CLINGE D00RENB0S-AV0ND? PALCONn regenjas BINNENLAND heRM. de haan BUITENLAND want HOESTEN wsmo? mJÏE&fa' I GEMENGD NIEUWS Hebt U reeds plaatskaarten voor den Woensdag 8u.15 in Casino. Entréeprijs f 0.25 BLAD prinses Juliana op do Amato. Vragen van het Tweede Kamerlid L. de Visser. Edo Bergsma gehuldigd. a.n.w.b. Landbouwtentoonstelling Alkmaar. De voorgenomen vermindering van de staatsuitgaven. Omvangrijke afslachting van rundvee? De voorzitter van de O SP. krijgt 9 maanden. Tweede Kamer. Hoe de Duce het Italiaansche volk militariseert. De wapenleveranties aan Duitschland. De internationale wapen- handel. Het moreel der Naties. ffosst- Griep -Bronchitis A sthma Het huwewijk van prins George en prinses Marina. Hevige teifoen in Japan PlaatsbesprekenDinsdagavond van 79 u. Woensdagmiddag van 3—5 u. f 0.05. Kaarten verkrijgbaar aan ons bureau en bij den bureaulist van Casino, eiken dag van 35 u. *)Paa% gaan m fmn? De ontvoerders van het kind van Lindbergh. -f\A/£EP Juliana heeft gisterenmorgen Pr'nS" k gebracht aan de Amato. De eef bcZ vergezeld van haar hofdame, prinseS' grauw en haar particulier se- jonlcvr' |,r Dedel, kwam per auto uit tfetaHaaq te ruim kwart over tien bij de De" '|elling, waar een talrijke menigte, tenrin tentoonstellingsingang was sa- d'e ctroomd, haar een hartelijke ont- öien9et bereidde. va"9s „r00te belangstelling bezichtigde p inses de verschillende inzendingen de 7jj' sprak haar groote bewondering uit e" V, prachtige verzameling bloemen, fruit en groenten, welke in de hal is sa- ^Hkïrnam Prinses Juliana afscheid burqemeester De Vlugt, wethouder Kropman en de andere leden van het uit- erend comité en onder het gejuich der V°Lnnestroomde menigte nam zij plaats haar auto en reed terug naar Den Haag je verwijdering der com munistische Tweede Kamerleden u t de Ridderzaal. Bet lid der Tweede Kamer, de heer t de Visser, heeft aan den minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld; 1 is de regeering bereid, mede te deel en in wiens opdracht, of op wiens last of bevel, de gewelddadige verwijde ring en arrestatie, gepaard gaande met mishandeling, van de leden der Staten- Generaal, Iioestam Effendi, Schalker en Do Visser, tijdens de vereenigde zitting der Staten-Generaal, op Dinsdag 13 Sep tember 1934, is geschied 2. Acht de regeering de sub 1 ge noemde arrestatie en verwijdering niet in strijd met het bepaalde in artikel 98 van de Grondwet? 3. Is de regeering niet van oordeel, dui, de persoon of personen, die de ver wijdering hebben uitgevoerd of doen uit keren, zich schuldig hebben gemaakt aan overtreding der artikelen 121 en 122 van bet wetboek van strafrecht? 4. Welke maatregelen denkt de regee ring hieromtrent te nemen of te doen iémen o T.r gelegenheid van zijn 50-jarig vD->rzitterschap van den A N.W.B. v.^.ermiddag heeft in hotel Paulez in Don Haag de huldiging plaats gevonden v: r den heer Edo J. Bergsma, ter gele genheid van zijn vijftigjarig voorzitter schap van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland. Tn de zaal waren vele bloemstukken. Vele vooraanstaande personen oit de A.N.WJB.-kringen hadden zich in de ves tibule van Paulez verzameld, toen de heer Edo Bergsma, vergezeld van ziin familie, binnenkwam. De voorzitter van het huldigingscomi té, de heer W. H. de Beaufort, sprak den jubilaris toe namens de zeer breede scha re in Nederland, die den heer Bergsma thans hulde en dank wilden brengen. Als bewijs van de waardeering van het Nederlandsche volk deed spr. daarop een reusaehtigen lauwerkrans, totdusver met een doek bedekt, onthullen. De krans was samengesteld uit duizenden naam kaartjes van de deelnemers aan het hul deblijk: van Prinses Juliana af tot den eenvoudigen werkman toe. Middenin den krans^ stond met zilveren letters: Hulde aan Edo Bergsma, van de leden van den De volgende spreker was do heer hraake, het oudste lid van het algemeen bestuur van den A.N.W.B. Namens de K.N.A.G. gaf de heer Lint horst Homan een zilveren blad met in scriptie. Voorts sprak de heer Redelé, oudste 'van het dagelijksch bestuur. De heer Edo Bergsma voerde daarop Ze'f het woord. Dp deze rede volgde een hartelijke ovatie. Huldiging namens hot honds- personeel. m<Pe lieet P> Schinkel sprak daarop na- intro Hond sper soneel en bood den oiiaris een portefeuille aan, inhouden- A '.een reis naar de Italiaansche meren". n mevrouw Bergsma gaf hij bloemen, h' Zl,n toesprank volgde een driewerf ra' van alle aanwezigen, oi) frvo'KCns was er een receptie, waar- non ion er('en belangstellenden versche- <je n^en ioop van de receptie verscheen ?in„ nsctle(lesche politiemuziekverecni- van 'laar vaandel, die onder leiding gefeldl cli,'i«ont, den heer C. J. Lan- (icn heer en mevrouw Bergsma, kon '"gstraat 92 t/o. Wille Bioscoop. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1934. hnrirw ro pen raaam van Paulez hadden plaats genomen, een serenade bracht, onder groote belangstelling van het publiek. Men schrijft aan het „Hbl.": Be 53ste landbouwtentoonstelling te Alkmaar kan, ondanks de. malaise, die er onder de veehouders heerscht, als een succesdag worden geboekt. De inzending vet vee was niet zoo groot, als wij die gewoon zijn, doch de qualiteit was bijzon der goed, terwijl de inzending schapen en varkens beter was, dan wij die ooit in Alkmaar gezien hebben. Van de 34 oude rammen, die waren ingezonden, werden er zelfs 21 prijswaar dig gekeurd. De collectie ramlammeren was van bijzondere qualiteit; verscheidene exemplaren werden voor zestig gulden per stuk verkocht. Van de varkens vielen in het bijzonder de drachtige zeugen op, terwijl bij de inzending schapenvachten geconstateerd kon worden, dat de fijnheid van qualiteit steeds toeneemt, terwijl het gewicht niet daalt. Uit den geheelen kop van N.-Holland trok deze landbouwdag duizenden bezoe kers en namens het hoofdbestuur van de HolI. Mij. van Landbouw verzekerde de voorzitter, de heer P. Stapel, uit Hoog- karspel, dat de Mij. het bijzonder op prijs stelde, dat de afdeeling Alkmaar ondanks de malaise, doorging, de veehouders in de gelegenheid te stellen in een vreed- zamen strijd hun prestaties te toonen. Het kabinet zal de zaak rechtstreeks ter hand nemen. In zake de door de regeering aangekon digde ingrijpende vermindering van de staats uitgaven, meldt het Nederl. correspondentie bureau, dat het niet de bedoeling is, daarvoor een staatscommissie te benoemen, maar dat het kabinet de zaak rechtstreeks ter hand zal nemen. Men stelt zich voor, dit op deze wijze te doen, dat de begrootingen stuk voor stuk wor den nagegaan en daarbij wordt vergeleken de stand van de begrooting en haar verschillende onderdeden in 1914 en in 1935, en tevens wordt nagegaan waaruit de verschillen voort spruiten, teneinde daarin aanwijzingen te vin den voor de toe te passen bezuinigingen. Zooals in de Millioenennota is medegedeeld, ligt het in de bedoeling, de verschillende maatregelen voor zoover mogelijk in één wets ontwerp op te nemen. Naar de Tel. verneemt overweegt de regeéring binnenkort tot een omvangrijke afslachting van runderen over te gaan. In de betrokken kringen is men van oor deel, dat de distributie in blik zal moeten geschieden, daar. de ervaring over het algemeen geen aanleiding tot klachten heeft gegeven en de distributie in ver- schen toestand niet uitvoerbaar wordt geacht. De Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den voorzitter der O.S.P., den heer P. J. Schmidt, en hem, ter zake van opruiing, conform eisch veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maan den met aftrek der voorloopige hechtenis- INVOER VAN MELKPRODUCTEN IN ENGELAND. Voorstellen tot beperking ten aanzien van gecondenseerde melk, melkpoeder en room. Reuter meldt uit Londen: Aan de voornaamste landen, die aan En geland melkproducten leveren, zijn voorstel len gedaan om te komen tot verdere vrijwil lige beperking van den invoer, Voor gecon denseerde volle en afgeroomde melk wordt een beperking met 30 pet. gedurende de vier maanden September tot December 1934 voor gesteld; voor melkpoeder 25 pet. gedurende dezelfde vier maanden en voor room 35 pet. gedurende de drie maanden October tot De cember 1934. De basisperiode voor de bere kening van de contingenten zal In al deze ge vallen gevormd worden door de overeenkom stige maanden in het jaar van Juni 1932 tot Mei 1933. VARKENSWET-PERIKELEN. De Varkenscentrale heeft „geld noch ruimte, om méér zware varkens af te nemen dan tot dusver", hoewel de voor raad sedert November is verdubbeld. De regeering overweegt, de Centrale alléén te belasten met teeltregeling en uitgifte van exportvergunningen; de regeering is niet voor ingrijpen der Centrale in den binnenlandschen handel; te Amsterdam is ruim 60.000 kg spek van de Centrale door de abattoir-keurmeesters afgekeurd ter waarde van f 25.000 ft f 30.000, be stemming: de destructor. VERRUIMING ZONDAGSVERKOOP TE AMSTERDAM. De gehouden enquête onder de sigaren-, koek- en banket-, visch- en fruitzaken te Amsterdam èn de slijters, wees uit dat enkel de laatste categorie verruiming van hetaantal verkoopuren op Zondag wenscht. De commissie voor de strafverordeningen adviseert B. en W. van de wettelijke ver ruimingsbevoegdheid geen gebruik te maken en dit den Raad voor te stellen. N. S. B. EN DE VERKIEZINGEN. De heer Mussert heeft gisteravond In een vergadering te Amsterdam meege deeld, dat de N.S.B. zal deelnemen aan de eerstvolgende Staten- en Kamer-, niet aan de Raadsverkièzingen. GEEN ADRES VAN ANTWOORD. Begrooting 20 October In de afdeel! ngen. Nadat de vergadering is heropend, deel de de Voorzitter in de zitting van Donderdagmiddag mede, dat de afdeelin- gen hebben benoemd tot voorzitters de le den De Geer, Albarda, Schouten, Bierema en Aalberse, en tot ondervoorzitters de heeren Joekes, Van Dijk, Vliegen, Van Voorst tot Voorst én Wëitkamp. Onderzoek Rijksbegrootlng. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat de centrale afdeeling heeft besloten Dinsdag 20 October, 's namiddags één uur, in de afdeelingen de Rijksbegrooting te onderzoeken. De heer De Visser (C. P.verde digt thans zijn voorstel, om de Troonrede met een adres te beantwoorden. Daarin moet de Kamer zeggen, dat de loonen niet verder verlaagd mogen worden en de werkloozenéteun niet verminderd mag worden. Ook moet de Kamer in het adres de politiek van bewapening afwijzen en opkomen voor de handhaving van het kiesrecht en de vrijheid der pers. De heer Albarda (S.D.) zegt, dat, als de Kamer mocht besluiten een adres van antwoord te zenden, deze zaken er zeker niet in zouden komen te staan. Het zijn dingen, die bij de behandeling der be grooting moeten worden besproken. On der deze omstandigheden hecht spr. aan het zenden van een adres van antwoord niet de minste waarde. De Kamer verwerpt het voorstel-De Visser met 603 stemmen (die der com munisten). De Voorzitter stelt voor, Dinsdag 16 October om een uur in openbare ver gadering een reeks wetsontwerpen aan de orde te stellen, waaronder verhooging van uitkeeringen aan oud-gepensionneerde mi litairen van zee- en landmacht. De Kamer keurt dit voorstel goed. De vergadering wordt tegen 3 uur ver daagd tot 16 October 's namiddags om 1 uur. Wel zeer symptomatisch voor de rich ting, waarin de wereld zich ontwikkelt, is het besluit van Mussolini tot volledige militarisatie van het Italiaansche volk schrijft het „Ilbld.". De bestaande para dox tusschen de platonische liefdesbe tuigingen van de staatslieden voor den vrede en de practijk der bewapening, welke men overal ziet gevolgd, wordt door dezen maatregel van den Duce wel zeer scherp belicht. Het militarisatiedecreet, zoo licht de „Temps"-correspondent te Rome de rege ling toe, bevat een reeks voorschriften, welke, uitgaan van het beginsel, dat in den fascistischen staat de functies van burger en militair één zijn. Van het acht ste jaar is de Italiaan voortaan verplicht een moreele en physieke training door te maken, zoowel op school als daarbui ten, welke hem voorbereidt voor de ver vulling van zijn militaire taak. Op zijn 18e jaar valt hij onder de militaire disci pline, terwijl hij de vooroefeningen moet blijven volgen, waarbij hij zich in een bepaalde richting perfectioneert (lucht vaart, marine, draadlooze telegrafie enz.) om op zijn 21e jaar te worden ingelijfd in het leger voor practische oefeningen. Na zijn actieven diensttijd blijft hij tot zijn 55e levensjaar verplicht deel te nemen aan herhalingsoefeningen voor het onder houden van zijn militaire bekwaamheden en moet hij lid zijn van vereenigingen, die de militaire tradities hoog en don militairen geest wakker houden. Luther, de Duitsche ambassadeur heeft Donderdag met Huil, den Amerikaan- schen minister van buitenlandsche zaken, een onderhoud gehad over de verklarin gen, welke zijn afgelegd voor de Senato- riale commissie in zake de wapenleve ranties en volgens welke Duitschland vliegtuigen en munitie in de Ver. Staten gekocht zou hebben. -Luther legde later een verklaring af, waarin hij de beschuldiging als belache lijk bestempelde. Duitschland kan niet zijn schulden, maar wel zijn wapenleveranties betalen. Bij het onderzoek van de Senaatscommis sie te Washington is Dinsdag verklaard, dat de aankoopen van oorlogsmaterieel door Duitschland in de Vereenigde Staten contant zijn betaald. Deze mededeelingen hebben, naar Reuter meldt, in Londen een ongunsti- gen indruk gemaakt. In zakenkringen is men van oordeel, dat, indien dit juist is, de be wering van Duitschland, dat het geen buiten landsche deviezen heeft om zijn schulden te betalen, elke waarde verliest. Het hoofdbestuur van de liberale partij heeft zich bovendien met algemeene stem men uitgesproken voor de instelling in Enge land van een commissie, welke eveneens een onderzoek moet instellen naar de handelin gen van de wapenindustrie en welker werk zaamheden op dezelfde wijze bekend moeten worden gemaakt als die van de Amerikaan- sche commissie. De Daily Telegraph schrijft onder den titel: „Waarom Duitschland niet betaalt?" een scherp artikel naar aanleiding van von Neurath's jongste rede en de veelzeggende onthullingen van de senatoriale commissie in de Ver. Staten. Von Neurath beweert, dat Duitschland alleen betalen kan, wanneer het daartoe in staat wordt gesteld, doch dit noemt het blad misleiding. Duitschlands hui dige intensieve streven naar grootere onaf hankelijkheid van den buitenlandschen invoer wordt meer door herinneringen aan den laat- sten oorlog dan door hoop op de toekom stige oeconomische welvaart gedreven. Dit geprikkeld wetenschappelijk onderzoek naar vervangingsmiddelen heeft, volgens de Tele graph, eerder een nieuwe blokkade dan de betalingsmoeilijkheden voor oogen. Als Duitschland voor machines voor vliegtuigen a contant betalen kan, waarom kan het dan zijn handelsschulden aan Lancashire niet be talen? Er is, dank zij de voor Duitschland in hooge mate gunstige handelsbalans met Groot-Brittannië, overvloedig sterling voor dit doel beschikbaar. Om het botweg te zeg gen, Duitschland boort Lancashire zijn geld door den neus om aldus contanten te ver krijgen, niet voor de grondstoffen van nijver heid en vreedzaam handel, maar voor her- wapeningsmiddelen. Over de wapening van Duitschland schrij ven met veel ophef ook de Daily Mail en de Daily Express. De luchtcorrespondent van het laatste blad vertelt allerlei over den aard en het aantal der nieuwe door Duitschland gebouwde of te bouwen vliegtuigen. Volgens hem bestaat er thans een soort van Duitsche machine, die sneller is dan de Britsche bommenwerpers en die zooveel ca paciteit heeft, dat een eskader er van een militaire last kan dragen, die 5 ton meer is dan het totale gewicht van alle gedurende den laatsten oorlog op Londen geworpen bom men. Het blad maakt zich ongerust over het feit, dat men met het Britsche bouwplan, dat verleden Juni al door het parlement ge- sanctionneerd werd, nog in het geheel niet begonnen is. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Do bescherming van minder heden. Polen trekt zijn voor stel in. Reuter seinde gistermiddag uit Genéve: Polen heeft zijn voorstel om bij Volken bondsconventie tot algemeen-making van de minderheden-bescherming te komen, ingetrokken. Niet te veel waarde. De verliooren van de Amerikaansohe senaatscommissie van enquêtes inzake den wapenhandel hebben weer opzien barende dingen aan den dag gebracht steekpenningen aan een Amerikaansche marine-officier, belang van de Britsche regeering bij wapenverkoop door Britsche fabrikanten. Frankrijk zou in Zuid- Amerika „makelaar" voor wapenleverantie zijn. Het feit dat Duitschland contant be taalt voor oorlogsmateriaal dat het in Amerika koopt heeft een slechten indruk gemaakt in de Londensche zakenwereld. De Britsche liberale partij eischt een Britsche openbare enquête naar den wapenhandel. DE VEERTIG-URIGE WERKWEEK IN ITALIË. De Federatie van den Arbeid heeft gisteren in beginsel haar goedkeuring gehecht aan de invoering van een veertig- urige werkweek in de industrie als middel om do werkloosheid te bestrijden. Voor hieraan echter uitvoering zal kunnen worden gegeven zal nog de goedkeuring moeten worden verkregen van het mini sterie van corporatiewezen. Gij hoest, de slijm benauwt U meer en meer. Wacht niet, morgen kunt Ge reeds een bronchitis te pakken hebben. Neem vandaag nog Akker's Abdijsiroop, overbekend door haar eigenschappen taaie slijm op te los sen en om hoest te genezen. Ze werkt reeds na den eersten lepel en vannacht kan dan Uw slaap rustig en verkwikkend zijn zonder benauwd heden. Abdijsiroop woelt de slijm los en stopt den hoest. Uw ademhalings organen vinden hun veerkracht terug. Het werkzaamste geneesmiddel bi|s AKKSa-s Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzet-belasting. Op 29 November vastgesteld. Reuter verneemt uit gezaghebbende bron, dat het huwelijk tusschen prins George en prinses Marina op 29 November in de Abdij van Westminster za! vol trok kon worden. De plechtigheid in de Abdij zal waarschijnlijk gevolgd worden door een korten dienst volgens de regelen der Grieksch orthodoxe kerk in een der zalen van het paleis Buckingham. DE OORLOG TUSSCHEN BOLIVIB EN PARAGUAY. Duitschland sluit zich voor waardelijk bij het wapen embargo aan. Reuter meidt uit Genève: De Duitsche regeering heeft thans la ten weten, dat zij maatregelen zal nemen om den uitvoer van wapenen naar- Boli- vië en Paraguay te beletten. Ze houdt zich echter het recht voor deze beslissing te herzien als een andere regeering, welke ook, dergelijke maatregelen niet neemt. DE TEWATERLATING VAN DE 534. Wordt per radio uitgezonden. Met het oog op de groote zwaarte van de 534, het nieuwe groote schip van de Cunard, hebben de deskundigen, die de leiding hebben over de tewaterlating van het schip regelingen getroffen, op dat het schip in niet korter tiid dan 4 minuten het water zal hebben bereikt. Men verwacht, dat volgende week, wan neer de tewaterlating zal plaats vinden, ongeveer een kwart millioen belangstel lenden aanwezig zullen zijn. Er zal een verslag van de tewaterlating per radio worden uitgezonden. Buitenland Honderden kinderen gedood. Reuter meldt uit Tokio, dat ten ge volge van een teifoen, die zich van Koesioe dwars door midden-Japan met een snelheid van 70 mijl per uur ver plaatste, 35 scholen zijn ingestort; in Osaka zijn 400 kinderen gedood. Troepen zijn opgeroepen om hulp te verleenen. Te Kioe Sioe zijn meer dan duizend kin deren onder de puinhoopen begraven. In Osaka is een beroemde tempel in gestort, waarbij 15 menschen werden ge wond. Meer dan tien treinen zijn gederail leerd, waardoor 100 menschen om het leven kwamen. Tengevolge van den teifoen is het spoorwegverkeer gestremd en zqn de telegrafische en telephonische verbin dingen van Oost-Japan in de war geraakt. Tokio kreeg het staartje van den teifoen. Er werd echter weinig schade aange richt. Dank zij de waarschuwingen, ge geven door de meteorologische stations, hebben de schepen weinig van den teifoen te lijden gehad. In de stad Foekoera op het eiland Awaji heeft een vloedgolf 2000 woningen overstroomd. Men vreest voor- het verlies van menschen levens. Volgens een voorloopige schat ting? ft 800 dooden en 6 ft 7000 gewonden. De wervelwind gevolgd door een vloedgolf is de zwaarste dergelijke ramp die het land in deze eeuw getroffen heeft. Ook te Nagasaki, Kobe en Kioto zijn hon derden huizen ingestort of beschadigden in eerstgenoemde stad wordt het aantal slachtoffers oo tenminste 40 geschat met 500 gewonden. Te Kioto is ook een tem pel ingestort, waarbij 40 menschen zijn omgekomen en 200 gewond. In deze stad wordt het totaal aantal dooden op 100 geschat en dat der gewonden op 600. Tivoli bioscoop, 7 uur. Witte bioscoop, 7y2 uur, Zaterdag 22 September. Alg. Ned, Bouw-Ai<beidersbond, afd. Den Helder. Feestavond ±0~jarig bestaan. Casino, 7.30 uur. Zondag 23 September. Tooneelvoorstelling, Casino 8 uur. Woensdag 26 September. Clinge Doorenbos-avond, Casino 8.15 uur. Zaterdag 29 September. Solisten-coricert orkest~afdeelïng Harmo- niet), Casino 8 uur. Te Kobe en Tokio is de schade gerin ger, maar tien treinen die onderweg waren in beide richtingen op de hoofdlijn Tokio-Osaka zijn of gederailleerd of om gevallen. Het aantal slachtoffers is hier bij ten minste 100, zoodat men in totaal tot een voorloopige schatting van 7 ft 800 dooden en 6 ft 7COO gewonden komt. Tengevolge van de ontreddering van liet telefonisch bedrijf zijn alle omroep- stations gesloten. Ander© schattingen. Reuter meldde gisteravond uit Tokio: Volgens een communiqué van Het de- partemem van pinnenlanüsciie zaken zijn de laatste benomen (lat in 18 stenen 543 menschen geaoou zijn, 503 vermist en 3739 gewonu. Alleen in de prefectuur Usaka zijn er 767 dooden, 488 vermisten en 3058 gewonden. '1'e Kyoto waren 104 dooden, ö06 gewonden; te Tokio 4 doo den en 33 gewonden. Verschillende berichten. De geheele kuststreek rondom Osaka is overstroomd. Een klein ziekennuis werd door het kokende water volkomen weggevaagd; vierhonderd patiënten wor den vermist. Men vreest, dat zy allen in het water zijn omgekomen. De aan blik van de catastrophe, welke de spring vloed heeft teweeggebracht, is even ont zettend als de verwoestingen langs den weg, welke de typhoon genomen heeft. Waar zich vroeger prachtige landerijen uitstrekten, ziet men thans niets dan een watervlakte, waar stukken hout en huis raad boven drijven. Nadere bijzonderheden. Nader wordt gemeld: Er worden thans meer bijzonderheden bekend omtrent de ontzettende ramp, waardoor uitgestrekte oppervlakten vna Midden-Japan verwoest zijn. Er zijn 47 scholen ingestort, waarbij 225 kinderen zijn gedood, 820 min of meer ernstig gewond, terwijl nog drie kinderen vermist worden. In 188 volkomen vernielde en 260 sterk beschadigde huizen heeft men 96 dooden en 298 gewonden gevonden. Twintig huizen zijn geheel door den springvloed meegesleurd. In totaal staan 160,000 hui zen nnder water. Een arrestatie. Reuter meldde Donderdag uit New York: De politie zou op het punt staan om tot een resultaat te komen inzake de naspeuringen naar de ontvoerders van hét kind van Lindbergh. Men zegt, dat een arrestatie verricht is. Nader wordt gemeld: Cummings, de procureur-generaal, heeft medegedeeld, dat zekere Richard Hauptmann gearres teerd is, die een deel van het bedrag dat destijds als losgeld betaald is voor het kindje van Lindbergh in handen zou heb ben gekregen. De politie vond bii hem 13,750 dollar in biljetten van 10 en 20 dol lar, welke tot den losprijs behoord heb ben. De politie te New York deelt mede, dat Hauptmann een vreemdeling is, die elf jaar geleden in de Ver. Staten is aange komen en die op verdachte wijze is rondgetrokken. Hauptmann is Donderdagmorgen 9 uur gearresteerd. Bii het verhoor op het politiebureau ontkende hij op forschen toon bij de ontvoering van Lindbergh's baby betrokken te zijn; hij wilde zich verder niet uitlaten. Hauptmann is on geveer 1.72 meter lang en schijnt een ar beider te zijn. In het begin van den avond was er zoo'n menigte voor het politiebureau bijeen, dat het verkeer ge stremd werd. Hauptman ontkent, doch de be wijzen tegen hem stapelen zich op. Reuter meldt nog uit New-York: Hauptman ontkent met de meeste be slistheid. Dr, Condon en den reeds ge noemden taxi-chauffeur, die beweren hem te herkennen, eerder ontmoet te hebben. Zijn geldbezit verklaarde hij aldus: uit vrees voor inflatie was hij begonnen met het verzamelen van goud-certificaten, waarvan het bezit, zooals bekend, sedert verleden jaar verboden is. De politie besloot Woensdagmorgen vroeg tot arrestatie over te gaan, daar het nader onderzoek, waaraan werd deelgenomen door 75 politieagenten en detectives, niets aan het licht bracht omtrent eventueele medeplichtigen en gevreesd werd, dat de verdachte zou ontkomen, Hauptman door getuigen herkend. Richard Hauptmann is thans door ge tuigen herkend als de man, die den los*

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5