MALININE Marktberichten HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1934 De brand op de Morro Castle. Het zinken van de Spaarnestroom. De werking van Merapi. Paniek in Richmond. Hevige aardbeving in Jalisco. De moord in de Bonaire straat te Amsterdam. Meisje doodgestoken Bandietenoverval op een Mantsjoerijsche siad. Pest in Mantsjoekwo Misdadig inspecteur van politie. Burgerlijke Stand DE VIER GEVLUCHTE COMMUNISTEN. Eén ia weer gepakt. Een der vier uit de gevangenis Alt- damm, bij Stettin, gevluchte communisten, t. w. Erwin Tonkewitz, bijgenaamd Hoer- sing, is te Stettin weer gepakt. Een vroegere vriendin had hem in haar huis in de Peltzerstrasse verstopt. Zij en zeven anderen, die van medeplichtigheid worden verdacht, zijn ook aangehouden. De drie andere vluchtelingen zijn nog zoek. MATUSCHKA TE BOEDAPEST VOOR HET GERECHT. De officier van justitie te Boedapest heeft de acte van beschuldiging opgesteld tegen Matuschka, den spoorweg-maniak, die thans in de gevangenis van Stein in Oostenrijk 6 jaar gevangenisstraf uitzit, doch voor zijn proces in Hongarije, dat 5 November begint, naar Boedapest zal worden overgebracht. De acte somt 22 gevallen van moord op, 14 van poging tot moord met in gevaar brengen van de openbare veiligheid. Er zijn 60 getuigen gedagvaard. DE CANADEESCHE VIJFLING. Aan de betere hand. De beide kindertjes van de Canadeesche vijfling Dionne, die het begin dezer week minder goed maakten en gewicht verloren had den, zijn weer aan de betere hand en de dok ter verklaarde Donderdag, dat ze nu alle vijf weer „full of pep" (vol levenslust) waren. den marconist Alagna. Lindbergh in ont Korpl.-vltmr. (M) G. A. Dijkstra tot Ser jrcant-vlicgtuigmr. (M). Korp.-bottelicr E. de Boer tot sergeant. bottelier. Matroos-schrijver G. W. Mooiman tot kor poraal-schrijver. 16 Sept. '34! Serg.-torpmr. J. Swint tot majoor-torpedo- maker. 19 Sept. '34 Majoor-macht. D. Buis tot adjudant-o.off.. Korp.-macht. C. G. Onvlee tot sergeant machinist. i Juni '34: Matroos ze kl. M. J. Groeneweg tot matroos ie kl. Ondervolgende schepelingen zijn 14 Sept. S, per m.s. Johan de Witt, uit O.-I. in Nederland teruggekeerd: Korp.-hofmr. F. J. Wouters, matroos ie kl. M. Brcel, matroos 2e kl. H. Veldkamp, serg.' tamboer A. Heinhuis, mariniers 2e kl. J. Ribbers, H. J. Burgerhout, marinier 3e kl. G* v. der Weerd. Ondervolgende officieren en schepelingen zijn aangewezen om, behoudens onvoorziene omstan- digheden, naar Nederland terug te keeren: Off. M.S.D. 2e kl. G. Smits, 25 Aug. '34 per s.s. Tabian van Tj. Priok. Luit. ter zee 3e kl. E. A. J. Modderman, 12 Sept. '34 per m.s. Baloeran van Tj. Priok. Stoker-o.man C. J. Dhont, 5 Sept. '34 per m.s. Johan van Oldenbarneveldt van Tj. Pi-fok, Met ontslag uit den zeedienst. 18 Sept. '34: stoker ie kl. W. G. Takken. 20 Sept. '34: korp.-bott. J. P. Klienbannink. 27 Oct. '34: mariniers 2e kl. J. M. Ribbers, H. J. Burgerhout. 1 Nov. '34: matroos ie kl. J. van Kints (ont slag verleend in O.-I.). 24 Sept. '34: matroos ie kl. M. H. J. Smit matroos 2e kl. J. F. J. Spijkers. 16 Oct. '34: marinier ie kl. L. Treffers. 1 Oct. '34: korp.-konstabcl J. F. Kasteden. 4 Oct. '34: opper-schipper L. L. Verhage. 23 Nov. '34: korp.-konstabel R. Runia. Verklaringen van Een jaar gevangenisstraf geëischt tegen den machinist. De Haarlemsche rechtbank heeft Don derdag de zaak behandeld van de „Spaar nestroom". de stoomtrawler uit IJmuiden, die op 12 Juni 1933 nabij Ebssjergd aan de Deensche kust onder verdachte omstan digheden zonk. Voor den Raad van Scheepvaart te Amsterdam verklaarden de machinist, de schipper en de stuurman, dat in de ma chinekamer een lek was ontstaan, waar door het schip was gaan zinken. Een trawler uit Katwijk had de bemanning op gepikt en naar de kust gebracht. Eenigen tijd nadat zij het schip had verlaten, was door een ontploffing aan boord de trawler in de lucht gevlogen en snel gezonken. Het vermoeden rees, dat dit verhaal niet op waarheid berustte en na een nauw keurig onderzoek en streng verhoor der bemanning bleek inderdaad, dat misdaad de aanleiding tot het zinken van de „Spaarnestroom" was. De eigenaars, de Gebrs. D. uit IJmuiden, hadden de traw ler n.1. onvoordeelig gekocht en wilden de verzekeringspremie, circa 20.000.be machtigen. Als verdachte stond Donderdag terecht de 32-jarige machinist D. B. Verdachte draait er nu om heen of hij al of niet de kraan heeft opengedraaid, maar voor den rechter-commissaris heeft hij openlijk verklaard, de kraan te hebben geopend. Verdachte is misschien niet de hoofdschuldige, maar hij wist toch wel, wat hij deed. Spreker eischte daarom een gevangenisstraf van een jaar. Uitspraak over veertien dagen. 20 menschen omgekomen, 60 vermist. Bij Weihawei (China) is een schip ge kapseisd. Aan boord bevonden zich 2(X matrozen. Twintig matrozen zijn verdron ken; 60 worden vermist. Een leeuw losgebroken Serg.-kok B. Berends van Wachtschip Wil lemsoord naar V. Speijk, 20 Sept. Serg.-hofmr. G. J. L. Kenis van Wachtschip Willemsoord, aangewezen voor uitzending met Hr. Ms. Evertsen naar Oost-Indië. Serg.-hofmr. M. v. d. Kamp aanwijzing voor uitzending met Hr. Ms. Evertsen naar Oost- Indië ingetrokken. Korp.-konst. K. E. J. Watz onder intrekking aanwijzing uitzending met Hr. Ms. Evertsen naar Oost-Indië aangewezen voor uitzending met Hr. Ms. K XVIII. Korp.-konst. P. D. Baas aanwijzing uitzen ding naar Oost-Indië met Hr. Ms. K XYJII ingetrokken. Korp.-konst. R. v. d. Meulen aangewezen om met Hr. Ms. Evertsen naar Oost-Indië te wor den uitgezonden. Matroos 2e kl. A. A. de Vries, korp.-torpmr. P. F. de Vos aanwijzing uitzending met Hr. Ms. Piet Hein naar Oost-Indië ingetrokken. Korp.-torpmr. J. B. Hilker aangewezen voor uitzending naar de tropen met Hr. Ms. Piet Hein. OOST-INDIE. Woensdag is te Richmond tijdens een optocht van een circus een leeuw losge broken, waardoor onder de toeschouwers, ongeveer 15,000 in getal, een geweldige paniek losbrak. De leeuw besprong een paard, doodde het en slaagde er nog in een tweede paard ernstig toe te takelen alvorens men hem in een hoek kon drijven en dooden. Tien jaar gevangenisstraf tegen den dader geëischt. Binnenland De dader gegrepen Voor de rechtbank te Amsterdam heeft zich de 23-jarme tuinier H. V. uit Hui zen, thans gedetineerd, te verantwoorden gehad wegens moord subs. zware mis handeling. Op 24 Januari heeft hij in de Bonairestraat 165 het meisje, waarmee hij verloofd was geweest, door middel van revolverschoten zoodanig gewond, dat zij kort daarop aan de gevolgen is overleden. Drie dorpen verwoest, /Vat het voor nieuws bevat het kan tot aftreden van den minister van justitie leiden. In den Mexicaanschen staat Jalisco heeft een hevige aardbeving gewoed, waardoor de dorpen Talpacuala, Concep- cion del Bramador en Zapotes verwoest zijn. Gevreesd wordt, dat talrijke men schen om het leven zijn gekomen. Reeds zijn 9 lijken uit de puinhoopen der inge storte huizen geborgen. Het aantal ge wonden bedraagt 200. De menschen hebben hun toevlucht gezocht in tenten. Er zijn in allerijl geneesmiddelen naar de verwoeste plaatsen gezonden, uit vrees voor het uitbreken van een pestepidemie. De correspondent van de Nieuwe Rott. Crt. te Parijs telefoneerde Donderdag avond aan zijn blad: Het politierapport-Guillaume over de zaak-Prince bevat enkele onbekende fei ten. Nieuw is, wat het rapport bevat over de bankoperatics van Prince. Sinds 1926 had hjj al het grootste deel van zijn fondsen, die in een bank geborgen wa ren, verkocht ter waarde van ongeveer 300.000 franken. De weduwe heeft ver klaard, dat hij haar eenige dagen voor zijn dood had verwittigd, die papieren uit de kluis te gaan halen om ze gemakke lijker te verkoopen en er een boerderij voor te koopen, waar zij zouden gaan wonen. Inderdaad is Prince den dag voor het drama naar de kluis gegaan. Het onderzoek dienaangaande is nog aan den gang. In de tweede plaats is nieuw, wat eeni ge lichte vrouwen en een zekere mevrouw Nolin, de laatste blijkbaar van onver- dachten levenswandel, over hem aan den commi saris van politie, de laatste onder strikte geheimhouding, hadden toever trouwd. Volgens deze getuigen zou Prince een dubbel leven geleid hebben. In den nacht stond hij op om zich aan zekere uitspattingen over te geven. Prin ce zou zich in vertrouwen bitter over zijn vrouw uitgelaten hebben. Tegenover vrienden gaf hij den laatsten tijd, naar men weet, in verband met de zaak-Sta- wisky zeer op zijn chef af. Hij zou jegens mevrouw Norin zijn vrees uitgesproken hebben, dat zijn zoon achter het geheim van zijn leven zou komen. Bij herhaling zou hij het voornemen te kennen gege ven hebben een einde aan zijn leven te maken. Hij voegde er bij daarbij alle voorzorgen te zullen treffen, opdat de nabestaanden nooit zouden merken, dat hij vrijwillig den dood gezocht had. De familie zal op dit rapport van ant woord dienen. Voor de nabestaanden en sommige vrienden is het uitermate püd- liik. Voor den minister van justitie, die tot de opstelling van het rapport last gaf, maar voor deze publicatie niet de ver antwoordelijkheid wilde dragen, is dit hoogst onaangenaam. Het kan zijn af treden tengevolge hebben. WEER VIJF TOERISTEN* VERMIST. In de Beiersche Alpen worden sinds enkele dagen weer vijf toeristen vermist, die zeer waarschijnlijk zijn omgekomen. Een schilder met zijn gezellin zijn sinds Zaterdag in de buurt van Garmisch ver dwenen. Een dokter Bubbentag, die Sen Nebelhorn wilde bestijgen, is sinds Zon dag verdwenen en twee andere, onbeken de toeristen, zijn in de Allgau niet terug gezien. Bovendien is gisteren aan den voet van den gletscher het lijk van een sinds 23 Augustus vermisten toerist uit Mfinchen gevonden. MIJNONGELUK. Twee mijnwerkers gedood, twee gewond. A P^°r van gang in de mijn Adolf in Meikstein. in de buurt van Aken. zi|n Igster twee arbeiders gedood en twee «waar gewond. Requisitoir. Het O.M., waargenomen door mr. v. Dullemen, is niet zeker omtrent de mo tieven welke tot deze daad hebben ge leid. Was dit kalm overleg of is er sprake van een plotselinge opwelling? Dit is van belang voor de kwalificatie en voor de strafmaat. Spr. vindt het eigenaardig, dat verd. den heelen Woens dag, een werkdag, verknoeid heeft, om een boodschap over te brengen. Hij wist dat het meisje om 4 uur bij haar zuster zou komen. Maar zeer duidelijke aan wijzingen, dat itet hier een moord be treft, zijn dit niet. Spr. betwijfelt, dat verd. de revolver in de hei gevonden heeft, het is echter ook niet zeker dat verd. die revolver kort voor het feit heeft gekocht. Evenmin gelooft spr., dat verd. eerst op zichzelf heeft geschoten: de moeder en de commensaal hebben eerst een schot gehoord en toen het meisje hooren roepen. Op zichzelf zijn de aanwijzingen echter niet sterk genoeg om tot moord te besluiten. Welke zijn de motieven geweest? Het meisje heeft volgens de verklaringen van verdachte zelf voor den rechter-commis saris, geen aanleiding tot een uiting van zulke groote jaloezie gegeven. Wü kunnen de daad echter niet anders zien dan als een reactie op jaloezie en die is ook raadselachtig, daar verd. be kend staat als een rustig, evenwichtig mensch. Spr. eischt wegens dood slag een gevangenisstraf van 10 jaar. Na de pauze hield de verdediger, mr. v. d. Kappeyne v. d. Coppello, zijn plei dooi. Na re- en dupliek wty het laatste woord aan verdachte. Op de 1 aag van den president: „Hebt ge berouw over uw daad?" antwoordde verdachte: „Berouw heb ik niet, wel spijt. Berouw kan ik niet voelen, omdat ik er geen schuld aan heb." De uitspraak werd bepaald op 5 Octo- ber. Verleend wegens zesjarigen dienst, acht maanden verl. naar Europa, aan R. J. N. A, Verbeek, loods ie kl. te Soerabaia, met 17 Febr. '935wegens zevenjarigen dienst, negen maan den verlof naar Europa, aan R. Troost, isten off. bij de Gouvernements Marine, met 2 Mei 1935- Overgeplaatst van Hr. Ms. Soemba naar den dienst der Conserv .de off. van den Marine Stoomvaartdienst der ie kl. H. Riemers; van den Dienst der Conserv. naar Hr. Ms. Soemba, de off. van den M.S.D. 2e kl. J. G. Charmes. Vergund om naar Ned. terug te keeren, aan den luit. ter zee ie kl. A. N. Schrakamp. Zestig huizen afgebrand Vierhonderd bandieten hebben een overval gepleegd op de stad Laotaokoe. Zij staken de stad aan alle hoeken in brand, plunderden alle huizen en hebben tien inwoners weggevoerd. Zestig huizen zijn volkomen afgebrand. De bandieten konden ontkomen. HELDERSCHE EIERVEIL1NG. 20 Sept. Aangevoerd 22,500 kippeneieren: 52—54 kg f 2.40—2.90, 55—57 kg f 300—3-5°. 58—60 kg f 3.30—3.70, 6t63 kg f3.60—3.70, 64—67 kg f 3.70—3.80, kleine eieren f 2.00 2.60; 660 eendeneieren f 1.402.00. Alles pet" 100 stuks. ALKMAAR, 21 Sept. Kaasmarkt. Aangevoerd 78 stapels, wegende 130,000 kg kaas. Fabriekskaas41 stapels kleine f 20.50, 2 stapels commissie f 18, rood f 21. boerenkaas:: 5 stapels kleine f 20 en 30 stapels commissie f 24.50. Alles met rijksmerk. Han del stug. ALKMAAR, 2i Sepf. Graanmarkt. Aangevoerd: 6 hl voertarwe ^5: 93 hl rogge f 7.508.25; 316 hl gerst f 5~ S-9°' gerst chev. f 66.25; 571 hl haver f 6— 6 62); 57 b| boonen, w.o. paarde f 6, bruine f 16—18, citroen f 17—18, duiven f 8.50--9^S en witte boonen f 26.5030; 5 hl kanariezaad, pnjs niet genoteerd; 3 hl mosterdzaad rood 33 en geel f 18; 53 hl karwijzaad f 18—18.50; Volgens een bericht uit Tsjangtsjoeng zijn in Mantsjoerije in verschillende steden 140 menschen aan de pest gestorven. De autoriteiten hebben uitgebreide maat regelen genomen ter bestrijding van de epidemie. 62 hl blauvvmaanzaad f 17.50; tuinboonen f 4-5° 9- 598 hl erwten, w.o.: kleine groene f 8.50^ 9, groote groene f 14—21, grauwe f 1834, vale van Den Helder 20 en 21 September 1934. GETROUWD: J. Baard en P. Bloem: P. Dieleman en N. Heindijk: E. Haten- boer en J. Lont; G. J. Meddeler en J. Ma- nuel; L. J. v. Veen enE. F. de Wit; M.v.d. Stoep en M. M. Kokkelink; J. Tiessen en Th. A. Hijmans; J. Leijgraaff en M. C M. Toes. BEVALLEN: J. C. TienpondLugten- burg, z.; M. KaanHoornsman. z.: G. W. Toma v. d. Tas. d.; J. Smolenaars Thijssen, d.; N. v. Leeuwen—de Rooij. z.; E. JongenArendse. z.; B. J. v. Horik— de Wolff, d.: J. Swartv. Lotten. d.: A. Bregman Zon. d.: A. VermeulenKra- A' f- Bovenkerk—Dijkstra, z.; A. RidderSchilder, z. Bevorderi,

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6