PRINSJESDAG III IN DEN HAAG RUSSISCHE REISERVARINGEN Marineberichten. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 SEPTEMBER 1934. Half Nederland reist in de riching Den Haag. De residentie in feestgewaad. Uniformen-schittering. Een staalkaart van Holland langs de lijnen. Q In afwachting van de „sprookjes-koets". Q| De Troonrede. door Jhr. Dr. J. C. Mollerus (door den specialen verslaggever v.d. Heldersche Courant) V/eer zijn we in Den Haag, om evenals vorig jaar de plechtige opening van de beide Kamers der Staten-Generaal te verslaan. Vandaag is het Prinsjesdag! Vandaag zal het Parlement in de oude, im posante Ridderzaal, in Vereenigde Zitting bij een komen, om de troonrede, door een telg uit het aloude Oranjehuis te hooren voor lezen; troonrede, die toezeggingen en beloften bevat, wetten aankondigt, waarvoor Neder- Jandsche ministers de volle verantwoording op zich nemen... Ministers, feilbare menschen-kinderen, voor hun feilen verantwoordelijk, die rekenschap van hunne daden hebben te geven. Vandaag is de dag, dat de hoogste in de Staat, het regeeringsprogramma bekend maakt, het plechtig den volke verkondigt. Vandaag is de dag, dat ditzelfde staats stuk door Nederlandsche dagbladen zal wor den becritiseerd, ontrafeld, goed of slecht be oordeeld zal worden. Critiek r. dt niet ge spaard, maar de Nederlandsche criticus, hoeft niet te vreezen van zijn critiek nadeelige ge volgen te ondervinden. Vandaag is de dag, dat het Nederlandsche volk, van de Dollard tot de Schelde, dat Maastrichtenaren en Jutters naar Den Haag trekken om Prinsjesdag luister bij te zetten, om door hunne tegenwoordigheid te toonen, dat wij, Nederlanders, het Hoofd van den Staat weten te eeren en waardeeren. Vandaag wenscht en hoopt ons volk, dat het Koningin en verantwoordelijke ministers en Parlement gelukken moge het „Schip van Staat" door de gevaarlijke branding, langs ver raderlijke klippen te kunnen voeren naar vei lige haven. Vandaag hoopt het Nederlandsche volk, dat de Parlementsleden zullen begrijpen, dat zij allen op den zetel der eere zitten, om uit sluitend het belang van het vaderland te be hartigen. Dan alleen heeft een Parlement recht van bestaan, dan alleen is dit boven dictatuur te verkiezen. Het parlement in de eerste plaats, heeft te zorgen, dat het devies: „Je Maintiendrai" (Ik zal handhaven) geen aanfluiting wordt. Doet het dit, dan heeft vandaag ons volk en ons vaderland een goeden gelukkigen dag. ....de sprookjeskoets voor de Ridderzaal Over de gladde stalen spoorbanen glij den in duizelingwekkende snelheid, vele extra-electrische- en -stoomtreinen en op de groote, goed onderhouden landwegen van Nederland, suizen honderden, mon sterachtig groote autobussen en auto's. Op de fietspaden langszij, betrappen vele bescheiden fietsers de pedalen van hun vehikel. Alle treinen, bussen, auto's zijn tot de laatste plaats bezet, met vroohjke, feestelijk gestemde menschen, met Ne derlanders, die gekomen zijn uit de verste hoeken van het Vaderland. Allen hebben vandaag één richting, één doel, én ideaal, hun Nederlanderschap te demonstreeren in de Residentie, in Den Haag en allen zijn opgewekt. Bij het station Hollandsche Spoor voor al lijkt het wel een bijenkorf. Duizenden en duizenden moeten zich hier door de halfdonkere tunnels, die voor zoo n massale volksbetooging te klein zijn, voetje voor voetje een weg banen, maar, er zit stemming in deze Nederlanders, want luide weerklinken tusschen de zware tunnelwanden de nationale liederen, over stemmend het geraas der aankomende en vertrekkende treinen boven de hoofden. Als de trein van tien uur binnengeden- "erd is, zien wij vele bekende Heldersche 9czichten. Natuurlijk, Den Helder, de ma- r'ne.stad moet er bij ziin. Wanneer eindelijk de treinreizigers zich 00r het hekje van de kaartjes-controlee- j-ènde spoorkeezen hebben geperst, en op et ruime, breede stationsplein staan, ade- mpa ze toch met een „hé, hé" verlicht op. p café s en hotels waarvan vroolijk de Plekleur wappert, hebben geen klagen, de 0 lander is gemoedelijk, mist niet graag zit? e lput... en gezelligjes zie je ze en met moeder de vrouw, die voor van- de wasch de wasch en het huis- U( en het huishouden heeft gelaten. 8j wij vanmorgen om half zeven op Wa? ,9'n9en door de Haagsche straten, nn 'Utht tamelijk dicht bewolkt Tot fleeft°!t ^et cchter droog gebleven en pen .f ZOn zich veel moeite al die scha- 0 ken op de vlucht te drijven, ten einde vandaag als Oranjezon te triom- pheeren, en als het zoo blijft, hoeven wij niet te klagen. Het is zelfs tamelijk warm. De straten gaven reeds in de vroegte een levendig schouwspel. Den Haag staat vandaag in het teeken van de Oranje garde. Uit alle plaatsen van Nederland, zelfs de meest afgelegene, komen zij aan. Je moet ze zien marcheeren. De meisjes en dames zijn gekleed in parelgrijze blou ses en zwarte rokken. De jongens hebben eveneens deze parelgrijze blouses met een zwarte broek. Op het hoofd een baret met breede oranjeveer. Op hun rug een pakje met etenswaren. „Al vroeg uit de veeren", zeg ik tegen een commandant van de Oranjegarde. „Wij zijn de Leidsche garde, tamelijk dicht in de buurt dus, maar wij zijn toch niet de eersten.' Afdeeling na afdeeling komen aanmarcheeren en begeven zich naar het Voorhout, dat het centrale punt is van samenkomst. Een feestelijke aanblik geeft dit ge deelte van Den Haag. Overal vlaggen de menschen. De meesten, die in den vroe gen morgen voorbij trekken hebben een klapstoeltje bij zich. Heel wat anders dan eenige maanden geleden. Toen was er rouw en somberte over Den Haag, Het schijnt alsof dit alles nu weggevaagd is, alsof de tijd weer spoedig zal kenteren, de zon weer voor Nederland en voor de wereld zal schijnen; en de zon aan den hemel wint het ook van de wolken, want terwijl ik telefoneer breekt zij stralend door en overgiet Den Haag en het loover der boomen met een gouden glans. Het is nog vroeg in den morgen, toch is het Binnenhof reeds als een openlucht theater. Voor de anders stille gebouwen zit een dichte haag menschen. En toch zal het zeker nog uren duren voor de stoet aankomt. Vele oude vrouwtjes met stokken zijn erbij. Niet alleen enkelingen zijn in massa op gekomen, maar ook vele Vereenigingen in den lande hebben hun afgevaardigden naar Den Haag gestuurd en, voorafgegaan door wapperende driekleur of Oranje-dundoek zie je deze door de binnenstad troepen. Blijkbaar hebben de scholen ook vrijaf, want wij zien ook dat jong-Nederland, de spes patriae sterk vertegenwoordigd is. In enkele stille zijstraten gaan kleine meis jes... Om het hoofd een lap t'ulle Vitrage die verder langjs de kleeren neerhangt. Er achter loopen buurtvriendinnetjes met oranjesjerpen en vlaggen, als deftige hof- damesgeleide voor het „kleine koningin netje voor één dag'' uit de straat. De Ge neeskundige dienst heeft ook zijn maat regelen genomen. Want in de binnenstad tusschen de menschen merken wij meer dere Roode Kruissoldaten op. Hoewel nog vroeg in den morgen en het wel eenige uren zal duren voor de Gouden Koets van het Paleis naar de Ridderzaal zal vertrekken, beginnen de menschen zich toch nu reeds te haasten om een goed plekje te veroveren. Ter weerszijden van den weg, die de stoet zal gaan, staat massaal, bijna onbe wegelijk, de volksmenigte te wachten op de Gouden Koets, de koets uit het sprookje, waarin twee vorstinnen zitten, een Moe der en een Dochter. Een Moeder en een Dochter bleven ge spaard voor Nederland... maar twee leden van hét Koninklijk Huis gingen heen, Wer den door den onvérbiddelijken dood, die ook de machtigen der aarde niet spaart, weggeroepen, Van de'zijde hunner dier baren... Een oude, lieve Moedér en een Man in de kracht van zijn leVen, ontvielen Konin gin en Prinses. Eenzaam, ondanks hun hooge positie, stonden die Vrouwen maar Nederland heeft veel leed verzacht, het volk der lage landen, dat zelden of nooit met zijn aan doeningen te koop loopt, heeft in die droeve dagen alles gedaan, om die twee treurende vrouwen te doen voelen, dat Zij niet eenzaam waren in hun leed, in hun smart. Ontroerende blijken van liefde en trouw heeft het volk toen gegeven. Zoo straks zal de Koningin door deze men- schenmassa trekken, dan weer zullen de wuivende, groetende banieren, de spon tane juichkreten van het volk hun weer be wijzen, dat Nederland één gezin is, één van denken waarin de leus wordt aange heven: Oranje en Nederland één! 1 Het is overweldigend druk nu in de straten van de binnenstad. Met moeite komen de menschen soms vooruit. De politie heeft buitengewone maatre gelen moeten nemen om het voetgangers verkeer zooveel mogelijk in goede banen te leiden, maar het rijverkeer staat zoo goed als geheel stop. Paarden, rijtuigen, ja zelfs trams en rijwielen zijn onbekende dingen geworden in de binnenstad. Alleen een enkel hofrijtuig zie je nog eens door schieten, maar verder is het voor koetsiers en chauffeurs hier niets gedaan. De rijweg is natuurlijk geheel vrij ge houden voor den stoet waarmee de Ko ningin zich naar de Ridderzaal begeeft. Alleen een of ander nieuwsgierige journa list zie je hier als een eenzame ©vei de gladde asphaltbaan 2weven. Zonder de minste stoornis bereikt de „Heldersche Courant het plein voor de Ridderzaal. Gewoonlijk is het plein voor de Ridder zaal een rustige binnenplaats, waar hon derden duiven rustig plegen neer te strij ken, om gevoederd te worden. Maar hedenmorgen is het hier een va et vient van de hoogsten in den lande. Voor meerdere leden van de Tweede Ka mer is het vandaag de dag, dat ze zich eens in uniform kunnen steken en een beetje onwennig loopen ze op de Ridder zaal toe. Je kunt zoo echt zien, dat ze het zelf ongewoon vinden. De echte militairen; die aan uniform gewend zijn, stappen veel vrijer. In de Ridderzaal wordt niemand zonder een toegangsbewijs binnengelaten. Streng wordt hier de hand aan gehouden; niet alleen de boden der Eerst en Tweede Ka mer loeren met argus-oogen of de legiti- matiekaart in orde is, maar ook de politie ambtenaren letten streng op, dat er geen ongewenschte personen binnenkomen. Stram staat de eerewacht, die gevormd is door een afdeeling van het Koninklijk Nederlandsch Indische leger. Vanmorgen vroeg zijn ze aan het sta tion aangekomen. De stafmuziek van het vijfde regiment Infanterie uit Amersfoort, is eveneens aanwezig om straks plechtig het Wilhelmus in te zetten. Het publiek op het Binnenhof geniet zichtbaar van deze gratis openlucht revue die, in tegenstelling met een schouw burg-revue, geen figuranten, maar kop stukken ten tooneele voert. Vorig jaar maakte de heer Schaper een uitzondering op den regel, die de sociaal democraten volgden, hoewel, naar ver luidt, ook de heer Van Kol reeds blijk ge geven had die gedragslijn niet goed te keuren. Dit jaar zal Schaper niet komen, ook hij is weggeroepen van deze wereld. Hoofd-officieren en oud-gouverneurs, van Indië, alsmede gezanten in vreemde uniformen, hebben door hun zwaar met zilver en goud bestikte gala-kleeding veel bekijk. De „Sprookjes Gouden koets" is er nog niet en toch is nu reeds het aspect won derlijk vreemd-sprookjesachtig. Het schittert van goud, zilver, ridder orden. De leden van den Hoogen Raad, de Raad van State allen trekken in hun uni formen op naar het Ridderpaleis. De ministers verschijnen nu ook in vol ornaat op het Binnenhofv— Ook eenige oud-ministers merken wij op. Ook deze hebben, volgens de etiquette, het recht op dezen dag de goudgestreepte witte minis terspantalon te dragen, als teeken, dat ook zij eens verantwoordelijk waren voor den gang in landszaken. De genoodigden in hun schitterende galakleeding zijn het ridderpaleis binnen- getreden, hebben zich naar de voor hert gereserveerde plaatsen begeven.....'. - Buiten, langs den geheelen weg, die de koninklijke stoet zal volgen, staan ook menschen, burgers in uniformen. Hier zijn alle nationale uniformen vertegenwoor digd. Stoere Markers in hun wijde broe ken, met hooge mutsen. Volendammer- meisjes met vriendelijk blozende gezich ten. Zeeuwsche boeren en boerinnen met fijne kanten witte kappen. Vrouwen met de gouden Friesche kap op. Zij allen vormen met elkaar, waardige vertegen woordigers van Nederland. Vol verwach ting staan zij tusschen de menigte en turen den weg af om de komst af te wachten van de Koningin en de Prinses. li „Hoor je in de Ridderzaal alle móge lijke talen spreken hier langs den weg, dien de stoet straks zal volgen, wordt het Nederlandsch „gehutspot". Echt onver- vnlscht Jordaansch mengt zich met Friesch, Brabantsch, Zeeuwsch. Met bussen en treinen zijn de noorder lingen, de Grunnengers gekomen; „Wie gaon naar de Staten-Generaol en naori de .Keuninginne en de Prinses kieken!" „Ain- maol in t jaar mag een mensch, dat wel hebben en Juliaantje is een aordige Prin- sesse! 't Is vreemd, de naam Juliaantje is nu pok in iederen mond...,,. Ontegenzeggelijk is de kroonprinses door haar ongekunstelde vriendelijkheid populair. Heel uit de verte dreunt plots kanon gebulder. In de saamgepakte menigte, langs den weg, die schouder aan schouder tegen elkaar staan, komt plotseling deining. Halzen rekken zich. De kreet: „Zij komen!" plant zich voort. Het is ieder jaar bijna hetzelfde schouw spel en toch het voorbijtrekken van die Gouden Sprookjeskoets geeft ieder jaar weer opnieuw emotie. Men weet het het kanon heeft het verkondigd, luid en hoorbaar: Het Nederlandsche Staatshoofd, vergezeld van Haar Dochter, rijdt naar de Landsvergadering om die plechtig te ope nen. De stoet wordt geopend door het deta chement huzaren, 55 ruiters onder bevel van een ritmeester. Dan volgen in gala- livrei de rijknechten-majoors en 2 rij knechten te paard. Naast de portieren gaat een lakei. Ook Volgen galarijtuigen met groot-officie ren. Zeven galakoetsen rijden aanstonds weg. Dan volgt de gouden koets, ge trokken door acht paarden. Overal don derend gejuich. De honderden leden van de Oranje-garde onder leiding van de garde commandant van Amsterdam, brengen een eerbiedigen groet. Ook op het Binnenhof wacht een eerewacht van deze garde, totaal 150 gardisten. Heel ver aan het andere einde van de lijn davert gejuich, gejubel, dat aanzwelt gejubel dat ook oprecht gemeend is, om dat het geldt de Landsvrouwe, die zich CHRONISCHE HOOFDPIJNEN. Een kwelling van 20 jaar geëindigd De dame, die dezen brief schreef, is geen uitzondering. Honderdduizenden hebben geleden zooals zij. En allen kon den hun pijnen kwgtraken, indien ze slechts haar goede voorbeeld wilden volgen. „Twintig jaar lang werd ik gekweld door hoofdpijnen, duizeligheid en maag pijnen, zonder dat ik hiervoor eenige verlichting kon vinden. Sinds ik Kru- schen Salts gebruik ben ik steeds voor uitgegaan en tegenwoordig heb ik nooit pijn. Ik gebruik nog steeds Kruschen Salts; er gaat geen morgen voorbij, dat ik ze niet inneem en dat houd ik nu al 4 jaren vol.'' Mevr. J. G. te A. Kruschen vat altijd het kwaad bij den wortel aan. De oorzaak wordt weggeno men en die is bijna altijd constipatie. Maar Kruschen is geen enkelvoudig zout. Iedere „kleine, dagelljksche dosis" Kru schen Salts is een combinatie van 6 zouten en oefent een milde werking uit op verschillende, inwendige organen: spoort ze aan tot regelmatig werken en op een wijze, zooals de natuur dat heeft bestemd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de fieseh, zoowel als op de buitenver pakking, de naam Rowntree Handels- Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) door Haar hoogen plicht laat leiden bij alles wat Zij doet. De Koningin van Nederland is een ge boren Vorstin, die hoog boven alle partij- gedoe staat, die alleen Neêrlands belang behartigt voor de eer der natie waakt, ^oor het geluk van Haar volk arbeidt, En het volk langs den weg ziet de Vorstinnen voorbijrijden in de Gouden Koets, Hoef getrappel ketst over het as- phalt, Het publiek ziet nog even een glimp van het gevolg... dan is het sprookje voorbij. De ministers en alle uitverkorenen voor de Ridderzaal, zijn naar binnen gegaan. In de groote zaal valt nu doodsche stil te. De Kamerleden, die zooeven nog ge zelligjes met elkaar stonden te „buren" zijn naar de voor hen bestemde zetels ge gaan. Ze weten het: de Koningin gaat komen. Luide klinken op het plein voor de Rid derzaal de militaire commando's. Stram staat de eerewacht. Plechtig zet de kapel het „Wilhelmus" in. De kamerheeren zijn nu ook binnenge treden in de Ridderzaal, Als de Koningin en de Prinses het Bin nenhof betreden, daalt het vaandel en brengen de eerewachten de militaire hon neurs. Op het bordes wordt de Koningin begroet door Officieren der Zeemacht van Haar militaire huis, Wij merken op den adjudant in bizonderen dienst, vice- admiraal C. C. Zegers Rijser, J. J, Rambonnet en Jhr. G. L. Schorer, Schout bij-nacht, Jhr. J. C. F. van Mühler en de Adjudan en in gewonen dienst. Hare Majesteit de Koningin, voorafge gaan door de commissie van in- en uitge leide betreedt de aloude Ridderzaal. Langzaam schrijdt Ze naar den troon jwaarboven een baldakijn. I Alle aanwezigen verheffen zich eerbie- P'9- Vorig jaar was er één zetel meer onder Jezen troonhemel. Vorig jaar! Er is veel, heel veel gebeurd in het afgeloopen jaar. Veel droefs... maar Nederland is zich- feelve gebleven. Met een glasheldere stem, die tot in alle hoeken, van de eeuwenoude zaal weer klinkt, leest de Landsvorstinne de volgen de troonrede: Dank aan het Nederlandsche Volk. In deze tijden van zware beproeving, zoo voor het Vaderland als voor Mijn Huis, mij wederom in Uw midden bevin dend, is het Mij eene behoefte allereerst uiting te geven aan Mijn warmen dank voor de treffende bewijzen van genegen heid en verknochtheid, die Ik gedurende de laatste maanden uit alle kringen van ons Volk heb ftogen ontvangen. De economische toestand. Meer nog dan een jaar geleden onder vinden ook wij de gevolgen van de geeste lijke en economische ontreddering, waar onder de geheele wereld heeft te lijden. De toestand van het bedrijfsleven zoo hier te lande als in Nedérlandsch- Indië is zeer zorgwekkend. Alle be drijfstakken ondergaan den druk der tij den; vele er van zijn zelfs zeer zwaar ge troffen. De verhoudingen in de landen, waarmee wij economisch het nauwst ver bonden zijn, doen voorts de vrees op komen, dat nog zwaardere druk te ver wachten is. Voortbrenging handel en verkeer zoe ken tastend den weg in de wanorde van de talrijke en vaak meest onverwachte verschuivingen op economisch gebied. Onder deze snel wisselende omstandig heden moet in het Regeeringsbekid kracht Eenige grepen uit een algemeen economisch overzicht De Apenkolonie in Sukhum. Wanneer men per Zwarte Zeeboot reist van Batum naar Yalta, op het Krimschie- eiland gelegen, dan komt men na Poti aan gedaan te hebben, in Sukhum. Dit plaatsje heeft een dubbele reputatie. In de eerste plaats is het er nooit winter zooals wij ken nen, omdat het geheel en al is afgesloten voor al te strenge koude door hooge berg ketens. Maar in de tweede plaats heeft het een zekere vermaardheid verkregen door een apenkolonie, welke daar huist. Het klimaat schijnt deze dieren niet al te veel nadeel te berokkenen. Trouws de talrijke sanatoria wijzen er wel op, dat men zich in een ge zonde streek bevindt. De gemiddelde jaar temperatuur bedraagt 15 graden C, (59 gra den F.), De plaats zelf is het centrum van een tabaksdistrict, De botanische tuin, die nu een proefstation vormt voor wetenschappe lijke onderzoekingen op het gebied der accla matie, heeft er krachtig toe bijgedragen om tal van subtropische planten aan een nader onderzoek te onderwerpen, Door een weten schappelijk instituut te Moscou is in Sukhum de meergenoemde apenkolonie gestaionneerd. Doel en resultaten. Het grootste gedeelte van het terrein, waar deze apen leven, is een vlakte, die met boomengroepen en struiken begroeid is. Bij het binnentreden blijkt een gedeelte der apen in kooien geborgen te zijn, terwijl een ander gedeelte in grootere omrasterde volières keft, waar deze dieren zich bijna geheel vrij voe len. Het acclamatieproces heeft hier plaats, In 1930 n.1., na het gereed komen der eerste volière, werden tegen den tijd dat het kou der werd, als proef een viertal apen buiten gelaten, Alle vier werdzen ziek en zij stiérven aan longontsteking. Het volgende jaar werden een tiental jonge apen, waarvan er acht in Sukhum geboren waren, gedurende de lente, den zomer en den herfst in de volière gelaten, Daarna werd een vergadering van wetenschapsmannen bij eengeroepen, teneinde zich nader te beraden. Besloten werd deze tien apen ook gedu rende de koudere maanden in de volière te laten, doch een schuilplaats in te richten tegen wind, regen, sneeuw en vorst. Men bouwde daartoe houten huisjes, in de boomen. In de tweede helft van December begon het koud te worden en er viel zelfs eenige sneeuw. Met groote belangstelling werd door doktoren en verzorgers de gezondheidstoe stand der apen gadegeslagen. Deze voelden zich blijkbaar uitstekend. Wel verwonderde de aanwezigheid van sneeuw deze dieren in hooge mate, zoodat zij bij hun wandelingen de witte plekken met groote angstvalligheid vermeden. Een enkele maal trapten zij in het ongewone, witte dek en sprongen dan gepaard gaan met behoedzaamheid en voorzichtige aanpassing De financiën, Bezuiniging. Onveranderd handhaaft de Regeering hare overtuiging, dat moet worden ge zorgd voor gezonde publieke financiën. Daar verhooging van de reeds zoo zwaar drukkende belastingen zonder gevaar voor ineenstorting niet mogelijk wordt ge acht, zullen de uitgaven, teneinde binnen de grenzen der beschikbare middelen te blijven, nog verder verlaagd moeten wor den. Voorstellen om daartoe te geraken zijn in bewerking. Bevordering binnenlandsche handel en industrie. Nu in het afgèloopen jaar het resul taat van onze politiek inzake de handels verdragen niet geheel bevredigend is ge weest en de vooruitzichten dienaangaande eer slechter dan beter zijn, zal met handhaving zooveel mogelijk van onzen export steeds grootere aandacht moe ten worden geschonken aan behoud en verruiming van den afzet in het binnen land. De aan het bedrijfsleven opgelegde en wellicht nog op te leggen crisisregelingen zullen tot het strikt noodzakelijke worden beperkt en niet langer dan onvermijdelijk noodig worden gehandhaafd. Op ver laging van heffingen, uit deze regelingen voortgekomen, blijft de aandacht der Regeering onophoudelijk gevestigd. Oost-lndië en Curagao. Voor Nederlandsch-lndië zal bij voort during worden gestreefd naar bevordering van den uitvoer en naar aanpassing van de productie bij de mogelijkheden van af zet, Ook de industrialisatie van dit deel van het Rijk zal, waar mogelijk, geleidelijk worden bevorderd. Het is verheugend, dat in het afgesloten zittingsjaar verschillende maatregelen getroffen konden worden, die Nederland innauwere economische aan raking brachten met Nederlandsch-lndië en Suriname; in die richting zal worden voortgegaan. Voor Cura^ao, waar de financieele en economische toestand de tijdsomstan digheden in aanmerking genomen vrij gunstig kan worden genoemd, bleek de mogelijkheid van soortgelijke maatregelen nog niet aanwezig te zijn. De defensie. Met groote bezorgdheid voor de toe komst der menschheid moet worden vast gesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewapening herleefd is. De Regee- omhoog Hoe het zij: de geheele kolonie trotseerde het winterseizoen. In Februari 1932 werd een dergelijk resul taat bereikt. Het acclamatiseeringsproces verliep uiterst gunstig. In een koude Februari- nacht van 1932 werd zelfs een kerngezonde aap geboren. Men overwoog moeder en kind in een afzonderlijke ruimte te brengen. Het mocht evenwel niet gelukken het tweetal te bemachtigen en uit vrees, dat het jonge dier nadeel zou ondervinden van de achtervolging, staakte men de pogingen, Bij de komst van het warme weder was de vrees geheel ver dwenen en tevens het bewijs geleverd, dat niet alleen de oudere dieren, maar ook een jong exemplaar gedurende de koudere maan den in Sukhum buiten kon blijven. De aap a's medisch object. De Sukhumsche apen worden gebruikt als medische objecten. De genomen proeven be wezen, dat apen de meeste ziekten, welke menschen hebben te doorstaan, te boven kun nen komen. Het ziektebeeld en de daarmede gepaard gaande verschijnselen bij deze die ren komt vrijwel geheel overeen met die bij menschen. De apen worden kunstmatig in gespoten. Nauwkeurig wordt daarbij nage gaan, en aanteekening gehouden van de hoe veelheid injectiestof, de plaats, waar de in spuiting geschiedt, den tijd, die verloopt tus schen het oogenblik der injectie en het op treden van het ziekteverschijnsel, de veran dering der verschillende organen, enz. Zoo zijn ziekten als tuberculose, syphilis, boosaar dige gezwellen, suikerziekte, storingen in de geslachtsorganen, groeistoringen en bloed ziekten bestudeerd. Herhaaldelijk komt het daarbij voor, dat de verschijnselen bij de apen niet overeenstemmen met die, welke men bij menschen kan waarnemen. Het op sporen der oorzaken daarvan is een der be langrijkste vraagstukken. Geleidelijk aan wordt de beschikking verkregen over zeer uitgebreid materiaal, Een en ander is ver zameld in een museum, hetwelk verschillen de afdeelingen telt. De pathologische afdee ling bevat materiaal ter bestudeering van de ziekteleer der apen. Daarnaast is een phy- siologische afdeeling, waar de resultaten zijn ondergebracht op het gebied van voeding, zenuwstoringen, voorstelling, enz. De derde afdeeling dient voor de studie van de ont wikkeling der apen, voor de vergelijkende morphologie en embriologie. Sedert 1932 is volgens een nauwkeurig omschreven plan de onderzoekingsarbeid ingedeeld. Ginds, in Sukhum, verwacht men, dat niet alleen de Sovjet-Unie resultaten zal weten te boeken van dit wetenschappelijk centrum, maar dat ook andere landen daar. an profijt zullen trekken. ring zal doen wat binnen haar vermogen ligt om mede te werken aan de beteuge ling van dat streven. Zij is echter tevens verplicht met dit verschijnsel rekening te1 houden bij de uitvoering vari hare aanvan-' kelijke voornemens met betrekking tot de nationale verdediging. Een waarschuwing. De talrijke en zware tegenslagen op eco nomisch gebied, gepaard aan verschillende gebeurtenissen op ander terrein, roepen licht geestelijke verwarring te voorschijn. Des te meer is het noodzakelijk, dat de Regeering zoo hier te lande als in de overzeesche gewesten ernstig aandacht blijve schenke aan handhaving »an de ze delijke volkskracht en aan versterking van de eendracht des volks, opdat het vast beraden stand houde te midden der be proevingen. Wie zich toeleggen op het zaaien van wantrouwen en verdenking, wie het ge zag der Overheid ondergraven, zijn werk zaam tot verderf van het land en zullen met beslistheid worden wederstaan. Veel zal in het komende zittingsjaar wederom van Uwe werkkracht worden ge vorderd. In de onwrikbare overtuiging, dat het geloof in Gods Almacht ons Volk den noodigen levensmoed geven kan en met de bede, dat het Hem behagen moge Zijn zegen te schenken op Uwen in eendrach tige toewijding aan het Vaderland te vol brengen arbeid, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Hr. Ms. torpedoboot jagers „Evertsen" en „Piet Hein", in observatie te Nieuwediep, zullen in November naar Oost-lndië terugkeeren. Officier van den marinestoomvaartdienst ie kt. J. A. de Veer is aangewezen om uit Oost-lndië naar Nederland terug te keeren en zal 26 Sept. aan boord van het m.s. „Chr. Huygens" van Tandjong Priok vertrekken. Officier van den M.S.D. ie klasse W. F. H. Riecker, aangewezen om uit Oost-lndië naar Ne derland terug te keeren, is 12 September met het m.s. „Batoeran" van Tandjong Priok vertrokken. Luitenants ter zee 3e kl. A. J. Schouwcnaar en P. A. Stroeve, zoomede officier van den M.S.D. 3c kl. 11. ten Sande, zijn aangewezen voor den dienst in Oost-lndië en zullen 26 Scpt aan boord van het s.s. „Johan de Witt" van Amsterdam hun bestemming volgen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7