Buitenlandsch Overzicht s avontuur Juist voor Vrouwen! AKKER.CACHETS NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GEMENGD NIEUWS Gebruikt in Uw soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES 6 voor 10 een ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1934 62ste JAARGANG AKKERTJES" Inbraak op de Stadion kade te Amsterdam. Inbrekers op heeterdaad betrapt door dienstbode. Een gevaarlijk automobilist De groote textielstaking Door een auto overreden en gedood. AD VERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruit betaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. BureauKoningstraat 78 Telefoon 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. zonnarsaiaa ,esp. I 0.50,10.70, f 0.70, fl.-. Modeblad resp. f 1.20, f 1. president Zamora beraadslaagd. Naar ver luid beschikt de regeering over bewijzen, dat de socialisten zwaar bewapend^ zijn inet ge weren, revolvers, machinegeweren, vlammen werpers, gasbommen en groote hoeveelheden munitie, welke in de afgeloopen maanden op verschillende wijzen het land zijn binnenge smokkeld. De revolutionnairen zouden een plan de campagne hebben opgemaakt met een mili taire nauwkeurigheid zonder weerga in de Spaansche geschiedenis. verneur van den staat, Louis Brann, een conferentie bijeengeroepen, teneinde maat regelen te beramen om de orde en de levens van de burgers en hun bezit te beschermen. In New Hampshire is een ware veld slag geleverd tusschen politie en stakers nabij een textielfabriek, waar posters werkwilligen hadden lastig gevallen. De stakers maakten hierbij gebruik van knuppels, terwijl de politie zich voornamelijk van haar gummistokken bediende. Vele per sonen bekwamen ernstige hoofdwonden. De Stakers hadden echter in zooverre succes, dat de betrokken fabriek zich genoodzaakt zag de poorten te sluiten. i Het eerste slachtoffer van een bajonet der nationale garde, Ernst Riley, is in Mount Holy in Noord-Carolina overleden, na een botsing tusschen stakers en militie te Bel- monte, waar hij een zware steekwond opliep. Bij dezelfde botsing werd nog een textiel arbeider ernstig door bajonetsteken gewond. Gevechten te Waterville. Te Waterville (Maine) moest men Woensdag de hulp van staatstroepen in roepen na een'hevig straatgevecht tus schen de politie en stakende textielarbei ders. Dit gevecht is vermoedelijk het he vigste sinds den aanvang van de textiel staking geweest. DIENSTWEIGERING, Do krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft den 20-jarigen A. R. uit Hoogezand, ingedeeld te Ede, wegens dienstweige ring veroordeeld tot 10 maanden gevan genisstraf met ontslag uit den dienst. lijn die "AKKERTJES" een ideaal middel. Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, maar bovendien ook bij klachten op gezette lijden Volgens recept van Apotheker Dumont. waarom hij niet tot het oostelijk pact toetrad, verwees Hitier naar de mededeeling van de Duitsche zienswijze en bezwaren tegen zekere artikelen van dat pact aan de andere regee ringen, De Leider eindigde: Het Duitsche volk heeft een zwak voor het Fransche en waardeert het wegens den in den oorlog betoonden moed. Het zou heel nuttig zijn als zooveel mogelijk Franschen Duitschland bezochten, Zij zouden zich dan rekenschap geven van het feit, dat er vol strekt geen schrikbewind heerscht en veeleer het volk zelf in den waren zin des woords regeert. Er zou zeker heel wat gewonnen zijn als het nog eens zoover in de wereld kwam, dat er tusschen Duitschland en Frankrijk een soort vriendschappelijke verhouding zou ko men die den boozen geest van wantrouwen zou teniet doen. Voor de rust en den vrede in Europa zou dat van groote bet eekenis zijn. Hitier overde Saarkwestie f 700 gestolen De zesde, de politieke commissie der Volken bondsvergadering, is Donderdagmiddag on der voorzitterschap van Madariaga, zoo meldt de Geneefsche corr. van de „Nw. Rott, Crt.", begonnen met de behandeling van het Poolsche voorstel tot de bijeenroeping van een Volkenbondsconferentie, met het doel een conventie tot algemeenmaking der minder heden bescherming te sluiten. De Poolsche graaf Raczinski lichtte het voorstel met een uitvoerige rede toe, waarbij hij de vraag stelde, of de algemeene Volken- bondsvergadering de tegenwoordige rechtson gelijkheid tusschen de volkenbondsstaten op het stuk der minderheden zal laten voortduren. Onder de vele gedelegeerden die aan de discussie deelnamen bevond zich ook de Ne derlandsche gedelegeerde mr. J. A. N. Patijn, die de instemming der Nederlandsche regee ring met het Poolsche voorstel uitsprak. Uitdrukkelijk verklaarde mr. Patijn echter, dat het Poolsche voorstel niet ertoe zal mogen leiden, dat de bestaande rechten der nationale minderheden op een of andere wijze zouden worden verzwakt. Mr. Patijn herinnerde ook, dat in de vorige Poolsche pleidooien ten gunste van de alge meenmaking der minderheden bescherming re kening werd gehouden met de bijzondere toe standen buiten Europa waarvoor een afzon derlijke regeling gewenscht zou zijn. Ditmaal echter werd in het Poolsche voorstel van een dergelijke mogelijkheid geen gewag gemaakt. De Nederlandsche delegatie meent daarom haar verklaring van het vorig jaar te moeten herhalen dat een bijzondere regeling voor de minderhedenbescherming in de koloniën ge wenscht zou kunnen zijn. Dit voorbehoud sluit natuurlijk volstrekt niet uit, dat ook de minderheden in de koloniën op behoorlijke wijze behandeld zouden moeten worden. de edelsteenen gevolgd, die langs onregelma- tigen weg dien menschen in handen gekomen zijn. Ze houden te Amsterdam dan op geheim zinnig te zijn. Ze herkrijgen hun eer. Ze wor den opnieuw gesneden en gezet en het is mo gelijk, dat ze weer verkocht worden aan den- gene, wien ze ontstolen werden. Amsterdam geeft volgens Scize of diens zegsman den stee- nen, die hun burgerlijken stand verloren had den, dezen terug. Voor de dieven is dat een sport. Eiken dag worden er nieuwe gevonden. „Zonder ons zou de fatsoenlijke handel vergaan", zegt gene. minderheden bescherming Perceelen, waar een of meer etages te huur staan en slechts gedeeltelijk zijn bewoond, vormen voor inbrekers een aan trekkelijk werkterrein. Zijn de eigenaars van het bewoonde deel niet thuis, dan slaan zij hun slag, zooals Woensdagavond is gebleken. In het bewoonde deel van een perceel aan de Stadionkade hebben bij afwezigheid van de bewoners tot nu toe onbekend gebleven personen het raampje in de buitendeur stukgeslagen, waarna zij naar binnen zijn gedrongen en in het huis f 700 hebben buitgemaakt. Nieuwe onlusten. De leider van de textielstaking, Gor- man, heeft medegedeeld, dat de stakings leiding besloten heeft 100,000 arbeiders in de. vesrchillende textiel-bedrijven te evrzoeken Maandag a.s. in staking te gaan. Woensdagavond zijn te Waterville in den staat Maire de onlusten hervat. Militairen en politie raakten handgemeen met de stakers, waarbij een soldaat werd gewond. Te Philadelphia dreef de politie met de gummistok eenige hnoderden stakers uiteen. De staat van belegte Georgië is nog niet opgeheven, hier zijn 138 stakers, die verzet pleegden, gearersteerd. Te Littlefalls in den staat New-York, maakte de politie gebruik van brandspuit en traangas om de stakers uiteen te drijven. Vermoedelijk zal Roosevelt ingrijpen, doch hij zou liever zien, dat het ministe rie van arbeid een regeling weet te treffen. Tot de maximum straf veroordeeld In hooger beroep heeft zich Donder dag voor het gerechtshof te Amsterdam t9 verantwoorden gehad de automobilist J. de K., die op 19 December 1933 door de rechtbank te Utrecht veroordeeld werd tot zes maanden gevangenisstraf bene vens intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van één jaar wegens het ver oorzaken van dood door schuld. Op 3 Juli 1933 reed verdachte des avonds op den rijksstraatweg Utrecht Amsterdam met een vaart van 70 80 km in een ouden Ford-auto, waarvan de koplichten volstrekt onvoldoende licht gaven. Hij hield een wegwedstrijd* tegen een motorrijder, een bekenden renner. Door zijn bovenmatige snelheid, gevoegd aan de uiterst slechte verlichting van den auto, bemerkte de man niet, dat een wielrijder voor hem uit op den weg rëêcT in de bocht bij Breukelen, niet ver van kasteel Nijenrode. De wielrijder, een jonge man werd aangereden en zoo ernstig ge wond, dat hij kort daarna aan de gevol gen overleed. De bestuurder van de Ford auto had echter niets van het gebeurde gemerkt en was doorgereden. De procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten was van oor deel, dat verdachte verregaand roekeloos heeft gereden en grove schuld aan het ongeluk heeft. Hij nam de bocht met een vaart van 80 km, terwijl zijn koplampen nog niet voldoende licht gaven om een vaart van 30 km te wettigen. Ook de remmen van het vehikel waren niet in orde, al is het ongeluk dan ook niet hieraan te wijten. De wijze waarop deze verdachte mis bruik van den weg heeft gemaakt, is al leen te verklaren door drankmisbruik, dat echter niet bewezen kon worden. Spr. requireert vernietiging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling van verdachte tot de maximum straf, 9 maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Toen een jonge dienstbode zich Donder dagavond in een huis aan de Waldeck Pyrmontlaan te Amsteidam naar de eerste verdieping begaf en daar het licht aan stak, zag zij zich tot haar groote ont steltenis geplaatst tegenover twee vreemde mannen, die blijkbaar kans hadden ge zien ongemerkt binnen te komen. Het meisje gaf een gil, doch voordat zij om hulp kon roepen, waren de beide onbe kenden reeds langs haar heen gevlucht en verlieten zij het huis met bekwamen spoed. Een onmiddellijk ingesteld onder zoek wees uit, dat beide mannen nog kans hadden gezien een aantal voorwerpen, zooals een foto- en filmtoestel en een zilveren rolbijbel, mede te nemen. Rijkskanselier HITLER zijdige overeenkomst aangaande het Saarge- bied, zoo zei de Leider. Men heeft hem, zoo vervolgde hij, tegengeworpen, dat het verdrag van Versailles zich daartegen verzette, doch deze tegenwerping heeft hem niet overtuigd. Als Frankrijk en Duitschland nu verklaren het over die kwestie eens te zijn geworden en als de bevolking van het Saargebied daarmede accoord gaat, zou geen enkele te Genève ver tegenwoordigde natie daartegen iets in te bren gen hebben. Wij twijfelen er niet aan of de Saarbevolking zal in haar geheel voor ons stemmen, maar het zou zeker wenschelijk ge weest zijn met breeden blik tot overeenstem ming te komen. Voor het eerst was dan tus schen de twee landen op een belangrijk punt een accoord bereikt. Op een vraag naar de verstandhouding van Duitschland tot Genève deelde Hitier mede: Wij zijn uit den Volkenbond gegaan omdat met> ons als een mogendheid van den twee des rang wilde behandelen. De Franschen zouden in onze plaats niet anders gehandeld hebben. Indien ons de volstrekte rechtsgelijk heid verzekerd wordt, zal de vraag, of wij in den Volkenbond terugkeeren, onderzocht wor den. Verder zinspeelde Hitier op de spreken de veranderingen, die zich te Genève schij nen voor te doen. Hij ging voort: De ontwik keling van den toestand, die is ingetreden door de toelating van nieuwe leden, welke de verwezenlijking van een bijzonder program nastreven, gelijk de voorbereiding tot de ver breiding van het communistisch ideaal over de wereld, moet gevolgd worden. Op een vraag WAARSCHUWING In het Algemeen Politieblad maakt de burgemeester van Bovenkarspel bekend, dat zich dezer dagen in zijn gemeente een man ophield, ventende met zilveren voorwerpen, welke hij bij zich droeg in een koffer. Deze persoon heeft getracht een meisje van ongeveer 10 jaar te be wegen, door haar chocolade aan te bieden, met hem mede te gaan voor een wande ling over den zeedijk aldaar, waar zij dan tevens mocht baden. Bedoeld meisje heeft echter kans gezien dezen persoon te ontloopen. Ter waarschuwing deelt de burgemees ter mede, dat het signalement van dezen persoon luidt: flink postuur, lang onge veer 1.78 m; draagt een donkere zomer- jas met dito hoed. Binnenland DIAMANTDIEVEN. De verbittering onder de stakers neemt toe. Een Fransch reporter te Amsterdam. Pierre Scize eindigt een reportage over knoei ers met edele steenen te Amsterdam, waar heen hij een hunner vergezeld heeft. Hij maak te van de gelegenheid gebruik de grootste dia mantslijperij te gaan bezichtigen, waar hem het verhaal over het kloven van de Cullinan gedaan werd, dat hij getrouwelijk overbrengt. Maar daarvoor was hij niet gekomen. Met zijn maat bezocht hij o.a. de rumoerige café's met radio, waar onderhands en onder de tafel de gestolen diamanten verhandeld worden tus schen de toog en de waschgelegenheid. Hij was getuige van het gepingel, het gehuichel, de geveinsde aanloopen, de uitroepen, de eeden... Van het begin hunner loopbaan af had hij De verbittering onder de stakers in de tex tielindustrie en de daarmede gepaard gaande verscherping van den toestand, neemt nog steeds toe. Woensdag is een fabriek met stee nen gebombardeerd, auto's worden omgewor pen en schuttingen afgebroken in Waterville, in Maine, terwijl ook gevechten ontstonden tusschen stakers aan den eenen kant en na tionale gardisten en politie aan den anderen kant. Vier personen werden gearresteerd. Na dat men er. eindelijk in geslaagd was de op gewonden menigte uiteen te drijven, vooral met behulp van traangassen, heeft de gou Donderdagmorgen is de 47-jarigen weg werker A. v. A. op den Hoogebiezendijk te IJsselstein, waar hij zijn werk verrichtte, aangereden door een uit de richting Lopik komenden auto, bestuurd dooreen chauffeur van de Houtcentrale te Utrecht. V. A. had zich bij het naderen van den auto langs den weg opgesteld, doch de auto reed recht op hem aan. Na de aan- resultaat van een reeks valsche voor wendsels. „Dit is de beste plek," verbrak de stem van Frego haar overpeinzingen. „Mooi, vindt u niet?" Ze waren op een hoek van 't terras blij ven staan, waar de lage verweerde muur, begroeid met donkere klimop en fijne, platliggende ranken Japansche wingerd, een weinig over de steile helling van de klippen heenhing; voor hen strekte zich een bewonderenswaardig, mooi panora ma uit deinende zee, strakke lucht en dicht-beboschte, tamelijk ver in zee uit stekende uitloopers van 't eiland. Maar hoe mooi het vergezicht ook was, welk een kleed van heldere sterke kleuren het zomerlandschap onder de felle middagzon ook bood Sally had er op dat oogen- blik weinig oog voor. Eerst, als een concessie aan de gewone beleefdheid, zeide ze verstrooid: „Ja," maar toen viel ze opeens, onbeheerscht, uit: „U moet 't goedvinden, dat ik u dit geld teruggeef, Mr. Frego." Mr. Frego wachtte zoo lang met ant woorden, tot Sally hem wel aankijken moest; onbeweeglijk stond hij haar aan te kijken, door zijn verbazing heen was hij blijkbaar naar een reden voor deze door niets te rechtvaardigen bevlieging aan 't zoeken; met schrik merkte ze op, dat de oogen achter de indolente wenkbrau wen veel intelligenter waren, dan ze eerst verondersteld bad. „Waarom wilt u dit geld niet behou den?" vroeg hij toen rustig, op den man beslist 't hoofd. „Ik denk er niet aan i zonder behoorlijke reden tenminste niet. Ik begrijp niet, waarom u dat wilt, en voor iets, dat ik niet begrijp, leen ik me niet." Ofschoon ze inwendig trilde van onge duld, probeerde ze 't langs een anderen weg met een verlegen glimlachje keek ze hem aan: „Toe verlang nu niet van me, dat ik mijn eigenlijke reden vertel." „Verlangt u niet zoo iets allerdwaast van mij! Ik vind 't echt vervelend, om u iets te weigeren te meer, daar u er werkelijk op gesteld schijnt. Maar mijn idee van spelen is, om als 't moet, met een prettig gezicht te verliezen maar evengoed met een prettig gezicht te winnen". „Dat is het juist. Ik kan onmogelijk met een prettig gezicht winnen, omdat ik niet op een eerlijke manier gewon nen heb." „Wat is dat voor onzin. U heeft toch niet valsch gespeeld?" Door den toon, waarop de woorden gezegd werden, was 't geen vraag, maar een bewering, welke aan geen twijfel onderhevig was. „Hoe weet u dat?" „Ik zou donders gauw gemerkt heb« ben, als u 't geprobeerd had. En daar bij van dat slag bent u niet." veranda-trap, welke naar het eerste ter ras leidde. „Als u zoo vriendelijk wilt zijn Ze hield zich goed, maar feitelijk was ze op dat oogcnblik niet bepaald op zijn gezelschap gesteld; ze voelde, dat ze tijd en rust noodig had om alles te overden ken, om al haar nieuwe indrukken te re gelen. En daarbij, Frego had iets, iets sterk persoonlijks, iofs domineerends, dat zijn gezelschap minder aangenaam maak te dan dat van ieder ander van Savage bijvoorbeeld, die wel niet geheel en al be trouwbaar was, maar die zoo amusant i kon praten of van L.yttleton met zijn levendige oogen, zijn aantrekkelijker! glimlach, zijn mooie, slanke fgiuur, zijn rustige manieren I Maar deze Mr. Frego zooals hü daar naast haar liep, zijn figuur zwaar mas sief, zijn manier van doen zelfgenoeg zaam wat was zijn zwijgen hinderlijk; zeker deed hij dat uit beleefdheid als hij maar wist, dat zij 't hinderlijk, irri teerend vond; een van die mannen, tegen wie je ineens een hevige, ongemotiveerde antipathie kon opvatten; een van die man nen, die hun medemenschen angst inboe zemen, die hoopen en hoopen vijanden maken, zonder de minste moeite 1 En als dat zoo was, als ze inderdaad reeds onbewust een soort van afkeer tegen mr. Frego had opgevat hoe kon ze het dan met haar geweten overeen brengen, om zijfi geld te houden, geld, dat zij volgens haar gevoel, en daar dien de ze toch ook rekening mee te houden, niet rechtmatig verkregen had?? 't Was, of 't haar in haar hand brandde een hard geldstuk, gewikkeld in het bankbiljet; bijna een en twintig dollar ihet equivalent voor drie weken hard wer ken en.... voor een uur niets-doen; het kunnen noemen, dat hebt u waarschijnlijk wel opgemerkt en toch zijn er dagen, waarop ik maar steeds door verlies, waar op ik niet één keer een behoorlijke kaart in handen krijg." „Is dat niet heel onplezierig?" vroeg Sally schuchter, en toen impulsief, maar met een blos over haar brutaliteit: „Ver liest u veel met kaarten?" „Ik? Gelukkig niet!" lachte Mrs. Gos wold. „Al sinds jaren houd ik er een soort van bridge-boekhouding op na, en om de waarheid te zeggen, tot dusver heb ik nog geen enkel jaar miin balans zon der een voordeelig saldo van op ziin minst duizend dollar afgesloten." Sally was zoo verbaasd, dat ze niet wist wat te antwoorden. Gelukkig redde Mrs. Goswold onbewust de situatie door met een vriendelijk knikje weg te gaan. Wat had Mrs. Shandish bewogen om zulk een schandelijke leugen te vertellen hoe durfde ze met een kalm gezicht beweren dat de verliezen van haar tante zoo waren, dat ingrijpen noodzakelijk werd! Het kon natuurlijk zijn, dat ze ver keerd ingelicht was, dat haar woorden haar werkelijk uit bezorgdheid over haar bloedverwante, van wie ze blijkbaar veel hield, waren ingegeven. Maar aan den anderen kant was mrs. Shandish niet iemand, die zich gemakke lijk iets liet wijsmaken daartoe was ze veel te sceptisch en had ze waarschijnlijk te veel ondervinding. Ze voelde dat ze zoo nooit de oplossing zou vinden haar redeneering ging in een cirkel, er kwam geen einde aan. „Vindt u 't goed, als ik u den tuin laat zien, miss Manwaring?" „Ograag!" Sally schrok op. Frego was de eenige van haar medespelers, die achtergebleven was; hü stond nu bii de Uit het Amérikaansch Boor haar concentratie op 't spel ver gat Sally aan een mogelijkheid te denken, welke in een mileum als dit voor de hand JaKj aan 't einde van den derden robber telde mr. Frego het aantal punten op, en overhandigde haar met het kalmste ge acht ter wereld een bankbiljet van twin tig dollar en wat los zilver. Sally keek "■et een verbaasd gezicht van hem naar oet geld, maar toen ze Mercedes met een onbewogen gezicht dezelfde pijnlijke ope- atie op haar beurs ten behoeve van "gail-schat zag verrichten, kreeg ze een eor tot achter de ooren. nee", protesteerde ze, terwijl z,e i r,H- ('Oswold smeekend aankeek. „We oben toch niet om geld gespeeld." t> '.'Natuurlijk wel", antwoordde Miss 'de op venijnig-zekeren toon, blij met li» Ve'"ëheid8klep, die de nieuweling in ,aar ondoordachtheid opengetrokken „Wie is er nu zoo dwaas om kaart of<oo?e'en zonder behoorlijken inzet '"oon, dat moet ik toegeven, om vijf "ten een phnt is voor een spelletje qn- vrienden wel wat te hoog.'' »t ls zoo nu eenmaal de gewoohte er' antwoordde Mrs. Goswold op haar gewone kalme manier. „Tenzij u geke- ^"sbezwaren heeft om kaart te spelen geld.... is dat 200?>. (Wordt vervolgd), „Dat zeg ik liever niet." Meteen stak ze hem het geld op de palm van haar hand toe. „Maar ik zou me.... veel.j.. geruster voelen, als u 't deed." Met zijn handen op zijn rug schudde hü

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1