filJI Buitenlandsch Overzicht. TYPEN Sally's avontuur. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. IEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA INSTITUUT „MERCURIUS BINNENLAND FOSHR'sMMGnUENl 7487 EERSTE BLAD DINSDAG 18 SEPTESVIBER 1934 62ste JAARGANG Sowjet Rusland zal toetreden tot den Volkenbond. - De Poolsche stap te Genève. - De staking in de Amerikaansche textielindustrie. Het Poolsche rumoer te Cenève De textiel staking in Amerika Dagelijks gelegenheid van 's morgens 9 uur tot 's avonds 10 uur. LOODSGRACHT 72. De mijnwerkersstaking in België voorkomen. Een voorloopige overeenkomst met de directies gesloten. Het Japansche leger De sluiting van de zitting der StatervGeneraal. Vereenigde vergadering van de beide Kamers in het gebouw van de Tweede Kamer. De werkloosheid onder de jeugd. Vragen van het Tweede Kamerlid Kupers. Uit het Amerikaansch. No- LDERSCHECOURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: HelderscheCourant 11.50Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2.—, Nedeil. ost- en West-Indië per zeepost i 2.10, idem per mail en overige landen 1 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, II.-. Modeblad resp. 11.20,11.60,11.50,11.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/b. O. DE BOER Jb. BureauKoningstraat 78 Teleloon 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruit betaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Rusland treedt toe tot den Volkenbond De toetreding van Sowjet-Rusland tot den Volkenbond is nu wel zoo goed als definitief en de invloed van Lit- winof zal dus straks ooter worden dan tot op het oogenbiik, 9 dat hij een woordje meer mee te spreken Ljiat in het internationaal politiek gebeuren. Van de Europeesche staten hebben alleen Relq'ië, Ierland, Luxemburg, Nederland, Por- rJj en Zwitserland het uitnoodigingstele- 1 niet qeteekend. Ons land voelt er niets wor om Rusland in den Volkenbond te halen, het is beangst voor den invloed van het machtige Russische rijk, het vertrouwt de Russische politiek niet en is fel gekant tegen de methoden van Rusland, tegen zijn stijrd legen den godsdienst en zijn ondermijning van het gezag in die staten waartoe het daar «enigszins kans krijgt. L1TW1NOV, Russisch minister van Buitenlandsche Zaken. Het telegram aan Litwinof bevat niet an ders dan de verklaring, dat de bovengenoem de delegaties uit de overweging van de roe ping van handhaving en organisatie van den vrede, die een essentieele taak van den Vol kenbond is, de medewerking van alle staten op prijs stellen en daarom Sowjet-Rusland iiitnoodigen lid van den Volkenbond te worden en den bond zijn kostbare mede werking te verkenen. Litwinofs antwoord is aan den voorzitter Van de Volkenbondsvergadering gericht. Lit winof verklaart daarin, het telegram van de bovengenoemde 30 delegaties ontvangen te hebben en tevens de mededeeljng, van de vier noordelijke staten, dat ook deze voor de toetreding van Sowjet-Rusland zijn, Hierop laat Litwinof de volgende beschouwing volgen: „Sowjet-Rusland heeft van de organisatie en de bevestiging van den vrede de essen tieele taak van haar buitenlandsche politiek gemaakt en is nimmer doof gebleven voor eenig voorstel tot internationale samenwer king in het belang van den vrede. De Sowjetregeering is van meening, dat de uit- noodiging van een zeer groote meerderheid der Volkenbondsleden de waarachtige vredes wil van den Volkenbond weergeeft en er een getuigenis van is, dat de Volkenbond de noodzaak van de samenwerking met Sowjet- Rusland erkent. De Sowjetregeering is daar om bereid aan deze uitnoodiging gevolg te geven en lid van den Volkenbond te wor den en er de plaats in te nemen, die aan Sowjet-Rusland toekomt. „De Sowjetregeering verbindt zich alle in ternationale verplichtingen en alle verplichtin gen, die overeenkomstig artikel 1 van het Volkenbondsverdrag een verbindend karak ter voor de leden hebben, na te leven. „De Sowjetregeering verheugt er zich vooral op ook tot den Volkenbond toe te treden in verband met de kwestie van onder zoek van wijziging van het Volkenbondsver drag, om dit in overeenstemming te brengen met het pact van Kellogg-Briand, om den internationalen oorlog buiten de wet te stellen. „Overewgend, dat de artikelen 12 en 13 van het Volkenbonsverdrag de onderwerping van de geschillen aan arbitrage of rechter lijke beslissing aan de waardeering der staten overlaat, stelt de Sowjetregeering er prijs op reeds thans te verklaren, dat naar haar mee ning deze procedure niet kan worden toege past op geschillen betreffende feiten, die aan de toetreding van Rusland tot den Volken bond vooraf zijn gegaan." Litwinof eindigt zijn brief met de hoop uit te spreken, dat alle Volkenbondsstaten deze verklaring zullen aanvaarden in denzelfden geest van oprecht verlangen naar internatio nale samenwerking en handhaving van den vrede ten voordeeie van alle volken, als waarin de verklaring is afgelegd. Het rumoer, veroor zaakt door den Pool- schen stap te Genève, heeft natuurlijk in het buitenland de noodige perscommentaren uitge lokt. Hieronder laten we eenige Engelsche persstemmen volgen. De „News Chronicle", die in verband met Beck's verklaring te Genève van een Poolsch amok spreekt, merkt op dat de loop der dingen in Europa en in het Verre Oosten er heel anders had kunnen uitzien, wanneer Sir John Simon op het juiste oogenbiik Japan had terecht gewezen met dezelfde strengheid, die zijn critiek op den laatsten aanstaanden schender van het Handvest gekarakteriseerd heeft. „Polen", schrijft zij, „heeft als Bondslid een slechten staat van dienst, hoewel geen natie zich eigenlijk minder spelen met een internationaal verdrag zou kunnen veroor loven dan Polen. Het is of dit land thans een gelukkige toekomst gebaseerd ziet op de duistere politieke manoeuvres, die tot de Duitsch^ Poolsche verstandhouding gevoerd hebben, maar deze verstandhouding zou er volgens dit blad een tusschen een leeuw en een lam kunnen blijken". De „Manchester Guardian" beschouwt den Poolschen stap als een slag tegen den Bond. Het blad vraagt met welken grond van recht, wanneer Polen het minderheidsverdrag ver loochent. Duitschland verhinderd zou kunnen worden om de rest van de verdragen te ver loochenen. Ook dit blad meent, dat Polen meer ver trouwen in het dictatorschap van Hitier dan in de Europeesche orde schijnt te stellen, maar dat deze orde ten slotte zijn eenige ver dediging tegen dat dictatorschap is. Sommige correspondenten melden uit Genève, dat Polen van plan zou zijn den Bond te verlaten; anderen ontkennen dit. Volgens den correspondent van de „Daily Express" verwacht men te Genève, dat de groote mogendheden, uit vrees voor Polen s uittreding, zullen inbinden. Gustav Krupp von Bolden und Haibach leider der Duitsche industrie, heeft van Hitier de toezeqqinq qekreqen, dat de Duitsche industrie haar zelfstandiqheid zal behouden en niet zal worden inae- deeld bij het Arbeidsfront. De belangstelling was Zaterdag voornamelijk gericht op Washington, waar, naar verluidde, de arbeidersleiders een verzoeningsgezinde hou ding zouden hebben aangenomen. De voorzitter van het stakingscomité, Francis Gorman, verklaarde, dat er een over eenstemming naderende was tusschen de stakingsleiding en de commissie van president Roosevelt betreffende een nieuw arbitrage plan. Tevens verklaarde hij echter, dat hem ter oore was gekomen, dat de auto- en staal fabrikanten voornemens zouden zijn loons verlagingen in te voeren, welke geen ander doel zouden hebben, dan steun te bieden aan de textielfabrikanten in hun strijd tegen loonsverhooging. Gorman sprak als zijn mee ning uit, dat het hier een algemeene actie betreft van de groote industrie, welke daar mede niet alleen de huidige textielstaking wil onderdrukken, doch daarmede tevens een be- slissenden slag wil toebrengen aan dé verdere stakingen, die zij voor de naaste toekomst vreest. Gorman heeft verder de vakvereenigingen van transportarbeiders opgeroepen hun leden instructie te geven, geen uit het buitenland ingevoerde textielgoederen te helpen laden, lossen of verzenden, aangezien hierdoor de fabrikanten den strijd langer kunnen voort zetten. Aan dit beroep is gevolg gegeven en de transportarbeiders zijn opgeroepen geen uit het buitenland ingevoerde textielproducten te verwerken. Slaagt men er in dit emborga al gemeen te maken, dan zal hierdoor de sta kingsbeweging een groote versterking, maar tevens een groote verscherping krijgen. Men hoopt echter, dat daardoor de onverschillig heid van het publiek jegens deze staking ver dwijnen zal. Intusschen blijft de toestand zooals hij was, aldus verklaarde Gorman nog. Het plan om 50.000 tot 75.000 arbeiders van aanverwante industrieën tot staking op te roepen, wordt nog in petto gehouden, totdat de op het oogenbiik alhier gevoerde onderhandelingen to het een of ander resultaat zullen hebben geleid. M De Brusselsche correspondent van de Nw. Rott. Crt, telefoneerde Zaterdag avond aan zijn blad: De mijndirecties liebben op aandrin gen van de regeering er in toegestemd de loonsverlaging van vijf procent, die 16 September moest ingaan, niet toe te passen. De ministers hebben van hun kant een tijdelijke tegemoetkoming toe gezegd om aldus de hervatting van de onderhandelingen over de loonen tus schen de directies en de arbeiders mo gelijk te maken en de regeering tiid te geven de oeconomische maatregelen be stemd om het steenkoolbedriif weer op de been te helpen verder uit te werken. Dit accoord is van voorloopigen aard en zal door ieder van de twee partijen dat zün de regeering en de directies mogen worden opgezegd, indien daarvan een maand tevoren kennis wordt gege ven. Het accoord blijft in elk geval niet langer dan tot 31 December van kracht. Het Japansche ministerie van oorlog heeft het een en ander medegedeeld over de nieuwe militaire begrooting. Het be drag der begrooting is 636 miilioen jen, en omvat de volgende posten: 200 miilioen jen voor de algemeene uitgaven van het leger. 110 miilioen jen voor de manschappen. 160 miilioen jen voor het onderhoud van het Japansche leger in Mantsjoekwo. 80 miilioen jen voor de uitbreiding van de luchtmacht. 70 miljoen jen voor vernieuwing van materiaal. 16 miilioen voor de pensioenen, De minister van oorlog, Hajasji, legde er den nadruk op, dat weigering van deze militaire credieten de ontwikkeling en versterking van het Japansche leger in gevaar zou brengen. DE STAKING IN DE AMERIKAAN SCHE TEXTIEL-INDUSTRIE. Onlusten. De onlusten in verband met de textiel staking schijnen over het algemeen eenigs- zins in hevigheid te zijn afgenomen, of- sehooon in de staten Connecticut, Maine en Noord-Carolina opnieuw afdeelingen van de nationale garde gemobiliseerd zijn. President Roosevelt zal a.s. Zondag, te zamen met den minister van oorlog, Dern, en den commandant van het tweede bonds- leger in Newport (Rhode Island), den toestand bespreken. Het totaal aantal stakers zou thans 400.000 bedragen. De vereeniging van wolsorteerders heeft de staking voorbereid van 3000 harer leden, voor het geval hun eischen inzake loonsverhooging en verkorting van ar beidstijd niet voor vanavond zijn inge willigd. De leiding van de textielstaking heeft bekend gemaakt, dat zij den transport arbeiders zou verzoeken, den invoer van katoen te verhinderen. De stakingsleiding neemt namelijk aan, dat de voorraden katoen in de Vereenigde Staten spoedig zullen zijn uitgeput, en zij hoopt, dat deze maatregel het einde van de staking zal bespoedigen. Aanslagen op fabrieken. In Fayetteville hebben stakers een bomaanslag gepleegd op een fabriek. Ook in de staten Maryland en Georgia zijn incidenten voorgekomen. Te Burlington is eveneens een bom geworpen. Zaterdagmiddag te 2.45 uur is de ver eenigde vergadering van de beide Ka mers der Staten Generaal door den voor zitter W. L. baron de Vos van Steenwiik president van de- Eerste Kamer, ge opend. De voorzitter doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Ko ninklijk besluit van 10 September, waar bij de minister van binnenlandsche za ken wordt gemachtigd, Zaterdag ten 3 uur des namiddags zich te begeven naar de vergadering van de Staten Generaal, teneinde in een vereenigde vergadeing van de beide Kamers de zitting in naam van de Koningin te sluiten. De voorzitter benoemt een commissie, die den minister in bet gebouw zal ont vangen en uitgeleide doen. Deze commissie van in- en uitgeleide bestaat uit de Eerste Kamerleden v. d. Hoeven en Smeenge en uit de Tweede Kamerleden Schouten, mevr. Bakker— Nort, Goseling en Wendelaar. Kort daarna treedt de minister, voor afgegaan door de leden der commissie, de vergaderzaal binnen. De heer De Wilde, minister van bin nenlandsche zaken, plaatst zich achter de ministerstafel en houdt de volgende sluitinqsrede: Het heeft H. M. de Koningin behaagd, mü op te dragen de zitting van de Sta ten Generaal in Haren naam te sluiten. Verschillende wetten ziin in gemeen overleg met de Staten Generaal tot stand gekomen. Uit den aard der zaak treden daarbü de regelingen op oeconomiseh en financieel gebied in verband met de ernstige tijdsomstandigheden, gevolg van de wereld-crisis, op den voorgrond. De Koningin heeft mij opgedragen U Haren dank te betuigen voor Uwen Üver en Uwe toewijding aan 'sLands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd verklaar ik deze zit ting van de Staten Generaal te zijn ge sloten. Hierop verlaat de minister weder de zaai, door bovengenoemde commissie uitgeleide gedaan. Nadat de commissie in de zaal ia teruggekeerd, sluit de voorzitter de ver gadering. VELE GEGADIGDEN VOOR PACHT BEDRIJVEN IN DE W1ERINGER- MEER. Uit betrouwbare bron verneemt de „N. Rott. Crt." dat het aantal gegadig den voor de eerste paclitbedriiven in de Wieringermeer buitengewoon groot is. Honderden mschriivingen ziin binnen gekomen, uit alle deelen des lands. Er zijn er, die een hoogere pacht bieden dan de vastgestelde. De directie zal na ingewonnen informaties tot toewijzing overgaan. Het Tweede Kamerlid de heer Kupera heeft aan den minister van sociale zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de minister niet van oordeel, dat de totnutoe van overheidswege genomen maatregelen ten behoeve van de werk- looze jeugd geen voldoende resultaten hebben kunnen opleveren tengevolge van den langen duur en den zeer groo- ten omvang van de jeugdwerkloosheid? 2. Is de minister bereid, ten einde tot een krachtiger bestrijding van de jeugd werkloosheid en haar gevolgen te ko men, de volgende maatregelen te nemens a. te werkstelling van jeugdige werk- loozen br de werken, uit te voeren onder het 60-millioenplan; b. het oefenen v.n aandrang op de ge- •'V* —--7 Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Foster'sMaagpillen, het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Alom Verkrijgbaar h f 0,65 per flacon. Feuilleton 25) Met een uitdrukking op haar gezicht, «ie Sally deed begrijpen hoe beleedigd de kamenier zich met dit taktlooze wegstu ren voelde, ging Ellen de kamer uit. Sally keek naar de deur, in één verwondering, dat dit onschuldige complex van planken en paneelen niet met één slag in het slot Kegooid werd. Q 'Tr is iets idioots gebeurd,'' begon Mrs. Snandish, terwijl ze haar wenkbrauwen hoog optrok en ze met een kleine zwarte at|ft heel voorzichtig bijteekende, „en J.VT'ihi iets, dat je niet negeeren kan!' Met een ongeludig gebaar wees ze op CI1 telegram, dat opengevouwen op den gersten hoek van haar toilettafel lag. >>Lees 't maar zelf. 'k Had het daar voor Je neergelegd." Met een gevoel van verwondering ge hoorzaamde Sally. Maar na de eerste Paar woorden trok alle kleur uit haar ge went weg. "Listeravond in huis Park Avenue 3n- oken, vanmorgen pas ontdekt, heb- 11 zich toegang verschaft door dak- <un open te breken, weten nog niet at er ontbreekt, maar zeker safe volko- 'cn leeggehaald, tafelzilver ontbreekt en oeveelheid kleeren, ook een vrouw bij ende, kleeren van haar gevonden in bad kamer, gemerkt verbleekte inkt mamers of manvers, politie gewaarschuwd, onder zoek begonnen, terugkomst verlangd, zoo niet telegrafeer instructies. RiggS." „Val asjeblieft niet flauw", viel mrs. Shandish scherp uit, toen Sally met een half gesmoorden kreet van wanhoop op een van de lange stoelen neerzonk. „J ij hoeft je waarachtig nergens bezorgd over te maken jij loopt alle kans op ellen dige dingen vrij, hier onder mijn hoede. Niemand zal zoo mal ziin, om hier naar je te zoeken; gelukkig dat k uiti mezelf zoo pienter ben geweest om je naam te veran deren. Neen, ik zit met de ellende, voor mü kan 't spaak loopen." „Dat begrijp ik niet", stamelde het meisje. „Hoe kan dat er moet ergens een fout ingeslopen ziin, want inderdaad mist u toch niets." „O, zou je dat denken! ^k Wou, dat ik dat ook gelooven kon. Zie je dan niet, wat er in 't telegram staat safe leeggehaald volkomen, 't tafelzilver ontbreekt! Neem me niet kwalijk, maar dat klinkt wel, of ik iets verloren had! Walter heeft de safe niet leeggehaald, dat weet je zelf wel en wat 't tafelzilver betreft denk je, dat hij dat in zijn zak gestoken heeft? Neen, ik heb hem er dadelijk naar ge vraagd en hij verklaarde positief, dat hij de safe dicht heeft gedaan en 't letterslot nog eens, voordat hij wegging, extra ge controleerd heeft. En wat de eetkamer betreft daar is hy niet eens geweest." „Dan.... dan moet die inbreker terug gekomen zijn." „Dat is mijn opinie ook. Walter was er zoo van overtuigd, dat hy den man doods bang bad gemaakt, dat hy zich niet eens de moeite gegeven heeft, om 't dakraam behoorlijk af te sluiten.." „En mij heeft hij verteld, dat hij een hamer en spijkers is gaan halen en dat hy 't raam vastgetimmerd heeft.." „Dat is weer echt Walter blaguee- ren dat hij kan! Hij was natuurlijk in zijn knollentuin, door een vrouw voor een be roepsinbreker gehouden te worden; hij had zyn reputatie hoog te houden, dat verhaaltje was alleen om jou een rad voor oogen te draaien. De waarheid is, dat hij van de heele zaak een ezelachtig-dommen, zelfs voor Walter ezelachtig-dom, janboel gemaakt heeft zoo opgewonden en in de war is hij geweest; eerst door het ge vecht met dien echten inbreker en toen door de geheimzinnige tusschenkomst van jou, dat hy zich er niet eens behoor lijk van overtuigd heeft, of hij wel het goede juweelen-kistje meegenomen had. En natuurlijk echt iets voor mij natuurlijk had hij niet het goede; alles van echte waarde heeft hij laten staan 't eenige wat Walter zoo goed geweest is mee te brengen, is een kistje vol oude sieraden, die alleen waarde hebben door de herinneringen die er aan verbonden: zijn." „Ja, dat kan wel en dat geloof ik ook „Jaa, dat kan wel en dat geloof ik ook graag, maar dat maakt de zaak geen zier beter, 't Eenige, wat jij kunt doen is, zor gen dat je bij tante Abby in de gunst komt, waardoor je hier zoudt kunnen blii- ven, tot 't nieuwtje er in New York af is, en dat is natuurlijk de hoofdzaak om er onder geen voorwaarde ooit met iemand over te spreken." „Zoo verstandig zou ik uit mezelf wel geweest zijn, Mrs. Shandish; 't zou niet bepaald. i,Maar 't zou onder zekere omstandig heden kunnen gebeuren! Daarom waar schuw ik je nog eens extra. Alles, letter lijk alles, hangt van onze geheimhouding af. Stel, dat iemand je zou ondervragen, een detective bijvoorbeeld, en dat je 't als een soort plicht zou voelen om de waar heid te vertellen. Onmogelijk is dat niet, 't kan best zijn, dat er hier een naar toe komt, om mij te interviewen. Met de eer ste boot om een uur of zes, geloof ik, gaat Walter weer naar New York terug in de hoop, dat door zijn aanwezigheid daar het niet tot navorschingen hier zal komen maar je begrijpt, onmogelijk is het daarom toch niet. Als 't ooit bekend mocht worden, dat Walter gisteravond na donker nog in 't huis geweest is dan behoeven wij niet te denken, dat de assu- rantielui zoo dom zullen zijn om daar geen gebruik van te maken en ons geen cent te betalen. Asjeblieft!" ZEVENDE HOOFDSTUK. Bedrog. In de groote eetkamer van Goswold House, die met haar donker mahonie-hout en zorgvuldig-gesloten groene jalouziëen als een oase van koelte en rust in 't felle middaglicht buiten aandeed, zaten dien dag tien personen aan de tafel, waarop de lunch geserveerd stond. Het was een betrekkelijk eenvoudige maalytd, maar de wijze waarop de spyzen toebereid waren en opgediend werden het donkere, gladgewreven oppervlak van de mahonie houten tafel was alleen onderbroken door ronde linnen kleedjes op de plaats van eiken gast en middenop een groote, tin nen kom met donkeroode rozen, gaf van buitengewonen smaak blijk. En in die ongewone omgeving hield de nieuweling zich maar bescheiden achteraf, ofschoon 't gezegd moet worden, dat haar heide tafelburen zich genoeg moeite ga ven, in één angst, dat ze tegen de heer- schende gebruiken zouden zondigen. Maar gelukkig viel het mee, de jarenange verbanning naar goedkoope pensions en restaurants, afgewisseld door perioden van ongeregelde maaltiiden in het ate lier, hadden haar gevoel voor goede tafel manieren niet bedorven. En daarbij bezat ze in hooge mate het vermogen tot aan passen, dat iedere Amerikaansche vrouw, van welken stand ook, blykbaar eigen iq; want ondanks haar ergernis en schaamte by ieder nieuw bewijs van haar onwe tendheid, lette ze scherp op en assimi leerde datgene wat haar ontbrak, zoodat ze 't van dat oogenbiik af weer als iets, dat uit haarzelf voortkwam, kon terug geven. En dan kwam er nog dit bij, ondanks de geruststellende verzekeringen van Mrs. Shandish, dei. en mass ope Sally's hef tige reactie op 't telegram gevolgd wa ren, wilde het nieuws uit New York zich niet naar den achtergrond van haar den ken laten verbannen en zoo kwam het dat Sally's verlegenheid en haar angst voor onhandigheden haar dwongen zich met een tweede plaats tevreden te stellen, een onbewuste achteruitzetting, waardoor haar debuut veel gemakkelijker dan an ders 't geval geweest zou zijn, gemaakt werd. Ofschoon haar heide tafelburen ver scheidene pogingen in 't werk stelden, om door haar reserve heen te breken, merk ten ze toch, dat zij beiden, ieder op hun eigen manier, gepreoccupeerd waren. Want ofschoon Savage zich goed hield, was 't toch wel te zien, dat het telegram uit New York een even groote slag voor hem als voor haar geweest moest zyn; een paar keer keek ze hem van terzijde aan in zijn pose van komische wanhoop om 't feit, dat een plotselinge „zaken- quaestie" hem dwong om zoo spoedig van Goswold House en zijn tafeldame, een zekere Mrs. Artemis afscheid te ne men, deze laatste was een levendige vrouw, niet maar dank zij de vereenig de krachten van haai modiste en cor- setière, een buitengewoon elegante ver schijning, een vrouw van het donkere temperamentvolle soort, die wel opmer kingsvermogen had om in Sally een jon gere editie van haar eigen type te erken nen, maar een te hoogen dunk van zich zelf om voor mededinging bang te zijn, een opinie, die Sally zelf volkomen deelde. Aan haar anderen kant zat een knappe frissch ejongen van een ajar of achttien, Bob genaamd, een die onder zijn kornui ten allicht het grootste woord zou ge had hebben, maar die aan een lunchtafel met niets dan „groote mensehen" blykbaar van opinie was, dat kinderen wel gezien, maar niet gehoord dienen te worden. Naast hem zat zijn partner van het ten nisveld, Babs genaamd, een aardig, kern gezond meisje, met grijze, openhartige oogen, die misschien een jaar ouder dan haar tafelbuur was. Hun achternamen kreeg Sally niet te hooren, maar door hun manier van doen kreeg ze den indruk en in dit geval zag ze heel juist dat ze door niets dan door een gemeen schappelijke interesse in allerlei onsen- timenteele dingen verbonden waren. De tegenpartij van het tennisveld was niet aanwezig. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1