8 OOK Uit bewogen dagen GEMENGD NIEUWS Radio'programma HELDERSCHE WINKELIERS VINDT WAT ELDERS i GAAT. I 2 HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 SEPTEMBER 1 934. Binnenland De ongeregeldheden te Amsterdam. Zware straf. Doodslag te Ruinerwold Acht maanden geëischt. Meisje door trein over reden en gedood. Twee menschen door een auto overreden en gedood. Door een auto overreden en gedood. Aan den dood ontsnapt Storm en onweer boven Londen. De temperatuur 22 graden gedaald. De Canadeesche vijfling ziek De ramp van de Morro Castle. 1 BIJ DE O O P E N J. U. H. KOOPÜJSAN Voor drie weken naar Madeira. 466e STAATSLOTERIJ meentebesturen, ten einde te komen tot uitvoering van werkobjecten met daar aan verbonden vakopleiding en alge meen vormend onderwijs; c. het verstrekken van steun aan jeug dige werkloozen; d. toelating van jeugdige werkloozen tot de werkverschaffingen; e. verhooging van de subsidies aan de werk- en leerkampen der jeugdorga- nisaties; f. wetswijziging, teneinde art. la van de arbeidswet werkelijke beteekenis te geven? 3. Acht de minister het niet noodzake lijk, in verband met de in vraag ge- wenschte maatregelen, zoo spoedig mo gelijk gegevens te publiceeren, of. in dien de regeering daarover ni^r schikt, deze zoo spoedig mogeluk te doen verzamelen, welke een nauwkeurig beeld kunnen geven van den omvang der werkloosheid onder de jeugd, welke hetzij alleen lager onderwijs, hetzij lager- èn nijverheidsonderwijs, hetzii lager- en middelbaar onderwijs heeft genoten.-' DE OPENING VAN DE STATEN- GENERAAL. Uitzending van het radio-verslag. Ook dit jaar zullen, op uitnoodiging van den heer D. Hans. die heden (Dins dag) voor de A.V.R.O. het radio-verslag van de openingsplechtigheid verzorgt, eenige leden van de Eerste en Tweede Kamer tijdens die uitzending een kort woord tot het Nederlandsche volk en tot de Nederlanders in Indië richten. Overzicht van de miilioenennota. Hedenavond van 10 tot half 11 zal de heer D. Hans, eveneens voor de A.V.R.O. een overzicht geven van den inhoud van de dien avond verschenen miilioenen nota. GEVAARLIJKE BOCHT IN DEN WEG ALKMAAR—WIERINGEN. In een bocht van den weg langs het Balgkanaal, bij de kromming, die het Noord-Hollandsche Kanaal in de richting van de Vlotbrug aan de Kooii ter plaatse maakt, is voor de verkeersveiligheid een rood-wit geschilderd hekje geplaatst. Deze bocht wordt als uiterst gevaarlijk beschreven, vooral voor autobestuurders, die met den toestand niet bekend zijn, terwijl het aanwezige hekje niet voldoen de opvalt. De Af deeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. heeft de aandacht van de Directie der Zuiderzeewerken voor den gevaarlijken toestand gevraagd. Zaterdag is voor de rechtbank te Amsterdam de behandeling voortgezet tegen de 9 verdachten, die betrokken zijn geweest bij de ongeregeldheden aan de overzijde van het Y. Als eerste heeft zich te verantwoorden gehad A. B., thans gedetineerd, terzake dat hij op 9 Juli te zamen en in vereeniging met an deren uit de winkels van Simon de Wit aan de overzijde van het Y heeft weg genomen 6 kazen, 4 blikken vruchten, 2 pondsbussen koffie en eenige flesschen slaolie. Hij was in gezelschap van een anderen man en twee vrouwen de win kel binnengekomen en had al deze levensmiddelen meegenomen. De ver dachte weigerde te antwoorden op de vraag van den president mr. Thoene of hij dit al of niet gedaan had. Het O. M„ waargenomen door mr. Veersteeg, eisch- te wegens diefstal 1 jaar gevangenis straf. De toegevoegde verdediger mr. Zeldenrust, refereerde zich aan het oor deel van de rechtbank, aangezien verd. uitdrukkelijk verklaard had. geen ver dediger te willen hebben. Uitspraak 28 dezer. WIE KENT DIT MEISJE? Een vreemde ondervinding heeft Vrij dag een automobilist uit Amsterdam in de buurt van Halfweg ongedaan. Een naar schatting omstreeks 18-jarig meisje hield hein aan en verzocht hem mede te mogen rijden naar Amsterdam. Haar vreemd gedrag viel hem op en zij deed alle mogelijke moeite om haar identiteit te verbergen .De automobilist kreeg den indruk, dat het meisje van huis was weg- geloopen en om het zekere voor het on zekere te nemen reed hij met zijn pas- sagiere naar het hoofdbureua van poli tie. Het meisje weigerde echter hier iedere inlichting te geven die eenig licht op haar identiteit zou kunnen werpen. De politie heeft daarop het meisje on der toezicht van de kinderpolitie ge steld. waar zij zal verblijven tot haar ouders of verzorgers haar op zullen eischen. Het meisje is betrekkelijk klein en is gekleed in een lichten mantel. Voor de rechtbank te Assen stond Vrijdag terecht een 28-jarig landbouwer uit Ruiner wold. thans gedetineerd, verdacht dat hij te Dijkhuizen, gem. Ruinerwold op 22 Juli j.1. opzettelijk P. Kooiker van het leven heeft be roofd door hem met een mes te steken in de hartstreek, tengevolge waarvan Kooiker eeni ge oogenblikken later is overleden. De Off. van Justitie eischte op grond van de verklaringen en gezien het reclasseeringsrap- port. wegens mishandeling, den dood tenge volge hebbende, een gevangenisstraf van 8 maanden Zaterdagmorgen ongeveer 10 uur is I op den onbewaakten overweg aan de Breedestraat te Herveld gemeente Val burg (Geld.) het 7-jarig dochtertje van den landbouwer J. v. d. Pol door den sneltrein gegrepen en ongeveer 50 m meegesleurd. Het kind was op slag dood. Het bevond zich met nog een zusje op een hondenkar, waarvan de hond op hol sloeg toen de trein in aantocht was met dit noodlottig gevolg. Het andere kind en de hond liepen geen letsel op. Zaterdagavond omstreeks tien uur is op den Blauwkapelsohen weg nabij de Alexander Numanstraat te Utrecht een ernstig ongeluk geschied. Op dat oogen- blik stak een bejaard echtpaar, wonen de in de van Swindcnstraat. den rijweg over. Toen de beide menschen bijna aan den overkant waren, werden zü aange reden door een auto, die een anderen auto passeerde. Beiden zijn ernstig ge wond naar het Acad. ziekenhuis over gebracht, waar zij 's nachts zijn over leden. Op het oogenblik, dat de heer T. v. d. H. te Oldenhove met een auto den Singel te Ulrum passeerde, stak onverwachts de 5-jarige H. B. v. Velzen de straat over. Hoewel de bestuurder langzaam reed, kon hij toch niet verhinderen, dat het kind werd gegrepen. Het jongetje werd in het Academisch ziekenhuis op genomen, waar het eenige uren later is overleden. FRANSCH KAMERLID NAAR BRUSSEL GEVLUCHT. Om zich aan de justitie te onttrekken. De Fransche Kamerafgevaardigde Philibert Besson, die eenigen tijd gele den om anti-militaristische en andere redenen moeilijkheden had met de Fran sche justitie, twee gendarmen die hem wilden arresteeren met de vuisten „be werkte" wat hem een maand gevange nisstraf kostte", tegen dit vonnis in ap pél ging en inmiddels spoorloos ver dween, bevindt zich thans in België. Een Brusselsche journalist ontmoette hem nabij Waterloo. Besson vluchtte per motorfiets, over de grens maar blijkt onderweg een koffer met belangrijke papieren te hebben verloren. Het is een zonderling, die o.m. beweert het middel te hebben gevonden om scheepsbranden onmogelijk te maken en een nieuw munt systeem heeft uitgevonden, het „Europa- geld", dat, naar zijn meening, 't einde van de oeconomische crisis kan bewerken en de orde in de wereld verzekeren. Bes son blijkt echter ook betrokken te zijn geweest in een zaak van valsche cheques, in welk verbnad het niet onmo gelijk wordt geacht, dat hij door de Bel gische autoriteiten, aan de Fransche justitie zou kunnen worden uiteengele- verd. De goudgraver James Withers heeft het ongeluk gehad in een eenzame streek in Noord-West-Queensland in een verlaten schacht, welke bijna 5 meter diep was. te vallen. Vijf dagen heeft Withers in de schacht ge vangen gezeten en daar hij zijn knapzak boven op den grond had gezet, had hij al dien tijd niets te eten. Hij wist echter een iguana, een hagedisachtig dier, te bemachtigen, dat hij rauw heeft opgegeten. Dit, met het weinige water, dat hij bij zich had, heeft hem in het leven gehouden. Toen men na eenigen tijd niets meer van Withers zag of hoorde, besloten zijn dorps- genooten hem met behulp van eenige inboor lingen te gaan zoeken. Na veel moeite vond men Withers, die toen juist het bewustzijn verloren had, doch met doktershulp spoedig herstelde. fien geweldig onweer is gisteren boven Lon den en Zuid-Engeland losgebarsten en heeft een einde gemaakt aan het mooie weer. De temperatuur die te een uur nog 82 graden was is in 2 uur tijds 22 graden gedaald en om 4 uur was het nauwelijks meer 60. De regen- en hagelbuien waren zoo gewel dig, dat de spoorbaan bij het station Camden Fown overstroomde en het verkeer naar het St. Pancras-hoofdstation verlegd moest wor den omdat de rails 2 duim onder water ston den. De laatste rennen te Alexandrapark moesten worden afgelast. Ook aan de zeekust is het hier en daar noodweer geweest. TEGEN VERWILDERING VAN ZEDEN IN CHINA. Reuter meldt uit Sjanghai: In China wordt op het oogenblik een krachtige campagne gevoerd tot verbe tering der zeden. Zoo heeft de burgemeester van Pei- Ping een verordening uitgevaardigd, waarbij het jonge meisjes verboden is zich met bloote beenen in het publiek te vertoonen. Bij overtreding van dit ver bod, stellen zü zich bloot aan een flinke boete, evenals mannen, wier rug niet voldoende bedekt is. Te Canton is het gemengd baden verboden, en het elkaar bü de hand vasthouden. De autoriteiten in de provincie Tsjekiang hebben het rooken van cgiarettcn verboden, in Mats- jang moeten de schouders in het open baar voldoende bedekt zün. Eenigen tijd geleden werd reeds uit Kiangsoe gemeld, dat het aldaar aan schoolmeisjes verboden was, poeder, rouge en lippenstift te gebruiken en het haar te laten golven. De kleeding moet officieel zijn goedgekeurd en borst en rug geheel bedekken. DE GROOTSTE BRUG TER WERELD. Reuter meldt uit San Francisco: De grootste brug ter wereld, die de baai van San Francisco moet overspannen, en de steden San Francisco en Oakland moet verbinden, begint reeds J)oven het water te verrijzen. De brug zal 77 millioen dollar kosten en men verwacht, dat zij in het voorjaar van 1937 voltooid zal zijn. Het geheele bouwwerk wordt 131 4 kni lang. De brug krijgt twee verdiepingen, elk 17'lz m breed; de bovenste verdieping is voor het gewone rijverkeer, de onderste wordt voorzien van drie spoor- en twee tramlijnen. Een bevolking van 1'U millioen men schen zal hiermee gebaat zijn. De ver binding tusschen beide steden wordt met de helft verkort en jaarlijks zullen naar schatting 16 millioen voertuigen van de brug gebruik maken. De hoofdingenieur van dit werk, Charles Purcall, verklaarde, dat het voornaamste werk, nl. de strijd onder het water, die door de groote diepte en de snelle wis seling van getij met groote moeilijkheden gepaard ging, thans was voltooid. De westelijke helft van de brug zal bestaan uit twee hefbruggen tusschen San Francisco en het eiland Yerba Buena, waardoor een tunnel geboord wordt, die de grootste ter wereld zal zijn. De Ooste lijke helft zal een bascule-brug zijn. De brug krijgt in totaal 51 pijlers, waarvan een 70 m diep gaat. De torens van de hefbrug worden 150 meter hoog. Voor de brug worden ge bruikt 182.000 ton staal, 18.500 ton draad kabel, 1.300.000 vaten cement, 4603 ton asfalt, 317.000 ton natuursteen, alsmede enorme hoeveelheden beton, verf en hout. Elke toren afzonderlijk beteekent een bouwwerk, dat vergeleken kan worden met een wolkenkrabber van 60 verdie pingen. 6500 arbeiders zijn in dienst. JAPANSCH OFFICIER DOOD GESCHOTEN. Uit Moekden meldt V. D.: In een voorstad van Sjanghaikwan is de commandant der Japansche hulp gendarmerie Tamoto door onbekende daders doodgeschoten. TEGEN GEBOORTEBEPERKING IN ZUID-SLAVIË. Reuter meldt uit Belgrado: Op de Zuid-Slavische medische conferen tie te Bied, in Zuid-Slavië, heeft dr. Zelitch uit Belgrado voorgesteld, een belasting in te voeren voor getrouwde vrouwen, die weige ren voor nakomelingen te zorgen. Deze be lasting zou dan kunnen varieeren naar gelang van de financieele draagkracht en bestemd zijn voor de opvoeding van de kinderen van behoeftige ouders. Het voorstel vond warmen bijval en zal thans aan het parlement worden voorgelegd. EEN TARZAN. Reuter meldt uit Belgrado: Een gezelschap dat op jacht was in de bosschen bij Usitza, meende een onbekend dier te zien loopen en toen men een schot loste, viel het vreemde wezen neer. Naderbij gekomen, zagen de jagers, dat het een jongen was van omstreeks 15 jaar, geheel naakt, het lichaam bedekt met haar en modder. Hij was ongedeerd, doch ten zeerste verschrikt bij het aanschouwen van de menschen. Hij bleek geen enkele taal te spreken en scheen het groostte gedeelte van zijn leven In de bosschen te hebben geleefd, levende van knolgewassen en bessen. Hij bewoog zich voort op handen en voe ten, en kon op deze wijze verbazend hard loopen. Met de dieren in het bosch kon hij een „gesprek" voeren, door hun geluiden nauwkeurig te imiteeren. De vijfling van het Canadeesche echt paar Dionne, welke tot dusverre zoo goed vooruitging, is thans ernstig ziek. De kinderen lijden aan ingewandsvergifti ging. De behandelende geneesheer, die ook bii de geboorte de leiding heeft ge had en die zich buitengewoon heeft in gespannen om de vüflingen in goede ge zondheid te houden, heeft reeds voorbe reidingen getroffen om de kinderen uit de boerderü van Dionne over te brengen naar een aangrenzend speciaal zieken huis, dat gebouwd is van gelden, die door vrijwillige bijdragen bijeen gebracht zijn, terwijl hii tevens reeds een appa raat voor bloedtransfusie heeft laten overkomen, voor het geval dit noodig mocht zijn. Het laatste communiqué omtrent den gezondheidstoestand van de vüflingen van het echtpaar Dionne meldt dat drie der meisjes in zooverre buiten gevaar zijn, dat zij weer in gewicht toenemen. De toestand van een der meisjes is nog slechts ernstig. Zaterdag is als getuige gehoord in verband met den brand van de Morro Castle de marconist George Rogers van dien bodem. Het ging over den marco nist Alana, wien door vorige getuigen verweten was, dat hii aan boord altijd moeilijkheden had gemaakt. Rogers ont kende dit ten stelligste hij had altijd met Alana op de beste wüze samengewerkt en tevens kon hii verklaren dat de hulp van Alana gedurende den brand voor treffelijk was geweest. Volgens Rogers is Alana een volkomen fatsoenlijk man van onberispelijk gedrag. De voorzitter van de commissie van onderzoek heeft Zaterdag gezegd dat, hoe ook de uitslag van het onderzoek i nopens de schuldvraag mocht uitvallen, één ding reeds vaststaat, n.1. dat hij de regeering zal verzoeken om wetgevende maatregelen te nemen, die de reeders van groote passagiersschepen zullen dwingen de voornaamste deelen van hun schepen van onbrandbaar materiaal te piaken. Zonder de geweldige houtmas sa's in alle hutten en de verdere betim meringen zou de brand nooit den omvang kunnen bereikt hebben dien hü thans gekregen had. WOENSDAG 19 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. V AR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: Klein VARA- ensemble o.l.v. F. Bakels. VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, K. Vorrink (lezing) en Gra mofoonpl. 12.00 Gramofoonpl. 12.15 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakkels.i en Gramofoonpl. I.45 Voor de vrouw. 2.00 Zenderverz. 2.15 Knipcursus. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 6.00 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 7.00 Sportuitzending. 7.20 VAR A-kinderkoor „De Roodborstjes" o.l.v.i L. Hulscher. t 7.40 Mr. M. v. d. Goes van Naters: Strijders; van voorheen. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Orgelspel C. Steijn. 8.15 Gramofoonpl. 8.30 „De zaak Beresford-Seabright", spel van! Illingworth, vert. Nel. Bagger. M.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 9.00 VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot. 9.45 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.00 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. II.1512.00 Gramofoonpl. 1 Huizen, 301 M. NCRV-uitzending. 8.009.30 Gramofoonpl 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. H. v. d. Elskamp. 11.00 Gramofoonpl. 11.30 Aansl. m. Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" op de Noordzee: Wijdingsdienst o.l.v. Ds. A. Luteyn. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 2.00 Orgelspel R. Parker. 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00 Zang L. Bogtraan, m.m.v. G. Halebos (piano). 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Politieber., Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Causerie. 8.00 Arnhemsche Orkestvereniging o.l.v. J. Spaanderman, m.m.v, L. v. Wijngaarden (viool). 8.15 Causerie Ds. I. Voorsteegh. 8.25 Vervolg concert. 9.00 Lezing Ds. R. Dijkstra. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dias. 10.30—11.30 Gr.pl. DONDERDAG 20 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 11.00 Causerie over de a.s. knipcursussen. 11.10 Ensemble Rentmeester en Gramofoonpl. 2.15 Viool-recital door H. v. d, Lijn. A. d. vleugel: E. Veen. 3.003.45 Gramofoonpl. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Radlo-tooneel voor kindeeren. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Pianorecital door Endre Petrl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N, Treep, m.m.v. Charl. Boerner (zang). 8.30 Fred Fry: De a.s. Engelsche lessen. 8.40 Vervolg concert. 9.30 Salonmuziek door Egb. Veen (plano). 10.30 Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 301 M. NRCV-uitzending. 8.00—9.15 en 11.00—2.00 KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. G. W. v. Deth. 10.45 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. .12.15 Orkestconcert. 2.00 Cursus handwerken. 3.00 Voor de vrouw. 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Ds. J. de Wit m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Concert, C. Kint (viola d'amore) en P. J. Kesseler (piano). 6.43 Cuaserie A. Stapelkamp. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Evangelisatie-samenkomst uit Den Haag Sprekers: Ds. B. Planting en Ds. J. Jeronimus. M.m.v, koor o.l.v. P. Zonneveld en G. de Jona (orgel). 9.30 Vaz Dias. Hierna Orgelconcert J, Zwart. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. I U Disdag 15 September 1914. Door 't Bestuur van 't Tehuis voor Militairen Kanaalweg 9195, alhier, worden gedu rende eenigen tijd middelen in t werk: gesteld, het verbüjf van de soldaten al hier zoo aangenaam mogelijk te maken. Daar nu de zaal in hun eigen tehuis voor schrijfzaal in gebruik is moeten worden genomen, was het niet doenlijk eiken avond gezellige bijeenkomsten in 't tehuis te organiseeren. Genoemd tehuis heeft eene eigen bioscope, en het bestuur besloot om met deze bioscope voorstellingen, in de verschillende for ten en kazernes, te geven. Deze voor stellingen vallen zoo goed in den smaak, dat men meermalen vroeg, spoedig terug te komen. De le voorstelling werd ge- geyen te Huisduinen in de open lucht. Daarna 2 maal in fort Erfprins, fort Dirks Admiraal, fort Oost-batterü, fort De Harssens, terwijl er Woensdag a.s. gelegenheid zal worden gemaakt in 't Tehuis om daar een bioscoopvoorstel ling te gever voor de militairen die in de Zusterschool (deze was in de Jonker straat gevestigd), Nuasgebouw en de School op de Vischmarkt zün onderge bracht. Het is onnoodig te zeggen, dat al deze bijeenkomsten voor de militairen gratis toegankelyk zijn. Het bestuur stelt zich voor nog minstens drie maan den met 't organiseeren van dergelijke avonden voort te gaan. Uit een schetsje van P. N. v. R„ geti teld „Volksbuurt-leven": Doch sinds het uitbreken van den oorlog en de mobilisatie van het eigen land, was er geen lust tot feestelijk ge doe. Een paar verjaardagen van be jaarde lui en een zilveren bruiloft had den ze onopgemerkt laten passeeren we gens de „tijdsomstandigheden" en ter eere van de jongste jaarlüksche gebeur tenissen aan het Koninklijk Huis was er ook niets gedaan. De heele buurt was nu zeer ernstig en gedrukt en de gemoe deren waren vol van den wereldtoestand. Heel vroeg al hun bed uit, zocht de een den ander op om er over te praten. Ieder oogenblik moest er een naar de Koningstraat en aan de deur verkakelen ze dan de telegrammen van het groote aanplakbordDe Belgische, Fran sche, Duitsche, Oostenriiksche en Rus sische berichten werden trouw aange bracht (op het groote bord in de Koning straat) en telkens als er dan weer een vreeselijke, maar boeiende tijding kon bespiegeld worden, leek de heele buurt prikkelbaar en de oorlog in al zijn af schuwelijke en leelijke naaktheid bracht de gemeenschappelijk nieuwsgierige menschen weer reusachtige aantrekke lijkheid. Want de fleur en de aardigheid zou er gauw afraken wanneer er geen pijnlijke en verbazende en huiverende en ontzettende dingen voorvielen! Urenlang konden ze in troepjes buiten met doodsbleeke kaken en sidderende lippen al pratend zoo wroeten in de grie zeligste feiten. En het duurde niet lang of er openbaarden zich in het buurtje verschillende gevoelens voor de naties in den krijg. De meerderheid had groo te sympathie voor den hopeloozen, maar kranigen strijd der Belgen.... Maar onuitstaanbaar brutaal vonden ze de houding van Japan, die in het Oosten zijn slag zou slaan en wellicht Neder- landsch-Indië ook nog ging inpalmen. En ik geloof, dat het juist hierdoor kwam, dat de buurt, die zich zoo druk be moeit met de internationale kwestie, de ze week even in rep en roer gebracht werd. Vrouwen, wier mannen op de In dische vloot zitten, spraken deze moge lijkheid beslist tegen, omdat hun brieven hieromtrent hoegenaamd niets vertelden. De mannen in de Oost hadden nog geen woord geschreven over Japan, en zou den zij het niet weten als er wat gaande was? Een koen wüf je haalde echter haar pas ontvangen correspondentie uit Oost- Indië te voorschijn en las hardop wat haar man dan wel schreef: twee kruisers en een divisie torpedobooten van de Japan sche marine waren in de Indische wate ren geweest.Haar zenuwstem kriisch- te akelig en wild en met haar tengere knuistje deed ze den brief weer bevend in het couvert. Was dat niet officieel? Maar de anderen noemden het gewoonweg een leugen, omdat hun mannen er niets van schreven. Uw mantel GRATIS geknipt vol gens ons beproefd mnatsysteem! D ameskleedermaker Bontwerker bericht de ontvangst van een groote keuze wollen Mantelstoffen voor het a.s. seizoen. Door de vele aan vragen leveren we van nu af deze WESTSTRA4T 14 L Het ideaal leek ons, onze vacant- ergens door te brengen waar men kranton heeft of waar wij de kranten niet kunnen lezen. lB!» Niet dat ik iets tegen kranten hebt Als er geen kranten waren, was er ol geen Madeira - voor mij. UU1C Waar wij vacantie van wilden hebben dat was: Europa. Europa met z'n tranen en angsten Europa met z'n schokken en spanningen' Europa met z'n politiek. Weg even weg naar 'n oase. Even ademen, even uitblazen. Even niets hoo ren, niets weten, even krachten verza* melen voor wat er misschien nogkomeij kan. Met de K. N.S. M. naar Madeira.^ Drie-en-twintig dagen uit en thuis Twee dagen meer dan de officiêela vacantie. Niet klein zijn. Doen Het lokte ons als een tooverachtig ver- schiet. Een trillende horizon. Bloemen' kleuren, bosschen, zon Een teug Madeira, gehaald aan de bron Is niet de klank al benevelend? Wij slaan Baedekers op, encyclopae- dieën; telefoneeren met reisbureaux. Heerlijke voorgenietingen! Er is zooveel geschreven over Madeira zooveel bewonderd, geprezen, bewie- rooktLaten er tien, twintig procent overdrijving in schuilen, goed, wij nemen met de tachtig procent genoegen I Nu eindelijk eens zelf kijken. Madeira, waarover tientallen kolommen in onze kranten hebben gestaan, blijkt desondanks nog zalig onbekend. Wat moet men er voor geld heen meenemen? „Ponden", zegt de K. N. S. M. „Portu- geesche escudo's",zegt de bank.„Spaansch geld", zegt een reisbureau. Bon, dan maar van alles wat 1 Het komt wel op 1 En wat moeten we je nasturen? Niets. Geen brieven, geen kranten? In 's hemelsnaam niets I Er is vanmorgen een aanslagbiljet gekomen. Niet openmaken voor we terug zijn, Zul je veel schrijven Nee, geen letter. Wat is je adres? Geheim. De „Costa Rica" neemt honderdvijftig gelukkige menschen in. De loopplank wordt binnengehaald. „Europa, adé „Scheiden (ut nicht weh.. (Niet officieel) 5e Klasse, 1ste I4Jst Trekking van Maandag 17 September 1934 Hooge Prijzen f 1000 4267 14855 18587 f 400.— 90 1476 3485 11449 11542 13345 19323 22061 t 200.— 10078 10129 22095 22632 f 100.— 1377 3234 4225 4864 5924 11982 19375 22191 Prijzen van f70. 405 634 719 785 915 1205 1295 1301 1309 1346 1413 1415 1735 1772 1784 2404 2342 2881 2971 3057 3129 3211 3575 3811 3879 3885 3919 4018 4128 4180 4222 4258 4325 4349 4426 4501 4586 4614 4698 4847 4875 4877 5198 5253 5292 5433 5484 5500 5619 5754 5903 5981 6056 6239 6337 6449 6570 6703 6980 7044 7122 7135 7509 7721 7766 7819 8118 8172 8216 8288 8333 8347 8351 8358 8446 8451 8755 8774 8850 9000 9080 9205 9365 9391 9392 9412 9414 9556 9808 9772 10185 10219 10285 10297 10369 10380 10547 10630 10848 10862 10887 10924 10965 11066 11313 11434 11682 11689 11858 12460 12492 12543 12656 12835 13673 13955 13981 14364 14379 14413 14510 14555 14904 15010 15024 15086 15128 15142 15431 15480 15469 15823 16077 16313 16427 16557 17024 17181 17449 17489 17596 17748 17922 17962 18329 18414 18418 18738 18851 18929 19046 19244 19247 19325 19481 19509 19528 19662 19981 2016(1 20170 20239 20277 20567 20621 20642 20766 20962 21013 21026 21119 21165 21166 21258 21346 21819 21975 22110 22140 22203 22270 22376 22384 22723 22930 22944 22990 23397 23474 23514 23524 23541 23624 23780 23960 Nieten 45 102 112 166 240 252 350 394 428 450 483 496 536 547 566 605 616 637 683 691 733 820 854 869 925 938 977 978 990 1000 1005 1649 1088 1165 1193 1202 1241 1416 1451 1565 1590 1631 1662 1737 1823 1837 1973 2097 2166 2252 2339 2382 2443 2455 2703 2734 2757 2760 2919 2969 3117 3123 3190 3215 3349 3424 3479 3542 3550 3578 3592 3649 3690 3777 3865 3897 4014 4044 4063 4260 4264 4276 4296 4371 4416 4428 4436 4440 4498 4518 4553 4794 4909 4917 5174 5221 5225 5236 5239 5243 5346 5446 5587 5607 5610 5634 5652 5746 5787 5846 5955 6029 6032 6096 6124 6406 6415 6422 6456 6561 6624 6711 6753 6797 6820 6911 6917 6929 6943 7007 7053 7190 7217 7249 7267 7278 7349 7351 7387 7370 7410 7450 7483 7510 7676 7753 7771 7800 7822 7856 7878 7883 7955 8057 8073 8164 8249 8255 8331 8332 8349 8368 8388 8424 8435 8481 8502 8506 8518 8535 8567 8579 8599 8623 8661 8689 8738 8740 8754 9044 9086 9093 9112 9143 9210 9235 9270 9345 9416 9466 9491 9579 9599 9658 9729 9762 9811 9847 9848 9869 9914 9926 9928 9969 10086 10093 10144 1015® 10198 10215 10477 10524 10583 10590 10602 10634 0636 10669 10701 10711 10765 10837 10861 10954 0958 11071 11077 11143 11158 11198 11218 11297 1320 11364 11369 11439 11446 11503 11517 11533 1560 11576 11691 11709 11795 11800 11842 1191® 1932 11954 12008 12049 12113 12187 12216 1229» 2308 12366 12377 12381 12504 12580 12592 1262® 2693 12697 12800 12844 12852 12902 12978 129®® 3025 13035 13039 13081 13083 13191 13195 1329» -3336 13498 13535 13647 13692 13776 13817 138M 14011 14041 14072 14079 14100 14218 14227 142®® 14362 14368 14434 14550 14562 14622 14628 1478» 1830 14868 14976 15012 15030 15194 15316 1533® 15349 15454 15498 15522 15555 15565 15596 15M» 15653 15729 15765 15787 16117 16204 16352 165* 16638 16661 16714 16837 16913 16923 16928 1W» 17098 17158 17171 17172 17175 17178 17189 172» 17249 17262 17269 17289 17320 17366 17373 1H® 17488 17505 17529 17533 17554 17592 17669 H®»» 17718 17742 17769 17810 17822 17828 17892 l'®»» 17970 17977 18067 18135 18158 18260 18354 1®® 18415 18447 18512 18520 18521 18549 18592 1» 18683 18585 18755 18774 18809 18853 18879 18»» 13986 19000 19032 19085 19087 19094 19226 1» 19353 19355 19365 19479 19500 19521 19534 1» 19588 19824 19825 20066 20193 20270 20320 20 20426 20532 20597 20700 20757 20791 20845 2® 20915 20955 20959 21038 21044 21061 21112 2 21243 21348 21354 21426 21444 21449 21452 2 21662 21663 21688 21704 21881 21912 21944 2 22074 22148 22338 22430 22433 22460 22692 2 32814 22815 22988 22989 22994 23072 23151 2 23271 23390 23405 23540 23605 23656 23711 23748 23767 23811 33841 23842 23846 23860 23911 23929

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2