J. VAN DE WITTE Stadsnieuws Clinge-Doorenbos- avond. RIJDT per H5LLTAX PREDIKBEURTEN BLAD Onze WILT U KUNSTFOTO Lijsten en Encadrementen OPTICIEN Brillen op voorschrift en eigen keuze. Moderne optiek. KEIZERSTRAAT 103 debde HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 SEPTEMBER 193*. Biz0ndere attractie voor nieuwe abonnée's. onzer kent niet den aarts-rijmelaar Doorenbos? Den man, die de rijmpjes Ö'n9.e mouw schudt, zooalsja, zooals uit Z''n heiaar de eieren, die in een minimum de zi n zak met versjes over ons leeg- van heeft, en, terwijl we nog verbijsterd 9eS |,ccn zien waar dat allemaal vandaan 001 °nS alweer een nieuwe zending gereed Hij is de dagelijksche medewerker aan Telegraaf", voor welk blad hij de be- mV<> èebeurtenissen op rijm en dik- "k heel'geestig rijm ook - weergeeft; hij h /endien aan de radio-luisteraars welbe- ls ,0XQp [iet tooneel kennen we hem in Den ig'ldcr slechts van zeldzame gelegenheden: inatst is hij hier een jaar of 4 geleden T^eest! ntnehjk in April 1930. 9 -c heer Clinge Doorenbos hield zelf bij aelegenheid een inleidend speechje, waar- hij een en ander omtrent zijn genre ver- Me Het is geen groote kunst, zoo zeide V slechts eenvoudig werk, dat zijn levens waarheid moet krijgen door een wissel- Verking tusschen het publiek en ons. Het is W persoonlijke liefhebberij van ons, die bij zelf van jongs af begonnen is en waarbij •k'' later door mijn vrouw werd geholpen. U t dezen avond maar beschouwen als een 'te theevisite, waar twee gasten zijn. die ?>n paar liedjes zingen. Alle liedjes zijn uit het leven gegrepen, dat wil zeggen, het idee |s waar gebeurd, het liedje zelf is fantasie. *3r waren een groot aantal liedjes, humo ristische en ernstige, alle beschaafd, en zoo- als men dat uit de „Telegraaf" kent, zij be handelen de een of andere gebeurtenis uit het dagelïjksch leven, die dan breed en vaak gees tig wordt uitgesponnen. Toevallig heeft de lezer, die nog nimmer er mede kennis maakte, daartoe gelegenheid, doordat a.s. Dinsdag avond om 8.40, gedurende 20 minuten de Hilversumsche zender enkele liedjes van den heer Clinge Doorenbos voor de A.V.R.O. uit zendt. Maar het is toch altijd aardiger in zul ke gevallen de optredende kunstenaars van aangezicht tot aangezicht te zien. Daarvoor is de Woensdagavond hier gereserveerd, en men zorge bijtijds voor plaatsen. Wij hebben reeds medegedeeld, doch willen er hier nog eens aan herinneren, dat Dinsdagavond 7—9 uur én Woensdagmiddag 3—5 uur gelegen- heidis voor plaatsbespreking, waarvoor slechts 5 cent extra behoeft te worden betaald. Wij hebben deze week nu, zooals wij me- dedeelen, een groot aantal proefnummers uit gezet onder hen, die tot dusver nog geen abonne van ons blad waren. Reeds hebben zich naar aanleiding hiervan verschillende per sonen op ons blad geabonneerd. De volgende week zullen onze colporteurs die adressen bezoeken, welke tot dusver nog in gebreke bleven zich op te geven als abonné. Bedenkt, dat als u op de hoogte wilt blijvc.i Van het nieuws in eigen omgeving, u met uw „groote krant" niet kunt volstaan, doch dat u daarnaast het plaatselijke blad noodig hebt. Bovendien, zij die zich de uitgaven van een dagblad in dezen tijd niet kunnen permittee- ren, vinden in de „Heldersche Courant" in beknopten en overzichtelijken vorm, alle be langrijk gebeurtenissen in binnen- en buiten land, zoodat zij volledig op de hoogte blijven met hun tijd. Voor hen, die zich voor I October abon- neeren, hebben we bovendien een speciale at tractie. Zij ontvangen de krant een maand gratis en krijgen bovendien als premie het rijk geïllustreerde en boeiende werkje van on zen medewerker Yvel Dlawnurg „Drie gul den of twee dagen", dat op ernstige wijze het gevangenisleven beschrijft, doch ook niet gespeend is van humor, Hooge gerechtelijke autoriteiten schreven er een zeer waardeerend voorwoord in. Deze premie geldt uitsluitend voor hen die tich vóór 1 October abonneeren. Abonneert u dus heden! Doet het nu Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog water VEILIG en COMFORTABEL rijden? Bel dan op ASTO-TAX. TEL. 563. Stadsritten 10 ct p. p. Min. 20 ct. Buitenrittenvan af 5 ct. p. km. Standplaats Garage i OTTERVANGER, Vischstraat 32 Sept. Z 23 M 24 D 25 W 26 D 27 V 28 Z 29 Maan op: ond.: 18.36 7.06 18.52 8.33 19.10 9.59 19.35 11.22 20.05 12.41 20.47 13.50 21.40 1448 Zomertijd. op: 6.45 6.46 6.48 6.49 6.50 6.52 6.54 Zon ondl 18.57 18.55 18.52 18.49 18.47 18.45 18.43 en Maan (Texel) Hoogwater sm. nam. 9.33 9.51 10.12 10.30 10.44 11.03 11.07 11.43 12.02 12 21 12.37 12.54 1.00 1.12 t (3G) 33g)Qg>gg>QC)(3g)<ag)ag)ag)gS>@S,®S)<5 Voor een MODERNE Licht op voor alle voertuigen. Zaterdag 22 Sept. Zondag 23 Maandag 24 19.30 19.27 19.25 Op het 18 dezer te Amsterdam ge houden examen van den Alg. Neder- landschen Politiebond, slaagde onze stad genoot, den heer W. Berndsen. Geslaagd voor de 4e klasse der Electro-Techn. School te Amsterdam, onze oud-stadgenooten J. Gernler en J. Borcherding. Bij beschikking van den minister van sociale zaken is benoemd tot plaats- vervangend-arbeider-lid van den Raad van Arbeid te Alkmaar B. Zondervan, te Den Helder, zulks in verband met het tusschentijds uittreden als zoodanig van J. M. van Wamel, te Alkmaar, Donderdag en gisteren zijn weder eenige stadgenooten geslaagd voor het te Amsterdam gehouden examen ter ver krijging van het Politie-diploma, ingesteld door den Algemeenen Nederlandschen Politie-bond, n.L, de agenten van politie L. Gieles en G. de Haan, die het Politie- diploma met aanteekening behaalden en K. Gersen, J. Haasdijk en V. de Heer, alle drie leerlingen van den Politie-Vak- cursus A.N.P.B., leider de heer A.J. van der Hoeven, Commissaris van Politie alhier, die eveneens het Politie-diploma behaalden. De heer W. Kraak, Adjunct-Commies der Inspectie der Directe Belastingen alhier, is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot Commies ter Sub. Inspectie Invoerrechten en Accijnsen. CHRISTELIJK MARINEPERSONEEL. De gewijzigde statuten van den Bond van Christelijk Marine-personeel beneden den rang van officier, welke, werd omge vormd tot een militaire belangen-vereeni- ging, zijn bij Koninklijk Besluit van 11 September 1934 No. 93 goedgekeurd. De naam van den bond werd gewijzigd in Vereeniging van Christelijk Marine personeel beneden den rang van officier. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 23 Sept. tot 30 Sept. wordt avond- en Zondagdienst waarge nomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. GARNALENMARKT. Evenals dat verleden jaar het geval was, zal ook nu wederom de garnalen- markt worden gehóuden. Het gemeentebestuur maakt in het nummer van heden bekend, dat, te be ginnen in den nacht van Maandag 24 op Dinsdag 25 September 1934. tot nadere aankondiging iederen nacht van ongeveer 24 uur, behalve van Zaterdag op Zon dag en van Zondag op Maandag, een garnalenmarkt zal worden gehouden aan den gemeentelijken vischafslag aan de Buitenhaven. Ga naar ^7^ Koningstraat 29 Ook voor (g j5<5ë>ÉXöc5S(5G)l56>(Sc><5cX56)(56>(36)(K)(^><2©®®® AANBESTEDING. Door de Directie van 's Rijkswerf te Willemsoord (Den Helder) werd Donder dag 20 September aanbesteed: Het verrichun van buitenverf-en glas werken aan: a. het commandementsge- bouw, b. de woning van den officier van politie. De volgende biljetten waren hier voor ingekomenL. Pieterse, Breezand, perc. a. f 1460.20, P. J. Renoy, Schager- brug f 1630.indien later afgeschilderd kan worden f 1690.—, A. v. Pelt, f 1814.—, Brugge Co-, Diemen, f 1850.—, in Mei afschilderen f 2175.P. de Kok, f 2050. J. Kraak Zoon f 2098.60, J. v. d. Wijn gaard, Amsterdam, f 2190.— Gebr.Hooger- duijn f 2490, resp. in Mei f 2790.—, A. A. J. de Pauw, IJmuiden, f 2670. Voor perceel b. J. J. Renoy, Schager- brug f 118.—, resp. f 125.—, L. Pieterse, Breezand, f 186.60, J. v. d. Wijngaard, Amsterdam, f 200.—, J. Kraak Zoon f 208.—, Gebr. Hoogerduijn f219.-, resp. f 249.A. van Pelt, f 225.P. de Kok, f 280.—, A. A. J. de Pauw, IJmuiden, f 300.Brugge Co., Diemen, f 450.— Voor het totaal waren de cijfers als volgt: Pieterse, Breezand, f 1647.—resp. f 1668.80, Renoy, Schagerbrug, f 1748.—, resp. f 1815.—, A. van Pelt, f 2039.—, resp. f 2189.—, Gebr. de Boer, f 2240.—, resp. f 2400.W. Plaatser, Noordwijk, f 2261.—, resp. f 2361.—, Brugge Co., Diemen, f 2300.—, resp. f 2725.—, J. Kraak Zoon, f 2306.60, resp. f 2506.60, P. de Kok, f 2330.—, resp. f 2600.—, J. v. d. Wijngaard, Amsterdam, f 2390. Gbr. Hoogerduijn,f2709.—, resp. f3039. Auen van Kooten, Rotterdam, f 2787.— de Pauw, IJmuiden f 2970.—. Ongeldig 1 biljet. Verder werd aanbesteed de levering van staal. Gebr. Kam, Rotterdam, f2196.13, Oving, Rotterdam f 2264.92, Stokvis, Rot terdam, f 2285.44, Montan Handel Mij., Den Haag, f 2325,57, Diekema Chabot, Rotterdam, f 2485 85. NIEUWE BOUWVERORDENING. B. en W. schrijven aan den Raad: In artikel XXXVIII van de wet tot wijziging van de Woningwet, is o.m. be paald, dat de plaatselijke verordeningen, voor zoover zij niet met die wet in over eenstemming zijn, moeten worden her zien binnen twee jaar na het in werking treden dier wet. Tengevolge van deze bepaling moesten verschillende voor schriften van de bouwverordening, die in 1910 werd vastgesteld en sedert verschil lende malen werd gewijzigd, worden her zien aan de hand van de nieuwe wettelij ke voorschriften. Wü hebben hierin aanleiding gevonden om een geheel nieuw ontwerp-bouwverordening samen te stel len, dat gebaseerd is op het ontwerp- bouwverordening samengesteld door de afdeeling Noordholland van de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten. Dit ontwerp is op de hoogte van den tijd en aangepast aan de plaatselijke toestan den. Voorgesteld wordt deze nieuwe ver ordening goed te keuren. ORANJEGARDE. De heer de Jong, voorz. der Chr. Oranje- vereeniging, verzoekt ons opname van het volgende: Zoowel de op het Binnenhof opgestelde eerewacht als de overige op het Voorhout aanwezige gardisten, trokken bijzonder de aandacht door hun nette, eenvoudige klee ding, als door hun correcte houding. Het was een mooi succes voor deze nog jeugdige organisatie. Ruim 500 gardisten genoten de hooge eer door H.M. de Koningin te worden geïnspec teerd. Deze hooge belangstelling zal den groei der O.G. ongetwijfeld bevorderen. In tal van plaatsen bestaan reeds afdee- lingen of zijn in wording. Delft telt reeds meer dan 600 leden. „Wat de Oranjegarde wil?" Daarover zal de heer Leo Lens, de bekende roffelrijmelaar van de Rotterdammer, 11 October in Casino spreken. In aansluiting aan het daaromtrent reeds door ons geschrevene, kunnen we nog mede- deelen, dat deze Oranje-jeugdbe weging. Waarin voor alle jongelieden van 13—25 jaar van Prot. Chr. richting plaats is, bedoelt, de nationale gedachte en de liefde tot het Oranjehuis te kweeken. In hun gardelied zingen ze: „Oranje boven, zal het blijven, „Oranje hebben we ons gewijd, „Wij zingen en we blijven zingen: „Het was, het is en 't blijft altijd „Oranje boven!" Op de vendelavonden, die op bepaalde tijden worden gehouden, wordt daarbij rekening houdende met ieders persoonlijke aanleg en liefhebberij beoefend: muziek, zang, lichamelijke oefening, declamatie, histo riestudie, enz. Wij treden daarbij niet in het werk van andere jeugdorganisaties. Op 11 October moet blijken of Den Helder plaats biedt voor een bloeiende Oranjegarde. Het kan o.i. niet anders. Waar anders dan in Den Helder, de Marineplaats, moet zich het nationale leven sterker doen gelden. Zou dan hier geen plaats zijn voor een flinke Oranjegarde? 11 October geve hierop het antwoord. DE LAATSTE LOODJES. De laatste week breekt aan, dat de loten voor het Helden der Zeefonds „Dorus Rijkers" worden verkocht. Zater dag 30 September wordt onherroepelijk de verkoop stop gezet. Een gering aantal loten is nog ver krijgbaar aan de bekende adressen, nl. Bureau Heldersche Courant, K. Kos, Koningstraat 76, D. Lagerveld, Zuidstraat, mevr. Snaphaan, Breewaterstraat 55, mevr. Vliet-Wickel, Hoogstraat 20, mevr. Groote, Prinsenstraat 12 en W. F. la Lau, Hoog straat 32. De uitloting heeft plaats in den loop van de maand October en zal in de Heldersche Courant worden bekend ge maakt. MODESHOW IN „CASINO". Dinsdag half drie. De tijd zal haast te kort blijken om alle toiletten door de 4 mannequins te laten toonen. Zóó overvloedig zijn de col lecties, die de fa. Spruit van haar binnen- en buitenlandsclie relaties ontving. Iemand, die deze show heeft bijgewoond, kan zeggen: „Ik ben op de hoogte van hetgeen in verschillende prijs-klassen ge bracht wordtin middag-en avondjaponnen, mantels, bontmantels en hoeden. Muziek, bloemen, een thé complet 't kan niet anders, 't wordt een gezellige middag. Er zijn reeds een groot aantal kaarten uitgegeven. Voor bizonderheden hieromtrent zie men de advertenties in dit nummer. THE ALL ROUND MUSICIANS. Men schrijft ons: Een 5-tal musici onder bovenstaanden naam werkend, zal Zondagavond in „Musis Sacrum" een dansavond geven. Deze be naming is maar niet zoo klakkeloos ge kozen, neen, zij zijn werkelijk bekwame Stadsritten v.af 10 ct. p. p. Buitenritten 5 ct. p. K.M. Standplaats: Julianapark tegenover „Bellevue" v. d. WIJST, Hoofdgracht 24. Tel. 565. musici „die van alle markten thuis zijn". Zij beheerschen hun instrumenten vol komen en spelen desgewenscht alle muziek „prima vista". Wanneer door voldoende h-langstelling blijkt, dat hun „werk" wordt ge aardeerd, zullen zij het zeker niet bij uii avond laten. Men leze de desbetref fende annonce in dit blad. NAJAARSLUCHTEN EN BIOSCOOP- GENEUCIITEN. Tivoli-bioscoop. De combinatie is minder dwaas dan zij lijkt. Want September is de maand van de wonderbare luchten; we zien ze thans kort vóór en na den zonsondergang aan alle kanten aan den horizont: grootsch is nog te zwakke uitdrukking om er het ont zagwekkende karakter van te benaderen, wonderlijke berglandschappen vormen ze van zeldzame diepte, en ze veranderen elke seconde. En liever dan nog de ge noegens binnenshuis op te zoeken, ma ken wij onze wandeling langs zee en dijk: waar ergens kan ons wijde Hollandsche landschap zoo iets geweldigs aanbieden?.. Maar zie: de kalender wijst heden den 21 sten September aan en van oudsher is dat de klassieke datum van de entrée van den herst. En bovendien is daar de Wes tenwind. die thans weer heerscht en die ons doet gevoelen, dat de zomertijd voor bij is. En dat onze plicht weer elders ligt. We hebben het reeds gezegd Donder dag: onze beide bioscooptheaters openen het seizoen met een paar groote en groot- sche nummers. Wij voor ons zullen ver tellen van de groote Raspoetinfilm in Ti- voli; een Metro Goldwyn Mayer-product van groote beteekenis. Niet minder dan drie Barrymore's vervullen er de hoofd rollen in: Lionel als Raspoetin, de geheim zinnige monnik, die gedurende geruimen tijd het werkelijke lot van Rusland in han den heeft gehad; John, zijn grooten tegen speler, die ten slotte ook de oorzaak is ge weest van zijn dood, en Ethel als Czarina, die willoos, geheel het slachtoffer werd van dezen wonderlijken man. En de film zelf, men weet het waarschijnlijk, geeft ons het verhaal van de laatste maanden van het leven aan het keizerlijk hof der Ro manows. Kort na het uitbreken van den oorlog is Raspoetin vermoord, de maan den daarvoor was zijn invloed geweldig en schier met den dag stijgende. Een aaneengeschakeld verhaal zoeke men niet in deze film; het is geschiedenis wat gegeven wordt en hoewel natuurlijk niemand zeggen kan in hoever die ge schiedenis naar waarheid is weergegeven, is er toch geen reden, meenen wij, de on juistheid van de verschillende scènes aan te nemen, althans in 't algemeen geno men. Een feit is, dat de tsarewits leed aan haemophilie, een ziekte van het bloed, waardoor dit niet stolde, zoodat 't min ste of geringste wondje oorzaak kon zijn van zijn doodbloeden. Een feit is, dat de hofdame Natasja toen den monnik Ras poetin bij den tsarewits bracht en deze hem door suggestie, hypnose of hoe dan ook tot genezing bracht. Een feit is ver der, dat Raspoetin toen zijn ongekende macht kreeg over de Tsarina eerst, den Tsaar later. In hoeverre hij van die macht misbruik heeft gemaakt, staat niet aan ons te be- oordeelen. De verschillende scènes laten, hetgeen wij hierboven zeiden, duidelijk zien: pakkend is al dadelijk de scène waar Raspoetin voor 't eerst met den tsarewits alleen gelaten wordt en welk een voor treffelijk spel geven daar Lionel Barry- more, de monnik, met de felle, dwingende oogen, en de kleine Tad Alexander als de Tsarewits. Lionel Barrymore speelt den monnik als een sluwen boer, die over een zeer sterke hypnotische kracht beschikt. Bovendien als een gewetenloos man en het scenario beperkt zich voorts tot enkele korte schet sen van zijn optreden en de meer interne hofverwikkelingen; van de groote intirgues en de konkelarijen van de politiek ver nemen wij niets. Van de overige agenda noemen wij een tweetal kleine komedies; de een een Duit- sche (Jij en ik), de andere een Amérikaan- Alle-dag-kerk. Van Dinsdag t m. Vrijdag in da Doopsgezinde kerk, 'sav. van 7—8 u. Ned. Ilerv. Gcm. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v.d. Poel. Ncd. Ilerv. Gem. (Westerkerk, Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Middags 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis. Kanaalwegi 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Middags 5.30 u., Ds. Joh. Meijnen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur Leesdienst. Horst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 uur, de heer R. Ck Franclc, van Wieringen. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidta Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 en 's avonds 5.30 uui Ds. O. A. ter Linden, van Amsterdam Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78), 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Past. Th. Moleman. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Straatevangelisatie 4 uur, Tuindorp Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers Gebouw C. J. M. V„ Vijzelstraat, 's Morgens 9.30 uur, bidstond, 's Morgens 10.30 uur, samenkomst, verschillende sprekers. Leger des Hells. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 u., Ds. M. v. Wichen. sche. Verder als gekleurde teekenfilm de geschiedenis van den Rattenvanger van Hameien, alleraardigst en allergeestigst ge-< teekend. En onder het journaal zien we Mussolini zelf als hooier op een wagen. „WITTE BIOSCOOP". „Het liefdeleven van Hendrik VIII". Interessante hlstorischo feiten. In de „Witte" draait deze week de bekende rolprent van de United Artists: „The Private Life of Henri VIII, waaraan Loet C, Barn- stijn, die het alleenvertooningsrecht voor Ne derland heeft, de Hollandsche vertaling als hierboven heeft gegeven. De film is om meer dan één reden interes sant. Ten eerste wijl het spel van den vertol ker van den zestienden eeuwschen monarch: Charles Laughton bewondering afdwingt; deze Engelsche artist maakt van den Hen drik een créatie, die wel zeer de werkelijkheid nabij is gekomen. Hij is door zijn spel en uit beelding de figuur, die in de heele film do- 2) jDe Dijken, Wegen en Paden, worden al- kcu T eene 9oec'e orde onderhouden en ge- de,.! niaac desniettegenstaande, zijn veele Hel e'Ver tusschen jen Nieuwenhoorn en Gr( 'Inluis ^es w'ntcrs, zo door de zwaare kelijU 5" a!s laa9« ligging, niet alle gemak- de b i gebruiken; dan, volgens medegedeel- daar Cn van*een voornaam inwooner al- had 'iVLr,Sc'leide Jaere aldaar zijn verblijf ge ne^ le"bende, doch thans te Brielle woo- '2971 Z'i zouc'e in den tegenwoordigen Jaare Brjei| es'°oten zijn, om van genoemde Stad \V a' tot Hellevoetsluis toe. de Dijk en elscbt" te b^traaten, en daar het mogt ver- h°ogen'V)r dezelve bekwaamelijk te ver- En L. Ver van er maar °P lezer> dat de schrij- bij zijn Ze regelen, het beest lang nog niet geld w w?rcn naam genoemd heeft' Met het Zooal- 'n c'eze tijden schaarsch gesteld, dier" ',et noemde: „Het gelde was diend 0verbekend, dat er prachtig ver- tnet de koopvaardij op Indië en met die op het overige continent, in vergelij king met deze eeuw kan men geen parallel trekken. En een gevolg hiervan was, dat men de tering naar de nering zette, en zoo econo misch mogelijk het kapitaal gebruikte. Als typische illustratie van nauwkeurig en zuinig beheer, volgt hier een calculatie in ver band met de zooeven besproken wegen-el lende. Wij merken aan. dat indien zodanig een werk. hoe kostbaar het ook zijn moge. een maal mogt voortgezet worden dat als dan den Brielle en Helvoetsluis beide aanmerke- lvk zouden verbeterd worden; door dien de passage, als dan met Rytuig meerder als nu. zoude worden gebruikt, hoewel de kosten, welke dit werk zoude vereischen eene aan- zienlyke somme gelds zouden bedraagen; zo als wij zullen trachten by deezen aan te too- nCDe geheele weg, zo als dezelve thans ge bruikt word, beslaat van den Brielle tot aan den Nieuwen Hoorn, een lengte van omtrent 1430 Roeden, en van daar tot Helvoetsluis, circa 1150 Roeden, te zamen 2580 Roeden; van welke 2580 Roeden vereischt word eene ophooging van 750 Roeden, en welke ophoo ging ten minste zal beloopen, (zal men het werk in orde voltooijen, en aan het zelve door zooden als anderzints aan de kanten eene be- hoorlyke stevigheid toebrengen), voor iedere Roede door den anderen op 7 guldens gere kend, eene somme van 5250 guldens. Voof een vierkante Roede straat van Yselsche klin kersteen, is noodig 2200 stuks; daar nu de breedte doorgaands zal vallen van 15 tot 18 voeten, zo teld men 3000 steenen voor de strekkende Roeden, 't welk dan zal bedraa gen een getal van 7.740.000 steenen; het 1.000 inkoop met 3 stuivers aan 's Lands im post, gerekend op 4 guldens 10 stuivers; aan schuitvracht 10 stuivers, maakt 5 guldens het 1000, en bedraagt dus in het geheel eene som me van 38.700 guldens. Voeg hier nu by het Straatemaakersloon, en het een aan wagen en Karvrachten, als mede voor het aanvoeren van Specie vereischt word, en al het welk op 3 guldens per 1.000 gerekend worden, zo 'zal dit uitmaken 23.220 guldens, dit gevoegd by de bovenstaande 38.700 guldens, maakt uit eene somme van 67.170 guldens; en waarvoor alsdan de geheele Straaten weg konde ge maakt worden; dog welke berekening niet, dan als een ruuwe schets beschouwd te wor den". ii Ondanks de niet al te luxueuze uitvoering van het wegennet, toch was het een goeden tijd voor de bewoners van Hellevoetsluis, en het werd niet gepasseerd door de Gouden Eeuw, zonder dat deze haar gulden spoor achterliet. Het waren de jaren dat de haven een zeer groot gedeelte van de Oostinjehandel tot zich trok, en daarnaast nog de koopvaar dij op de overige deelen van de aarde. Vol lag toen de haven, met schepen uit alle landen, en in de nauwe straatjes en sloppen hoorde men tegelijk het zangerig Noorsch naast het ge- enerveerde Romaansch Want de vaart op Rotterdam bloeide als nimmer te voor, en de geheele vloot ging nagenoeg via Hellevoet, waarvan de oude veste het beste profijt trok. Het was al precies zooals Nieuwediep voor de graving van het Noordhollandsch Kanaal floreerde. Sic transit... Over de vaart vinden wij in het oude geschrift het volgende aangeteekend: „Hellevoetsluis heeft alleszins een vermaakelijke en aangenaame ligging, en die als het waare, nog door het over- en wederwaaren der Paquetbooten van daar op Harwitz, als mede door de schoone Rheede voor Schepen welke alhier gevon den word, zeer verfraaid word;... geevende wyders de menigte van andere Schepen, zo van Oorlog als Koopvaardy, welke hier leg gen of af- en aanvaaren, gelyk mede de me nigvuldige bezigheden welke alhier bestendig geoeffend worden, een groot genoegen; en maaken het waardig, dat de geenen die zich te Brielle bevinden, eene uitstap herwaarts doen; dan, het geene in deezen te bejamme ren is, bestaat ten eersten daarin, dat veele Schepen, by zwaare stormen en hooge ge- tyden, door de sterke Ebbe niet in de Haven van dit fort kunnen invallen; en ten twee den, dat voorheen een plan is ontworpen ge weest, om een Vaart van den Brielle op Hel levoetsluis daar te stellen, dog welk voor nemen nimmer is ten uitvoer gebragt gewor den'. In het bejaarde document zien wij een zeer fraaie kopergravure, vervaardigd door een zekere Anna Brouwer, en waarop is afge beeld de haven, vol schepen. Er onder staat een gedicht, dat aan dui delijkheid niets te wenschen overlaat: „Dit Fort hier kunstig afgebeeld, Omringd van Dijken, dammen, Muuren... Dat door zijn «terkte zelfs, de Eeuwen kan verduuren, Is thans in voorspoed ruim Bedeeld". Over het ontstaan, en de prille jeugd van Hellevoetsluis is zeer weinig bekend, in zoo verre, dat men het serieus als historisch- waar kan accepteeren. En wat nog overbleef. en aan de vergetelheid ontrukt werd, is vaag en niet altijd even geloofwaardig. Wij bezitten evenwel bijzonderheden, die terug gaan tot den Bourgondischen tijd, en citeeren er het volgende uit: „Wat de Stichting aangaat, daaromtrent vinden wy, dat Karei van Bourgondien, Gra- ve van Holland, op den 16 Juny 1475 het Weergors heeft uitgegeven of verkogt, onder voorwaarde, dat het zelve zoude bedykt en alzo tot Korenlanden bekwaam gemaakt wor den; en het geene wy alzo meenen deszelfs eerste oudheid of herkomst geweest te zyn: dan, het Fort Helvoetsluis als Fort be schouwd, is van laatere Stichting, schoon het zeker is, dat alhier reeds te vooren eenige Huisjes zullen gebouwd geweest zyn, voor de geenen, welke toezicht op de Sluizen had den". Trouwens, wij vinden dienaangaande het volgende aangeteekend: „Aan Helvoetsluis was in oude tyden een klein gehugt, van eenige Huisjes ter neder gezet, en zulks ter gelegenheid van de Slui zen, door welke eenige Polders van Voorne uitwaterden naar de Rivier van Flakkée door twee sluizen, welke naar de Haven liepen, waar uit men ook naar Over-Flakkée en Zee land overvoer; en waaruit men aldus kan afleiden, dat alhier reeds vroeg een Veer jn Haven moet geweest zyn". Dat de toenmalige Staten van Holland lang geen domme jongens waren, en allang de strategische en economische perspectieven van het palatsje in het vizier hadden, blijkt uit het volgende; „De aanwas is van tyd tot tyd geschied, en de groote zeer veel toegenomen. De Haven welke zeer reegelmaatig verdeeld werd, is daarenboven van tyd tot tyd eer verbeterd geworden. In den Jaare 1598 op den 12den September, werd by de Staaten van Hol land en West-Friesland, zekere somme gelds ter opmaaking van een Hoofd op Helvoet sluis te koste gelegd; gelyk dit ook nog ver scheidene maaien heeft plaats gehad, ten einde zo wel het hoofd en de Haven te ver beteren, als de Sluizen behoorlyk te onder houden; en waartoe de noodige Commissien uit de voornoemde Staaten wierden afge zonden, om zo wel het een, als het andere in aanschouw te neemen. Op den 20 December des Jaars 1638, werd er ter Vergadering der Staaten van Holland een voorslag gedaan, om alhier een Dok te Stichten, en op den 15 Maart van 't jaar 1638, wierd voorgesteld, er een Fort aan te leggen; dan, op dien voordragt werd als toen nog niets beslooten en het was niet, dan in den Jaare 1652, dat op den 23 July van dat Jaar, Gecommitteerde Raaden, by gelegenheid dat zy aan voornoemde Staa ten een verslag deeden van den Vestingen, Havens, enz., binnen de Provincie van Hol land gelegen, tevens voorstelden, om te Goe dereede een Fort aan te bouwen, en waarom trent by dezelven beslooten werd, dat Ge committeerde Raaden een ontwerp zouden doen vervaardigen, ten einde hetzelve ter eer ster gewoone Vergadering ter tafel te bren gen, zo wegens de wyze waarop de Fortifi catiën zouden.dienen ingericht te worden, als de begrooting der daarop te loopene kosten; en het schynt, dat men hierin niet is in ge breken gebleeven, alzo wy in de Resolutien van den toenmaaligen Souvereii. van dit Ge west, op den 13 Augustus aangetekend vin den, dat met het versterken van de Goede reede nog zou worden vertoefd; maar dat zy Gecomitteerde Raaden werden verzogt, om een Bestek en Plan te doen ontwerpen, om Helvoetsluis in meerdere sterkte en verze kering te brengen". En genoemde „Raaden" lieten het niet bij beloften. Integendeel! (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9