ICOOPTINDEN HELDER! door c' ka*»P®*^ Stadsnieuws KUNSTFOTO ihone Bezoekt de Mode-Show wilt li Uzanl RIJDT per HILLTAX SEPTEMBER 1934. Den Helder als wooiv; en winkelstad aen Voor een MODERNE Koningstraat 29. van de Firma S. HERSCHEL, Uit het politie-rapport. GEMENGD NIEUWS Binnenland Autobus op een onbewaakte overweg door sneltrein aangereden. GROOT succes van de actie der held. courant. pe inzet van onze reclame-campagne, ,.u-bij we ter kennismaking aan hen, die óq 9een abonné zi'n> gedurende een tweetal weken de Held. Courant gratis Lczenden, heeft reeds onmiddellijk resul taten opgeleverd in den vorm van een aan- f 1 nieuwe lezers. Het kon niet uitblijven, t n de achterblijvers hebben zichzelve Rechts schade berokkend door zich te ont houden van het nieuws, dat toch ieder in- Iwoner weten moet. Een paar stadgenooten hebben zich ge roepen gevoeld hun gevoelens omtrent i0nze stad eens in woorden om te zetten, en het is met groot genoegen, dat wij een hunner hier het woord mogen geven. Zijn beschouwingen vindt men hieronder; wij hebben zoo het idee, dat velen het er wel :jnede eens zullen zijn. Ons nieuwe feuilleton. Zooals wij Zaterdag mededeelden, vangt heden ons nieuwe feuilleton over Hellevoetsluis aan. Onze stadgenoot, A. t. van Kampen, vertelt hier in een serie schetsen een en ander uit de kleurige his torie van Hellevoetsluis, de oude marine- stad, die sluimert aan de boorden van het Haringvliet. Tusschen Den Helder en Hellevoetsluis bestaat een frappante overeenkomst: het lóude Nieuwediep, eenmaal de bloeiende lyoorhaven van Amsterdam, zag zich zijn ihandel ontnomen tengevolge van het gra- 'ven van het Noordzeekanaal. Eenzelfde Ijot werd beschoren aan Hellevoetsluis, Itoen de Nieuwe Waterweg een kortere en betere verbinding schiep met de tweede jkoopstad van het land. Nieuwediep en Hellevoetsluis, ze verdwenen beide als Ikoopsteaen van de landkaart van Neder land. Maar éénzelfde belang hield ze nochtans tezamen; voor beide plaatsen bleef over de marine. Hier houdt de vergelijking op: Den Helder groeide uit tot een belangrijke plaats, waarop in zekeren zin het woord welvarend'' mag worden toegepast, Hellevoetsluis zag ook deze laatste bron van inkomen (de marine) verdwijnen. Het zag zich, in den loop van slechts weinig jaren, ontnomen; zijn bloeiende scheep vaart op Rotterdam, zijn bezetting van leger en vloot, zijn loodswezen, zijn op leiding voor de marine-machinisten, zijn belangrijk groentemarkt, en als dood steek: de werf. Nagenoeg iedere marineman bezocht het een- of meermalen, hetzij dat hij er met zijn schip kwam of er geplaatst was. Zij zullen zeker deze schetsen met belang stelling lezen. Clinge Doornbos-avond. Thans willen we allereerst eenige na dere mededeelingen doen omtrent den Clinge Doornbos-avond, dien wij aan onze abonné s en niet-abonné's aanbie den. De heer en mevrouw Clinge Doorn bos zijn van de radio-programma's wel bekend; bovendien kennen velen den heer Clinge Doornbos als dageiijksch rijmer in een onzer groote dagbladen. Ook op dezen avond komen verrassingen; het is natuur lijk een avond, die in het teeken der Hel- dersche Courant komt te staan, 't Pro gramma? Nieuwe liedjes en liedjes naar keuze, o.a. de voordracht „De Klok", waar over Prinses Juliana, voor wie de heer en mevrouw Clinge Doornbos een paar maanden geleden optraden, Hoogstder- zelver bizondere tevredenheid te kennen gaf. Zooals men weet. begeleidt mevrouw Clinge Doornbosde Blécourt haar echt genoot aan den vleugel. Deze avond is vastgesteld op Woensdag 26 September a.s. Het is de bedoeling, dat iedereen, abonné of niet, van deze gelegenheid ge bruik kan maken, daarom is de entréprijs uiterst laag vastgesteld op slechts 25 cent (inbegrip plaatselijke belasting). Met den kaartverkoop zal Woensdag a.s. een aan vang worden gemaakt. In ons nummer van Donderdag zullen wij, zoo noodig, nog nadere mededeelin gen doen betreffende het verloop van den avond, enz. Dat onze plaats als woonstad de laatste 20 jaar enorm vooruit is gegaan door de stichting van fleurige nieuwe wijken met aardige plantsoenen, niemand is er, die het tegenspreekt. Het bouwen van geestdoodende rechte straten met eentonige huizen heeft opge houden. Dank zij de schoonheidscommissie wordt er geen enkel pand meer gebouwd, dat be slist leelijk genoemd kan worden, 't Zijn alle nog wel geen juweeltjes van bouwkunst, maar de nieuw ontstane stadsdeelen en wo ningen ademen toch een frisschen, logischen geest. Hoewel niet tot d egrootste steden be- hoorend. kan men Den Helder zeker niet kleinsteedsch, bekrompen, noemen. Daarvoor waait hier een te frissche wind. Dat is een heel verschil met andere steden van onge veer dezelfde grootte. In Den Helder leeft men vrijer. De bemoei zucht strekt zich hier lang zoo ver niet uit als in die pofferige, knusse stadjes van Holland. De steeds wisselende bevolking geeft onze plaats een zeker cosmopolitisch karakter. Vele honderden, die er eenige of meerdere jaren verblijf hielden, vindt men over de geheele wereld. Overal ontmoet men „oud- Jutters". Er zijn dan dadelijk genoeglijke aan- knoopingspunten. Dan wordt het lot der Jutterij bespiegeld. Steeds komt men tot de slotsom: ,,'t Was er best leuk!" Dezer dagen ontmoette ik nog iemand, die 30 jaar geleden hiervandaan naar Kaapstad Was vertrokken en daar inmiddels was ge trouwd met een Engelschman. Ze waren met eenige maanden verlof in Londen en maak ten van daaruit een trip naar Den Helder. Op z'n Afrikaansch vonden ze het hier „een heel schoon plekkieDe Engelschman zei: ,,This is a very nice place". Hun huis in Transvaal heet „Den Helder". Hun 2e zoon noemden ze Augustus Helder. Waardeering genoeg, niet waar? Maar wij, de tegenwoordige 34000 bewo ners, weten het heden óók te waardeeren, al blijft er nog wel eens wat te wenschen. Strand-, duin- een ruime haven een lange zeeboulevard de immer wisselende en daardoor boeiende zee en dan die zeld zaam mooie zwemgelegenheden aan den dijk en aan het strand! En als je nu eens iets moet aanschaffen? Dan ga je er eens een middagje of een avondje op uit naar de goed geconcentreerde winkelstraten. Dan ga je langs Kanaalweg, Koningstraat of door de Sluisdijkstraat naar Spoorstraat, Keizerstraat en Weststraat, waar in alle be hoeften kan worden voorzien. Of U een haard wilt koopen of een complete huis installatie van 3000, een bontmantel, een hoed. of een radiotoestel, alles wordt U in rijke verscheidenheid getoond Reeds geven de étalages U een beeld van de goede outillage der zaken. Veelal kunt ge uit het getoonde achter de winkelruiten reeds uw gading vinden. In de zaken wordt ge over 't algemeen met oplettendheid en vakkundig geholpen. Trouwens, waar dit niet het geval zou zijn, komt ge niet zoo spoedig meer terug. De verstandige zakenman weet dit en richt zich daar, naar in. Uw belang is zijn belang! De straatverlichting is nu ook meer in orde, zoodat de donkerte U niet in huis be hoeft te houden. Integendeel, de goed ver lichte straten lokken tot wandelen. Wel moest het gemeentebestuur nog eens zorgen voor een overweg van Krugerstraat naar Koningdwarsstraat. Dat zou dagelijks dui zenden 10 minuten omloopen besparen. 'Git de h/6tornz tocvT hellevo<zts^ I 1) Dan komt er vreugde om een nieuw gezicht. En het verleden sluit zijn noorten dicht. (Naar Hans Holbein d. J.) et een variatie op n gevleugelde uitspraak gouden wij kunnen zeggen: „Hellevoetsluis eeft zijn plicht gedaan, en het kan gaan' Met heeft den strijd als een wakker krijgs- hu 9estreden; het heeft als een strijdbare zijn kop hoog gehouden. Het heeft ge- orsteld, en telkens en telkens weer het afte schaduw-dier, dat men Fatum noemt, hav 2!,Ch a^9cworpcn. En het stond op, ge- fie 2 en verzwakt door den kamp, maar bewust* Uitda9end' en aIti'd weer: zich zelf Cr kwamen andere tijden, en het •taan 7 brak Ios' fel' en niet tC Weef" kracht en de tegenpartij had niet meer die haakte We'ke haar eertijds onoverwinnelijk Mijn arm Hellevoet. Nu ligt het daar, ver laten en eenzaam. De bevolking vertrok naar oorden waar het leven beter was, en de om geving plezieriger. Want het is niet prettig herinnerd te worden aan glorieuze tijden, en tegelijk het verval zóó nabij te zien. De haven, eens de hartader der vesting stad. zij is verzand, en de muren onder- Schepen gaan voorbij. Een enkele zeeman, die daar op de golven van het Haringvliet voorbij gaat, ziet over de reeling geleund, het stadje in de verte, als drijvend in de blauwe nevels. En misschien gaan zijn gedachten er heen, want het zou kunnen dat hij een dier bare herinnering had aan dat stille plaatsje... Maar al te spoedig verzinkt het, en alleen de lichttoren, als een trouwe wachter schijnt over de kim heen te turen in de verte... Het is er zéér eenzaam. Maar wie kan ook fortuinlijk zijn in den strijd tegen het noodlot, dat komt in ster renbozen nacht, als een duistere vogel op zwarte wieken? Doch ter zake. LI hebt dus gewinkeld 2n keert welgemoed huiswaarts met een taxi of de 2-tax. De prijzen vielen mee. Door de groote concurrentie en den flinken omzet moet en kan hier voordeelig verkocht worden. Ook dit seizoen is weer alle aandacht be steed het nieuwste te brengen tegen aan lokkelijke prijzen. Een aandachtige beschou wing zijn de nieuwe' étalages waard. De middenstand zit niet stil. Denk aan de uit stekend geslaagde „Hemito" dezen zomer en zoovele andere uitingen van activiteit. Leest hun aanbiedingen in de Heldersche Courant. Dat kan U tijd en geld besparen. Betrekt uw waren bij den actie ven plaatselijken handel. Hoe meer ge hier koopt, hoe grooter wordt de kans en hoe lager dq prijs. Er moet door straling zijn in de winkels en dat kunt gij. kooper, bewerken. Zorgt gij nu voor uw aandeel om Den Helder steeds meer te maken tot een ge zellige, comfortabele woonstad. Licht op voor alle voertuigen, j Dinsdag 18Sept19.40 uur. Woensdag 19 19.38 De heer W. Kraak, adjunct-commies der Inspectie der Directe Belastingen te Den Helder heeft voldaan aan het examen voor commies der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnsen. j' Op de gisteren te Utrecht gehouden examens slaagde onze stadgenoot, de heer P. Bakker, voor meester-horlogeiHaker en electro-technisch uurwerkmaker. j Op de te 'sGravenhage de vorige week gehouden algemeene vergadering van den Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren zfin tot eereleden van dien Bond benoemd Mevrouw H. W. Kam- man-Wentzel, echtgenoote van den Alg. Voorzitter, en D. Kooiman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. STEDELIJK MUZIEKKORPS „DEN HELDER". v DirecteurJoh. F. Pala. Populair concert ($e Zomerconcert) op Donderdag 20 Sept., des avonds van 8 uur tot 9.30 uur, ter sluiting van het seizoen, in de Muziektent Julianapark. Programma 1. L'Entree des Gladiateurs, Marche Triomphale C. Wittman. 2. Dichter und Bauer, Ouverture par. Suppë. 3. Alte Kameraden, Marsch C, Teiké. 4. Wiener Praterleben. Wals. S. Translateur, 5. Cotonel Bogey, Marsch. Ken. J. Atford, 6. Orphée aux Enfers, Ouverture Jac. Offenbach, arr. L. E. Luger. 7. Frissche Morgen, Marsch, )oh. F. Pala, 8. Les Cloches de Corneville, Fant. sur 1'Opéra .H. Planguettje, 9. Tot Weerziens. Marsch Willy Schootemcyar ®<ggxag>Qg><ggX3g>cgg>QC)C3g>(g6)<gg><3e><3gKQC)<g£)(i Ga naar op Donderdag 27 September a.s. van 3-5 uur, in „Casino" Nadere bijzonderheden worden nog bekend gemaakt ■1*1 -tS Eenige maanden geleden heb ik, na een af wezigheid van ongeveer 14 jaar m'n ouijie „Heimat" weer eens bezocht, en dat is eigeti- lijk niets bijzonders. Want het zal met1 nkij wel zijn als met ieder ander: het bloed kruipt, waar het niet gaan kan, en wij allen, zonder uitzondering, behouden steeds een zwakke plek voor dat deel van moeder aarde, walar we geboren werden, en voor het eerst de sterren en de maan zagen, en daarbij fanta seerden, dat de eerste verloren gegane gou den knikkers waren, en de tweede een spleet je in het azuren hemeldak, waar de kinder tjes van de maan naar beneden konden glu ren. Aldus: ik pakte m'n tasch, treinde! naar de Maasstad, nam daar een ticket voor de oude en roemruchte vestingstad, en arriveerde na de klassieke boemelreis tegen het vallen van den zoelen zomeravond. Ik had reeds van ontelbare zijden gehoord, dat ik er niet heen moest gaan. Dat de straat- steenen je aanvlogen, en dat het jammer van den tijd en het geld was. Trouwens, wat zou je daar nu in hemelsnaam moeten zoeken! In dat gat! Dat de straatsteenen je aanvlö- gen, ik geef het toe. Maar dat het jammer èn van den tijd èn van de moeite was, neen, dat niet! Ik heb er rondgeioopen, en het beeld, dat nog slechts vaag in den mist van m'n onder bewustzijn ronddreef, klaarde op. En zoo werd het een hartelijke en lieve ontmoeting daar tusschen ons beidjes: een wederzien na vele jaren van het rustieke stationnetje, van het in malschen zomertooi begroende laantje en het wereld-bekende „kippebruggetje Het was er allemaal nog net zoo, alsof ik er een paar dagen geleden nog geweest was, of ik maar even weg was geweest, en toch, en toch: het was anders, volmaakt anders. Het Is paradoxaal, en het klinkt dwaas, maar het is zool Toen ik 't verliet was ik nog jong, doch hoe herinner ik me het drukke en beweeglijke leven dat daar heerschte. Dat va et vient van Onze stadgenoot, de heer E. Baarda, is gisteren te Amsterdam geslaagd voor het diploma met aanteekening van den Alg. Ned. Politie-bond. LOTEN DORUS RIJKERSFONDS. In aanvulling op onze mededeelingen be treffende den lotenverkoop voor het Helden der Zee-fonds „Dorus Rijkers" berichten wij nog, dat loten voor den prijs van 1. ook te onzen kantore verkrijgbaar zijn. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER Nieuwe zaken. Den Helder: N. V. Parfu m e r i e »Apollor, Alexander Glück, Eindhoven. Filiaal gevestigd te Den Helder, Keizer straat 28. Wijzigingen. Den Helder: R. J. Zoetelief, Kanaal- weg 113115, winkel in ijzerwaren en galanterieën. Filiaal gevestigd te Den Helder, Spoorstraat 94. R. W. Dallinga, Reigerstraat 1721, slagerij. Overgegaan aanF. J, Boersema. J. Heijdenrijk, Hoofdgracht 2. Brood-, koek- en banketzaak. Overgegaan aan: G. J. Straatman. H. A. Tijdeman, Sluisdijkstraat 121, electro-technisch bureau. Filiaal Spoor straat in opgeheven. MODESHOW IN „CASINO" DOOR DE FIRMA H. SPRUIT. Hier volgen nog enkele bijzonderheden over de te houden modeshow op Dinsdag 25 Sept. De restauratie van de zaal is juist ge reed gekomen en deze maakt thans een keurig effect. Er zal door de fa. Heydanus, Molengracht een palm- en bloemversie- ring worden aangebracht. Ditmaal zullen 4 mannequins de laatste creaties der Herfst- en Wintermode de- monstreeren onder begeleiding van een strijkje. Zoo'n middagje is gezellig en op het gebied van modellen en prijzen valt veel te zien. Velen zullen dan ook eens een kijkje willen nemen. Tijdens de vorige show door de firma Spruit ter gelegenheid van de „Hemito" kon. aan alle belangstelling wegens plaats gebrek niet voldaan worden. Ook met het oog op het aantal te bestellen thé's is het raadzaam tijdig de kaart voor een thé complet aan te vragen in de zaken van de firma Spruit. Het houden van dergelijke middagen is een teeken van activiteit, die oriëntatie op het gebied der mode vergemakkelijkt. Den Helder gaat met z'n tijd mee. Stadsritten v.af 10 ct. p. p. Buitenritten 5 cf. p. K.M Standplaats: Julianapark tegenover „Bellevue". v. d. WIJST, Hoofdgracht 24. Tel. 505. MEVR. ESTHER DE BOER—VAN RIJK IN „PENSION ZONNESCHIJN". Hierboven de titel van een nieuw stuk met Mevrouw de Boervan Rijk in de hoofdrol, welk stuk Zondag a.s. in „Casino" ten tooneele zal worden gebracht. De zoo populaire 8l-jarige geeft een sublieme vertolking van Mevr. Zonderland, terwijl o.a. medewerken: Willem van der Veer, Fie de Vries de Boer, Jaap van der Poll, MiekeFlinkVerstraete.Adolphe Hamburger e.a. Als bijzonderheid wordt erop gewezen dat de auteur van „Pen sion Zonneschijn", Oor Hermus zelf de regie in handen heeft. Voor de plaatsbespreking, welke reeds morgen begint, en voor de prijzen, ver wijzen wij naar de advertentie. KOVACS LAJOS IN DEN HELDER, Men schrijft ons Het nieuwe najaarsseizoen breekt weer aan, verlangend zien vele luisteraars in Nederland het tijdstip tegemoet waarop Kovacs met zijn band binnen de muren van hun stad lauweren zal komen oogsten. Want het dient gezegd, waar Kovacs komt, brengt hij met zijn ensemble de aanwezigen in vervoering. Dit keer heeft Den Helder de primeur nl. op 1 en 2 October a.s. komt de be roemde band in ons midden, dus vanuit Den Helder zal de victorie klinken; Casino zal weer daveren van het applaus. Met de band komen tevens verschillende verrassingen. En het zijn werkelijk ver rassingen, verrassingen waarover geheel Den Helder nog lang zal napraten. Wij behooren tot de bevoorrechten die weten, welke die verrassingen zijn en wat den AVRO-luisteraars te wachten staat en wij kunnen verzekeren, het is iets bij zonders. Velen zullen zeggen, »wij gaan niet heen, wij krijgen toch geen plaats," niets is minder waar, want ieder kan, practisch gesproken, zich van plaatsen voorzien, want Kovacs blijft 2 dagen achtereen in Den Helder concerteeren. Wij willen de zaak niet vooruit loopen, maar wij kunnen de Kovacs en verrassing liefhebbers aanraden, Maandag 1 October en Dinsdag 2 October a.s., reeds vrij te houden, want vanuit Den Helder moet de victorie klinken. De bijzonderheden, zoomede tijd van plaatsbespreking worden volgende week per advertentie bekend gemaakt. Abortus, Door de politie werd een vrouw aangehou den en voor onderzoek in bewaring gesteld, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan het misdrijf, bedoeld in art. 250bis van het Wetboek van Strafrecht. Mishandeling. Door een persoon werd aangifte gedaan, dat hij Zaterdagavond is mishandeld. Een on derzoek wordt ingesteld. Buitenlandsch Overzicht pag. 1 feuilleton1 Radio-programma2 De K.L.M. maakt een Kerstvlucht naar West-lndië3 Vrijdagavond zijn te Utrecht twee menschen door een auto overre den en gedood2 De sluiting van de zitting der Staten-Generaal1 De mijnwerkersstaking in België voorkomen1 De staking in de Amerikaansche textiel-industrie1 Ruslands toelating tot den Vol kenbond goedgekeurd. Nederland stemt tegen3 De opening van de Staten-Gene raal 7 Drie bekende wielrenners bij Schoorldam verongelukt 6 Autobus bij Noordwijkerhout te gen een boom gebotst. Eén doode en tien gewonden6 Japan wil het vlootverdrag op zeggen 3 Omtrek-nieuws6 Marktberichten 7 Marineberichten 7 Sportnieuws8 Zondagmiddag werd bij de politie aangifte gedaan van een geval van mishandeling. Een onderzoek wordt ingesteld, Diefstal. Door een persoon werd aangifte gedaan van ontvreemding van een fototoestel, dat hij in een autobus had laten liggen. Een onder zoek wordt ingesteld. Baldadige Jeugd. Tengevolge van stoeien op den openbaren weg viel een jongen door een groote spiegel ruit van den winkel van Postma aan de Bree- waferstraat. De daders werden door een in de nabijheid surveilleerenden politieagent aan gehouden en naar het Hoofdbureau van Poli tie overgebracht. Proces-verbaal wordt tegen hen opgemaakt. Vernieling. Zaterdagnacht werd een ruit van een per ceel aan den Polderweg vernield. Een onder zoek wordt ingesteld. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Gisteravond is bij het baden in den Rijn bij Remk'um de ongeveer twintig jarige M. P., uit Amsterdam, verdronken. Zijn vrouw, die ook aan het baden was en evéneens in nood kwam te verkeeren, is door een schipper gered. Betrekkelijk goed afgeloopen. Gisterenmorgen om 8 uur is op den onbewaakten overweg bij de pastorie te Spankeren een autobus van den garage houder Aandewiel aldaar door den snel trein Zutfen-Arnhem gegrepen en totaal vernield. Van de twee passagiers kreeg mevr. Ort te Spankeren lichte kneuzingen. Zij kon naar haar woning worden ver- de soldaten en matrozen, die er in groote hoeveelheid in stelling lagen; de haven boor devol oorlogsschepen, en de ploeterende be volking, die met alles wat marine en leger betrof, meeleefde. En nu: een oude vestingstad, die zijn plicht gedaan heeft, en. haar poorten mag sluiten. Want het einde komt, als het er nog niet is, en met wel haast aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid zal dit het besluit zijn van een roemruchte historie. Tenzij... Doch daar later over. Dien avond laat heb ik geloopen langs den ruischenden stroom van het Haringvliet, dat daar sinds onheugelijke tijden z'n stoere gol ven naar zee rolt, en onder de sterren, die fonkelden als oude, vertrouwde wachters; en ik voelde den weemoed, die toch wel een ieder zal hebben, als hij ziet, dat de plaats, waar zijn gelukkigste en meest zorgelooze jaren werden doorgemaakt, ten doode staat opgeschreven. En dienzelfden avond, dwalende door de verlaten en donkere straatjes van Hellevoet sluis besloot ik een schets te schrijven over het stadje. Te schrijven over zijn grootheid, en over zijn verval. En zoodoende verzamel de ik gegevens, die mij door oud-Hellevoeters gegeven werden, kwam op buitengewoon for tuinlijke wijze in het bezit van een oude kro- nyk, en voegde daarbij m'n eigen herinnerin gen. Ik zal trachten naast een zekere vroo- lijke beschrijving, ook het een en ander be treffende de geschiedenis der stad te geven. Juist, omdat er zoo verbluffend weinig be kend is van die oude plaatselijke toestanden. Het is hier dan tevens de plaats diegenen te danken, welke mij de gegevens verstrek ten, die zoo waardevol voor mij waren. Ik zal geen namen noemen, maar een ieder voor zich weet wie ik bedoel. Rest nog één opheldering: deze feuilletons werden geschreven, voornamelijk voor hen, die op Hellevoetsluis leefden en werkten, en nu de Jutterstad bevolken, en dat zijn er niet weinig. Dan voor al de marinemenschen, die er welhaast zonder uitzondering in stelling gelegen hebben, en er diverse herinneringen aan hebben. En ten derde omdat èn Helle voet èn Den Helder beiden zoo'n frappante overeenkomst vertoonen in geschiedenis, zeden en opvattingen. En dan misschien ook nog wel, omdat ik er zelf zoo'n genoegen in had! Velen zullen af en toe lachen en zich ver bleekte en bijna al weer vergeten toestanden voor den geest halen. Dat zal dan goed zijn, want wie was ook weer die oude Griek, die zei, dat de herinnering de moeder de vreugde was?! Het is niet zoo héél veel, dat bekend is uit de grijze oudheid van dit groote dorp, het welk daar ligt op de vette kleigronden van het Zuidhollandsch landschap. Plinius, de Romeinsche historicus, heeft, in opdracht van den Caesar, er een aantal was tafelen aan gewijd, en in het bijzonder hem is het te danken, dat er nog wat geschied kundig waardevols bekend is, dat wellicht an ders voorgoed vergeten, en in de werveling der tijden verloren gegaan was. Het is niet Plinius, doch een andere, jon gere kronyker, die het volgende opmerkt be treffende de ligging van het onderhavige dorp-stadje: „Van het Weergors en het Fort Helvoet- sluis te zamen, welke beiden worden gevon den in den Lande van Voorne aan de Oost zijde van den lande van Flakkée; waarvan het Weergors, voor zooverre het thans dien naam draagt (de schrijver heeft het over de jaren 1750), is gelegen ten Oosten en Wes ten van het voornoemde Fort. en waaruit dus vanzelven volgen moet, dat hetzelfde Fort, zich in het midden van het Weergors be vind; leggende verder ten Noorden en Zui den aan Nieuw-Helvoet en de Rivier van Flakkée, het Haringvliet genaamd; voorts is hetzelve omvangen van den Zuid- en Guach- sen-Dijk, alsmede van den zoogenaamden weggespoelden Weergorzen Zeedijk, en de Streuten". Zoo werd dus de ligging aangegeven een dikke twee honderd jaren geleden, en het is zeer juist ook. Dezelfde penvoerder slaat er ten overvloe de de „Staat van Holland" op na, en citeert: „Helvoetsluis legt tusschen het groote en kleine Weergors. niet verre van Nieuw-Hel voet. Het legt niet verre en ten Zuiden van dit dorp, doch eigenlijk niet in den Polder van dien naam, maar in die van het Weergors; hebbende ten Noorden den Langenhoekschen Polder van Nieuw-Helvoet, of anders ge naamd het Haring-Vliet". Ondanks de omstandigheid, dat er die dagen, naar Oudhollandsche opvattingen grof geld verdiend werd. de wegen en dijken, zijn de de eenige wandel- en vervoer-mogeiijk- heden, zagen er bij lange niet rooskleurig uit, en met comfort en service op dit gebied, was het eerlijk gezegd treurig gesteld. De kronyker zegt het in de direct aange haalde regels niet al te duidelijk, doch wij moeten afgaan óp verhoudingen in d i e tij den, toen men de zaken, als ze niet a I te on gunstig waren, (naar onze opvattingen ten minste!) „goed" placht te noemen. Men wist niet beter, en dus. „Wat de ligging aangaat, daarvan kan niet anders opgegeeven worden, dan dat geene, t welk wij van de voorige in dit Deel voor- koomende Dorpen en Ambachten gezegt heb ben (aanvankelijk waren namelijk de omlig gende dorpen besproken (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5