Op en om het Binnenhof. Radio'programma „Ik verwacht van mijn toiletz dat ze doet wat zij belooft! Iedereen is enthousiast over Palmolive zeep! Genoegelijkheden van het platteland- Voor drie weken naar Madeira. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 SEPTEMBER <934. DR AlSffl A- vam;VALK EttBURC^S-- ••■LLVERTR/ zijn revolver op een buurman afvuurde, tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstra- veroordeeld, met aftrek van de voorloof pige hechtenis. Buitenland leeuwardem Prijs verlaagd tot 70 cL per ftacan rijding kwam de auto aan de andere zijde van den weg in een sloot terecht. v. A. werd ernstig gewond. De bestuur der van den auto bleef ongedeerd.v. A. is naar het Stads- en Academisch zieken huis te Utrecht vervoerd, waar hij is overleden. Hij was vader van zes kinderen. De auto is in beslag genomen. DOODGEVALLEN. Woensdagmiddag is de landbouwers zoon S. te Winssen by het plukken van appelen uit een boom gevallen. De jonge man werd met ernstige inwendige kneu zingen opgenomen. Hij is Donderdag aan de gevolgen overleden. DE MOORDAANSLAG TE THOLEN. De rechtbank te Breda heeft Donder dag G. J. J. uit Tholen, tegen wien we gens poging tot doodslag 3 jaar gevan genisstraf was geëischt omdat hjj 4 maal PER FIETS om DE WERELD. Te Brisbane zijn twee jongelieden uit Nieuw Zeeland aangekomen, George Cobb en Cyril Cox, oud 18 jaar, die voor nemens zijn per fiets een tocht om de wereld te maken. Zij hebben op hun rij wiel reeds meer dan 6500 km afgelegd. Op een der gedeelten van de reis van Sydney naar Brisbane, een afstand van c.a. 64 km hadden zij niet minder dan 50 lekke banden te repareeren. De jongelieden, die in October van het vorig jaar van Wellington (N.Z.) vertrok ken zijn, zullen van Australië ovesteken naar de Vereenigde Statne, en daarna een bezoek brengen aan Canada, Europa en Indië. Voor dit uitstapje denken zij 7 a 8 jaar noodig te hebben. Hun uitrusting bestaat uit twee fietsen, die naast elkan der vastgemaakt zijn, met een aanhang- wagentje. Indien de wind hiervoor gun stig is, plaatsen zij tusschen de fietsen een mast met een zeil. De jongens hebben tot hun wereldreis besloten, omdat zij in Nieuw Zeeland geen werk konden vinden. Zij hopen thans aan den kost te komen door het ge ven van worsteldemonstraties en het verkoopen van souvenirs. Weekkroniek Géén „groot nieuws" in de Troonrede! - Wél: groote bezorgdheid. - Steeds nog maar naar een lager levenspeil. Doch van nieuwe belasting is men afkeerig. Goocheltoer om f 93 millioen „weg te werken"! - De presidenten De Vos van Steenwijk en Ruys de Beererv brouck weder Kamervoorzitters. Den Haag, 20 September '34. Wat ik kort geleden in een van mijn overzichten ten aanzien van de Troon- rede-1934 heb voorspeld namelijk dat zü geen „groot nieuws" zou bevatten is „uitgekomen"! Heusch, er was niet zooveel luciditeit voor noodig om in deze een „treffer" te maken.... Ja, er zijn er wel geweest, die van de genoemde Troon rede welke H. M. de Koningin j.L Dinsdag in de Ridderzaal alhier ter ope ning van de zitting '34'35 der Staten Generaal heeft uitgesproken wonder veel hebben verwacht. Op allerlei gebiedl Doch voor hen kon slechts teleurstelling worden voorzegd. Woord voor woord hebben wij het tra- ditioneele Staatsstuk gelezen, herlezen, maar ik geloof niet. dat velen aan een gevoel van beklemming ontkomen zullen zijn, na dat kennisnemen van de Ko ninklijke woorden. Nog zelden werd door de hooge Vrouwe zóó weinig vertroostend licht verspreid over de nevelen der naaste toekomst. H. M. sprak diep-ernstige, ja soms onheilspellende woorden, welke sterk deden denken aan de bange oorlogsjaren, toen er, gelijk thans, angst was voor mo gelijk komende beproeving. Want volgens H. M. moeten wij ons immers voorbereid houden wederom op zwaardere tij den, met wie weet wat voor ernstige ver wikkelingen. Woordelijk zei H. M. name lijk: „De toestand van het bedrijfsleven zoo hier te lande als in Nederlandsch- Indië is zeer zorgwekkend. Alle be drijfstakken ondergaan den druk der tij den; vele ervan zijn zelfs zeer zwaar ge troffen. De verhoudingen in de landen, waarmee wij economisch het nauwst vre- bonden zijn, doen voorts vrees opkomen, dat nog zwaardere druk te wachten is." Troost bij het lezen van deze sombere woorden schenkt onmiddellijk de zeker heid, dat onze Regeering voor de naakte realitieit durft uitkomen, voor de harde, maar volle waarheid! Dat de Regeering voorshands nog geen vaste richtsnoeren kan aangeven om uit de depressie te ge raken komt (dr. Colijn heeft zulks in Mei J.l. in de Tweede Kamer ook al gezegd) wijl „voortbrenging, handel en verkeer tastend een weg (zoeken) in de wanorde van de talrijke en vaak meest onverwach te verschuivingen op economisch gebied". Zü meent 's lands belang het best te kun nen dienen door „onder deze snel wisse lende omstandigheden" het regeeringsbe- leid met „kracht", „behoedzaamheid" en „voorzichtige aanpassing" te voeren. Ziedaar eigenlük de voornaamste lunen, welke in de Troonrede van dit jaar getrokken worden. Géén welvaart forcee- ren, géén kunstmatige middelen tot het hooghouden van het levenspeil! De Re geering blijft afkeerig van monetaire ex perimenten en van verderebelasting- verhooging. Is echter vóór: Verlaging van uitgaven, want de „zwaar drukkende be lastingen kunnen niet zonder gevaar voor „ineenstorting" verhoogd worden, aldus heet 't.Omtrent deze waarheid be staat in ons land ongetwijfeld een com munis opinio, roerende eenstemmigheid! Ik zal mij verder niet met alle alinea's der Troonrede onledig houden, want men kent die natuurlijk op z'n duimpje. Wel is noodig nog even te wüzen op de zins- snede, dat behoud en verruiming van den afzet in het binnenland „steeds grootere aandacht verdienen", aangezien de ex port mogelijkheden „eer slechter dan be ter worden. Zeker, ons land zal meer en meer geluk moeten zoeken in eigen om- Ceu'i!ie' van' w'e afhankelijk is van de nukken en grillen van vriend buiten land. Ten aanzien van de internationale ver houdingen liet H. M. bepaald onheilspel- lend-aandoende woorden hooren- Met groote bezorgdheid voor de toekomsfder menschheid moet worden vastgesteld, dat byna allerwegen de drang naar sterke bewapening herleefd is. De Regeering zal doem wat binnen haar vermogen ligt om mede te werken aan de beteugeling van dat streven. Zü is echter tevens verplicht met du verschijnsel rekening te houden bu de uitvoering van hare aanvankelijke voornemens met betrekking tot de natio nale verdediging." Dag Rapport Idenburg! Dag verdere bezuinigingen op Defensie!! Ten slotte mag niet onbesproken blü- ven wat H. M. aan het einde van Haar rede heeft gezegd over een groot en drei gend binnenlandsch kwaad: Het zaaien van wantrouwen en verdenking tegen de Overheid. Deze kloeke taal, dit onomwonden stuk je regeerkracht zal mede het hare doen ter bestrüding van de ellendige volks- (mis)leiders, die aansturen op verwarring, wantrouwen, haat en tweespalt tusschen hen, die de Nederlandsche natie vormen. „Wie zich toeleggen op het zaaien van wantrouwen en verdenking, wie het ge zag der Overheid ondergraven, zijn werkzaam tot verderf van het land en zullen met beslistheid worden weder- staan", zoo zei H M. Bravo! De Regeering tracht met vaste hand het moeilijke bewind in handen te houden, behoedzaam sturend langs de tai- looze afgronden, welke ons gedurig aan- grünzen en waarin zenuwzwakken zich maar al te vaak. als aangetrokken door demonische macht, zouden willen storten. Niet kan worden ontkend, dat de Troon rede van dit jaar heel veel onbesproken laat. Zü is meer zooals de „N. R. Crt." in haar toelichting terecht opmerkte een stemmingsstukje. Een „werkpro gram" in de ware beteekenis des woords is zij allerminst. Maar wel een bewüs, dat op 't regee- ringskastcel gewaakt wordt, dat alle pos ten zün uitgezet om dreigende gevaren ijlings te bezweren, dat niets zal worden opgeofferd aan een onberedeneerd opti misme. En: gewanhoopt wordt geenszins aan de mogelükheid, zonder al te groote kleerscheuren uit den knel te geraken, mits wij allen de handen ineen slaan, „ons zelf blüven", de Ovehreid steunen waar we kunnen. Dón zal hééi wat moeten ge schieden eer wü door de omstandigheden worden overweldigd. Edoch: zoover mag en zal het niet komen! Een bewijs daarvoor is o.m. de Millioe- nennota van minister Oud. welke het ver heugende feit constateert, „dat er, sedert de indiening der vorige begrooting niet in de laatste plaats dank zü de mede werking der Staten Generaal veel ver beterd (is)"! Zulke taal schenkt den bur ger weer eens moed! Men denke nu ech ter niet: Hoe kan de Troonrede dan zoo bitter somber zün?. want mr. Oud ziet meer als „rekenmeester" en is vooral blü. als de financiën „kloppen". Maar men moet dan natuurlyk niet vragen, ten koste van wat. Speciaal licht Z.Exc. zün financieele gestie toe door de ontredderde internatio nale situatie nog eens met scherpe lünen te teekenen. Uitvoerig zet de minister vervolgens uiteen, dat voorloopig alléén krachtige bezuinigingen kunnen helpen, dat het ge durig leven op den rand der financieele mogelükheden „hoogst-bedenkelük", ja „ondoenlijk" is. Z.Exc. noemt het natio nale scheepvaartbedrijf, dat krachtens overheidssteun voor den ondergang zal moeten worden behoed, als een der voor beelden om aan te toonen, Mat nieuwe be snoeiingen, wil men de noodige gelden vooi het saneeringswerk blüven vinden, helaas onvermydelijk zün. En ook: „dat een publieke huishouding, die op te groo- ten voet geschoeid is, aanpassing aan ge wijzigde levensomstandigheden der natie op elk gebied remt en tegenhoudt. Dit is reeds zoovele malen aangetoond, dat de ondergeteekende hierop niet nog eens behoeft in te gaan. Dat deze aanpassing voor het Nederlandsche volk thans echter een quaestie van zijn of niet ziin is ge worden, staat voor de Regeering eveneens als een paal boven water." We weten dus ook uit de Troonrede hebben wij 't vernomen! dat de Regee- ring stimuleercn wil in de richting van een algemeen lager levens- en kosten niveau. \an belasting-verhooging wil men mets weten, want die houdt verbetering der financieele en economische toestan den tegen, aldus ook mr. Oud. Nu wat betreft den „millioenendans"! Er was voor 1935 aanvankelijk een luttel tekortje van maar 93 millioen gulden. Het probleem werd even in een vernuf tige reken- en bezuinigingsmachine ge stopt, eenige draaien aan den handle ende millioentjes konden worden „weggewerkt". De zaak zit zoo: Het oorspronkelü'k geraamde tekort i van rond f 93 millioen noemde ik reeds. Dit ontstaat door deze raming: uitgaven: 724.367.807; inkomsten: 631.364.921. Het genoemde niet malsche „gat" in de begrooting ontstond door tal van oorza ken, o.a. deze: ongedekt tekort van 1934 30.068.688; het afloopen van tiidelüke kortingen en heffingen (rond 30 mil lioen): een zeer belangrüke bijdrage aan Ned.-Indië voor de vloot aldaar 12 millioen bü wüze van hulpverleening. En I er is nog meer. Het groote tekort is ontstaan ondanks het feit, dat oD de budgets van veie depar tementen werd bezuinigd. Ook in „De fensie" werd het snoeimes gezet en wist men 174.708 lager dan verleden jaar te ramen. Méér vroegen Binnenl. Zaken, Financiën, Econ. en Sociale Zaken en Koloniën. Het tekort wil de minister nu dekken door de volgende maatregelen: Vermindering der Riikspen- sioenbijdragen Bezuinigingen op Onderwijs 10.200.000 Nieuwe regeling v. d. verhou ding tusschen Rijk en Gem. 20.270.128 Geringer tekort in 't Ver- keersfonds door hoogere heffing op motorrütuigen 7.500.000 door vermin dering van 't sp.wegtekort 10.000.000 en wordt gerekend op de sociale verzekeringen I4.uuu.uuu Invoering van het capitulan- tenstelsel, afschaffing der vooroefeningen, enzo-OW.uuu In totaal 69.970.128 Daarenboven zullen aan het Gemeentefonds enkele bron nen van inkomsten worden onttrokken ten behoeve van de Rüksbegrooting. zulks met een bate van 19.260.000 'Verlaging der lasten uit opbrengst van de doode- hands-belasting3.000.000 Zoodat met 'n eindtotaal van 92.230.128 de Rüksbegrooting van 1935 vrijwel sluit. Ik zal zeer vermoedelük nog wel gele genheid hebben in een van mijn volgende overzichten op de nlannen der Regeering ten aanzien van '35 terug te komen. Dat de „practük" zoo vlot zal gaan als 't op papier brengen der voornemens.... nie mand die 't gelooft! Maar toch getuigt de huidige „Riiksbalans" van een voor zichtig, degelijk beleid, waarom men de toekomst van Nederland met vertrouwen tegemoet kan treden! w Zoowel de Eerste al» de Tweede Kamer hebben alweer vergaderd, ter afdoening van de gebruikelijke formaliteiten. Jhr. Ruys werd wederom met overgroote meerderheid tot speaker van ons Lager huis verkozen, oud-minister Van Dijk tot vice-president (in de plaats van wijlen Schaper) en de socialistische heer Vlie gen tot „derde". De Senaat wijdde zich aan het gewichtige Adres van Antwoord op de Troonrede, nadat president De Vos van Steenwy'k met een van groote wijsheid getuigend speechje zün taak als voorzitter wederom had aanvaard. Bü een en ander zün dingen gezegd en ge beurd, waarop ik ook nog wel terug kom. evenals op het incident in de Ridderzaal, veroorzaakt door de Communisten toen H. M. de Troonrede had uitgesproken. Aan dit gebeurde zit nog een kant, wel ke bespreking alleszins wettigt. „So long" dus! PARLEMENTARIëR. ZONDAG 23 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. 8.30 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00 AVRO. 8.30 Gramofoonpi. 8.35 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.05 Postduivennieuws. 9.07 Orgelspel J. Jong. 9.30 Declamatie Janny van Oogen en gramo. foonpl. 10.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 10.30 Mr. P. J. Mijksenaar: Veilig Verkeer. 10.45 Vervolg orkestconcert. 11.15 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij- 11.30 Vervolg orkestconcert. 12.00 Gramofoonpi. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en het Ter Apeler Dmeskoor o.l.v. W. de Groot, m.m.v. Th. Walles (piano). 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter. 2.30 Gramofoonpi. 3.00 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte en gra mofoonpi. 4.30 Gramofoonpi. 4.45 Vaz Dias., 5.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 5.30 Sport van den dag. 5.50 Vervolg orkestconcert. 6.00 Boekbespreking Mr. A. A. J. Rijksen. 6.45 Wijdingsdiens m.m.v. Ds. N. H. Ysbrndy, Cecile Voutte (viool), E. Donath (viool) en F. de Nobel (piano). 8.00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte m.m.v. E. Rethberg (sopraan). 9.10 Radio-Journaal. 9.30 Herfstprogramma m.m.v. de September- Girls en de AVRO-octobristen. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, m.m.v. de AVRO-girls. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5 00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Ds. C. J. Hoeken dijk. m.m.v. het Chr. Gem. Koor „Immanuel" o.l.v. Kroes. 9.30 Gramofoonpi. 10.00 Hoogmis. 11.45 Gramomfoonpl. 12.00 Lezing. 12.15 Concert en causerie. 2.00 Cursus. 2.30 Gramofoonpi. 2.50 Afscheid Missionarissen te Cadier-en-Keer. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Gramofoonpi. 5.45 Kerkdienst uit Weezenkapel te Neerbosch o.l.v. Ds. H. Kluin, m.m.v. Neerbosch' Zang koor o.1.t. J. S. de Vries. 700 Concert (Annie Geest, sopraan; F. Kloek. orgel). 7-45 Sportnieuws. 7-50 Causerie. 8.15 Orkestconcert (Om 9.00 Vaz Dias). 9-45 Schlagermuziek. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Gramofoonpi. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 24 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. Algemeen Programmae verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonpi. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpi. 10.30 Voordracht door Rie Beyer. 11.00 Orgelconcert P. v. Egmond Jr. m.m.v. J. Ruygrok (sopraan). 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo foonpi. 2.00 Zang door G. Holthaus (bariton). Aan den vleug:l Egb. Veen. 3-00—4.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 4-15 Gramofoonpi. 430 Max lak: Korte musiceerende films van Warner Bros. ,5-3o Het Rembrandt-Tlieaterorkest o.l.v. D. Hartogs en gramofoonpi. 6.45 Gramofoonpi. 700 Vioolrecital N. Roth. Aan den vleugel: Egb. Veen. 7-30 1- ransehe gramofoonpi. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpi. o™ .Toen Dirk moest bridgen", hoorspel van F. de Sinclair. F. de Sinclair. Leiding: Kommer Kleyn. 9.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. Prof. G. Kulenkampff (viool). 10.3012.00 Uit het Carlton-Hotel, A'dam: Cornelius Codolban en zijn orkest. Om 11.00 Vaz Dias. Huizen, 301 M. N CR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonpi. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. G. J. Sanders. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Causerie W. Cuperus. 12.15 Gramofoonpi. 12.30 Zang S. Bolten (alt-mezzo), m.m.v. M. Hoogers—Höfel (piano). 1.30 Hoborecital B. de Vries en gramofoonpi. 2.45 Wenken voor de keuken. 3.153.45 Gramofoonpi. 4.00 Bijbellezing Ds. A. Dercksen, m.m.*. mej. C. de Jager (zang) en M. F. Jurjaanz (orgel). 5.00 Gramofoonpi. 5.30 Orgelconcert L. Blaauw. 6.30 Vragenhalfuur. 7.00 Politieber., Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpi. 7.30 Vragenuurtje. 8.00 NCRV-Kleinorkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 9.00 Causerie mej. J. H. Ekering. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vaz Diaz. 10.10 Vervolg concert. 10.45n-45 Gramofoonpi. DINSDAG 25 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M, AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpi. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpi. 10.30 Vervolg ensemble Rentmeester. 11.00 Kook- en bakpraatje mevr. R. Lotgering- Hillebrand. 11.30 Gramofoonpi. 12.00 Concert door de „Minstreels". 2.15 Gramofoonpi. 2.30 Cellorecital B. van Zanten. Aan den vleu gel: Egb. Veen. 3 »o Causerie door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 3.104.00 Gramofoonpi. 14-15 Gramofoonpi. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 VPRO. 6.00 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz m.m.v. J. Toff (mezzo-sopraan). 8.00 Vaz Dias. 8.05 Causerie Fred. Fry. 8.is Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz m.m.v. E. Veen (piano). 8.40 Clinge Doorenbos. 9.00 Gevar. programma m.m.v. Kovacs Lajos en zijn orkest, de Paradise Garden Hawaians, o.l.v. Henk Ruyters, Pierre Palla (orgel) en' B. Lensky (viool). 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonpi. Huizen. 301 M. KRO-programma. 8.009.15 Gramofoonpi. 9.45 Pontificale Hoogmis. it-4512.00 Gramofoonpi. 12.15 Gramofoonpi. 1.00 Schlagermuziek. I.45 Zender verzorging. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gramofoonpi. 3.30 Concert (sopraan, viool, piano) en gramo foonpi. 5-15 Schlagermuziek en causerie. 7.15 Lezing. 7-35 Gramofoonpi., causerie. 8.00 Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Lezing. 8.45 Orkestconcert. 9.20 Voordracht. 9.30 Concert. )o.20 Orkestconcert. io.30 Vaz Dias. jo.35 Declamatie. }Q.45 Orkestconcert. II.00 Concert. i t.jd—r2.oo Gramofoonpi. I Daarom verkies ik Palmolive! Soms is het moeilijk te weten wat men gelooven moet. Maar wanneer 20.000 schoonheids-experts Palmolive voor het behoud van een soepele, jeugdige huid aanbe velen wel, dan weet ik waar aan ik me te houden heb. Ik houd van de zacht-groene kleur van Palmolive. omdat ze mij her innert aan de olijf- en palmoliën, die in zoo ruime mate in deze zeep zijn verwerkt. Ik weet, dat er geen betere bescherming voor de huid bestaat Er is geen sprake van zelfbedrog als ik constateer dat het schuim van Palmolive „anders" is: zacht en fluweelachtig. Ook U zult voelen hoe het Uw poriën binnendringt en grondig reinigt. Voor Uw bad zult U stellig ook Palmolive verkiezen! voor i Men schrijft aan de ,,N. Rott. Crt." Van oudsher bevinden zich onder de ingezetenen van het overigens zeer ge moedelijke Zuid-Hollandsche dorp Nieuw koop met het daarbij behoorende Noorden eenige elementen, die er een eigenaar dige mentaliteit op na houden Vroeger beschouwden deze Nieuwkoopers hun dorp als een soort eigen domein, waarop lieden van buiten minder welkom waren en vechtpartijen met jongelui uit andere gemeenten waren dan ook aan de orde van den dag, vooral wanneer die jonge lieden het oog hadden laten vallen op een of andere Nieuwkoopsche schoone. Tegenwoordig is die animositeit ten opzichte van anderen wel wat geluwd, maar dat er nog steeds een merkwaardig soort lieden onder de ingezetenen schuilt, bewijzen 2 gevallen van recenten datum. Zaterdagavond verlieten drie jongelui lichtelijk aangeschoten een café in het dorp, toen juist de 25-jarige A. de B. uit Noorden passeerde, dien zij aanhielden en om een sigaret vroegen. Teneinde ruzie te voorkomen, maakte de B. aan stalten om aan het verzoek te voldoen, doch intusschen zette een van het edele drietal zijn voet met een smerigen klomp op den witten badschoen van den aange houdene. Deze wist tenslotte slechts door te vluchten een vechtpartij te voorkomen, doch daarbij moest hij zijn rijwiel in den steek laten. De politie werd van een en ander in kennis gesteld en deze trok er onmiddellijk op uit. Van het rijwiel was echter niets meer te zien. Daarop werd overgegaan tot de aanhouding van den veekoopman J. K., doch deze ontkende alles, weshalve hij in het arrestantenlokaal werd opgesloten. De tweede, zekere C H die later werd aangehouden, bekende en' deelde mede, dat men het rijwiel in de Voorwetering had geworpen, hetgeen inderdaad juist bleek te zijn, want daaruit kon het karretje later worden opgevischt. Nog bonter echter maakte het Zondag middag de 40-jarige Th. W uit Noorden ie met eenige personen op den open baren weg stond te praten, terwijl het alnhT TeisjC M' K" in zii" nabijheid aan het spelen was met rietpluimen. Thans nu het net rijp is, laten de rietdullen zich n.1. gemakkelijk afblazen en de pluimpjes waaien dan met het geringste zuchtje wind mee. Het gevol/van^et spel van het meisje was, dat W. eenige rietpluimpjes op zijn Weeding kreeg en de man maakte zich hierover zoo hl Voo hCt k'nd grCep en het in de Voorwetenng w.erp. Gelukkig was het meisje de zwemkunst eenigszins maekr zoodat zij ten slotte, zij het niet zon^' zdfe den walWte berefe" Wzelf trok zich van het kind niei De politie heeft van een ander e IT' proces-verbaal opgemaakt ter deze heldendaad zeker niet o °°k blijven. n,ct ongestraft zal Hl. We vormen een internationale drijven de gemeenschap, al is ónze nationaliteit ver in de meerderheid. Onze scheep vaartmaatschappijen hebben een wereld naam. W« Nederlanders, die geneigd zün de dingen van het eigen land te kleineeren, hooren het met gestreelde iidelheid uit den mond van een Schot. Hü is wereldreiziger, en als we dat niet wis ten, konden we het merken aan den euvelen moed, waarmee hij iederen avond temidden van smokings en avond japonnen aan tafel verschijnt in een tweedpakje en pantoffels. Jawel, pan toffels, of als 11 wilt: reissloffen. Wie dót aandurft, wel, die moet zich op de wereldzee aan den huiselijke» haard voe len! De Schot dan heeft het ons verteld. Onder een witten curacao bü de koffie, dien hij de heele tafel royaal aanbood, om althans bü óns zessen de legende, die in de moppenrubrieken der gansche wereld ten koste van zijn landslieden voortleeft, den kop af te hakken. Als ik het éénigszins kan. zegt de Schot op pantoffels, reis ik met Hol- landsche booten. Met Engelsche reis ik principieel nóóit. Daar is het personeel mii te stug. En too much rules. De r ransche zijn me te onzindelijk. Dan nog eerder een Duitsche boot. Maar de Hol- landsche staan bovenaan. Een kleine gemeenschap van boeiende existenties. De beambte van de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij, die naar zyn post in Maracaibo terugkeert. Het echtpaar, dat zich na verlof weer begeeft naar zün post aan het Panamakanaal, die Vin dierbaar is geworden. De voorname grijze Engelschman, die na een nobele party bridge (zonder opwinding en zon- er verwijten) zijn visitekaartje presen teert en zegt: „Als u ooit in Jamaica Komt, vergeet dan niet mij te telegrafee- icn. Ik zal mii verheugen, uw gids te mogen zyn." De mysterieuze Fransch- man - of is hij Zuid-Amerikaan? die zien in geen gezelschap mengt, maar Üilï ln„voornarne afzondering slechts be- g oudt met z'n Fransche romans en z'n as, waar hy' den geheelen dag zün ner- «n ï?e Te1rs lanes laat glyden. „De Pion met het dassencomplex", hebben wy hem gedoopt. De Brusselsche advo- t»n f'1 z.un vrouw- rustig Vlaamsch in- nniKI» 1en vroo]iik klapstertje. die ti, 1 JI stemmen, omdat hun patois zóó ™llkren losbandig klinkt, dat wil it .rren ^ransch met hen te praten. De in«,iüan en z- n hroze vrouwtje met het i nnagezicht, die nu en dan bezoek inn Van ^Un tweeling, aanbiddelijke Ju o J» dje geregeerd worden door een vi- e kinderjuf, negeriniietje uit de Fn"im' ,een 'ach van oor tot oor.... hpro' 10. ei"d andere vrooly'ke en som- Iiaoi exiRtenties, onbekenden uit alle van de wereld, gemeenschappelijk (w. °D de 'anRe golven van den do „an',?emeenschaPPelük deinend op siffni .7 e' tot z"j z'ch straks, op het aardo nan P0" 8,oomfluit. weer over de uphI e." verspreiden, om elkaar póóit weder te zien. e heer uit Alkmaar met den „Clroot- zi. h 1 1 e Koerier" in de hand heeft in 1 11 totografeeren met een traan in tiet oog

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2