek ze nog aarze lend om zich heen, toen klopte ze zacht aan. De deur werd opengedaan door een niet meer jonge vrouw, het echte type mevrouw, dat Mrs. Shandish was. Sally ging de kamer in en werd, van uit den driedeeligen spiegel boven de toilettafel met een ongeduldig fronsen van een paar nog niet geheel „affe" wenkbrauwen be groet. De rest van het smalle, fijne ge zicht gaf het beste bewijs te zien, van hetgeen er met handig gebruik van ver schillende toiletartikelen bereikt kon worden. „O, bent u het?" begon Mrs. Shandish op een vrij onpleizierigen toon. „Ik dacht al die heeft tijd noodig. Maar ik moet zeggen, dat u er in die vodden heel be hoorlijk uitziet. Ik heb u wat te vertellen iets, waarvan u op zult kijken. Je kunt wel gaan, Ellen; voor vanavond heb ik je niet meer noodig." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1