Amsterdamsche Brieven. Marine^brieven uit indië T JUTTERTJE ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1934 PAG. 5 Een waardig beginHet nieuwe Hoofdbureau van Po litie. Dr. van der Laan, de directeur van het Amsterdamsche Marktwezen, heeft inderdaad, toen hij de vorige week een soort aanbeveling schreef voor de deze week gehouden groote land-, tuinbouw- en bloemententoonstelling een voor spellenden geest gehad: hü noemde pl.min. 350.000 als het aantal te ver wachten bezoekers en sprak verder van deze V.M.A.T.O. als van een ge beurtenis, die historische beteekenis zou krijgen als demonstratie van wat Nederland kan produceeren op het ge bied van land- en tuinbouw.... Op beide punten heeft hij gelijk gekregen: op dit oogenblik van schrijven staat reeds vast, dat het genoemde aantal bezoekers zeker bereikt zal worden, ja zelfs nog aanzienlijk zal worden over schreden en een ieder die deze groot- sche tentoonstelling bezocht zal het verder met ons eens zijn, dat men hier, gezien de waarlijk voorbeeldelooze col lectie producten zoowel als productie middelen op het gebied der land- en tuinbouw, die men in onze nieuwe markthallen vond uitgestald, met recht kan spreken van een demonstratie van historische beteekenis. Behalve zulk een demonstratie be teeken de deze A.M.A.T.O. ook: de ope ning der nieuwe Centrale Markt, waar de dienst van het gemeentelijk Markt wezen van 15 Oct. a.s. af den handel hoopt te ontvangen. En een ieder zal dan ook instemmen met den wensch van bovengenoemden Markt-directeur, dat deze expositie tevens een waardig begin moge zijn van een bloeiende Am sterdamsche markt. Wie deze nieuwe gemeentelijke markt-outillage verge lijkt met den nu nog bestaanden toe stand aan de Marnixstraat, waar thans nog ons fruit en onze groenten worden aangevoerd en gemarkt, zal terstond begrijpen, welke buitengewone verbetering door deze nieuwe Centrale Markt werd verkregen. Zü vormt een afgesloten geheel; aan en afvoer zullen belangrijk beter kunnen geschieden: de directe spoorwegverbinding maakt het mogelijk, dat de goederen zonder over laden tot aan de pakhuizen der gros siers en bü de veilingen worden ge bracht. De indeeling maakt het daar bij mogelijk om de producten in daar voor gespecialiseerde „hoeken" te ver handelen, hetgeen een goede prijsvor ming in de hand werkt. In het bijzon der zal de groote, des winters verwarm de centrale hal een attractie voor den fruithandel zijn. Een aan de hoogste eischen beantwoordend koelhuis schept tot heden ongekende mogelijkheden voor opslag van goederen tot aan het oogenblik, dat zü tegen de voordeelig- ste prijzen kunnen worden verkocht.. Tenslotte wordt door deze verplaatsing en centraliseering van onze fruit- en groentenmarkt een groot indirect voor deel gewonnen, dit namelijk, dat er thans aan de Marnixstraat een terrein vrij komt, dat zich uitstekend leent voor den bouw van het nieuwe Hoofd bureau van Politie, dat al zoovele jaren in de pen is. Het zal daar aan de Mar nixstraat gemakkelijk en centraal ge legen zijn, zoowel te land en te water gemakkelijk bereikbaar en men zal er tevens voldoende ruimte overhouden voor eventueele latere uitbreidingen. Wél zal dit nieuwe politie-hoofdkwar- tier nog wel eenigen tijd „in de pen" blijven, gezien de huidige financiee- le nooden, maar een ieder is het er wel over eens, dat zulk een nieuwe be huizing een van de eerstnoodige dingen is als we weer eenigszins ruimer komen te zitten In het tegenwoordige Hoofdbureau zit men al jaren veel te krap en gele genheid tot uitbreiding is er niet. De plaats aan den nauwen Oudeziids Ach terburgwal, tegenover den achtergevel van het ook al min of meer misplaatste tegenwoordige Stadhuis, is daarenboven ook allerminst geschikt. Niét, in de eerste plaats, al is dit wel een vermake lijke bijzonderheid, omdat daar. tus- schen het Rusland en de Oude Hoog straat, eens de onzedeliikste vrouwen van de stad huisden, maar omdat het generale hoofdkwartier van onze orde-dienst thans zeer moeilijk en ze ker niet snel per as of vaartuig bereik baar is!In de kamer van den Hoofdcommissaris, staat in de oude schouw, die voorzien is met uit hout ge sneden koppen van politieagenten met de diverse hoofddeksels als pet, helm, hoed en sjako, de volgende wijze spreuk gegrift: Treek U niet aan wat yeder secbt, Maar doet wat blillijck is en recht. Maar dit, men kon het reeds dik wijls uit zijn mond hooren, „wat .veder secht", n.1.: „dat het daar op de O.Z. Achterburgwal, eigenlijk géén toe stand meer is", en dat we „hoog noodig een nieuw hoofdbureau" moeten hebben, „treckt" hü zich wel aan, en zegt hij, in het algemeene koor, méde! Amsterdamsche markten. De A.M.A.T.O., wre gaan maar weer terug énuit van deze ongetwijfeld belangrijkste gebeurtenis van deze week, die duizenden landgenooten uit al le provinciën naar de hoofdstad bracht, luidt, al kondigt zü dan ook het ver dwijnen van de Marnixstraat en Elandsgracht-markt aan, zeer zeker nog niet het begin van het einde van de Amsterdamsche straat-markt aan. De straat-markt-handel is en blijft in Amsterdam, waar het leven zich zoo zeer op den openbaren weg afspeelt, een voorname plaats bekleeden! In Rot terdam en den Haag worden een paar marktdagen per week gehouden; in de hoofdstad gaat er geen dag voorbij, of de kramen, stallen en tenten lokken koopers en nieuwsgierigen. Zelfs de Zondag maakt geen uitzondering, gezien de drukke doening die men op dien dag b.v. in de nauwe straten van de Joden Houttuinen en omgeving kan bewonderen. Tienduizenden Amster dammers beschouwen dan ook die markten nog steeds als een voorname factor in hun commercieele leven en zouden hen tot geen prijs willen ont beren Elke Amsterdamsche markt heeft haar eigen sfeer en haar eigen publiek. Het Amstelveld met zijn typi sche provincialen en vaste klanten, is b.v. niet te vergelijken met het Water- looplein. Daar bü de Kerkstraat wordt de typische weekmarkt gehouden, waar bijna geen vast artikel de aandacht vraagt, of het zouden moeten zijn de boeken (die echter nóg meer speciaal thuis hooren op de tafeltjes in de Oud- manhuispoort!) en de kippen en konij nen. Stoffen, schoenen, petten, vloerkleeden, ameublementen, dat zijn de artikelen van het Waterlooplein, dat een meer permanent karakter draagt en eigenlijk niet veel anders is dan een openlucht-Bijenkorf waar men, in tegenstelling tot het „waren huis" aan het Damrak, mag „afdingen" en „pingelen".... Onze „standwerkers". Op al deze markten treft men stee vast ook de z.g. „stand-werkers" aan, die dikwijls artisten in hun soort en van het woord zijn en wijlen Cocadorus als hun vermaarden voorganger hadden. Er zijn onder hen twee soorten: de grappige en de ernstige „standwerker." De eerste brengt het publiek in een soort koop-roes, door met wonderlijke radheid van tong diverse moppen en grollen uit te strooien. Het is zün kunst om den overgang naar de ernstige com mercieele aangelegenheid, zoo onge merkt aan te brengen, dat men als vanzelf zijn portemonnaie voor den dag haalt.... Menig standwerker van dit soort zou op het cabaret-tooneel geen slecht figuur slaan. De „ernstige" standwerker daarentegen begint dade lijk met ernstigen nadruk U te wijzen op het nadeel van koopen in winkels, terwijl hü U b.v. Uw sigaren van even goede kwaliteit tegen de helft van den prijs kan verkoopen. Een en ander wordt dan reeds van den beginne af aan met zwaarwichtige economische ar gumenten gestaafd op een wijze die dergelijke redevoeringen tot een soort college in de staathuishoudkunde ma kenHier is een, stenografisch opgeteekend, voorbeeld:,Kom, steek eens op en zeg dan zelf, of zoo'n goddelijke sigaar voor zes cent geen belachelijk koopje is. Deze zelfde sigaar kost bü Hajenius drie stuivers, maar dan betaalt U ook de hooge muur, de bedrijfsbelasting, het elegante col bertje van den winkel-heer Rookt u voor de aandeelhouders of voor uzelfMeneer, toen ik deze partij tabak kocht, schrok ik van den prijs. Dat moest gestolen zijn! Maar ik merkte, dat er een klein vlekje op het dekblad zat! Dat staat niet! Dat komt niet te pas; als je er deftige visite op tracteert. Maar de geurEn kijk nou 's hier! D'r lig gen twintig kistjes voor me en hier liggen tien rijksdaalders. Als die twintig kistjes verkocht zijn, kan iedereen vijf en twintig pop van me krijgen,als er op de heele markt zoo'n sigaar voor zes cent te koop is Wie is de eerste voor drie gulden, Havana-dekblad met het fijnste bin- negoedNiemand verroert zich. De koopman kijkt rondIs er geen mensch, die durft?.... Dan zal ik jullie léeren koopen! Zoo'n kist kost geen drie gulden, geen twee drie kwart, geen twee zestig, wie moet er een voor een rijksdaalder?".... Jubileum Conservatorium. We hebben dezen keer lang genoeg buitenshuis, op straat, en temid den van de prozaïsche aangelegenhe den des dagelijkschen levens, mark ten en handel, vertoefd, om thans, bijwijze van tegenwicht, even aan dacht te vragen voor de kunst en een belangrijke gebeurtenis binnenshuis. We hebben hier het gouden jubileum op het oog van het Amsterdamsch Conservatorium. In het muziekleven der hoofdstad heeft deze siuziek-pae- dagogische instelling, die destijds ge sticht werd door Daniël de Lange, Frans Coenen, Joh. Messchaert en Jul. Röntgen, (ook voor het huidige ge slacht nog geen vergeten „namen"!) een groote en belangrijke rol ge speeld. Vele musici, die thans reeds „naam" hebben gemaakt, kregen hun vak-opleiding in het bekende „Huis met de Hoofden" aan de Keizers gracht, waarin de jubileerende instel ling, jarenlang, van 1908 tot 1931, zetelde. In laatstgenoemd jaar ver huisde men, met Sem Dresden aan het hoofd, die sedert 1917 directeur is, het Conservatorium, naar de Bachstraat, in plan-Zuid, waar een door architect Vorkink ontworpen nieuwe leer-tem- pel verrezen was, die aan de hoogste aesthetische zoowel als paedagogische eischen voldoet Er is een tijd geweest, dat men hier en daar, in kringen die zich voor muzikale opleiding interesseerden, van het Conservatorium ging „mompe len"; ..„oude pruiken-boel" en derge lijke minder aangename qualificaties. De instelling, zeiden deze criticasters, verstaat de teekenen des tijds niet en eerbiedigt niet of althans niet vol doende de moderne muzikale Muze; en zij sloegen dan daarbij een welge vallig oog, of liever legden een welgevallig oor te luisteren, op of.... bij het Muziek-Lyceum, de nieuwe, voluit-moderne instelling, die dat oude, min of meer verstofte Conser vatorium eens een lesje zou geven.... De situatie is tenslotte, de allerlaatste jaren wederom ten voordeela van het Conservatorium „gekeerd"; wat zeer zeker niet in de laatste plaats te dan ken was, dat deze „school" met de oudste rechten zich tenslotte aller minst afkeerig toonde van een, be dachtzaam meegaan met „het moder ne", en b.v. door het benoemen van den toch ongetwijfeld onverdacht „modernen" componist Willem Pijper als hoofdleeraar voor compositie de evolutie in de muziek niet negeerde. Nog altijd is Amsterdam, al heeft de toonkunst het dan ook, zooals alle kunst in deze tijden moeilijk!, een belangrijk muzikaal centrum, niet alleen landelijk, maar ook internatio naal en men kan er zich slechts in ver heugen, dat deze gouden jubilaresse, o. a. ook op haar voor deze gelegen heid gegeven feest-concert, door slaande blijken gaf van bloeiende ge zondheid en onverminderde levens kracht. Beste Lange, Gisterenavond was de 25 km af- standsmarsch van de Nederlandsch- Indische Athietiek Unie en ik ben blij. dat ik thans met schrijven aan jou een goed excuus heb om wat rustig op een stoel te blijven zitten. We hebben om zoo te zeggen een stillen rondgang ge maakt door geheel Soerabaja, vanaf Stoik in de Palmenlaan ging het over den stillen kant van den Darmoboule- vard naar en over de Wonokromobrug. Dan langs Ngagel weer naar de stad toe, met moeizaam passeeren van de Java bierbrouwerij en de fabriek van de vereenigde ijsfabrieken. We kwa men toen in de Sumatrastraat op Goe- beng uit waar de betere 50 van een der deelnemers ons ijskoude drank zaken al stappende aanbood. Over Simpang en de Passer Besar ging het toen onder het viaduct door naar Perak. Daar werd voor de raarine- menschen bij het huis van schipper Zewald de groote rust gehouden. Deze opperschipper had zijn heele huis ter beschikking van de wandelaars gesteld en tevens had hij gezorgd voor ijs koude thee en ejer blanda. Alhoewel de wandelaars het echtpaar Zewald hartelijk bedankten voor de goede ga ven, moge hier via Holland een en ander niet ongememoreerd blijven. Van dpn Perakweg ging 't terug naar het postkantoor, alwaar de stafmuziek ons 's avonds om 10 uur opwachtte en ons met volle muziek via de binnen stad die zooiets nog nooit had mee gemaakt naar Stolk terugbracht, waar we zooals gewoonlijk ook weer onthaald werden. Er deden weer zeer vele marinemenschen mede. Niet zoo veel als anders, omdat het eskader thans uit is, maar ook daar is de lei ding van de afstandmarschen in goede handen en werd op Bali de 20 km- marsch gehouden. De stafmuziek weert zich anders danig tegenwoordig en geeft ook reeds concertavonden in de militaire tehui zen. Het zal heusch zoo lang niet meer dur enof het streeft 't korps in Nieu- wediep naar de kroon. Deze week heeft op een dag het geheele Kruiserkade-oomplex onder een waren aschregen gestaan. Je weet immers uit een van mijn vorige brie ven, dat die alang alang rond de con servatie en den weg daar naar toe met den grond gelijk is gemaakt. Een deel van die velden is men nu gaan af branden, hetgeen bij de bestaande Oost moeson een ware aschregen op de Conservatie veroorzaakte. Zeemacht verloor ditmaal weer van Thor en staat nu weer een na laatst op de ranglijst, hetgeen jammer is na het goede begin van het seizoen, maar in ieder geval zullen ze wel niet in aanmerking komen voor degradatie. Vandaag is het tegen de Amboneezen, die een veld naast de jaarmarkt heb ben. In eigen huis hebben onze jon gens altijd genoeg publiek, maar op vreemd terrein zijn er lang zooveei enthousiasten niet, terwijl er toch ook van de aan den wal wonende marine menschen, zeer veel vaste bezoekers van de voetbalwedstrijden van Zee macht zijn. In de Societeitsstraat verrijst weer een reusachtig groot gebouw, hier zal de Borsumij (Sumatra-Bornep handels maatschappij) naar ik hoorde, haar kantoren krijgen. Holland zal dus gelukkig toch mee doen aan de LondenMelbourne race. We waren al bang, dat daar niets meer van komen zou. Nu, de „Postja- ger" heeft zijn lauweren al geoogst hier en we kunnen de deelname met zekere gerustheid tegemoet zien. Zou de „Douglas" ook nog meedoen, denk je Lange? Dank zij de concurrentie, haar aan gedaan door autobussen, opelettes en diverse andere benzine-voertuigen op den weg, is de S.S. er weer toe overge gaan om de tarieven hier in de omstre ken te verminderen. Zoo kun je nu voor de som van twee gulden naar Malang toe, eerste klas, en is het dus Gok voor niet-autobezitters nu moge lijk om zonder te hooge reiskosten weer eens in Malang te gaan week enden.... Ja, voor 66 cent kunt je al in de Europeesche 3e kl. naar het Soe- rabajaansche Gooi komen. Dat het nog zoo gek niet is, zoo in de Indische bergen moge blijken uit het feit, dat in Bandoeng zelf een Europeaan honderd jaar is gew-orden. Die heeft dus het Indië van Bas Vet nog heel goed medegemaakt, en het weerspreekt al ons humeur in dezen. Toch hoop ik, Lange,, tegen dien tijd, als het met 'ons zoo ver is, maar in Holland te zitten. Toch maar liever een huisje in de duinen als een tam- patje, zelfs hier in de Preanger. Toch is het op het oogenblik in de benedenlanden ook frisch. Vooral des morgens. In Batavia registreerde men in de afgeloopen week 20.6 graden, hetgeen de laatste vier jaar niet is voorgekomen. Degenen, die nog nim- met hier waren ik gelooof niet dat zulks met zoo heel veel van mijn brief- lezers meer het geval zal zijn zegt deze temperatuur niet zoo erg veel ep en zij zullen lachen over „koud" Ba tavia, maar als ik er bij voeg, dat de temperatuur hier meestal om en bij de 30 graden is en dat de laagste tempe ratuur 18.9 graden was, welke in den „winter" van 1877 voorkwam, dan kunt u zich dit predicaat „koud" wel voorstellen. Maar voorloopig. Lange, gaf ik deze brief nu maar eindigen om me eens even af te drogen, zoo hebben deze regelen me weer doen transpi- reeren. Gööée,

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 18